Gahe Skroar Weer voorstellen van Oe Thant hark en sjoch Ruzie binnen de Communistische partij Gouden filmpjes VRIJDAG 7 APRIL 1967 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 106e JAARGANG No. 27 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Aan het werk üs hjoed to sizzen Ruzie. Reels van Humphrey. Samen werken. Afwijzing door Hanoi. Crisis in Athene. 2e week april 1917 blijft mr. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! Advertentieprijs: 16 cent per tam Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Vn greate plakken tinkt men tof olie oan jinsels, yn lytse bimuoit men jin tofoile mei oaren mag maar ter niet direct aan te pakken, gezien z'n grote persoonlijke aanhang. Een waar schuwing is het ontslag bij Pegasus na tuurlijk wel. De Nederlandse communis tische partij is overigens de enige in W.- Europa, die openlijk voor China heeft ge kozen. Toegelaten tot de chr. normaallessen D. Deinum te Witmarsum. Mond- en klauwzeer bij veehouder Leen- stra aan de Eeuwige laan te Scharne- goutum. Het gehele beslag vee, bestaan de uit 28 stuks onteigend. Bezoekers van avondbijeenkomsten hier en daar verzocht een kaars met blaker mee te brengen. De door de Gemeente Wonseradeel be schikbaar gestelde turf reeds geheel op geruimd. Het vlees van een gestorven olifant in Dresden goedgekeurd. Het wordt nu in restaurants genuttigd. Een mijn aangedreven tussen Donia- buren en de Workumerhoek. Passage is gevaarlijk! Na een periode van 11 weken droogte is het in Friesland begonnen te regenen tot groot genoegen van de huismoeders, die groot gebrek aan regenwater hadden. De export van mosselen naar Duitsland neemt een hoge vlucht Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De Fryske toanielskriuwer R. W. Canne haldt in lêzing foar de fryske krite Boal- sert. j Hwat haf Een dame kreeg een even origineel als waardevol en welkom verjaardagsca deau: een pakje met evenveel (niet be vroren) aardappelen als zij jaren telde. Washington had weliswaar positief ge reageerd op de vredesoproep van Thant, maar van de kant van Hanoi was een felle afwijzing gekomen. Wederom moet de conclusie luiden, dat het nog lang zal kunnen duren voor het vrede wordt in Vietnam. In Zuid-Vietnam zijn in die dorpen, waar dat door de oorlogstoestand niet onmogelijk wordt gemaakt, verkiezingen voor dorpsraden begonnen, waarvan ’t bewind in Saigon zich veel voorstelt. Door de afkondiging van de nieuwe grondwet, die voorziet in een burgerlijk bestuur binnen zes maanden, hoopt het regime van Saigon wat van zijn dicta toriale uiterlijk kwijt te raken. In Griekenland is een regeringscrisis uitgebroken, die de machtselementen in de staat weer met enige scherpte tegen over elkaar doet staan. In de zomer van 1965, toen de de koning niet wel gezinde leider van de centrumunie Pa- pandreoe, aan het bewind was en door benoemingen en zuiveringen aan het over het algemeen vrij reactionaire leger wat linkser bloed wilde toevoegen, ont sloeg de koning Papandreoe. Na lang gedelibereer werd er een rege ring gevormd door afvalligen van de centrumpartij, die voor een meerderheid in het parlement steunden op de recht se, nationale, radicale unie van Kanel- lopoelos. Een geschil over de kieswet bracht deze regering, die veel had bij gedragen tot het kalmeren van de ge moederen, ten val. Een zakenkabinet onder leiding van Paraskevopoelos trad op om verkiezingen eind mei voor te bereiden. Ondertussen was het proces gevoerd tegen een aantal links georiënteerde officieren, die ervan beschuldigd waren tegen de staat te hebben samengezwo ren. In februari zijn vijftien van hen ver oordeeld. Tegelijk was een rapport vol tooid, waarin verslag werd gedaan van een onderzoek naar de vertakkingen van de samenzwering in de politieke wereld. Volgens de openbare aanklager waren er voldoende aanwijzingen om het par lement te verzoeken de parlementaire onschendbaarheid op te heffen van An dreas Papandreoe, de zoon van de eer der genoemde leider van de centrum unie. Het parlement voelt hiervoor niet, maar de