Op het gebied bejaardenzorg van valt nog veel te doen Twien schiet korner Prov. Friese vereniging Groene Kruis tracht de weg te wijzen Onder het mottobeter één katje aan de hand 2 i» o Het wereldvenster Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes 5 J. Zuivelschool geeft faculteit diergenees kunde 5 4 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I 106e JAARGANG No. 30 DINSDAG 18 APRIL 1967 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS 1 Gysbert Japicxjoun yn de Doele Bob Sehietef Zware strijd aan het Finse front. K. V. Tj. de J. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tariel Contractprijzen op aanvraag 4e week april 1942 Geslaagd voor het examen Kostprijs diploma B. voor het boekdrukkersbedrijf de heer S. P. Terbraak te Bolsward. In Hennaarderadeel een geval van mond en klauwzeer. Op de boerderij van A. P. Haytema is weer een oolevaarspaar gaan nestelen. In Kimswerd 16 kinderen uit Rotter dam aangekomen om daar enige tijd bij pleegouders te worden verzorgd. wilde ook zoiets uithalen met zijn CS- ro’tje. Waarop ik hem een haarscherp exposé gaf, dat als volgt luidde: gooi je diafragma wagenwijd open, zodat er rond je onderwerp grote onscherpte Op treedt. Stel dan de ene keer scherp iri op het meisje (of ze nu Katje is, Caro’tje of wie dan ook) en de andere keer op de katjes. Dat is het hele recept. Veel ge makkelijker dan appeltaart bakken. Het staat zo ongeveer gelijk aan vla uit een flesje 'schudden. Ik maak nog een tiental andere foto’s van Katje. Daarover misschien een vol gende keer. Zo ziet de wereld er nu uit Dat zag ik door de vensterruit Ik hoop, dat ik ’t beleven mag Dat alles weer wat beter lag Aylva State Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) net sa maklik to bigripen, dat Koudum en Himmelom dizze swakke kombinaesje oangean, yn pleats fan harren oan to sluten by de sterke fabryk to Warkum. As Warns en Wytmarsum dêrta wol oer- gien binne, is it hwat bryk dizze beide ienlingen sa yn it isolemint lizzen to sjen. Spylje hjir net to folie de doarps- bilangen mei? Dizze fraech moat men ek stelle oan al dejingen, dy’t jit tsjin alle hoop yn forwachtsje, dat de easken fan de tiid har foarby gean sille. En dat binne der jit fierst to folie, fabriken, hwert men fan sizze moat, dat hja de boeren alle jierren mear jild kostje sille omt hja mei dizze produksje ünmoog- lik oan de easken fan de technyk fol- dwaen kinne. Fabriken, dy’t op dizze ba sis de hege ynfestearingen net leanjend meitsje kinne en dêrom trochgean moat- te mei in foralderjende ynfentaris en to lege ófskriuwingen, omt hja oars it molkjild fan de sterke fabriken net by- halde kinne. Fan dizze ienlingen binne der jit to folie. Net allinnich op de ei- lannen, dêr’t it net oars kin, mar ek oan de fêste wal. De iene stiet sterker as de oare, mar hja binne yn koarte jierren dochs to lyts om takomst hawwe to kinnen. Hjir folget it warskógjende list- ke: Achlum: 11 miljoen. Ikkerwald 10 milj. Balk 21 milj. Donkerbroek 15 milj. Ie 19 milj. Gietsjerk 14 milj. Makkingea 8 milj. Sint Nyk 20 milj. Oldeberkeap 11 milj. Aldeboarn 12 milj. De Pein 20 milj. Aldwald 11 milj. Rinsumageast 5 de be- Bolswards Nieuwsblad t Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum r 40 jierrich bistean Krite Boalsert. De krite waerd oprjochte mei 53 leden, nei- dat de krite Gron. yn maert yn Boalsert mei sukses „It fyfte Gebot” opfierd hie. Fanóf de oprjochting wie de hear F. v. d. Spoel bistjürslid, earst as ponghalder, doe as skriuwer. Staat ter dekking echte Vlaamse Reus plm. 10 pond a 50 ct. L. Hoogeveen te Witmarsum Het is voorjaar. Tijd van: uitbottende bomen, kattenconcerten, al huidkleuren- de zonnestralen, schoonmaakwoede van niet-hippe moeders, terugkeer Italiaans ijssalonexploitanten, inruil oude auto’s en opening Keukenhof met Ja-co-ba van Bei-e-ren. Zou ik het belangrijkste nog vergeten: ontwaken van de mooiweer- foto-grafen, die zich achter de gelederen van de jaar-ronders gaan scharen, om blitse plaatjes te schieten van dartelen de lammetjes. Zo