HET SYRISCH4SRAELISCH 11* SMl CONFLICT LAAIT OP Nieuw Kabinet had gunstige start I hark en sjoch ’n r Crisis in Griekenland Koarnwertersan 106e JAARGANG No. 29 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Worhum Gouden filmpjes Hwat hat 14 APRIL 1967 V kXIJkJi Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS KRAAMVERZORGSTERS MET TEDDYBEER VOOR DRAKENSTEYN üs hjoed to sizzen Blunder van Brown. J. S. De zomertijd 16 april ingegaan. Crisis in Israël. Vernieuwing. Griekse crisis. op Tot ziens, dit wa- Hark en Sjoch! i Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag de de Pompidou volgt zichzelf op. Daarvoor is ook nog een ander argu ment aan te voeren. De drie belangrijk ste partijen, die het kabinet steunen, de drie christelijke groeperingen, heb ben het moeilijk. Ze zijn innerlijk ver deeld. Bovendien onzeker door de ster- gelse kans, die in feite alleen afhangt van De Gaulles ja of neen. Alphand, de secretaris-generaal van het Franse ministerie van buitenlandse zaken, heeft op een vergadering van de West-Euro- pese Unie de Zes plus Engeland) feite lijk zeer pessimistische taal geuit. Aan de Engelse toetreding zijn ernstige pro blemen verbonden en deze Zijn nog geen van alle opgelost. ke drang naar vernieuwing, die bij de laatste verkiezingen is gebleken. Zij be seffen heel goed, dat elke misstap hen dichter naar de fatale streep brengt. Om ook dit kabinet te laten vallen neen, daartoe zullen de KVP, ARP en Slechts éénvierde deel van Nijland kan dansen. Vorige zomer kwam het bij dansen in Nijland tot „ongeregeld heden”. Nu gaan ze daar „netjes” feestfieren. terzeedijk met de trapper van zijn brommer op de betonrand van het verkeersheuveltje aldaar en maakte vervolgens een smak tegen de grond. Hij werd naar het St. Jozefziekenhuis overgebracht waar zijn verwondingen werden verbonden en toen per bran card naar huis gebracht, omdat hij ook nog een hersenschudding bleek te hebben opgelopen. LtsMorgen passeert voor de 10 de maal de Ronde van Friesland Bols ward. Men verwacht de meute hier om 11.57 uur. De route is Franeker- straat, St. Janstraat, Grote Dijlakker, Broerestraat, Snekerpoort, Oude Sne- werweg. Achter op een zilverbon vond men dit versje geschreven: Broodnood hebben wij te wachten Noodbrood staat nu op de dis Niemand meer op brood te noden Is wat nu broodnodig is. Visser Y. de Boer te Zurich ving een zalm van 22 pond. De vis was 1.50 m. lang en bracht f 60,op. Het aantal door de Engelsen gemaakte gevangenen steeg tot boven de 13000. Hierbij zijn 285 officieren. In de ouderdom van 75 jaar te Makkum overleden de heer H. Kingma Mzn., oud- lid der Prov. Staten. Onder de werkgevers is een circulaire verspreid om als maximum loon voor de hooioogst f 25,per week plus de kost te bepalen. Dan binne der de swannen Wite stippen op ’t wiet In moai stik natür. Dêr't elts fan geniet. De sémok, hy fljucht En dükt efter de slüs Yn ’t spuide wetter Fier efter it brüs. Dêr, dêr’t de technyk En natür elkoar moetsje Ek dêr’t wy de sémok Wer jimmer bigroetsje. Dou leist as in bolwurk Der tusken it wetter Net wei to tinken Foar nou en foar letter As de sinne aenst skynt Ut in heech blauwe loft Dan sit wy oan ’e dyk By dy faek in skoft. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Wurk sünder forstan Is minder as bran Uitgave: A. J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad I Sparen doet men veel en graag in Bolsward. Alleen al bij de Spaarbank stond 1 april f 11.895.972,09 aan spaargeld uit. Dit is dus bijna twaalf mi joen of gemiddeld per Bolswarder rond f 1500,—. De inventaris van De Ruiters Schaatsen- fabriek onderhands verkocht aan de heer H. van Essen te Amsterdam. Het personeel wordt ontslagen en de indus trie gaat voor Bolsward verloren. Een korte schermutseling heeft eind vorige week de rust aan de Israëlisch- Syrisehe grens in de buurt van het meer van