aanklager kon wel even wach ten. Wanneer het parlement nl. wordt ontbonden, hebben de parlementsleden nog vier weken onschendbaarheid, maar dan duurt het nog bijna drie weken voor zij, indieu hei-kozen, weer onschendbaar zijn. Om dit gat voor zijn zoon op te vullen stelde vader Papandreoe voor de kies- Humphrey, de Amerikaanse vice-presi dent, reis op het ogenblik in Europa rond, waarbij hij hier en daar gehinderd wordt door betogingen tegen het Ame rikaanse optreden in Vietnam. Maar zijn voornaamste taak is toch de Euro pese hoofdsteden gerust te stellen, dat Washington niet zo in beslag is geno men door de zorgen over de Vietnamese oorlog, dat het zijn belangstelling voor Europa heeft verloren. Hij wil de hoofd steden ook gerust stellen, dat eventuele toenaderingen tot Rusland (waarnaar die hoofdsteden zelf ook streven) ten koste van Europa zouden gaan. Deze zorgen leven vooral in Bonn, waar men vreest, dat door toenadering en ontspan ning de kwestie van de Duitse hereni ging wel eens te veel naar de achter grond zou kunnen worden geschoven. Of die hereniging voorlopig ook maar enige kans maakte, met spanning of zonder spanning. Een ander punt is het verdrag tegen spreiding van kernwapenen, waarvoor o.a. de Duitsers niet veel voelen, naar zij zeggen omdat hun wetenschappelij ke vooruitgang hierdoor zou kunnen worden belemmerd (hetgeen niet zo ze ker is), maar vooral ook omdat de clau sule ontbreekt, dat een verenigd Euro pa, wanneer dat eens zou komen, over eigen kernwapenen zou kunnen beschik ken. Voor Rusland betekent dat niets anders dan dat West-Duitsland als lid van dat verenigd Europa over eigen kernwapens zou kunnen beschikken en dat wil het ten koste van alles vermijden. Enkele dagen na de publicatie van de briefwisseling tussen Johnson en zijn Noord- vietnamese collega Ho Tsjl Minh over de mogelijkheden om onderhandelingen te beginnen, heeft Thant, de secretaris-generaal van de Ver. Naties, de voorstellen gepubliceerd, die hij aan Washington en Hanoi had gedaan. Op 14 .maart had hij aan alle er bij betrokken partijen officieel een bestand voorgesteld, gevolgd door voorbereidende besprekingen en het bijeenroepen van een nieuwe confe rentie van Genève. Dat plan, zo zei Thant, was slechts een nieuwe versie van een drieledig plan van vorig jaar, maar de veranderingen zijn toch niet zonder politiek belang. In het eerste plan stond de stopzetting van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam, gevolgd door een wederzijdse vermindering van de militaire activiteit en daarna de fasen van het gesprek. Binnen de Communistische Partij Ne derland is het weer eens vechten gebla zen. Oorzaak schijnt te zijn de regel rechte keuze van partijleider de heer De Groot voor de politieke lijn van China. Het kwam tot twee uitbarstingen. De directeur van een reisbureau, dat in handen is van de CPN, werd ontslagen. Het bureau moest maar eens ophouden met het organiseren van reizen naar Oost-Europa. De toeristische CPN-ers werden, volgens de partijleiding, daar toch maar overgehaald om de „rechtse koers” van de communistische regering te verkiezen boven die van Peking. Ook werd de directeur van de communisti sche boekhandel en uitgeverij „Pegasus” ontslagen. Hij zou de afgelopen jaren te veel Russische in plaats van Chinese boeken hebben uitgegeven. Markante bij zonderheid: de eigenlijke verantwoording voor ,,Pegasus”-activiteiten was in han den van Marcus Bakker, het populaire kamerlid van de CPN. Partijvoorzitter De Groot durft hem ech- Door stopzetting van de bombardemen ten en van de andere gevechten samen te voegen is Thant tegemoet gekomen aan de Amerikaanse bezwaren om on- voorwaardelijk en zonder tegenprestatie van de vijand de bombardementen te staken. Overigens riep Thant de Ver. Staten enkele dagen later afzonderlijk op om vrijwillig het initiatief tot het staken van de bombardementen te ne men. „De Ver. Staten, met een in de geschiedenis van de mensheid ongeken de macht en rijkdom, zijn in Staat dit initatief te nemen.” aldus Thant. Slechts op