JOHNSONS BRIEFWISSELING MET HO TSJI MINH Het schip de staat van moet varen Ml Straif hark en sjoch Spanning in Djiboeti Behalve klippen nemen ook fourageren 106e JAARGANG No. 25 VRIJDAG 31 MAART 1967 Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en IIB1 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS W ymbritseradeel. Hwat hat zinvol geachte bombardementen. Feestdag. E. E. G. tien jaar. Kritiek. De werking van de tijd. Tegenstellingen. Spanning in Djiboeti. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! In Friesland veel gebrek aan hooi. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Sulver wykt foar goud mar beide foar deugd Staatsgrepen in Sierra Leone. Zou zo’n man als premier niet bij voor baat gedoemd zijn om te mislukken? vroegen de op de tribune gespannen toe kijkende politici zich af. De 51-jarige Economisch heeft de E.E.G. een gunsti ge invloed gehad op de deelnemende landen, zo gunstig, dat aanvankelijk af wijzende landen nu, voorlopig tever geefs, proberen tot de Gemeenschap te worden toegelaten. De Jong heeft echter ook voordelen. In de politieke arena kan hij als een on overwinnelijk gladiator optreden. Hij beschikt daarbij over een onverstoorba- De burgemeester van Bolsward maakt bekend dat de maximum prijs voor zach te Zuiderzeebokking (bakbokking) zon der staartvin is vastgesteld op 2 cent per stuk en voor harde Zuiderzeebokking op 2% cent per stuk. In Sneek tegen alle verwachting reeds aangevoerd 76 kievitseieren a 70 ct. per stuk. Vervoer van benzine zonder vergunning verboden. le week april 1917 Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De steenfabriek „De Tijdgeest” te Bols ward aan de Workumervaart door de fa. Gebr. Eisma verkocht aan de fa. O. van der Werf Gzn. Het .bedrijf zal binnen kort worden hervat. De raadsvergadering in Hennaarderadeel kon niet doorgaan. Zes van de 11 raads leden waren door ziekte verhinderd. Van de 1000 kinderen sterven er binnen het le levensjaar in Noorwegen 70, in Zweden 18, Ierland 94, Denemarken 108, Schotland 113, Nederland 114, Zwitser land 115, Engeland 117, Frankrijk 126, België 141, Italië 152, Japan 129, Duits land 174, Oostenrijk 202, Rusland 258. Fatsoenlijk Heer, zoekt huwelijk met eenvoudig Burgermeisje. Zuiver verle den, goed voorkomen, met haartooi en iets muzikaal trekt hem aan. De officier van justitie Marrison van New Orlean, heeft maandag een nieuw arrestatiebevel uitgevaardigd, tegen de 22-jarige Lilly Mcmaines, die een be langrijke getuige zou zijn in het onderzoek naar het vermeende complot om president Kennedy te vermoorden. Op de foto bekijken Lilly Mcmaines en haar man de krant waar het bericht in staat politieke gemeenschap opbouwen, zodat men zou kunnen gaan spreken van een Europese federatie. Kenmerkend voor het verdrag was naast de afbraak van de tolmuren en andere vormen van economische integratie, het begrip van de supranationaliteit, van het na verloop van een overgangsperio de beslissen met meerderheid van stem men. Het idealisme van de begintijd was vrij snel verdwenen, vooral toen in 1958 in Frankrijk De Gaulle aan het bewind kwam. Deze was ten zeerste gekant tegen supranationale instellingen en te gen de gehele integratiegedachte. Be sluitvorming door souvereine regeringen was zijn stelling. Ook op politiek ge bied valt stilstand waar te nemen na dat De Gaulle zijn idee van besluitvor ming niet ondergebracht kon krijgen in een politieke unie, welker voornaamste taak de ondermijning van de politieke en militaire samenwerking met de Ame rikanen leek te moeten worden. Voor namelijk minister Luns heeft hiertegen met ijzeren volharding gevochten. De bekendmaking, dat president Johnson vijf brieven heeft geschreven aan pre sident Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam, en dat hij slechts op de vijfde een nega tief antwoord heeft ontvangen, verandert wel iets in het beeld van de houding van de beide tegenstanders in het Vietnamese geschil. Voor velen was Ho Tsji Minh de vertegenwoordiger van de partij, die zich tot onderhandelen bereid toonde, mits Amerika de bombardementen op Noord-Vietnam zou staken. De Amerikanen waren in deze visie de voornaamste