Geboorte Prinsenkind P. de Jong 40 jaar bij’ A.J.O. Slooten nam bracht velen bijeen Groepscommandant N. C. van afscheid 1967 1927 Feestelijke samenkomst in Martinikerk Veel woorden van waardering bij heengaan alom bemind politieman 106e JAARGANG No. 34 DINSDAG 2 MEI 1967 Wymbritseradeel. Fan de Martinyloer Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Prijs gewonnen Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS en Tj. de J. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag le week mei 1942 Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) programma van burge- Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 niet goed gecorrigeerd, maar steeds: „Ze hebben ook weer een voorzitter op de operatietafel gehad.” Over een paar maand komt het pensioen in zicht. Dat hij juist onlangs zijn echt genote moest afstaan, wierp over dit jubileum een schaduw. Het was een van de redenen, dat hij er niet mee in de openbaarheid trad. Eeü delegatie van de Directie (met enveloppe met inhoud) en van het personeel gingen zaterdag ochtend in de Marwertflat nu bij hem op bezoek. Als u dit blad leest, heeft u het eindprodukt in handen van een reeks zeer arbeidsintensieve bewerkingen. Als uw ogen glijden over de letters, is in vele gevallen de heer De Jong, die ze voor u keurig op een rijtje heeft gezet. En dat veertig jaar lang. Toch wel de moeite waard om even bij stil te staan. Dit na mens de directie en het personeel. E. S. DE JONG, redacteur B. N. Bolswards Nieuwsblad Tot organist bij de Herv. gemeente te Bolsward benoemd de heer G. Schrik te Harlingen. Er bestaat gerede kans dat de heer Schrik de orgelconcerten, zoals die door de heer Alt werden ge geven, zal voortzetten. Binnenkort alleen beschuit voor zieken en kleine kinderen. Allerwege is aandacht geschonken aan de blijde gebeurtenis in ons prinselijk ge zin. Te Bolsward gebeurde dit met een feestelijk samenzijn in de Martinikerk, met medewerking van de muziekvereniging „Oranje” (die eerst een mars door de stad had gemaakt), het St. Franciscuskoo<r en Martini eantorij, beide onder leiding van de heer F. Tersteeg, met orgelspel van J. Boeijenga en B. Keijzer. Het programma werd afgewisseld met samenzang. HOE SJOCHT MEN IT NOARDEN YN DE BOMMENDE JIERREN? ting komme, dy’t yn dizze tritich jier sa- hwat in miljoen mtnsken fan om utens nei it noarden forfarje lit. Oft dit in il- lüzje is of sicht op ’e takomst sil de tiid ütwize. Düdlik is wol, dat der dan hiel hwat dingen mei hannen omkeard wurde moatte. Yn it jier 1965 wiene yn de lan- bou jit wurksum 80.000 minsken, yn de yndustry en ambacht 190.000 en yn oare biroppen 200.000. Dizze trije groepen sille yn de kommende jierren de winst leverje moatte. Mar fan dy trije fait der ien üt, de lanbou. Dizze sil yn bitsjutting faek wol oanwinne, mar net yn tal. De skatting is, dat fan de 80.000 boeren, boerearbeiders of feinten yn it jier 2000 jit 50.000 oer wéze sille. Mear grif net. It soe my net forwünderje as dit tal jit minder wêze sil. Hwant yn dy prognose is rekken halden mei de forwachting, dat de tünbou in sterke üntjowing mei- meitsje sil. Dat liket my nochal optimis- tysk, tominsen as men dêrby oan de eigen tünders tinkt. Dochs kin der yn dizze saek in bilang- rike foroaring komme as men yn it Wes ten de fêstiging fan yndustriële bidriu- wen sa ticht wurde lit, dat de tünbou dêrre wike moat. Maklik sille de West- lanske tünders har groun net opjaen, mar de mooglikheit sit der altyd