Galilea verstoord. Om het gevaar van Incidenten zoveel mogelijk te vermijden is bij de wapenstilstand in 1949 een gedemilitariseerde strook ingesteld. Israël heeft dit steeds opgevat als een zuiver militaire afspraak, die geen afbreuk deed aan zijn soevereiniteit over wat het als zijn gebied opeiste, terwijl Syrië van de stelling uitgaat, dat pas een ddefinitieve regeling de souvereiniteitskwestie kan regelen, zo bij die regeling de staat Israël al zou blijven bestaan, hetgeen de Syriërs evenals de andere Arabieren geenszins wensen. Het kabinet-De Jong heeft een gunstige start. Van te voren viel al te voorspellen wat de belangrijkste teneur van het nieuwe regeringsprogramma zou zijn: „De economische en conjuncturele situatie is niet best. De regering zal zuinig moeten zijn. De uitgaven moeten worden beperkt, alle departementen moeten bezuinigen”. Het eerste slachtoffer was al snel bekend; de hoge kosten van de zorg voor de volksgezondheid (veroorzaakt door een aantal nieuwe wetten) zullen naar een later tijdstip worden verschoven. Het economische klimaat mag dan niet zo gun stig zjjn het politieke is dat wel. Het argument van de geldzorgen kan, mits goed gebruikt, het kabinet uit elke netelige situatie redden. Dit heeft er al toe geleid, dat in oppositionele kringen (de Partij van de Arbeid) meewarig is gezegd, dat deze regering het wel de normale periode van vier jaren zal uithouden. In Griekenland, waar een kabinetscri sis was uitgebroken, heeft koning Con- stantijn geen gehoor gegeven aan de eis van de oppositie de Kamer te ont binden, doch heeft hij Kanellopoelos, de leider van de rechtse radicale unie, op dracht gegeven een regering te vormen. Kanellopoelos hoopt een meerderheid in het parlement te behalen doordat hij vertrouwt op het eigenbelang van de kleine partijen. Hij heeft nl. een kies wet in het vooruitzicht gesteld, waar bij het proportionele stelsel weer in ere wordt hersteld, hetgeen de kleine par tijen ten goede komt. Maar het blijft de vraag, of de kleine partijen zich hier door laten lijmen en niet veeleer vre zen in de strijd tussen koning en de 'progressieve krachten aan de verkeerde kant van de streep terecht te komen. Krijgt Kanellopoelos geen meerderheid, dan zal hij vermoedelijk het parlement ontbinden. Veel optimistischer liet Brown, de En gelse minister van buitenlandse zaken, zich uit in een besloten vergadering van de Dabourfractie van het Lagerhuis. Hij meende, dat De Gaulle in eigen land niet sterk genoeg is om een neen uit te spreken, dat zou ingaan tegen de wensen van het Franse volk en te gen de belangen ervan. Vooral voor de Franse landbouw zou een Engelse toe treding bijzonder belangrijk zijn, be toogde Brown. Met alle respect voor de kwaliteiten, die Brown wel zal hebben, kan men toch in deze woorden niet anders dan een grove blunder zien. Zelfs wanneer De Gaulle ai aan het aarzelen zou zijn, dan nog kan men aannemen, dat een man als De Gaulle (en hij niet alleen) door woorden als deze zou verstarren in een verzetshouding. En dat kan toch niet de bedoeling van Brown zijn geweest. Omke Romke gaat nog steeds zegetocht. Ons bereikten kranten knipsels met foto’s en enthousiaste artikelen uit Orange (Australië) van R. de Boer, afkomsig uit Wons. He laas woont hij zelf te ver van Sydney om het beroemde orgel te zien en te horen. De Boer woont al 16 jaar in Australië en leest nog steeds de „ald- Boalserter”. Hij wil wel eens een paar artikelen schrijven. Nou, graag! En „de groetenis üt Boalsert”. Een van de artikeltjes, overgenomen uit de Dutch-Australien Weekly zullen we in ons blad overnemen. Voor de functie van pontwachter te II- pendam (beloning f 14,per week) meldden zich 1500 sollicitanten. Se week april 1917 Israël voelt zich volkomen in zijn recht om het gedemilitariseerde gebied te laten bebouwen door zijn boeren. Af en toe openen de Syriërs het vuur op