originéél! Nou ja, ik heb gemakkelijk kletsen: breng ik zulke aparte knipsels thuis? Ik probeer het wel. In plaats van lam metjes fotografeer ik katjes. Wilgen katjes, elzenkatjes, meisjeskatjes. De laatsten het liefst. Gepept door de kietelende zonnestralen ben ik met Katje op stap gegaan door de weilanden. Liet haar met haar Viva Marialaarzen over sloot springen, het geen ze in eerste instantie weigerde. Beloofde haar een bioscoopje, waarop ze me een Batmanvoorstelling af perste. (Ik heb het nog overleefd ook). Toen sprong ze; helaas niet als de aangebede batman. Later zag je haé.st niets meer van het Viva Mariamodderbad. Maar het had haar twee uur gekost (zei ze). Laat ik retourneren naar de wandeling met camera in de ene hand en Katje aan de andere hand. Aan gene zijde van de sloot hadden katjes mijnaandachtge- trokken. Kleine symbooltjes van voor jaar. Ik plaatste Katje (met nog ietwat nukkig gezicht vanwege laarzenbad) •achter katjes en maakte twee opnamen. De eerste: Katje scherp en katjes on scherp, de tweede: katjes scherp en Kat je onscherp. Mijn bewonderende vriend Koos Knobbel (geen naam waarvan je het jaloeziewater in de mond loopt, dat is troef, maar hij heet nu eenmaal zo) vroeg hoe ik hem dat had geflikt. Hij milj. Steggerda 18 milj. Sybrandabuor- ren 12 milj. Tynje 9 milj. Tsjom 11 milj. Waskemear 10 milj. Weidum 16 milj. en Wynjeterp 8 milj. Dizze tweintich aparte fabriken, mei dy fan Himmelom en Koudum steane op de wachtlist. Hja fjuchtsje om der to bliu- wen, hja wolle it doarp net üntrou wur- de, dêr’t hja it ekonomyske hert fan üt- meitsje. Mar it is in striid, dy’t twa eigenskippen ha De earste is, dat hja elts jier mear jild kostet oan de leveransiers, hja tarre yn en forminderje har reserve om de holle boppe wetter to halden. Yn it twad- de plak, har striid is sünder ütsicht, hja kinne dy net winne. It is inkeld ütstel, it forlies komt dochs. Hwant alle jier ren wurde de leankosten en de ynfestea- ringskosten heger en twinge de lieding ta dieden, dy’t net troch it to lytse oan- tal kilo’s molke droegen wurde kinne. It is in wanhopige striid tsjin de feiten en it is bigreatlik dat safolle minsken hjir har jild en krèft oan formuozje. Sa- wol de partikuliere as de koöperative yn- dustry stiet foar deselde ekonomyske wetten as de to lytse boerebidriuwen, hja kinne it needsakelike rendemint fan jild en arbeid net helje. Nou al net mear en yn de kommende jierren al minder. It tij is forroun, dy’t de beakens net op tiid forset, rint fêst op in sanplaet en de weagen beuke it skütsje ta wrakhout Bij Koninklijk Besluit is vastgesteld, dat afgestudeerden van de Rijks Hogere Technologische School in Bolsward voortaan toelating zullen hebben tot de examens van de faculteit diergeneeskun de. Er zal hiertoe een kleine wijziging in de statuten worden gebracht. De direc teur van de school, de heer Verschoor, verklaarde aan een verslaggever van de Friese Koerier dat dit besluit volslagen onbelangrijk is. Hij was van mening, dat leerlingen die de Rijkszuivelschool die vier jaar vraagt, bezocht en voltooid hebben er niet meer toe komen ook nog eens zo’n vijf of zes jaar naar Utrecht te gaan. De heer Verschoor vond het on begrijpelijk, dat het ministerie van O. K. en W. tot het besluit is gekomen. „Voor onze school heeft het geen enkel nut”, zo zei hij. wurdich ris to sjen, hoe’t de saken der nou foar steane. It jierforslach fan de koöperative suvel jowt it antwurd. Op 1 april ’67 wiene der jit 51 fabriken, dy’t troch 36 forienings bistjürd waer- den. Dat is 20 fabriken minder en dêrmei is de gemiddelde greatte omheech gien ta 20 miljoen. It giet dus wol yn de goede rjuchting, mar it doel is jit lang net birikt. Dat stadige tempo fait jit meat op as men sjocht, hwat yn bi- paelde hoeken slagge is. Der is alderearst de Novac-kombinaesje, dy’t yn fjouwer fabriken 132 miljoen forwurken. As twadde is de kombinaesje Wolvegea mei 99 miljoen kilo yn trije fabriken en as trêdde: Warkum mei 90 miljoen yn 2 fabriken. Dat binne de greate trije, dy’t yn ’66’67 de