Oud Bondskanselier Adenauer woensdag overleden GafleSKroar ZORGEN hark en sjoch Verkiezingsnederlaag voor Labour Gouden filmpjes IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeél, Workum VRIJDAG 21 APRIL 1967 mMNI 'JtW 10<5e JAARGANG No. 31 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS jt Hwat hat üs hjoed to sizzen Moarnsvvurk is gouden wurk Lenen. Steun. nen Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. *041 Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Economische politiek blijft gehandhaafd. Kiesinger zoekt toe nadering. v. Malsens en Poepjes hebben maan dag aan de Makkumer vlsafslag een honderdtal zalmen aangevoerd. De aanvoer van vis is geen bijzonder heid, maar de aanvoer van zalm be hoort toch tot een uitzondering, want het is nog nooit voorgekomen, dat aan de Makkumer afslag een derge lijke hoeveelheid van dit soort vis werd aangevoerd. De honderd zalmen hadden een to taal gewicht van 284 pond. De dik ste zalm woog ongeveer acht pond. Ze werden verkocht voor drie gulden en vijf en twintig cent per pond. De zalm is gevangen op de Waddenzee bij Kornwerderzand in grote staande fuiken. De economische situatie is helemaal niet best. Het aantal werklozen is aanzien lijk, enkele traditionele industriekaste- len (textiel, mijnen) worden naarstig gesloopt, de overheid krijgt, door de teruggang in de economie, minder (be lastingsgeld binnen dan men een jaar geleden had verwacht. Deze moeilijk heden zijn zo op de voorgrond gescho ven, dat de werkelijk grote problemen die over een veel langere periode spelen (partijhervorming, gezagsverhoudingen, arbeidswetgeving), nu nauwelijks aan bod (kunnen) komen. Velen betreuren dat. In de Tweede Kamer viel deze week te beluisteren, dat men echter niet alles in eens moet aanpakken. De taaie van dit kabinet, aldus een fractie-voorzitter, is het best te vergelijken met die van een E.H.B.O.er. De wonden moeten wor den verzorgd. Daarna pas komen de specialisten aan bod, die de werkelijke kwalen moeten bestrijden. Proost. Nederland heeft een politiek café ge kregen. Het is gesticht door onze boze, jonge partij, D ’66. Voorlopig iedere derde dinsdag van de maand komen po litiek geïnteresseerden elkaar hier ont moeten voor discussies en het uitwisse len van informaties. Men hoopt er re gelmatig Kamerleden naar toe te kun nen lokken om uit de eerste hand van alles te horen. Dit alles onder het ge not van een geesterijk glaasje of voor de echte socialisten een jusje. Overigens moet het café nog worden gevonden, waar niet over politiek wordt gepraat. Dat behoef je echt niet speciaal te organiseren. De schaatsenfabriek van De Ruiter on derhands doorverkocht aan fa. J. van Anholt te Bolsward, zodat deze toch be houden blijft. Vredesgeruchten verflauwen al weer. In Rusland is nog een sterke oorlogspartij. Adv. Wegens gebrek aan licht is onze zaak ingaande maandag met donker gesloten. 4e week april 1917 Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A, J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Hoek van Holland: De Liberiaanse tanker „Diana” is dinsdagochtend, ge havend maar op eigen kracht de Nieu we Waterweg opgevaren, op weg naar de werf van Wilton, waar het schip gerepareerd zal worden. Een van de belangrijkste factoren acht men de economische politiek van de regering, die sinds de scherpe maatre gelen van juli van het vorige jaar er op is gericht door een beperking van de vraag de invoer te beperken en ruimte te scheppen voor uitvoer. Op die ma nier hoopt men het evenwicht op de betalingsbalans te stellen en dat lijkt ook aardig te gelukken. De uitvoer neemt toe, de invoer wordt lager, maar door de verminderde binnenlandse vraag zijn de fabrikanten ook minder geneigd te investeren. In bepaalde gebieden steekt de werkloosheid gevaarlijk het hoofd op en net als Nederland heeft Lancashire te kampen met een crisis in de textielindustrie. Veel aandacht wordt er in de wereldpers besteed aan