deze manier kan volgens hem de impasse doorbroken worden. aan te nemen, dat er binnenkort een gesprek zal plaats hebben tussen de officiële organen van de Katholieke Volkspartij en de Christelijk Historische Unie. Natuurlijk zal de A.R.P. proberen dit gesprek in gunstige zin te beïnvloeden, vertelde dr. Berghuis. Hij veronderstel de, dat deze gesprekken tussen de drie Christelijke partijen wel eens van gro ter belang kunnen zijn dan welke for matie van welke regering ook. Waar mee dr. Berghuis toch gelijk had, want elke stap in de richting van een nieuwe constellatie is van onschatbare bete kenis. Bolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum „Foar de RONO” komt weer een verhaal van de Bolswardse schrijf ster mevr. F. Schuurmans-de Boer. Bolsward no. 1. In het N.J.H.C. toe ristisch maandblad voor jonge men sen Toer ’67, dat ditmaal aan de 3 Noordelijke provincies is gewijd, opent het eerste artikel over Fries land met een foto van het volksdan sen van de Skotsploech. Het is de vertelling „Swartpoat wie ünwennich”. Het wordt op 21 april om 18.45 verteld door Klaasje Gerl- sma. Ook te Pingjum reikt het Roode Kruis rode s.o.s.-driehoeken uit aan ouden van dagen. Deze tekens, die bij mevr. A. Bergsma gratis verkrijg baar zijn, kunnen door de oudjes bij het niet van huis kunnen, ziekte e.d. voor het raam geplaatst worden. El ke voorbijganger, jong en oud, kan dan „sjen” dat er hulp nodig is en „hearre” wat er gedaan moet wor den. Deze nieuwe soort burenhulp zal hopelijk goed gaan functione ren. en Wymbritseradeel. wet zodanig te wijzigen, dat aftredende parlementsleden onschendbaar zouden zijn tot de dag na de verkiezingen. De regering weigerde dit voorstel over te nemen en de radicale unie stemde tegen. Aangezien Paraskevopoelos op beide partijen steunde, meende hij zijn ontslag te moeten indienen. Papandreoe maakt van deze ontwikke ling gebruik om met grote felheid de koning er van te beschuldigen een zui ver rechts kabinet na te streven of zelfs door uitstel van de verkiezingen een soort rechtse dictatuur te vestigen. Hij kan daarbij gebruik maken van het feit, dat de opperbevelhebber, die nu vorige week ontslagen is, als zijn mening had verkondigd, dat ijet proces tegen de of ficieren een machinatie was, hetgeen men niet anders kan uitleggen dan als een machinatie van het hof. Dat beves tigt voor Papandreoe en voor vele Grie ken het politieke karakter van het pro ces en de ondeugdelijke grondslagen er van. Reeds verslagen. Me -r. Boschma Noordenbos, Plantsoen te Pingjum, vertelt ons trots, dat zij 43 jaar Bols wards Nieuwsblad leest. In 1924 is ze er in Pingjum mee begonnen. Zo als zij inmiddels heeft kunnen lezen, werd zij reeds glansrijk verslagen door mevr. Sijtsma te Sneek, die het al 64 jaar doet. Ook mevr. S. Peet oom Hellinga te Spanbroek, die het blad 52 jaar leest, moet dus nog even doorzetten om kampioen te wor den. Kabinetsformateur P. J. S. de Jong kon zich maandag op zjjn 52ste verjaardag geen schoner geschenk denken: een nieuwe regering. Het belangrijkste aandeel in het cadeau leverde de Anti Revolutionaire Partij. De heer Aantjes had om medische redenen voor een post in de nieuwe regering bedankt. De ARP slaagde er vooralsnog niet in de noodzakelijke derde man te vinden. Hetzelfde was het geval bij de Christelijk Historische Unie. Ook de CHU verloor onverwacht een candidaat; ir. S. Herweijer weigerde de post van landbouw en visserjj in te nemen. Bij de CHU leverde dit echter geen probleem. De CHU gaf de KVP dit departement cadeau en vroeg er het lichtere „ministerie” voor hulp aan arme landen voor terug. Men mag het eigenlijk geen ministerie noemen mdat de des betreffende minister de CHU leverde begin deze week drs. B. J. Ubbink zonder portefeuille zal moeten werken. De Anti’s zagen echter niet zo snel kans een vervanger te vinden voor de heer Aantjes. Tijdens het vorige weekeinde leek dit even een mislukking te betekenen voor formateur De Jong. Begin van de week kon de Anti Revolutionaire aanvoerder, de heer Biesheuvel, toch