üabe Sluw Werkkamp hark en sjoch 106e JAARGANG No. 37 VRIJDAG 12 MEI 1967 Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Waarom is er honger Hwat haf üs hjoed to sizzen in India? Boren. Lintjes. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Het antwoord Is simpel; India is volledig afhankelijk van de moesson. Dat is een tragische waarheid. Geen regen: geen oogst, miljoenen dreigen te sterven. Twee jaar achtereen is in een aantal deelstaten (waaronder Bihar) de regen grotendeels uitgebleven. Als de invoer uit de Verenigde Staten van Amerika dit jaar 10 miljoen ton èn de hulp van buitenlandse organisaties er niet was, zouden veel mensen omkomen. Met de haringvangst in de Zuiderzee staat het er bedenkelijk voor. 2e week mei 1917 Nuttig, hoewel niet nieuw, was de kritiek van de minister op het abacadabra van de algemene politieverordening, die de diverse gemeenten gebruiken. „Het is Abonnementsprijs f 3.25 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Hwat rjocht is foar ien is rjocht foar allegearre Uitgave: A. J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Dit jaar wordt er wegens buitengewone omstandigheden geen jaarlijkse elfste- denrijwieltocht gehouden. 1 Bolswards Nieuwsblad De 48 jarige arbeider D. A. L., tijdens een hevige onweersbui te Witmarsum door het hemelvuur gedood. De brandweer uit Witmarsum kwam om te blussen. Het blussingswerk duurde van ’s middags 2 tot 's avonds 7 uur. Het brandende papier woei steeds de weg over, waardoor het verkeer niet durfde passeren. Er hadden steeds enorme filevormingen plaats. Onder Kornwerderzand woei van een Citroen de motorkap los. De bestuur der, R. V. uit Buitenpost, remde af en probeerde zijn wagen op een par keerplaats te rijden. Twee achter hem rijdende volkswagens remden ook, maar H. v. d. V. uit Slootdorp die daarachter in een Ford Cortina reed, zag het niet gauw genoeg en reed achter op de volkswagens in, die daarna tegen de Citroen kapot wer den gedrukt. Alle vier auto’s lie pen ernstige schade op. Driemaal is scheepsrecht. Oud-Allin- gawierster R. Nauta is op 1 mei voor de derde keer vertrokken voor een bezoek aan zijn -oon in Canada. Bartje. De opbrengst van de actie „Een kwartje voor Bartje”, gevoerd Ds. C. van der Ende uit Workum, die in de Broerekerk te Bolsward had ge preekt, waarheen hij de reis met paard en wagen had gemaakt (vergezeld van zijn zoontje) nam op de terugweg in Parrega Ds. D. J. Peterse op die in Warns moest voorgaan en tot Nijhui- zum mee zou rijden om daar op de trein te stappen. Even voorbij Parrega werd het paard schichtig en raakte te water. Zij wisten zich ter nauwernood te redden. De (Christeel|jk Historische) Minister van Binnenlandse Zaken, de heer Beer- nink, heeft in een vraaggesprek een aantal meningen verkondigd over de roerige situatie in Amsterdam. Op de vraag of hij bij zjjn uitspraak blijft, dat „ze die provo’s en nozems in werkkampen moeten stoppen om ze te Ieren een regel matig leven te leiden”, antwoordde de minister: „Als mjjn persoonlijke mening wil ik wel laten gelden, dat plaatsing in een werkkamp de beste oplossing kan zijn voor oproerige elementen, die meermalen achtereen, laten we zeggen drie keer, zaken hebben vernield of de orde hebben verstoord. De vierde maal moet de justitie dan maar ingrijpen”. Deze „persoonlijke mening” van de minister van Binnenlandse Zaken heeft de nodige deining veroorzaakt. Er zjjn heel wat politici, die het idee van een werkkamp alleen met grote huiver kunnen bezien, Het woordje kamp heeft daarvoor een te besmettelijke klank gekregen. Ruzie. Het bestuur van de Partij van de Arbeid is weer eens boos op het jongste be stuurslid, de heer Jan Nagel. Op 1 mei hield de PvdA een bijeenkomst in het Amsterdamse Concertgebouw. Jan Nagel was daar niet bij. Hij hield een toespraak op de Amsterdamse Wes- termarkt. Daarbij zei hij: „Diegenen, die vonden dat 1 mei rood moet zijn en niet oranje, waren op straat en niet in het Concertgebouw”. Het dagelijks bestuur meent, dat de heer Nagel de indruk heeft gewekt van het eigen meifeest afstand te