Nieuw boek over ,De Stêd Warkum’ Gate Shroar A. J. Osinga forstoarn Workum vandaag schakel tussen verleden en toekomst iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Fan de Martinvtoer Zilveren filmpjes nis®: 106e JAARGANG No. 45 DINSDAG 13 JUNI 1967 Hwat haf te STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeél. üs hjoed to sizzen Verplichte levering voor de vetweiders. ii Tj. de J. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag De geast forriket him mei hwat er üntfangt, it hert forriket him mei hwat it jowt 3e week juni 1942 DEN HELDER: Admiraal Michie! Adriaansz. de Ruyter gaat aan boord van Hr. Ms. jager „Holland” om met zijn mannen de roemruchte tocht naar Chatham te herhalen. De in 17e-eeuwse kledij gestoken invasie-deelnemers hebben het hunne er toe bijgedragen aan de feestelijke herdenking van de tocht naar Chatham. Het boekwerk gedrukt op fraai il- lustratiepapier telt vele medewerkers en stond onder redactie van de inmid dels gepromoveerde promotor van de Zuidwesthoek, tijdens het samenstellen nog drs. G. Bakker. Hij wijst er in zijn voorwoord op, dat Workum een rijk verleden heeft, dat niet alleen wordt gehoed, maar ook een belangrijke plaats inneemt in de ontwikkeling. De geres taureerde monumenten zijn te Workum b.v. geen dode objecten, maar zijn zeer functioneel. De harmonische aansluiting van de toekomst op het verleden wordt te Workum niet weinig gediend door de medewerking van tal van plaatselijke verenigingen. Mr. dr. K. de Vries neemt het eerste hoofdstuk voor zijn rekening, waarin hij de ontwikkeling van Workum van dorp tot stad beschrijft. Opvallend is het dat Workum niet op Friese maar op Hol landse wijze tot stad is verheven. Op 19 april 1399 kreeg het van graaf Al brecht van Beijeren daartoe privileges. De mening van de Workumer historicus ds. T. H. Siemelinck, dat Workum toen al een 25 jaar stad zou zijn, wordt ont zenuwd doordat kon worden vastgesteld dat deze schrijver de dupe werd van een fout in het z.g. charterboek. Hoe dan ook, Workum werd reeds vóór 1400 stad en bleef dat ook na het ver dwijnen van de Hollandse bezetting, al heette de stad toen nog geen Workum, maar Wolderkum. Goed aansluitend op dit artikel is de verhandeling van dr(s) Bakker over de Workumer magistraatsbestelling in de jaren 1635 en 1637. Wist u b.v. dat Wor kum in die tijd 8 burgemeesters telde? Niet minder belangrijk is zijn artikel over de politieke strijd in Workum in de 18e eeuw. Opvallend is hierbij (het gaat over wat ons uit de schoolboekjes be kend is als de strijd tussen de „patriot ten en prinsgezinden”) de grote rol die de Mennisten hierbij spelen. Van geheel andere aard is het hoofdstuk van de heer R. S. Roarda, die het ver schijnen van het boek niet meer heeft mogen beleven. Hij is degene, die met schier onuitputtelijk geduld de criminele sententies van het Hof van Friesland tussen 1700 en 1811 heeft nagegaan en hierbij stuitte op tientallen en nog eens tientallen „zaakjes”, die tonen dat de Workumers in vroeger jaren niet altijd in het gareel liepen. Niet alleen dat in deze sententies veel oud-Workumer na men zijn bewaard, men krijgt tevens ook meer kijk op het dagelijkse leven van die tijd. Zo stal b.v. de 22-jarige pottebakkers- de sintrale net to bouwen oan de Bur- gumer Mar mar oan de Lauwerssé en D. S. hawwe tasein hjir in ündersyk nei dwaen to litten. Dat is dan de safolste kear, dat om dy nije sintrale striden wurdt. Foar de Direksje en D. S. is dit in fortrietlike saek, hwant mei al dy praterij en kranteskriuwerij wurdt it momint, dat dy nije sintrale wurkje kin, al fierder fuort skoud. En it stiet sa, dat nou al dy sintrale te let komt om de aloan groeijende konsumpsje fan