ISRAEL VERRAST DE WERELD Kabinet over situatie Midden-Oosten in r Gade Skroar w OP NAAR DE WAPENSTILSTAND! hark en sjoch Liberaal De Koster benoemd tot Staatssecretaris Borgstellingfondsen 106e JAARGANG No. 44 VRIJDAG 9 JUNI 1967 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS IV ymbritseradeel. i Hwat hat Verrassend. Nieuwe stoel. Esjkol onder druk. Amsterdam. Arabische verdragen. Linkse concentratie. Tot zien5, dit was Hark en Sjoch. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag CAIRO: Egyptische demonstranten in jubelstemming, nadat luidsprekers in de straten de vernietiging van zeventig Israëlische straaljagers hebben aan- gekondigd. In forkeard foarbyld kriget fakentiids mear neifolging as in goedenien Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Er zal van de kant van de grote mo gendheden bijzonder veel beleid nodig zijn om de strijdende partijen uit elkaar te houden, waarvan de ene (de Ara bische) gezworen heeft af te rekenen met Israël, maar ook alle voorzichtig heid om te voorkomen, dat zij zelf bij het conflict betrokken zullen worden. een Tjeukemeer. jong en oud, ten. Bar-serenade. Uitgave: A J. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) I us hjoed to sizzen Op het ogenblik van schrijven is het nog niet duidelijk wie de vijandelijkhe den heeft geopend. Tel Aviv beschul digde Egypte ervan, even daarop be richtte Kaïro Israëlische luchtaanval len. Het is de vraag, of ook de Veilig heidsraad, die maandagmiddag in spoed zitting bijeen is gekomen, uitsluitsel op deze vraag zal kunnen geven. De kwes tie zou misschien van belang kunnen zijn in verband met het partijkiezen van de overige landen, maar dat mag men ook niet overschatten, omdat de meeste landen of hun positie al bepaald hebben of er de voorkeur aan geven zich aan alle verplichtingen te onttrekken. Rus land, dat in het Arabisch-Israëlische conflict van het begin af aan een zeer eenzijdig pro-Arabische positie heeft in genomen, heeft laten weten eenzelfde houding te zullen aannemen als de Ver. Staten. Dat kan weinig anders beteke nen dan een waarschuwing aan het adres van de Ver. Staten zich afzijdig te houden, omdat Rusland zich anders verplicht zou gevoelen de Arabieren bij stand te verlenen. Dat zou het gevaar van een uitbreiding van het conflict met zich brengen. .lERI'ZALEM: De Noorse generaal Odd Bull (in uniform, midden), com mandant van de VN-eenheid in Jeruzalem, temidden van stafleden en Is raëlische soldaten. De heuvel, waarop het VN-hoofdkwartier was gevestigd, werd door de Israëli’s op de Jordaniërs veroverd» Vele vertegenwoordigers van nieuwe en bestaande linkse groeperingen en voor uitstrevend» christen-radical en hebben In ons land bestaan thans 35 borgstel- lingsfondsen. Hun oprichting dateert uit de crisis van de dertiger jaren. Hun werkgebied valt in het algemeen samen met het district van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Middenstanders, die krediethulp, bemid deling en voorlichting wensen, kunnen zich voor een persoonlijk onderhoud op de spreekuren van het fonds in hun district, vervoegen. De Borgstellingsfondsen kunnen twee soorten krediet verstrekken, tot een maximum van f 10.000.n.l. het Bij zonder bedrijfskrediet en het Borgstel- lingsfondskrediet. Naast de werkzaamheden ten behoeve van de kredietverlening dienen de fond sen ook te worden gezien als belang rijke voorlichtende instanties voor de kleine middenstand. Bovendien verlenen zij, gelet op hun specifieke taakstelling en hun jarenlange ervaring, medewer king aan de uitvoering van de werk zaamheden van de Stichting Ontwikke ling en Sanering voor het Midden- en Kleinbedrijf. Voorts zijn de fondsen be trokken bg de rapportering en advise ring inzake verzoeken om financiële hulp ingevolge de Rijksgro psregeling „Ze' stand! Bolswards Nieuwsblad Maandagmorgen zijn zware gevechten uitgebroken aan de Israëlisch-Egyptische grens. Er werd melding gemaakt van een zware tankslag en van heftige lucht aanvallen. Egypte meldde aanvallen op vliegvelden bij Kaïro en