Griekse Koning had niet de hand Gate SKroar de staatsgreep m President de Gaulle onderneemt een gevaarlijke stap Nationale dag "Jllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll tik 106c JAARGANG No. 35 VRIJDAG 5 MEI 1967 Gouden filmpjes ■i it 1 W - M Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Hwat haf üs hjoed to sizzen Engeland en de E.E.G. b. c. d. e. PIET Vernieuwing. Amsterdam. Feest en de Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag voor de deelneming van de arbeiders aan de resultaten van de expansie. De onafhankelijken van Giscard zijn ui terst ontevreden, maar blijken toch niet bereid te zijn tegen de volmachtenwet te stemmen. De kans, dat de absolute meer derheid tot verwerping van de wet zal leiden, lijkt gering. :enrijk zich heeft verplicht. Noorwegen leeft zijn houding nog niet bepaald. 'Jit het overleg van vorige week is wel naar voren gekomen, dat Engeland zich :n feite vrij acht alle beslissingen te ne men, die het nodig acht, waarbij het be reid is zoveel mogelijk rekening te hou den met de belangen van zijn bondge noten. Het houdt niet principieel vast aan de eenheid van de E.V.A. instandhouden van de Senaat. Zij kon den nog eens wijzen op ’t corrigerende karakter van de Eerste Kamer, die im mers de gelegenheid biedt om over aller lei zaken in tweede instantie nog eens rustig na te denken. Maar menig nationale dag blijft de betekenis slechts vaag Volkseenheid is maar een dun rag Vrijaf, dat accepteert men graag. Traditie, de verweerde steen Opgericht door een voorgeslacht Geen gemis als hij stil verdween 't Getij verloopt, Voorwaarts, geeft acht! sitie bij voorbaat de wind uit de zeilen willen nemen. Blijdschap der nationale dag Stijgt soms nog enthousiast ten top Zoals men het bij het ontluiken zag Van een pril Oranjespruitje in knop. Die vreugd was fris en welgemeend Niet van bovenaf opgelegd Dankbaarheid, die een volk vereent Blonk stralend door, uitbundig, echt. Elk voelt een nationale dag Is er toch iets, dat ons aanspreekt. Het democratisch staatsgezag? Nu uit verstarring losgeweekt? Betekenis van ’t vorstenhuis Geprezen en hoog gewaardeerd Nederland het „behouden huls” Dat op roem van het verleden teert? Wat zegt een nationale dag, Volkseenheid als een sterke band? Verbroedering? Wij zien de vlag Waaien in het gehele land. Feest in het dorp en in de stad, Toespraken, meestal officieel Het loopt allemaal even glad. ’t Wilhelmus! Zet in, zing en speel! Om in de voedselschaarste te voorzien, wordt in Engeland nu ook op zondag gewerkt. Wij ontvingen weer heren stro hoeden. Nieuwste modellen. P. A. Gerritsma. Aanbesteding van het baggeren van de binnengrachten van de gemeente Bols ward. Socialistenmars op 1 mei te Sneek door de burgemeester verboden. De paardemarkten in de dorpen verlo pen. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 ie week mei 1917 Hwa't swierrichheden siket, fynt dy altyd Uitgave: A. J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) in, de de OP Op de voorjaarsmarkt te Witmarsum was de aanvoer slechts 6 koeien en 1 kalf. Een 30 jaar geleden werden er nog 300400 dieren aangevoerd. voor de verbetering van de garanties aan werklozen; Motivering. De regering motiveert haar toevlucht tot decreten in plaats van de normale de mocratische procedure van wetsvoorstel (behandeling door het parlement en stemming erover) döor het feit, dat zij in tijdnood is geraakt door de nadering van juli 1968. Sterk is dat argument niet, want al een aantal jaren heeft men die datum zien aankomen zonder dat de regering iets heeft ondernomen, en dat nog wel terwijl zij kon beschikken over een zeer ruime meerderheid in het parle ment. (Bovendien betekent die laatste etappe naar de volledig vrije handel heel wat minder dan Parijs wil doen ge loven.) Nu zij die ruime meerderheid heeft ver loren en in feite afhankelijk is van de onafhankelijken van Giscard d’Estaing, die met zijn 42 man op de wip dacht te zitten, nu grijpt zij naar de mogelijkheid om bij decreet te regeren. Dat wijst wel op zeer geringe eerbied voor de parle mentaire democratie. Lang niet alle aanhangers van De Gaulle vinden deze klap in het gezicht van het parlement, die in wezen het begin van dictatuur is, te waarderen. Pisani, jarenlang