In het jaar 2000 3 miljoen naar inwoners GaheSkroar Zaterdag a.s. opnieuw actie eten voor India ÖSk j Het Noorden op weg naar de toekomst 5«as 106e JAARGANG No. 36 DINSDAG 9 MEI 1967 dorst Fan de Martinytoer STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeeï, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en PT" Bihar, land van honger en aai - Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Wymbritseradeel. Diensten. us hjoed to sizzen Nijverheid. deze sector wordt vooral rekening Jier Molkpriis Neffens de forwachtingen Tj. de J. Hwat hat Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Tn de rubriek „Fan de Martinytoer” heeft onze medewerker reeds enige malen kanttekeningen gemaakt bij de nota: „Het Noorden op weg naar het jaar 2000, een nieuw perspectief”. Deze publicatie moet worden gezien ais een vervolgstudie op het in 1960 door de provinciale besturen van Groningen, Friesland en Drenthe gepubliceerde ontwikkelingsplan voor de periode 19601980. Beide studies hebben dezelfde uitgangspunten. Enerzijds wordt geconstateerd, dat een samenspel van factoren er oorzaak van is, dat de ontwikkeling van de drie noordelijke provincies ten achter is gebleven bij die van de andere lands delen. Anderzijds wordt gesteld, dat de potenties van het Noorden van dien aard zijn, dat dit gebied bij toepassing van een sluitend geheel van stimuleringsmaat regelen, een geijjkwaardige plaats in de nationale samenleving kan gaan innemen. Het Noorden zal aldus kunnen bijdragen tot een harmonische nationale ont wikkeling. port plaats van een complete boog voor de provinciale brug bij Papen- drecht. Het 206 meter lange gevaarte moest op zijn tocht van de fabriek in Dordrecht naar Papendrecht verschil lende bruggen passeren, zoals hier de hefbrug bij Barendrecht een moei zaam karwei dat heel wat schippers kunst vergde Is paria, sociaal en ekonomisch achter lijk. De economie rust voor 92 procent op de landbouw. De zomeroogst van 1966 leed een schade van 25 procent, de win- teroogst ’66/’67 is er nog veel slechter aan toe. De rijstoogst is niet meer dan 1,2 miljoen ton, tegen normaal 4,4 mil joen ton. Het totale verlies over het jaar 1966/'67 wordt op ruim 5 miljoen ton ge schat. Toch gelooft de Centrale Regering in New Delhi de zomer door te kunnen ko men. In juli begint de Moesson, in sep- 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959 1960 1961’ 1962 1963 1964 1965 1966 24.40 23.33 24.93 24.93 26.31 29.50 32.50 29.89 29.16 29.14 29.45 33.01 34.19 38.20 It béste is to stjerren as in man, dy’t sjen litten hat dat hy it forstie to libjen. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Droegers- kosten 12.62 13.56 12.03 11.66 12.68 11.07 10.70 9.56 9.91 10.02 11.03 10.47 10.55 11.60 1961: 1962: 1963: 1964: 1965: 1966: Er wonen in de deelstaat Bihar 52 mil joen mensen. Daarvan lijden er 30 mil joen honger. Al sedert oktober van het vorig jaar, toen bleek dat voor het twee de achtereenvolgende jaar de droogte de tarwe en rijstoogst had vernietigd. Bihar is de op een na dichtst bevolkte staat van India, op sommige plaatsen wonen 1200 mensen op één vierkante mijl. Dat is méér dan in Nederland. Bi har is bovendien altijd een arme staat geweest. Slechts 23 procent van de be volking behoort tot de kasten, de rest De bevolkingsgroei, welke hierboven is verondersteld, is slechts mogelijk en verantwoord indien de werkgelegenheid en, nauw hiermede samenhangend, de welvaart niet ten achter blijven bij die van overig Nederland. De werkgelegen- De omvang van de werkgelegenheid in de stuwende diensten is in het Noorden nog gering. Voor het effectueren van een totale werkgelegenheid van 500.000 in de dienstensector in het jaar 2000 zal dan ook in het kader van het ruimtelijk beleid een krachtige spreiding van