Johnson vergadert op Guam Gabe Shroar Ka binetsformatie Biesheuvel mislukt hark en sjoch Ijzeren driehoek Gouden filmpjes Hengstenmonstering te Sneek VRIJDAG 24 MAART 1967 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat hat w 106e JAARGANG No. 24 Bolswanls Nieuwsblad Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS W ymbritseradeel. üs hjoed to sizzen 4e week maart 1917 Liberale gedachten. Te licht. IJze.ren driehoek. Tegenstellingen. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! Het aanvankelijke optimisme over de formatiepogingen van nar. B. W. Biesheuvel, de anti-revolutionaire minister van landbouw, is eind vorige week plotseling sterk gedaald. Het zag er zelfs even naar uit, dat de formateur regelrecht een mislukking tegemoet wandelde. (Tenslotte is dit begin deze week ook gebeurd). Met de kennelijke bedoeling zjjn formatieopdracht terug te geven, bezocht hij eind vorige week koningin Juliana. Het resultaat was verrassend. Wat er precies tijdens dit gesprek is voorgevallen blijft binnen de muren van Soestdijk verborgen. Feit was, dat na afloop namens de koningin werd meege deeld, dat de formateur geen eindrapport, maar een tussentijds rapport had uitgebracht 'over de stand van de farmatiewerkzaamheden. Mr. Biesheuvel ging nog even door. Waarom? Volgens sommige politici had de koningin, daar toe aangespoord door haar adviseur, prof. Beel, zware druk op hem uitgeoefend. OPENING WERELDTENTOONSTELLING 28 APRIL Uitzicht uit het Nederlandse paviljoen over de St. Laurensrivier. Op de achtergrond Montreal. Uitgave: A. J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Johnson nodigt Hiesinger uit. Kievitseieren komen, ondanks de kou reeds bij de vleet. H. en Sj. sprak met iemand, die binnen het uur maar „eventjes” zeven had geraapt. Maak het kort met berichten en ver slagen: in ons volgend nummer moet het nieuws van twee kranten in één worden verwerkt. Een krant is nu eenmaal niet van elastiek. Sanering. Met het oog op de sane ring rond de Martinikerk stellen B. en W. voor weer een paar panden aan te kopen. Goed zo. Maar. wanneer wordt het gip sen beeld van Gysbert Japicx eens gesaneerd? Het is toch wel een flop, dat de beeldhouwer nog nooit klaar is. Intussen zijn we al aan ons derde kabinet bezig. Hoe leger in holle hoe minder men der ynjitte kin Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Peinst U ook eens over de oplossing van ons feuilletonprobleem. De uit slag komt in het volgend nummer, dat is dus. a.s. vrijdag. De Fryske Flagge is exit. Maar leeg blijft deze etalage gelukkig niet. De fa. S. S. van der Werf, die het pand reeds lang in eigendom had, gaat ’t nu zelf exploiteren. Begin deze week hebben president Johnson, geflankeerd door Rusk, de minister van buitenlandse zaken, McNamara, de minister van defensie, generaal West moreland, de Amerikaanse opperbevelhebber in Vietnam en Cabot Lodge en Bunker, resp. de scheidende en komende ambassadeur in Saigon, en de Viet namese premier Ky en zijn medewerkers over de kwestie Vietnam gesproken. Zü zijn daartoe naar het eiland Guam in de Stille Oceaan gevlogen. De diepere zin van de conferentie is nog niet recht duidelijk, gezien het geringe succes van voorgaande consultaties op Hawai, in februari van het vorige jaar, en in Manila in het afgelopen najaar. De witte (provo?) tegels bij de Ge reformeerde kerk kunnen worden verlegd. Men behoeft al lang geen 10 meter meer uit de bocht te blijven met pparkeren. Dit is 5 meter