elektri- siteit oan to kinnen. Trochstrings moat der nei acht jier wer in nije sintrale boud wurde of de bisteande fordübele. Dat heart hwat stüf, mar as men wit, dat it forbrük jierliks sahwat mei 10-12% ta- nimt, dan kloppet dy rekken krekt. Nou soe it net sa slim wêze as it allinnich gie om forgreating of fordübeling fan it bisteande, mar sa simpel is it net. Troch de aloan fierder geande technyk is it sa, dat de masines, dy’t hjoed biskikber bin- ne, dus de béste, mei in jier of tsien lang net mear meikomme kinne. Hja binne dan dan ekonomysk net mear rendabel, der binne dan bettere makke, dy’t üt de- selde branje mear K.W.H.’s helje kinne en dêrtroch foardieliger binne. Al soene de bisteande masines dan ek noch sa goed as nij wêze, hja binne ekonomysk forsliten en der moatte oaren foar kom- me. Nou bistiet er tusken de P.E.B.’s On derling in oerienkomst, dat hja mekoar helpe sille as de sintrales in skoft for- legen sitte om mear produksje. Hja dog- ge dat via de S.E.P. Mar de regels fan dy S.E.P. litte net ta, dat in bipaeld bidriuw der misbrük fan makket troch seis syn sintrale to lyts to halden. Is de eigen produksje under in bipaelde grins dan moat der boete bitelle wurde oan dy S.E.P. en net sa’n bytsje. It gefaer is nou libbensgreat, dat troch al dat geseur en sabotaezje by tiden, de nije sintrale fierst to let klear komt. De tsierderij tusken de Provinsje en Bur- gum (Tietsjerksteradiel) hat der in bul- te skuld oan en nou’t er dan einlings en to’n lésten op like, dat dizze ta in skik- king komme soene, nou wolle sommige lju wer in hiel oare kant üt. It soe sa slim net wêze, as it giet oer in nij stêdshüs of in park, mar eltse moanne, dat it to lang duorret, kostet it bidriuw en dêrtroch üs meimekoar, skatten jild. En fierwei de measten, dy’t hjiroer prate en skriuwe, hawwe gjin idé, hwat er allegear oan fêst sit. It is in goedkeap kunstke om oare nammen to neamen, mar hja witte hin oftonei net hoefolle ündersyk en birekkens der makke wurde moatte om soks üt to sykjen. Hawar, dat is dan ien fan de skaedkanten fan de de- mokraty. Kantongerecht Sneek: Tj. B. te Worn* mels: te laat op straat f 1,of 1 dag. D. R. te Arum: geen persoonsbewijs kunnen tonen f 1— of 1 dag. R. S. te Burgwerd: overtreding verduisterings- verordening f 1,of 1 dag. Hinnaerderadiel. Folwoeksen deade mos- ken kin men ynleverje by de leden fan de Boererie foar 2 sinten per stik. Vraag naar melk stijgt, de produktie daalt. Ruim 90.000 percelen gebruikten te veel gas en electriciteit. Verplichte aangifte van elke verandering in de paardenstapel. Verplichte levering van paarden ten be hoeve van de Duitse weermacht. Abonnementsprijs f-3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bols wards Nieuwsblat Gisteren had te Workum ten stadhuize een heid plaats: het aanbieden van het eerste exemplaar van „De stêd Warkum,” DODEWAARD 1 I De measte minsken hawwe der gjin weet fan, hoe op dit stuit de situaesje is fan ien fan de bilangrykste forsjenningen fan üs tiid: de elektrisiteit. Wy brüke it alle dagen en witte net better dat as jo it knopke omdraeije of yndrukke, dan wurket it. Dochs liket it der in bulte op, dat hjir yn Fryslan de kwestje fan de elektrisiteit mei gauwens tige yn de pu- blike bilangstelling stean sil, omreden de tarieding ta in nije sintrale folie lan ger duorret as nedich is. Lêstendeis ha wy yn de krante léze kinnen, dat in adres nei Deputearre Steaten stjürd is om oandacht to freegjen foar it nij idé, even stijlvolle als zinvolle plechtig- een prachtig geïllustreerd en veelzijdig boekwerk over Workum, verschenen als no. 4 in de Sudwesthoeke-rige van de Fryske Akademy. Vindt u elders in dit blad meer over de uitreiking, hier een korte