yn. Lyk- wols it gebiet boppe it Noardsékanael oan Den Helder ta, mei de nije polders, komme dan earst oan bod en der hat fan aids de tünbou west, al wie dat dan meast op de kalde groun. Lit üs dus mar hoopje, dat it sa komme sil. Mar dan bringt dit op himsels jit gjin winst oan minsken, dy moat komme fan de yndus try en as dat slagget ek fan de tsjinst- forlienende bidriuwen. Momenteel wurk- je hjir 190.000 minsken yn dizze sektor, mar dat moat dan 450.000 wurde. Mei oare wurden, de yndustry, dy’t hjir op it heden is, sil mear as fordübele wurde moatte. Der heart wol moed ta, dit hjoed to sizzen. Yn de measte bidriuwstüken binne ommers nou minsken tofolle, hjir net allinne, mar yn Amearika en de oare Jeropeeske lannen lyksa. By Van Heek wie it binammen de konkurrinsje fan Italiaenske tekstyl, dy’t de lju op ’e strjitte brocht, mar yn Italië seis klaget men stien en bien, omt hjir sünt 1962 net minder as 1.200.000 minsken sünder wurk komd binne. En hja forwachtsje dêrre de earste tiid jit mear. Tinkt men dêrby oan de al fierder geande automati- searing fan greate bidriuwen, oan de yn- fiering fan computers yn de admini- straesje, dan heart der wol in optimis- tyske visy by om de taname fan 190.000 oant 450.000 reëel to achtsjen. De ekono- men hawwe ütrekkene, dat hjir gemid deld sa’n 20.000 man biropsbifolking per jier bykomme moat. Sil dit yn it noar den slagje, dan stiet der jit hiel hwat to barren. Hwant it is bikend, dat de noardlike yndustry yn it algemien jit yn lytse ienheden pleats fynt, dat der mar och sa’n bytsje bettere yndustryen sitte, dêr’t bilangrike funksjes yn foarkomme, dat krekt de sektoaren mei sterke groei- krêft, sa as de chemyske en elektronys- ke yndustryen hjir sa goed as net foar komme. Dus net allinnich de kwantiteit mar binammen de kwaliteit fan de yn dustry moat tige omheech. Winlik sit it hjir krekt as sa yn de tünbou. Hwat der is, is to swak en tofolle op lytse bidriu- Strenge straffen voor hamsteraars bonnenzwendelaars. De firma Bosnia heeft er bijzonder slag van mooie etalages te maken. Reeds meermalen werden hiermee prijzen ge wonnen. Zelfs won men eenmaal een DAF-auto. Ook nu was het weer raak. De firma won een reis voor 2 personen naar Londen. wen forspraet en de earste klas tünders moatte fan om utens komme, mar kom me net. soene de bilangrike yndustryen wol- komme, dan sille der hiel hwat lju hjirta twongen wurde moatte. Twongen troch tanimmende swierrichheden yn it westen en twongen troch tanimmende foardielen yn it noarden. Dat freget om in greatskeepse, ekono- myske polityk, hwerby dy fan de leste tsien jier mar bernespul is. Mei men dat forwachtsje fan in oerheit, dy’t nou al mei greate tokoarten sit, ündanks de swiere bilêstingen? Hwant hokfoar maetregels der ek nomd wurde sille, ien ding stiet as in peal bop pe wetter: Dizze ekonomyske ütmeallerij en it oppompen nei it noarden sil mil jarden kostje. Net allinnich oan premy’s en krediten, mar net minder oan mo derne wegen, forbreding fan de kanalen en outillearing fan de havens yn Harns, Delfsyl en mooglik by Uithuzen. Dan de fleanfjilden, nije spoarwegen, nije kanalen, yndustry-terreinen, rounwegen, stêdsütwreidingen en al sa mear. Mar net minder komt der dan driuwend forlet fan sterke ütwreiding fan de kulturele en sosiael-hygiënyske sektor, hwerby it middelbier en heger ünderwiis fan great bilang is. Sjocht men dit hear ris rês- tich oer en nimt men oan, dat de eko- nomen en planologen gelyk