willen nemen. „Dit verdraagt zich niet met het mini mum aan loyaliteit, dat van een lid van het partijbestuur mag worden verwacht,” aldus een verklaring van het bestuur. Jan Nagel is weer boos over die verkla ring. Zijn klacht: „Zij hebben mij nog niet eens gehoord, maar zijn afgegaan op een krantebericht over mijn toe spraak”. Dat het bericht juist was, be streed hij overigens niet. Volgens D’66-voorman, de heer Van Mierlo, zal de PvdA uiteenvallen in een grote party met een gematigd karakter en een kleine, radicale groep. Het is niet moeilijk te raden bij welke groepe ring de heer Nagel zich zal aansluiten. De heer Van Mierlo is in verzet geko men tegen de veronderstelling dat hij zich met zijn Democraten zou aanslui ten bij een eventueel nieuw te vormen „links front”. D’66 wil wèl vooruitstre vend zijn. Maar daarmee zit je nog niet in het linkse hokje, aldus de heer Van Mierlo. „Er is in de Partij van de Arbeid veel, waarmee wij het eens zijn. Maar dat be tekent niet, dat wij socialistische nei gingen zouden hebben. Wij wijzen elke ideologie als basis voor ons programma af. Ideologieën kenmerken zich door fixatie, hun aanhangers denken, dat hun leer voor alle tijden is,” meent hij. Koop. Nadat u de gehele woensdag middag hebt kunnen kopen, kunt U dit heden(vrijdag)avond opnieuw. Profiteer van de service, die Bols ward de klanten biedt. Droog. Het is typisch, maar in april was Allingawier al weer het droog ste dorp in Friesland, precies als in maart. Maar Allingawier deelde dit keer de eer wel met Folsgare, waar ook 33 mm aprilneerslag viel tegen 45 mm normaal. Na de jaarlijkse lawine van onderschei dingen (ter gelegenheid van de verjaar dag van de Koningin) is ook weer lang zamerhand even traditionele storm van kritiek op het daarbij toegepaste sy steem los gekomen. Oud-minister Vondeling heeft inmiddels verteld, dat binnenkort een nieuwe wet is te verwachten, die o.a. alle ere-me- daljes in de orde van Oranje Nassau zal afschaffen. De wet is nog voorbereid door het kabinet-Oals en overgenomen Bar. De grootste bar van het noor den wordt volgens ontwerp van ar chitect Grunstra momenteel door fa. Bleeker van Parrega gebouwd in café „Het Park”. Er kunnen een kleine 70 man aan zitten. De bar is in en „Het Park” verstaat zijn tijd! Dorst. Wij zagen de melkbezorger, gekweld door de dorst, met grage teu gen drinken uit de litermaat („it healmingel”Nu moet men volgens het Bijbelwoord een dorstende os niet muilbanden, maar de klanten zouden het wel op prijs stellen, als de melk man voortaan een bekertje meenam of een privé-fles aan de hals zet te. Mensenleven lang. Harmen Jorna, Mameweg, heeft 1 mei zijn boerderij verlaten en heeft zich nu op de KI. Dijlakker gevestigd. Bijna 65 jaar heeft hij op de boerderij gewoond, een mensenleven lang. „Slagerij”. Een voetbalveld wordt soms bijna een slagveld, aldus willen de T.V. reportages ons doen geloven. Maar de tribune op het CABveld deelt ons mee, dat zich daarachter een „slagerij” bevindt. Dat is wel bar. Als dit reclame wordt, is het wel leuk voor de kassa, maar niet voor de minnaars van het steden schoon. moeilijk er uit wijs te worden. Je be gint aan de hand van de verordening vast te stellen, dat iets verboden is. Daarna komen er meestal zeer moeilijk te begrijpen uitzonderingen, waarop weer uitzonderingen worden gegeven, die van uitzonderingen zijn voorzien. Tegen die tijd ben je de draad wel kwijt. Een duidelijke verordening, toegelicht en van instructies voorzien, kan een eind maken aan de onzekerheid van de politieman, die iedere dag weer tot uiting komt,” aldus de bewindsman. Minister Beernink over Amsterdam: „De gebeurtenissen op Koninginnedag laten er geen twijfel over bestaan, dat er in Amsterdam een gezagsvacuüm is.” Over de regeringsplannen ten aanzien van de hoofdstad wil de minister nog niets kwijt. Eerst zal het rapport van de commissie-Enschede in de Tweede Ka mer moeten worden behandeld. Radio. Minister Klompé (cultuur, recreatie en maatschappelijk verk) wil tegemoet ko men aan de moeilijke financiële situatie bij de omroepen. Algemeen