de dood van oud-Bonds- kanselier Adenauer, wiens dood op 91-jarige leeftijd na een kortstondige ziekte intrad. Hij was de man, die het nieuwe West-Duitsland gestalte gaf. Bij de in de loop van de vorige week in Engeland gehouden verkiezingen voor de. raden van de graafschappen heeft de I^bourpartjj ernstige verliezen geleden. Zü heeft haar meerderheid verloren in de Raad voor groter Londen, die het om vangrijke Londense woongebied met inbegrip van voorsteden en forensensteden bestuurt, evenals in Northumberland en nog twaalf andere graafschapsraden, waarvan er in totaal 59 zjjn. Zij heeft niet alleen de meerderheid verloren, maar op een zodanige wijze, dat men in Lalbourkringen van een catastrofe spreekt. Voor een deel is de belangrijke verschuiving te wijten aan het feit, dat de op komst van de socialistische kiezers geringer is geweest dan van de conservatieve kiezers, maar er zijn ook kiezers van de socialisten overgelopen naar de conser vatieven, die in bepaalde districten ook stemmen van de liberalen hebben gewon nen. De „swing”, de overgang van Labour naar conservatieven, bedroeg maar liefst 13 hetgeen meer is dan iemand had durven hopen of dromen. Ludwig Erhard, die eind vorig jaar al is vervangen door Kiesinger. Aan de opbouw van de Bondsrepubliek en aan de herwinning van een gewaar deerde plaats in de wereld is de naam van Konrad Adenauer onverbrekelijk verbonden. Doelbewust heeft hij, op 73- jarige leeftijd een nieuwe lijn in de in ternationale politiek, de weg uitgezet, die Duitsland naar zijn inzicht gaan moest. Hij was Rijnlander en heeft zijn lange leven lang, ook in de periode tussen de eerste wereldoorlog en 1933 toen hij burgemeester van Keulen was, een afkeer van Pruisen en Berlijn ge had. In dat opzicht kwam de Duitse deling hem goed van pas, zonder dat hij er verantwoordelijkheid voor behoef de te dragen. Zijn politiek was gebouwd op twee pij lers; toenadering tot de erfvijand Frankrijk en nauwe samenwerking met Amerika, waarin hjj de belangrijkste beschermer zag van Europa, van W.- Europa, dat zich tot voor vrij kort on der de dreiging van het communistische Rusland voelde leven. Onder Adenauers bondskanselierschap, dat onafgebroken van 1949 tot 1963 heeft geduurd, is West-Duitsland lid geworden van de kolen- en staalgemeenschap en later van de E.E.G. en is het geïntegreerd in het Westelijke verdedigingsstelsel van de N.A.V.O. Tegen het einde van zijn ambtsperiode ging Adenauer aan de vriendschap met Frankrijk, waar onder tussen De Gaulle aan de macht was ge komen, meer nadruk verlenen, hetgeen uitliep op het Frans-Duitse verdrag van Amerikaanse integratie. Jh de Urugayse badplaats Punta del Este hebben vorige week de presiden ten van nagenoeg alle Amerikaanse sta ten vergaderd. President Johnson was gekomen en om politieke redenen hield alleen de Boliviaanse president Barrien tos zich verre. Hij ligt met Chili in een conflict gewikkeld over een uit gang naar zee. Zijn aanwezigheid zou overigens wei er toe hebben bijgedra gen om met zijn collega’s een vrucht baar gesprek over de strijd te voeren tegen de communistische guerillastrij- ders, van wie de laatste tijd juist wat meer activiteit is uitgegaan. Officieel is deze militaire kwestie (er zijn meer landen, die guerillastrijders van het cas- tristische soort binnen hun grenzen heb- Men had verwacht, dat Callaghan, de minister van financiën, bij zijn begro ting, die hij vorige week heeft inge- diend, maatregelen zou hebben eange- kondigd om de binnenlandse vraag wat aan te moedigen. Maar daarvan is niets gekomen. De Engelse regering blijft dezelfde deflatoire politiek voeren en hoopt op wat langere termijn de Engelse economie op een gezonde basis te kun nen krijgen, zodat dan de groei kan worden hervat. Premier Wilson heeft al gezegd zich door de tegenslag bij de stembus niet te laten verleiden tot het opgeven van een politiek, die nu impo pulair is, maar op de lange duur volgens Wilson juist zal blijken te zijn, een po litiek bovendien, die het Engeland mo gelijk moet maken om bij zijn eventueel verzoek tot toelating tot de E.E.G. te kunnen demonstreren, dat de Zes geen economisch probleem erbij krijgen als Engeland lid zal worden. Gunning werken. Door architecten bureau J. J. Haarsma te Bolsward is aan de firma G. Draisma te Mak- kum opgedragen het bouwen van ’n 8-klassige school te Harlingen, voor de somma van f 294.000, Aarde uit Bolsward vormde een ob ject van bacterieonderzoek door jeug dige .uitvinders’ in ’n T.V.