OE THANT UIT WEER ZIJN tilt Star BEZORGDHEID voor Miljoenen order scheepswerf Amels 1 hark en sjoch BS I Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VAL VAN VAN HALL X ï(X5e JAARGANG No. 38 VRIJDAG 19 MEI 1967 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND f Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Hwat hat üs hjoed to sizzen Oerliz en liz hwat oer Kennedyronde. Nog onrust in China. PIET Amerikaanse reactie. Hongkong. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. S' Jong geluk op Drakensteyn: Prinses Beatrix, Prins Claus met hun zoon Prins Willem Alexander Max Koot Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Men kan hieruit opmaken, dat Thant zich heeft geschaard aan de zijde van diegenen, die menen, dat een ineenstor ting van Noord-Vietnam onder de Ame rikaanse druk voor China aanleiding zal zijn zich in de strijd te mengen. Men denkt dan aan een parallel met de oor log in Korea, toen het oprukken van de Amerikaanse en geallieerde troepen, in naam troepen van de Ver. Naties, naar de grens tussen Noord-Korea en China, voor Peking aanleiding was in grote hoeveelheden vrijwilligers naar het zui den te dirigeren. Peking zou in Noord-Vietnam evenzeer een bufferstaat zien als in Noord-Korea. Dreigt deze ineen te storten, dan zal het daadwerkelijk ingrijpen. Het uitspreken van deze angst door Thant houdt tevens een waarschuwing in aan de Amerikanen, die menen, dat in een uitbreiding van de oorlog tot N.- Vietnam een oplossing van de proble men ligt. Deze Amerikanen geven in de regering zeker niet de toon aan, maar bij een uitblijven van een overwinning bij zo'n grote inzet is het mogelijk, dat hun argumenten meer indruk gaan ma ken dan wenselijk is. Officieel is het Amerikaanse standpunt weergegevenin een snelle reactie van Arthur Goldberg, de Amerikaanse afge vaardigde bij de Ver. Naties. Hij noem de de veronderstelling, dat de Ver. Sta ten het oogmerk zouden hebben in Viet nam een militaire oplossing na te stre ven door de tegenstander te vernietigen en hem tot onvoorwaardelijke overgave te dwingen, van elke grond ontbloot. Goldberg betoogde nogmaals, dat Ame rika geen Amerikaanse invloedssfeer in Azië wil vestigen en dat een gesprek best mogelijk is op basis van een stop zetting van de bombardementen, indien Hanoi waarborgen geeft en geen vage beloften geeft voor tegenprestaties. In de Engelse kolonie Hongkong hebben actieve communisten op grote schaal be togingen gehouden tegen de Engelsen. De aanleiding was het optreden van de politie tegen arbeiders, die betoogd had- In Genève is de laatste weken intensief geconfereerd over de z.g. Kennedyron de. Dit is het voorstel van wijlen pre sident Kennedy van 1962 om ter bevor dering van de wereldhandel in de ge hele wereld de invoerrechten te halve ren. Aan een dergelijk eenvoudig plan zitten veel haken en ogen vast. Invoer rechten dienen vooral om de binnen landse producenten te beschermen te gen concurrentie van het buitenland, ook wanneer zij die concurrentie best zouden kunnen dragen. Alle regeringen moeten derhalve in hun eigen kring veel weerstand overwinnen om die invoerrechten te verminderen. Bovendien liggen sommige rechten zo veel uiteen, dat bij een halvering voor land A het beschermende karakter al verloren gaat, maar voor land B nog lang niet. Er is veel touwgetrokken over eindeloze reeksen produkten. Het heeft bovendien nog lang geduurd voordat de E.E.G. bereid was landbouwprodukten in de Kennedyronde op te nemen, ter wijl het voor Amerika van groot belang was zich de toegang tot de Europese markt niet versperd te zien door een stijgend invoerrecht. Tenslotte heeft men de moeilijkheden tot enkele grote problemen weten te beperken, waardoor, als deze opgelost zijn, de algemene verlaging niet 50, maar iets van 25 pet. zal zijn. Op het ogenblik van schrijven had men in Ge nève de klok stilgezet, omdat men op 14 mei tot een oplossing had moeten komen. Hoe