De Gaülles minister van landbouw en sinds een jaar minister van openbare werken, heeft uit protest tegen het verzoek om volmachten zijn ontslag genomen. voor de verwezenlijking van de vol ledige werkgelegenheid; Lage Vuursche. De gelukkige vader prins Claus, nadat hij zich via radio en televisie tot het Nederlandse volk had gericht. Eerste en Tweede Kamer hebben deze week feest gevierd naar aanleiding van de geboorte van een prins. Kamervoorzitters Mazure en Van Thiel hielden gloed volle toespraken, premier De Jong deed dat namens de regering. Daarna konden de afgevaardigden elkaar aan de buffetten toedrinken met roze champagne en oranjebitter. Een feestelijke onderbreking van 't moeilijke politieke werk. De beide kamers hielden elk hun eigen vergadering. Wie daaruit concludeert dat ze elkaar op dit moment niet erg mogen, heeft nog gelijk ook. De Tweede Kamer is een tikkeltje boos op de Senaat. Het is de boosheid van een machtig heer, die door een altijd voor ongevaarlijk gehouden buurman duchtig en gevoelig op de vingers is getikt. De oorzaak is een op zich volkomen onschuldig wetje geweest: een regeling van de politieke pensioenen (wachtgelduitkeringen pensioenen voor ministers, kamerleden, gedeputeerden, wethouders enz.). Utrecht: Prins Claus met zijn zoon prins Willem Alexander Claus Ceorge Ferdinand Voor Pinksteren verwacht men uit Lon den de mededeling, dat de Engelse rege ring heeft besloten een nieuwe aanvrage voor het lidmaatschap van de E.E.G. in te dienen. Het afgelopen weekeinde heeft de regering hierover haar laatste beraad gehouden. Naar verluidt, staat nu de ge hele regering achter dit besluit, al acht men het niet uitgesloten, dat Jay, de minister van handel, er de voorkeur aan zal geven ontslag te geven. Eind vorige week is in Londen nog een ministeriële bijeenkomst gehouden van - de Europese vrijhandelsassociatie, de club van zeven, waarvan Engeland het voornaamste lid is. Bij een eventuele Engelse toetreding tot de E.E.G. (over de Franse houding is overigens nog niets positiefs bekend) zouden de andere leden van de E.V.A. het liefst zien, dat de vrije markt van de E.V.A. gehandhaafd zou blijven en dat de zeven niet genoodzaakt zouden zijn tegenover elkaar invoerrechten te gaan heffen. De E.E.G. kent tegenover andere landen nog tolmuren, zodat een voldoen aan de wens van de andere landen van de E.V.A. een uitzonderingspositie voor Engeland zou betekenen. Het beste waar toe men zou kunnen komen, is wellicht een overgangsregeling. Andere landen van de E.V.A. zouden kunnen trachten ook lid van de E.E.G. te worden. Dene marken wenst dat wel, terwijl Zweden de economische voordelen wil afwegen tegen de politieke nadelen, daar het een inbreuk op zijn neutraliteitspolitiek vreest. Oostenrijk heeft van Rusland al te horen gekregen, dat Moskou een lid maatschap van de E.E.G. in strijd acht met de neutraliteitspolitiek, waartoe Oos- Franse regering vraagt vol machten Een gevaarlijke stap heeft president De ^Gaulle ondernomen door zijn regering op te dragen het parlement de volmacht te vragen gedurende zes maanden op so- ciaal-economisch gebied met volmachten te regeren. Achteraf mag het parlement die decreten dan goedkeuren of verwer pen. In feite zijn al die bij decreet ge nomen besluiten natuurlijk niet onge daan te maken. Op de volgende terreinen wil de regering verordeningen uitvaar digen: In de Westelijke wereld, waaraan Grie kenland verbonden is door de N.A.V.O., heerst onbehagen over de ontwikkeling in Athene. Aanvankelijk werd gemom peld, dat Washington zijn steun aan Griekenland zou intrekken, maar ten slotte heeft zowel Washington als Lon den ingezien, dat het weinig aan de toe stand kan veranderen. Een officiële er kenning is niet nodig, omdat de ambas sadeurs bij Koning Konstantijn geaccre diteerd z(jn. Men kan het evenwel een stilzwijgende erkenning noemen, dat bei de regeringen zich bereid hébben ge toond officiële contacten te onderhouden met de nieuwe minister van buitenland se zaken. Volgens officiële mededelingen van het nieuwe regime zijn er, behalve 25 voor aanstaande politici, ruim 5000 personen gearresteerd, die de veiligheidsdienst als gevaarlijke communisten beschouwt. De zen zijn naar andere delen van het land overgebracht. Over