Egypte sluit de straat Tiran van fiahe Skroar Een aangename verras sing voor Twente hark en sjoch aan De taktiek van de Sowjet-unie is het overleg te rekken Vérstrekkend initiatief tot hulp het hongerende India I06e JAARGANG No. 42 VRIJDAG 2 JUNI 1967 Hwat hat NASSER Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeél, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS i üs hjoed to sizzen Rieders binne gjin dieders Vernietiging. Moskou steunt Nasser. Onverzoenljjk Poging van De Gaulle. t Washington wenst vrije vaart. Steun aan textiel. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag De lancering van de ESRO-II, de eerste satelliet waaraan door tien Europese landen is gewerkt, is mislukt, als gevolg van het niet goed werken van de Amerikaanse draagraket. Hier de vier Nederlandse deskundigen van het labo ratorium voor ruimtevaart te Utrecht, die het Nederlandse aandeel aan de ESRO-n leverden. Een grote groep journalisten uit vele Europese landen woonde de lancering van de ESRO-II bij in het Technisch Centrum van het Europese ruimtevaart- programma. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 sma diend antwoordelijkheid van de Ver. Naties bij het handhaven van de vrede te behouden, ook nu hij op Nassers verzoek de vredes macht van de Ver. Naties van de Egyp- tisch-Israëiische grens en uit een positie bij de straat van Tiran had moeten te rugtrekken. Hij speelde met de gedachte van een gemengd Egyptisch-Israëlische wapenstilstandscommissie, maar dat zou de kern van de zaak, de vrije vaart, niet raken. le week juni 1917 Uitgave: A, J. OS1NGA N.Vn Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) elfstedentocht wat internationaal ge tint. De veteraan onder de deelne mers is de oud-Bolswarder J. Hooi- ring. Ra, ra, waar is de bus, vroeg menig briefschrijver zich af, die in de Hid Herostraat tevergeefs de bus zocht. Daar de schooljeugd in deze brieven bus allerlei rommel deponeert, is de ze bus verplaatst naar de N. Reijn- straat (tegenover rusthuis Elim), al dus deelt de directie van het post kantoor mee. Wie er vanuit gaat, dat Nederland geen enkele invloed heeft op het wereldtoneel, komt gemakkelijk tot de verzuchting, dat „al dit gepraat toch volkomen nutte loos is”. Een antwoord, dat echter niet helemaal bevredigend is. Het is voor een Nederlandse parlementariër vanzelfspre- President De Gaulle van Frankrijk heeft een poging gedaan Amerika, Engeland, Frankrijk en Rusland aan de conferen- tietafel te krijgen, maar Rusland zag niet veel in dat plan. Men krijgt duide lijk de indruk, dat de tactiek van de Sowjet-unie is het overleg te rekken, nu haar vriend Nasser door de afsluiting van de straat van Tiran voorlopig al thans zijn doel bereikt heeft. Maar die afsluiting is en blijft voor Is raël het essentiële punt. Eban, de Israëli sche minister van buitenlandse zaken, is de Westelijke hoofdsteden afgeweest om te overleggen welke stappen kunnen worden ondernomen. In Londen en Was hington heeft hij veel begrip ontmoet voor het Israëlische standpunt dat Egyp te het recht niet heeft de straat af te sluiten, aangezien zij als verbinding tus sen twee stukken vrije zee volgens het zeerecht eveneens vrij van belemmerin gen moet zijn. Egypte betoogt, dat vol gens dat recht die vrije vaart alleen kan worden toegestaan wanneer de staat van oorlog niet heerst. En die heerst nog steeds tussen Israël en de Arabische landen. Van die positie wenst Nasser niet terug te wijken. Voor hem is dat het uitwissen van de herinnering aan 1956, toen Israël uit zijn aanval de vrije doorvaart had overgehouden. Maar dat is voor hem niet het enige. Hij toont zich niet alleen pa raat om een aanval van Israël uit te lokken, maar hij kent het Palestijnse be vrijdingsleger het volste recht toe de aanval op Israël te openen ter herwin ning van de rechten van de Arab’eren op Palestina, waarvan Israël, geogra fisch bezien, een deel is. In de grond van de zaak wenst Nasser niets anders dan de ondergang van Israël en wanneer hij erin zou slagen Israël nu geheel te iso leren van