dagje Workum maar een Gabe Shroar hark en sjoch T06e JAARGANG No. 32 DINSDAG 25 APRIL 1967 Zilveren filmpjes Ds. W. H. van Halsema Fan de Mar tiny toer r De spoorwegen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND naar Argentinië Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Wymbritseradeel. - ós hjoed to sizzen Laatste week april 1942 Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. K. V. Aylva State •1 De Hwat hat Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Dr. Seyss Inquart installeerde ’t Neder landse Arbeidsfront. Uitgave: A. J. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Vreugde. Het K.N.G.V. bestaat vol gend jaar een eeuw, maar is nog steeds jong van hart. Daarom wordt in de komende drie weken te Bols ward de actie Vreugde beleven is vreugde geven gevzoerd. enz.). Dit ge- van prikkaar- kosteres was volgaarne bereid om van al het moois te vertellen, ook van de gerestaureerde met „springmantsjes” op gezette consistorie. Vertellen deden ook gaarne de heren Al tena aan de Brouwersdyk. Het is een miniatuurbedrijfje, waar leuk beschil derd aardewerk wordt gemaakt. Niet het geijkte Workumer roodbruin, maar met een op het Makkumer aardewerk geïnspireerde vormgeving, zij het dan naar eigen ontwerp. Het ontstaan, de bewerking, het bakken, alles werd ons breedvoerig uitgelegd. In „de Wijnberg” was het daarna goed rusten. Men heeft er de sfeer van het verleden, met een uitzicht op het hart van de stad. De machtige kerk met de vrijstaande to ren en de pittoreske waag beheersen de Merk. Zij geven het hoofdaccent, met in de tweede plaats het stadhuis en de haaks daarop staande rococogevel. Maar het zijn juist een aantal kleinere elementen, die de sfeer van de Merk mee bepalen: het zeventiende eeuwse St. Pietersbeeldje, de schilddragende leeuw in de gevel rechts van de Begine, herin nering aan de herberg „De Rode Leeuw” de antieke bestrating van bolstenen en een enkele achttiende eeuwse lantaren, de hardstenen pomp in Louis XIV stijl tussen kerk en toren en de prachtige gevel aan het begin van het Noard. Onder de Waag worden bloemen ver kocht en er rijpt al spoedig het idee de gulle Folkerts met een plant te verras sen als blijk van waardering voor de uitvoerige uitleg. De heer Folkerts was er „wakkere wiis” mee. Er heerst in het stadje een gezellige bedrijvigheid en Workum draagt het ken merk van vriendelijkheid. De bakker op de hoek (ook een Folkerts, oomzegger van de concierge) opent juist een nieu we winkel. De burgemeester en archi tect komen op bezoek. Het is een ko men en gaan van gasten. Iedereen kent hier iedereen en men is bly met de blijen. Nog net is er even tijd voor de kerk. De deur staat nodigend open. Op een bordje staat geschreven, dat men vrij entree heeft voor meditatie, maar als Zo is ’t beter. Er is een keurig net jes betegelde wachtplaats aangelegd, met daarop een prachtige zit-rust- bank. Compleet zal het zijn met ook nog een wachthokje er bij. Oerfloed is net datjinge hwat wy ha, mar dat dér ’t wy fan genietsje men de kerk wil bezichtigen, kost dit een kwartje. Inderdaad inspireert de grote lichte en vriendelijke ruimte gemakkelijk tot me diteren, maar de antieke lijkbaren bijv, voor de schippers en groot-schippers verschil in rang en stand is er tot in de dood trekken toch ook onze toe ristische blik. Trouwens de fraai gesne den preekstoel en rouwborden zijn het bezichtigen ook wel waard. Dus glijden er na ons