lang men die dag zal moe ten verlengen, is nog niet duidelijk. De E.E.G. had, toen zij eenmaal bereid was de landbouw in het complex te be trekken, van de gelegenheid gebruik willen maken om de wereldvoedselpro- duktie eens te regelen volgens behoefte en belangen van de producenten, maar daarover is men het niet eens geworden. Wel heeft men een tarweprijs vastge steld en is men het eens geworden over de bijdrage, die de E.E.G. zal leveren aan het hulpprogramma voor de onder ontwikkelde gebieden. Hierdoor komt er op de Europese markt ook wat ruim te voor Amerikaans graan. Een ander kernprobleem was de chemie. Verlaging van de invoerrechten schafte het Amerikaanse stelsel van heffing op de Amerikaanse verkoopprijs in plaats van op de prijs bij de invoer nog niet af. Daarom gaat de halvering van de rechten nu in etappes. Pas wanneer Amerika zijn stelsel heeft afgeschaft (dat moet het Congres goedvinden) zal de E.E.G. haar tweede verlaging door voeren. Dit zijn de grote lijnen van het akkoord, dat men verwacht. De scheepswerf „Friesland” te Lemmer (directie Fa. Amels te Makkum) heeft vrijdagavond 12 mei jl. een contract ge tekend voor de bouw van een 3599 ton DW vrachtboot. Deze vrachtboot wordt gebouwd in opdracht van de Scheep vaartmaatschappij „Suriname” te Para maribo. Met deze order is een bedrag van 5 a 6 milj. gulden gemoeid, 't Is nog niet bekend, waar de boot op stapel gezet zal worden in Makkum of Lemmer. Waar schijnlijk zal het echter in Makkum wor den. Oktober volgend jaar zal de boot af geleverd moeten worden. Vrijdagavond half zes is de definitieve handtekening gezet. De boot, die bestemd zal worden voor de algemene vrachtvaart is de grootste, die Baas boven baas. Pieter Miedema, Meeweg 5, Gaast, heeft 6 mei zijn boerderij verlaten en heeft zich nu gevestigd in Wommels. Bijna 71 jaar heeft hij op dezelfde boerderij ge woond. Een lang mensenleven lang. Windhoos over Welsrijp. De regen en onweersbuien die de beide Pink sterdagen over de omgeving trok ken, hebben maandagmiddag nogal enige schade aangericht bij de land bouwer D. Langhout, wonende op „Tjep en Boer” ongeveer een km. bui ten het dorp Welsrijp. Een plotseling opgekomen windhoos rukte een deel van het dak van de boerderij af. Binnen vijf seconden lag de boel te gen de grond. Bij nadere inspectie bleek dat er verder niets aan het pand mankeerde. De fam. Langhout mag van geluk spreken, dat de ave rij zeer beperkt is gebleven. Het euvel gebeurde 's middags tussen 4 uur en half vijf. Mintmolens. Er lijkt in onze dorpen wel een nieuwe mode te zijn ont staan. In steeds meer voortuinen zie je modellen van windmolens. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Het is noodzaak, dat dergelijke euvels snel verholpen worden. Was dit on geluk bij nacht gebeurd of dat geen der omstanders zwemmen had ge leerd, dan was dit stellig een onge luk met dodelijke afloop geweest. Het schip, dat van de dwarshelling te water zal worden gelaten, heeft ’n ruim- inhoud van 190.000 kub. voet. Het koel- ruim is 6000 kub. meter. Wanneer het schip eenmaal op zee is, zal het twee en twintig bemanningsleden aan boord moe ten hebben. Hiervoor zijn vier hutten ge pland. Het schip de naam is nog niet bekend wordt met de meest moderne navigatiemiddelen uitgerust, zoals radar, automatische piloot en radio-telefonie. De breedte van de vrachtvaarder, dertien en een halve meter, zal voor de sluis van Komwerderzand geen moeilijkheden op leveren. De sluis heeft namelijk ’n breed te van veertien meter. De vaargeul van Makkum naar Komwerderzand is voor het schip diepgang 5.50 meter, zo- mermerk nog diep genoeg. De vaar geul is voor het laatst uitgebaggerd met de tewaterlating van de Bananenboot in Makkum, zo meldt het „Friesch Dag blad”. In ’t grote Amsterdam zijn ze niet bijster tam In juni vorig jaar, kwam ’t gezag in gevaar, ’t politie-apparaat bleek hierbij niet gebaat Een nationale schok Wie is de zondebok? ’t