Amerika en Engeland, dan zal de tijd misschien snel rijp worden om een inval van alle kanten in te zetten ter verdelging van Israël. De Nederlandse regering zal er toch toe overgaan de (Twentse) textiel-industrie, die in grote moeilijkheden verkeert, te steunen. Dit besluit werd eind vorige week bekend gemaakt in een nota van de ministers De Block (Economische za ken) en Roolvink (Sociale zaken). Een aangename verrassing voor Twente, dat eerder te horen had gekregen, dat direc te financiële hulp er niet in zou zitten. De regering zal nu de katoen-, rayon- en llnnenindustrie kredietgaranties ge ven tot honderdvijftig miljoen gulden. Het bedrag moet worden gebruikt voor investeringen, die tot doel hebben het produktieproces en daarmee de concur rentiepositie van de Nederlandse textiel industrie te verbeteren. De ministers zeggen in hun toelichting op het besluit, dat in deze branche „mét zwakke ook levensvatbare bedrijven ten onder drei gen te gaan. Dat zou een ernstige, di recte schade betekenen door een econo misch en sociaal niet verantwoord ver lies aan werkgelegenheid en kapitaal.” De regering is ook van plan maatregelen te nemen tegen de invoer van textiel, Men had met enige spanning naar deze conferentie uitgekeken omdat men hoop te er enige aanwijzingen in te vinden van Nassers houding tegenover de in spanningen van Thant, de secretaris generaal van de Ver. Naties, die enkele dagen tevoren in Cairo gesprekken met Nasser had gevoerd. Thant had zijn ui terste best gedaan om een zekere ver kend helemaal niet verboden om over de grens te kijken en te proberen zich een oordeel te vormen. Er zit wel iets waars in het gevleugelde woord van minister Luns (buitenlandse zaken), dat Neder land maar een piepklein land is en dat juist daardoor buitenlandse zaken zo Aan een advertentie van een 40 jarig® echtvereniging wordt toegevoegd: Gjin resepsje, it kin net lije Men kin fan alles neat mear krije Gymnastiekleraar G. H. Sutherland Royaards gaat Bolsward verlaten. Hij heeft de gymnastiek te Bolsward op een hoog peil gebracht. Een groot aantal maaiers biedt zich aan. Niet allen kunnen geplaatst worden. In Wonseradeel, waar veel schapenmelk in de koffie wordt gedronken is deze melk wegens de grasschaarste moeilijk verkrijgbaar. De prijs loopt al op tot 20 cent per liter, dit is het dubbele van de prijs van koemelk. De apotheek van A. Bouma zal wegens vertrek naar Apeldoorn worden overge dragen aan de heer K. van Ringh. Het aantal apothekers is hiermee weer met een verminderd, zodat er nog slechts 2 overblijven. Israëliërs in deze gedachte versterkt, dan is het wel de persconferentie ge weest, die Nasser afgelopen zondag heeft gehouden. enorm belangrijk zijn omdat dit buiten land zo ontzagwekkend groot is. Bovendien is een gedachtenwisseling tus sen regering en parlement over een plot seling zeer dreigend geworden wereld crisis nuttig omdat altijd de kans aan wezig is, dat ook Nederland gevraagd wordt een standpunt in te nemen. Een dergelijke beslissing kan niet wor den genomen zonder goed overleg tussen regering en volksvertegenwoordiging. Het conflict in het Midden-Oosten heeft een aantal facetten, die ook voor Neder land van bijzonder belang zijn. Dat is in de eerste plaats de rol van de Verenigde Naties en daarnaast het feit, dat Neder land een niet onbelangrijke zeevarende natie is. De crisis spitst zich vooral toe rond de vraag of de vrije scheepvaart in de Golf van Akaba desnoods met de wapens moet worden verdedigd. Ter il lustratie van het Nederlandse belang: een van de eerste schepen, die ondanks de Egyptische dreiging de Golf binnen- Het was eleganter geweest, dit iets eerder te melden, dan had men niet behoeven te zoeken. Bovendien is het wel de schooljeugd? Het kan ook de straatjeugd zijn. Wij hadden liever gehad dat was gezegd: Ten behoeve van de bewoners van het rusthuis Elim. Die hebben nu de bus dicht bij en het vullen en ledigen geeft veel vertier. Zeilkamp. Het culturele vormings centrum Vinea Domini heeft, naast haar activiteiten in het eigen cen