Uitbundige feestvreugde het m gehele land Nationale herdenking Griekenland Staatsgreep m o 4 ill; Oud-Bondskanselier Adenauer kreeg plechtige uitvaart JI Ik 106e JAARGANG No. 33 VRIJDAG 28 APRIL 1967 Variëté-avond I L |11 WJ Koninginnedag I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Wymbritseradeel. Een Oranjeprins geboren Bolsward. Het Oranje-conrité. Advertentieprijs 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Uitgave: A. J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De Nationale Herdenking van allen burger zowel als militair die sinds 10 mei 1940, waar of wanneer ook ter wereld, in het belang van het Koninkrijk zijn gevallen, alsmede van allen, die door oorlogshandelingen en terreur zijn omgekomen, zal dit jaar worden gehouden op woensdag 3 mei. Van des avonds 18.00 uur tot zonsondergang zullen van alle open bare gebouwen en particuliere woningen de vlaggen halfstok worden gehangen. Van 20.00 uur tot 2 minuten daarna, zal op de herdenkingsplaats volkomen stilte in acht worden genomen. Aan de burgerij wordt verzocht, deze plechtige stilte overal en algemeen in acht te nemen. Na afloop van de 2 minuten stilte zal door een plaatselijk muziek corps het „Wilhelmus” worden gespeeld en zal een kranslegging plaats vinden. Na afloop van deze herdenking begeeft de stoet zich naar het stad huis waar ontbinding van de stoet zal plaats vinden. in het Academisch Ziekenhuis zou door brengen, kon iedereen opmaken, dat de geboorte zeer nabij moest zijn, in ieder geval in de loop van de avond verwacht mocht worden. Om tien voor half negen gaf de secre taris van de Prins de heugelijke tijding door aan de R.V.D. Prins Bernhard zelf verbleef op dat mo ment in het Amstelhotel. De aangifte vindt in Utrecht plaats, waarschijnlijk zaterdag of dinsdag a.s. Of dit ten stadhuize zou geschieden, kon gisteravond niet met zekerheid ge zegd worden. Al met al: het Prinsenkind heeft lang op zich laten wachten.We hadden het echter kunnen weten, zo heeft de ge schiedenis het ons tenminste geleerd, Koningin Wilhelmina bijvoorbeeld werd op 31 augustus geboren, Koningin Ju liana op 30 april en Prinses Beatrix op 31 januari. Prins Bernhard hoorde het blijde nieuws in het Amstelhotel, maar het hem per Vanmorgen vroeg werden reeds hier en daar de vlaggen gestoken. Heel de dag zal er een feestelijke stemming heersen. Vanavond 8 uur heeft er een samenzijn plaats in de Martinikerk, waar de Mar- tini-cantorij, het Sint Fransiscuskoor en het chr. muziekkorps „Oranje” medewer king zullen verlenen aan een kort pro gramma, waarbij burgemeester Mulder een toespraak zal houden. Vanmiddag, waarschijnlijk om 1 uur, zal prins Claus, als gelukkige vader, ons volk toespreken via radio en T.V. Wel licht wordt dan ook de eerste foto ge toond, die gisteravond nog niet is ge maakt.. De radio meldde vanmorgen, dat aller- wege in ons land reeds gisteravond spon- aan feest is gevierd. Bij de ingang van het Ac. ziekenhuis was het soms een chaos. Alleen in Amster dam, waar het Koninklijk gezin aanzat aan het banket ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek uit Nepal, kwam het door herrieschoppers tot ongeregeldhe den. gen zullen scherper worden en dat kan een vorst, die zich slechts kan handha ven als figuur boven de partijen en dan nog in een rol die in een democratie past, wel eens zuur opbreken. Misschien heeft de koning dat gevoeld en heeft hij daarom wat afstand geno men van de complotteurs door er op te staan, dat er behalve een aantal mili tairen ook vrij wat burgers zitting zou den nemen in de regering. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Ondanks de wekenlange voorbereiding inzake de communicatie klopte de publi citeit niet in alle onderdelen. De oranje telg was reeds geboren (8.03 uur) toen in het journaal nog werd gezegd, dat de radio in elk geval tot 1 uur ’s nachts in de ether zou blijven en, indien de ge boorte daarna mocht geschieden, er des morgens 7 uur een reportage zou worden gegeven. Het eindjournaal op het tweede net, waarop ongeveer een half uur werd gewacht, telkens met aankondigingen, dat het nu wel spoedig zou komen, bleef waarschijnlijk voor het eerst in de geschiedenis door een misverstand ge heel absent. Toch had misschien juist door het feit, dat de geboorte blijkbaar toch bijna nog iedereen overrompelde de uitzending gisteravond de charme van het geïmproviseerde: een minister-presi dent, zo van het banket weggelopen in gala, een burgemeester van Groningen, die bijna onder de voet werd gelopen. En dan te bedenken, dat juist Groningen voor een reportage was gekomen, om- Eindelijk was het dan zover: „De Kijksvooriichtingsdienst deelde mede: Heden, 27 april 1967 heeft Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht het leven geschonken aan een flinke, welge schapen zoon. De bevalling, die langs operatieve weg heeft plaats gevonden, is geheel naar wens verlopen. De toestand van moeder en kind is bevredigend. Ondertekend: professor Plate,” aldus de. heer Van der Wiel, adjunct-directeur Rijksvoorlichtingsdienst. Het lang verwachte communiqué werd plm. kwart voor negen wereldkundig gemaakt. Van 19.45 uur af tot 30 seconden voor 20.00 uur zullefi de klokken van alle kerken luiden. Te 19.30 uur zal een ieder kunnen deelnemen aan een „stille tocht” die zal aanvangen bij de Snekerpoort en via stadhuis, Bargefenne waar de schooljeugd zich bij de stoet zal aansluiten en zich naar de gedenkplaats aan de Mamezijl zal begeven. speciale telefoonlijn werd medegedeeld. „Hij is er, het is een zoon!” Met deze woorden stormde de trotse grootvader de Sarphatiezaal binnen. Het staatsbanket werd onderbroken om gelegenheid te geven de Prins geluk te wensen. Koningin Juliana was op dat moment nog in het ziekenhuis te Utrecht, waar zij des avonds voor de bevalling was gearriveerd. Zij ging in de loop van de avond naar Amsterdam terug. Prinses Margriet bleef haar emoties niet de baas. Over haar gezicht stroomden tranen van blijdschap. In Suriname was het nog 4 uur in de middag toen daar het nieuws werd ver nomen. Meteen sloten alle kantoren en de mensen stormden de straat op, ter wijl de saluutbatterijen hun 101 schoten begonnen te lossen en de kerkklokken gingen beieren. Onmiddellrjk gingen de vlaggen uit. De douane was het eerst met de beschuit met muisjes. Deze traditionele lekkernij werd direct na de bekendmaking aan geboden aan alle buitenlanders, die bij de grensposten ons land binnen kwa men. Ook in de geboorteplaats van Prins Claus, het Duitse Hitschacker was de vreugde groot. Men had er zelfs dub bele reden toe. Een paar uur tevoren had de oudste zuster van Prins Claus het leven geschonken aan haar eerste kind. Vanmorgen werd gemeld, dat de toe stand zowel van moeder als van de baby bevredigend was. Het prinsje, dat pas bij de aangifte een naam zal krij gen. woog 7 pond en 9 ons, dus bijna 8 pond. Het was reeds 116 jaar geleden, dat er in Nederland een Prins werd geboren. Ook in Bolsward was de vreugde spon taan. Schier iedereen liep de straat op, toen de klokken luidden. Het had iets van de stemming op oudejaarsavond en het enthousiasme laaide hoog op. winning van 1964 enige tijd aan het bewind was, barstte het conflict tussen de oude staatsman en de jonge koning in alle felheid uit toen Papandroe, ter bevordering van de zuivering van het leger en van de promotiekansen van zijn eigen aanhangers, de koning voor stelde hem tot minister van defensie te Stryd in Vietnam. In Vietnam hebben Amerikaanse vlieg tuigen voor het eerst in deze oorlog aan vallen gedaan op vliegvelden in Noord- Vietnam. Zij hebben een aantal Migs veernietigd. Enkele weken geleden nog zei McNamara zich