boosdoeners, omdat zij bleven vasthouden aan de lang niet door iedereen Formateur De Jong, de KVP-opvolger van de Anti-Revolutionair mr. Biesheuvel, heeft het beslist niet gemakkelijk gehad by de aanvang van zijn formatie-werk- zaamheden. De opmerkzame toehoorder kon kort voor Pasen nogal wat juich tonen horen over de strijdbare en moedige ex-duikbootkapitein, die, geheel in stijl van zijn verleden, het schip van Staat wel eventjes tussen de klippen door zon laveren. Hij werd omschreven als de man, die, gewend als hij was om commando’s te geven, het zaakje van de formatie wel snel zou klaren. Er was, zo op het eerste gezicht, één maar; de heer De Jong mag alles weten van aanvoeren, hij weet echter niets over de moeiljjke sociaal-economische en financiële vraagstukken. „Als iemand een economisch of financieel expert zoekt, zal hij beslist niet by mij aankloppen,” gaf de tot formateur benoemde minister van defensie grif toe. Hij heeft ook betrekkelijk weinig parlementaire ervaring. Op 25 maart was het tien jaar geleden, dat de regeringen van Frankrijk, W.- Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg na lange onderhandelingen het verdrag van Rome ondertekenden, dat het aanzien gaf aan de E.E.G., de Europese Economische Gemeenschap. Een economische gemeenschap ongetwij feld, maar van het begin af aan was het de bedoeling meer te zijn dan een economische gemeenschap. Op deze eco nomische gemeenschap wilde men een van onze rectificatie gezonden. Toen dit al kant en klaar was voor de krant kwamen ze even bescheiden als hun wederhelften vragen of het ook wat korter kon, maar toen was het helaas reeds te laat. Het is dus hun schuld niet, dat het verhaal wat lang werd. Versiering. Feest in Bolsward? vroe gen Amsterdammers, die hier met de Paasdagen waren en de feestver lichting mitsgaders de erepoort bij de Blauwpoortsbrug zagen. Tja. wat moet je dan antwoorden? Laat de klok maar luiden. Het klok kenspel kon belangrijk worden uit gebreid, dank zij een schenking van 5 klokjes, waardoor het carillon qua toon 3% octaaf omspant. Terug naar de formatie. De trage gang van zaken heeft nu ook in het buiten land de aandacht getrokken. Enkele Belgische bladen hebben hun lezers me de gedeeld, dat men in Nederland ver ontwaardigd is over het verloop van de formatie. Een dagblad in Antwerpen schreef over „politieke barensweeën in Nederland”. Als oorzaak noemt men de „zeer persoonlijke ruzietjes, waardoor men doodgewoon geen regering kan vor men omdat men het niet eens wordt over het geven van bepaalde portefeuil les aan bepaalde mensen”. Ook hebben de Belgische bladen kritiek op de „ver lammende omzichtigheid”, waarmee ze bedoelen, dat wij alles piekfijn van te voren willen regelen: het programma, de zetelverdeling, de plaats van de. des betreffende politici. De man, die het in de Belgische bladen het meest moet ontgelden, is drs. Schmelzer, aanvoer der van de K.V.P. Naar Boontje om het loontje. Dat doet leermeester Zijlstra nu al 25 jaar. Hij trad in 1942 in dienst bij Garage Boontje en wordt daar als accurate en vakkundige monteur zeer gewaardeerd. Proficiat. Welkom. Als nieuwe correspondent voor Mantgum (Baarderadeel) no teerden we de heer R. Jansma. Met nogmaals hartelijke dank voor het werk van de heer Valk, sedert de op richting van de Baarderadeel-editie verricht, heten we hem gaarne wel kom. Melk is goed voor elk, maar niet voor Jan, die Hoeveel Jannen er op de R.K. kleuterschool gaan weten we niet, wèl dat het bestuur een enquête houdt onder de ouders over de vraag of men wel dan niet schoolmelk aan hun kleuters ver strekt wil zien. Opsporing verzocht. Donderdagmid dag 23 maart geraakte de 9-jarige Jan Breeuwsma ter hoogte van Ga rage Pfeifer (Broerestraat) te wa ter. Het knaapje werd op het droge geholpen door de melkboer H. Yn- tema. Bij deze redding geraakte een chauffeur eveneens te water. De fa milie Breeuwsma wil graag het adres van deze chauffeur vernemen. Adres: Burg. Praamsmalaan 5, tel. 2617. Verkiezingen in Sierra Leone, een van de kleinste Afrikaanse landen, hebben evenmin zegen gebracht. Het land was in 1961 onafhankelijk geworden en de volkspartij won bij de eerste verkiezin gen