Voorlichtingsmogelijkheden voor onderne mers in het midden- en kleinbedrijf hark en sjoch ^*5^ 106e JAARGANG No. 26 DINSDAG 4 APRIL 1967 Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes 'I I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Wymbritseradeel. PIERRE PALLA GEHULDIGD Verplichte veelevering in Friesland. De A Tot ziens, dit was Hark en Sjoch I Tj de u. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag 2e week april 1942 Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (C.I.M.K.). De Duitsers brachten weer 16 schepen tot zinken. O Geen spreekuur. Burgemeester J. M. A. Mulder is deze week verhinderd spreekuur te houden. Wat u op het hart hebt, moet nog even ter plaatse blijven. yn positieve geast as oarsom. Dit komt omt de oarsaken, dy’t de oerheit oan- setten om it sa to dwaen, alle dagen düdliker ta de boeren sprekke. In alder- wetske pleats, mei hjir en der in kavel lan, is net mear to bibuorkjen, om mar net to praten oer in bettere üntwettering en goede üntsluting. Der komt by, dat de kondysjes fan de ruilforkavelingswet jit net foroare binne en dat it diel fan de kosten, hwat de boe ren en eigners seis opbringe moatte op tige gunstige foarwaerden bitelle wurde kinne. Yn it foarste plak hoege hja net earder to biteljen, dan dat it hiele wurk klear is en dat duorret meast fiif oant tsien jier. Yn it twadde plak kinne hja dy som yn tritich jier ófiosse troch it biteljen fan 5% en dat is tagelyk rinte en öflossing. It is dan ek gjin wünder, dat de drang om yn oanmerking to kom men foar in wettelike ruilforkaveling ti ge tanimt. Yn dit opsicht is Fryslan lang net üngelokkich, hwant der steane hjir hiel hwat forkavelingen op it listke, dat foar 1970 yn ütfiering komme sil. Forgeliket men dizze ruilforkavelingen mei de gebieten, hwert dizze dingen troch de eigners en boeren seis dien wur de moatte en dat is jit it meartal, dan sjocht men daliks de wanforhalding tus- ken beide. Alderearst bitellet it Ryk by de ütfiering sahwat de helt fan de kosten üt pake pong De oare helt is dan foar de eigners, mar yn pleats fan 6 om 7 rinte en 2 of 3% öfskriuwing, bitelje hja mar 5% foar beide. Nimt men beide fak- vonden onder Pannekoeken een nest met 5 kievitseieren op het land van de heer W. Deinum. Sokke mear. en veroorzaakte op de Jongemastraat een aanrijding, waarbij de tegenpar- tijd nogal schade werd opgelopen. Hij reed door, dat was dubbel fout. In de loods was voornamelijk oud papier opgestapeld. Hoe de brand is ontstaan, bleef onopgehelderd. Vrij wel niemand heeft er iets van ge merkt, een brandje op genoemd ter rein trekt nauwelijks de aandacht om dat er meermalen opgehaalde spul len op deze manier worden vernie tigd. Vandaag begint ons blad met het plaatsen van een nieuw feuilleton. Wilt U de draad niet kwijtraken, dan moet U nu beginnen. Ja, gezellig, zo’n feuilleton. Laat de klok maar luiden. Het klok kenspel kon belangrijk worden uit gebreid, dank zij een schenking van 5 klokjes, waardoor het carillon qua toon 3% octaaf omspant. De afdeling kredietverlening (voorheen A.W.M.) kan alle mogelijke informaties geven over inrichtings- en hypothecaire kredieten ter financiering van nieuwe bedrijven in nieuwe panden. Deze afdeling is bovendien ten nauwste betrokken bij de uitvoering van het zg. overnamekrediet- en bijzondere krediet vorm, waarmede de overneming van be staande bedrijven wordt vergemakke lijkt. Per project wordt een diepgaand onderzoek ingesteld. Directoraat-Generaal voor het Mid den- en Kleinbedrijf en Toerisme. Conclusie. Er zqn dus vele voorlichtingsmogelijk- heden