het Suezekanaal. Volgens Israëlische bron zijn 117 Egyptische vliegtuigen verloren gegaan, naar men moet aannemen, op de grond. Egypte meldt het neerschieten van Israëlische vliegtuigen. In de loop van de dag hebben andere Arabische landen zich in de strijd gemengd en aanvallen op Israëlisch gebied ondernomen. Terwijl de waarschijnlijkheid, dat oud- minister van justitie, prof. Samkalden, de opvolger wordt van burgemeester Van Hall van Amsterdam, steeds gro ter wordt, heeft mr. Van Hall zijn on tevredenheid betuigd met de regerings- beslissing, die tot zijn heengaan dwong. In een interview zei hij: „Ik vind mijn ontslag gewoon verkeerd. Ik begrijp niet, dat het kabinet-Zijlstra, dat op de hoogte was van het rapport-Enschedé, me rustig vier maanden liet zitten, ter wijl de nieuwe regering het na vier da gen nodig vond me heen te zenden.” Het is vervelend, aldus mr. Van Hall, dat je ineens met allerlei werk moet ophouden. „En zo denken de ambtena ren er ook over. Er zal veel tijd over heen gaan, voordat alles weer draait.” tijdens het laatste weekeinde opnieuw uitvoerig gepraat over de mogelijkhe den van een „linkse concentratie.” Doel was de mogelijkheden te bekijken van een gezamenlijk optreden om op die manier tot een zekere partij (her) vor ming te komen. Veel concrete zaken heeft het debat niet opgeleverd. Tenzij men als concreet wil beschouwen het gebrek aan overeenstemming, dat tij dens het debat naar voren is gekomen. Een aantal radicalen wil, los van de be staande partijen, een geheel nieuwe groep vormen. Een minstens even groot aantal wil echter binnen de bestaande partijen blijven werken. De heer Cam- melbeeck, lid van de Eerste Kamer voor de Partij van de Arbeid, stelde voor, dat alle vooruitstrevende elementen ge zamenlijk gaan werken aan een soort verzameld links programma. Zij zouden daartoe echter niet uit hun huidige par tij behoeven te stappen. Hoe moeilijk het allemaal nog zal worden bleek tij dens de discussies over wat er eigen lijk in zo’n links programma zou moe ten worden opgenomen. Het bleek, dat niemand uiterst links zowel als ge matigd links bereid was enige con cessies te doen. Zo’n programma zal dan ook nog wel lang op zich laten wachten. gelijk is aan het verbruik gedurende twee maanden. De ministerraad heeft nog geen defini tieve beslissing genomen over eventuele Nederlandse, militaire maatregelen. Men wilde eerst de afloop afwachten van het debat in de Veiligheidsraad, dat tege lijkertijd in New York werd gehouden. Wanneer de Verenigde Naties een be roep doen op landen om militaire con tingenten te leveren voor het herstel van de vrede in het Midden-Oosten, dan zal ongetwijfeld ook Nederland eenhe den beschikbaar stellen, zo was de me ning begin deze week bij politici op het Binnenhof. Zo’n stap zou ook op de steun kunnen rekenen van de overgrote meerderheid van het parlement. Gewezen werd op het feit, dat Nederland al eerder een contingent mariniers en andere marine- en luchtmachteenheden ter beschikking heeft willen stellen van een in het ka der van de Verenigde Naties opererende vredesmacht. In Den Haag was men bij dit alles niet erg optimistisch over de praktische mogelijkheden van een VN- macht voor het Midden-Oosten. De officiële houding van Nederland zou deze week in de Tweede Kamer door premier De Jong worden bekend ge maakt. De Kamer zou het voorgenomen tweedaagse debat over Vietnam uitstel len om de oorlog tussen Israël en de Arabische staten te bespreken. De ver wachting op het Binnenhof was, dat de Nederlandse regering zich neutraal zou verklaren. Maar dan wel met de toe voeging, dat het voortbestaan van Is raël ook voor Nederland van doorslag gevende betekenis is. Nederland heeft nog onlangs wapens geleverd aan Israël luchtdoelgeschut, radarvuurleidingsappartauur en reserve onderdelen voor straaljagers en jeeps. Het afgelopen Weekeinde nog hebben Israëlische vrachtvliegtuigen wapens op gehaald van het Nederlandse vliegveld Gilze Rijen. Premier De Jong zou deze week in de Kamer bekend maken of deze leveranties