Krappe absolute meerderheid Gabe Shroar Gaullisten voor Hoe zal Kabinet ons straks uitzien? er I hark en sjoch Mevrouw Gandhi weer Premier 106e JAARGANG No. 22 VRIJDAG 17 MAART 1967 Wymbritseradeel. Hwat hat Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en - Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS üs hjoed to sizzen Swetlana Stalina. Sukarno. Ruzie bij Neo-Nazi's. Mannetje zoeken. Klap voor Wilson. V. V. D. Getracht het Slotermeer open te breken. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Tijdens een in Ben Haag gehouden persconferentie toonde de nieuwe for mateur mr. B. W. Biesheuvel een Ijjst met namen van kandidaat-minister» aan de pers. 3e week maart 1917 In Berlijn hebben de machtige sociaal- democraten 5 pct. van het aantal stem men verloren, terwijl de CDU ruim 4 pet. omhoog ging. De achteruitgang van de socialisten moet voor een deel geweten worden aan het feit, dat de populaire burgemeester Brandt, nu mi nister van Buitenlandse Zaken, van 't Berlijnse toneel is verdwenen. Het z.g. Brandt-effect speelt niet langer mee. Bovendien zijn er vooral in Berlijn wat socialisten teleurgesteld geweest over het feit, dat de socialisten in Bonn met de Chr.-Democraten in zee zijn gegaan. Zij hebben zich vermoedelijk meer dan de vorige keer van stemming onthou den, hetgeen de C.D.U. relatief heeft versterkt. Socialistisch verlies in Berlijn. een poging de extremisten uit de partij leiding te werken. Het hoofdbestuur heeft het royement niet aanvaard en op zijn beurt Thielen aigezet als voorzitter. Als tijdelijk voor zitter heeft het bestuur een zekere Gut mann benoemd, die al in 1932 tot Hitlers N.S.D.A.P. was toegetreden. Men wacht met spanning af welke gevolgen deze scheuring zal hebben op de prestaties van de partij bij komende verkiezingen in diverse Lander. Hij is geslaagd, maar niemand weet ten koste van welke offers. Er is wel iets bekend over de methode van dr. Beel. De politici zijn, om nog maar eens een oneerbiedig woord te gebruiken, als de dood voor hem. Hoe ealer it hert, hoe lytser de müle Op 17 maart nog 10 graden vorst ge meld. Rook- en drankverbod voor kinderen be neden 16 jaar. Abonnementsprijs f 3.25 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2333 (05157) Daarmee hebben de gematigde elemen ten van het leger de overhand behouden. Zij wensen te voorkomen, dat een af zetting en vervolging van Sukarno tot te grote innerlijke spanningen in Indo nesië zou leiden. Hij mag nu verder symbool van de eenheid blijven. en tegen de man van de A.R.P.: „Denk er om, dat je me niet dwars gaat zit ten. Ik wil binnen 24 uur precies we ten wat je van plan bent.” En de heren Schmelzer, Biesheuvel en Toxopeus luisteren. De openbaarheid speelt bij dit alles volgens dr. Beel geen rol. Hij wil geen last hebben van jour nalisten, die zich met de zaken be moeien, van publikaties, die verklappen welke eisen hij heeft gesteld en hoezeer de politici door de knieën zijn gegaan. Na de verkiezingsuitslag, die duidelijk heeft gemaakt, dat een aanzienlijk deel van de Nederlandse kiezers meer open baarheid wenst, leek dit een aanvecht bare methode. Toch is zij wel te verde digen. De politieke situatie in Nederland is ingewikkeld en moeilijk. Er zijn har de maatregelen nodig om tot het nood zakelijke compromis te komen. Een hard optreden A la Beel. Wanneer een derge lijke tactiek begeleid wordt door volle dige openheid is zij al bij voorbaat mis lukt. Dan kijken de politici er wel voor uit om voor dr. Beel door de knieën te gaan. Be tweede ronde van de verkiezingen in Frankrijk, die moet worden gehouden in die districten, waarin de week tevoren geen van de candidaten een absolute mee.rderheid had weten te veroveren, heeft de gaullisten enige tegenslag bezorgd. Officieel heet het, dat de gaullisten, gevormd door de U.N.R. en de onafhankelij- ken van