trum, een afdeling Reizen, waaron der weer ressorteert de afdeling zeil kampen. Op 30 juni a.s. hoopt deze afdeling haar derde zeilkamp, ge naamd de „Fluessen” te openen. De ze opening zal geschieden door de bisschop van Groningen, mgr. P. A. Nierman. Hulp aan India. De Nederlandse regering heeft een ver strekkend initiatief genomen tot hulp aan het hongerende India. Het ministerie van defensie wil een detachement genie troepen beschikbaar stellen voor het slaan van waterputten in Bihar, het ge bied, dat het meest door de honger is getroffen. Water is daar een directe levenszaak. De vele hulppogingen heb ben tot nu toe weinig uitgehaald, als ge volg van een gebrekkige organisatie. De vijftig tot honderd Nederlandse man schappen zullen gestuurd worden als In dia „ja” zegt op het Nederlandse voor stel. Het plan is geboren binnen de KVP- fractie in de Tweede Kamer. Het kan rekenen op steun van alle andere frac ties. Het inzetten van het Nederlandse leger voor belangrijke vredestaken, zo als de bestrijding van de honger, kan op grote sympathie van velen rekenen. Wanneer het Nederlandse idee doorgaat, kan dit ook internationaal gevolgen heb ben. Het zou een precedent zijn, dat zijn weerga niet heeft. De Nederlandse genie- eenheid, die eventueel naar India ver trekt, zal worden samengesteld uit vrij willigers. Het lijkt aannemelijk, dat dit een van die opdrachten zal zijn, waar voor vrijwilligers zich in massa’s zullen aanmelden. Crisis in het Midden-Oosten! EgypteIsraël die saam nooit minnekoosden beginnen weer een rel Atmosfeer blijkt geladen het rommelt tamelijk luid de heren diplomaten kijken behoedzaam uit. Nasser, tien jaar geleden sprong even uit de band hij is ’t nog niet vergeten ’t bracht geen succes toen, want hij moest capituleren de afstraffing was raak Hij denkt nu, *t kan verkeren ik neem op mijn tijd wraak. Oe Thant in deze affaire een tikje argeloos En naar hij later merkte de grond is ginder voos ’k heb teveel toegegeven het had niet moeten zijn 'k weet nu, verbroederingsstreven is enkel schone schijn. Nasser, droomt van machtsglorie ’t is misschien niet verkeerd dat hij uit de historie een lesje repeteert. De Farao der oudheid trok tegen Israël op. Ik moet dat volkje gauw kwijt Hij raakte buiten spel. Nasser, de Golf van Akaba telt in een offensief goed mee Maar Israël blijft wakker, ja Nog altijd stroomt de Rode Zee. PIET Bolswards Nieuwsblad voeren, boot. De discussie in de Tweede Kamer lever de, voor wat betreft de crisis zelf, geen nieuwe gezichtspunten op. Maar het was wel interessant om de Kamer vrijwel eensgezind een veroordeling te horen uit spreken over het Egyptische optreden én over de handelwijze van Uno-secretaris Oe Thant. Opvallend was ook de reactie van de Communistische Partij Neder land. De CPN-woordvoerder Bakker, bleek niet bereid om de zienswijze van Rusland en China tot uitdrukking te brengen. De CPN verkeert dan ook in een moeilijke situatie. Moskou en Peking hebben duidelijk de kant van Cairo ge kozen en beschuldigen Israël van .agres sie’. Een dergelijke bewering zou in Nederland stormen van protest veroor zaken. Waarschijnlijk de reden waarom de communist Bakker niets voor een vol gen van de officiële communistische lijn voelde en zich beperkte tot de neutrale opmerking, dat het hier een conflict be trof „waar Nederland buiten moet blij ven”. Minister Luns, juist terug uit de Ver enigde Staten, vertelde, dat „de wereld verbaasd en ontsteld was over het be sluit van Oe Thant om de VN-troepen terug te trekken”. Het ging, zei de mi nister, niet alleen om de Egyptische eis, dat de VN-eenheden uit de Gaza-strook moesten verdwijnen, maar ook om de bereidwillige snelheid waarmee Oe Thant aan het verzoek heeft voldaan. Hij meldde overigens als excuus, dat Oe Thant ongetwijfeld ook de zware verant woordelijkheid heeft gevoeld voor de tweeduizend licht bewapende VN-solda- ten, Freule van Stoetwegen (chu) vroeg zich daarbij overigens terecht af welk nut VN-eenheden hebben als ze zo ge ring bewapend zijn, dat ze bij de eerste de beste