Veiligheidsraad kwam niet tot een uitspraak Het aantal TBC-patiënten nog steeds dalende Beatrixoord krijgt neven-taken i 106e JAARGANG No. 43 DINSDAG 6 JUNI 1967 Fan de Mar liny toer Zilveren filmpjes it STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. De oorlog in het Midden=oosten 3 l er Actie-comité. Kabinet bijeen. Engels—Russisch bondgenoodschap. Suezkanaal. Verplichte levering van eieren. HOOPJAENDE INISIATIVEN Tj. de J. 2e week juni 1942 Advertentieprijs: 16 cent per tnna Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Deze leveringen houden verband met ’n enige tijd geleden gesloten akkoord, waarbij Nederland zich verplichtte over tollige wapens en ander militair materi eel te leveren. Het afgelopen weekeinde landden er op Gilze-Rijen enkele Hercules-transport- vliegtuigen van de Israëlische lucht macht, die munitie, lichte luchtdoelartil- lerie, jeeps, verbindingsapparatuur, ra- dartoestellen en reserve-onderdelen voor vliegtuigen laadden. Aanvankelijk dacht men, dat dit, in ver band met de spanning in het Midden oosten, het laatste transport zou zijn, maar de Nederlandse regering stelt zich op het standpunt, dat de contractuele verplichtingen moeten worden nageko men. Verhoging aantal arbeiders in Duitsland. Meer vrouwen en buitenlanders ingescha keld. Complete slaapkamer ameublementen; een modern 2-persoons ledikant, een rui me waskast, een nachtkastje, twee stoe len en een tafeltje, samen f 110,R. P. de Boer, Makkum, telefoon 9. Jongedames die wilden baden op de Zandkop bij Makkum vonden daar het lijk van een verongelukte Engelse vlie ger. Ds. L. Touwen hield een lijkrede in het Duits. Hierna sprak hij een gebed in het Engels. J. C. Bijkersma te Wommels 70 jaar schoen- en zadelmaker. Groot aantal arrestaties bij worstsmok- kelarij in Limburg. Opening nieuwe Brood-, koek- en ban ketbakkerij van de heer J. Posthuma te Arum. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OS1NGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) dere landen moeten kopen. Reeds zijn hierover contacten met Venezuela ge legd. De kans dat de Nederlandse regering bezuinigingsmaatregelen zal moeten ne men door bijvoorbeeld de benzine te dis tribueren, is nauwelijks aanwezig. Uit de Suez-crisis hebben de Nederlandse autoriteiten geleerd, dat er voor ten minste 60 dagen olie en benzine voor raden moet zijn. Volgens het ministerie van economische zaken is deze voorraad Tenslotte nog iets over de tuberculose- kliniek, nog steeds de grootste afdeling. Zoals reeds is opgemerkt, vond er in 1965 opnieuw een daling van het aantal opnamen plaats, zij het in minder ster ke mate dan in 1964. De algemene ver wachting is, dat er zich ook in de ko mende jaren een verminderd aantal nieuwe gevallen zal voordoen, maar in zeer deskundige kringen is men toch stellig van mening, dat een tuberculose-» kliniek als Beatrixoord nog vele jaren nodig zal blijven. Zelfs met de huidige goede mogelijk heden om deze, nog steeds gevreesde en verraderlijke ziekte op te sporen en te behandelen, blijft het een niet te onder schatten vijand van onze volksgezond heid, die geregeld, nu hier, dan daar, toeslaat en slachtoffers maakt. In het noorden vonden in 1965 enkele kleine explosies plaats. Dit en de opname van een aantal repatriërende Indische-Ne- derlanders, is vermoedelijk de oorzaak van de kleinere daling van het aantal tuberculose-patienten. In de behandelingswijze kwam weinig verandering en gelukkig bleek het ver antwoord om de kuurduur in vele ge vallen te verkorten. Nederland zal Israël wapens en militair materieel blijven leveren, zo deelde een woordvoerder van het ministerie van Defensie mede. Het Nederlandse kabinet zal waarschijn lijk reeds vanmorgen de situatie in het Midden-Oosten bespreken. Het tijdstip is afhankelijk van de terugkeer van minis ter Luns uit Brussel. Minister Luns heeft in Brussel verklaard dat Nederland zich bijzonder bezorgd maakt. ,Wij moeten hopen", aldus de minister, „dat de Veiligheidsraad zal slagen in ’n