die boeren, die al lang begeleid worden door gewapende wachten. Vrijdag scho ten de Syriërs weer op de boeren en Israël beantwoordde het vuur; er kwa men tanks bij te pas en vliegtuigen. Ze ven uren duurden de gevechten en men neemt aan, dat de Israëliërs ten koste van zeer geringe verliezen zeker vier Syrische straaljagers van het type Mig hebben neergeschoten. De Israëlische Mystères hebben de Syriërs tot boven hun eigen hoofdstad achtervolgd. On aangenaam was het voor de Syriërs, dat drie toestellen op Jordaans gebied zijn neergestort. Jordanië is weliswaar Ara bisch en anti-Israëlisch, maar tegelijk staat het in de scherpe vete, die de Arabische wereld verdeeld houdt, aan de kant van Saoedi-Arabië en niet aan die van Egypte en Syrië. minister De Block en minister Beer- nink (Binnenlandse Zaken). De heer Roolvink is oud-vakbondsbe- stuurder. De huidige vakbondsleiders zullen zich echter geen ogenblik bezin nen op oude banden, doch integendeel ogenblikkelijk fel in de aanval gaan. De heer Roolvink is geen geliefde fi guur bij de leiders van NW en NKV. Toch zal hij met hen moeten onderhan delen. De heer Beernink, oud-gemeentesecreta- ris van de Haagse randgemeente Rijs wijk en oud-fractievoorzitter van de CHU in de Tweede Kamer, is nooit er kend als een krachtige politieke per soonlijkheid. Toch zal hij in de komen de maanden moeten zorgen voor een krachtig beleid ten aanzien van de „openbare orde”. Een veel besproken onderwerp, dat ongetwijfeld opnieuw alle aandacht krijgt wanneer in de zo mermaanden Amsterdam opnieuw on rustig wordt (de eerste aanzet daartoe viel onlangs al te bemerken bij de rel letjes rond het Centraal Station). Waar een sterke voorganger (minister Smal- lenbroek) faalde, zou de heer Beernink moeten slagen. Een haast onmogelijke opgave. Herderloos. Dinsdag 4 april kwam de geref. pastorie te Exmorra leeg te staan in Exmorra. Dit dorp heeft nu helemaal geen predikant meer, de hervormde predikant is n.l. nog enige tijd in militaire dienst. Voor het goede doel. De Simavicollec- te te Witmarsum heeft f 102,72 op bracht. Hartelijk dank aan milde ge vers. Wél zien, maar niet horen. Dat doe je de laatste week de toren van de herv. kerk in Oosterend. De klokken moe ten zwijgen, omdat er een draagbalk dreigde te bezwijken. Hopenlijk voor niet al te lange tijd, want zeg nu zelf: wat is een toren en dan nog wel één der grootste in de omtrek, waar van de klokken niet kunnen lui den De efterste foet. Op 22 april o.s. is de offisjele iepening fan „De Tsjerne”. Dat hopet de Eastereiner jongerein alteast. It forbouwen fan 'e skuorre is in bytsje efterop rekke (troch sykte, tsjinst en oare wichtige saken) en it gebou is noch net alhiel klear. Noch efkes oan 'e efterste foet lüke. Ongeval op klein hoekje. De heer J. H. Ploegstra uit Arum, chauffeur bij de gemeentelijke reinigingsdienst te Harlingen, stootte vorige week na het passeren van de overweg aan de Wes- vandaag”. Hij gaat er zonder meer van uit, dat de confessionele partijen „in de vorm, waarin zij nu bestaan, hun tijd hebben gehad”. De partij, die hem voor ogen staat, zal echter in veel opzichten op de oude drie moeten lijken. Hij had daarvoor een doorslaggeven argu ment: „Ik ben er van overtuigd, dat veel katholieken niet op de KVP hebben ge stemd omdat zij katholiek zijn, maar omdat zij zich in de KVP-sfeer thuis voelen”. Iets van die sfeer zou in de nieuwe partij, wanneer dit ooit mocht komen, terug te vinden moeten zijn. f Minder moeite heeft president De Gaulle gehad met zijn regering. Hij heeft Pom pidou een nieuwe regering laten vor men, waarin maar één minister vervan gen is door een ander. CHU niet snel geneigd zijn. Dit argu ment kan echter ook heel gemakkelijk voor een tegengestelde bewering wor den gebruikt. Het is altijd moeilijk sa menwerken met groepen, die innerlijk in zekere mate verdeeld zijn. Wie kan de