het programma van de nieuwe regering is nog niets anders bekend, dan dat zij de eenheid van het Griekse volk nastreeft en aan de school jeugd opdracht heeft gegeven de haren te laten knippen en langere rokken te gaan dragen, zaken, die erop wijzen, dat het regime het land meer als een kazer ne dan als een vrije gemeenschap be schouwt. Men kan zonder meer een ui terst rechts bewind verwachten. voor het financiële evenwicht van de sociale verzekeringen; Artsen weer in beperkte mate het ge bruik van benzine toegestaan, n.l. in de steden 30 en op hét platteland 50 van het normale gebruik. Het gebrek aan drinkwater wordt in Workum nijpend. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel.Hindeloopen, Wonseradeel, Workum Ook minister Beemink verscheen in de algemene vergadering van de CHIT. Hij had wat goed te maken. Tijdens de ver- kiezingstoumee verzette hij zich scherp tegen het pleidooi voor vernieuwing in onze politieke samenleving. Dit doet hem nu, als de minister, die voor zo’n vernieuwing in eerste instantie verant woordelijk is, geen goed. Hij maakte van de algemene vergadering gebruik om zijn vroegere uitlatingen af te zwak ken. Sterk was zijn verweer („mijn uit spraken zijn kenneljjk misverstaan”) niet. Maar daar ging het ook niet om. Hij gaf blijk van goede wil, hoe voor zichtig die ook werd geformuleerd. Hij zei: „ik heb geen behoefte aan allerlei onbezonnen vernieuwingen terwille van de vernieuwing. Maar veranderingen in het kiesstelsel, die een verbetering in houden, zijn bij mjj zeer welkom.” Voorlopig blijft de CHU (die destijds een vrijage met de ARP afbrak omdat men het eigen groepsbestaan niet wilde af breken) op eigen benen staan. Als men CHU-voorzitter Tilanus mag geloven, dan heeft het huidige gesprek tussen KVP, ARP en CHU, althans voor wat de Unie betreft, helemaal niets te bete kenen. Hij zei tenminste, dat hij hele maal geen heil ziet in een fusie. „Ieder van de drie christelijke partijen heeft een eigen klimaat, het zijn drie ver schillende sociologisch bepaalde groepen. Het zou niet van werkelijkheidszin ge tuigen om dat te negeren,” aldus de heer Tilanus. Zoals elke wet verdween zij naar Eerste Kamer. Ook daar zou zij waar schijnlijk zonder enig probleem zijn aan genomen als niet de socialistische sena tor prof. mr. M. Troostwijk (hoogleraar in het administratief recht) een verras send rekensommetje had gemaakt. De wet stelt geen enkele grens aan de pen sioenen en prof. Troostwijk rekende voor dat sommige politici als gevolg daarvan op pensioen kunnen rekenen van zestig duizend tot zeventig duizend gulden per jaar. Dat is wat al te veel van het goede, meende de socialist. Zijn rekenarij zorg de voor een geweldige verrassing en voor grote consternatie achter de rege ringstafel, waar de. kersverse minister van Binnenlandse Zaken, de heer Beer- nink, waarschijnlijk tot eigen verbazing dank zij de optelsom van de senator, ontdekte, dat hij zelf als oud-gem.- secretaris, oud-kamerlid, oud-fractie- voorzitter en oud-minister later bij na zeventig mille per jaar als pensioen zal krijgen. De minister koos de beste oplossing. Hij liet ’t niet op een stem ming aankomen en trok het wetsvoor stel in. De heer Beemink was begin van het jaar nog voorzitter van de (Tweede Ka- mer)-commissie voor Binnenlandse za ken, die de behandeling van het wets voorstel had moeten voorbereiden en had moeten ontdekken, dat vergeten was een opeenstapeling van pensioenen te voor komen. De leden van de Tweede Kamer hadden alle reden om met het schaamrood op de kaken van de gebeurtenissen in de Eerste Kamer kennis te nemen. De so cialist Den Uyl zei: „Ik geloof, dat dit wetsontwerp (in de Tweede Kamer) niet die aandacht heeft gekregen, die het verdiende”. De actie van de Eerste Ka mer was natuurlek koren op de molen van de (weinige) voorstanders van eer De zaak Amsteerdam houdt de gemoe deren nog altijd danig bezig. Druk wordt gespeculeerd over een min of meer ge dwongen afscheid van burgemeester Van Hall. In de Tweede Kamer vroeg democraten aanvoerder Van Mierlo rechtstreeks naar de waarheid van een persbericht over het voorgenomen ontslag van Amster dams burgervader. Premier De Jong kon verklaren, dat hem daarvan niets bekend was. De berichten gingen de