ge worden. Dat scheelt weer 4 auto’s. Veerdienst Staveren-Enkhuizen hervat. Dr. A. Kuyper herstellende De avonddiensten Staveren-Enkhuizen weer gestart wegens mijngevaar in de Zuiderzee. Kachels. Nu de winter voorbij-is, za gen we een kachelreclame op een plaats waar men die niet zou ver wachten, n.l. in de voormalige kap salon van barbier Van der Net. De grootste problemen schijnen zich te concentreren binnen de K.V.P. en de Behalve beide genoemde verdragen is ook een Pools-Tsjechisch verdrag ge sloten van gelijke strekking, zodat al wordt gesproken van een „ijzeren drie hoek” Berlijn-Warschau-Praag. Daar wil Ulbricht overigens niet van weten, om dat hij het bilaterale verdragsstelsel ook tot andere landen wil uitbreiden. Een verandering in de toestand treedt hierdoor niet op, integendeel, Ulbricht wil de toestand consolideren en hij ver moedt, dat hij zijn land meer gewicht kan geven door afzonderlijke verdragen dan door alleen maar het lidmaatschap van het pact van Warschau. Het is meer een psychologische dan een werkelijke actie. Een nieuwe lente, toch een nieuw ge luid. In dit nummer begint een nieu we serie van de avonturen van ons aller Kappie. Is U de draad kwijt geraakt, dan kunt U deze nu weer opvaten. Zwanenzang. In het park hebben 2 mannetjes zwanen een verwoed ge vecht geleverd om een vrouwtje. Dit koos partij en hielp mee. Was men niet tussen beide gekomen, dan had de verliezer zeker zijn zwanenzang gezongen. Dat gaf aanleiding tot allerlei beschou wingen over de positie van de koningin. De Grondwet zegt, dat de koningin het staatshoofd is. Dat wil echter nog niet zeggen, dat de koningin zich ook recht streeks met de politieke gang van zaken bemoeit, ’t Tegendeel is het geval. Haar persoonlijke wensen en gedachten spe len in ons politieke leven geen rol. Bij het formeren van nieuwe kabinetten heeft zij een coördinerende functie. Zij ontvangt de leidende politici, vraagt hen cm een oordeel en geeft dat oordeel door aan andere politici. Die moeten maar zien wat zij ermee kunnen bereiken. Is dat weinig en geven ze de moed op, dan vertellen zij dit weer aan de koningin. Deze kan dit vervelend vinden, maar aan het feit zelf weinig veranderen. Deze, in ons politieke leven gegroeide gewoonte zou de koningin, volgens en kele waarnemers, de vorige week heb ben losgelaten. Het doet onwaarschijn lijk aan. Veel meer voor de hand ligt de ook verkondigde stelling, dat het een wanhoopsmanoeuvre van de heer Bies heuvel was om de bij de formatie be trokken partijen onder druk te zetten. Met name de Katholieke Volkspartij. De moeilijkheden gingen in de eerste plaats niet meer om een opstellen van een regeringsprogramma wat dit be treft werkt men nog steeds met de pun ten, die de heer Zijlstra op papier zette maar om de mensen, die het pro gramma zouden moeten uitvoeren. Het In het gemeentelijk armhuis in Opster- land zijn mede ten gevolge van de moei lijke winter van de 39 oudjes er 12 overleden. Raadsvergadering. Dinsdag is het te Bolsward weer raadsvergadering. U mag gerust komen kijken en luiste ren. Het verwerken van melk, melkbestand- delen en melkprodukten in brood ver boden. Ondanks het feit, dat het paard door de mechanisatie van het boerenbedrijf ver drongen wordt, blijft er nog een grote kern echte paardenhouders en -liefheb bers over, die zich de tijd er voor vrij maakt een jong paard te beleren, aan te spannen en te gebruiken. Deze men sen zijn het nu juist, die trachten de diverse