-program- ma. De monsters van Bolsward wer den vergeleken met die van Vlaar- dingen. De grond te Bolsward maak te een gezonde indruk. Hup, hulp, alweer een voetbal-kam- pioen in Makkum. Makkum 3 won van haar grootste concurrent Zee robben 5, in haar laatste wedstrijd met 4-1. Zij werden hiermee kampi oen in de derde klas afd. Friesland van de K.N.V.B. Zet ’m op, jongens. Met nog enkele wedstrijden voor de boeg en de Mak kumer junioren A worden ook nog kampioen? Commentaar van hier en daar over een eerdere vermelding van de pro motie van Makkum IA was niet juist maar had moeten luiden: Makkum I in de eerste klasse F.V.B. gepromo veerd naar de K.N.V.B. De narigheden in de textielindustrie heb ben de regering nog weinig aankno pingspunten gegeven voor steunmaatre gelen. Dit bleek kort geleder wel over duidelijk bij de strubbelingen rond de tricotagefabrieken Beeren in Weert. Het bedrijf wordt door sluiting bedreigd, waardoor enkele honderden werknemers op straat komen te staan. Een deel van de produktie zou echter door een nieuw te stichten N.V. kunnen worden over genomen, met behoud van werkgelegen heid voor honderd en vijftig tot twee honderd mensen. De initiatiefnemers van de nieuwe NV rekenden echter zonder meer op aanzienlijke financiële steun van de overheid. Een steun, die niet zonder meer wordt verleend. Het leek er even op, dat de dreiging van een fors aantal ontslagen gebruikt werd als een middel om van de overheid geld los te krijgen. Wanneer het particulier initia tief in sommige opzichten faalt (in het geval van Beeren door een tekort aan aanpassingsvermogen), is de overheid echter niet direct bereid de helpende hand te bieden. Anders is de situatie in Twenthe, waar niet één bedrijf, maar de gehele textiel sector in een uitzonderlijk slechte situ atie verkeert. Zo slecht, dat rekening wordt gehoilden met veel ontslagen op korte of iets langere termijn. De Neder landse textiel-industrie enkele bran ches daarin kan de concurrentie met het buitenland niet volhouden. Vooral in Twenthe dreigen rampzalige gevolgen. Bolswards Nieuwsblad ben) niet aan de orde geweest. Men heeft zich geheel gericht op de economische en sociale ontwikkeling van Latijns Amerika. Tegen 1985 zal een gemeenschappelijke markt tot stand moeten zijn gekomen, maai' nu al wor den ook projecten van bilaterale samen werking aangemoedigd. Johnson heeft toegezegd, dat de Ver. Staten op royale wijze tegemoet zullen komen aan de be hoeften van de Latijns-Amerikaanse broeders, maar aan de wens van hogere prijzen voor grondstoffen heeft hij geen gehoor gegeven. Men zal moeten af wachten wat er van het document te recht zal komen. Een van de eerste noodmaatregelen van de nieuwe regering is het uitschrijven van een staatslening. Het gaat om drie honderd miljoen gulden, die de staat wil lenen tegen een rente van zes percent. Een rente, die lager is, dan wij gewend zijn. Minister Witteveen (financiën) wil bij deze lening tegelijk de kans grijpen om enig inzicht te krijgen in de veel be sproken kapitaalmarkt. De koers van uitgifte wordt namelijk aan de inschrij vers overgelaten. Het enige, dat de mi nister heeft gedaan, is een minimum aangeven: 98 percent. De inschrijvers op de obligaties (van duizend en hon derd gulden) kunnen dan zelf zeggen, welke koers zij willen betalen. Alle koersen worden dan op een lijst gezet en de hoogste bieders worden dan op geteld tot