l Gahe Skroar Met tweetalig onderwijs haalt Friesland achterstand van eeuwen weer in I I Onderwijsvernieuwing volgens oud principe w yiPaedagogysk adviesbureau” veel werk I 106e JAARGANG No. 39 DINSDAG 23 MEI 1967 I Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes Tsjerkwert Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Wymbritseradeel. Hwat hat üs hjoed to sizzen Elk minske hat syn winsk j. s. BEGELEIDING yn Frys- Tj. de J. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Montreal: Koningin Juliana heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Neder landse Inzending op de wereldtentoonstelling. Op de foto krijgt de koningin bloemen van een klein Nederlands meisje by het betreden van het Nederlands paviljoen 3e week mei 1942 seerd op verrichte onderzoekingen en opgedane ervaringen. de vierde, vijfde en zesde klas in be werking zijn. Zoals wellicht bekend zal zijn is men er tot dusver in geslaagd, onder leiding van het Paedagogysk Advysbureau, te komen tot een geheel „eigen” methode voor het Nederlands op de tweetalige scholen, aansluitend op de Friese „on derbouw” in de beide laagste klassen. De heer Vledder, direkteur van het bu reau, legt er ook hierbij de nadruk op dat al dit werk geschiedt in uitstekende verstandhouding tussen mensen zowel uit het openbaar als het protestants- christ'elijk en het r.k. lager onderwijs. Te koop antiek Pultrum. P. R. Krol, Oosterlittens. Te koop drie melkbussen, resp. 20, 30 en 40 1. inh. T. Visser, Lollum. De burgemeester van Hennaarderadeel heeft tot wethouder, tevens locoburge- meester van deze gemeente benoemd, de heer Sipke de Jong, veehouder te Edens, lid van de N.S.B. Hwa soe in earme arbeider helpe kinne oan in knappe melkers jas De heer A. Veldhuis 25 jaar botermaker aan de coöp. zuivelfabriek te Wommels. Ds. B. J. Geerling, van 19051931 te Burgwerd met emeritaat. 25 jaar getrouwd: Rients Dijkstra en Klaaske Twerda te Wommels; E. Hoeke- ma en M. Feenstra te Makkum; Auke de Groot en Trijntje Tymstra te Witmar- sum; Tjeerd Hemstra en Jetske Bakker te Burgwerd; B. Sietsma en B. Hemstra te Wommels; Jan Schild en Jeltje Hem stra te Wommels; Jan Sj. Dijkstra en Japke Roedema te Kimswerd; Comelis de Vries en Murkje Stroband te Achlum; Folkert Brouwer en Berendina Krythe te Burgwerd; Jan Postma en Tjitske Brouwer te Burgwerd. Dyn toer en tsjerke. Passe yn it gehiel. Dat makket fan in doarp. Sa’n fredich toaniel. Dochs past er der thüs Mei dy eftergroun. Fan in greidboersdoarp Sa geef en sa soun. Oan ’e aide trekfeart. Op nei Warkum ta. Dêr’t de dyk en ’t wetter. Har aldste rjuchten ha. Dêr leit it doarp Tsjerkwert. To speegljen yn ’e feart. As sa om ’e middel De sinne westlik keart. Tsjerkwert dyn brêge. Is ’t bigjin en de ein. Dy is wol mei sin. Oer it wetter dellein. Abonnementsprijs f 3.25 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2944 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) te Groningen en K. Boelens, inspekteur van het l.o. te Drachten, zijn pas terug gekeerd van een studiereis die ze maak ten naar Wales, de (Engelse) streek waar men met het tweetalig onderwijs verreweg de meeste ervaring heeft op gedaan. Friesland zal er ongetwijfeld nog het nodige van kunnen opsteken. yndustry mei de havens mear romte fergje. De gatten, hwertroch it salte sé- wetter binnenkomme kin, wurde dér- troch al djipper en breder en it is der in fjochterij op libben en dea om foar to kommen dat dit hiele gebiet forpest wurdt. Mei namme de kostbere tünbou fan it Westlan sit yn tüzen soargen. Doe’t ik forline jier in nacht yn Rotter dam wie en de moams oan de kelner by it brea in potsje thé frege, seach de man my oan mei in pear greate eagen en sei: Wit menear net, dat wy hjir yn Rotter dam binne? Hy woe mar sizze, dat de thé hjir net to drinken wie fanwege it minne wetter. Mar net allinnich yn Rot terdam, mar winlik yn it hiele lan mak ket men jin greate soarch oer foldwaen- de goed wetter, sawol foar de minske as foar de bidriuwen. Hwant de smoargens fan It wetter troch de yndustrialisaesje en it tanimmend oantal minsken yn üs lén, is skrikbarend. Der