bezoek een paar gaarne ge offerde guldens In de schatkist. Zodra het geld in ’t kistje klinkt. Wie zei dat ook weer? Toen was daar de bus. Een middag Workum en nog lang niet alles gezien. Men wil bij ’t Neerlands spoor Bezuinigen naar ik hoor Straks rijdt langs menig lijn Er dan geen enk’le trein. De centen die zijn op Vandaar die reuze strop Wij gaan dan als voorheen Met trekschuit ergens heen. Of met de postkoets uit Als men hiertoe besluit Men kan te voet ook gaan Met sporen is het gedaan. Zo staat het er nu voor Dat zegt men naar ik hoor Waar gaat het met ons heen Die klacht is algemeen. Hitler: Churchill is in mei 1940 de oor log begonnen. Ik zal van nu af aan slag op slag vergelden, tot deze misdadiger valt en zijn werk bezwijkt. Ook de bol sjewistische kolos zal door ons worden verslagen, tot hij verbrijzeld is. Wij Duitsers hebben deze worsteling alleen maar te winnen, verliezen zou ons einde zijn. In deze oorlog zal de waarheid zege vieren. Zij nu staat aan onze kant. Nederlandse arbeider: je behoeft niet werkloos te zijn. In Duitsland is er aller lei werk voor je. Je wordt er goed be taald. Wiebe S. Kooistra 25 jaar weitapper bij de zuivelfabriek Frisia te Zurich. Intrede ds. A. G. van Wijk tot hervormd predikant te Bolsward na bevestigd te zijn door ds. J. Vink. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 mannich boerehüshalding. Dogge hja it hwat kalmer en minskliker, dan bliuwe hja op den dür gjin boer. De foarbylden hjirfan kin men alle dagen sjen en oars op in oar jier wol, hja winlik treaun fan de needsaek mear en langer to ar- beidzjen as normael, troch it finansiële dilemma. En dat wurdt fan jier ta jier greater, de hieren gean omheech, de lan- prizen binne nei de frijlitting fan 1963 mear as twa kear sa heech wurden. Dy’t op it heden in goed stik lan keapje kin, frij fan hier, sil de trijetüzen foar in pounsmiet net to heech fine. De kij bin ne djürder, de traktoaren en masines, it foer en de kunstmest lyksa, de leanwur- kerstariven gean mei de tiid mei, wylst de faklju tige djür binne. De iennichste wei om ta syn doel to kommen, liket hjiryn to lizzen, dat hy op al dy dingen ta it uterste bisunicht en dat hald wer yn, dat hy, neist syn eigen wurk, syn eigen leanwurker is en syn eigen skil- der of timmerman. Dus uren meitsje en gjin liddige tiid! Al dizze dingen sprekke it skerpst by de jonge boer, dy’t neist dizze problemen jit swier tilt oer rinte en öflossing fan opnommen jild. Dizze katagory moat neist kundich en iverich jit bysünder moedich wêze om der yn to düken. En yn alle earnst soe ik de fraech stelle wolle, oft it jit for- antwurde is, dizze groep sünder soulaes dit libben yn to stjüren. Hja foarmje de takomst, mar hoe is har takomst, as der gjin helpende han tastutsen wurdt? Tj. de J. i Bolswards Nieuwsblad kaar gevoegd is, vormt de Merk van Workum een unieke omgeving, een be zienswaardigheid die weinig gelijken heeft. Al wandelend langs de gevels staan we opeens voor nü. 100. Nummer 100 is hier de Doopsgezinde kerk, gebouwd in de vorm van een schuurkerk of schuilkerk, een wel zeer bijzonder gebouw, waar centraal een kolossale Godin is geplaatst. Verdenkt U de Doopsgezinde broeders niet van afgodendienst, al wordt vooral in de win termaanden elke zondag aan deze Go din geofferd, want het betreft hier een enorme kachel van die naam. De koster hanteerde juist de verfkwast, maar de Ge- waarom nu „gestuteld” van Sport droeget