Moet Van der Molen zijn jaag hem in de woestijn, Zeker een sneu geval voor u meneer Van Hall. Onrust in Amsterdam hield aan, en men vernam Van der Molen geveld, ’t gezag is niet hersteld Den Haag zat er raar mee vroeg de heer Enschedé maakt u een rapport op over ’t beleid der top? Dat is licht van gerief, deskundig, objectief Hoe’t eens aflopen zal voor u, meneer Van Hall? Niet goed. Heel Amsterdam weet, met de Haagse kam is ’t hoofd der stad gescheerd zo’n handeling bezeert. Wij denken somstijds echt dat Van der Molen zegt, nu is de baas getest: Wie 't laatst lacht, lacht het best. Ik krijg in de woestijn gezelschap, nou da's fijn Ik breng de eerste troost Het leed van buurman troost. Twee in de provo-val is ’t niet meneer Van Hall? Bolswards Nieuwsblai Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeïoopen, Wonseradeel, Workum den tegen de sluiting van een fabriek van kunstbloemen, waarin een arbeids conflict was uitgebroken. Het lijkt meer een incident dan politieke opzet, hoewel de arbeiders druk leuzen van Mao Tse- toeng riepen. In elk geval komt hier door de precaire positie van Hongkong, evenals het Portugese Macao, als impe rialistische vlekjes op Chinees gebied, weer eens duidelijk naar voren. Eerste paal. Woensdagmorgen zou bij de technische school de eerste paal worden geslagen ten behoeve van de uitbreiding. Het ging echter niet door wegens. een technische storing, iets wat men allerminst dédr zou verwachten. We zullen wel zien. Zaterdagmorgen 8.30 uur is weer de start van de tra ditionele tocht van de bejaarden. Ook dit jaar is de animo weer bijzon der groot. Waar wij heen gaan zul len wij morgen wel zien. Het begin punt is de Gasthuissingel. ooit van de hellingen van scheepswerven van Amels gleed. Zelfs de roemruchte Bananenboot was kleiner dan deze boot, die een totale lengte krijgt van 103 me ter. De breedte van het schip bedraagt 13.50 meter, terwijl de hoogte van de kiel tot schoorsteen ongeveer 22 meter bedraagt. De voortstuwing zal geschieden door een 4000 pk motor, geholpen door drie hulp- motoren van elk 225 pk. Deze motoren drijven generatoren aan van 140 kw. De motor van het havenaggregaat heeft een vermogen van 84 pk met een 50 kw ge nerator. Verdere technische gegevens zijn: tussen de loodlijnen is 90 m. breed te, terwijl de holte 7.50/5meter bedraagt. Snelheid 15 mijl (plm 27 km p. uur). Komen en gaan. In Exmorra werd de familie G. Boersma uit Allinga- wier verwelkomd, die nu de Geref. pastorie bewonen. Familie A. Rien- strade Witte verliet de boerderij in de „Noardermar” waar ze zo lang woonden. Ze wonen nu op nr. 7 in Huins. Voor onze dorpen be tekent hun vertrek een stukje ont volking. Allingawier kreeg nieuwe inwoners, die er al lang bekend zijn. Piet Boersma en echtgenote. In Schraard nam men afscheid van R. Burghgraeff, die nu in Makkum is komen wonen. De kerkeraad van de Geref. kerk in Schraard zegt Burghgraeff hartelijk dank voor het vele werk, dat hij voor de gemeente heeft gedaan als boekhouder en als lid van de commissie van beheer. Hij deed zijn werk altijd met veel liefde en toewijding. De maaiers zijn al weer in het veld. Het gerikketik van de maaimachine mengt zich met het gekrijs van onze weidevogels, beducht voor broedsel en jongen. Wees goed voor de die ren, spaar de vogels. Een jongeman uit het dorp wist hen door het autoraampje zwemmend naar de wal te brengen. Inmiddels geholpen door een dorpsgenoot. Het werd ook hoog tijd, daar de auto reeds zinkende was. Thant, de secretaris-generaal van de Ver. Naties, heeft in een rede tot de buiten landse pers in New York weer uitdrukking gegeven aan zijn bezorgdheid, dat de oorlog in Vietnam zal worden uitgebreid en zo het begin van een derde wereld oorlog zou kunnen worden. De laatste twee maanden is de oorlog geïntensiveerd, de bombardementen op Noord-Vietnam zijn verhevigd en het einde lijkt minder dan ooit in zicht. Thant blijft ervan overtuigd, dat een