lizze al plannen fan folie hünderten miljoenen om dit kwea troch suveringsynstallaesjes en djippe boaringen de baes to wurden. Ek hjir yn Fryslan wurdt de sounens fan de minske en it fé earnstich bidrige, hwerby dan de fiskerij yn de binnenwetters him oanslüt. Dêrneist hawwe wy nou in jiermannich wiete simmers hawn, mar by de earste echte simmer komme fan alle kanten de oanfragen om wetter yn to litten en nei de hegere dielen fan de provinsje op to pompen. Hwant wetter is ünmisber en it greatste diel fan üs provinsje sit yn de Wélden. Salang de simmer foar de fa- „Sinds 1955 is in Friesland wettelijk mogelijk wat ze overal elders ter wereld al sinds eeuwen hebben gedaan.” Dat zegt de heer G. H. Vledder, direkteur van het Paedagogysk Advysbureau fan de Fryske Akademy te Leeuwarden. Het is dui delijk waar die uitspraak op slaat: op het onderwjjs in de moedertaal. De geleerde Comenius mag dan al rond 1667 gezegd hebben: „Alle onderwijs in moedertaal onderwijs”, in de Friese situatie heeft het tot in de tweede helft van de twintigste eeuw moeten duren voordat die stelling ook hier in praktijk werd gebracht. Maar sinds, in 1955, de wet-Cals het mogelijk maakte dat Friesland tweetalige scholen kreeg, is die achterstand-van-eeuwen toch vrij snel ingelopen. In nauwelijks tien jaar tijds namelijk schakelden er in Friesland 84 lagere scholen over op het twee talig systeem. Het Paedagogysk Advysbureau begeleidt deze vorm van onderwijs-'' ^erd en waarvoor nu de boekjes voor vernieuwing. Denk om uw dakramen, ramen aan de achterzijde van uw woningen, schuren en stallen. Eerst verduisteren, dan licht maken. Burg. J. Weerstra, Wonseradeel. In Lapland wonnen de Duitse troepen verder terrein. UNMISBERE FREON EN ERFLIKE FIJAN Gevraagd een tweedehands tweeling- kinderwagen. W. Scheffer, Witmarsum. lijk zal moeten maken, de staf van het P.A. de zozeer gewenste uitbreiding te geven. Direkteur Vledder doet het werk namelijk nog altijd alléén, zij het dan dat de Fryske Akademy, waar hij ge huisvest is, voor de nodige administra tieve hulpkrachten zorgt. Als men weet dat de (eenmans-) bezet ting even groot is als in de tijd toen het aantal aangesloten scholen nog slechts 33 bedroeg, is het duidelijk dat uitbrei ding niet alleen gewenst, maar ook noodzakelrjk is. Vandaar die aanvraag om een verhoogde rijksbijdrage die het mogelijk moet maken, twee nieuwe krachten aan te trekken: een ervaren onderwijzeres voor de begeleiding van het tweetalig onderwijs speciaal in de aanvangsklassen en een wetenschap pelijk medewerker voor de bestudering van de vormen van tweetalig onderwijs elders in de wereld en de verwerking van de daaruit verkregen gegevens voor de praktijk in Friesland, uiteraard. Dat (tweetalig) Friesland geen unicum in de wereld is weet men bij het Paeda gogysk Advysbureau trouwens al heel lang. Men laat niet na, zijn licht op te steken in andere gebieden die wat dat betreft op een grote(re) ervaring kun nen bogen. Twee leden van de advies commissie van het P.A., de heren J. Sinnema, hoofdinspekteur van het l.o. Kaap Kennedy: Dit is de nieuwe bemanning van het Apolloruimteschip, die de taak van de op tragische wijze om het leven gekomen vorige bemanning over zal nemen. Het zijn v.l.n.r. Don Eisele, Walter Cunningham en Walter Schirra hier tijdens een van de eerste trainingsbijeenkomsten op de grounbilêsting. Dat is foar boeren en eigners net wolkom, mar de wetter- bihearsking komt dochs op it foarste plak to’n goede oan de groun en dêrom kin men it ek wer net ünbilllk fine. It Staverse gemael hat in kapasiteit fan goed 4000 m3 per minüt en is dus liker- nöch fan deselde ütwurking as Teake- syl nei de forgreating fan okkerjiers. Mei dizze beide gemalen is de üntwette- ring in hiel ein yn de goede rjuchting, mar klear is it jit net. Earst as de Lauwerssé definityf öfsluten is, mei in pear spuisluzen nei it Waed en de nije spui- en skutsslüs by Dokkumer Nije- syl, dan tinkt men de wetterstün minsk- likerwize yn ’e hén to hawwen. Lykwols ek dan, doart men net to sizzen, dat it definityf dien is mei it to hege wetter. Hwant de forbetterlng fan