üt, Misschien houdt U van een leuk oud stadje, van Brugge of Gent wellicht. Het nare is alleen maar, dat U er niet „even” heen kunt rijden. Dat kunt U wel naar Hindeloopen, naar Franeker, naar Harlingen, naar Sloten of Workum. Wij kozen W’orkum. De V.V.V.man, die wij belden, zei: „U is welkom.” „Wat is er te doen?” vroegen we. „Wel,” zei hij, „U kunt de kerk bezichtigen, het stad huis, een van de pottebakkerjjen, bijv, die van Altena. En dan de tentoonstelling van kunstwerken. Nee, de oudheidkamer liever nog niet, die is nog niet gereed voor bezoek, het badpaviljoen ook nog niet en het vogelpark „De Ara” is ter ziele. Dat was goed bedoeld, maar kon toch echt niet. Maar ook daarzonder heeft Workum genoeg te bieden om een middag te vullen Gedacht wordt aan het vreugde ge ven door de gezonden aan de gehan dicapten (wagentjes aan invaliden, hónden aan blinden, beurt door middel ten. Jongelui zoeken een woning. Huurprijs f 3,50 per week. Geheime organisatie door de Duitsers ontdekt, die zich richtte tegen de be zettingsmacht. 79 personen gearresteerd. Hiervan werden 72 doodgeschoten, ter wijl 7 gratie kregen en werden veroor deelt tot levenslange tuchthuisstraf. Dicht de zaak. Het p. en t.kantoor Bolsward en de postinrichtingen Makkum, Witmarsum, Nijland, Par- rega, Tjerkwerd en Wons zullen op maandag 1 mei en donderdag 4 mei a.s. gesloten zijn. Aan de rol. Kas van Wommelser g.v. moest worden gespekt en leden trok ken er op uitnee, niet met koek maar met rollen. closetpapier. Vier rollen voor een gulden, vraagd naar de reden, juist met closetpapier werd, antwoordde lid Maakt Sterk”: „Koeke klosetpapier net!” Jeugdzaken. Op zaterdag 6 mei zal Boudewijn de Groot in „It Dielshüs” te Wommels optreden. Samen met de Friese cabaretier Hessel v. d. Wal, die een voorselectie uit zijn nieuwe 1-manskabaret ,Land in zicht’ brengt. Muzikale medewerking verlenen ,The Starfighters’. Avond wordt georgani seerd door de Sectie Jeugdzaken van de Culturele Raad in Henaarderadeel In februari, twee en een halve maand voor het optreden, waren al 225 van de beschikbare kaarten in voorver koop aan de man gebracht. binne. Boppedat krije de Fryske boeren hwat mear foar har molke, omt de suvel- yndustry hjirre kans sjocht mear üt har produkten to meitsjen as op de measte plakken. Nimt men dan jit it hegere fet- gehalte, dan is it düdlik, dat de stim- ming by de Fryske greidboer yn it al- gemien wol ris minder west hat. Mar dat jildt net foar allegearre, grif net foar dyjingen, dy’t miene, dat hja jit it boerelibben liede kinne fan heit of pake. Sokken binne der jitte, dy’t büten it melken en fuorjen it wurk greaten- diels oerlitte oan arbeider of leanwurker, Hja miene, dat de boer de leije halde moat, mar dat it wurk troch oaren dien wurde moat. Sa hat it wolris west, mar op it heden is dat sa net mear. It kin net mear. De boer is syn eigen ien nichste arbeider of hy is arbeidersmaet, mar dan moat syn pleats al aerdich great wêze. Dat is wol spitich, mar it is net oars. Mei hwat hanlangjen fan ien of mear bern moat de boer seis it wurk dwaen. Nou is der in stribjen om de ar- beidswike fan de boer yn reedliker ba nen to bringen. De stichting: „Dwaen” leit him üt-op de wurkwizen, dy’t mear tiid frij meitsje kinne foar de boer. Wy binne tige wiis mei dit stribjen en it hat üs folie sym pathy, mar oft hja dit doel birikke sille, sette wy in great fraechteken. Hwant, stel, dat men troch bettere