Giscard d’ Estaing met resp. 202 en 42 zetels, net de absolute meerder heid in de Nationale Vergadering hebben beliaald, maar de oppositie betoogt, dat er in Bastio op Corsica fraude is gepleegd, aangezien een stembus in zee is gegooid toen de socialistische candidaat met een gering aantal stemmen op de gaullist voor lag. De stembus is weliswaar opgevist, maar er kleeft volgens de oppositie een smetje aan de uitslag. Amerika heeft geweigerd Swetlana Sta lina, de 42-jarige dochter van Stalin, politiek asyl te verlenen. Zij houdt zich nu in Zwitserland op. Swetlana Stalina was in november naar India gegaan om de as van haar derde man, een Indiase prins, van communis tische overtuiging, aan diens familie te overhandigen. Toen zij in India haar visum niet verlengd kon krijgen, wendde zij zich tot de Amerikaanse ambassade, die haar een geleide tot Rome gaf. On dertussen weigerde Washington een vi sum, vermoedelijk om de Russische machthebbers, met wie men op goede voet hoopt te blijven, niet onaangenaam te zijn. Haai' belangrijke tegen-candidaat, de conservatief gerichte Desai, heeft zich op het laatste ogenblik teruggetrokken en nam genoegen met de post van vice- premier, belast met de post van finan ciën. Zelf had de ambitieuze 71-jarige de portefeuille van Binnenlandse Zaken ge ambieerd, maar daar waren de tegen kantingen toch te groot voor. Desai is een al te uitgesproken hindoe uit het noorden, die zo snel mogelijk het hindi als algemene, nationale taal ingevoerd wil hebben. Hierop is men in de zuide lijke staten, waar drawidische dialec ten worden gesproken, ten zeerste tegen, omdat dat de overheersing van het noorden zou bevestigen. Verder had me vrouw Gandhi de portefeuille van Bin nenlandse Zaken al beloofd aan Chavan die als minister van Defensie zijn spo ren als sterke man had verdiend. Cha van heeft mevrouw Gandhi door dik en dun gesteund, vermoedelijk om onder haar bescherming zijn positie te ver sterken. Er waren deze week maar weinig twijfels: formateur mr. Barend Biesheuvel zal er wel in slagen een kabinet bij elkaar te krijgen. Natuurlijk zijn er altijd risico’s, maar het pad leek toch wel voldtende geëffend door het voorbereidende werk van de heren Zijlstra en Beel. Er is verleden en deze week veel kritiek geweest op het weer te hulp roepen van dr. Beel, die de laatste jaren veelvuldig is opgetreden als koninklijk adviseur, formateur of informateur. Hjj heeft de mLschien wat onbeleefde bijnaam „De Onderkoning” gekregen. Dr. Beel is een man van het gedegen, maar wat geheim zinnige oude volgens sommigen ouderwetse stempel. Hij heeft een hekel aan openbaarheid. Zijn formatie-informatiewerk speelt zich af achter de schermen. Na het afscheid van de heer Zijlstra, die bleef weigeren om minister-president te worden, kreeg hij tot taak de partijen (K.V.P., V.V.D., A.R.P. en C.H.U.) bij elkaar te houden en de man te zoeken, die voor allen acceptabel was (die man (bleek later de heer Biesheuvel, anti-revolutionair minister van landbouw, te zijn. Mevrouw Gandhi, wier Congrespartij bij de verkiezingen van februari ernstige slagen heeft moeten incasseren, is tot voorzitter herkozen en daarmee wordt zij weer de premier van India. Verkiezingen zijn er ook gehouden in Rusland, Engeland en Berlijn. In Rusland stemt ieder op de enige offi ciële candidaat van zijn district, zodat verrassingen uitgesloten zijn. Het opmerkelijke van de uitslagen van zondag is, dat in al die gevallen, waar in een socialist of radicaal zich had teruggetrokken ten gunste van een be ter geplaatste communist, de kiezers van links hun stem op de communist heb ben uitgebracht, terwijl men verwacht had, dat een aantal van hen dan de voorkeur zou hebben gegeven aan een gaullist, zoals dat bij vorige verkiezin gen wel het geval is geweest. De kie zers zijn de afspraak van de linkse fe deratie