Honderd jaren Roode Kruis I Gabe SKroap S „Waar blijft dat geld toch allemaal?” 106e JAARGANG De werkloosheid Fan de Mar tiny toer Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Wdrkum en L <1 bM* J No. 41 DINSDAG 30 MEI 1967 Wymbritseradeel. Hwat haf us hjoed to sizzen Honderd jaar. Niet minder - toch minder Geen cent subsidie. Nederland fabriceert papieren lucifers. Helpt helpen! Handen te kort. Dit is vakwerk. KOSTLIKE BOEKEN Tj. de J. le week juni 1942 Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Een ernstige president Lyndon Johnson en premier Lester Pearson tijdens hun gesprek over de crisis in het Midden-Oosten en andere wereldproblemen in de zomerresidentie van de Canadese eerste minister Alle bouwwerken moeten na 1 juli wor* den stopgezet. x Ook restaurants moeten voortaan dê aardappelen in de schil koken. In lytse geast praet it meast Neen, we hebben ons gezicht niet mee, glimlacht de heer Van Emden. Zo’n def tige huisvesting! Maar we kregen dit huis ten geschenke! En Monumenten zorg waakt er over. Het is mooi, maar niet efficiënt. En het maakt zo'n dure indruk Hij kan het zich indenken, dat, wanneer men dit ziet, wanneer men al die mensen telt, die in dienst van het Rode Kruis bezig zijn, men zich afvraagt of dat nu allemaal nódig is. Maar hij heeft een afdoende manier om zijn vragende bezoeker tot zwijgen (en tot inzicht) te brengen. Hij gaat sim pelweg vertellen welke taken er worden vervuld en nog moeten worden vervuld. En de bezoeker krijgt de neiging om te zeggen: Stop er maar mee! want hij' begrijpt wat er komen gaat. Er is nóóit ge'd genoeg! De heer Van Emden zit op zijn praat stoel als hij de taken van het Rode Kruis opsomt. Allemaal passeren ze de revue, het informatiebureau (vooral vlak na de oorlog zeer belangrijk), de moedermelk- en hoornvliescentrale, het lectuurdepot, de boottochten met de eigen Henry Du- nant” voor chronische, bedlegerige pa tiënten, die anders nooit buiten zouden komen, de vakantieweken voor invaliden Er zijn bejaarden, voor wie het „met lege tijd geen raad weten” niet bestaat. Zij hebben of vinden altijd wel wat te doen. Maar er zijn er ook en met na me in de bejaardentehuizen die als in een vacuum belanden wanneer de dag taak is weggevallen. En hierdoor ver snelt het verouderingsproces. in het Henry Dunanthuis en hij noemt in het bijzonder de vrijwilligers, die daarbij helpen, die soms hun eigen vakantie opofferen. En dat alles zonder één cent subsidie! Vandtór de slagzin: Helpt UW Rode Kruis helpen! Dat Rode Kruis bestaat alleen dank zij de medewerking van het Nederlandse volk. Zo ook handhaaft het zijn volstrekte onafhankelijkheid. Daarom hoopt het Rode Kruis, bij zijn honderdjarig bestaan, dat het Neder landse volk dit ook thans weer waér maakt. Dat het „zijn” Rode Kruis in staat stelt te helpen waar dat nodig is. En die noodzaak wordt niet geringer, maar steeds groter en uitgebreider. Momenteel, vertelt dokter Rot, hebben we 258 gediplomeerde welfarewerkers in dienst. Over vijf jaren moeten dit er 500, over 10 jaren 1000 zijn. Er zijn nu al handen te kort, verschei dene inrichtingen staan op de wachtlijst. Vooral de bejaardentehuizen tonen grote belangstelling. De opleiding geschiedt vanwege het Rode Kruis en zij, die aldus opgeleid zijn, komen niet „op de vrije markt”, maar treden ook in dienst van hét Rode Kruis. Daardoor toch heeft men de garantie, dat deze krachten al tijd „up to date” zijn. Er zijn plannen om te komen tot een legertje van 4500 vrijwillige welfare werkers, die op districtscursussen voor deze taak worden opgeleid. Ook hier zal men, via bijscholingscursussen, voortdu- Gjin skriuwer Ontkomt oan syn eigen persoanlikheit en syn eigen ünderflning. As Ds. Kalma seit, dat hy in klaeifries üt it hege noarden is, dan is dat hjir en dér to merkbiten. Sa neamt hy de bouboer op blz. 23 swier- moediger as de