krije, dan sil der yn de kommende tritich jier mear yn it noarden foroarje as oars yn hün- dert jier, Nou, wy moatte mar ris sjen. It is yn elts gefal wol ris aerdich sa’n forhael to lézen Het is in alle stilte en in de intimiteit van de huiskamer gevierd, het veertig jarig jubileum van zetter P. de Jong als medewerker van A. J. Osinga n.v. Er waren geen bloemen, er was geen lintje van H. M. de Koningin. De Jong begeer de noch het één, noch het ander. Er was van het personeel wel een doos goede sigaren en dat stelde hij zeer op prijs. De stichter van Bolswards Nieuwsblad was ook een P. de Jong en het blad wordt naar hem nog vaak zoals van ouds „De Jongs krante” genoemd. Maar al is het niet deze De Jong( ook een Pieter) toch is het niet gering wat hij in die 40 jaar heeft gepresteerd. Duizenden artikels, tienduizenden berich ten, tientallen feuilletons, een honderd duizend predikbeurten en vele boekwer ken werden door hem letter voor letter op de zetmachine uitgetikt. Hij deed dit accuraat met uiterst weinig fouten en wat nog meer zegt, met plezier. Vooral hoofdartikels en raadsverslagen hadden zijn voorliefde. In elke raad van Bols ward, zowel als van omliggende gemeen ten kent hij zijn mannetjes. Hij weet bij welke partijen ze horen, welke proble men er aan de orde zijn, leeft als het ware mee in hun debatten. Zo gaat het ook met de overzichten van de 2e ka mer- en Friese Statenvergaderingen, de buitenlandse overzichten, de jaarversla gen en niet te vergeten de Hark en Sjochrubriek. Zo is De Jong een wereldwijs man, maar den nu treden,” het orgel dat van „O, Heer, die daar des Hemels tentc spreidt” en „Komt, laat ons samen neder- knielen.” Tot slot werden, weer met be geleiding van „Oranje”, twee couplet ten van het Wilhelmus gezongen. Bij de uitgang werd gecollécteern voor het Orgelfonds. Burgemeester Mulder herinnerde aan het feit, dat een afscheid bij de Rijks politie veelal in eigen milieu wordt ge houden, maar hier een uitzondering was gemaakt, ook al in verband met het feit, dat de heer Van Slooten destijds zijn Bolswardse periode bij de gemeente politie toentertijd gevestigd in het stadhuis begon. Gememoreerd werd ook het werkzaam aandeel in het culturele en maatschap pelijke leven van de gemeenschap Bols ward, de kennis, inzicht en tact om met mensen om te gaan, de plichtsbetrach ting en de mede-menselijkheid van de scheidende politieman. Bolsward hoopt ook in de toekomst nog veel van de ga ven van de heer Van Slooten, dan in zijn funktie bij de VW, te profiteren. Namens de gemeente werd de heer Van Slooten een bord Makkumer aardewerk aangeboden. Hierna was het woord aan majoor mr. H. J. Dek, de districtscommandant van het district Heerenveen, die namens het district en de collega’s groepscomman danten een door wachtmeester De Jong van St. Nicolaasga vervaardigde oor konde aanbood. Mevrouw Van Slooten kreeg bloemen. Namens het gemeentepersonecl en hoof den van dienst sprak de gemeente secretaris D. Sandstra. Hij bood een Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en NSB hield openluchtsamenkomst te Bolsward. Nederland had te kiezen uit twee mogelijkheden: het bolsjewisme of het nationaal socialisme. Het laatste is niet tegen te houden omdat het histo risch aan de orde is. Wanneer de NSB de laatste verkiezingen had gewonnen, hadden wij niet de oorlog aan Japan verklaard en hadden we Ned. Indië be houden. i man van tegenstellingen, die hij is, ook soms een wereldvreemd