de stuwende diensten bevorderd moeten worden. Dit zal niet alleen de omvang, doch vooral ook de kwaliteit van de werkgelegenheid ten goede komen. In gehouden met een sterke groei van de Yn dizze race om net efter to kommen, binne der mar och sa’n bytsje üntsnap- pingsmooglikheden, mar soms sitte dy hjir en dêrre dochs. Oer ien fan dy seldsume gunstige dingen woe ik graech ris in wurdmannich sizze en ik hoopje, dat de lêzer hjir ris oer neitinke wol. By it neigean fan de kostenfaktoaren foei myn oandacht op de bysündere si- tuaesje fan in bikend foerprodukt: it droege gers. Sa njonkenlytsen by eltse boer wol bikend. Yn en nei de oarloch mei stipe fan it regear oan it róljen brocht, like it mannichlen ta, dat it in foarbygeand forskynsel wêze soe üt de krappe tiid. Mar it is oars ütpakt. De produksje fan droech gers wint alle jierren mear terrein, net allinnich by de boeren, dy’t har eigen gers droegje litte, mar net minder by de saneamde handels- droegers, dy’t gers, lucerne en klaver forwurkje foar féfoerhannel. Dat sit him yn it foarste plak yn de gunstige ütwurking op de sounens en de groei fan it fé, dêrneist op de molkeproduksje en it fet. Dy’t it brüke, foldocht it skoan en nei- dat it nou yn forskate foarmen levere wurde kin, is it ek praktysk folie better to brüken. Mar it bilangrykste argumint om droege gers to fuorjen lelt yn de ekonomyske sektor. Droege gers is nam- lik alle jierren foardieliger wurden, omt it de gersdroegerijen slagge is, har kos ten per kilo praktysk gelyk to halden. Om düdlik to meitsjen, hoe bilangryk dat is, set ik neistelkoar de molkprizen sa fortünlik de helt fan de droegerijen yn Fryslên to hawwen, nl 16 fan de 32, dy’t üs lê.n telt. Hjir yn de greidhoeke fine wy; Warkum, Easterein, Mantgum, Snits Eagmaryp, Akkrom en Harich. Der is dus kar genóch. En it blykt ek üt de omset, dat der al mear boeren ta oer geane in diel fan har gers droegje to lit ten. Om net al to folie sifers to jaen, de omset fan de léste jierren: WOL DE MUOITE WURDICH 1 Ien fan de earnstichste dingen, dêr’t eltse ündernimmer mei sit, is de stiging fan syn kosten. Net allinnich de leanen en de sociale lésten, mar ek de oare bi- driuwskosten geane al mar omheech. En dy hegere kosten moat hy sjen werom to krijen yn de priis fan syn produkten. By de boer is it net oars, ek hy f juchtet tsjin de hegere leanen, hieren, féfoer- en kunstmestprizen, it djüre ünderhald en de hegere libbenskosten. Gelokkich koe ne de molke- en féprizen him hwat earm- slach jaen, mar yn sommige jierren wie dy romte to lyts. fan de léste jierren en de priis fan it droegjen fan gers. Ik krij dan it folgjen- de listke: Hjirüt docht wol bliken, dat party boe ren it goed foar it forstan hawwe, hwert har foardiel leit. Lykwols allegear jit lang net. Hwant dan soene net inkele droegers, sa as Warkum en Harich har kapasiteit fordübelje, mar dan gie it as diggelfjür troch it gea. It forhael giet, dat der jit ien of twa boeren binne, dy’t jit nea kunstmest brükt hawwe. Dy hawwe harsels grif fyftich jier tokoart dien. Mei it droegjen fan it gers sil it sa lang grif net duorje, mar dochs soe ik graech yn omtinken jaen ris goed nei to gean oft men by dizze priisforhaldmgen wol genöch fan dit kostlike foer profitearret. It is nou de tiid derfoar! bleem. Daarvoor heeft men uit heel In dia 95 boorinstallaties naar Bihar ge stuurd en men hoopt dit aantal op 120 te brengen. Daarnaast hebben ook UNI CEF en AFPRO, het orgaan van samen werking van partikulierej voornamelijk kerkelijke organisaties een boorprogram- ma ter hand genomen. Na deze cijfers en feiten blijft de vraag! Werkt dit alles? Antwoord: Jawel, niet ideaal, niet hele maal efficient, maar het werkt. Een mi rakel in een land, waar zoveel problemen en zoveel ellende elke organisatie