te verzetten tegen de eis van militairen en ook senatoren om de vliegvelden te laten bombarde ren, omdat hij een verdere verscherping van de oorlog wenste te voorkomen. Hij blijkt het niet te kunnen tegenhou den. Dat komt misschien ook doordat Hanoi weer heeft geweigerd enigermate positief te antwoorden op een Canadees en een Amerikaans voorstel om aan bei de zijden van de grens de troepen terug te trekken, zodat een gedemilitariseerde zóne van een 40 km zou ontstaan. In feite doet het er weinig toe of de koning de drijvende kracht is geweest dan wel het leger, want zij bevonden zich beiden in het rechtse kamp, waar de vrees groot is, dat een nieuwe re gering van Papandreoe een afbraak van hun gevestigde posities zal zijn. In 1965, toen Papandreoe na zijn stembusover- Adenauer begraven. Dim ag is onder bijzonder grote be langstelling het stoffelijk overschot van de vorige week donderdag overleden oud-bondskanselier Adenauer ter aarde besteld. De regeringsleiders van de gro te Westelijke mogendheden waren allen aanwezig. President Johnson was uit de Ver. Staten overgekomen, president De Gaulle uit Parijs en minister-presi dent Wilson uit Londen. De gelegenheid heeft geleid tot contac ten tussen de staatslieden, maar het is nog te vroeg om vast te stellen of er enige vordering is gemaakt met enkele van de brandende politieke problemen van het Westen. Verkiezingen in Duitsland. Bij verkiezingen in twee Westduitse deelstaten, Sleeswijk-Holstein en Rijn- land-Palts, heeft de chr. democratische unie winst geboekt. In Sleeswijk-Hol stein maar 1 pet., in Rijnland-Palts 2.3. Minder succes had haar sociaal-demo- cratische coalitiegenoot in Bonn( de re geringen van de Lander in kwestie had den een coalitie van C.D.U. en liberalen) want in Rijland-Palts verloor zij zelfs 4 pet., terwijl zij in Sleeswijk-Holstein enkele tienden van procenten omhoog ging. De liberalen verloren in beide gevallen 2 pet. meer aan de militaire maatregelen is toe te schrijven dan aan de lauwheid van het Griekse volk. De tegenstellin- De grootste belangstelling was echter uitgegaan naar de verrichtingen van de neo-nazistische natinaal-democratische partij, de N.P.D., die vorig jaar in Hes sen en Beieren bijna 8 pct. van het aan tal stemmen veroverde. Zij had in Slees wijk-Holstein en Rijnland-Palts veel propaganda gemaakt bij de boeren, die zich door de industriëlè ontwikkeling in andere delen van Duitsland achteruit gesteld voelen. Bovendien waren de Sleeswijkse kiezers, voordat Hitler aan de macht kwam, de eersten, die hem in een bepaald gebied de absolute meer derheid bezorgden. Sleeswijk was bo vendien het land waar na de oorlog vele vluchtelingen, die men nu eenmaal ontevredenheid en wrok toeschrijft, een onderkomen hadden gekregen. Al met al rekende men er toch wel op, dat de N.P.D. een tien pet. zou behalen, maar zij is in Sleeswijk niet verder gekomen dan 5.8 pet. en in Rijnland-Palts niet verder dan 6.9 pet. I benoemen. Deze functie was tot dan steeds in handen geweest van een ver trouwde van de koning, die in het leger zijn voornaamste steun zag. Het gevolg was het ontslag van Papan dreoe en het oprollen van een organisatie van progressievere officieren, de Aspida, Deze officieren werden beschuldigd van complotteren tegen de staat en een aan tal van hen is veroordeeld. Over de waarde van de beschuldiging kan men in twijfel verkeren, gezien het feit, dat de vorige stafchef in een eerlijke bui over een machinatie heeft gesproken. Vanaf het ogenblik van zijn ontslag in 1965 heeft Papandreoe een felle strijd gevoerd tegen de positie van de koning, die hij een te centrale positie in het staatsbestel vónd innemen. En voor de komende verkiezingscampagne had hij aangekondigd het tema van de monar chie centraal te stellen. Op het eerste gezicht lijken belangen van officieren en