van socialisten en radicalen onder leiding van Mitterrand even zorgvuldig nagekomen als de candida ten, die zich op grond daarvan moesten terugtrekken. Het gevolg is, dat de communisten van 41 tot 73 zetels gestegen zijn, terwijl de federatie van 104 op 116 is gekomen. De kleine links-socialistische partij van Mendès-France won 1 zetel en heeft er nu 10, o.a. die van Mendès-France. Wanneer de gaullisten nog iets slechtere resultaten zouden hebben gehad, zou Lecanuet een belangrijk man zijn ge worden. Hij had dan met zijn groep van het Democratische centrum, waartoe de oude M.R.P. en een deel van de onaf- hankelijken behoren, op de wip gezeten. Nu is hij met 42 slechts op één na de kleinste fractie. Ditzelfde probleem doet zich voor bij het samenstellen van de regering. De mensen die bij de heer Biesheuvel ko men, wordt verzocht hun mond te hou den. De formateur probeert ook hen in alle geheimzinnigheid te ontmoeten. Pas als hij zeker is van zijn zaak zal hij meedelen wie hij gaat ontvangen. Maar nogmaals, het schijnt in Nederland niet anders te kunnen. Dat is nu eens niet het gevolg van de candidaat-ministers. Wanneer bijvoorbeeld de heer Biesheu vel nu een hoogleraar in Tilburg uit nodigt voor een gesprek hij wil hem bijvoorbeeld vragen voor de post van minister voor Sociale Zaken en deze hoogleraar weigert, wat moet hij dan doen? Als het bezoek is gepubliceerd dan weet al heel snel heel Nederland, dat die en die hoogleraar gevraagd is voor ministeren heeft geweigerd. Formateur Biesheuvel gaat dan naar een hoogleraar in Nijmegen om hem het zelfde te vragen. „Mij niet gezien,” ant woordt deze dan met de niet onjuiste toevoeging: „Ik voel er niets voor om als tweede keus voor het voetlicht te staan”. Vanzelfsprekend is het probleem opge lost als de knappe en deskundige man nen (en vrouwen) in Nederland staan te dringen om minister te worden. Dat is helaas niet zo. De drastische verho ging van de ministerssalarissen (in en kele jaren van twintig op tachtigdui zend gulden gebracht) heeft hierin geen verandering kunnen brengen. De oor zaak hiervan is het ongewisse van een dergelijke betrekking. Met een K.V.P., waarin het linkerdeel dan weer sterker en dan weer zwakker is dan ’t rechter- deel, vallen de kabinetten aan de lopen de band. Een regering, die het de volle dige vier jaren van de parlementaire periode uithoudt, is een zeldzaamheid. De V.V.D. kan, als zij het goed doet, in de komende twaalf tot vijftien jaren rekenen op veertig tot vijftig percent van de stemmen. Deze optimistische verwachting is afkomstig van de heer Van Riel, voorzitter van de liberalen in de Eerste Kamer. Hij sprak op de al gemene vergadering van de V.V.D. in Rotterdam. Vijftig tot zestig percent van de Nederlandse bevolking behoort tot de middengroepen. Dat is de bevol kingslaag tot wie de V.V.D. zich vooral richt, aldus de heer Van Riel. Voor waarde is wel, dat de splinterpartijen verdwijnen. en dat de V.V.D. het goed doet. Ook in Mantgum meent onze corres pondent de heer J. Valk na jaren lange trouwe dienst, dat de tijd van ruste is gekomen. Een opvolger die werd nog niet gevonden. Na vele pogingen is ook nog steeds Ooster- bierum vakant. Wie helpt? Voor de Bank. Dinsdagmiddag vond A. Twijnstra te Nijland aan de Scha penlaan aldaar een gespikkeld eitje. Hij boed het aan Kingsma’s Bank aan. Nog één. B. Bouma, eveneens Nij land, vond al oud-Hartwerder dins dagmiddag een kievitsei onder be hoor van dit dorp. Zoekende. Als we dit rubriekje af sluiten is raadslid S. Palstra nog zoekende. Weliswaar niet in de woes tijn, maar in de groene greiden. Tot tweemaal toe heeft hij zijn burger vader met een eerste eitje verrast, hij zou er dolgraag driemaal is scheepsrecht van maken. Maar tot nu toe is het niet gelukt. Wellicht leest U nog meer nieuws op het kie vitenfront onder „Laatste Nieuws”. In