wordt ver wacht, dat de minister zal voorstellen de luisterbijdrage te verhogen. Tegelijk worden regelingen verwacht voor het invoeren van radioreclame per 1 okto ber en maatregelen tegen de piraten zender Veronica. Er zou een bepaling gereed liggen, die medewerking vanaf de wal aan uitzen dingen op het radioschip strafbaar stelt. De liberalen in de regering zullen zich hierbij niet op hun gemak voelen. De VVD is voortdurend opgetreden als be schermer van de piratenzenders. Wan neer zij nu meewerkt aan de verbods bepalingen zal dat heel wat verklarin gen eisen. Voor een verhoging van het luistergeld is een wetswijziging nodig. Het huidige maximum, dat de wet aangeeft (acht- tien gulden), is bereikt. De NTS heeft bij de minister aangedrongen op verho ging van het kijkgeld (van 36 tot 40 gulden per jaar). Hiervoor zou geen wetswijziging nodig zijn, aangezien in de wet op het kijkgeld enige speelruim te ten aanzien van de hoogte van het bedrag wordt gelaten. In Friesland heeft het nog erg ge vroren. Het ijs lag nog in de sloten. Hier en daar stierf rundvee van de koude. Boeren gaan nu ’s nachts het vee maar weer stallen. goede moesson. Het moet nu toch wel eindelijk gaan regenen! Er is ook verlies, door slechte pakhui zen en slechte opslagfaciliteiten. India telt naar schatting zo’n 24 miljoen rat ten, ze pikken graag een graantje mee. Officieel praat men over een verlies percentage van 2 procent. Cynici spre ken van 50 procent, realisten houden het op 20 procent. Er is maar één oplossing: de produktie moet omhoog. J. P. Mathur, plaatsvervangend secre- taris-generaal van het Ministerie van Voedsel en Landbouw in New Delhi zegt: „De produktie móét omhoog door het gebruik van kunstmest op grote schaal, het gebruik van nieuwe, meer produk- tie-garanderende zaden en vergroting van irrigatie-capaciteit. Wij werken er aan. Van de 325 miljoen hectare landbouwgrond was in 1965/'66 bijna 90 miljoen geïrrigeerd. W(j zijn pas in 1965 begonnen met nieuwe zaden te planten op 7% miljoen hectare; dit jaar zullen we 15 miljoen hectare be planten Het zijn zaden uit Mexico en uit Taiwan (Formosa). De produktie vliegt daardoor omhoog. En de boer, die ziet dat zijn buurman twee-, driemaal zoveel produceert en daardoor dus twee-, of driemaal zoveel geld voor zijn waar krjjgt, wil het ook hebben.” De flessenhals ligt bij de kunstmest. Ma thur zegt, dat hij voor zijn 15 miljoen hectare 1.35 miljoen ton kunstmest no dig heeft. De proifuktie-capaciteit in India ligt echter slechts op 500.000 ton. De rest moet geïmporteerd worden. „En in 1971 zullen we zelfs 2% miljoen ton nodig hebben,” zegt Mathur. Hoe is de situatie? Er zijn in heel India zes fabrieken in produktie. Er zijn er vier in aanbouw; om acht fabrieken wor den nog onderhandelingen gevoerd, daarvan zijn er zeven met buitenlandse (Amerikaanse, Britse, Japanse en Itali aanse investeringen. In al deze gevallen is overeenstemming bereikt. Een gigantisch plan van drie Amerikaanse oliemaatschappijen voor een investering van de kant van de VS van tenminste 250 miljoen dollar is af gesprongen, voornamelijk door angst van Indiase kant voor te veel invloed door de regering De Jong. Net voor de val van het kabinet Cals kwam het ad vies van de Raad van State binnen. De heer Vondeling vindt ook een nieuw systeem onmisbaar bij het gebruik van militaire onderscheidingen. Hij zag op een Navo-receptie Ameri kaanse officieren met onderscheidingen voor moedig gedrag in de strijd tegen de Duitsers, gezellig babbelen met Duit sers, die op de borst de onderscheidingen droegen voor moedig gedrag in de strijd tegen de Amerikanen. Het socialistische Kamerlid, de heer Daams, heeft Inmiddels via schriftelijke vragen aangedwrongen op een snelle indiening van de nieuwe regeling. Hij is boos over het passeren van groten, uit de Nederlandse sportwereld tijdens de jongste onderscheidingsregen. Mannen zoals Schenk en Verkerk hebben Neder land veel goodwill bezorgd door hun sehaatsprestaties. Een officiële erken ning van him verrichtingen, hoe sym bolisch ook, zou op zijn plaats