ERNSTIGE SPANNING IN HET MIDDENOOSTEN Wytmarsum en Burgemeester Van Hall had elk vertrouwen verloren I jfiaheSRpoar hark sjoch - i T06e JAARGANG No. 40 VRIJDAG 26 MEI 1967 J. s. Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. „De K.V.P. is net een toverbal” j L. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS N.O.P. 25 JAAR DROOG de Grote stad. K.V.P. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Hier een foto voorstellende het centrumplein, genaam de Deel, in Emmeloord, met de op achtergrond de Poldertoren, die dienst doet als watertoren. (Foto Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders) 4e week mei 1917 Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Acties in Vietnam. Zoals wij in het begin al aangaven, zijn Jasje uit. In Schraard zal over enige tijd een vertrouwd beeld verdwijnen, de klimop rondom de toren. Deze be groeiing gaat verdwijnen, voor de toren is het beter dat het groene jasje uit gaat. Wij menen ergens ge lezen te hebben dat de klimop in 1903 tegen de toren is geplant. Is dit zo, dan is de a.o.w.-leeftljd net niet bereikt. vragen worden een niet-begrijpen van de Amsterdamse situatie. Bij St. Jacob in het Bildt is een jonge haai gevangen, ongeveer 30 pond zwaar. Door de benoeming van de heer J. Kolk, lid van de S.D.A.P. tot burgemeester van TEngwierum heeft ook Friesland thans een sociaal-democratische burgemeester. Stijfselnood in Engeland. Verboden be hang en affiches te plakken. Bij wijze van proef is er dit jaar in de geref. kerk te Witmarsum geen zit- plaatsenverhuur gehouden. Een ieder mag zijn eigen plaats kiezen en daarvoor een zeker bedrag toezeggen. De hooiing is dit jaar laat. De weilan den op de kleigrond beloven dit jaar wei nig. Op de paardenmarkt te Oosterwierum waren ruim 2000 bruintjes aanwezig, hetgeen een buitengewone drukte ver oorzaakte. met de tot nu toe uitgebrachte rappor ten. It bilang fan ’e doarpen. Dat hat ek syn noed. Dan docht in fêste han Allinne mar goed. De Minne Simens Tsjerke Forsêftet dit gehiel. En siket syn bining Op ’t geastlik toaniel. Dat is nou noch sa. In soan fan dit lan. Us grytman Oosterhoff Haldt de jaechline yn ’e han. De tiid dy docht sines. ’t Is merkber aloan. Mar yn ’t doarp Wytmarsum Stiet Wünseradiels troan. Sa wie it fan Aids. Bistjür moast er wêze. Hwant op ’e sekretary. Koe men skriuwe en léze. Hoe greater de müle is, hoe breder de rêch wêze moat Uitgave: A J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad werden niet door de regeringspartijen gedeeld. Deze sloten zich aan bij de re geringsverklaring van premier De Jong. Een verklaring, die weinig te raden overliet. Premier De Jong vertelde rond uit, dat burgemeester Van Hall elk ver trouwen verloren had en zo snel mo gelijk van het Amsterdamse toneel diende te verdwenen. Er kon niet ge- De laatste paar dagen zijn in enkele crisishaarden van de wereld de spanningen bedenkelijk toegenomen. In Vietnam hebben Amerikaanse bommenwerpers aan vallen gedaan op het centrum van Hanoi, terwijl Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen aan de grens met Noord-Vietnam de gedemilitariseerde zone binnen trokken. Onverwachter dan de Vietnamese intensivering van de oorlog was de spanning, die het Midden-Oosten tot een zo gevaarlijk terrein heeft gemaakt, dat Thant, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, naar Cairo is gespoed en Brown, de Engelse minister van buitenlandse zaken, zijn bezoek aan Moskou heeft uitgesteld. De Tweede Kamer is het geheel eens met de regeringslbeslissing om burgemeester Van Hall van Amsterdam te ontslaan. Een verrassing was dit niet. De woord voerders van de politieke partijen hadden al eerder te kennen gegeven, dat z(j een handhaven van burgemeester Van Hall niet verstandig zouden vinden. Toch kreeg de regering deze week, bij het speciale kamerdebat over Amsterdam, ver wijten te horen. De oppositie, vertegenwoordigd door Partij van de Arbeid, de Pacifisten