voor de ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf. De ondernemer, die niet weet welke mogelijkheid voor hem het meest geschikt is, kan zich laten informeren door zijn organisatie of door de rijksconsulent voor het mid den- en kleinbedrijf en toerisme. De oude iepen rond de terp te Wom- mels gerooid. De heer H. Huisman, afkomstig van Bolsward benoemd tot gemeentesecreta ris van Heerenveen. HAMSTER uw ledige jampotten niet, maar zend ze aan Hettema, Marktplein. Te koop: 2 eikenhouten wastafels. Hotel „De Wijnberg”. Erkend als veehandelaar: Joh. Bosch, Plantsoen 7, Bolsward. Sprinkhanenplaag in Argentinië bestre den met vliegtuigje. Eerste plechtige H. Mis opgedragen dooi- Pater Hoekstra O.F.M. Arbeidsdienstbesluit voor aanstaand per soneel bij het openbaar- en bijzonder on derwijs en a.s. studenten. Te koop houten schip, groot 47 ton, bij Djurre van der Eems. Militaire spoorwegcoupé’s voor burgers verboden. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) jl Muziek bij het werk. Tussen Rien en Lutkewierum troffen wij een jonge man aan het eierzoeken met zijn transistor op zijn luidst. Schokkende gebeurtenis. Een auto, komende uit de richting Bolsward, moest even over zes uur in de vroege morgen de LAB-bus passeren en kwam in de bocht bij de „Pólle” in de slip tegen een paal beneden de Sieswerterreed, die daar nogal hoog ligt. De bestuurder was ongedeerd, de auto iets in elkaar gedrukt. Het probleem om hem weer op de weg te krijgen, werd opgelost door er een auto voor te spannen, die het vehikel ook mee naar Bolsward terug nam. toaren bymekoar, dan komt it hjir op del, dat yn in ruilforkaveling de eigners en boeren net mear as 30% fan de totale kosten bitelje. Mar büten dizze ruilfor kavelingen bistean deselde problemen. En hjir moat de eigener alles seis dwaen. Yn de nije hier fynt hy wol hwat werom, mar dat bliuwt by in perslntaezje fan 2 Dy oare 4 of 5 moat hy mei syn hierder mar sjen to finen. It soe al in stik forbettering bringe, as de minister fan finansiën einlings ris ta stean soe, dat foar forbettering en ^öfskriuwing in bipaeld bidrach bilêstingfrij reserveard wurde koe Dat is net oars as billik en it wurdt yn oare bidriuwen ek sa dien. De bonafide eigner, dy’t syn spul yn oarder hélde wol en by de tiid, dy’t graech mei- wurket om ek de wente fan de boerinne hwat moderner en makkeliker to meit- sjen, sit er mar raer ta. De bihearske hieren fan nei de oarloch binne foar it meartal fan de boeren in greate seine west, mar de forhalding tus- ken de skjinne opbringst fan in buorkerij stiet net yn forhftlding mei it kaptael, dat deryn stutsen wurde moat. Dat liket nearne op Dizze wanforhalding kin men ek ófliede üt de prizen. dy’t foar frij lan jown wurde. Wie in priis fan 3000 goune oant nou ta in ütsjitter, it spultsje, dat okkerdeis forkoft is oan it Sylspaed by Warkum, is wol it toppunt. Dêrfan brocht it lê.n mei de kosten sahwat 4000 it pounsmiet op. Troch de rinte stiet sok lan allinnich al op hündert ryksdael- ders it pounsmiet en dér komme de lés ten geven de ondernemers in hun werk gebied voorlichting over het overheids beleid met betrekking tot de midden stand en de mogelijkheden,die dit be leid voor middenstanders inhoudt. Daar naast geven zij zowel groepsgewijs, bijv, aan organisaties van middenstanders e.d. als aan de ondernemers afzonderlijk voorlichting op bedrijfseconomisch ge bied. In individuele gevallen fungeren zij ook als wegwijzer, door de ondernemers, die voorlichting of advies nodig hebben, te verwijzen naar de voor hen daarvoor ge- eigende organisaties of