foarstap nomd hawwe mei in moderne suvel- forwurking. Hwat minder spektakulair is de kombinaesje: Burgum mei 54 mil joen yn twa fabriken, Dokkum mei 35 miljoen yn twa fabriken, Dronryp mei 46 miljoen, nou yn ien fabryk, Grou mei 44 miljoen yn 2 fabriken, Ljouwert mei 44 miljoen yn 2 fabriken, Olterterp mei 47 miljoen yn 3 fabriken, Easterwalde mei 44 miljoen yn 2 fabriken en Wom- mels mei 35 miljoen yn 2 fabriken. It sil düdlik wêze, dat dizze léste kom binaesje net mear as in oergong neamd wurde kin en dat lytsere kombinaesje, sa as Himmelom en Koudum, dy’t yn 2 fabriken 21 miljoen birikke, net in goede ütkomst biede kinne. Sjocht men de 1, dan is it Door het beschikbaar stellen van het wijkgebouw voor een spreekuur van de pedicure zullen de plaatselijke vereni gingen aan dit onderdeel van de bejaar denzorg een belangrijke stimulans kun nen geven. Anders, maar ook veel moeilijker, ligt het met betrekking tot het beschikbaar stellen van het wijkgebouw voor bejaar- dengymnastiek. Een belangrijk hulpmiddel bij het open bejaardenwerk is het dienstcentrum. Hiervoor zou in een groot aantal geval len het wijkgebouw beschikbaar gesteld kunnen worden. In die gevallen name lijk waar plaatselijk geen andere en meer geschikte mogelijkheid (bijv, een dorpshuis) aanwezig is. Indien het dien stencentrum vast in een wijkgebouw ondergebracht zou worden zal aan een uitbreiding van het wijkgebouw niet te ontkomen zijn. In een dienstencentrum zal het bijvoor- beel mogelijk kunnen zijn voor de be jaarden om warme maaltijden te ge bruiken, een pedicure te raadplegen, gymnastiek te doen, te lezen, een douche of een bad te nemen, de was te doen of te laten doen, naar de televisie te kijken, e. d. Gezien de financiële mogelijkheden lijkt voor Friesland de aanstelling van een medicus speciaal belast met de bejaar denzorg en een districtsverpleegster voor de bejaardenzorg niet te realiseren. Een taak van de provinciale vereniging is ook het bijscholen van de wijkver pleegsters. Momenteel zijn besprekingen gaande over een bijscholingscursus voor een kleine groep wijkverpleegsters over de verschillende aspecten van de bejaar denzorg. Deze cursus zal naar alle waarschijnlijk heid bestaan uit een aantal halve da gen met ter afsluiting een week prak tisch werken in een verpleegtehuis. Eigenlijk is de omschrijving bejaarden- gymnastiek niet helemaal juist, omdat het er bij de bejaardengymnastiek niet zo zeer om gaat bepaalde gymnastiek oefeningen te laten doen, maar meer om de bejaarden lichamelijk actief te hou den door het laten uitvoerenen van een voudige oefeningen. Dikwijs omschrijft men het ook als oefe ningen in het beter bewegen voor be jaarden. Het aantal wijken waarin bejaarden gymnastiek plaats vindt, is nog zeer klein en een uitbreiding van dit aantal z?' zeker gewenst zijn. Een moeilijkheid hierbij is echter het vinden van be voegde leerkrachten. In het algemeen stelt men dat deze bevoegde leerkracht een heilgymnastmasseur of een leraar/ lerares „Beter Bewegen” moet zijn. Als een belangrijk onderdeel van sociaal-medische bejaardenzorg schouwt men meestal een periodiek ge neeskundig onderzoek voor bejaarden. Over dit punt is binnen het Groene Kruis verschillende malen en op verschillende plaatsen gesproken. Men zou in dit ver band kunnen denken aan consultatie bureaus voor bejaarden, evenals die al vele jaren bestaan voor verschillende andere takken van dienst. Deze consul tatiebureaus zouden geleid kunnen wor den door een arts in dienst van de pro vinciale vereniging of door de plaatse lijke huisarts. Een andere mogelijkheid is om het pe riodiek geneeskundige onderzoek voor bejaarden te laten aansluiten op het be volkingsonderzoek op tuberculose. In vele gevallen zou in de magazijnen Voor verplegingsartikelen meer hulpmid delen speciaal voor de bejaarden aan geschaft kunnen worden. De instelling van een sociaal-geriatri- sche adviesdienst lijkt volgens de nota gewenst. Indien voldoende medewerking van de zijde van het institutionele be jaardenzorg waarschijnlijk is, zou het