garantie geven, dat de verdeeldheid niet in een breuk ontaarden zal? Er is één factor, die vooralsnog op het tegendeel wijst. Dat is de veel omstre den figuur van drs. Schmelzer, de frac tievoorzitter van de Katholieke Volks partij in de Tweede Kamer. Hem is herhaaldelijk verweten, dat hij zelf niet de (moeilijke) post van premier heeft willen innemen. Ten onrechte. Het zou onjuist Zijn de heer Schmelzer van laf heid te beschuldigen zoals is gebeurd. De heer Schmelzer heeft heel goed be seft, dat h(j, zodra hij de (zeker even moeilijke) taak als aanvoerder van de KVP-fractie zou omruilen voor die van premier, de KVP zou overleveren aan een felle strijd om de macht, die op het ogenblik ongetwijfeld zou uitvallen in het voordeel van de recht georiënteerde Vleugel. Een rechterhelft, die wordt aan gevoerd door illustre mannen zoals par tijvoorzitter Aalberse, kamervoorzitter Van Thiel en financieel deskundige No tenboom. De heer Schmelzer heeft zich in de KVP-fractie en daarmee voor de Nederlandse politiek onmisbaar gemaakt. Hij is de man, die beide helf ten bij elkaar kan houden. En daarmee het fundament in stand kan houden on der het kabinet-De Jong. Ongetwijfeld zullen in de komende maanden ministeriële hoofden rollen. Maar dat zal niet het einde van de re gering betekenen. Eén of twee uitval lers zullen het team geen schade kun nen berokkenen. Namen van uitvallers zijn al genoemd nog vóór zij met hun werk zijn begonnen: minister Roolvink ;Sociale Zaken, maar meer nog: lonen), Alle hoop van de linkse gaullisten, dat de generaal uit de verkiezingsuitslag de lering zou hebben getrokken, dat hij een progressievere economische en so ciale politiek zou moeten gaan volgen om aan de federatie van socialisten en aan de communisten het hoofd te bie den, blijkt hiermee ijdel te zijn ge weest. Een van de belangrijkste problemen, waarvoor Frankrijk zich in de ko mende maanden gesteld zal zien, is de Engelse wens toe te treden tot de E.E.G. Officieel bewaart De Gaulle het stilzwij gen over zijn houding tegenover dit probleem, al doen geruchten de ronde, dat hij zich tegenover Kiesinger zeer negatief heeft uitgelaten over de En- Scheveningen: In het zee-aquarium vond dinsdagochtend de start plaats van de verkoop van de Zomerzegels 1967. Koper van de eerste serie was de Direc- teur-Generaal van de P.T.T., prof. dr. G. H. Bast. V.l.n.r.: de hoofddirecteur Posterijen, A. G. de Vries, prof. Bast, het Scheveningse echtpaar Taal, dat voor de incasso zorgde, en de voorzitter van de Stichting Comité Zomerzegels, Mr. H. W. Bloemers en Wymbritseradeel. De schattingen liepen nog al uiteen. Er waren een 300 deelnemers aan de jufcileum-prijsvraag. De zuinigste die raadde f 11.964,en de meest royale ruim 104 miljoen. De kroon op de ra- derij zette de heer Kroontje uit B. a Bolswertstraat, hij won hoofdprijs. Oude loten blijken ineens als voor jaarsbloemen voor de dag te komen (of komt het nu vanwege de schoon maakwoede?) Zo ontvingen we van F. Hamstra, Workumertrekweg een drietal loten n.l. twee van de Schut terij, 6 uit 1848 (Folkert Sjirks Brou wer geb. 1823) en 1897 (Jan Tjalsma geb. 1867) en van de laatste gen lot van 1887 voor de nationale militie. Het betreft hier resp. de grootvader (aan moeders zijde) en schoonvader van de heer Hamstra. Nieuw lot. Het nieuwste lot (n.l. van de laatste loting van 1927 blijkt nog in bezit van Sj. Tiesma te Bols ward. Kat. Hij is met zijn vrouw weer thuis van een half jaarlijkse reis naar Z.