greidboer. It wol my foarkomme, dat dit faeks wol opgiet yn it noarden, mar bygelyks net yn de bou- hoeke bisuden Harns. De lju fan Penjum en Kimswert soe ik it net graech fan sizze. Dat jildt ek as hy foar de boeren üt it noarden seit, de orthodokse boeren, de bouboeren. Dit giet foar de Dokku mer kontreien wol op, mar yn de West- hoeke net. Mar ik wol mei dizze opmer king perfoarst gjin krityk jaen op Ds. Kalma’s boek. Krekt oarsom, ik biwün- derje dizze treflike ütjefte en ik soe alle man, dy’t graech ris in forantwurde skó- ging fan de Fryske bifolking ta him nimme wol, mei greate oantrün op dit boek wize wolle. It wurk fan Dr. van der Zee, Dr. Koek, F. Bergsma en Jan Pie- benga, om de bilangrykste mar to nea- men, wurdt mei dit boek fan Ds. Kalma fordjippe en harmonisearre. Wy winskje de ütjower en de skriuwers in great en fortsjinne sukses ta mei de hiele sery en sjogge al mei üngeduld üt nei in lyk- soartich wurk oer de trêdde noardlike komponint, de Drinten. Dat sil wol net lang op him wachtsje litte, tinkt üs, hwant ek dit folksdiel is de muoite fan in yngeande bistudearring en biskriu- wing mear as wurdich. rend „bij” moeten blijven. De nadruk valt vooral op het bewerken van hout en metaal, emailleren, tapijtenknopen enz. Het is werk, niet alleen voor vrouwen, maar ook voor mannen. neer dokter Rot, energiek, geanimeerd, de plannen voor de toekomst ontvouwt, dan is het wel duidelijk, dat in de nieuwe eeuw, die voor ’t Rode Kruis aanbreekt, de taken niet af-, maar wel toenemen, niet inkrimpen, maar zich wel uitbreiden. En dan gaat het niet alleen om finan ciële bijdragen, maar wordt er vooral een beroep gedaan op de mens, als mede mens, in de oproep: „Helpt Uw Rode Kruis helpen!” Gevraagd 2 hooiers B. Speerstra, Tjerk* werd. Behoorlijk fruitjaar in zicht. Alleen dé goudreinetten bloeien slecht. Het rijkslandbouwconsulentschap koopt in Friesland 500 zwartbonte gedekte vol* bloed pinken. Wij hopen dat het beter wordt Deez’ toestand duurt ons nooit te kort Een ieder moet weer aan de slag Dat 't spoedig anders worden mag De werkloosheid is nog groot Veel industrieën zijn in nood Men geeft aan mensen hun ontslag Die werkten eerst de ganse dag Ook nu in het textielbedrijf Ging men de ramp met spoed te lijf De deuren bleven echter dicht Verandering is nog niet in ’t zicht Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OS1NGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De firma A. W. Sijthoff to Leiden hat in bysünder treflik initiatyf nomd troch in sery boeken gearstalle to litten oer it folkskarakter fan min of mear markante folksgroepen, oer de Limboargers, de Brabanders, de Amsterdammers, de Ha- genaers en sa mear. Forline jier kaem in diel üt oer de Grinzers en nou lêstendeis in diel oer de Friezen. Mei tige greate bilangstelling haw ik de beide dielen oer de Grinzers en de Friezen lézen en ik En daarmee overspant dan het Rode Kruis de ganse levensgang van de mens. Het begint bij de moedermelkcentrale, het eindigt bij de bejaarde. Voor dit alles is geld nodig, veel geld, en daartoe zal in dit jubileumjaar een beroep op de burgerij worden gedaan. Maar minstens zo noodzakelijk is de medewerking van vrijwilligers óp aller lei gebied en juist dit welfare-werk biedt daartoe zo vele en zelfs bijzonder interessaante mogelijkheden. Zij, die hiermee eenmaal zijn begonnen, bemerken niet alleen hoezeer dit werk wordt gewaardeerd, maar dat het ook hun eigen leven meer inhoud geeft. Wan- Neen, we hebben ons gezicht niet méé, zegt de Directeur Generaal van het Neder landse Roode Kruis, de heer A. van Emden, van achter zyn bureau in zijn indruk wekkende, stijlvolle, deftige werkkamer. Het is een der kamers van het statige herenhuis met het Johanniterkruis in de gevel aan de Prinsessegracht te 's-Gravenhage. De sfeer van vroegere glorie is er zichtbaar en voelbaar. Het kan niet