staakt het vuren om daarmee het voort bestaan van Israël te verzekeren”. Uit de oorlogshandelingen aan de Israë lische grenzen is ook een olieconflict voortgesproten; de Libanese regering heeft alle uitvoer van geraffineerde olie verboden. Deze zal worden voorbehouden voor eigen militaire doeleinden. Yn de desimbersitting fan de Fryske Steaten hat in ütstel oan de oarder west, dat om mear as ien reden tige de oan- dacht fortsjinnet. It wie in forsyk fan in stifting, dy’t him ta doel stelt yn liker- nöch fiif jier to kommen mei in nije Bibeloersetting yn de Fryske Tael. Sa’t mannichien wit, is yn 1943 de earste Fryske Bibel yn it Ijocht komd, dy’t forsoarge waerd fan Dr. G. A. Wumkes. Dizze ütjefte is in great sukses wurden en bedden- op deze verpleegafdeling bezet. En nóg is er een wachtlijst. Anders is het gesteld met de tubercu- lose-afdellng in Appelscha. Van de 38 beschikbare bedden waren er op 31 de cember slechts 18 bezet en dit aantal is nog steeds dalende. Ook aan deze afdeling zal derhalve een andere be stemming moeten worden gegeven om dat men zich om wille van de financiën nu eenmaal niet de luxe kan veroorlo ven permanent een groot aantal bedden onbezet te houden. Welke oplossing voor dit probleem zal worden gevonden, was aan het einde van het verslagjaar nog niet bekend. Wel zijn daarover met diverse deskun digen en instanties besprekingen ge voerd. Wat de beddenbezeting in Haren betreft het volgende; Tabaksplanten. Kwekerij S. Brinksma, Kerkstraat 85, Bolsward. tsjerken yn Fryslan mei it Ned. Bibel- genoatskip kamen op f 65.000 per jier oan bydragen. Der wie dus in tokoart fan f 10.000 per jier. Oan de Steaten wie nou in forsyk dien om dy f 10.000 fiif jier lang fan de provinsje to krijen. It kolleezje fan De- putearre Steaten stiene wol sympathyk foar dit ütstel oer, mar hja mienden net fierder gean to moatten as de helt, dus 5000 goune. Yn de gearkomste fan 14 desimber 1966 hawwe de Steaten hjiroer debatteard. Drs. S. van Tuinen spriek nammens de fraksje fan de A.R. en wiisde der op, dat eartiids de oersetting alhiel it wurk west hie fan de oerheit, dêrfandinne de namme: Steatebibel. Hy lei de klam op de bitsjutting fan de Bibel foar de tael en koe maklik oantoane, dat yn de tael de Bibeloersetting gans ynfloed hawn hie. Dizze kulturele bitsjutting fan de Bibel wie neffens him wol sa great, dat in oanfrage om in lyts diel fan de kos ten, namlik iensawnde diel, ynwilligè wurde moast. Hy tsjinne mei dat doel in amindement yn, mei ündertekene fan de fraksjefoar- sitters fan ch en kvp en inkele oaren, om oan de Bibelstifting de oanfrege f 10.000 foar fiif jier ta to kennen. Hjir is doe it ien en oar sein, hwerüt bliken die, dat de trije konfessionele partijen foar it amindement wiene, dat fan de P.S.P. it iene lid foar en it oare tsjin wie, dat de hear Singelsma foar wie (F.N.P.) en dat fan de V.V.D. de hear Went foar wie en de hear Van der Veen tsjin en dat yn de P.v.d.A. inkelde foarstimmers wêze soe, ü.o. Mefrou Vogelvan der Hoek, mar de mearderheit tsjin. De de- putearre Spiikhout, dy’t it ütstel fan Deputearre Steaten fordigenje moast, sei, dat Deputearre Steaten wol stypje woene, mar mienden, dat mei f 5000 goune jiers it provinsiael bilang reedlik syn gerak krige en riede oan net fierder to gean. By de stimming blykte lykwols dat fan de 50 steateleden 30 it aminde ment: Van Tuinen de foarkar joegen en sa krige de nije Bibelstifting syn 10.000 goune. De oersetters binne nou al drok oan it wurk en hoopje yn fiif jier klear to kommen. Dan sille wy, nei fjouwer ieuwen, as Kristenen meimekoar, ien en deselde Bibel brüke kinne yn de eigen tael. It sprekt fansels, dat hjirtroch gjin ein makke is oan de kristlike fordield- heit, mar it kin tige bydrage ta forbette- ring fan it geastlik klimaet. En dy kli- maetsforbettering is it earste hwat barre moat, sil de oekumene tichter by kom- me. It boadskip fan it Evangeelje, it Wurd, sil dan yn alle tsjerken klinke kinne mei deselde wurden en lit üs hoop je en