arbeids- methoaden deryn slagget it wurk, hwat op it heden 60 üren freget, ta 50 werom to bringen, hwa jowt dan wiisichheit, dat dy boer mei 50 üren ophaldt? As hy mei De jonge eendjes worden nu ver zorgd door fam. van der Valk, n.l. door de vrouw des huizes en de doch ter, die er veel plezier aan bele ven. Zondagsrijders. Twee zondagsrijders raakten zondag in botsing. D. E. uit Makkum reed op de snelweg en werd aangereden door M. B. uit Sneek, die uit richting Bolsward (Wilhelmina- laan) kwam. Hij gaf geen voorrang. D. E. was dus buiten alle schuld en de aanduiding zondagsrijder heeft voor hem dus geen kleinerende be tekenis. M. B. reed lichtelijk onder invloed. Wat een plof. Begin van de week sprong in de buurt van Komwerder- zand de motor van de spiksplinter nieuwe UK 173 Prinses Wilhelmina uit elkaar. De stukken spatten over al het water in. De machinist, die bij de machine stond, werd wonder boven wonder niet gewond. De RP 4 sleepte het schip naar Kornwerder- zand, waar een sleepboot werd ge charterd die de UK 173 naar Urk te rugbracht. Je reinste kolder. Zo noemde de LAB- directie de geruchten, dat de lijn Bolsward-Exmorra-Makkum zou op geheven worden. Gelukkig maar. Het vordert. In de aanleg van de vierbaansweg langs Bolsward is weer een mijlpaal bereikt, de eerste asfal- tering is aangebracht. Slachtoffer. Zondagmorgen lag er bij Tjerkwerd een scholekster op het wegdek, een verkeersslachtoffer. He laas één van de vele. Het zijn vooral egels die het haasje worden. „Ruiling van eigendommen” heet nu punt 9 van de raadsagenda van he denavond. Dit agendapunt komt in de plaats van dat betreffende de aanleg van de centrale verwarming in de simplexwoningen, waarvan de voor bereidingen nog niet gereed konden zijn. Gysbert Japicx yn ’e rou stiet nou aensen al in jier by de Martiny- tsjerke mei langstme üt to sjen nei syn opfolger. Byidhouwer Wilfried Put, de kwart- Fries yn Amsterdam, hat al langer as trije jierren mei dizze put dwaen- de west. Hwant yn 1963 is hy al oan it sketsen en tekenjen slein. Hier instappen. Bij de bushalte op de Ds. Touwenlaan te Makkum be hoeven de passagiers niet meer op een vealal drassige groenstrook in de bus te stappen. Zondag 30 april aanstaande zal Ds. W. H. van Halsema in Leeuwarden be vestigd worden als missionair predikant van de Gereformeerde Kerken in Friesland, met bestemming Argentinië, aldus de „Friese Kerkbode”, orgaan van de Gereeformeerde Kerken in Fries land. Ds. Van Halsema, diende in de jaren 1959 tot 1962 de Gereformeerde kerk van Witmarsum. Vandaar vertrok hij naar Argentine en keerde vorig jaar naar ons land terug met studieverlof. 20 mei a.s. hoopt Ds. Van Halsema met zijn gezin weer naar dat land te ver trekken, maar dan met een gewijzigde opdracht, n.l. de lectuurvoorziening zal zijn speciale aandacht vragen. De verbreiding van de kunst van lezen en schrijven en de honger van de jon gere generatie naar richtinggevende lec tuur is wel een van de reden waarom de lectuurdienst in de tegenwoordige tijd zo’n belangrijke taak vervult in de zen ding van de christelijke kerken. Over het leven en werken van het Ar gentijnse volk heeft Ds. Van Halsema in de tijd van zijn verlof o.a. voor de classis Bolsward met woord en beeld een uitvoerige uiteenzetting gegeven. Hier werd het thuisfront geconfronteerd met de slechte toestanden op veler gebied waarin deze landstreken zich .bevinden. Aannemersbedrijf Draisma uit Mak kum vond in Harlingen op de Schrit- sen tegels met gebeitelde priester- emblemen, daterende uit de jaren 1541-1549. Einepiken zijn er al langer in Bols ward, wel een 14 dagen. Aan het Stadsstreng verliet een broedende eend het nest. Twee eieren waren al aangepikt en zijn verder door dui ven uitgebroed. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wy hawwe noed, dat Put mei dit echte byld djip yn ’e put sit en dat hy der allinne nea üt komt. It wurdt tege tiid, dat Boalserter stAnfriezen der hinne gean om Put en syn brün- zen kunststik op ’e kleikluten to setten. OERSICHT EN UTSICHT! stadige en binypte ütkomsten fan de foarkalkulaesje, dy’t okkerdeis publi- seard waerden, hawwe yn dizze kontrijen gjin sterke wjerklank foun. Dat leit him yn it foarste plak yn de omstannichheit, dat de to lytse bidriuwen hjir net folie foarkomme, it meartal is fan foldwaende greatte. Boppedat is hjir de ütsparring fan bitelle arbeidskrêften al in hiel ein hinne, sadat de hegere leankosten min der yndruk meitsje as yn streken, dêr’t men jit ion of mear arbeiders hat. De trêdde reden is, dat de molk- en fé- prizen de léste jierren aerdich oanlutsen 50 üren in reedlik stik brea fortsjinje kin, dan is der de saek net mei üt. Hwant it giet net allinnich om syn ei gen bistean, hy wol ek graech ien of mear bern wer boer meitsje, wylst hy meiiens tinke moat oan de tiid, dat hy seis net mear arbeidzje kin. Hy is, krekt as oare middenstanners en lju üt de frije biroppen, op himsels oan- wüsd om syn aide dei mooglik to meits jen. En sa drukke op syn bidriuwsyn- komsten twa hypotheken: de soarch foar de takomst fan de bern en syn eigen aide dei. Nim nou ris oan, dat de üt komsten sa binne, dat de boerehüshal- ding der wol fan roun komrne kin, mar net mear. Dan is it gefolch, dat de bern gjin kans meitsje om boer to wurden en ek as hja dér it measte foar fiele, twon- gen, in oare wei sykje moatte. Foar de- jingen, dy’t mei hert en siel boer binne, is dat in tige swiere saek en foar de heit en mem ek in hurd gelach. Hwat sil men yn sokke situaesjes dan meastal sjen? Dat de arbeidswike dochs wer ta de üterste hichte opfierd wurdt, om op dizze wize de leanwurker misse to kin nen, mear fé to halden en alles meime- koar hwat jild oer to garjen. Dat fiele hja as har plicht. En dy plicht wurdt harren net maklik makke, hwant üs bi- lêstingsstelsel helpt har dêrby utersté net. De fiiftüzen goune, dy’t hy boppe it normale fortsjinne hat, giet foar de helte nei de bilêsting, towyl it winlik in need- saeklike reserve is foar it boer bliuwen fan ien of twa fan syn bern. Dêrom meitsje ik my soarch eer de posysje fan Deze foto van H. M. de Koningin werd door Max Koot ter gelegenheid van de 58e verjaardag van de Vorstin genomen. (Foto: Max Koot) Het was een vrolijk gezelschap, dat naar Workum toog. De De Z.W.H.- chauffeur wist niet wat hij zag, want normaal is de bus niet zo vol. Waarom juist naar Workum? Misschien wel om dat de studenten zich goede ambassa- deurs hadden getoond en t.v. er een leu ke reportage van gaf. Hoofddoel was echter wel de expositie. We zijn nu een- maal dol op exposities. In Workum gearriveerd, werd het ons direct al groen en geel voor de ogen. De studenten hadden hun veelvervige sporen op de Merk achtergelaten. Als eerste programmapunt stond het stadhuis genoteerd met de expositie. Met een breed gebaar nodigde concierge Folkerts ons binnen. Wat triest hingen er nog de touwtjes. De schilderijen