en de Democraten ’66, meende, dat de procedure van het ontslag be slist niet gelukkig is geweest. Zij had daar twee motieven voor. Welbedacht! M. Welbedacht is met zijn vrouw uit Allingawier vertrok ken naar Canada, ze blijven daar on geveer een half jaar bij hun doch ters. Ludgerus Siemensma werd don derdag in Exmorra binnen gehaald na een jarenlange tijd in Californië logeert hij nu weer in Friesland. Rover gevat. Zondag speelde te Har lingen op het Balklandterrein Har lingen 3 een wedstrijd tegen CAB 2 uit Bolsward. Na afloop van de wed strijd kwamen een drietal CAB- spelers tot de ontdekking, dat inmid dels alle geld uit hun kleding was geroofd terwijl er ook een sigaret tenaansteker vermist werd. Het ver lies bedroeg meer dan vijftig gulden. De politie stelde dadelijk een nauw gezet onderzoek in. Een verdachte, die men rond de box had zien schar relen, werd eens nader aan de tand gevoeld, waarna hij spoedig door de mand viel en een bekentenis aflegde. Het bleek de 37-jarige Th. V. te zijn, die daarna werd ingesloten. wacht worden, ?ei hij, tot het moment waarop de burgemeester zelf zijn af scheid zou aankondigen. Burgemeester Van Hall had hiermee willen wachten tot de publikatie van het volledige rapport Enschedé. Dat zou te lang hebben geduurd, meende de rege ring. Bovendien, zo zei premier De Jong, is het ontslag niet alléén geba seerd op dit rapport, maar ook op alles wat na de publikatie van het eerste deel is voorgevallen. Dit laatste was misschien wel de meest sprekende motie van wantrouwen, die de regering ooit ten aanzien van de Am sterdamse burgervader heeft uitgespro ken. De regering doelde kennelijk op de verklaring van de heer Van Hall, dat hij na enige tijd wel wilde gaan, maar in geen geval direkt. Naar het oordeel van de regering gaf de burgemeester met deze verklaring opnieuw blijk van Burgemeester Van Hall had al meege deeld, dat hij zelf wilde heengaan. De regering had dus de eer aan hem moe ten laten. Minister Beernink (binnen landse zaken) weigerde bovendien tot het laatste moment (een gesprek met Amsterdamse wethouders) te kennen te geven, dat Van Hall zou worden ont slagen. Deze klachten van de oppositie de Amerikaanse troepen in Vietnam in de gedemilitariseerde zone binnenge trokken. Dat is nauwelijks een schen ding van het karakter van dat gebied te noemen, aangezien de Noordvietna- mezen er zich al geruime tijd genesteld hadden. Het lijkt meer een actie in het kader van de afgrendeling van Zuid- Vdetnam dan de voorbode van een aan val op Noord-Vietnam. Troepen van de V.N. Egypte ging nog verder. Sinds de Suez- crisis van 1956, toen Israëlische troepen in samenspel met de Engelsen en Fran sen in snel tempo het schiereiland Sinaï hadden veroverd en na hun terugtocht een legermacht van de Ver. Naties de Egyptische grens kwam beschermen, zorgden deze manschappen van de Ver. Naties in Gaza, langs de grens van de Negeb en op de basis aan het zuidelijke einde van de golf van Akaba niet alleen voor de bescherming van Egypte, maar ook voor de bescherming van Israël. Sindsdien konden bovendien schepen de golf van Akaba naar de Israëlische ha ven Eilath opvaren, hetgeen de Egyp- tenaren tot dan verhinderd hadden. Nu verzocht Egypte de Ver. Naties eind vorige week deze 3400 man van zijn grondgebied terug te trekken, aan welk verzoek Th: nt heeft voldaan. Egypte voerde als reden aan, dat de troepen van de Ver. Naties gevaar liepen in een conflict te worden betrokken, wanneer Israël tot de aanval zou overgaan. Zoals een CHU-voorman onlangs op een bijeenkomst van de CHU de taak had het ontslag van de heer Van Hall aan te kondigen, was het nu kennelijk de beurt aan de heer Schmelzer om nieu we. geen aangename, belastingmaatre gelen aan te kondigen. Geen voorrang. Zondagmiddag moest de bromfietser W. K. uit Bolsward met een hersenschudding naar het ziekenhuis in Sneek worden ver voerd, nadat hjj was aangereden door een auto, waarvan de