zullen worden stop gezet in verband met de neutrale hou ding van Nederland. De regering kon in de Tweede Kamer slechts weinig informaties geven over de Nederlanders in het Midden-Oosten. De diplomatieke vertegenwoordigingen hebben geen opdracht gehad het gebied te verlaten dit in tegenstelling met de vertegenwoordigingen van landen zoals Amerika, Engeland, Duitsland en Japan. In Den Haag heeft men geen gegevens over het exacte aantal Ne derlanders in het Midden-Oosten. Met name doordat vooral in Israël veel mensen een dubbele nationaliteit heb ben. Aan Arabische kant heeft de crisis in het Midden-Oosten de regeringen in broederlijke omarming bijeengebracht, hetgeen een bedreiging te meer voor Israël werd. Koning Hoessein van Jor danië, tot voor kort in Nassers ogen een imperialistische lakei, is plotseling in Kaïro opgedoken om een verdedi- gingsvedrag te sluiten met Egypte. Bij zijn terugkeer werd Hoessein vergezeld door Sjoekeiri, de voorzitter van de Pa lestijnse bevrijdingsoragnisatie, die nog kort tevoren de dood van Hoessein had gezworen. Hierdoor heeft Israël er een gevaarlijke grens bij gekregen, want tot nu toe had men er rekening mee gehouden, dat Hoessein en Nasser te zeer eikaars doodsvijanden waren dan dat Hoessein iets zou ondernemen, dat de Egyptische invloed in zijn land zou kunnen vergroten. Wanneer Nasser meer dan alleen defensieve bedoelingen zou hebben, dan had hij zijn stukken op het bord wel zo geposteerd, dat hij van verscheidene zijden kon aanvallen. De Arabische acties van maandagmor gen waren niet gelijktijdig. Pas later in de morgen kwamen Syrische en Jor daanse vliegtuigen in actie. Ondanks alle broederschap zal het inter- arabische touwtrekken tussen de zgn. progressieve lanó*n en de reactionaire koninkrijkcï vourtgaan. Ondanks alle diplomatieke overleg, dat Amerikanen en Engelsen de vorige week hadden ontplooid, was men nog geen stap verder gekomen met de kwestie van de vrije vaart door de Golf van Akaba, die door Israël als een levens kwestie werd gezien. Geruchten over compromissen, over de vorming van een organisatie van maritieme mogend heden die de vrije vaart zouden waar borgen, over de mogelijkheid alleen Is raëlische schepen te bannen, zijn alle op niets uitgelopen. Onderwijl werd de positie van van de Israëlische regering in het binnenland steeds moeilijker. Premier Esjkol kreeg verwijten te horen, dat hij niet flink ge noeg optrad, daar hij naar de matigen de raadgevingen van president Johnson had geluisterd. Velen in den lande wa ren de overtuiging toegedaan, dat het voor Israël beter zou zijn zich door snel militair optreden, net als in 1956, weer voor een aantal jaren rust te kopen. Af wachten was voor deze school hetzelfde als afwachten tot de Arabische landen het ogenblik gekomen achtten om de laatste klap te geven. In de week, die aan het uitbreken van de vijandelijkheden vooraf ging, vorm de Esjkol een regering van nationale eenheid, waarin als voornaamste figuur generaal Mosje Dajan, de haast legen darische opperbevelhebber uit de Sinaï- veldtocht van 1956, toetrad als minister van defensie. 'Dajan staat bekend als een voorstander van een harde politiek en zodra hij minister was, verklaarde hij op een persconferentie, dat Israël in ge val van oorlog wel in staat zou zijn de Arabieren te verslaan zonder hulp van het buitenland. Of Israël nu de aanval heeft ingezet, is nog niet duidelijk, maar men moet met de mogelijkheid rekening houden. De dracht, taktiek en snelheid waarmee Israël handelde, heeft de wereld en niet in het minst ook de Arabische we reld verrast. Israël schakelde Jor danië uit en bereikte al spoedig de Jor- daan, waarbij tevens historische plaat sen als Bethlehem en Jericho werden verwoest. Het Jordaanse deel van Jeru zalem werd tevens bezet. Intussen woedde er in de Sinaï woestijn een beslissende slag en bereikte Israël het Suezkanaal. Cairo vreesde zelfs een aanval. In deze sfeer eiste woensdag de Veiligheidsraad het staakt het vuren. Israël heeft zij het na herhaalde op roepen