Londen waren er al weer bergens- moeilijkheden. Het vliegtuig dat Om- ke Romke naar Australië zou bren gen heeft er (met 138 passagiers aan boord!!) nog ruim een uur ver traging gehad. Omke Romke was 1 cm te hoog. Ten einde raad heeft men er tenslotte onder cm afgezaagd en de bekleding van het vliegtuig, ook l,2 cm dik gedeeltelijk ter plaatse Examens. In Bloemkamp zijn de exa mens voor ziekenverzorgsters begon nen. We hopen dat de dames maar niet al te zeer de openingsfoto van een bepaalde Bolswardse zaak zul len bekijken, want dan konden ze wel eens blunders gaan maken. Komen en Gaan. Onze correspondent Ouderkerken van Parrega leverde heden zijn laatste nieuws. Hij ver trekt naar Sneek. Opvolger wordt de heer E. KI. Feenstra, Trekweg, aldaar. De motorboot Bolsward heeft gepro beerd de Morra open te breken. Er zat nog ruim een halve voet ijs. In Engeland zijn in drie districten tus sentijdse verkiezingen gehouden. Bij tussentijdse verkiezingen is het gebrui kelijk, dat de regeringspartij achteruit gaat. Dat was het geval bij diverse con servatieve regeringen, die een deel van hun aanhang aanvankelijk zagen ver dwijnen naar de liberalen. Bij algemene verkiezingen verdwijnt ’t protest-element uit de stem wat en kiest men vaak weer zijn oude partij of gaat men over naar het regerings-alternatief. Dat was ook het geval in 1964, toen de socialisten de meerderheid behaalden. Men was dus nu wel voorbereid op een socialistische achteruitgang, maar dat deze zo sterk zou zijn, had men niet verwacht, dat in een district in Schot land en in één in Wales alle protesten verloren, zoals dat bij vorige gelegen heden het geval was. Men leest hiei-uit een protest af tegen de regeringspoli- tiek van economische sanering en defla tie, die vooral in meer afgelegen distric ten (in Wales kampt men met een cri sis in de mijnbouw) de werkloosheid sterker dan elders heeft doen stijgen. De stem op de nationalisten is een ver dediging tegen de overheid in Londen, die niet voldoende voor de plaatselijke belangen zou waken. Bolswards Nieuwsblad Schrik (kei) briefje. De heer R. Zijl stra te Wommels heeft een jaar lang „schone” melk geleverd. Wie schetst zijn grote schrik, toen hij een brief je kreeg waarom zijn kostbaar vocht wegens gebrek aan reinheid in klas se twee was geplaatst. Bij nader in zien bleek het monster te zijn geno men op 29 febr. 1967. Een schrik (kel)dag, die er dit jaar niet was. grapjasserij van de fa- Ruzie in partijen heeft zelden zulk een vreugde gewekt als de ruzie, die nu in de Nationaldemokratische Partei Deuts- lands is uitgebroken. Deze N.P.D., de vergaarbak van oude nazi’s en andere rechtse extremisten, heeft de afgelopen tijd bij diverse verkiezingen in Lander de aandacht op zich gevestigd door de afbreuk, die zij aan de gevestigde par tijen heeft kunnen doen. Zij wist zo tussen de 7 en 10 pct. van het aantal stemmen op zich te verenigen. Van bei de hoofdfiguren van de partij, Von Thadden en Thielen, had eind vorige week voorziter Thielen zijn vice-voor- zitter en zeven anderen geroyeerd in Ontvangen Modehoeden. Gez. Damave, (Blauwpoort, Bolsward. Het voorlopig raadgevend volkscongres van Indonesië heeft nu officieel het pre sidentiële mandaat van president Su karno ingetrokken, omdat hij te kort is geschoten in zijn grondwetelijke ver antwoordelijkheden. Generaal Suharto is met ingang van 22 februari benoemd tot waarnemend president. Een beslis sing over een gerechtelijke vervolging van Sukamo zal worden overgelaten aan de regering. Wel zal Sukarno zich tot de verkiezingen van volgend jaar van politieke activiteit moeten onthouden. Conclusie: briek. Loslippigheid. Teneinde een wedden schap te winnen werd onder boven staande motto een briefje ter plaat sing in H. en Sj. bezorgd. Niet op tijd niet aan het juiste adres (Marktstr. 