bestuurder geen voorrang verleende. - Het blijft neen. Tenslotte de persconferentie van presi dent De Gaulle, die grotendeels aan En geland en de EEG gewijd was. De Gaulle verklaarde geen veto uit te spre ken, maar zijn gehele betoog was erop gericht de moeilijkheden van een toe treding zo breed mogelijk uit te meten. Hij verklaarde zich er een tegenstander van karakter en richting van de EEG ook maar iets te veranderen en meende tegelijk, dat Engelands toetreding die verandering met zich zou brengen. Wilson blijft evenwel hardnekkig vast houden aan zijn plan zo snel mogelijk de onderhandelingen over Engelands- toetreding te beginnen. Eind van de maand komen in Rome de regerings leiders van de EEG samen. Wellicht horen wij dan meer over het begin van de onderhandelingen. Arabische verdeeldheid. Men moet het besluit van Nasser om de aftocht van de Ver. Naties te vragen, vermoedelijk zien tegen de achtergrond van de strijd, die de Arabische wereld verdeeld houdt in een radicale vleugel (Egypte, Syrië, Irak) en een traditiona listische vleugel (Saoedi-Aratri en Jor danië). Toen bij vorige gelegenheden het twistgesprek tussen Egypte en Jordanië een hoogtepunt bereikte en Egypte Jor danië verweet een handlanger van de westelijke mogendheden te zijn, sloeg Jordanië terug met de opmerking, dat Egypte zich bij alle gepraat over de be- vrijding van Palestina toch maar lekker verschuilde achter de Ver. Naties. Dat verwijt wil Nasser nu vermijden. Maar toch tast men nog in het duister, waarom Nasser, die zich steeds zeer terughoudend betoont, nu zo met vuur aan het spelen is. Want dat doet hij, ook al ligt het niet in zijn bedoeling, dat het tot een oorlog komt. Een klein incident kan al voldoende zijn voor een explosie. Misschien hebben de Syriërs hem'waar kunnen maken, dat zij door Israël worden bedreigd en wil hij nu door indruk op Israël te maken, de aan val afwenden. Misschien ziet hij in het opvoeren van de spanning een middel om zijn prestige in de Arabische wereld te herstellen. Valt Israël Syrië n.l. niet aan (en daar is grote kans op), dan kan hij het zo draaien, dat zijn invloed Is raël heeft afgeschrikt. Het gevaarlijkst wordt de toestand aan de ingang van de golf van Akaba ver moedelijk, wanneer Nasser onder zware druk van de Arabische openbare mening zal komen om de scheepvaart naar de Israëlische haven te beletten. Amerika is druk in de weer om de span ning zoveel mogelijk weg te nemen. Naar verluidt heeft president Johnson een boodschap aan premier Kosigin ge- Te Burgwerd een boerderij door de bliksem getroffen en afgebrand. Wegenwacht. Het gebeurde om streeks kwart over vier op rijksweg 43 op het kruispunt met de weg Fols- gare-Tjalhuizum. De auto, bestuurd door J. C. uit Oosterend, kwam uit de richting Folsgare en stak de rijks weg over. Uit de richting Sneek naderde de bromfiets. Mej. G. K. uit Sneek, die bij W. K. op de duo zat, kreeg verwondingen aan het rechter onderbeen. Zij werd door een wegen wacht naar huis gebracht. Koetsier in de dop, zo zou je het kun nen noemen. De heer P. Hiemstra te Hichtum had de koestal schoon gemaakt en de laatste resten stro op een wagen gedeponeerd en deze in het land gezet om de volgende dag leeg te maken. Een echtpaar scholeksters vond dit een gerede aan leiding om haar eerste ei op de wa gen te deponeren. Feestelijk. De Bolswarder raadsleden brachten een heildronk uit op de ge zondheid van Prins Alexander. De heer Van Daalen was toen al ver trokken: zijn vrouw was jarig. Mevr. Hilgers kwam helemaal niet: haar man vierde zijn 25-jarig jubileum. Brievenbus. Als dit zo door gaat, ontvangt notaris Bruinsma dit jaar veel post. Wij zagen buitenlandse toeristen ansichtkaarten bij hem door de brievenbus mikken. Ze dachten kennelijk dat het hier een postkan toor betrof. Trouwens e staat ook met grote letters: Brieven. - Al sinds de wapenstilstand van 1949 kunnen de Arabische landen maar wei nig vrede hebben met de