instituten. Zij hebben voorts een werkzaam aandeel in provinciale of regionale voorlichtings activiteiten. Lands End: Gescheurd, zwartgeblakerd en gerammeid door de bombardemen ten ligt het achterschip van de „Torrey Cany op de rotsen bij Lands End. Het bombarderen is stopgezet en het woord is nu aan de kikvorsmannen van de Britse Marine, die aan het werk zullen gaan om de resten van de tanker door de Centrale Organisaties van het midden- en kleinbedrijf samen met de Overheid of door de Overheid alleen in het leven zijn geroepen. ten dan jit by. Soe dit lan forhierd wur de, dan brocht it gjin sechtich goune oan skjinne hier op. Sjoch, dat is in wanforhalding, dy’t alle grinzen to büten giet en dy’t sa ek net bliuwe kin. Wy stiene forline wike by in pleats, hwerfan it reidtek oan de iene side min der waerd. Mei de f aki ju rounen wy deromhinne en hja makken har birek- ken, hwat it kostje soe as dy side oer- dutsen waerd en fierder it tried op in oare hoeke fomijd waerd Ik haw nou de bigreating foar my lizzen. Goed 12.000 goune! Boer en eigner sitte der beide mei de hannen yn it hier nei to sjen. Der sil wol neat oars opsitte as troch de süre apel to biten, mar winlik is it in tryste saek. Hünderten pleatsen sloere op dizze wize üt, hünderten boeren sitte alle dagen mei in spul, hwert it wenjen en it buorkjen in straf is en hwerfan de jongerein der net om tinkt de heit op to folgjen. En dat wylst de prizen sa binne, dat der op in goed spul in skoander stik brea to fortsjinjen is mar dan op een goed spul! It sil üs ris nij dwaen, hwat de nije minister fan Lanbou dwaen sil om dy wanforhéldingen op it boerebidriuw yn mear reële banen to bringen. It wurdt mear as hege tiid, dat er foar de bona fide eigners en boeren mooglikheden komme om jild yn har bidriuwen to stekken, sa, dat hja der net stien-earm by wurde, sa as nou. Wy hoopje mar wer tsjin alle hoop yn. Hoofdafdeling Gewestelijke Aange legenheden en Voorlichting van dit Di rectoraat-Generaal heeft in iedere pro vincie en in de gemeente Amsterdam een rijksconsulent voor het midden- en kleinbedrijf en toerisme. Deze consulen- Weg naar Schillaard moet u maar even mijden. Modderrijderij maakt deze verbinding hier en daar „sjippe- glêd”. Waar rook is. Woensdagmiddag is de houten loods, die zich op het terrein van de gemeentelijke reini gingsdienst, een kilometer buiten de dorpskom van Wommels bevond, tot de grond toe afgebrand. Welkom. Als nieuwe correspondent voor Mantgum (Baarderadeel) no teerden we de heer R. Jansma. Met nogmaals hartelijke dank voor het werk van de heer Valk, sedert de op richting van de Baarderadeel-editie verricht, heten we hem gaarne wel kom. Laat maar waaien. Papierverzame- laars gebruikten de vakantie oud pa pier op te halen: loffelijk streven. Maar toen ze zoveel hadden, dat ze het niet meer konden houden, lieten ze het maar waaien. Goed voor de gemeentereiniging! Maar dat was niet de bedoeling van de gevers. Dwergpapegaai. Vermoedelijk we tend dat de H. en Sj .schrijver zich wel vaker over verdwaalde vogels ontfermt, meldde zich zaterdagavond een groene dwergpapagaai aan de tralies van de volière. De niet alle daagse vogel liet zich echter niet van gen en verdween in de richting waar katten plegen te zijn. Nogal glad. Het was nogal glad op de St. Jansstraat. Hierdoor reed de 19-jarige J. K. met zijn auto tegen een boom. Boom stuk, auto ook, de man gelukkig gespaard. Foei. De heer F. H. uit Bolsward zat onder invloed achter het stuur De afdeling „voorlichting” zet de taak voort van het voormalige Voorlichtings centrum voor de Detailhandel (V.C.D.). De voorlichting van deze afdeling van het C.I.M.K. is er op gericht, de onder nemers in het midden- en kleinbedrijf behulpzaam te zijn bij het verbeteren van hun bedrijfsvoering. Daartoe ver zorgt zij in samenwerking met de cen trale middenstandsorganisaties, alge mene cursussen. Op verzoek van orga nisaties kunnep ook cursussen worden samengesteld, die toegespitst zijn op de situatie in een bepaalde branche. Bedrijfsadviseurs geven tegen betaling adviezen over de bedrijfsvoering en al lerlei moeilijkheden die zich in de on derneming kunnen voordoen. Geen aprilmop. Het le kwartaal is om. Willen de korrespondenten er even om denken? Ze weten wel wat we bedoelen: boter bij de vis. Op de koffie. De Sportcommissie wordt bij onze verontruste huisvrouw op de koffie genodigd. Haar adres is bij H. en Sj. bekend. Als men se rieus wil gaan koffiedrinken om het misverstand uit de weg te ruimen, geven we graag het adres. Anders niet. Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (E.I.M.) Dit instituut, dat in 1930 werd opge richt, verricht wetenschappelijk onder- De afdeling Planologie (v.heen C.O.M) heeft tot taak te bevorderen, dat het midden- en kleinbedrijf bij de bezetting van bedrijfspanden in nieuwe wijken „aan zijn trekken” komt. Zij houdt zich daarom bezig met de planning van win kelcentra in nieuwe wijken, evenals met de bestudering van saneringsplannen, waarbij de belangen van het midden- en kleinbedrijf in sterke mate zijn betrok ken. Over deze zaken wordt voorname lijk advies gegeven aan gemeentebestu ren, maar ook aan middenstandsorgani saties, die willen worden geïnformeerd over de omvang, de ligging en de branchesamenstelling van een winkel centrum. In het hierna volgende zullen wij de verschillende voorlichtings-instellingen en diensten met een korte omschrijving van hun taak, de revue laten passeren. Zaak is, dat de ondernemers een nuttig gebruik maken van de hun ten dienste staande voorlichtingsmogelijkheden. Wat de instellingen en diensten betreft moge nog worden opgemerkt, dat deze Onderzoekingen in de vervoerssector wordt verricht door het Economisch Bureau Wegvervoer, dat in de organi satie van het E.I.M. een aparte plaats inneemt. Het „broedtsje.” Jelger Bouma te Ferwoude vond vier kievitseieren in één nest. Een prachtig gezicht! Dat moest zijn vrouw eens zien. Hij haal de haar op en wilde trots de resul taten van zijn vakmanschap to nen Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en zoek. De resultaten van deze onderzoe kingen geven meer inzicht in de ont wikkeling van het midden- en klein bedrijf. Deze kunnen dienen als uit gangspunt voor een betere bedrijfsvoe ring. Zowel de organisaties van het midden- en kleinbedrijf als de Overheid maken er ter bepaling van hun beleid, gebruik van. Grote bekendheid genieten de omzet- en bedrijfskostenstatistieken waaraan de ondernemers kunnen meedoen. Deze kunnen voor hen een middel tot schrif telijke bedrijfsvergelijking zijn. Het ver kregen cijfermateriaal wordt ook veel vuldig gebruikt bij de „mondelinge” be drijfsvergelijking in de zg. bedrijfsver- gelijkingsclubs, die in vele branches be staan. Het E.I.M. verzorgt eveneens publika- ties over de structuur van verscheidene branches, over de situatie van de Mid denstand in bepaalde streken van ons land, over conjuncturele ontwikkelingen van het midden- en kleinbedrijf alsmede over onderwerpen, die betrekking heb ben op de produktiviteitsbevordering (studies inzake bedrijfsbeheer, uniforme administratie-systemen etc.). GROEIJENDE WANFORHALDINGEN De man dy’t yn earsten as nije