bidde, dat de geast fan it Evan geelje yn alle tsjerken dêrtroch libbener en krêftiger wurde mei, sadat de moog- likheit om de fordielde kristenheit wer ta iensens en ienheit to bringen, in stapke tichterby komme mei. Der wachtet jit in, troch de oarloch en diskriminaesje for dielde wrald op it earlike, Evangelyske Kristendom yn wurd en died. op dit moment misschien nog wel gro ter. Ons land neemt ieder jaar minder olie uit het midden-Oosten af, terwijl de im port uit Afrikaanse landen en uit Ve nezuela stijgt. Tijdens de Suez-crisis be trokken wij meer dan 80% uit het mid den-Oosten tegen tussen de 50 en 60% van tegenwoordig. Een van de oorzaken is, dat het Suez kanaal te ondiep is voor de mammoet- tankers. Deze moeten met olie uit de Arabische landen om de Kaap heen- varen, waardoor de transportkosten van deze olie sterk stijgen. De Israëlische strijdkrachten hebben zich na 24 uur strijd die gister ontbrandde aan de grenzen weten te handhaven té gen de strijdmacht van de Arabische staten. Zij hebben de aanvallende tankeenheden in het zuiden zelfs op de terugtocht ge dreven en zijn tot meer dan dertig kilo meter op Egyptisch gebied doorgedron gen, volgens de laatste gegevens zelfs tot 50 a 70 km. Daarbij werd de plaats Khan Yoenesh bezet, waardoor de noordelijke Egyp tische strijdkrachten in de strook van Gaza van de zuidelijke strijdmacht wer den afgesneden. Het offensief van de Is raëliërs duurt voort. Op internationaal terrein staat Israël voor ernstige problemen, daar Amerika, Engeland en Frankrijk zich neutraal hebben verklaard. Rusland laat zijn hou ding afhangen van de Verenigde Staten. De Veiligheidsraad heeft gisteravond over de benarde situatie vergaderd zon der echter tot enige directe actie te ko men. Het strijdtoneel waarop Jordanië, Syrië, Egypte, Koeweit, Soedan, Tunesië, Ma rokko, Saoedi-Arabië en Yemen zich al dan niet met officiële oorlogsverklarin gen hebben begeven, heeft tot dusverre slechts een beroep van secretaris-gene- raal Oe Thant uitgelokt om de vijande lijkheden te staken. Ook Nederland schaart zich bij de lan den die pogen olie op de golven te wer pen. In Den Haag heeft premier De Jong aan de ambassadeurs van Frank rijk, Engeland, Rusland en de Verenigde Staten aangezegd te verwachten dat hun regeringen in de Veiligheidsraad ’t uiterste zullen doen een wapenstilstand te bewerkstelligen. De verpleegafdeling te Appelscha had aanvankelijk te kampen met een ern stig personeelstekort. Hoewel er al spoe dig een vrij grote wachtlijst ontstond van, meest oudere, patiënten, kon deze afdeling slechts zeer langzaam op gang komen omdat er ondanks herhaalde ad vertenties geen sollicitaties binnen kwa men voor verpleegsters, verpleeghulpen en leerling-ziekenverzorgsters. Boven dien is voor deze categorie van chro nisch zieken verhoudingsgewijs een gro ter aanbal verplegenden nodig dan op de tuberculose-afdeling. Desondanks is het aantal opnamen lang zamerhand opgevoerd, zodat van het aanwezige personeel de uiterste krachts inspanning is gevraagd. Gelukkig kwam er, zij het mondjesmaat, allengs enig aanbod van personeel en op het eind van het verslagjaar waren vrijwel alle Het actie-comité is nog steeds actief, al komt het niet zo vaak meer in verga dering bijeen als voorheen, toen er steeds allerlei speciale acties moesten worden ontketend ten behoeve van de nieuwbouw. Thans beperkt dit comité zich hoofdzakelijk tot het stimuleren van ledenwerfacties, daarbij als steeds spontaan en daadwerkelijk bijgestaan door de oud-patienten vereniging „De Kraanvogels.” Er werden in totaal 3071 nieuwe leden ingeschreven. Voorwaar een prachtig resultaat! De daling van het aantal tuberculose-patienten zette zich ook in 1965, zij het in een iets minder snel tempo, voort, zodat er steeds meer bedden voor lijders aan andere ziekten vrij kwamen. Reeds in het verslag over 1964 gewaagde, men ervan, dat er nog vele mogelijkheden zijn om de gebouwen voor de volksgezondheid dienstbaar te maken en men heeft deze mogelijkheden