nog met een serieuze candidaat komen. Het werd ir. W. F. Schut, directeur van het insti tuut „Stad en Landschap van Zuid-Holland". Hij werd minister voor Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening. CHICAGO: Niet iedereen, die in handen valt van Cassius Clay (Mohammed Ali) komt daar verkreikeld uit: wat zegt u van dit aanminnige tafereeltje van Cassius met zijn nichtje Alecea Ali, het dochtertje van de kampioen zijn broer? Op korte termijn kan deze regering al leen heil verwachten van een goede sa menwerking tussen de drie grote Chris telijke partijen en de V.V.D. Tijdens het vorige kabinet was er binnen de Chris telijke partijen een breuk ontstaan. De C.H.U. had de zijde van de liberale op positie gekozen. Dat kwam de onderlin ge samenwerking niet ten goede. Men was drie jaren geleden juist aar zelend begonnen met toenaderingspo gingen om te bezien of op de lange duur één Christelijke partij in Neder land mogelijk is. Dit gesprek zal nu even aarzelend als voorheen weer op gang komen. Dit viel deze week te beluisteren in de woorden van dr. Berghuis, voorzitter van de Anti-Revolutionaire Partij. Hij zei, dat hij „goede gronden had om De desbetreffende partijen slaakten een zucht van verlichting. Na 47 dagen was eindelijk het moment in zicht, waarop de formateur naar de koningin zou kun nen gaan om te vertellen, dat de taak was volbracht. (Typisch Nederlands folkloristisch tintje is dat de formateur in werkelijkheid deze week aan de ko ningin vertelde, dat hij „de formatie- opdracht aanvaardde”. Zou hij zijn mis lukt, dan had hij gezegd, dat hij de op dracht tot zijn spijt niet zou kunnen aannemen. Daardoor zou niemand offi cieel kunnen zeggen, dat hij de op dracht had verknoeid, die had hij im mers nog niet eens aangenomen). Ook de oppositie (vooral vertegenwoor digd door de Partij van de Arbeid) rea geerde blij op het nieuws. Ook daar zou men het werk kunnen beginnen. Op het Binnenhof is men nog al benieuwd naar het optreden van de oppositie. Dat het nieuwe kabinet niet uit „zware jongens” (een term, die sinds de regering-Cals politiek toelaatbaar is) bestaat, erkent men ook in de kringen van KVP, WD, ARP en CHU. Op het eerste gezicht betekent dat olie op de oppositionele vlammen. Zo gemakkelijk is het politieke werk echter niet. Goed, de nieuwe ministers zullen wel eens foutjes maken, maar moet men, als oppositie, dan ogenblikkelijk in de aan val gaan? Dat houdt helemaal niet in, dat men zijn aanhang tevreden stelt of vergroot. Men loopt dan namelijk heel gemakkelijk het risico, dat men zich in de positie manoeuvreert van de grote jongen, die het kleine knaapje slaat. De sympathie van de Nederlander gaat altijd uit naar de underdog. De oppositie zal daarmee rekening moeten houden. De PvdA leek dit in eerste instantie niet te doen. De heer Den Uyl, fractie voorzitter van de PvdA, reageerde op de vraag wat zijn eerste reactie was met: „Niet zo best”. Hij vond deze re gering niet alleen „de meest rechtse sinds de oorlog”, maar vond de geko zen figuren ook „tweede rangs”. Hij meende ook, dat deze regering niet zal voldoen aan het bij de verkiezingen naar voren gekomen verlangen naar nieuwe maatschappelijke en politieke construc ties. Ook daarom kwam hij met het pessimistische geluid, dat deze regering niet lang zal kunnen standhouden. De heer Schmelzer, KVP-voorman in de Tweede Kamer, wilde geen antwoord geven op de vraag of de nieuwe rege ring nu links of rechts is. „Over die termen bestaat veel verwarring. Als U onder links vevrstaat voorstander- van vernieuwing, dan zou ik zeggen, dat ook dit kabinet vernieuwing wil. Als U onder rechts verstaat behoudend, dtm merk ik op, dat deze regering de goede zaken in onze samenleving wil behou den.” De heer Schmelzer vond niet, dat dit antwoord vaag was. Nog even een voorstellen van de nieuwe regering; Premier: de heer P. J. S. de Jong, v.m. minister van defensie. K.V.P. Minister van financiën en eerste vice- premier: prof. dr. H. J. Witteveen. V.V.D. Minister van verkeer en waterstaat en tweede