paardenrassen in stand te hou den en een stuk kuituur op de boeren bedrijven te bewaren. De besturen der Paardenfokverenigingen zowel van het Friese als Bovenlandse Ras trachten tot deze instandhouding mee te werken door het jaarlijks orga niseren van een monstering van goed gekeurde dekhengsten, welke wordt ge houden dinsdagmorgen 28 maart. Iedere fokker zal hier goed de gelegenheid krijgen zijn keuze te doen uit 10 tot 12 vaderpaarden, w.o. kampioenen, oud- kampioenen, premie en voorl. premie- hengsten van verschillende statuur, kleur en bloedvoering. normalisatie van de betrekkingen met de Oost-Europese landen tegen te gaan. De West-Duitsers waren er in geslaagd hun toenaderingspolitiek in de Roemeen se hoofdstad vrucht te doen dragen. De diplomatieke betrekkingen werden aan geknoopt en men verwachtte algemeen, dat voorlopige contacten met Hongarije en polsingen in Tsjechoslowakije ook wel resultaat zouden opleveren. Maar toen kwam Ulbricht in het geweer, die van zijn bondgenoten verlangde, dat zij de betrekkingen met Bonn niet zouden aanknopen, wanneer Bonn de Duitse Democratische Republiek (Oost-DuiIs land) niet zou erkennen. Hij vond een bondgenoot in de Pool Gomulka, die in ruil voor betrekkingen van Bonn bo vendien de erkenning van de Oder-Neis- se-grens verlangde. Zij werden gerugge- steund door Moskou, dat van een iso lement van Oost-Duitsland een ver zwakking van zijn invloed in Oost-Eu- ropa vreesde. Onder zware druk hebben Boedapest en wellicht andere hoofdste den ervan afgezien betrekkingen met Bonn aan te knopen. werd een kwestie van namen noemen. Vooral de K.V.P. leverde daarbij nogal wat problemen. De grootste politieke partij in Nederland bleek niet tevreden met de mogelijkheden, die de heer Bies heuvel in eerste instantie kon aanbie den. Dat een Anti-Revolutionair premier wordt, is in de ogen van veel K.V.P.ers niet zo erg. Mits daar maar voldoende tegenover staat. Het werd vervelend toen de liberalen bleven vasthouden aan de heer Witteveen als minister van fi nanciën. Het werd nog vervelender, toen de An ti’s hun huidige minister van economi sche zaken, de heer Bakker, wilden handhaven. Op die manier zou in de belangrijke financieel-sociaal-economi- sche driehoek voor de K.V.P. alleen de lichtste post, die voor sociale zaken, overblijven. Voor de heer Schmelzer en zijn achterban bleef dit onaanvaardbaar. De heer Biesheuvel heeft tevergeefs ge probeerd buiten de heer Schmelzer om een oplossing te vinden door contact op te nemen met mejuffrouw Klompé, die binnen de K.V.P. een grote invloed heeft. Dit was een elegante oplossing. Hoewel de heer Schmelzer door de KVP tijdens de jongste verkiezingen niet overal als lijst- en daarmee partij-aan- voerder naar voren is geschoven, was hij in de praktijk toch de man, die de formatiebesprekingen namens de K.V.P. leidde. Een oplossing leek binnen het bereik, toen de Anti’s hun aanspraken op het Zaken lieten vallen. De heer Bakker zou minis ter van sociale zaken worden. De K.V.P. heeft op dat moment waarschijnlijk de overwinning geroken en eiste ook dit departement voor zich op. Ulbricht, de Oostduitse president, heeft in Warschau en Praag verdragen geslo ten, die men moet zien als een poging om’ West-Duitslands streven naar een Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Naam. Ook dit beestje moet een naam hebben. Voorgesteld wordt de naam Kloosterlaan. De weg loopt re gelrecht aan op het voormalige Ugo- clooster en de Kloostervaart. Tot