tot mislukken dreigen te doemen. De indruk is dat de meeste hongerigen hun acht ounces wel krijgen, dat de meeste kin deren hun maaltijd per dag inderdaad ontvangen. Tussen twee haakjes: hierbij is rijst en tarwe, dat de stichting „Eten voor India” naar het hulpkomitee van Bihar heeft gezonden. Is er nu geen honger meer in Bihar? Er wordt op een afgrrjselijke wijze hon ger geleden. Het magere rantsoentje is alleen genoeg om de mensen van de hongerdood af te houden, ze door de zomer te laten strompelen. „Maar”, zei een lokale ambtenaar, „het probleem is misschien niets eens zozeer of er voedsel ter beschikking komt, maar of het transport kan blijven doorgaan. Een havenstaking in New York, Bombay of Calcutta, een schip dat vertraging heeft of de invallende moesson, die de wegen onbegaanbaar maakt en de men sen in Bihar zullen sterven. J. A. Dave, directeur-generaal voor de voedselvoorziening voor India zegt: ,Ons ideaal is 12 ounces per dag, maar dat hebben we nog niemand kunnen geven. Ze krijgen acht ounces en in sommige streken, die niet zo’n honger hebben, 6 en vier ounces dagelijks. We hebben de toestand onder kontrole. Min of meer.’ Vraag: „kan een mens leven op acht ounces per dag”. Anwoord van Dave: „Zo moet u het niet stellen. De acht ounces kunnen de hongerdood voorkomen.” In India heet dat (officiële term) ,on the edge of starvation’ op het randje van de hongerdood. Reserves? Geen. Als er geen stagnatie komt blijven ze op het scherp van het mes balanceren, gebeurt er iets dan slaat de zeis toe. „Ze kunnen als vliegen sterven”, zei een ambtenaar in New Delhi. „Of niet”, voegde hij er aan toe. „Dat ligt aan onze krachtsinspanning, en de uwe”. 62 miljoen kilo 63 63 74 77 82 De sedert 1960 gewijzigde inzichten ten aanzien van de gewenste nationale ont wikkeling en de plaats, welke het Noor den in het nationale bestel is toegedacht waren mede aanleiding om de inhoud van het eerste plan te herzien. Thans dient immers ook rekening te worden gehouden met de inhoud van de in 1966 gepubliceerde Tweede Nota over de Ruimtelijke Ordening in Nederland. De nieuwe noordelijke publicatie sluit nauw aan bij de toekomstvisie, welke in deze regeringsnota is neergelegd en gaat o.m. uit van de door de Regering aan het Noorden toegewezen taak, wel ke een bevolkingsgroei van thans 1.3 mln. inwoners in het jaar 2000 inhoudt. Deze bevolkingstoeneming kan, zo wordt in de regeringsnota gesteld, een belang rijke bgdrage leveren om de steeds groeiende ruimtenood in het Westen te helpen verlichten. Het belangrijkste mo tief voor een dergelijke versterkte bevol kingsgroei in het Noorden is echter volgens de nota de gewenste ontwik keling van dit gebied zelf. De noordelijke provinciale besturen aan vaarden deze zienswijze. Zij vormt ook de grondslag van de in deze publicatie neergelegde planning voor de periode 1967-2000. Het is duidelijk, dat de hier geformu leerde taak vérstrekkende consequenties heeft voor de werkgelegenheid en de in richting van de noordelijke provincies. In het vervolg van deze samenvatting wordt daarop nader ingegaan. tember/oktober hoopt men dan op een nieuwe oogst. Tot die tijd hoopt men de 30 miljoen mensen in leven te houden op een rantsoen van acht ounces (één ounce is 28 gram, oftewel vier boterhammen per dag). Die acht ounces per dag zijn gebaseerd op een maandelijkse aanvoer van de Centrale Regering van 185.000 ton. Voor die acht ounces moeten de vrouwen en mannen die dat enigszins kunnen overigens in de bloedhete zon in werkverschaffingsprojecten, zoals het opwerpen van aarden wallen, het aan leggen van wegen, hun arbeid leveren. De kinderen krijgen maar de helft van het rantsoen, 2 sneetjes of een handje tarwe per dag. Dat is alles, en men kan het kopen in de zgn. fair price shops, winkels