ronde doen nadat de commissie-Ensche- de (ingesteld om o.a. een onderzoek in te stellen naar oorzaken en verloop van het bouwvakkersoproer, dat bijna een jaar geleden van de hoofdstad een be legerde vesting maakte) een rapport had uitgebracht. Dit rapport zou vernieti gend zijn voor burgemeester Van Hall. Het zegt nog niet alles. Zoals cabaretier Paul van Vliet opmerkte: „Natuurlijk blijft Van Hall zitten. De doet toch ieder die een slecht rapport krijgt?” Dat premier De Jong zei, dat hij niets van een ontslag afwist, hield niet dat de berichten op loze grondden ronde deden. Volgens ingewijden is beslissing wel degelijk genomen hoog ambtelijk niveau. Het voorstel moet dan alleen nog door het kabinet worden goedgekeurd. Op het moment, waarop Van Mierlo zijn vragen stelde, zou het voorstel de premier nog niet be reikt hebben. Dat er toch iets in de lucht hangt, bleek het afgelopen weekeinde tijdens de al gemene vergadering van de Christelijk Historische Unie in Apeldoorn. Opval lend was, dat CHU-voorzitter Tilanus scherpe kritiek uitte op burgemeester Van Hall. Hij zei, dat er dringend iets moest worden gedaan aan het gezags vacuüm in Amsterdam en dat een bur gemeester, die voor de sociaal labiele jeugd in Zijn gemeente niets anders weet te doen dan haar met „schorre morrie” te betitelen, in zijn jeugdbeleid tekort schiet. Een goed verstaander heeft maar een half woord nodig, kan men hier opmerken. Het is niet toevallig dat de heer Tilanus op de CHU-bijeen- komst kritiek uitte. Wanneer het ont slag van burgemeester Van Hall aan de orde komt, zal de heeer Beernink, de CHU-bewindsman op Binnenlandse Za- aen, de affaire moeten afhandelen. De CHU-achterban is op dit punt echter zeer lastig en moest kennelijk het afge lopen weekeinde stormrijp worden ge maakt. Een ontslag van een burgemees ter kan met enige kwade wil worden uitgelegd als een wijken van het gezag voor de terreur van de straat. De CHU is een van de meest serieuze aanhangers van het gezag, wat men daaronder ook mag verstaan. Het risico is dus levensgroot aanwezig, dat binnen de CHU felle oppositie tegen een ont slag zou ontstaan op basis van een „alles liever dan gezichtsverlies voor het ge zag”. De heer Tilanus heeft deze oppo- en Wymbritseradeel. Het wetje werd nog voorbereid door mi nister Smallenbroek (Binnenlandse Za ken) en verscheen in januari in de Tweede Kamer. De kamerleden zaten toen al midden in de loodzware politie ke problemen rond het kabinet-Cals. Ze waren druk bezig met hun voorbereidin gen voor de verkiezingen. In februari werd de regeling dan ook zonder enig verzet aangenomen. Nadere berichten hebben duidelijk gemaakt, dat koning Konstantijn van Grieken land niet de hand heeft gehad in de staatsgreep, die een aantal militairen op 21 april heeft uitgevoerd. Aangezien de belangrijkste positie snel in handen van de zeer kundige complotteurs waren, bleef de koning slechts de keuze zich bij de situatie neer te leggen of, door van zijn verzet blijk te geven, de kans op te roepen, dat hem getrouwe eenheden van het leger tegen de opstandige militairen in het geweer zouden komen. Dat zou tot een burgeroorlog hebben 'kunnen leiden. De koning heeft zich zeer snel bij de situatie neergelegd, waaruit men de slotsom kan trekken, dat hjj over weinig reëel gezag beschikt. Dit laatste zou er op duiden, dat de re gering toch van plan is werk te maken van het zg. amendement-Vallon, dat voorziet in het nader betrekken van de arbeiders in de resultaten van onderne mingen op een andere manier dan door loonsverhogingen. Men zou kunnen den ken aan uitkeringen in aandelen of aan premies en andere vormen, die wat naar de medezeggenschap gaan. De werkge vers zijn er zeer op tegen, evenals trou wens de vakbonden, die vrezen, dat dat amendement een middeltje kan worden om de looneisen te beperken. Wat punt d betreft, is men ook bijzonder achter dochtig, dat dit op verminderde uitke ringen van de sociale verzekeringen zal neerkomen. a. voor de aanpassing van de indus trieën aan de nieuwe concurrentie- omstandigheden, die van kracht zul len worden met ingang van volgend jaar juli, als de tolmuren binnen de E.E.G. helemaal verdwenen zullen zijn; s,. 56 1 A i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1