slot: Wij wensen onze lezers en lezeressen allemaal vrolijke, goede, maar vooral gezegende Paasda gen. De wraak was zoet. In een vorige Statenzitting waren de redevoerin gen dermate lang, en blijkbaar on interessant dat een der Bolswardse leden het kennelijk te. kwaad kreeg met Klaas Vaak. H. en Sj.schrijver die incognito aanwezig was, zag het en het kwam prompt in de krant. Ditmaal waren de rollen omgekeerd. De bode bracht hem een briefje met de volgende inhoud: Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Nieuwe verbindingsweg. Er komt ’n nieuwe verbindingsweg tussen de Rijksweg en de Snekerweg, n.l. door doortrekking van het reeds gereed gekomen stukje bij de bouwketen. Een marechaussee hoorde gerommel in een passerende lijkwagen. Hij ging op onderzoek uit en ontdekte dat er een vracht aardappelen in werd vervoerd. Proces-verbaal werd opgemaakt. ’t Eerste bewapende Amerikaanse schip in Engeland aangekomen. Duitse klokken uit de kerktorens ver wijderd om te worden omgegoten tot kanonnen. Ook school- en fabrieksklok- ken gaan naar de smeltovens. De namen, die de K.V.P. daarop noem de, leken tegen te vallen. Voor het de- partemenlt van Economische Zaken kwam de heer Schmelzer met drs. G. Horbach. Deze industrieel uit Twenthe geniet binnen de K.V.P. (hij is vice-voor- zitter van de partij) enige bekendheid. Bij de anderen is hij echter volstrekt onbekend. Het aloude gezegd, dat bij ons onbekend ook onbemind is, bleek op te gaan. De formateur weigerde drs. Horbach als een serieuze gegadigde voor een ministerspost te aanvaarden. Ook de K.V.P.-candidaten, voor Sociale Zaken, de heren Van der Gun en De Kort, kon den bij hem geen genade vinden. Zij waren, meende hij, „te licht”. Het overleg met mej. Klompé heeft in zoverre geholpen, dat de heer Schmelzer geprobeerd heeft nog andere K.V.P.ers te vinden. Begin deze week zag het er naar uit, dat hij zou slagen. Als mi nister voor Economische Zaken werd genoemd de 44-jarige hoofddirecteur van de Staatsmijnen, drs. W. A. J. Bogers. De krachtige ontwikkeling die de Staats mijnen doormaken, ondanks economische tegenslagen, is een voldoende aanbeve ling voor de capaciteiten van deze be drijfseconoom. Drs. Bogers zelf zette echter een domper op de aanvankelijke vreugde. Hij vertelde, dat hij persoonlijk wel bereid was om minister te worden, maar dat daarmede nog lang niet alles was gezegd. Hij vreesde, dat, als hij de Staatsmijnen verliet, dit voor de leiding van het bedrijf ernstige gevolgen zou hebben. Op slag betrokken de gezichten van de politici Weer. Terecht, zoals later bleek. Wist U, dat k.v.p.-formateur De Jong, straks wellicht onze minister president, in het Bolswardse Wees huis al eens op de koffie is geko men? Dat was vóór de opening van de Zeeten toonstelling „Mare Libe- rium”. Hij verstond het Fries best, want „mem” kwam ook uit Fries land. Knikkebollen schijnt een geliefkoos de bezigheid te zijn vooi' Bolswardse ingezetenen tijdens de zitting der Sta ten. Deze keer was het geen Staten lid, die last had van de eindeloze ver halen, maar een journalist! Geen krant. Dinsdag zal ons blad in verband met de Paasdagen, niet verschijnen. Boxer aan de bokse. Sluiswachter v. Malsen van Kornwerderzand wilde zondagmorgen een ziekenbezoek in Harlingen afleggen. Op de Leeuwen- brug werd hij door een boxer met witte bef aangevallen, die hem zijn linkerbroekspijp stuk trok. Naar de eigenaar wordt nu gezocht in ver band met de schadevergoeding. Welk