Friese Groene Kruis het initiatief kun nen nemen. en Wymbritseradeel. Het ouder worden heeft voor de mens zowel gevolgen voor zijn gezondheids toestand als voor zijn sociale relaties. Beide beïnvloeden uiteraard elkaar over en weer. Het ouder worden brengt ver anderingen mee in de lichamelijke en geestelijke processen. Het ouder worden leidt in het algemeen tot een vermin dering van het aantal sociale contac ten, in de eerste plaats door het over lijden van leeftijdgenoten, verder voor wat betreft de gehuwde bejaarden door het verlaten van het gezin door de kinderen en voor wat betreft de man nelijke bejaarden door het verlaten van het arbeidesproces. Op het terrein van de bejaardenzorg kan men zich bezig houden met het opvangen van de nadelige gevolgen van de ouderdom en met het ’voorkomen, althans met het uistellen van het op treden van deze nadelige gevolgen. Het is duidelijk, dat de kruisverenigin gen op het terrein van de bejaardenzorg samenwerking met andere instellingen voor gezondheidszorg en voor maat schappelijk werk zoeken. Verder is de samenwerking met de huisartsen van zelfsprekend. Het aantal bij de wijkverpleegsters in geschreven bejaarde verpleegpatiënten bedraagt ongeveer 2500, dus ca 5 van het totale aantal bejaarden in Fries land. Het is in het bijzonder ten aanzien van de verpleegpatiënten dat er een goed contact zou moeten bestaan met de zie kenhuizen en de verpleegtehuizen. Het was daarom merkwaardig dat Zuster Panhuizen in haar gesprekken met de directrices van de verpleegtehuizen en de wijkverpleegsters moet ervaren dat dit contact in de praktijk nog veel te wensen overlaat, aldus de nota. Gelukkig blijkt men in de verpleegtehui zen en ziekenhuizen in het algemeen bereid om dit contact te verbeteren. Een onderdeel van de verpleegbezoeken vormen de wekelijkse wasbeurten. Het is zeker mogellijk en waarschijnlijk ook wenselijk, dat deze en andere eenvou- digere verplegingshandelingen in de toekomst overgenomen zullen worden door ziekenverzorgsters, zodat de wijk verpleegsters meer tijd voor haar ove rige werk beschikbaar krijgen. Tijdens haar huisbezoek geeft de wijk verpleegster voorlichting over het ge bruik van medicijnen, over het dieet, de mond-, huid- en voetverzorging, de voe ding, een hygiënische leefwijze, licha melijke beweging en het voorkomen van ongevallen in huis, terwijl zij bij klachten de bejaarden zal adviseren de huisarts te raadplegen. Eventueel kan de wijkverpleegster van haar kant ook de huisarts inlichten over bepaalde klachten. Bij de wijkverpleegsters in Friesland staan ongeveer 3500 bejaarden inge schreven voor huisbezoek. Jaarlijks wor den door de wijkverpleegsters ongeveer 15000 huisbezoeken afgelegd. In de af gelopen 10 jaar is het aantal ingeschre ven bejaarden meer dan vertienvoudigd, evenals het aantal huisbezoeken. Het is duidelijk dat de preventieve gezond heidszorg voor bejaarden in de afgelo pen jaren een belangrijk onderdeel is geworden van het werk van de wijkver pleegsters. Zoals in verschillende onderzoekingen is geconstateerd, kan ongeveer 20 van de bejaarden, als zij extra hulp krijgen, in gezinsverband of zelfstandig wonen. Voor Friesland zijn dit ruim 10.000 be jaarden. 2500 van deze bejaarden Zijn .verpleegpatiënten van de wijkverpleeg sters en bij nog eens 3500 worden re gelmatig huisbezoeken afgelegd. De wijkverpleegsters leveren dus een be- langijrk aandeel in de zorg voor de thuis wonende bejaarden. Bij nadere beschou wing blijken er overigens vrij grote on- Z7 Ik keek eens door het wereldraam Het was daar lang niet aangenaam Veel werkloosheid en ontslag Dat ziet men steeds maar iedere dag Ook is er nog de woningnood Aan huizen is de vraag nog groot Veel mensen die te wachten staan En weten niet waarheen te gaan Er is veel drukte in het verkeer Elk draagt zich daarbij niet als heer Maar rijdt er maar als dol doorheen Als was de weg voor, hem alleen In Amsterdam in ’t spoorweghuis Daar was het soms ook lang niet pluis De Jantjes kwamen met een schaar En knipten in het lange haar. Van jongens