dreiging de benen moeten ne men. Aan alle kanten wordt op het ogenblik druk diplomatiek overleg gepleegd. Brown, de Engelse minister van buiten landse zaken, is op bezoek geweest bij zijn Russische collega. Hij heeft hier ge pleit voor grote terughoudendheid, in de veronderstelling, dat Moskou wel enige zeggenschap zou hebben over zijn vrien den in het Midden-Oosten. Moskou blijft echter onwrikbaar achter Nasser staan, zoals uit een felle verklaring van de Russische regering bleek. Hierin gooit Moskou alle schuld van de gevaarlijke toestand op Israël, dat „geen militaire psychose zou kunnen veroorzaken, als het niet rechtstreeks en indirect aan moediging zou krijgen van zekere im perialistische kringen, die ernaar stre ven de koloniale onderdrukknig terug te brengen naar het Arabisch grondgebied”. En wie zijn dan wel geïnteresseerd in een militair conflict, vraagt de Russi sche regering. „Alleen een handvol kolo nialistische oliemonopolies, de krachten van het imperialisme, waarvan Israël de politiek volgt”, is Moskou’s antwoord. Op verzoek van Denemarken en Canada was midden vorige week de Veiligheids raad in spoedzitting bijeengekomen. De Sowjet-unie maakte al dadelijk bezwaar tegen de haast waarmee de bijeenkomst belegd was, waardoor een kunstmatig dramatisch klimaat was geschapen. Maar de Russische vertegenwoordiger maakte van de gelegenheid toch gebruik om de aftocht van de Amerikaanse en Engelse vloot uit de Middellandse Zee te bepleiten. Hij noemde de Zesde Vloot die in de Middellandse Zee gestationeerd is, een belangrijke factor in de spanning in het Midden-Oosten. Bewusteloos naast bromfiets. De 30- jarige dragline-machinst K. Baarda uit Makkum is maandagmorgen om ongeveer half drie op het rijwielpad naast rijksweg 43 onder Witmarsum bewusteloos naast zijn bromfiets ge vonden. De heer B. is met zware ver wondingen naar het ziekenhuis in Sneek vervoerd. De man was nog maar kort geleden uit het ziekenhuis ontslagen; verleden jaar heeft hij bij een ernstig bedrijfsongeval zwaar letsel opgelopen. Vermoedelijk is hij door duizeligheid overvallen. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. De gespannen situatie in het Midden-Oosten, waar Israël en de Arabische landen met gebalde vuisten tegenover elkaar staan, is in de Tweede Kamer uitvoerig aan de orde geweest. Voor de tweede maal binnen korte tijd konden de buiten landse deskundigen van hun deskundigheid blijk geven. Eerst over Griekenland, nu over Israël werd tot in details van gedachten gewisseld. Vanuit het Binnenhof werden allerlei goede adviezen gericht aan Amerika, Rusland, Israël en president hl asset van Egypte. Veel indruk zullen die richtlijnen in de hoofdsteden van deze landen niet hebben gemaakt. „Wat heeft het voor zin urenlang over deze zaken te debatteren?” was een veelgehoorde vraag. die tegen dumpingprijzen op de wereld markt beschikbaar is. Dit ter bescher ming van de eigen industrie tegen wat min of meer oneerlijke concurrentie is. Deze regeringsbeslissingen zullen on getwijfeld in de Tweede Kamer goed worden ontvangen, wanneer daar over enige tijd de textielnota aan de orde komt. Er zullen echter vanuit de Kamer ook pleidooien komen voor hulp aan de wol- en wollenstoffen-industrie, die vooral in Brabant is geconcentreerd en die eveneens met moeilijkheden kampt. Hark en Sjoch begint met vogel- nieuws ditkeer. „Sjoch”, zei dokter Van der Linde, daar zit een kanarie pietje in de tuin. „Hark”, aldus me vrouw later, toen het diertje in de ijlings getimmerde kooi begon te zin gen. Het is een mooie geringde gele kanarie man. Het wachten is nu op de rechtmatige eigenaar. Nog meer vogelnieuws van het In dustriepark. Fa. Bloemhof kreeg uit Den Bosch van een expositie een tractor terug. Bij aankomst in Bols ward bleek zich op de motor een nest met 4 lijstereieren te bevinden. En de vogeltjes in het Brabantse maar zoe ken. Punt er achter. Schoonmaker Brink- gaat eerstdaags met welver- pensioen. Nog even en hij knijpt voor het laatst de spons uit. Er is reeds een opvolger gevonden, het