vice-premier: drs. J. A. Bakker, nu minister van economi sche zaken. A.R.P. Minister van buitenlandse zaken: J. M. A. H. Luns. K.V.P. Minister van binnenlandse zaken: mr. H. K. J. Beernink, ex-gemeente- secretaris van Rijswijk (Z.H.). C.H.U. Minister van justitie: prof. mr. C. H. F. Polak, hoogleraar, V.V.D. Minister van onderwijs en wetenschap pen: prof. dr. G. H. Veringa, ambte naar bij het ministerie van justitie. K. V.P. Bijna een dubbeltje per man. Op ver zoek delen we graag mee, dat de col lecte voor het Nat. Rheumafonds f 716,heeft opgebracht. Werkelijk een heel mooi bedrag, al is het nog geen dubbeltje per man. Rondgang „Oranje”. Vanaf dinsdag 10 april t.m. zaterdag 15 april zal „Oranje” er iedere avond op uittrek ken om de inwoners van onze stad te bezoeken. Het doel is geld in te zamelen voor aanschaf instrumenten, en uniformen voor het jeugdkorps. Het wordt geen openschaal-collecte, maar men kan op lijsten zijn of haar bijdrage invullen. Smakelijk. De heer Flapper in de Ververstuin vond dinsdag j.l. een paar stukjes glas in de yoghurt. De foto van zijn leven maakte de heer J. Nauta, Claude Fonteyne- straat 16 in de Paasnacht. Hij „schoot” de maan, maar ontdekte later op het negatief, dat hij tevens de splitsing van een reuze-meteoor, een z.g. bolide, had vastgelegd, een unieke foto. Kans één op een miljard, zei Nauta. Voor de foto bestaat van vele zijden belangstelling. De helft niet aangezegd. H. en Sj.- schrijver heeft de stoute schoenen aangetrokken en is wezen koffiedrin ken in de jachtweide van de Klieuw. Tsjerkje heeft geen woord te veel geschreven. Wat een landelijke rust, behaaglijke warmte en geurige kof fie. De droge Friese worsten hingen in slierten aan de zolder. Gezelligheid kende geen tijd. Wat kost de koffie? Gratis, zei Tsjerkje, service! Wel rond, geen eieren. De heer Sj. Miedema, Meerweg 5 te Gaast, vond bij het schonen van de sloten niet minder dan 42 nog niet geëxplodeer de kogels van Duits of Amerikaans makelij. De politie heeft deze oor logsherinnering onschadelijk ge maakt. Minister van defensie: W. den Toom, oud- staatssecretaris voor de lucht macht. V.V.D. Minister van volkshuisvesting en ruim telijke ordening: ir. W. F. Schut. A.R.P. Minister van landbouw en visserij: F- J. Lardinois, lid Tweede Kamer. K.V.P. Minister van sociale zaken en volksge zondheid: B. Roolvink. A.R.P. Minister van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk: mej. dr. M. A. M. Klompé. K.V.P. Minister zonder portefeuille: drs. B. J. Udink, directeur centrale kamer handelsbevordering. C.H.U. Even wennen. De Fyffes bananen heten voortaan Chiquita. Det is eeven wennen. Ook voor fa. P. Haagsma, die met een meer dan levensgrote lichtbak nog altijd reclame maakt voor het oude merk, terwijl pers en t.v. al hun best doen, dat we die naam maar zullen vergeten. De kool en de geit sparen valt niet mee. Hoe het met de geit is afge lopen weten we niet. De kool is in elk geval niet gespaard. Om wat voor oorzaak ook ligt die kwistig rondgestrooid langs de Rijksweg. In de scheerwinkel zwetste iemand Ik kan aan het vliegen van de kievit zien, of de vogel één ei heeft of meer. De tweede: Ik kan wel zien of er eieren in het nest liggen of aardappelen, waarna nummer drie zijn voorgangers overtroefde met: En ik wel of het borgers zijn of rode star. By het oude. Bolswards schandvlek (hoek Kapelstraat-Kerkstraat, het huis boven de boogjes) zou wel spoe dig opgekalefaterd worden, nu het door een particlier werd aangekocht, dacht men. Mis geraden; het alles (nog) bij het oude. Brutaal. Eendeneieren rapen van de wet also-wie-so niet, wat een vogelvriend aan de Sneker- weg is overkomen, die steeds eenden in zijn korven laat broeden, is toch wel erg. U raadt het al: de eieren uitgehaald. Drakenstein. We signaleerden al ’n ooievaar. In de etalage van Wobma. Dat wordt nog een hele reis naar Drakenstein. De rheumacollecte bracht te Witmar sum op de som van f 193,99 te Schraard f43,71. Dank U voor de goede gaven. -t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1