schets van het boek, dat wij bij Workumers en oud-Workumers van harte kunnen aanbevelen. Met de wetenschap dat het eerste nummer in deze reeks, n.I. over Makum, reeds lang is uitverkocht en er nog veel navraag is, willen we deze aanbeveling graag vergezeld doen gaan van de raad: wacht niet te lang met bestellen, het boek is nu nog voorradig, straks niet meer. Het zou b.v. best als een origineel Vaderdagscadeau kunnen dienen. Ien fan de kreten, dy’t hjiroer ütkriten wurde, is, oft it jit wol goed is in sin trale to bouwen fan it konventionele ty pe, dat wol sizze, mei stienkoal, oalje of ierdgas as branje. Moat it net in atoom- sintrale wurde, sa as Amearika en In- gelan al boud ha? Nou is de situaesje sa, dat dizze atoomsintrales by de stan fan wittenskip en technyk op it heden folie en folie djürder binne as de ge- woane. Dat greate lannen it dochs dogge is alderearst in kwestje fan prestige. Sa as hja milliarden ütjowe oan de romte- feart, alhoewol der gjin baten foaroer steane, sa wolle hja op it terrein fan de atoomeksploitaesje foaroan bliuwe. Op de lange termyn sit der ek jit in winst kans yn, hwant meidertiid sille hja dan de oaren foar wêze en kinne hja as le verancier fan atoomprodukten en des- kundichheit de winst werom helje. Lytse lannen kinne soks net, alteast net op deselde wize. Hja moatte biskiedener wurkje. Mar hja meije der ek net neist stean bliuwe. Dêrom wurd der oan de Neder- lanske universiteiten ek hurd wurke oan de atoomstüdzje en is inkelde jierren lyn yn Petten (N.H.) in reaktor-sintrom zoud foar atoomündersyk. Ik haw der destiids al ris hwat fan forteld. De elektrisiteitsbidriuwen meimekoar binne wer in stap fierder gien en hawwe op mienskiplike kosten in plan yn üt- fiering om hjir yn Nederlan ek in earste atoomsintrale to bouwen. Dat wurdt mar in lytsen ien, dy’t sahwat in stêd as Ljouwert bitsjinje kin, mar lykwols wurde de kosten skat op 125 miljoen. Mei sin hawwe hja mar in lytse sintrale bouwe wollen omt it fêst stiet, dat yn dizze nije wittenskip en, technyk safolle en sa hurd foarje sil, dat hy fêst syn tiid net üttsjinje sil. Oer inkelde jierren is der grif al wer hwat betters. Wy hawwe dizze wike mei dy sintrale yn opbou ta west en hawwe, ünder deskundige lie- ding, ien en oar bisjoen. En graech wolle wy de oare kears ris hwat fortelle fan dizze earste atoomsintrale dy’t by Dode- waard oan de Wael, ticht by Druten, yn oanbou is. Meer dan 3000 NSB-ers hebben hun aan hankelijkheidsverklaring uitgesproken aan de leider Mussert in het Utrechtse stadion. Indien in 1937 het Nederlandse volk de NSB was gevolgd en niet Colijn en Oud, was het voor veel leed gespaard gebleven. knecht Andries Hayes uit het veerschip van Jacob en Klaas Robyns twee kazen, samen 50 pond zwaar en in de daarop volgende nacht uit de trekschuit van Alle Seerps een koperen theeketel. Hij werd drie jaar verbannen. Het is slechts één voorbeeld en zeker niet een van de pikantste. Over de Workumer scheepvaart, die in de 17e en 18e eeuw voor de stad erg be langrijk was, schrijft F. S. de Vries een 30-tal belangwekkende bladzijden. Dezelfde schrijver verdiept zich nog meer in details in het volgende hoofd stuk over het leven van een Workumer smakschlpper, samengesteld naar aan leiding van oude scheepsjournalen. Uit deze journalen krijgt men terecht be wondering voor de prestaties van de buitenschippers, die het toch veelal moesten doen zonder voldoende onder wijs. Als voorbeeld neemt de schrijver de journalen van Harmen Pieters (geb. 1 april 1741). Als matroos op het schip De Jonge Komelijs van schipper Freek Reinders n.I. in 1764, hield hij er reeds een soort logboek op na. Naar aanlei ding hiervan zou een roman te schrij ven zijn. Zo