motto? Deze week zagen we de politie druk bezig met gras- maaien. Onder welk motto? Doe het zelf? Arbeid adelt? Of ging het ter wille van de lichamelijke oefening, uit verveling, het uitblijven van or ders of uit vrijetijdsbesteding? Al deze vragen werden H. en Sj. voor gelegd. Wij denken gewoon uit zui- nigheidsovei-wegingen. En dat is dan een deugd, die navolging ver dient. De Sik. Het beestje moet een naam hebben. Welnu, de nieuwe koffiebar te Bolsward hééft een naam; De Sik. Het Duitse probleem houdt Midden- en Oost-Europa bezig, maar ook de Duit sers zelf verdiepen er zich vaak in. Meestal komen zij niet verder dan het betoog, dat Bonn alle Duitsers, dus ook de Oost-Duitsers, vertegenwoordigt en dat de D.D.R. niet bestaat. Men wil ook zonder vredesverdrag (want dat is er nog steeds niet) de Oder-Neisse-grens met Polen niet erkennen. Hier en daar gaan wat afwijkende stemmen op. Zo zoekt de socialistische minister Wehner al enige tijd naar een vorm van prak tische samenwerking met de D.D.R. En nu komt de penningmeester van de liberale F.D.P met een artikel, waarin hij besluit tot aanvaarding van de hui dige toestand. Het hoofd van de pers dienst van de liberalen is in een studie tot dezelfde conclusie gekomen. Het partijbestuur wil er echter in meerder heid niet aan, zodat er in de partij nu ernstige spanningen zijn ontstaan. A.R.P. De V.V.D. en de C.H.U. wachten ongeduldig aan de zijlijn om het rege- ringsveld op te draven. Zij zijn tevre den met de voor hen gereserveerde ze tels. Voor de V.V.D. zijn dit de departemen ten van Verkeer, Financiën en Justitie. Voor de C.H.U.Onderwijs en Binnen landse Zaken. Binnen de A.R.P. heeft enige onenigheid bestaan over de bezeting van Sociale Zaken (die, zoals het er nu uitziet, uit eindelijk toch aan de K.V.P. is toege vallen). De formateur zou er veel voor voelen op deze post de heer Bakker te plaatsen. Het was echter bijzonder moei lijk om op die manier de sociale deskun dige van de A.R.P., de heer Roolvink, te passeren. Bekend is, dat de verhou ding tussen de heren Biesheuvel en Rool vink niet al te best kon worden genoemd. Ook al omdat van die kant veel pressie op hem werd uitgeoefend, heeft de heer Biesheuvel dit departement nu maar aan de K.V.P. gegeven, waarmee tegelijk ’t probleem is ontweken. Wanneer de heer Biesheuvel deze week was geslaagd, dan zou een kabinet er heel waarschijnlijk als volgt hebben uit gezien; Premier: mr. Biesheuvel (A.R.P.). Minister van Financiën: prof. Witteveen (V.V.D.). Economische Zaken; drs. Bogers (KVP) Sociale zaken: prof. Steenkamp (K.V.P.) Onderwijs: een nog onbekende C.H.U.er. Landbouw: de heer Brouwer (K.V.P.). Defensie: de heer De Jong (K.V.P.). Buitenlandse Zaken; de heer Luns (K.V.P.). Verkeer: de heer Keyzer (V.V.D.). Justitie: prof. Polak (V.V.D.). Ruimtelijke Ordening: de heer Bakker (A.R.P.). Ontwikkelingshulp: een nog onbekende A.R.P.-vertegenwoordiger. Cultuur: mej. Klompé (K.V.P.). Binnenlandse Zaken: de heer Beernink (C.H.U.). Nu de heer Biesheuvel niet is geslaagd, werd de kabinetsformatie opgedragen aan dem.