de polders en wetterskippen giet stees troch, de wet- terberging wurdt alle jierren lytser en dêrtroch wurde de easken oan snelle óffier stadichoan greater. De minsken fan it fak sjogge jit oankommen, dat neist de forbettering fan de tafier nei de Lauwerssé troch streamkanalen, ek it Twadammenplan nei Amelia mei syn binnenmarren nedich wêze sil. Hawar, der bliuwt dus wol wurk mar yn it earstoan binne wy bliid mei de manske pompen yn Staveren, dy’t fan ’e winter al soarge hawwe, dat wy der net wer On der strüpten. Tagelyk mei de soarch foar de üntwette- ring, wurdt de soarch foar goed en fol- dwaende wetter aloan greater. It slimst verlenen van „gevraagde diensten” ten behoeve van de aangesloten scholen: 100 in totaal, waarvan 84 metterdaad twee talig. In feite doet het bureau veel méér. Het ontwikkelt in teamverband nieuwe (taal) methodes, waaraan de mensen uit de praktijk (van de twee talige scholen) al experimenterend hun volle medewerking verlenen. Momenteel is men, in groepsverband, druk bezig met het ontwerpen van een geheel nieu we leesmethode die de eventuele opvol ger zou kunnen zijn van de bekende en reeds ingeburgerde methode-Wytzes. Daarnaast wordt er gewerkt aan de voltooiing van de serie lesboekjes „Ne derlands op Friese scholen” waarmee men tot en met de derde klas is gevor- Een andere uitspraak, niet van Come nius, maar van oud-hoofdinspekteur L. F. Kleiterp, is deze: „Het meest ge slaagde voorbeeld van praktische onder wijsvernieuwing in ons land sinds 1945 is het systeem van de tweetalige scholen in Friesland.” Onderwijsvernieuwing dus, met andere woorden: Deskundigen op paedagogisch en didaktisch terrein achten het twee talig systeem in Friesland de meest ver antwoorde vorm van onderwijs. Ver wacht wordt dan ook dat het aantal tweetalige scholen (momenteel 1 op 4) in de naaste toekomst nog zal toene men. Om die ontwikkeling zo positief moge lijk te beïnvloeden heeft het Paedago gysk Wurkforbdn zich onlangs schrif telijk gewend tot instanties die met het lager onderwijs in Friesland ten nauw ste te maken hebben; de gemeentebe sturen, de schoolbesturen, de ouder- commissies, de hoofden en personeels leden van de lagere scholen. In de desbetreffende circulaire worden de feiten nog eens op een rijtje gezet: Voor het Fries sprekende kind, dat de leerplichtige leeftijd heeft bereikt, sluit het tweetalige systeem het beste aan bij de geestelijke ontwikkeling, die het tot dat moment heeft doorgemaakt. Opvoedkundig en onderwijskundig biedt het tweetalige systeem voor dit kind veel voordelen, met name wat het taalonderwijs betreft. Deskundigen op paedagogisch en didaktisch terrein achten het tweetalige onderwijs in Friesland de meest verant woorde vorm. Deze opvatting is geba- Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Towyl yn India hiele gebieten to woas- tyn wurde omt it wetter üntbrekt is okkerdeis yn Staveren in wurk klear komd, dat allinnich foar de provinsje Fryslan boud is en net minder as 15 miljoen koste hat. len fan de kunstwur- ken, dy’t soargje moat, dat yn tiden fan in reinige rite en oanhaldende weste- winen it lan der net ünder strüpt. Fan dy 15 miljoen bitellet it Ryk 6 miljoen, de oare 9 miljoen moat üt Fryslén kom me en dérta wurde ekstra opsinten lein knypt dat yn en om Rotterdam, dêr’t de OOK RES 5B KAMPIOEN Eindelijk is dan ook RES 5b kampioen geworden. Officieus waren ze reeds kampioen, maar de gestaakte wedstrijd LSC 4bRES 5b bij een stand van 8-0 was nog niet definitief vastgesteld. Vrijdagavond trokken de jongens naar Sneek, maar daar er slechts 5 spelers van Sneek kwamen opdagen, ging de wedstrijd niet door. In onderling over leg werd de wedstrijd op zondagmiddag in Bolsward vastgesteld. Er was flinke belangstelling, vooral van de zijde van de RES-jeugd, die een groot aantal spandoeken meevoerden. In de wedstrijd toonde RES 5b zich ver re superieur over hun tegenstander Sneek 5b. Met niet minder dan 12-1 werd gewonnen. In deze score had Min ne Dooper een groot aandeel. Hulde aan de jongens en trainer R. Dijkstra. Van de Sneek-aanvoerder ontvingen zij bloe men en een taart