met vastgestelde matige prijzen. Een nieuw probleem is echter, dat men zelfs geen geld heeft om dit magere rantsoen in één van de 18.500 fair rice shop, te kopen. De etenskast van de boer in Bihar is niet alleen leeg, hij heeft ook geen cent meer, voorzover hij niet in de werkverschaffing wordt gesteld. In de werkverschaffingsprojekten zijn voorlopig 600.000 mensen (een fractie) aan het werk gezet op een loontje van 70 tot 90 ct. per dag. Ongeveer 350.000 mensen ontvangen bovendien een gratis acht ouncesrantsoentje, omdat ze ziek of invalide zijn. Daarboven zijn er vier miljoen kinderen, zwangere vrouwen, zo gende moeders en ouden van dagen, die van de amerikaanse hulporganisatie CARE, tezamen met de UNICEF, de en gelse organisatie OXFAM en de kerke lijke organisaties CORAGS en Catholic Relief Services en het hulpcomitee van Bihar dagelijks een warme maaltijd krij gen (tarwe, groenten, melkpoeder en vi- taminetabletten). Binnen enkele dagen zullen dat er 6 miljoen zijn, het is het grootste hulpprogramma dat ooit waar ook ter wereld werd opgezet. De verdeling loopt vooral vla de dorps- schoolmeeser, de bindende idealist van de dorpssamenleving in een ontwikke lingsland. De meester houdt de lijsten bij. Er is ook een gigantisch drinkwaterpro- Landbouw. De afvloeiing uit de landbouw is in de afgelopen jaren veel sneller verlopen dan in 1960 werd voorzien. Door me chanisatie en andere verbeteringen van de produktiemethoden, welke gepaard gingen met deze vermindering van ar beidskrachten steeg de arbeidsproduk- tiviteit in sterke mate. Deze stijging zal zich, met het oog op de noodzake- lijke aanpassing in internationaal ver band van de kostprijzen, moeten voort zetten. In verband hiermede zullen ook om vangrijke structuurverbeterende werken moeten worden uitgevoerd. Rekening moet worden gehouden met vermindering van de cultuurgrond met 10 als gevolg van de sterke grond- behoefte voor woningbouw, recreatie, verkeer e. d. Bijzondere aandacht zal moeten worden geschonken aan de arbeidsintensieve tuinbouw. Verwacht wordt een uitbrei ding van de produktie, gepaard gaande met een sterke concentratie van bedrij ven en veilingen. De situatie, waarvan de huidige publi catie uitgaat, is in verschillende opzich ten gunstiger dan die van 1960. Mede door de steun, welke de Regering aan het Noorden heeft verleend, is de eerste aanzet van een ontwikkeling naar een meer aanvaardbaar woon- en werkkli maat duidelijk zichtbaar geworden. De groei naar een evenwicht in de migratie- balans en een reële verbetering van de werkgelegenheid in de sedert 1960 ver streken jaren wijzen hierop. Niettemin moet worden geconstateerd, dat het werkloosheidsniveau thans nog aanmerkelijk hoger ligt dan dat van Ne derland als geheel. Na een aanvankelijk gunstige ontwikkeling is sinds 1963/’64 vooral in de industriële sector de groei van de werkgelegenheid gestagneerd. Dit is niet alleen uit een oogpunt van welvaartsontwikkeling onaanvaardbaar maar baart ook in het licht van de toe komstige taak ernstige zorgen. Een analyse van de verwachte bevol kingsontwikkeling biedt het volgende beeld. Bij voortzetting van de huidige bevol kingsgroei, welke binding van de natuur lijke aanwas impliceert, zou Noord-Ne- derland in het jaar 2000 rond 2.075.000 inwoners tellen. Om in het jaar 2000 een inwonertal van 3 mln. te bereiken, zal derhalve een migratie-effect van 925.000 personen nodig zijn. Rekening houdende met de natuurlijke aanwas van de mi granten betekent dit, dat in de komen de periode het vestigingsoverschot gem. 20.000 personen per jaar zal moeten be lopen. Een groei naar 3 miljoen ir het jaar 2000 komt ongeveer overeen met een groeisnelheid van ruim tweemaal die van overig Nederland in dezelfde periode. Hierbij wordt er overigens van