een grote meerderheid, populair als zij was door de voornaamste strij der voor de onafhankelijkheid, sir Mil ten Margai. Deze werd na zijn dood opgevolgd door zijn broer, sir Albert Margai. Deze ver loor op het nippertje Zijn meerderheid aan Siaka Stevens, de oppositieleider bij de verkiezingen van 19 maart. Toen de gouvemeur-generaal, op grond van de uitslag, Stevens belastte met de vor ming van een regering, greep het leger, dat op de hand van Margai was, in. Men zou de benoeming van Margai ver wacht hebben, maar een tweede staats greep verjoeg de opperbevelhebber Lan- sana en zowel Marga als Stevens. De vermoedelijk jongere officieren hebben een nationale hervormingsraad opge richt, onder leiding van Genda, die een post bij de Ver. Naties bekleedde en de bevelhebber van de politie. Dit is hiermee het zoveelste Afrikaanse land, waarin men geen oplossing weet te vinden voor de politieke problemen en waarin men de weg van de militaire dictatuur is ingeslagen. “te üs hjoed to sizzen 1 Een record? Brandstofhandelaar De Boer in Dinxperlo (ovd-Wommelser) leest al plm. 40 jaar Bolswards Nieuwsblad. Zijn er nog meer „Frie zen om utens” die ons blad zó lang trouw zijn gebleven? Of is het hier een record? Spurt - reclame - alcohol. Het is niet nodig uitgebreid te reageren op de opmerkingen van de ,Hark en Sjoch’- schrijver en „een huisvrouw”, vindt C. G. Wielinga, Godscalcusstraat 24. De eerste opmerking vindt hij wat afgezaagd en de tweede (wellicht oprecht gemeend) niet ter zake kun dig. Immers, de sportverenigingen staan hier geheel buiten en degenen die zich volop aan de sport wijden, weten heel goed, wat zij moeten doen of laten. Schokkende gebeurtenis. Een auto, komende uit de richting Bolsward, moest even over zes uur in de vroege morgen de LAB-bus passeren en kwam in de bocht bij de „Pólle” in de slip tegen een paal beneden de Sieswerterreed, die daar nogal hoog ligt. De bestuurder was ongedeerd, de auto iets in elkaar gedrukt. Het wacht dat de ARP een progressief be leid mèt de PvdA zou gaan voeren en op basis van die verwachting hun stem op de ARP hadden uitgebracht. De ruzie binnen de ARP laaide hoog op. De fractie-voorzitter van de ARP in de Tweede Kamer voelde zich in zijn po sitie aangetast. Zelfs gingen later ontkende geruchten, dat de fractie voorzitter (niemand anders dan le vo rige formateur, de heer Biesheuvel) zich uit het praktische politieke leven wilde terugtrekken. De heer Biesheuvel zei: „Ik draag de verantwoordelijkheid, niet de heer Berghuis. De partijvoorzitter heeft zich onvoldoende gerealiseerd, dat hij mijn werk in ernstige mate kan be moeilijken”. Ook de heer Roolvink, die veel invloed binnen de ARP heeft en in wie velen een toekomstig partijvoorzitter zien, ver weet dr. Berghuis, dat deze zich bemoei de met zaken, waarmee hij zich niet had in te laten. Deze week is, om ver dere botsingen binnen de ARP te voor komen, een partijvergadering uitge schreven. Daar is alles weer bijgelegd. Bolswards Nieuwsblad Een belastingverzwaring zou alleen te voorkomen zijn door zeer drastische be zuinigingen. In sommige kringen is daarom met vreugde aangehaald, dat formateur De Jong ook al met dit bijltje heeft gehakt. Hij slaagde als minister van defensie in de uitvoering van een drastisch bezuinigingsplan, dat enkele honderden miljoenen guldens uitspaarde op het defensiebudget. Het zou echter te ver gaan om daaruit gemakshalve af te leiden, dat met een De Jong als premier de bezuinigingen uit de bus rol len. Besparen bij defensie is heel wat anders dan bezuinigen op de bouw van huizen en scholen, op wegenaanleg en op sociale voorzieningen. Een grote vraag is trouwens of met name partijen zoals de KVP en (meer nog) de ARP wel accoord kunnen gaan met een grootscheeps bezuinigingsplan. Het verzet van de meer links georiën teerde groeperingen binnen deze par tijen tegen de, huidige koers wordt feller. Kort voor Pasen kwam het bij de ARP zelfs tot een haast kritieke uitbarsting. In een tv-uitzending leverde de voorzit ter van de Anti-Revolutionaire Partij, dr. Berghuis, kritiek op de voortduren de pogingen om met de VVD een kabi net te vormen en op de daardoor ver oorzaakte