- Afrika. „Ik fiel my yn eigen hüs as in kat yn in frjemd pakhüs”, ver trouwde vrouw Tiesma ons toe. Een fiets voor een bromfiets. Sinds zondagavond, na de kampioenswed strijd van C.A.B., mist de heer Hoge- boom, terreinknecht van het „Bol werk” zijn fiets. Hij en zijn gezin zijn hiermee dringend om verlegen. Door hun is gevonden een brommer met kenteken L.D.W. 775, het zal toch niet de bedoeling zijn te ruilen? Allemaal slank en fit. In Bozum is weer gestart de bewegingscursus voor oude en jonge dames. Zij wordt elke maandagavond gehouden in het ge bouw van het Groene Kruis. Dames van Bozum en omstreken, blijft fit, en wordt allen lid. Al die lichaams bewegingen komen ten goede aan uw gezondheid. Wanneer? De bewoners van de Markt in Makkum hebben de feestverlich ting reeds aangebracht. Wanneer het prinsenkind geboren wordt, is het al leen nog maar een draai aan de knop om deze te ontsteken. In Nijland mag de jeugd niet meer dansen. Dat heeft het bestuur van de Oranjevereniging Nijland bepaald. Officieel zal van een herziening van ons politieke systeem in de komende jaren nog weinig terecht komen. Premier De Jong heeft al de instelling van een staatscommissie aangekondigd. Daar mee is D ’66 de wind uit de zeilen geno men. Alle pleidooien voor snelle maat regelen kan de regering afwijzen met de opmerking, dat men nog wacht op het advies van de commissie. Een ad vies, dat niet voor 1970 is te verwach ten. Toch is het ook voor deze vernieu wing het klimaat gunstig. Oud-premier mr. Oals liet dit nog eens begin deze week merken in een uitvoerig gesprek, dat via de radio werd uitgezonden. Hij verwacht, dat het vooruitstrevende deel in de aanhang van KVP, ARP en CHU zich zal verzamelen in een nieuwe progressieve partij. Hij meent, dat deze ontwikkeling méér voor de hand ligt dan een samenvoeging zonder meer van de grote drie. Zoals bekend, wordt door een vijftiental vertegenwoordigers van de drie christelijke partijen op het ogen blik gepraat over een mogelijke fusie in de (waarschijnlijk verre) toekomst. Het is echter lang niet zeker, dat dit ge sprek succes zal hebben. In eigen kring schat men de kansen niet hoger dan 1 op 3 en dat is dan nog het meest opti mistische geluid. De heer Cals vindt de ontwikkelingen op ’t terrein van de partij(her)vorming „de meest boeiende problematiek van Volgens Syrische zegslieden hebben de Israëliërs de moeilijkheden uitgelokt en zouden zij daartoe zijn overgegaan om de aandacht af te leiden van de inter ne moeilijkheden, waarmee Israël te kampen heeft. Israël was in de afgelopen jaren door een reeks omstandigheden wat boven zijn stand gaan leven. De lonen waren zeer sterk gestegen, maar toen vorig jaar de tekorten op begroting en han- delsbalans uit de hand dreigden te lopen en de regering beperkende maatregelen moest gaan nemen, kwamen hierdoor en door een samenloop van andere fac toren de grote zwakheden van de Isra ëlische economie naar voren. De herstelbetalingen van West-Duits- land liepen ten einde, de verminderde toevloed van nieuwe immigranten deed de vraag naar nieuwe woningen sterk afnemen. Men schat, dat ongeveer 90.000 man in Israël werkloos is, ofwel zo’n 10 van de arbeidende bevolking. De investeringsactiviteiten nemen af door dat zich nu gaat wreken, dat Israël in de eigen omgeving niet over han- delspartners beschikt. De Arabische lan den boycotten n.l. alle Israëlische pro- dukten. De toegang tot de Europese markt wordt bemoeilijkt door de E.E.G., zodat de concurrentie met bijv, de Ita liaanse zuidvruchten moeilijker wordt. Pogingen van Israël om tot een asso- ciatie-overeenkomst met de E.E.G. te komen, zijn tot nu toe, o.a. wegens Ita liaans verzet, afgestuit. Maar of premier Esjkol door militair optreden de aandacht van deze narig heid wil afleiden, is een andere zaak. Kordaat optreden tegen de Arabische vijanden van Israël is eigenlijk steeds kenmerkend geweest voor Israëls hou ding. Bussum: Delegatie van vier kraamverzorgsters en twee leidsters, die een grote teddybeer op Drakensteyn zal aanbieden namens de kraamcentra van het Oranje-Groene-Kruis. V.l.n.r.: Joke Hilbrands, zuster E. C. Rots, Lenie Boersma, Gerrie v. Spronsen, zuster A. V. v. Weerden en Geurtje v. Garderen r

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1