dan ook zoveel mogeltfk trachten te benutten, aldus het jaarverslag van Beatrixoord. De omschakeling van tuberculose-sanatorium tot gespecialiseerd ziekenhuis is echter nog in volle gang. Wat daarbij het meest verheugt, is, dat de afdelingen hier volledig achter blijken te staan en dit geeft moed om op de ingeslagen weg voort te gaan. Dit is ook nodig, want de vereniging heeft nog wel degelijk een taak en gedragen door de sympathie van de bevolking der noordelijke provinciën, hoopt men deze taak ook in de toekomst naar beste weten en kunnen te vervullen. TEL AVIV: Bij hun aankomst in Tel Aviv meldden Amerikaanse vrijwilligers zich voor dienstneming in de strijdkrachten van Israël. Naar verluidt heeft zich een groot aantal vrijwilligers gemeld om te strijden aan de Israëlische zijde, maar tot dusver zijn geen cijfers gepubliceerd. Voortgezette verbitterde gevechten in Noord-Afrika. Engelse luchtaanval op Tarente. Het voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad beveelt als nieuwe gerechten aan: kruidmoes en brandnetelsoep. Deze kruiden werden reeds omstreeks 1200 gegeten. Bolswards Nieuwsblad De reuma- en revalidatie-afdeling heeft in zoverre aan de verwachtingen vol daan, dat er daar geen bedden hebben leeg gestaan. Toch is het enigszins an ders verlopen dan in de bedoeling lag. Door het vertrek van de revalidatie-arts was het namelijk nog niet mogelijk om echte revalidatie-patiënten op te nemen, zodat er vrijwel uitsluitend reuma-pa- tiëflten zijn verpleegd. Intussen is er een andere, meer defini tieve, oplossing in een ver gevorderd stadium van voorbereiding. In het vorig jaarverslag vermeldde men reeds, dat er reeds enige jaren een interprovin ciale stichting bestaat, welke de bouw van een reuma-revalidatie-centrum in voorbereiding heeft. Deze stichting is in het leven geroepen om de bouw en exploitatie van een dergelijk centrum voor te bereiden, doch zal eindigen op het tijdstip, waarop met de bouw van deze Inrichting zal worden begonnen. Hoewel er reeds enige jaren gewerkt is aan de voorbereiding, zal het nog wel enige jaren duren, voordat het beoogde doel verwezenlijkt kan worden. Boven dien zal er met de bouw van een der gelijk centrum een groot bedrag ge moeid zijn. Nu er in Beatrixoord ziekenhuisbedden beschikbaar komen, welke aan het be oogde doel ten dienste gesteld kunnen worden, heeft zowel het bestuur als het stichtingsbestuur zich afgevraagd of er geen vorm van samenwerking te vinden zou zijn, c.q. of de vereniging de taak van deze stichting niet zou kunnen ovememen. Hierover Zijn vele bespre kingen gevoerd en zijn allerlei deskun- minsken brocht. Sünt dy tiid is der lyk wols in bulte foroare. De Bibelstüdzje hat net stil stien, nije fynsten fan East- terske skriftueren, djippere stüdzjes fan tael en libbensomstannichheden yn Pa lestina fan doe, hawwe, neist in tige greate weardearring fan de earste oer setting, dochs yn tanimmende mjitte de bihoefte greater makke nei in moderne Bibeloersetting. Der kaem jit by dat de spjalt tusken de Bibelkundigen fan Roomsk-katholieke side en dy fan de Re- formaesje oangeande de teksten folie lytser waerd. Dit hat ta gefolch hawn, dat de Ned. Bibelstifting, de Herfoarme en Gereformearde Tsjerke mei de R. K. Tsjerke mienskiplik in groep fan des kundigen ré foun hat om sa’n nije Bibel oersetting op har noed to nimmen. Hwat fjouwer ieuwen lang net koe, blykte nou wer mooglik to wezen. Der komt ien nije Fryske Bibel foar alle kristenen. Dit is in reden ta greate blidens en oprjuchte biwündering. Mar fan de prinsipiële op- set ta de died is jit in hiel ein. Hwant koe yn 1943 Dr. Wumkes mei help fan E. B. Folkertsma dit wurk allinnich oan, de situaesje is nou safolle foroare en de easken binne safolle swierder wurden, dat nou in hiele ploech fan Bibeldeskun- digen foarme waerd om dit wurk üt to fieren. Ek de finansiële kant is mei han- nen omkeard. Net allinnich de printers en setterskosten binne tige oproun, ek it frijmeitsjen fan dizze deskundigen is in