verklaard hieraan gevolg te willen geven. De Arabische landen uitgezonderd Jordanië echter nog niet. Op het moment, waarop wij dit over zicht moeten afsluiten, duren de gevech ten nog voort. Wellicht hoopt Egypte op versterkingen van elders en denkt het zich van de reeds geleden morele nederlaag te herstellen. Elders in ons blad ■vindt u betreffende de situatie van hedenmorgen, het laat ste nieuws. Het Nederlandse kabinet is begin deze week in een spoedzitting bijeengekomen om de situatie in het Midden-Oosten te bespreken. Veel nieuws heeft het beraad van de regering niet opgeleverd. Opnieuw is vastgesteld dat de Nederlandse sym pathie onverdeeld uitgaat naar Israël. Maar dat was al bekend. De man in de re gering, die het meest van de situatie zou moeten afweten, was begin deze week bij de eerste bijeenkomst van de ministerraad niet aanwezig. Het was minister Duns (Buitenlandse zaken), die in Brussel verbleef voor besprekingen over de Europese Economische Gemeenschap. Vanuit Brussel leverde hij een duidelijk commentaar: „Ook Nederland meent, dat het conflict beslist niet mag betekenen, dat de staat Israël, zoals die nu is, verdwijnt.” „De Zee-Bar” staat er nu op het raam geschilderd, en op een bordje op de deur: Snelbuffet om de hoek. De sik exit? Volgens een radiobe richt hebben de N.S. bij de minister gevraagd de spoorlijn Bolsward- Sneek te mogen opheffen. Men ziet er geen brood meer in. Laat nou die minister een Bolswarder zijn, drs. J. A. Bakker. Niemand zal kunnen zeggen dat Z.E. ter plaatse niet op de hoogte is. Naar Israël. Gistermorgen vertrok de eerste vrijwilliger uit Bolsward naar Israël. Per trein ging het naar Parijs, vanwaar het vliegtuig werd genomen naar Tel Aviv. Hij verze kerde ons, zo er tussen de bedrijven door enige tijd zou zijn, ons blad op de hoogte te houden van zijn bevin dingen. Frankrijk, dat voor een groot deel te Is raëlische bewapening voor zijn rekening heeft genomen, houdt zich bijzonder neutraal en wil wat het aan invloed in de Arabische wereld meent te hebben, niet in de waagschaal stellen. Frankrijk geloofde zelfs, dat het misschien een be middelende rol zal kunnen spelen, beter dan Engeland of Amerika, die beiden naar Arabisch gevoel te zeer met Is raël verbonden zijn, ook al heeft Enge land zich nu neutraal verklaard. De Veiligheidsraad behandelde een reso lutie om de strijdende partijen op te roe pen het vuren te staken, maar Egypte heeft bij vorige gelegenheden al duide lijk gemaakt, dat het niet alleen de in cidenten, maar de gehele Palestijnse af faire van a tot z wel weer eens door de Ver. Naties behandeld wil zien. Dan zal weer naar voren komen, dat Israël enkele belangrijke resoluties van de Ver. Naties naast zich heeft neerge legd, zoals die over de terugkeer van de bijna een miljoen Palestijnse vluch telingen, die in 1948 uitgevlucht zijn voor de in de eerste Palestijnse oorlog zegevierend oprukkende Israëlische troepen. Minister Luns (Buitenlandse zaken) heeft eindelijk zijn staatssecretaris voor Europese aangelegenheden gekregen. Over de bezetting van deze stoel (een vrij nieuwe zetel, die nog niet zo lang geleden bij de regeringstafel is gescho ven) is enige weken fel gevochten. Uit eindelijk is het toch de candidaat ge worden, die al direct na de formatie werd genoemd: de liberaal H. de Koster. Een maand geleden viel Zijn benoeming nog heel slecht bij een aantal leden van de regering. De Koster was voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werk gevers en een aantal ministers voelde er niets voor het rechtse stempel, dat dit kabinet toch al heeft, nog eens ste vig te benadrukken door een liberale werkgever in het team op te nemen. In liberale kring is sinds dit verzet heftig geageerd vóór een benoeming van de heer De Koster. Uiteindelijk heeft een zakelijk argument van minister Luns de doorslag gegeven; de minister meent, dat de heer De Koster van alle candidaten het meest afweet van de problemen op Europees gebied. Hark! dacht woensdagmorgen ie mand uit Bolsward, toen zij op een ietwat