van het jeugdbestuur. Een andere, niet minder belangrijke taak van het P.A. is de begeleiding van de tweetalige scholen. Direkteur Vled der probeert ze in ieder geval elk jaar allemaal een bezoek te brengen en na tuurlijk maakt hij graag een „ekstra reis” als er in speciale gevallen proble men rijzen of moeilijkheden uit de weg moeten worden geruimd. Tenslotte is het P.A. er om ieder die dat vraagt van voorlichting te dienen over het tweetalig onderwijs in Fries land en de achtergronden daarvan. Er wordt daarvoor nooit tevergeefs een beroep gedaan op de heer Vledder, die direkteur is sinds september 1965, toen hij als zodanig de heer G. Sinnema (voorheen schoolhoofd te Opeinde) op volgde. En evenals zijn voorganger staat hij niet alleen belangstellenden uit eigen land of provincie te woord maar ook geïnteresseerden, veelal on derwijsmensen, uit andere tweetalige gebieden, zoals Noorwegen, Engeland (Wales!), de Nederlandse Antillen... Het werk van het Paedagogysk Wurk- forbê.n (de begroting beloopt rond f 40.000) wordt vrijwel geheel door het rijk betaald. Met dien verstande dat de aangesloten (100) scholen allemaal een tientje jaarlijks als donatie bijdragen. Er ligt momenteel een aanvraag om verhoging van het subsidie bij het de partement van Onderwijs en Weten schappen. Een verhoging die het moge- Beperkte invoering van nieuwe school boeken wegens de heersende papier schaarste. «WHÉ kênsjeminsken min binne, binne se foar de wilden bést, mar ien droege sim mer makket de greide wer ta heide. Om dizze reden kin It Staverse gemael ek wurkje, as wetterynlaet. De pompen wurde dan omskeakele ta greate hevels, dy’t it wetter fan de Ysselmar yn de Fryske Boezem jaget. Mar oan de moog- likheit om it dan nei it hege easten en suden op to meallen üntbrekt jit hiel hwat. Neist it nije gemael is ek in nije slüs foar de skipperij makke. De lytse aide slüs is ticht goaid. Party lju hiene der har moed net oer, mar men mei for- wachtsje, dat de akkomodaesje fan de nije slüs foar de plesierboaten goed yn oarder brocht wurdt. Boppedat sil it ge mael yn de fakansje tiid allinnich by hege ütsündering draeije, sadat it mei de sterke streaming yn dy nije slüs wol hwat tafalt. Dat is ek nedich, hwant it tai boaten nimt der hurd ta. Yn 1962 wiene der goed 1400 passanten, mar dit wie yn 1966 al mear as 2600 wurden. En it lit him oansjen, dat Fryslan hoe lan ger hoe mear mei de wetterrekreaesje to dwaen kriget. Hoe mear de Sudersé yn polders fordwynt, hoe mear silers en far- ders der op Fryslan tasetten komme. Al mei al in greate soarch foar de oer- heit al dizze wetterproblemen, omt it wetter fan üs allegearre de ünmisbere freon, mar teffens de aide erflike fijan is en bliuwe sil, net it minst l&n. INSPEKTEURS Moeilijkheden, die zich misschien in een bepaalde situatie kunnen voordoen, staan in geen enkele verhouding tot de voordelen, die het tweetalige systeem voor de geestelijke ontwikkeling van het kind meebrengt. Ten overvloede wellicht: de inspekteurs van het lager onderwijs in Friesland staan zo wordt in de circulaire nog eens herhaald achter het systeem en verlenen de grootst mogelijke mede werking bij de invoering ervan. Het Paedagogysk Advysbureau beschikt voorts over een bestuur van terzake deskundigen. De heer R. J. Sipkens, oud-inspekteur van het l.o. te Sneek, is voorzatter; wetenschappelijk adviseur is prof. dr. H. Nieuwenhuis, hoogleraar/ direkteur van het Paedagogisch Insti tuut van de rijksuniversiteit te Gronin gen. Voorts maken er deel van uit de heren S. Akkerman, direkteur van de chr. kweekschool te Sneek; K. Boelens, inspekteur van het l.o. te Drachten; H. Folkertsma, hoofd van een chr. school te Leeuwarden; H. Hellinga, burgemees ter van Leeuwarderadeel; P. W. Pieter sen, leraar paedagogiek en onder- direkteur van de rijkskweekschool te Leeuwarden; J. Sinnema, hoofdinspek teur van het l.o. in de derde hoofdin- spektie te Groningen en drs. G. de Vries, direkteur van de chr. kweekschool te Dokkum. In theorie beperkt het werk van het Paedagogysk Advysbureau zich tot het

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1