vaart b.v. in 1744 „De Waakzaamheid” de haven van Duin kerken uit om in Nantes wijn te laden. Het begon meteen al „dick van de ree- gcn en een stijve koelte.” Enige dagen blijft het weer slecht, maar dan wordt het mistig en stil. Op 17 december schrijft Harmen: „Een klein sugie om 8 uir wier ’t mistig en stil en moesten Wy weer ten anker” en dan „Op donderdag 22 december op een banck vast tot 31 dito wierden wy weer vlot.” Wat zit er al een stuk zeemansavontuur In dit ene zinnetje verborgen: negen dagen vast op een bank met alle ge varen van dien. Bovendien al deze da gen, ook de Kerstdagen, afgesloten van de wereld, Oudejaarsavond en Nieuw jaarsdag op zee. Op 4 januari werd ein delijk de veilige haven bereikt De burgemeester van Workum, mr. B. van Haersma Buma, neemt in zijn zeer gedocumenteerde en met welversneden pen geschreven bijdrage over de histo rische gebouwen als stadhuis, kerk en herberg (De Zwaan) kennelijk wraak op hetgeen mevr. Gruip-Kruseman over Workum schreef in haar nu ruim 40 jaar geleden verschenen „Vacantie aan de Friese kust” toen ze van Workum meldde: Het welvarende boerendorp drijft een levendige handel in landbouw producten, maar onze aandacht wordt door geen enkel mooi gebouw of schil derachtig plekje getrokken.” Wie een maal vol bewondering rond de aloude Ek in ikebeam yn it wald fait ienkear om en faeks net iens troch in stoarm. Anne Joukes Osinga hie de êldens fan de tige sterken al efter him litten en al waerd hy de léste jierren wol hwat minder, syn 82 jierren wiene him net oan to sjen, syn geast wie noch hel der en der gyng suver gjin del foarby as men koe him rinnen sjen yn de stêd. Fan de Nanne Reynstrjitte nei „de saek” of nei it Wees- hüs en dan de weromreis fakentiids in oar paed lans, ünderweis skerp waemimmend as der yn ’e stêd wér hwat foroare. Amper stik west is hy nou hinnegien. Syn devys fan ,,’t Ark Jimmeroan Opskerpjend” trou oan de ein ta, hat er meilibbe mei syn greate famylje, mei syn saek, mei de stêd yn al syn fasetten. Boalsert hat oan dizze boeresoan fan Ipekolsgea, ienris ien fan de earste Buvelstudinten, gans to tankjen. Doe’t er as jongfeint yn de suvel soe en to Boalsert op ’e nije suvelskoalle kaem, sil er net tocht ha, dat syn libben ienkear sa nau oan dat fan Boalsert boun wurde soe, mar dan op in hiel oare manear. Ynpleats fan de suvelskoalle waerd it by syn omke Wiarda yn Snits it drukkersfak en hy kaem der al gau, sa jong as er wie, allinne foar to stean. Doe waerd to Boalsert de saek fan de ald-skoalmastei- Piter de Jong oernommen, dy’t in printerij hie en de De Jong’s krante eksploitearde. Hjirmei wie de grounslach lein foar it hjoeddeiske AJO-bidriuw, sünt de léste jierren omset yn in famylje N.V. Fjouwer fan de 10 bern, fjouwer soannen, stiene him by en namen njonkenlytsen it wurk en de lieding oer, elk op syn plak, itsij yn de ófdieling boek- hannel, ütjowerij, krante of printerij. In follesidich bidriuw, hwerfan de ünderdielen hieltyd wer yn elkoar gripe. Mei troch kunde oan dr. G. A. Wumkes yn Snits krige dêrre al de saek njonken it saek- like in idiële kant, earst troch it ütjaen fan Fryske preken, al gau ek troch boekwurken yn de eigen tael. Sünder de standertwurken as de Bodders, Paden fan Fryslan, de Fryske wurdboeken, de Gys- bert Japiks-ütjeften is de Fryske biweging snver net to tinken. Mar ek gans in rige romans en dichtbondels kamen der by A. J. Osinga fan de parse en dêrnjonken periodiken „Yn üs eigen tael,” „De Stim fan Fryslan”, in blêd foar skilders, it fakblêd „De Bakkerij”, de Kerkklok, de Suvelkrante (nou Technologies), de Provinsiale Al- menak en nochris tsientallen ütjeften hiene syn om tinken, soarch en noed. Seis by it klimmen fan de