HOE VERDER NA EEN WEEK Gabe Shroar VOL SPANNING voor Nederland kampioen Israël F hark en sjoch Volledige Iraëlische overwinning mei relatief weinig verliezen 106e JAARGANG No. 46 VRIJDAG 16 JUNI 1967 Hwat hat o** Gouden filmpjes - 4^ Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS ós hjoed to sizzen Verwarring. Nasser komt terug op aftreding. Rusland breekt met Israël. Veiligheidsraad neemt resolutie aan. Werkloosheid. Beschuldiging. Belasting. Positie van Israël. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. De hooioogst valt geducht tegen. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Bij het vliegveld van Dublin is een vrachtvliegtuig uit Schotland neergestort, waarbij de piloot en tweede piloot om het leven kwamen. Zjj waren de enige inzittenden. Het toestel kwam terecht bij een benzineopslagplaats De Veiligheidsraad van de Ver. Naties kwam in spoedzitting bijeen en na wat heen en weer gepraat over de formule ring van een resolutie (de Sowjetunie eiste by een staken van het vuren een terugtocht naar de uitgangsposities van de zondag voor de aanval, terwijl zij ook Israël de agressor wilde noemen; Ame rika stelde een herstel van de toestand van vóór 15 mei voor, dus ook een Egyp tische terugtocht uit Sjarm al Sjeik aan de golf van Tiran) werd de zitting ver daagd. Toen evenwel bleek, dat Egypte geen stand zou kunnen houden, liet de Sowjet unie haar bezwaren vallen en stemde in met een resolutie, waarin zonder meer werd opgeroepen tot een staken van het vuren. Dat moet een ernstige slag zijn geweest voor de Arabische landen, die vertrouwd hadden dat de Sowjetunie hen ook militair zou helpen. De Sowjetunie bleek evenwel niets te willen onderne men, dat tot uitbreiding van het conflict zou kunnen leiden. Men besefte, dat dat tot een conflict tussen Amerika en Rus land zou kunnen leiden. Toen het vuren eenmaal was gestaakt, vernam de we reld, dat president Johnson en premier Kosigin verscheidene malen gébruik had den gemaakt van hun rechtstreekse tele foonverbinding. Men kan aannemen, dat zij elkaar duidelijk hebben weten te ma ken, dat zij geen van beiden een uitbrei ding van het conflict wensten. plaats denkt het daarbij aan een vredes verdrag met de Arabische landen, waar door een normalisatie van de betrekkin gen tot stand zou kunnen komen, die een vreedzaam gebruik van de golf van Aka- ba en het Suezkanaal mogelijk zou ma ken. Tot nu toe hebben de Arabische sta ten een vredeverdrag geweigerd, dat een erkenning van de staat Israël zou bete kenen. Maar dat Israël deze wens tot toenade ring kan realiseren met behoud van door oorlog gewonnen grondgebied, is wel Olie. Amerika en Engeland zijn, uiteraard na Israël, op het ogenblik de grote vijanden van de Arabische landen. De Arabische olieproducerende landen hebben de uit voer van olie naar beide landen stopge zet, maar het is de vraag of zij deze maatregel, misschien ook bedoeld om sabotage aan de bronnen en pijpleidingen te voorkomen, lang kunnen vol houden. Wat heeft men aan olie als er geen af nemers zijn? En andere afnemers dan de Westelijke landen zijn er op het ogen blik niet. Topconferenties. Nog is dit natuurlijk het einde niet. Er zal wel spoedig een Arabische topconfe rentie komen en de Assemblee van de Verenigde Naties komen op verzoek van Rusland in spoedzitting bijeen. Meer hierover vindt u elders in dit blad. Na een 30 jarig huwelijksleven is een landbouwer te Barneveld op zijn 60ste verjaardag voor het eerst vader gewor den. Het dubbele feest werd in luister gevierd. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartail (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Tinke is goed, neitinke better Uitgave: A J. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De Duitse keizer: Achter het leger staat het leger van het duitse volk. De ver wachtingen van de vijand zijn vernietigd. Ik hoop dat de Heer der heirscharen, die steeds met ons is geweest, ons ook in de toekomst tot het einde zal bijstaan. 3e week juni 1917 W WW.