op, denkt de geïmponeerde bezoeker. Voor al wanneer hij gekomen is om de vraag te stellen „Waar bEjft nu al dat geld, dat ieder jaar voor het Rode Kruis wordt bijeengebracht?” dizze nijsgjirrige boeken. Grins en Frys- lan, de Grinzers en de Friezen hawwe beide in man fan eigen stamme foun, dy’t dit wurk ütfierd hawwe. Dat liket my in goed ütgongspunt. Mar minstens like wichtich is it, dat beide skriuwers har eigen folkje kritysk bisjogge. Dat hja net ta chauvinisme forfalle. „Leer ze mij kennen, de Groningers, de Frie zen, sa is de titel fan beide boeken. Ik soe sizze, hwat is mear prykjend dan dat in kundich en belezen man jin de spegel ris foarhaldt?” Mr. Dr. Linthorst Homan, dy’t de léste jierren yn de E.E.G. mei Dr. Mansholt in bilangrike rol spilet, wie in soan fan de Drintse Kommissaris fan de Keninginne en seis ek in tiidlang Kommissaris fan de Keninginne yn Grins. Dy fortelde in kear, dat syn heit, seis in Drinth, it ad- fys joech by bineamingen dêrre: As jim- me in Dümny nedich hawwe, nim dan in Fries, mar moat jimme in kassier hawwe fan in lienbank, nim dan in Grinzer!” Sa tilt it op fan anekdotes oer Friezen en Grinzers, hweryn dan meast in kerrel- tsje wierheit sit mei in sek oerdriuwing. It is Ds. Kalma, de produktyfste skriu wer fan en foar Fryslan slagge syn ün- derwurp it measte en it kundichste üt to djipjen. Dat leit him wol, syn aerd as kundich sneuper yn alles hwat it aid skier lan oanbilanget, wurdt derby hol- pen troch it feit, dat hy net sa botte hokfêst west hat as dümny. Nou wennet hy oan de perifery fan Friesian, yn Boyl, sa lang as it duorret, hwant al hoe kost- kin net oars as folie lêzers tawinskje oan lik „de Weeme” as pastorij ek wêze mei, De ervaring, die het Rode Kruis heeft opgedaan bij het welfarewerk onder de zieken, het inmiddels opgebouwde ap paraat met de vele vaste en vrijwillige medewerkers (sters) het komt hier alle maal uitstekend te pas. Wie echter zou denken, dat men voor het volbrengen van deze taak met ama teurs kan volstaan, leert wel anders. De beroepskrachten hebben een 2-jarige op leiding nodig en moeten nog regel matig worden bijgeschoold. Dit is geen lekenwerk, al kunnen leken, voorgelicht door de gediplomeerden, zich hierbjj ui termate verdienstelijk maken. Ook op dit gebied kunnen zij, die vrijwillig hun krachten willen geven ten bate van de medemens, bij het Rode Kruis terecht. Het Rode Kruis is als het ware geboren op het slagveld. Hier en daar spreekt men nog van een „Rode Kruis-soldaat”. Die tijd is echter voorbij. In de moderne oorlogvoering kan men geen „amateurs” meer gebruiken. Ieder leger heeft zijn eigen medische dienst. Maar bij het vol voeren van zijn vredes taken ziet het Rode Kruis het arbeids veld zich steeds uitbreiden. Honderd jaren geleden was het de im pulsieve koning Willem UI, die kort en goed de stichting van het Nederlandse Rode Kruis dóórzette. Honderd jaren heeft het Rode Kruis ge draaid op de goodwill en de medewer king van het Nederlandse volk. En tot dat volk komt nu de opwekking: „Helpt UW Rode Kruis zijn honderd jarig bestaan vieren door het de kans te geven, ook in de toekomst zijn taak, de hulp aan de medemens, te volbrengen!” Hoezeer het Rode Kruis, als het ware op het slagveld geboren, zijn taak is gaan vinden in het gewone leven van alle dag, wordt wellicht nergens zo dui delijk geïllustreerd als bij het welfare werk. Een van de meest actuele vraagstukken van heden is het „probleem” der bejaar den, en hier juist levert het Rode Kruis een waardevolle inbreng. Dokter Rot, hoofd van de Welfare-afde- ling van het Rode Kruis is met de naam „Welfare” niet erg gelukkig. „Maar verzin maar eens iets beters”, zegt ze berustend. Die naam stamt uit Wereldoorlog H, toen hiermee werd aan geduid het streven om bezigheid te ver schaffen aan oorlogsgewonden. In de loop der jaren is deze activiteit vooral gericht