hiele oare kwestje wurden. Soe it wurk slagje, dan moast der fiif jier lang sa- yn tüzenen eksemplaren under de hwat 75.000 goune biskikber komme. De Uit Egyptische bronnen wordt bericht dat Israëlische vliegtuigen laag over het Suezekanaal hebben gevlogen. Zij zouden „vreemde voorwerpen” hebben laten vallen. Er is overwogen de scheep vaart enige tijd stil te leggen. De sche pen mochten verder gaan, nadat het beheerorgaan van het kanaal de vrije vaart na onderzoek garandeerde. Frankrijk heeft de leveranties van stra tegisch materiaal aan de landen van het Midden-Oosten gestaakt. Dit is voor Israël een slag. Frankrijk is pen belang rijke leverancier van wapentuig zoals Mirage-straal jagers en AMX-pantser- voertuigen. Het is nog steeds een vraag wie gister morgen met de gevechten is begonnen. Israël zegt dat Egypte de grenzen over schreed met tanks en vliegtuigen. Daar entegen stelt Egypte dat Israël een on verhoeds offensief is begonnen in de strook van Gaza. Documenten, gevonden op een gevangen genomen piloot van Israël, zouden dit volgens Cairo staven. Israëlische vliegtuigen hebben gister avond Egyptische vliegvelden bij Cairo in de Suezkanaalzone en in het gebied van de Sinaï gebombardeerd. Even te voren hadden Israëlische straalbommen- werpers aanvallen uitgevoerd op de Jor daanse hoofdstad Amman. Iraakse toestellen zouden gisteravond Tel Aviv met bommen hebben bestookt. Door boerenleider W. K. Postma te Kimswerd de boerenraad van de Ned, Landstand in Wonseradeel geïnstalleerd. De Nederlandse regering houdt er re kening mee dat de olieaanvoer uit de Arabische landen stopgezet kan worden. In dat geval zullen wij onze olie in an- digen ingeschakeld en hoewel er aan het einde van het verslagjaa nog geen definitieve beslissing was genomen, gaan de verwachtingen toch wel in de richting van het door de vereniging doen overnemen van de taak der meer genoemde stichting. Het bleek namelijk, dat Baetrixoora kan voldoen aan de eisen, waaraan dient te worden voldaan om deze inrichting te kunnen zien als een adequate vervanging van het noor delijk reuma-sanatorium en revaldatie- centrum. Indien de verdere besprekingen zich in deze geest verder ontwikkelen, is de mo gelijkheid derhalve groot, dat Beatrix oord in de toekomst ook zeer ernstige patiënten, die revalidatie nodig hebben, zal kunnen opnemen. Weliswaar zullen daarvoor enige interne verbouwingen nodig zijn omdat voor deze patiënten speciale oefenzalen, behandelingsbaden en dergelijke nodig zijn. De kosten daar van zullen echter slechts een fractie bedragen van die van de bouw van een afzonderlijk geheel nieuw centrum, waarmee stellig enige miljoenen ge moeid zouden zijn. Het ziet er dus naar uit, dat met de in voorbereiding zijnde plannen beide par tijen gebaat zullen zijn. Voor Beatrix oord is deze oplossing bijzonder aan trekkelijk omdat men daardoor de be langen van het gehele noorden kan die nen en dit is juist één van de voorwaar den, waaraan naar hun mening bij ver dere omschakeling in de eerste plaats moet worden voldaan. Worden deze plannen gerealiseerd, dan zullen ook de zeer ernstige patiënten, die revalidatie nodig hebben, kunnen worden opgenomen en wordt Beatrix oord hèt noordelijk revalidatie-centrum. Wanneer men de resultaten ziet, welke in een dergelijke moderne ziekeninrich ting bereikt kunnen worden bij ernstig verlamde patiënten enz., dan beseft men, dat hier belangrijk verpleegkundig en behandelkundig werk kan worden ver richt, waardoor Beatrixoord stellig aan betekenis gaat winnen voor het gehele noorden. De astma-afdeling blijkt in een behoef te te voorzien en heeft voortdurend te kort aan plaats. Uitbreiding daarvan zal voorlopig echter niet mogelijk zijn, al was het alleen reeds omdat daarvoor de nodige mankracht ontbreekt. Er zijn in ons land hiervoor namelijk nog te weinig specialisten beschikbaar. De polikliniek voor astma-patienten wordt steeds drukkèr en zal eveneens meer medici vragen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1