minister fan Lanbou oansocht wie, mar bitanke hat, Ir. Herwijer, wie in man, dy’t great wurden is yn de sektor fan de kultuer- technyk, d.w.s. ruilforkavelingen en streekforbetteringen en men kin it fan tinken wol ha, dat dit wurk under syn lieding as minister fuortgong foun hie. De tsjinstan, dy’t yn earsten op dit ge- biet wie, is nou op de measte plakken aerdich yn it foroarjen. Yn Fryslan heart men op it heden folie mear lüden Helaas waren de eieren nergens meer te vinden. Er werd gezocht tot het bittere einde, d.w.z. tot de schemer avond. Vertwijfeld deed vrouw Bou ma toen nog een greep onder wat „rüchte” (het was n.l. „donglan”) envond de eieren. De hond, die ook mee was geweest, had ze ver stopt. Vijfling. De heer KI. v. d. Weide met zijn zoons en de heer J. Blanksma De ondernemer in het midden- en kleinbedrijf, die zich wil handhaven moet „bij- bljjveii”. De snelle ontwikkelingen moet hij op de voet volgen. Hij moet voorts een groot aantal functies en eigenschappen in zich verenigen. Een en ander maakt, dat een goede voorlichting voor de middenstandsondernemer onontbeer lijk is. Gelukkig staat hem voorlichting in velerlei vorm ten dienste. Allereerst mag worden genoemd de voorlichting, die wordt gegevn door particu liere instellingen en commerciële organisaties, alsmede door privaatrechtelijke en pulbliekrechtelijke organisaties. Daarnaast zijn er nog enkele instituten werk zaam, die de ondernemer op hun „eigen” terrein voorlichting en informaties kunnen verstrekken. Op het terrein van de overheidsvoorlichting aan het midden- en kleinbedrijf is, naast de Economische Voorlichtingsdienst (exportmogelijkheden) en de Rijks- nijverheidsdienst (technische voorlichting), in het bijzonder de dienst van de Rijksconsulenten voor het Midden- en Kleinbedrijf en Toerisme werkzaam. O Dit nieuwe instituut is opgericht door de privaatrechtelijke werkgevers- en werknemersorganisaties in samenwer king met de publiekrechtelijke organi saties en de overheid. 1 januari 1967 is het C.I.M.K. onder centrale leiding met zijn werkzaamheden begonnen. Het adres is: Burg. Hogguerstraat 1183-1187 te Amsterdam-West. Tel. 020-139955. Aan het C.I.M.K. zijn o.a. werkzaam heden in het kader van de ontwikke- lingfe- en saneringsmaatregelen voor het midden- en kleinbedrijf toevertrouwd. Ondernemers in. het midden- en klein bedrijf kunnen bij het C.I.M.K. terecht voor adviezen terzake van de bedrijfs voering (het doorlichten van hun be- drjp), voor voorlichting over krediet verlening, winkelplanning en collectieve voorlichting (cursussen e.d.), zoals hierna gedetailleerd wordt toegelicht. Hilversum: De pianist-organist Pierre Palla is vrijdag in de AVRO-studio gehuldigd wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Hetgeen overigens niet inhoudt, dat wij zyn spel zullen moeten missen. Gerard van Krevelen heeft hem namens het personeel een muzikale engel van houtsnijwerk aangeboden. Baas boven baas. Mevr. Sijtsma in Thabor leest ons blad sedert haar 16e jaar. De krant kwam toen alleen nog zaterdags en was gratis. Later koste deze f 0.20 per kwartaal. Nu is mevr. Sijtsma bijna 80. Ze leest ons blad dus al 64 jaar! Zelfs de „Gouden filmpjes” zijn voor haar oud nieuws. Ondernemers in het midden- en klein bedrijf kunnen bij deze afdeling even eens voorlichting krijgen over de ves- tigingsmogelijkheden in de verschillen de gemeenten. Meestal wordt deze voor lichting collectief gegeven, doch ook de individuele middenstander kan zich tot de afd. Planologie van het C.I.M.K. wenden. -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1