aanwezigheid van Israël in het Midden-Oosten. En vooral die groepen Palestijnen, die uit het gebied van het huidige Israël zijn gevlucht, zijn een drijvende kracht om de staat Israël van de kaart te vagen. Sinds een paar jaren vormen zij terro ristische groepen, die aanslagen plegen in Israël en dan snel verdwijnen over de grens, voornamelijk die met Syrië, maar ook wel die met Jordanië. Deze acties zijn het laatste jaar intensiever geworden en Israël, dat de buurlanden voor dit terrorisme aansprakelijk stelt, heeft al enkele malen vergeldingsaan- vallen ondernomen. Syrië is daarvan het slachtoffer geworden, maar ook Jor danië, dat overigens weinig wil weten van het Palestijnse bevrijdingsleger. Enkele weken geleden had Israël Arabischelanden gewaarschuwd voor de ernstige gevolgen, wanneer de ter roristische acties zouden voortgaan. Dit wekte in Damascus de zorg, dat Israël een grote actie zou kunnen ondernemen. Overleg met Egypte, op grond van het vorig jaar november gesloten bijstands- verdrag, volgde. Egypte dirigeerde daar op een divisie naar Sinaï. De andere Arabische landen bleven niet achter. Jordanië, Irak en Koeweit brachten hun troepen ook in paraatheid. Dat alles om een vermeende aanval van Israël op Syrië te voorkomen. De Katholieke Volkspartij heeft in Den Bosch haar jaarlijkse partijraad gehou den. Oorspronkelijk bedoeld als een bij eenkomst waar kritiek op het partijbe- leid kan worden geuit, is deze partij raad de laatste jaren steevast een ge legenheid tot massale aanhankelijk- heidsbetuiging geworden. Ook nu was op de partijraad niet veel van kritiek te merken. De enige afgevaardigde, die de KVP hekelde omdat men zonder al te veel moeite van het kabinet Cals naar het kabinet De Jong was overgestapt, werd onder aanvoering van partijvoor zitter Aalberse weggehoond. „De KVP is net een toverbal. Zij verandert voort durend van kleur, maar wordt ook steeds kleiner,” merkte een van de af gevaardigden op. ,,U bent net een snip pertje suiker. U laat zich door anderen oplikken,” antwoordde de heer Aalber se. Geen beste verdediging, maar het bleek voldoende. Het belang van de KVP-partijraad mag men echter niet uitvlakken. Over de hoofden van de aanwezige kvp-ers heen, richten de woordvoerders zich vaak tot geheel politiek Nederland. Zo ook nu. De fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer, de heer Schmelzer, kwam met een belangrijke mededeling. Hij zei, dat het „wellicht niet onmoge lijk was, dat waarschijnlijk in de toe komst een tijdelijke, matige verzwaring van de indirecte belastingen noodzake lijk zou zijn.” Hwat hat I us hjoed to sizzen Ook het stadhuis ontvangt veel on gestempelde post. Bode Meinema stapt er iedere morgen mee naar het postkantoor. Aan de rollade. Een 35-jarig echt paar dat de jubileumsdag in Bols ward in hotel Boermans vierde, gaf iedere gast een rollade mee naar huis. Hartelijk zo’n hartige hap! Waar rook is is in de regel ook vuur. Maar woensdagavond was dat niet het geval toen uit een bus op de Marktstraat rookwolken walmden. De brandweer rukte uit, maar tot brand kwam het niet. Nadat men zich door het dak van de bus toe gang had verschaft kon de kraan van de oliekraan worden dichtge draaid en was het euvel verholpen. Maidenspeech. Het VVD raadslid Borggreve heeft in de afgelopen raadszitting te Bolsward zijn maiden speech gehouden, n.l. toen, hij pleit te voor de handhaving van een rook kanaal. zonden om diens medewerking. Rusland staat vijandig tegenover Israël én on derhoudt de beste betrekkingen met de Arabische landen, waaraan het voor grote sommen wapens heeft geleverd. Maar een Russisch belang bij een con flict is niet te zien. Hopelijk zal Moskou achter de schermen de nodige terug houdendheid bepleiten. Dat zal vooral in Syrië moeten gebeuren, want het blijft onwaarschijnlijk, dat Nasser met de oorlog in Jemen op zijn hals nu ook nog een oorlog tegen Israël wenst. Numeriek zijn de Arabische legers wel