13) en niet ondertekend. Ook de in houd muntte niet uit door duidelijk heid. De weddenschap zal nu wel verloren zijn. Omke Romke’s reis ging niet vlot als men van een luchtreis zou ver wachten. Op Schiphol duurde het 3 uur voor men het orgel in het char- tervliegtuig had gewerkt en Burge meester Mulder omke kon nawui ven. Zelden komt dr. Beel zelf met een uit gewerkt schema voor een nieuwe re gering. Hij geeft simpelweg opdrach ten. Hij zegt tegen de vertegenwoordi ger van de K.V.P.; „Zorg dat je binnen 24 uur een accoord hebt met de V.V.D.” Mevrouw Gandhi weer premier. verwijderd. Hoe het lossen is gelukt is nog niet bekend. Het Schettenserhof staat er maar wat kaal bij, nu er rigoreus is ge kapt. Het nieuwe geveltje komt des te beter uit en blinkt in de voorjaars zon. In de „mar” bezuiden Allingawier is dinsdagmorgen 14 maart het eerste kievitsei gevonden. De vinder was de heer Rein Feenstra van „Surfin- ne” onder Allingawier. Feenstra is een ras-eierzoeker, die er in het voorjaar vrijwel dagelijks op uit trekt. Dit ei was tevens het eerste dat in de gemeente Wonseradeel werd gevonden zodat de heer Feen stra een dubbele eer te beurt valt: de door de Bibliotheek beschikbaar gestelde wisselbeker en de overhan diging van het ei aan burgemeester A. Oosterhoff. Dat het kievitsei uit Allingawier hem mag smaken! Restauratie kerk Hijlaard voltooid. Jaren van inspanning heeft het ge kost de restauratie van het kerk gebouw te Hijlaard te voltooien. Woensdag was het dan eindelijk zo ver. De prachtig gerestaureerde kerk verdient zijn plaats in het dorp dub bel en dwars. Gisteravond hebben alle personen en instanties die met de restauratie te maken hebben ge had tijdens een bijeenkomst in het gerestaureerde kerkgebouw hun vol doening over het gereedkomen ge- uit. In Hennaarderadeel werd het eerste kievitsei gevonden door de 15 jarige Klaas Overal en de 10-jarige Jan Reitsma, beiden uit Oosterend. Ze vonden het eitje in de omgeving van hun eigen dorp. Burgemeester R. Alta van Hennaarderadeel heeft het in ontvangst kunnen nemen. Lustrumde Makkumer mid- denstandsvereniging heeft woens dagavond haar 15-jarig bestaan op een feestelijke wijze herdacht. Hulde, voor de heer D. Dijkstra en de heer H. F. Terpstra, die resp. als voorzitter en bestuurslid de ver eniging trouw zijn gebleven! In ons volgend blad hierover een verslag Een complimet waard achten wij de voorgestelde naamgeving in het uit breidingsplan Bascohof te Wor kum. Het is overigens verkeerd om alleen de K.V.P. de schuld te geven. Deze wisse ling is ook afhankelijk van de P.v.d.A. en de V.V.D., die ook afwisselend meer of minder socialistisch of meer of minder liberaal zijn, al naar gelang de ideeën van de aanvoerders. De formateur heeft bij het zoeken naar de juiste mannetjes geen gemakkelijke taak. Men dacht aanvankelijk, dat hij deze week wel gereed zou zijn, maar later begon men toch te twijfelen. Met een anti-revolutionair als premier wil de grootste partij de K.V.P. na tuurlijk compensatie voor het verlies van de belangrijkste post in het kabi net. De K.V.P. heeft drie minimale eisen: minstens één post in de finan cieel economische sector (financiën of economische zaken), één post in de wel zijnssector (cultuur of onderwijs) en één post in de sociale sector (ruimte orde ning, woningbouw of sociale zaken). De post van minister van financiën leek echter al toebedeeld te zijn aan de heer Witteveen van de V.V.D. Dat zat een flink deel van de K.V.P. deze week niet lekker. In de eerste plaats was er ver zet omdat de heer Witteveen volgens sommigen bij zijn optreden in het kabi net Marijnen (eveneens als minister van financiën) heeft getoond de uitga ven niet in de hand te kunnen houden, in de tweede plaats omdat de K.V.P. dan de belangrijkste posten in het kabinet aan haar neus voorbij ziet gaan.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1