uit die grote stad Waar ieder soms het land aan had De rust is nu weer wat hersteld Men had versterking opgebeld. Veel dieven op wat geld belust Geen brandkast had meer wat rust Zij stalen grote sommen geld En waren ook op goud gesteld De oorlog duurt daar steeds nog voort Er vallen doden naar men hoort In Rusland, China en Vietnam Ik wou dat daar een eind aan kwam In de loop van 1965 heeft de Commissie Bejaardenzorg aan het Hoofdbestuur voorgesteld tijdelijk een districtsverpleegster voor de bejaardenzorg aan te stellen. Haar taak zou bestaan uit het inventariseren van hetgeen er op het terrein van de bejaardenzorg door de plaatselijke vereniging gebeurt en het doen van voor stellen met betrekking tot de bejaardenzorg door de kruisverenigingen. Mede dank zij een subsidie van de V. H. V. afdeling Friesland en een bijdrage uit de voetbalpoolgelden was het voor het Hoofdbestuur mogelyk dit voorstel uit te voeren en per 1 september 1965 Zuster I. M. Panhuizen, tot dan wijkverpleegster in Wirdum en lid van de Commissie Bejaardenzorg, aan te stellen als districts verpleegster voor de bejaardenzorg. De door haar opgestelde verslagen over haar besprekingen met alle wijkverpleegsters van het Friese Groene Kruis en over haar contacten met de andere provinciale verenigingen en de besprekingen van deze verslagen in de Commissie vormen de aanleiding van de kern van een dezer dagen gereed gekomen nota. derlinge verschillen te bestaan tussen de wijken. Het blijkt, dat in de grote wijken, dat wil zeggen de wijken met meer dan 900 leden, de zorg voor de bejaarden door de wijkverpleegster on voldoende tot zijn recht komt. Het overgrote deel van de wijkverpleeg sters heeft een goed en regelmatig con tact met de instellingen voor de gezins zorg. Met name op het terrein van de bejaardenzorg is een goede samenwer king tussen wijkverpleging en gezins zorg van groot belang met het oog op het aantrekken van bejaardenhulpen. Bejaardenhulpen zijn meestal gehuwde dames of familieleden van de patiënt die tegen een uurtarief de patiënt verzor gen. Deze bejaardenhulpen komen dan in dienst van de gezinszorg en worden voor deze bijzondere hulp door de ge zinszorg betaald. De helft van het aantal wijkverpleeg sters heeft regelmatig contact met de V. H. V. en een vrij klein aantal wijk verpleegsters heeft regelmatig contact met vrouwenorganisaties. Aangezien deze instanties in het al gemeen bereid en in staat zijn om in voorkomende gevallen vrijwillige hulp verlening aan de bejaarden te geven en te organiseren, is een verbetering in deze onderlinge contacten gewenst. In de meeste wijken blijken bejaarden sociëteiten te bestaan. Slechts in een kwart van de gevallen bestaat er een regelmatig contact met de wijkverpleeg sters met deze bejaardensociëteiten. Een verbetering van deze contacten is dus zeker mogelijk en ook nodig daar voorzover op deze bejaardensociëteiten ook lezingen gehouden worden, voor lichting op het terrein van de gezond heidszorg, door of door bemiddeling van de wijkverpleegster in het algemeen wenselijk is. Een belangrijk hulpmiddel voor het werk van de plaatselijke verenigingen is het wijkgebouw. Verschillende onderzoekingen hebben uit gewezen, dat een zeer groot aantal be jaarden (volgens bepaalde onderzoekin gen zelfs bijna de helft) verschillende soorten voetklachten heeft. Het is dus duidelijk, dat bij de bejaardenzorg de pedicure een belangrijke rol vervult. Panreinigers. Zeer goed, 25 cent. Ha- weko. HOE SIT IT MEI DE SUVEL- KONSINTRAESJE Sünt in jier as fiif is nou de gearstalling fan de suvelfabriken yn biweging. It parool is ütjown, dat fabriken greater wurde moatte, sille hja ekonomysk wurkje. Ir. Stallinga hat dêrby as rjuch ting oanjown: fabriken fan 40 miljoen, as minimum. Dus konsintraesje, hwant yn 1961 wie de gemiddelde greatte 13 miljoen, dus trochinoar soene trije fa briken ta fusy komme moatte. Wy bin- umumsi. mcuc nuuic. ojwh ne nou fiif jier fierder en it is de muoite kaert fan Fryslan goed oan, i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1