bedrijf gaat dus door. De ontvolking van Burgwerd, Hich- tum c.a. was bijna nog groter gewor den dan die al is. Op de gemaakte ouden van dagen-tocht raakten in Joure een paar deelnemers ver dwaald. De bus reed al weer, toen men de (blijkbaar kooplustigen) weer ontdekte. en Wymbritseradeel. Schooljeugd aktief. De leerlingen van de chr. school te Wommels (hoofd M. de Boer) wilden ook him bijdrage leveren tot leniging van de nood van hongerend India. Zij deden dit op ori ginele wijze, n.l. door inzameling Vooral Washington staat op het stand punt, dat de, vrije vaart gewaarborgd moet worden, desnoods met geweld. Maar het is allerminst snel bereid tot het gebruik van geweld, tot het forceren van een doortocht voor een Amerikaans schip, dat strategische goederen, zoals bv. olie, naar Eilat vervoert. De machts middelen ter zee ontbreken in de Rode zee. De Zesde Vloot is nl. gecentreerd in de Middellandse Zee. Al heeft Was hington Nasser laten weten, dat het een flink standpunt zal innemen, Eban die schijnt toch niet geheel tevreden uit Washington te zijn teruggekeerd. De Is raëlische regering staat onder zware druk van een deel van de openbare me ning om liever te trachten nu met de Egyptenaren af te rekenen dan te wach ten tot het gunstigste tijdstip verloopt, of zelfs de afgrendeling van de haven van Eilat maar te slikken. Al zal deze afgrendeling niet de onder gang betekenen en alleen maar een zwa re economische druk geven, in Israël is men er niet van overtuigd, dat het hier bij zal blijven. Men beseft in de eerste fase van een nieuwe ronde met de Ara bische landen te zijn. En wanneer iets de President Nasser van Egypte heeft zijn gebruikelijke bedachtzaamheid laten varen. Door de doorgang naar de Israëlische havenstad Eilat via de straat van Tiran en de golf van Akaba te belemmeren heeft hjj die stap ondernomen, die Israël enkele malen als een casus belli, als reden tot oorlog heeft bestempeld. De spanning in het Midden-Oosten is hierdoor sterk gestegen, want men kan verwachten, dat Israël, dat zich een belangrijke levensader afgesloten ziet, wanneer de om standigheden enigermate kans op succes bieden, zal trachten met een snelle slag de straat weer open te breken of door een aanval in Sinaï Egypte tot een con cessie te dwingen. Maar zover is het op het ogenblik van schrijven nog niet. van overtollige spullen die nog enige verkoopwaarde had, in hoofdzaak lege flessen. De scholieren trokken het hele dorp door en het resultaat van hun aktie is schitterend geslaagd. Een en an der bracht een totaalbedrag op van f 185,10. Hulde en waardering voor de aktieve jongelui, een voorbeeld dat zeker navolging verdient. Voettocht. In de nacht van 17 op 18 juni a.s. zullen alle jongeren van Friesland kunnen deelnemen aan een gespreks-voettocht, die begint in Sneek en via enkele dorpen naar Bolsward leidt. Als gespreksthema is gekozen: Agressie. De tocht wordt georganiseerd door een aktie-komitee, bestaande uit jon geren van verschillende Kerken. Ze hebben de medewerking ingeroepen van het Jeugdservice-bureau van de Kath. Stichting voor Jeugdwerk Friesland en van de Interkerkelijke Werkgroep te Sneek. Pompebledden. Gisteren wapperden de pompebledden van stadhuis en to ren. Dit ter gelegenheid van de Elf steden wandeltocht, die Bolsward met ongeveer 200 deelnemers pas seerde. Onder de deelnemers bevon den zich 33 Zwitsers en verder een echtpaar en een dame uit Knittelfeld en een wandelaar uit Eisenstadt, Oostenrijk, terwijl ook een dame uit Manching (W.-Duitsland) van de partij was. Al met al is deze 22ste was een Nederlandse vracht- Nu we toch over eieren spreken: dezer dagen ontdekte de heer P. Hor jus boven op de watertoren te Bols ward een kraaiennest. Er zat hoog en droog een zwarte kraai te broe den. Een kraai, oftewel een roek, verduidelijkte onze zegsman, maar daarmee was hij toch abuis. Een roek is wel van de familie, maar toch een heel andere vogel. Roeken broe den uitsluitend in kolonies, b.v. te Ysbrechtum en Rauwerd.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1