een bedrag van driehonderd miljoen gulden is bereikt. De bewinds man heeft op deze manier de gelegen heid de stemming bij de kapitaalverle- ners te peilen. Wanneer veel inschrijvers boven de 99% percent uitkomen, bete kent dit, dat de kapitaalmarkt ruimer is dan tot nu toe werd aangenomen. Een gunstig perspectief, waarop de regering meer hoopt dan rekent. Het afsluiten van de Zuiderzee voor Friesland zeer gevaarlijk geacht. Als de Zuiderzee niet meer als bergingskom dienst kan doen zullen de opstuwende watermassa’s dusdanig op de Friese zeedijken beuken, dat deze gaan bezwij ken. Hoedenvemis in alle kleuren, sproeten- zeep, tandenschuiers, haarwater, 't BLOMKE. Jaarvergadering Contrölevereniging ,Us Belang’ te Tjerkwerd. Hoogste melkop- brengst had Joh. Galama met 4900 kg en 3.12 vet. Hoogste boteropbrengst en hoogst gemiddelde vet per koe W. de Jong met 4696 kg en 3.40 vet. en Wymbritseradeel. Stenunen zijn opgegaan om het karak ter van de Twentse industrie te veran deren, waardoor men ter plaatse niet meer voor een groot deel afhankelijk zou zijn van de textiel. Een pleidooi hiervoor is ook in de Tweede Kamer (in de commissie voor economische za ken en sociale zaken) gehouden. De re gering vertegenwoordigd door de mi nisters De Block (economische zaken) en Roolvink (sociale zaken) heeft voorstellen in deze richting echter afge wezen. De regering is niet van plan Twenthe aan te wijzen als stimulerings gebied, waarvoor volgens het regionale industrialisatiebeleid speciale premies beschikbaar kunnen worden gesteld om nieuwe industrieën aan te trekken. Wel wil het kabinet meewerken bij een om schakeling van de textielindustrie. Men denkt aan tegemoetkomingen op het ge bied van de investeringen en de research, kosten. Maandag is in Oost-Berlijn het congres van de socialistische eenheidspartij be gonnen. Enkele dagen tevoren had de Westduitse bondskanselier Kiesinger een verklaring afgelegd, waarin hij zestien punten aangaf, waarop een ontspanning tussen beide delen van Duitsland tot stand zou kunnen komen zonder dat er nu dadelijk van erkenning van twee Duitse staten sprake is. Hij dacht aan verbeterde contacten tussen Duitse bur gers, aan een intensivering van het han delsverkeer, aan economische en weten schappelijke samenwerking en natuur lijk de onvermijdelijke culturele uitwis seling. Voor vele Westduitse politici is datgene wat Kiesinger nu voornamelijk onder druk van de sociaaldemocrati sche ministers heeft verklaard, een ge vaarlijke stap in de richting van de er kenning van de Oostduitse taal. Als men meent, dat Oost-Duitsland hier mee wel ingenomen zou zijn, dan ver gist men zich, want Oost-Duitsland ziet alleen maar gevaren en een ondermij ning van het Oostduitse bewind als voornaamste deel van Bonn (niet ten onrechte overigens). Van Oostduitse zij de wordt dan ook nadrukkelijk betoogd, dat er van een toenadering slechts dan sprake kan zijn indien West-Duitsland een democratische, d. w. z. communis tische kant is opgegaan. De Duitse de ling zal ondanks alle Westduitse plan- tot in lengte van dagen duren. Van Wolsuin begint ditmaal de vic torie. Per telefoon meldde de heer Reitsma de eerste „einepykjes”, nog geen vijf minuten later kwam er een melding, dat ze ook in het Juliana- park waren waargenomen. Als het nu ook maar ,einepikewaer’ wordt. „Haaievoer” riep de sluiswachter van Kornwerderzand een paar Duit se zeilers na, die per vlot met twee drijvers de Oceaan willen overste ken. Ze kwamen van Hamburg en hadden al veel pech gehad. Binnen door ging het naar Volendam om dan via Amsterdam en IJmuiden ’t ruime sop te kiezen. Vier Makkumer vissersboten van de 1963. Dat dit verdrag in de ogen van De Gaulle niet te verenigen was met de nauwe banden met Amerika, zag Ade nauer maar liefst over het hoofd. Op binnenlands terrein heeft Adenauer Erhard zijn liberale economie laten voe ren, welke met een aantal andere fac toren heeft geleid tot wat men het Wirtschaftwunder