geweest op de zieken. Vooral voor de thuis verblijvende chro nische patiënten is het welfarewerk een waardevolle tijdsbesteding gebleken. Maar er liggen nog veel meer mogelijk heden en hier komt men op het terrein van de bejaardenzorg, van de geriatrie, de bezigheidstherapie. De bejaarden en het welfare werk Dan leeft een ieder weer tevree De baas en ook de werkman mee De arbeid gaat dan weer met lust De wereld komt dan weer tot rust Aylva State K. Vr. Teneinde clandestien kaasbereiden tegert te gaan moet alle kaas gemerkt zijn. Het Rode Kruis heeft een miljoen leden, die per jaar zo’n 2 a 2% miljoen gulden offeren, onafhankelijk van de jaarlijkse „campagne”. De meeste contributiebedragen zijn ech ter met de jaren geljjk gebleven, terwijl daarentegen de kosten schrikwekkend zijn gestegen. De bijdragen worden niet minder, maar ze worden minder waard! Wat er allemaal met dat geld wordt ge daan? Om te beginnen heeft het Nederlandse Rode Kruis méér taken dan zelfs de or- Brussel: Slechts een grote puinhoop is over gebleven na de dramatische warenhuisbrand, die zovele slachtoffers heeft geëist. Bolswards Nieuwsblai Rietje Tacke te Velp, het 13-jarige dochtertje van de filiaalchef van een stomerij, deed de vondst van haar leven. Rietje, die vader in de vrije-tijd in de winkel helpt, nam een pantalon in ontvangst, welke gestoomd moest wor den. Met een routinegebaar controleerde zij de zakken. Tot haar grote ver bazing kwamen er 33 briefjes van 1.000 gulden uit. Als eerlijke vindster mocht ze er eentje houden! ganisatie in de Verenigde Staten. Het bezit het beste laboratorium ter wereld. Als een der oudste Rode Kruis-vereni- gingen moet het vaak in onder-ontwik- kelde landen met steun en hulp bij springen. Het kost niet slechts geld, het bespaart ook geld. Om een voorbeeld te noemen: dank zij de Rode Kruis-trombosedienst behoeven vele Nederlanders niet naar het ziekenhuis! Driehonderdduizend donors vormen de ruggegraat van de bloedtransfusiedienst. Twaalfduizend mensen vormen de Rode Kruis Kolonnes, vierduizend helpen bij het Welfarewerk. Duizend hulpposten zijn langs de wegen ingericht. Grote voor raden moeten worden aangehouden, op dat men bij rampen hulp kan bieden. Men glimlacht weleens, zegt de heer Van Emden, als het Rode Kruis weer „dekens” heeft gestuurd, maar aan de kens is in zulke gevallen altijd en over al behoefte. ik soe freze, dat it bloed dochs krüpt, dêr’t it net gean kin. Hawar, dat sjogge wy dan wol. De Grinzer Dokter: J. S. Niehoff is as auteur minder bikind, al hat hy in in- keld Grinzer boekje op syn namme stean. Mar ek syn boek fortsjinnet folie lêzers, tomear ornt er oer de Grinzers lang sa folie net publiseard is as oer de Friezen, der is dus folie minder litera- tuer om de eigen miening to hifkjen. Faeks komt it dêrtroch, dat dokter Nie hoff mear fortelt oer de Grinzer lans- douwen en har skiednis en sa djip net dolt of dolle kin yn it folkskarakter. Syn biskriuwing fan de Hegelansters en „veenkoloniale” biwenners is dêrtroch hwat oan de oerflakte bleaun en it anek- dotyske komt hwat to folie nei foaren. Hjir hie men graech hwat „forfijning” sjen wollen, hwant de Hogelansters en de Oldambters rinne wer stikken ütinoar. Lykwols ek in auteur kin net fan de flier op de souder stappe en hwert net is forliest de keizer syn rjucht. Hwat de omslachfoto oangiet wint it Grinzer boek it fier fan it Fryske. De boatkaptein is in typyske Grinzer, it frommis op it Fryske boek perfoarst gjin typyske Friezinne. Mar dat is dan allinnich de bütenkant. De ynhald fan Ds. Kalma’s boek is oer it ginnerael tref lik, net it minst troch syn greate bilêze- nens en syn relativiteit. Mei hoedenens giet hy eltse kear wer nei of de iene of oare ütspraek of biskriuwing wol alhiel krekt is en nea lit by him forliede ta generalisearing. -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1