zijn ge weest. De heer Daams meent, dat van een duidelijke teleurstelling bij de sport sprake is. Dat zijn de feiten en het is de waarheid. Ge zult moeilijk een hoge ambtenaar in India vinden, die déze feiten gezegd wil hebben. Een regeringsambtenaar in Delhi (die bepaald bezwaren had met name genoemd te worden) zei: „Er is hongersnood in mijn land, maar officieel was die er voor kort niet. Ik heb ge leerd te begrijpen dat dit voor U onaan vaardbaar en krankzinnig moet klin ken. Maar u moet óók iets begrijpen. Wij zijn een ex-koloniale mogendheid. Dat is een gevoelige zaak. Mislukking is gezichtsverlies.” Ik zei; „Maar het is toch niet India’s schuld dat het niet heeft geregend? Wat wilt u nu toch: De image van India in het buitenland redden, of een paar mil joen doden in Bihar?” Hij antwoordde: „India heeft ook zelf wel iets gepresteerd.” Dat is juist. Toen in 1948 de onafhanke lijkheid daar was, had de gemiddelde Indiër beslist minder te eten, dan van daag 19 jaar later. Hij kreeg toen ge middeld 1750 kaloriën en in 1965 was dat opgelopen naar 2300 kaloriën, een ongekende luxe, ook al is het naast ons overvet westerse bestaan nog maar een magere zaak. De laatste jaren door misoogsten is het kalorische cijfer weer teruggelopen. Het gemiddelde in komen per hoofd van de bevolking lag in 1948 op 45 dollar (S f3,60), in 1966 op 56 dollar en men streeft naar 64 dollar in 1971. In 1948 kon 14 pro cent van de bevolking lezen en schrijven vandaag ligt dat op 26 procent en men mikt op 31 procent in 1971 Het nationale inkomen steeg van 16 miljard dollar naar 26 miljard dollar en men mikt op 34 miljard in 1971. Uit cijfers blijken successen, die met zweet en bloed geboekt zijn. Ondanks dat kan dit land zich zelf nog altijd niet voeden. En waarom niet? India moet steeds meer mensen te eten geven. De bevolking is gesprongen van 348 miljoen in 1948 naar 475 miljoen (sommigen spreken van een half mil jard, niemand weet het juiste cijfer) en zal in 1971 gestegen zijn tot 530 mil joen. De kindersterfte loopt terug, de ziekten lopen terug, de gemiddelde leef tijd van de Indiër is geklommen van 32 naar 45 jaar. De graanoogst lag in 1948 op 53 miljoen ton per jaar. In 1964 haalde men het record van 88 mil joen ton en voor 1971 praat men over 120 miljoen ton. Is dat laatste een droomcijfer? Feit is, dat de oogstcijfers de laatste jaren berg afwaarts gegaan zijn. In 1965 was de moesson al slecht en mën bereikte niet meer dan 72 miljoen ton (te vermeerde ren met elf miljoen ton Amerikaanse import). Toen al aten vele boeren hun kleine reserves op Toen kwam 1966. Wéér een droog jaar, met een oogst van 74 miljoen ton. Import geschat op 14 miljoen ton. En wat zal 1967 brengen? Men bidt de góden om een bijzonder Felicitatie. Minister Luns (Buitenlandse Zaken) heeft heel wat felicitaties in ontvangst mogen nemen voor de aan hem toege kende Karei de Grote-prijs. Een onder scheiding, waarmee de Nederlandse mi nister is uitgeroepen tot een van de grote voorvechters van de Europese eenheid. De maatschappijen kunnen hun speur tocht naar olie en gas op de veelbeloven de Noordzeebodem voortzetten. De (op- sporings) boringen zijn bijna twee jaren gestaakt in verband met de onzekerheid rond de „natte mijnwet”, de overheids regeling voor een vergunningenstelsel. Deze mijnwet is, na een lange voorge schiedenis, nu de laatste parlementaire grens gepasseerd. De Eerste Kamer heeft de wet zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het wetsontwerp geeft de bevoegdheid tot het uitgeven van con cessies en de daarbij behorende voor waarden in handen van de Kroon. Het parlement, kan, zo het dit wil, achteraf zo’n concessieverlening ter discussie stellen. en Wymbritseradeel. en zeggenschap van het rijke, kapita listische Amerika. Iedere landbouwexpert is het er over eens: de voedselsituatie staat of valt met de kunstmestproduktie. Een Indiase ambtenaar zei: „Daar kunt u in Holland ons mee helpen. Voedselzendingen zijn goed, maar lossen de problemen niet op. Stuur ons ook kunstmest.” Dat gebeurt. „Eten voor India” richt