heeft genoemd. De Duitse welvaart is uitzonderlijk geste gen en op enkele vlekjes na, die in veel landen zijn aan te wijzen, heeft Ade nauer gezorgd voor een zo democra tisch mogelijk opgroeien van de nieuwe Duitse gemeenschap. Dat hem daarbij de verwijten niet zijn bespaard, dat hij al te paternalistisch en daarom niet de mocratisch genoeg handelde en overleg de, wist zijn verdiensten niet uit. Met een rukwind floepte woensdag avond ruim 10 uur bij Tjerkwerd ’n Renault 4 in de vaart. De heren P. Poepjes en K. van Malsen uit Mak kum zouden twee meisjes, die een lift vroegen, even naar Workum brengen. Wonder boven wonder kwamen de inzittenden met een nat pak en de schrik vrij. Het was weer raak op de Mamezijl. Doordat hij geen voorrang verleende botste de heer J. Kamer uit Minnerts ga (komende uit richting Bolsward) in volle vaart tegen de vanaf richting Afsluitdijk komende L. Z. uit Har lingen. Beide auto’s volkomen in de prak en de lichtmast (nog niet eens geverfd) afgeknapt. Ook hier won der boven wonder weinig persoonlijk letsel. Zitje. Het podium ligt weer over de gracht. Nu de zitjes nog en. zon neschijn. De economische en daarmee samenhangende financiële problemen blijven voor alsnog het beleid van het kabinet-De Jong bepalen. Dit is deze week overduidelijk gebleken uit de .regeringsverklaring, waarmee premier De Jong zijn kabinet aan de Tweede Kamer voorstelde. Een voorstelling, die overigens meer formeel dan noodzakelijk was omdat iedereen en toch zeker elk Kamerlid tevoren wel kon weten welk vlees hij in de kuip zou vinden. De minister-president, die zijn loopbaan als krijgsman is begonnen, is meer tacticus dan politicus. Wat dit betreft, is zijn keuze wel op zjjn plaats. B(j geferek aan grote politieke voormannen, die elke oppositie tegen hun beleid ogenblikkelijk in de grond kun nen boren, is aan het hoofd van de vaderlandse politiek een man nodig, die uiterst behendig langs alle klippen kan laveren, zonder de hindernissen daarbij op te blazen. Hij ontwijkt die, ruimt hen niet op. Zo heeft de regeringsverklaring van deze week alle grote problemen zorgvuldig ontweken of zo oppervlakkig behan deld, dat niemand zich daaraan het hoofd kon stoten. Wat voorop staat, zijn de financiële zorgen. Op de Grote Kampen is de bouw van de brandweerkazerne begonnen. Het werd ook tijd dat dit stadsdeel eens een opknapbeurt krijgt. Slipgevaar is er thans rond de LTS. In verband met de uitbreiding moet er heel wat grond worden verzet. Zolang het niet regent, valt het mee, maar anders. u is gewaar schuwd. Adenauer ernstig ziek. Een ernstige ziekte heeft de dood van Adenauer bespoedigd. Artsen hielpen hem bij de strijd om zijn leven, maar de verwachtingen waren niet hoog ge spannen. Adenauer werd 91 jaar oud en was tot deze laatste ziekte nog vol activiteit, ook al had hij in 1963 het bondskanselierschap overgedragen aan Hulde aan Gysbert Japicx. Bij de Fryske Akademie verscheen een boekwerk met alle redevoeringen enz., die tijdens de Gysbert Japicx- herdenking zijn gehouden. Ook bevat het werkje foto’s, o.a. van het be zoek van H. M. de Koningin. Het plasticgordijn in de LAB-remi- se is voor (of liever tegen) de zwa luwen. Verleden jaar Zijn alle nesten verwijderd: twee kruiwagens vol. Raad u eens hoe lang ’t plasticcoord zou zijn, als alles aaneen werd ge legd. Oplossing elders in dit num mer. Excelsior. De HMS zoekt het steeds hoger. Nu het niet meer in de breedte kon, gaat de uitbreiding in de lengte, d.w.z. in de hoogte. Omke Romke maakt het best en blijft nog een maandje langer, dan oorspronkelijk de bedoeling was. Waar? Op de alwetendheid van de pers wordt vaak een beroep gedaan. Zo werd de redactie uitgenodigd om de opening van het jeugdcentrum „De Tsjeme” bij te wonen. Nergens staat vermeld, wéAr dit is, in Dok- kum, Wolvega, of Makkum. Voor wie het niet mocht weten; het is Ooster- end (Henn.). k L—

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1