stopzetting van de Ameri kaanse bombardementen de mogelijkheid van een gesprek zal openen en ook de regeringen van India, Pakistan, Nepal, Ceylon en Afghanistan, die Thant kort geleden heeft bezocht, zijn die mening toegedaan. Opmerkelijk was in Thant’s verklaring de zinsnede, dat het feit, dat Noord- Vietnam weerstand blijft bieden aan een zoveel sterkere mogendheid, een belang rijke factor is geweest en nog is voor de omstandigheid, dat het conflict niet buiten de grenzen van Vietnam is gekomen. In China is het nog steeds niet rustig. Men kan moeilijk een overzicht krijgen van wat er zich afspeelt en bij een be schouwen van de machtsverhoudingen blijft het helemaal gissen, al lijkt uiter aard de ene gissing beter gefundeerd dan de andere. In Peking hebben duizen den Rode Gardisten geprotesteerd tegen het verenigde actie-comité, een groep van concurrerende Rode gardisten, die enkele maanden lang in Peking zeer ac tief schijnen te zijn geweest. De meer extreme Rode gardisten schijnen de overhand weer te hebben gekregen. Zij zijn tevens overgegaan tot een aanval op Tsjen Ji, de minister van buitenland se zaken, die al eerder beschuldigd was van verkeerde inzichten, maar die be kend had en zijn leven had gebeterd. Het afgelopen weekeinde zijn Rode gar disten plunderend het ministerie van buitenlandse zaken binnengedrongen en hebben zij geheime documenten geco- pieerd. Achter deze activiteiten moet men onge twijfeld de machtsstrijd zoeken, die zich in de Chinese top aan het afspelen is. Men krijgt de indruk, dat Mao Tse toeng en zijn plaatsvervanger, generaal Lin Piao, die enkele maanden van het to neel was verdwenen, hun positie tegen over hun tegenstanders in de party (tot wie men de Sterk aangevallen president Lioe moet rekenen) hebben versterkt. Lioe vertegenwoordigt vooral de partij- organisatie, die wat minder gevoelig is geworden voor de revolutionaire denk beelden van Mao en degenen, die zich achter hem hebben gesteld. Maar al heeft Mao de centrale punten van China nu hecht in de hand, dat wil volgens waarnemers nog helemaal niet zeggen, dat hij geheel China vast in zijn greep heeft. Was dat het geval, dan zou het lot van Lioe al beslist zijn. In zeker 22 Chinese provincies rijn geen maoïstische revolutie-comité’s gevormd en hebben de militaire bevelhebbers, die vaak ook hoge partijfunctionarissen zijn nóg een belangrijke mate van zeggen schap. j’w Pech op Pinkster. Bennie Nljholt, Florencestraat 10 te Bolsward, stak eerste Pinksterdag plotseling de weg over in de Hommerts, waar hij bij zijn grootmoeder was, en raakte on der 2 brommers. Met een hersen schudding en schaafwonden is hij naar huis vervoerd. en Wymbritseradeel. In de consistorie. Pipe heeft de lunch gebruikt in. de consistorie van ’t Verpleeghuis „Bloemkamp”. Hij ver zocht ons mee te' delen, dat het een voortreffelijke maaltijd was ge weest. Drakensteyn: Prinses Beatrix met haar zoon prins Willem Alexander Max Koot Pinkster-toerisme. Het Pinksterweek end was Makkum voor velen ook weer een grote trekpleister, de bun galows (24) op het recreatie-centrum „De Holle Poarte” waren allen be zet, met meest Hollandse gasten. De Duitsers en Fransen zaten het meest op de goed bezette camping in de 120 caravans en tenten. De dagrecre atie was aanmerkelijk minder groot dan voorgaande jaren. Vermoedelijk is ook het wisselvallige weer hieraan debet geweest. Zondag bezochten zo’n 1200 dagjesmensen de Sankop. 2de Pinksterdag waren het er ongeveer 700. Het gat by de Pölle. Een auto, ko mende uit de richting Bolsward, kwam ter hoogte van de „pölle” bij Hichtum in een gat tegen de band van de rijweg en raakte daardoor uit balans met als gevolg in de slip. Het vehikel kwam in de Harlinger- vaart terecht. De inzittenden, een echtpaar uit Elburg met twee kinde ren, durfden de auto niet te verlaten, omdat geen van vieren de zwemkunst machtig was. V"

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1