man. Bijna 50 jaar zit hij „in het vak”, al die jaren was hij Bolswarder, maar vergissen wij ons niet, dan heeft hij nog nooit de Afsluit dijk met eigen ogen aanschouwd. Vakan- tiehouden deed De Jong in Bolsward. Met personeelsreisjes bleef hij veelal thuis, behalve als die met de boot wer den gehouden. Kenmerkend was zijn humor. Geen goed kope grapmakerij zo op het kantje af, maar een zelfbedachte vaak originele woordspellingen en niet te vergeten een onmiskenbare zelfspot. Echte humor is eens gekenschetst als „een lach en een traan” en het is deze humor geweest, die hem over moeilijkheden heen hielp en menselijk leed deed vergeten of ver dringen. Meer dan 20 jaar heeft zetter De Jong zich ook over onze pennevruch- ten ontfermd. Hij heeft nooit geklaagd over de onleesbaarheid ervan, noch over de hanepoten van de copywriters van Kerkklok, Zuivelblad en Bakkerij Ja, wist u dat hij door dit alles ook theo logisch is geschoold, zuivelkundige is en in het bakkersvak even thuis is als u in het uwe. Wanneer het aan onze haastige aandacht ontsnapte dat een dorpscorres- pondent schreef van „Na opening van de voorzitter”, zei De Jong, bescheiden als hij was nooit van: U heeft het bericht „Aan de ene kant een minder prettige taak, het nemen van afscheid en het af sluiten van een bepaalde levenstaak, aan de andere kant geen tragische taak, nu de scheidende funktionaris na verrichte levenswerk nog een goede gezondheid geniet,” aldus schetste burgemeester J. M. A. Mulder de situatie tijdens het af scheid van de groepscommandant van de Rijkspolitie te Bolsward, de heer N. C. van Slooten, wa gelegenheid waarvan in de raadzaal een bijeenkomst werd be legd die, op uitdrukkelijke wens van de betrokkene, zo sober mogelijk was ge houden. Oer tritich jier rint de tweintichste ieu nei de ein en al mear komme wy yn ekonomyske publikaesjes it jier 2000 tsjin as rjuchtingshalte foar de bikende prognoses. De twadde nota oer de romt- like oarder fan it regear stelt, dat de bi- folking fan it noarden yn it jier 2000 fan 1.300.000 oanwinne sil ta 3000.000. Dat is nochal hwat en as dit realiteit wurde sil, dan moat der op it foarste plak in ein komme oan de emigraesje nei oa re lünsdielen. Soe dat slagje, dan komme wy lykwols mar op goed 2.000.000 en dus moat der in biweging yn oare rjuch- de politie- en justitieautoriteiten, met al het personeel, zowel van gemeente- als later van de Rijkspolitie, met de ver- keersgroep, de leden van de staf en niet te vergeten de onmisbare steun van de administrateur Bergsma en de goede verhoudingen tussen de groepscomman danten onderling. Ik ben mij ervan bewust, dat ook ik mijn fouten en tekortkomingen in mijn politieloopbaan heb gehad, doch ik heb bij al mijn doen en laten mij laten lei den door een gevoel van rechtvaardig heid. Ik ben ervan overtuigd, dat al het nieu we, dat ook de laatste jaren bij de po litie ingang heeft gevonden, voor mij soms moeilijk te verwerken viel, het is dan ook daarom, dat ik terdege inzie, dat ik in dit opzicht nog ouderwets ben. Een ding hoop ik echter, dat de politie in onze samenleving weer een zodanige plaats mag innemen, dat het gezag weer het gezag doet zijn. Op u, leden van de groep Bolsward, doe ik een beroep om mijn opvolger het zelfde vertrouwen te schenken, dat ik van u allen mocht hebben. Ik dank u allen voor uw aanwezigheid, voor de cadeaus en bloemen die ik bij mijn af scheid mocht ontvangen en wens u al len gaarne het allerbeste toe.” Tevens