in de meerderheid, maar bewapening, oefening en vooral de gecentraliseerde leiding van Israël schijnt die van de Arabische landen verre te overtreffen. De molen te Baburen is in 1882 ge bouwd door G. van Wieren te Janum voor f 1750.Als molenaar fun geerden resp. Th. Wiersma, P. Tols- ma, J. Douma, E. Bijlsma, W. Louws- ma, I. J. Hibma, L. Minnema, Sj. Dijkstra, A. Draaijer, A. v. d. Berg en W. Koopmans. Dit was het juiste antwoord dat in een van de inder- dorp vragen Tjerkwerd - Exmorra moest worden gegeven. Wist u het? - Schoolmeester. Een andere waag: Hoeveel sollicitanten streden in 1833 om een schoolmeestersbenoeming in Tjerkwerd en wie werd benoemd? Het antwoord luidde: 28 en benoemd werd Jolie Gerrits de Vries te He- melum. Het is maar een weet. Maar toen H. en Sj.-schrijver door de wij ze mannen uit Tjerkwerd werd op gebeld, moest hij het antwoord schuldig blijven. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. Terecht is er tijdens het kamerdebat op gewezen, dat de vervanging van de bur gemeester geen oplossing is voor de hoofdstad, maar slechts een eerste stap op weg naar verbetering. „Een ge zamenlijke aanpak van de samenleving in de grote steden van Nederland is nodig,” zei de heer Aarden van de kvp, die overigens opvallend weinig spreek tijd voor de gehele affaire nodig had slechts vijftien minuten. Hij vertolkte in korte bewoordingen de gevoelens van de gehele kamer. Onder druk van de woningnood is in de na-oorlogse jaren koortsachtig gewerkt aan de uitbouw van onze steden. Een aantal belang rijke zaken zijn daarbij echter teveel op de achtergrond geraakt. De jongeren vinden in de grote stad geen eilanden meer om zich in de hui zenzee te vermaken. Elke vorm van re creatie komt vrijwel direct in strijd met de overdrukke samenleving in de stad. Dat geeft aanleiding tot allerlei onrust gevoelens. De afstand tussen burger en bestuurder is in de grote stad te groot geworden. Ons oude bestuurssysteem rijk, provincie, gemeente, burger, vol doet niet meer als de steden samen levingen van meerdere honderdduizen den mensen zijn geworden. De woordvoerdster van D’66, mej. Goud- smit, bepleitte terecht voor een soort ombudsman, die het vertrouwen van de gewone man in zijn bestuur weer wat kan herstellen en ertoe kan bijdragen, dat de afstand wat wordt ingekort. De heer Mellema (chu) meende, dat een betere regeling van de demonstratie vrijheid nodig is. Maar hij werkte tege lijkertijd aan een beknotting daarvan. Want, zei hij, de deelnemers aan een demonstratie moeten ervan worden doordrongen, dat zij „de rechten van mensen, die niet demonstreren, moeten ontzien.” Daar kan men veel onder ver staan. De chu-woordvoerder was wel een voorstander van een soepeler beleid ten aanzien van de leuzen, die bij de monstraties worden meegedragen en die in het verleden nog al eens aanleiding tot vechtpartijen met de politie hebben gegeven. Enige hilariteit ontstond toen de heer Mellema kennelijk onder de indruk van de vele gesprekken over partijver- nieuwing sprak over „onconfessione le leuzen”, in plaats van onconventio nele. Vrijwel de gehele Kamei- bleek te leurgesteld door het werk van de com missie Enschedé, die in opdracht van de regering een onderzoek heeft ingesteld naar de gebeurtenissen in de hoofdstad. De Kamer meent, dat de commissie zich niet had moeten beperken tot het op maken van een zeer uitvoerig proces- Een niet mis te verstane waarschuwing, verbaal maar ook in de stoel van de rechter had moeten plaats nemen door een oordeel over de betrokken gezags dragers te geven. De kritiek van de Ka mer kwam wel wat vroeg. De commis sie gaf al eerder te kennen, dat zij haar taak nog niet als beëindigo beschouwt Bij de tjjd. Het belangrijkste nieuws in Allingawier is dat de klok weer slaat op ieder half en heel uur. In het uurwerk was een onderdeeltje versleten en dat is nu weer her steld. ”1. &****4^*

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1