ongewone wijze werd gewekt. Zij had zich radicaal verslapen en de Vrouwenvereniging, waarmee zij uit toeren zou gaan, had een half uur vertraging. De „zusters” moesten door buurmans tuin om op het ach terraam te kunnen tikken. Sjoch! zeiden diezelfde vrouwen in loop van de dag, toen een hunner „verongelukte” op een kettingbrug en tot op de heupen doornat werd. Gelukkig woonde er een dochter in de buurt, waar droge kleren werden geleend. Zo „verjongd” werd de reis voortgezet. dagen een hoogtepunt beleefd door prachtige vaartocht naar het Chronische patiënten hebben volop geno- Maandagavond biacht het muziekkorps Hallelujah te Mak- kum, ter gelegenheid van de nieuw geopende bar, exploitant W. de Zee, in de Kerkstraat, een muzikale hul de. De lunchroom is veranderd in een sfeervolle bar. De viskotter komt! Naar wij verne men, zal Makkum morgen een vis kotter rijker worden. Een bestuurs lid van de h.s.v. „Ons Genoegen” heeft een boot uangeschaft, deze zal plaats bieden aan ongeveer 30 per sonen. Men zal zowel boven- als be- nedendeks kunnen vertoeven. Naar verder verluidt zal het vaartuig op feestelijke wijze worden binnenge haald. We hoorden zoiets van: met muziek. Dus, Makkumers, blijf mor gen aan de waterkant! In het zand gebeten? Iemand vond in het zandbed op de Nieuwmarkt een bovengebit, juist toen een groot aantal bejaarden uit Zwaagwesteinde De Doele had verlaten, waar men de lunch had gebruikt. „Zal wel van een van de oudjes wezen”, dacht de vinder. Dc reisleider stak het gebit in zijn zak om het verder uit te zoeken Een poosje later zocht een Bolswar der ingezetene ijverig in het zand, n.l. op de plek waar hij de vorige avond zijn gebit was kwijtgeraakt. Toen hij hoorde dat het gebit ge vonden was, was het reeds vertrok ken. De goede man kan nu niet meer zijn tanden laten zien. Verpleeghuis Bloemkemp heeft twee Tijdens het ministeriële beraad in Den Haag is niet alleen gesproken over de militaire en politieke situatie in het Midden-Oosten, maar ook over de mo- gelijke gevolgen van de crisis voor Ne derland. Meer dan de helft van de Ne derlandse olie is afkomstig uit de Ara bische landen in het Midden-Oosten. Het was begin van de week nog onzeker of de oliekraan zou worden dichtge draaid, al was de kans dat dit zou ge beuren al sterk toegenomen. Een olie- embargo zou ook Nederland dat im mers de zijde van Israël heeft gekozen treffen. Gevolgen voor de Neder landse energievoorziening zal dit niet direct hebben. In Nederland is voor ca lamiteiten een voorraad aangelegd, die Tentoonstelling. De tentoonstelling „Het Nederlandse Landschap in de 17e eeuw”, die dit jaar in het stad huis wordt gehouden, wordt reeds woensdag a.s. geopend. Dit is enige dagen eerder, dan aanvankelijk ge pland. Daar komt Swiebertje. Swiebertje en Bromsnor (de echte) komen op uitnodiging van de WAC zaterdag 12 augustus in het Julianapark te Bolsward. Kerkrestauratie Nijland, wat betreft interieur, vordert gestaag. Naast werk, dat door vaklieden moet wor den verricht, is er o.m. graafwerk voor vrijwilligers. Dezer dagen moest ketel oliestook worden geplaatst. Vrijwilligers kwamen op dagen, doch niet genoeg. Klok werd geluid, ten teken dat meerdere hulp nodig was. Luiden had succes. Naast vrijwilligers zagen wij de pastor loei in het spier naast een aow’er. Ook hier; „Eendracht maakt macht.” Een pijnlijke geschiedenis. De heer E. de Jong te Pingjum zou even vlug op de fiets een boodschap doen. Door de haast gleed zijn voet van de trap per en kwam zo ongelukkig met zijn hoofd op de straat terecht, dat er een dokter bij moest komen. Die verwees hem naar de tandarts, waar hij doorgestuurd werd naar Gronin gen. Daar constateerde men dat zijn kaak gebroken was. Naastenliefde. Nauwelijks klonken de eerste berichten over oorlog door de radio of een plaatselijke winke lier had geen zeep meer. Hamste- raars hadden zich er over ontfermd. Uit pure naastenliefde, maar dan vol gens het spreekwoord: „Het hemd is nader dan de rok.”

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1