werd deze gelegenheid benut afscheid te nemen van de heer J. van Nieuwenhoven, sedert een paar maan den groepscommandant in Idaardera- deel. Ook hij kreeg vee] goede woorden en geschenken. In zijn persoonlijk dank woord liet hij doorschemeren dat hij graag in Bolsward had willen blijven, maar anderszijds bereid was het per soneelsbeleid bij de Rijkspolitie te vol gen. De heer Minne Bonnema 40 jaar in dienst bij M. P. Kramer te Oldeclooster. De verjaardag van ir. Mussert droeg geheel volgens zijn wens een sober ka rakter. Hij kreeg als verjaardagsge- schenk een bedrag groot f 110.000, waarmee het aantal NSB kindertehuizen zai worden uitgebreid. voor het feit, dat ik gedurende mijn politieloopbaan zeker niet langer dan 3 weken wegens ziekteverlof buiten dienst ben geweest; dankbaar voor het feit, dat ik 10 augustus 1931 een aan stelling kreeg als agent van politie bij het Haagse korps, hetgeen in die dagen een lot uit de loterij betekende; dank baar dat ik na 6 jaar het uniform te hebben gedragen bij de recherche werd geplaatst en tot aan de dag dat ik als adjudant-korpschef van gemeentepolitie ”’erd benoemd, geen uniform meer heb gedragen. Dankbaar dat ik de wel zeer moeilijke oorlogsdagen ben doorgeko men. Dankbaar voor het vertrouwen dat ik genoot van mijn superieuren aan het einde van de oorlog, waardoor ik met enige collega’s werd belast met het op sporen en arresteren van de twee grote landverraders Anton Mussert en Max Blokzijl. Dankbaar voor het feit, dat ik na de oorlog werd aangezocht om het voorzitterschap van de R.K. Politiebond op mij te nemen en later gedurende 15 jaar als voorzitter van de afdeling Friesland mocht fungeren. Met grote erkentelijkheid denk ik nog aan de tijd, dat ik een benoeming kreeg als adjudant-korpschef van gemeente politie te Bolsward en met zeer veel ge noegen denk ik terug aan de wijze, waarop mijn gezin en ik hier in de ge meenschap Bolsward werd geaccepteerd en ik zonder mijn gezicht als politieman te yerliezen, ook daadwerkelijk aan het gemeenschapsleven heb kunnen deel nemen. Ik denk tevens aan de prettige verhoudingen, eerst met burgemeester Bruinsma, later met burgemeester Geu- kers en last not least en al was het maar kort, met u, burgemeester Mul der; voor de goede verhoudingen met kist sigaren aan. De heer Van Slooten sprak hierna een persoonlijk dankwoord. Hij zei hierin onder meer; „Edelachtbare heer burgemeester, ma joor Dek, burgemeester en mevr. Geu- kers, collega’s groepscommandanten, leden van de groep Bolsward, dames en heren. In de eerste plaats, burgemeester, wil ik'u mede namens mijn vrouw hartelijk dank zeggen, dat u mij in de gelegen heid hebt gesteld om in deze mooie stijlvolle zaal mijn afscheid te willen houden en dat u daarbij tevens met mijn wens om geen officiële speeches te hou den, rekening hebt willen houden. Het moge misschien vreemd klinken, maar èn bij de viering van mijn 25-jarig ambtsjubileum èn bij de uitreiking van de Koninklijke onderscheiding die ik mocht ontvangen, is mijns inziens vol doende nadruk gelegd op de waardering voor mijn werk. Anderzijds blijf ik deel nemen aan het gemeenschapsleven in Bolsward en ik hoop dit nog vele ja ren te kunnen doen. Wat ik als politieman heb gedaan wag niet meer dan mijn plicht en ik heb er steeds naar gestreefd dit zo goed mo gelijk te doen. Ik kan dan ook bij het afsluiten van mijn politieloopbaan niet anders dan dankbaar zijn. Dankbaar Kern van het gevarieerd was een korte