koning bij de verhin dering van een regering-Papandreoe parallel te lopen, maar het kan ook heel goed zijn, dat de rust, die nu in Athene en elders in het land schijnt te heersen, Feestvreugde in het gehele land. Iedereen zong spontaan, niemand spaar de zijn stem: „Oranje boven, leve de Koningin”. Op 5 plaatsen werd in den lande de blijde gebeurtenis bekend ge maakt door middel van 101 saluutscho ten: Den Helder, Utrecht, Curacao, Baarn en Den Haag. Reeds gistermorgen was bekend dat de geboorte van de baby van Prinses Bea trix in gang was gezet. Om even over tien maakte de adjunct-directeur van de R.V.D. bekend: „Aangenomen mag worden, dat prof. Plate aanleiding heeft gevonden om maatregelen te nemen om de bevalling te bespoedigen. Indien dit gevolgen heeft, zal hiervan terstond mel ding worden gedaan, nadere aanduiding van het mogelijke tijdstip der bevalling zal worden gegeven.” Prof. Plate vond het in de loop van de middag noodzakelijk het medisch team in het Academisch Ziekenhuis te in stalleren. Toen Hare Majesteit Koningin Jpliana hier plm. half zeven arriveerde en bekend was geworden dat zij de nacht Op de avond van Koninginnedag or ganiseert het Oranje Comité een non- stop programma in „De Doele”, waar de gastheer-conferencier Menno Grond- sma (o.a. opgetreden op het 25-jarig huwelijksfeest van het koninklijk paar in het Concertgebouw in Amsterdam) aan u zal voorstellen: Margie Ball (lid van de succesrijke Knokke-ploeg 1966); Milly Scott (de exotische zangeres, mo menteel optredend in Engeland); Gino en Gina Manelli (diabolo-acteurs) Gianelli (fantastisch antipode-nummer) Mr. Manello (exclusief goochel acteur) en een trio le klas musici ter begelei ding. De entreeprijs is zo laag mogelijk gehouden voor dit avondvullend pro gramma n.l. f 2.per persoon. Voor verkoop aan „De Doele.” Bolswards Nieu wshlat STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeet, Hennaarderadeel, Hindeïoopen, Wbnseradeel, Workum en dat men hier een „rustig” feest ver wachtte. Het werd spontaan een heksenketel en zoals het in Groningen was, was het overal. Een latente oranjegezindheid brak zich baan bij jong en oud. Ieder be sefte iets van het historisch moment, dat hier werd beleefd. Geen thans le vende Nederlander had ooit de geboorte van een prins meegemaakt, nu maakte plotseling iedere Nederlander dit mee, al wist men de vreugde niet anders on der woorden te brengen dan met het stereotype „Leuk”. Daarnaast was vanzelfsprekend de algemeen menselijke blijdschap, dat ook dit jonge gezin ge zegend werd met de geboorte van een kind. Het Nepalese koningspaar brengt een staatsiebezoek aan ons land. Direct na aankomst op het paleis op de Dam, na de korte rijtoer van het C. S., verschenen het Nepalese en het Nederlandse koningspaar op het balkon. Het Griekse leger heeft het risico niet willen lopen, dat bij de algemene verkie zingen, die voor 28 mei waren uitgeschreven, de centrumunie van oud-premier Papandreoe een overwinning zou behalen. Het heeft, voordat de verkiezings campagne was begonnen, de macht aan zich getrokken. Aanvankelijk was het niet duidelijk of het initiatief van de koning was uitgegaan of van het leger, dat de koning dan tot medewerking had gedwongen, maar uit nadere berichten zou men kunnen opmaken dat het laatste het geval is geweest. De koning heet gedwongen te zijn een decreet te ondertekenen, waarbij de wettige regering- Kanellopoelos werd afgezet en een aantal artikelen van de grondwet buiten werking is gesteld. Tjjdens een plechtigheid in de West-Duitse Bonsdag, voorafgaande aan de begrafenis van West-Duitslands eerste Bondskanselier Conrad Adenauer hier van onder naar boven: Konrad Adenauer Jr., kanselier Kurt Kiesin- ger, president De Gaulle, president Luebke en president Johnson.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1