buitenspel-positie van de Par tij van de Arbeid. Eerder al was een aantal Anti-Revolutionaire jongeren in opstand gekomen. Zij noemden zich „spijtstemmers” omdat zij hadden ver- De geringe Noordvietnamese belang stelling voor onderhandelingen vloeit voor een belangrijk deel voort uit een waardering van de toestand als gunstig voor Hanoi. Daarop wijst ook een op merking van generaal Giap, Hanoi’s voornaamste militaire leider, die meent, 'dat de verkiezingen van 1968 in de Ver. Staten een verwerping van de huidige politiek van president Johnson te zien zullen geven. Giap verwacht ongetwij feld, dat Amerika tegen die tijd genoeg van het conflict zal hebben en dat de positie van Hanoi bij onderhandelingen aanzienlijk zal versterken. Beide part ners, Amerika en Hanoi, menen, dat de tijd in hun voordeel werkt en in zo’n toestand zijn de tekenen voor snelle on- derhandelingen niet gunstig. De demissionaire regering is van plan om, als de baby van prinses Beatrix op een werkdag wordt geboren, een halve dag vrij te geven. Hiervoor is overleg gepleegd met de Stichting van de Ar beid. Het moet een soort „spontaan” vrijaf worden. Als de baby ’s ochtends komt, krijgt men in de middag vrij. Komt de baby ’s avonds, dan mag men de volgende ochtend feestvieren. Op de dag zelf Prinses Beatrix rekent op een bevalling rond 20 april gaan natuurlijk van alle regeringsgebouwen de vlaggen in top. Vanaf begin april zal de rijks- voorlichtingsdienst regelmatig bekend maken hoe de toestand van prinses Bea trix is en wanneer de baby wordt ver wacht. De regering wil de publiciteit zo veel mogelijk informatie geven om ge ruchten en verzinsels te voorkomen. re humor en kalmte. Hij houdt van korte, zakelijke besprekingen en snelle beslissingen. Niet ten onrechte is dit toe geschreven aan zijn oorlogsverleden, toen elke seconde uitstel het verschil kon betekenen tussen leven en dood. Tijdens de debatten in de Tweede Ka mer over defensiezaken is nooit een ge mis aan parlementaire ervaring geble ken, eerder een teveel aan discussie- talenten. Opmerkelijk is, dat ook de heer De Jong nu in sommige kringen wordt af- gëschilderd als „de sterke man’, een titel, die destijds ook de heer Zijlstra kreeg toegemeten. Waarom dit ver langen, dit heimwee naar een krachtige, resolute leidersfiguur? Is het zo dat in een periode van onmiskenbare politieke malaise, zoals wij die nu doormaken, bepaalde kringen redding verwachten van één politieke body-builder Het zou een gevaarlijke ontwikkeling zijn als in Nederland deze gedachte aan invloed ging winnen. Een krachtige leider valt nu eenmaal niet te rijmen met de doel einden van de democratie. Wel krach tige vertegenwoordigers. Maar dat is heel wat anders. Voornaamste taak van formateur De Jong leek vooreerst te zijn om de KVP- ARP-WD-CHU-vloot bij elkaar te hou den op een gezamenlijke koers. Er kwam echter een nieuw element bij. Wil een vloot kunnen varen, dan zijn forse voorraden nodig. De bemanningen moeten eten, de machines eisen olie. Zo is het ook met een regering. Die heeft geld nodig om de zaken te kun nen regelen. Anders dan zijn voorgan gers Beel en Biesheuvel, heeft de heer De Jong nu opnieuw het probleem van de fourage bekeken. De andere forma teurs en informateurs konden nog drij ven op het plan van de heer Zijlstra, die een ruwe totaaltelling had gemaakt van inkomsten en uitgaven, die voor 1968 zijn te verwachten. De heer De Jong kan dit niet meer, doordat inmiddels nieuwe gegevens be schikbaar zijn gekomen over de econo mische en conjuncturele gang van za ken, op basis waarvan andere verwach tingen voor 1968 denkbaar zijn. De al gemene indruk op het Binnenhof is, dat de nieuwe regering het hoofd alleen maar boven water zal kunnen houden met behulp van belastingverzwaringen. Dat is voor de rechtse coalitie geen aan trekkelijk vooruitzicht. probleem om hem weer op de weg te krijgen, werd opgelost door er een auto voor te spannen, die het vehikel ook mee naar Bolsward terug nam. Ongeluk op een klein hoekje. Terwijl de huishoudster van de veehouder P. Gosliga uit de tuin kwam, had zij klei onder de schoenen. Zij gleed op het tegelstraatje uit en moest op advies van dokter Mauser