zijn actie in belangrijke mate naar deze kant. India heeft bezwaar tegen chari tatieve hulp, eenvoudig omdat men de hand niet wil ophouden. India wil wel (in rupees) betalen voor door „Eten voor India” aangekochte en gezonden kunstmest. Met de in India op deze wijze gekweekte rupee-tegoeden kan „Eten voor India” dan weer projecten uitvoe ren, o.a. waterboorprojecten, waarmee men vorig jaar in Indore, benoorden Bombay begonnen is. Iedereen is het er over eens, dat deze plannen gezond zijn. „Een schoolvoorbeeld van goede hulp” noemde Mathur het. Noorwegen gaat de hulp eveneens via dergelijke kanalen leiden. Een peace- korpswerker in India zij zéér nuchter: „Voedsel zenden is mooi, bevredigt de westerse ijdelheid der rijkdom. Maar als we eerlijk willen helpen moeten we ook aan hun toekomst helpen bouwen. Dit werd allemaal voorgelegd aan de In diase ambtenaar, die had gesproken over de image van India in het buiten land. Hij werd somber: „Er is nog iets,” zei hij, „en dat iets heet China. In 1962 is de aanval uit het noorden gekomen. We waren toen onderweg met onze eer ste grote plannen. We hadden de ta boes van de family-planning doorbro- koen, we gingen de produktie omhoog brengen. Toen kwam daar opeens China. Nehru heeft alles gedaan om dat te voorkomen, heeft diep gebogen in Pe king. De aanval kwam toch. Niet zo zeer om werkelijk een grote oorlog met India te beginnen, maar om ons te dwingen aan de noordgrens een militair apparaat in stand te houden, dat ons vier procent van ons nationaal inkomen kost. Zij, China, staan hoog op de ber gen, wij in het dal. Wij staan met de rug tegen de muur. En waarom? Omdat wat u ook van India zou kunnen zegen en vinden India toch een vrtfe democratie wil zijn met een vrijheid van meningsuiting. U kunt dat lezen in onze kranten, zien aan onze verkiezingen. Democratie maalt moeizaam, maar hij maalt in dit land. Dat moet u, dat moet het westen we ten.” Hichtumer dons. En ouurman maar zoeken naar zijn poes, nergens te vinden. Een andere goede buur had eendekorven, ééndaarvan was tot heden toe niet bezet geweest. Hij dacht: je kunt nooit weten en ging op onderzoek uit. Inderdaad voelde hij dons, maar niet van eendjes, wel van een nest jonge poesjes. In ’t water gefietst. Willem Rienks te Arum kwam met grote vaart op de fiets van zijn jonger broertje Doeke het Kaatsplein opfietsen. Toen hij dicht bij de Arumervaart was, wou hij afremmen, maar helaas wei gerde de rem. Willem moest kiezen of tegen de brug óf ’t water in. Het laatste leek hem ’t geschikst toe. Met fiets en al maakte hij een plonsende duik. Op eigen kracht kwam de jon gen weer op de aldaar hoge wal. Adoptie. Op het erf van A. Seffinga, Nijïanderzijl 161, o.d. Nijland loopt een ponny, waarvan het veulen een paar weken geleden verdronken is. Op de veemarkt stond vrijdag een veulentje van iemand uit Oosterbie- rum, waarvan het moederdier gestor ven is. De heer Seffinga heeft het veulentje meegenomen naar huis en na aanvankelijk verzet, zoogt thans de ponny het moederloze veulentje, waardoor deze allicht het leven kan houden. Waar rook is. Vrijdagmiddag stop te op een parkeerplaats van de Af sluitdijk een zware vrachtauto met aanhanger, beladen met oud papier, omdat brandlucht werd geroken. De chauffeur, de 40-jarige F. P. uit Ul- rum (Gr.) en zijn bijrijder, de 31- jarige K. P. B. hadden nog maar net de kabine verlaten toen de vlammen zich met razende snelheid van de gehele wagen meester maakten. Het gelukte nog de aanhanger los te kop pelen en buiten de vlammenzee te rijden. Van de vrachtauto bleef al leen het rechtervoorwiel onbeschadigd over. „ETEN VOOR INDIA”. Veertig procent van de baby’s in Bihar is er even slecht aan toe ais dit kind. Geboren in honger, een half jaar weg kwijnend leven, gestorven van uitputting. In de wereld van 1967. door de leerlingen van de Chr. school te Exmorra leverde f 215,25 op voor het Chr. Blindeninstituut „Barti- meus” te Zeist. Dinsdag niet. In verband met de Pinksterdagen verschijnt ons blad dinsdag a.s. niet.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1