en tekeningen waren juist des morgens weggehaald. Deze teleurstelling mocht niet hinde ren. Ook zonder expositie is het stad huis wel de moeite waard. Wanneer de naam Workum ontstaan is, valt niet te zeggen. Evenmin is met ze kerheid bekend, wanneer Workum als stad is erkend. Waarschijnlijk vond dit laatste feit in de veertiende eeuw plaats. Zeker is, dat omstreeks 1350 functio narissen voorkomen, die het bestaan van een stadsbestuur veronderstellen, terwijl een kwart eeuw later Workum uitdruk kelijk als stad wordt vermeld. Wanneer heeft men voor het eerst de behoefte aan een stadhuis gevoeld? Ook dat weten we niet. Maar in elk geval gaat het tegenwoordige stadhuis terug tot de 15de eeuw. Daarmee is het één van de oudste stadhuizen van het land. De middeleeuwse kern is terug te vin den in het hoofdgebouw op de hoek van Merk en Begine. Uit oude afbeeldingen is de vorm hiervan goed bekend. In 1620 werd het stadhuis aan de noordoostkant met een lagere aanbouw uitgebreid. Dit gedeelte, het zogenaamde Friese Huisje, met zijn fraaie trapgevel heeft de oor spronkelijke vorm grotendeels behouden en is thans woonhuis van de heer Fol kerts. Het stadsbestuur was zich in deze tijd terdege van zijn gewicht bewust. Tot kenteken van hun waardigheid droegen de leden van de magistraat 'in de ver gadering op het stadhuis een wijde man tel. De burgemeester er waren er acht die een raadsvergadering bij woonde zonder mantel, liep een boete op. Ook in de kerk werd de waardigheid van magistraat en vroedschap opgehou den. In 1638 vèrkregen zij een regerings- bank in de Grote Kerk recht tegenover de preekstoel. Deze bank werd in 1718 vervangen door het fraaie gestoelte, dat thans nog in de Grote Kerk prijkt. In de achttiende eeuw kreeg het stad huis hoofdzakelijk zijn tegenwoordig karter. Bij een grondige verbouwing in 1725 kwamen de gevel van het hoofdge bouw en allerlei betimmeringen in het interieur tot stand. In de loop van de eeuw werd het stadhuis geleidelijk ver der verfraaid, waarbij vooral aan de raadzaal geen kosten werden gespaard. De negentiende eeuw gaf een geleidelijk verval te zien. De toestand van het ge bouw werd zodanig, dat men al voor de oorlog aan een restauratie ging denken. Na de oorlog vond deze plaats en sinds 1953 prijkt het stadhuis, geheel hersteld, in oude glorie. De inrichting van het ge bouw is toen met een aantal fraaie acht tiende eeuwse stukken aangevuld. Niet zonder tros toonde de heer Fol kerts ons het antieke leerbehang en het Chinese porselein in de raadzaal. „Als mijn vrouw het afstoft, heeft ze de deur gesloten, dan mag ze niet gestoord, het vertegenwoordigt kapitalen!" Op de zolder moesten wij natuurlijk de cachot zien, de „houten wambuis” met de „blokken aan het been” en al. Het antiek staat maar achteloos her en der; een ouderwetse kast, een „kakstoel”, zelfs een pop in Workumer costuum. (Wist U dat ook Workum vroeger een eigen costuum had?). Ook in de eigen antieke woonkamer werden wij geno digd. Het is een vertrek met histori sche wandschilderingen. En toen was daar het afscheid. Neen, het kostte niets. „Zo zijn wij niet in Workum”. Wie het op prijs stelde, kreeg zelfs nog een gratis beschrijving toe. Er zijn in Nederland mooiere stadhui zen dan het stadhuis van Workum. Ook zijn er mooiere waaggebouwen en zelfs mooiere kerken. Maar door de harmo nische manier waarop alles hier bij el-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1