jierren libbe hy yntins mei, bleau fan alles op 'e hichte, die bipaelde dingen noch leafst seis. Hy hie syn fêst plak, ja, syn fêste stoel, syn eigen skriuwark. Foar „de bern” de riejower, foar it persoaniel de fortrouwensmans, de „baes” ek, dy’t yn persoanlik wol en wé meilibbe. In man mei brede bilang stelling, dy’t ek yn it soasiael, maetskiplik en tsjerklik libben syn spoaren neiliet. Hwat koed er net mei tagedienens prate oer it Weeshüs, der’t hy as jiert-enlange fad en foarsitter safolle bitsjut hat, as lid fan ünderskate komité’s, destiids as man fan de Perma- ninte Feestkommisje ek de greate stimulator fan it organisearjen fan tentoanstellingen as b.g. de NEBAT. As tsjerkfad hat er sines dien ta. de restauraesje fan de Martini-tsjerke, letter ta de restau- raesje fan it oargel. Hy wie ek dyjinge, dy’t kaem mei de idé in Gysbert Japiksbitinking to hélden, de stipe op de eftergroun fan mannich bisykjen en krewearjen. It soe net yn syn geast wêze, dit alles hjirre breed üt to mjitten, hy wie foar alles biskieden, gjin man fan swéslaen en fan show, al koe hy it by gelegenheit fyntsjes en soms snedich sizze. As im- men mei skerp saeklik ynsjoch, doarste hy dochs mannich avontür oan, as man fan tradysje, koe hy dochs syn tiid soms fier foarüt wêze, hy peare strangens oan hertlikens, syn eagen koene dwers troch jin hinne sjen, mar tagelyk efter de brillegleazen laitsje, in wurker, dy’t ek oaren wist to ynspirearjen, in man fan great Gods- bitrouwen, mar tagelyk ien dy’t wist fan it: Help josels, sa helpt jo God. Syn bern en bemsbern, Boalsert, ja, hiel Fryslan sille him misse, as heit, as pake, as boarger, as steechüthaldende Fries, as immen dy’t fan gjin ophélden wist, dy’t jimmeroan de seine skerpe, oant de Greate Meaner kaem. Dat hy nou rêste mei yn frede. St. Geertruidiskerk is gewandeld of in deze sfeervolle kerk een concert heeft meegemaakt, weet wel anders. Bouw geschiedenis en restauratie worden uit voerig beschreven. Speciale aandacht wordt besteed aan de merkwaardige to ren, evenals aan de klokken. Ook van het stadhuis valt veel te verhalen. De scheepsbouwgeschiedenis is een hoofdstuk apart, waarbij speciale aan dacht is besteed aan Ul’be Zwolsman, zoon van de Makkumer scheepsbouwer Willem Zwolsman, die zich in Workum vestigde. Het artikel hierover van L. Kamminga getuigt van grote deskundig heid. Bij de geschiedenis van het Workumer Nut en zijn instellingen blijft uit de aard der zaak Nederlands oudste spaar bank niet onvermeld. Maar ook waren er tal van andere activiteiten als b.v. de zondagsschool, de zg. tussenschool, begrafenisbus, naaischool, bewaar school, het houden van volksvoorlezin gen, floralia en de hulpbank. De heer drs. W. T. Beetstra verhaalt er uitvoe rig van. Hij schrijft ook een bijdrage over het hardzeilen in vroeger tijden. Workum zou niets zijn zonder zijn ach terland, het Heidenschap. Wie zou daar beter van kunnen vertellen dan de Frie se „sneuper” O. Santema, die vooral tal van oude namen van boerderijen en lan derijen opdiept en zijn bijdrage tot een leesbaar geheel maakt. Dit boekwerk, 230 pagina’s groot, moet voor alle Workumers een even waarde vol als kostbaar bezit zijn, al is natuur lijk nog niet alles verteld. Wij misten nog de geschiedenis van de Workumer industrieën, met name die van de aarde werkfabrieken, de geschiedenis van de R.K. en de Doopsgezinde kerken enz. Maar wie weet, ook Makkum kreeg een tweede boek. Over het succes van het eerste zal afhangen of dit er komt, maar aan dit succes twijfelen we niet; boeken met een locale geschiedenis als dit voor zien in een alom gevoelde behoefte. Te koop Piekestelp. W. Heerma ta Edens 22.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1