toespraak meester J. M. A. Mulder, die sprak als volgt: „Wij allen, die hier op dit moment ver enigd zijn in een van de fraaie histo rische gebouwen,'die onze stad rijk is, ■hebben de behoefte gevoeld om ge zamenlijk uiting te geven aan onze blijdschap en dankbaarheid bij een heu gelijk gebeuren. Gisteravond ontvingen wij de tijding van de geboorte van een Oranjetelg, een nieuwe prins van Oranje-Nassau. Het is een traditie geworden in Bols ward om eens per jaar hier samen te komen om door samenzijn en samen zang de geboorte van het Kerstkind te beleven en te herdenken. En ofschoon elke vergelijking ongepast zou zijn, is uw spontane komst naar hier een be wijs, dat u ook bij de geboorte van een Koningskind behoefte gevoelt aan een samenzijn. Het Huis van Oranje, ge durende vele eeuwen zo intens verbon den aan het lot van ons vaderland en ons volk, beleeft weer een hoogtepunt in haar bestaan. Wij, inwoners van Bols ward, willen langs deze weg uiting ge ven aan onze blijdschap, maar ook aan onze trouw aan het Huis van Oranje, dat vanaf Willem de Zwijger tot en met onze Koningin Juliana zich gedragen wist door het respect en de liefde van ons volk. Vooral in donkere dagen, maar ook bij blijde gebeurtenissen in ons Koninklijk gezin, heeft het Nederlandse volk ge toond medeleven en enthousiasme op te brengen voor ons Koningshuis. De vele vlaggen hebben dit vandaag weer dui delijk gedemonstreerd. De band tussen Nederland en Oranje heeft zo vele aspecten; immers naast historische en religieus geladen verbon denheid heeft de strijd om onze vrijheid voor ruim 20 jaar geleden ons de figuur van Koningin Wilhelmina in haar ware grootheid getoond. In de laatste jaren heeft ons volk zich ondanks de grote politieke verscheiden heid steeds aaneengesloten gegroepeerd rondom de persoon van onze huidige vorstin. En wij Nederlanders, hebben allen in tens meegeleefd met het wel en wee van ons koninklijk gezin, Ja mogelijk door de al te vrijmoedige wijze, waarop het nieuws over het Koninklijk Huis wordt gebracht, wel eens wat té intens, waar door het grondwettelijk recht van vrij heid van eigen gezin toch wel onvol doende gerespecteerd werd. Nu is er feest in het Huis van Oranje, deze week is er een nieuwe generatie aan dit Huis toegevoegd. Wij allen wil len meeleven met het geluk van een ouderpaar om hun eerstgeborene. Daar naast krijgt de voortzetting van het Huls van Oranje een nieuw perspectief. En bovendien geven wij uiting aan onze grote dankbaarheid jegens de Koning der Koningen, de God van Hemel en aarde, die ons in deze roerige tijd leidt en bestuurt, en die óns land en ons volk bij alle vernieuwing en ondoorzichtig heid van de huidige stormachtige ont wikkeling een wijze vorstin heeft ge schonken als centrale figuur in ons land. Moge God onze Koningin beschermen en leiden en moge Hij in Zijn goedheid de prinselijke baby met zijn ouders prinses Beatrix en prins Claus met Zijn onmisbare zegen en genade begeleiden tot heil van Zijn naam, tot heil van dit jonge gezin en tot heil van geheel ons volk. Moge ik u allen op dit moment een ogenblik stilte vragen om ieder de ge legenheid te gunnen op zijn eigen ma nier dit te overwegen en zich hierop te bezinnen of hierom te bidden.” Het Franciscuskoor zong het „Dominé Salvum fac” van Giessen en de Martini Cantorij het Magnificat van Johann Pachelbel. Het muziekcorps „Oranje” begeleidde de samenzang van „Wilt he-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1