uit ge gaan, dat het vestigingsoverschot in de beginjaren aanmerkelijk geringer zal zijn dan in de latere groeifase, wanneer naar wordt verwacht de economi sche kracht van het Noorden sterker zal zijn geworden. De honger is officieel in Bihar, zo hebben we kunnen zien in de laatste „Mies en scène”. Sedert kort heeft de regering van de deelstaat de hongertoestand officieel afgekondlgd en heeft de Centrale regering in New Delhi die toestand bevestigd. Door de Minister van Voedselvoorziening Jagjivan Ram persoonlijk. „De wereld wist dat al maanden, maar nu weten wjj het dan ook”, constateerde de Search light, dagblad van de hoofdstad Patna, bitter. „Aan onze feitelijke situatie ver andert daarmee niet veel", vond Dr. Kumar Suresh Singh, districtscommissaris xan de provincie Palamau. Uit de archiefstukken van zyn voorgangers was hem gebleken dat in de laatste 150 jaar een dergelijke hongersnood niet was voorge komen. Vooralsnog wordt ervan uitgegaan, dat in de periode 1967-1980 de zich uitbrei dende industrie tenminste voor 60 van de noodzakelijke additionele werk gelegenheid zal moeten zorgen. Gelei- delijkaan zal echter ook in het Noorden de werkgelegenheidsstructuur steeds meer worden beheerst door de diensten sector. Voor het jaar 2000 is veronder steld, dat 50 van de beroepsbevolking in deze sector zal werken. De omvang van de verzorgende sector zal voornamelijk afhangen van de ont wikkeling van andere sectoren en van de bevolking zelf. Hier wordt vooral in de stedelijke centra ontplooiing van deze sector verwacht. heid is in verband hiermede in het plan centraal gesteld. Het gewenste welvaartsniveau impli ceert o.m., dat in het jaar 2000 de noor delijke beroepsbevolking, wat betreft haar relatieve omvang en haar verdeling over de sectoren van het economisch leven, niet al te zeer zal afwijken van het landelijk beeld. Een ontwikkeling in deze richting is trouwens reeds jaren aan de gang; de verschillen in beroeps structuur waren blijkens de volkstellin gen in 1947 duidelijk groter dan in 1960. Voor het jaar 2000 wordt er mede re kening gehouden, dat van de totale be roepsbevolking 5 in de landbouw, 45 in de nijverheid en 5 in de dienstverlenende sector zal werken. Naar grove schatting zal de beroeps bevolking aan het einde van het tijd vak 1967-2000 ca. 1 mln. personen om vatten. Bolswards Nieuwsblad industriële werkgelegenheid. Hierin heeft zich ook in de periode 1960-1965 de krachtigste ontwikkeling voorgedaan. Het gemiddeld accres bedroeg toen 3600 arbreidskrachten per jaar. In feite is dit gerealiseerde gemiddelde gebaseerd op een aanvankelijk verheugende ont wikkeling in de jaren 1960/1961-1963/’64 en een zeer teleurstellende groei in de daaropvolgende jaren. De stagnatie in de laatste jaren heeft gelet op de hoge taakstelling voor de jaren 1967-2000, op zichzelf reeds tot een zekere verontrusting over de toekom stige ontwikkeling geleid. Deze is nog versterkt door de wetenschap, dat de huidige industriële structuur nog ver schillende zwakke plekken en tekortko mingen vertoont. sil de molk priis dit jier ticht oan de acht sturen ta- komme, wylst de droeggegerskosten net heger iizze as yn de tiid, doe’t de molke jit gjin. kwartsje opbrocht. Men kin it ek oars sizze: Yn de earste jierren koe men foar de opbringst fan ien mingel molke twa kilo gers droegje litte en op it heden trije en in heal kilo. Nou is it in düdlik feit, dat de oandacht tige gean moat nei dy produksjemiddels, dy’t forhêldingsgewize it goedkeapste bleaun binne. Droegegers is dêrfan in düdlik en sprek- kend foarbyld. En it soe bigreatlik wêze as de boer hjir net fan profitearje soe. Dat leit him oan de man seis. Wy binne Eten voor India, gironummer 100200. Den Haag 5 4 •-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1