-minister P. S. P. de Jong van Defensie (k.v.p.), die reeds druk bezig is met oriënterende besprekingen. Hij zal bovenstaand lijstje wellicht kunnen gebruiken als uitgangspunt. Het heeft grote voldoening gewekt, dat president Johnson nu eindelijk bonds kanselier Kiesinger heeft uitgenodigd naar de Ver. Staten te komen. Dat is een aanwijzing te meer, dat de Ver. Staten de juiste houding hebben gevon den tegenover een West-Duitsland, dat onder de nieuwe regering van Kiesinger een wat zelfbewuster toon gaat laten horen. Enkele weken geleden nog klaag de Kiesinger er over, dat de verstand houding van Bonn tot Washington niet goed was te noemen en dat dat zo niet langer ging. Kiesinger had, evenals an dere regeringen, geklaagd over het ge brek aan raadpleging in kwesties zoals het verdrag, dat de spreiding van kern wapenen moet tegengaan. Maar op dit punt zijn de wolken wat opgetrokken. Ook was het belangrijk, dat Amerika niet langer dreigde de troepen uit W.- Duitsland terug te trekken, wanneer Duitsland niet voldoende aankopen in de Ver. Staten deed als compensatie voor de Amerikaanse uitgaven in mar ken voor het Amerikaanse leger in Duitsland. De Duitsers voelden zich niet vrij over de financiële zaken te spreken omdat dat onmiddellijke militaire en po litieke gevolgen zou hebben die zij niet wensten. Er is nu een oplossing gevon den in die zin, dat Duitsland een deel van zijn dollarreserve in Amerikaans schatkistpapier zal beleggen. Ook voor de deviezenhulp aan Engeland is een oplossing gevonden, waarbij voor de helft wapenen, voor de andere helft goe deren in de civiele sector zullen wor den gekocht. Ook hier dreigde een af tocht van het Engelse leger. Deze ontwikkeling is daarom zo van belang, omdat hieruit blijkt, dat Bonn, ondanks alle vriendschappeliijkheid te genover president De Gaulle toch nog op een voor De Gaulle niet geheel pret tige manier waarde blijkt te blijven hechten aan goede banden met de Ver. Staten. departement van Economische Men schrijft Johnson enerzijds de wens toe door verhevigde militaire inspanning een einde aan de oorlog te willen for ceren, terwijl hij anderzijds zijn aan dacht nu vooral zou willen richten op een pacificatieprogramma. Dat wordt algemeen de zin geacht van de vervan ging van ambassadeur Lodge door de 72-jarige Ellsworth Bunker, in Neder land bekend door zijn bemiddeling in de kwestie Nieuw-Guinea. Ook in het conflict in de Dominicaanse republiek heeft Bunker geduldig goede diensten bewezen. Zou het zijn taak zijn met Ha noi in contact te komen? Vermoedelijk niet. Vermoedelijk moet men verwach ten, dat hij zijn aandacht zal richten op de vorming van een toonbaar en houd baar regime in Saigon voor het geval onderhandelingen met Hanoi kunnen worden aangeknoopt. Het is ook mogelijk, dat men een zo democratisch mogelijk Vietnam wil op houwen, waardoor de tegenstander steeds meer grond zou gaan verliezen. Op die manier zou de oorlog, die nu nog steeds in hevigheid toeneemt, tenslotte langzaam verebben tot een hanteerbare guerrilla. Alles zou dan buiten een ge sprek met Hanoi om kunnen gaan. De scheidende ambassadeur Lodge heeft zich in deze geest uitgelaten, maar het is niet waarschijnlijk, dat er veel kans op verwezenlijking van deze strategie is. Onderwijl heeft de grondwetgevende vergadering van Zuid-Vietnam zaterdag het nieuwe ontwerp-grondwet aangeno men. Het voorziet in presidentsverkie zingen binnen zeven maanden. Er zul len ook twee kamers van een parlement worden gekozen. Tegen deze achter grond is de benoeming van Bunker niet onbelangrijk. Hij zal de diverse groepen in Zuid-Vietnam, die elkaar zeer vijan dig gezind zijn, zoals de rooms-katholie- ken, de boeddhisten en diverse andere secten, wat bij elkaar moeten brengen in het gevoel dat Zij ook nog gemeen schappelijke belangen hebben. -mA

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1