uit Baard onmiddellijk per ziekenauto naar Leeuwarden worden overgebracht, waar men een gebroken been con stateerde. Gejaagd door de wind. Duizenden etiketten ontsnapten eind vorige week aan hun vervoerders. De har de wind wist hier wel raad mee en verspreidde ze van hotel Boermans tot aan de Blauwpoortsbrug. Goed voorbeeld. Alle verschenen cur sisten op het dinsdagavond in Mak- kum gehouden Veilig Verkeersexamen zijn geslaagd. Na afloop van het examen werd er voor cursisten en leden een feestelijk programma ge presenteerd. Over veilig verkeer in ons volgend blad meer. Frysk en frijmoedich is de titel van een tekstboekje van de ijverige Kul- turele Ried van Wymbritseradeel. Het jaarlijks voordragen is voor de jeugd daar steeds een groot gebeuren. Ter navolging. Kort maar krachtig. De echtgenotes van de eierzoekers, waarover elders meer, hadden we vooraf een afschrift Feest op komst. De nieuwe R.K. Kleuterschool bestaat 1 juni 10 jaar. Het feest wordt echter reeds gevierd op zondag en maandag 9 en 10 april. Reden: 1 juni is zo dichtbij en twee leidsters hebben trouwplannen. Bij het referendum, dat op 19 maart in het Franse overzeese gebiedsdeel So maliland is gehouden, heeft zich 60 van de bevolking uitgesproken voor het handhaven van de banden met Frank rijk, zij het dan een nieuw statuut grote autonomie zal geven. De rest van de kiezers stemde voor volledige onafhan- kelijkheid. Het gebied wordt bewoond door twee grote stammen, de Afars (verwant met de Ethiopiërs) en de Issa’s (verwant met de bevolking van Somalia). Deze laatsten wonen vooral in de haven stad Djiboeti en wensen onafhankelijk heid. De Afars wonen in het binnenland en leiden veelal een nomadisch bestaan. Op deze meer traditionele Afars heb ben de Fransen hun bewind gebouwd. Zij hebben met alle mogelijke middelen ook de uitslag van het referendum be- invloed, waarbij het gebruikelijkste middel was: Issa’s niet op de kieslijsten op te nemen, onder het voorwendsel, dat zij buitenlanders waren. De Issa’s hebben zich niet neergelegd bij de uitslag van het referendum. Het kwam in de hoofdstad tot ernstige on geregeldheden, waarbij het Vreemdelin genlegioen moest ingrijpen. Voor de Franse bewindvoerders, hoe officieel te vreden ook over de uitslag, breekt een moeilijke tijd aan door de r herper wor dende tegenstelling tussen beide groe pen van de bevolking. Als een speels element tegen het spel van vlakke lijnen is nu in sier lijke krulletters het woord „Bloem- kamp” in neonverlichting aange bracht boven de poort van het gelijk namige verpleeghuis. Uit de briefwisseling, die merkwaardi gerwijze door Hanoi is aangeduid en door Washington daarop gepubliceerd, komt duidelijk naar voren, dat Johnson Hanoi de keuze had gelaten tussen vol komen geheime besprekingen, waarbjj het voortgaan van de bombardementen de aandacht van het publiek zou kun nen afleiden of een eveneens geheime bijeenkomst, voorafgegaan door een stopzetting van de bombardementen en een stopzetting van de Amerikaanse versterkingen in Zuid-Vietnam, mits de infiltratie van Noord- naar Zuid- Vietnam eveneens wordt stopgezet. M.a.w. een bevriezen van de huidige krachtsverhoudingen. Ho Tsji Minh toont niet de minste be langstelling voor onderhandelingen op deze basis. Hij blijft hameren op de befaamde vier punten van Hanoi als basis voor de juiste politieke oplossing van het Vietnamese probleem. Hij gaat daarbij uit van Amerikaanse agressie tegen Vietnam en eist het stopzetten van deze agressie. Hij verlangt, behalve de onvoorwaardelijke en definitieve stop zetting van de bombardementen op N.- Vietnam, de terugtrekking van alle Ame rikaanse en daarmee verbonden troepen uit Zuid-Vietnam, de erkenning van ’t (communistische) nationale bevrijdings- front en een regeling van zaken door de Vietnamezen onderling. Dit geldt voor de vrede. Voor onderhandelingen neemt Ho genoegen met onvoorwaar delijke stopzetting van de bombarde menten. Het is opgevallen, dat hij niet meer spreekt van een definitieve stop zetting, zoals aanvankelijk, maar het is nog te vroeg om te kunnen zeggen of dit als een concessie moet worden op gevat.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1