- VA^-A*.V.W.M.V. heeft hierin een nieuw onderwerp ge vonden voor een hernieuwde, heftige botsing met zijn oude tegenstander, De Gaulle. Sneller en radicaler dan de meeste waarnemers voor mogelijk hadden gehouden heeft het Israëlische leger in drie dagen het Egyptische leger verslagen, het schiereiland Sinaï bezet, daarna het Jordaanse leger uitgeschakeld, Jeruzalem en het westelijk deel van Jordanië tot aan de Jordaan bezet, waarna het in het Syrische grensgebied artilleriestellingen onschadelijk heeft gemaakt. De over winning Is volledig. Door massale luchtaanvallen op de Egyptische vliegvelden had Israël maandag de Egyptische luchtmacht uitgeschakeld. Mede hierdoor kon de Israëlische luchtmacht zijn volledige steun geven aan de tanks in de Sinaï, die 600 van Egyptes 800 tanks onschadelijk maakten of de terugtocht over de N(jl wisten te beletten. En dat alles ten koste van maar geringen Israëlische verliezen. Nederland is een groot kampioen voor Israël geworden. Dat is meermalen geble ken tijdens de jongste gewelddadige uitbarstingen tussen de Arabische landen en de vrij jonge staat Israël. In de Tweede Kamer is ook overduidelijk naar voren gekomen, dat de sympathie van Nederland uitgaat naar die kleine natie, die zich tegen een geweldige overmacht moest verzetten en dat met onverwacht groot suc ces ook deed. Zelfs tijdens een vergadering van de Tweede Kamer-commissie voor buitenlandse zaken over de gang van zaken binnen de Euromarkt, bleef de kwes tie Israël alle debatten beheersen. In de Arabische landen heerst diepe te leurstelling, zo diep, dat Nasser vorige week vrijdag het Egyptische volk mee deelde te zullen aftreden. De reactie was wat onverwacht. Op grote schaal werden betogingen gehouden, die Nasser kort daarop bewogen toch maar aan te blij ven. Het vertrouwen van de bevolking in hem bleek overweldigend. Van hem is in de eerste tijd weinig anders te verwach ten dan dat hij zich zal bezinnen op ver sterking van z(jn positie, hetgeen in de Arabische wereld nog het gemakkelijkst zal gaan door de haat tegenover Israël levend te houden. Of hij tenslotte toch nog niet de prijs voor de roekeloze on voorbereidheid van het Egyptische leger zal moeten betalen, is een andere zaak. Aanwijzigingen in die richting zijn er zeker nog niet. Zowel de liberaal Berkhouwer als mi nister Luns zorgde voor de nodige ver warring tijdens het kamerdebat over Israël en de commissievergadering over de EEG. Tijdens de bijeenkomst van de commissie voor buitenlandse zaken werd de heer Berkhouwer regelmatig onderbroken door de socialistische voor zitter van de commissie, de heer Neder- horst. „Ik vraag me nu toch af of U er iets tegen hebt, dat ik hier het woord voer”, merkte de heer Berkhouwer in zijn wanhopig verweer op.' Minister Luns werd tijdens de verga dering regelmatig bijgestaan door zijn oud-staatssecretaris De Block, nu mi nister voor Economische Zaken. Het werd minister Luns kennelijk iets te veel. Op een gegeven ogenblik zei hij: „Zoals de heer De Block mij nu volko men ten onrechte in het oor fluistert is het zaak omDat minister Luns (nog altijd de meest populaire politicus in Nederland) heel goed beseft, dat hij ook niet alles weet, liet hij overigens duidelijk weten. Een kamerlid zei hem, dat hij de begrippen Relatief en Abso luut door elkaar haalde. Minister Luns reageerde; „Laat ik maar ophouden. Ik begrijp zelf niet wat ik bedoel.” zeer onwaarschijnlijk. Wil het toenade ring, dan zal het ook enig begrip moeten tonen voor Arabische grieven en zal het eerder door bepaalde concessies, b.v. op het punt van de Arabische vluchtelingen, dan door halsstarrigheid een basis kun nen vormen voor een duurzamer rust in het Midden-Oosten. Op het laatste ogenblik, op jl. zaterdag, heeft de Sowjetunie een beschuldiging van Syrië, dat Israël het bestand schond, aangegrepen om de diplomatieke betrek kingen met Israël te verbreken. Dat voorbeeld is gevolgd door een aantal Oosteuropese landen, welker leiders in Moskou bijeen zijn geweest voor een ver klaring van solidariteit met de Arabische landen en afkeuring van de Israëlische agressie. Over het algemeen is men er van overtuigd, dat dit vooral een gebaar is om te trachten in het Midden-Oosten zoveel mogelijk invloed te behouden. Deze Russische houding wijst er ook op, dat Rusland weliswaar een grote oorlog wil vermijden, maar dat het toch niet van de huidige crisis gebruik wil maken om een bijdrage te leveren tot regeling van de Palestijnse kwestie. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeïoopen, Wonseradeel, Workum Op de tweede dag van de strijd beschul digde president Nasser Engeland en Amerika ervan met vliegtuigen Israël in de strijd te hebben geholpen. Beide landen ontkenden ten stelligste en de Sowjetunie heeft in geen enkel opzicht deze beschuldiging in haar propaganda, die voortdurend zeer pro-Arabisch bleef, gebruikt. Ondanks het verzoek van de Veiligheids raad het vuren te staken (het was de tweede dag van de gevechten) ging de strijd door. De derde dag bracht de grote overwinningen van Israël en op die dag nam de Veiligheidsraad een resolutie aan waarin de strijdende partijen bevel werd gegeven het vuren te staken. Israël en Jordanië gaven er gehoor aan, maar Egypte en Syrië weigerden aanvankelijk het bevel op te volgen, waarom is niet helemaal duidelijk, want de dag daarop aanvaardden zij het wel. Misschien wilde Egypte eerst nog proberen een gedeelte van zijn tanks naar de westelijke oever van het Suezkanaal te krijgen. Dat is in elk geval niet gelukt. Met de Nederlandse conjunctuur gaat het beter dan men in het algemeen denkt. Aldus een nota van de ministers van Economische zaken, Sociale zaken en Financiën aan de Tweede Kamer. Het begrip werkloosheid boezemt af keer in en roept herinneringen op aan de trieste situatie van de dertiger jaren. Zo ver is het echter nog lang niet in het Nederland van vandaag, aldus de geruststellende toon van deze speciaal over de werkloosheid samengestelde no ta. „De huidige ontwikkeling van de werkloosheid moet vooral als een re gionaal probleem worden gezien,” meent de regering. Welke regio worden be doeld is duidelijk, omdat de regering een uitzondering maakt voor het westen en het midden van Nederland. „Daar zal pas een terugslag komen als de con junctuur een werkelijke inzinking mee maakt.” De regering heeft wel een on derzoek op gang gebracht naar de mid delen om in de naaste toekomst een pro fijtelijk werkgelegenheidsbeleid te voe ren. Dat zo’n beleid nodig is blijkt uit de cijfers. Vorig jaar mei telde Neder land ruim 37 duizend werklozen. Vorige maand was dit aantal toegenomen tot 97 duizend. Maar, aldus de nota, men moet niet vergeten, dat vorig jaar „een historisch minimum werd bereikt voor wat betreft het aantal werk’o—n.” Baldadige jeugd zorgde e voor, dat de oudste kerkgevel van Bolsward, n.l. die van de Broerekerk, ontoon baar wordt. Voor hond< rden guldens en Wymbritseradeel. Per 1 juli zal de loon- en inkomstenbe lasting opnieuw worden verlaagd. Een groot voordeel zal dit echter niet op leveren omdat de fiscus met de ene hand gretig terug zal nemen wat de andere honderd miljoen gulden beter op. Dat belasting zal namelijk eveneens per 1 juli met twintig opcenten omhoog gaan. De kosten van levensonderhoud zullen door deze verhoging volgens het Cen traal Bureau voor de Statistiek met on geveer 0.8 procent omhoog gaan. De hogere omzetbelasting zal ongeveer ze venhonderd miljoen gulden opbrengen. De verlaging van de loon- en inkomsten belasting gaat de schatkist bijna acht honderd miljoen gulden kosten. De Ne derlandse belastingbetaler wordt er dus hondrd miljoen gulden beter op. Dat klinkt erg indrukwekkend. Maar op tien miljoen belastingbetalers is dat een tientje per jaar. Oftewel twee dubbel tjes per week. Kond het middaguur is maandag in de Kemhaven te Utrecht een met mu nitie geladen schip geëxplodeerd. Volgens de laatste gegevens zijn er twee mensen om het leven gekomen en werden er 23 gewond. De materiële schade is zeer groot. Op de foto het achterdeel van het schip dat finaal doormidden werd gebroken. De zandwoestijn op de Nieuwmarkt is inmiddels „De Doele” genaderd. Halsbrekende toeren moesten de be zoekers verrichten om de stamtafel te bereiken. Voor de heer Wijbenga maar een bof, dat het droog weer was. Dat er zo weinig gasten kwa men zal ook wel zijn oorzaak ge vonden hebben in de „üngetiid”. Haasten behoeven de boeren zich echter niet, want om onbegrijpelijke reden wordt het heamiel pas gevierd in de tweede week van augustus. Dan is het al weer de tijd van de hooi- broei. Pet af voor het keurige straterswerk op de Nieuwmarkt, waar met gele steen is aangegeven, waar de auto’s straks mogen staan. Een geweldige ring doet vermoeden dat er ook een boom zal worden geplant. Wij voelen veel voor een mooie beuk. Linde bloesem is slecht voor uw aui.o’s. Achter de schutting zagen we met onbescheiden blik, dat de winkel van Van den Oever op de Appelmarkt héél mooi gaat worden. Het wordt nieuw in oud, want de voorgevel blijft gespaard, die is n.l. door Mo numentenzorg beschermd. De brandweergarage aan de Grote Kampen rijst als een paddestoel uit de grond. Het wordt een mooi hoekje daar straks. Maar hoe nu met de rest? Op de langste dag van 1861 werd te Woudsend Reinschje Bakker gebo ren. Ze woont nu in Workum en heeft het langste Friese leven. A.s. woensdag wordt ze 106 jaar. Eentje is in ons land nog ouder. Deze woont in Vlissingen en is al 106. Met een oorijzer kun je oud worden want beppe Reinschje draagt het al 89 jaar, n.l. sedert haar 17e. Haar oudste zoon is 82 jaar, haar oudste beppezegger 63. Ze heeft inmiddels ongeveer 130 beppe-, oer-, en oer-oer- beppezeggers. Het wordt menens met de nieuwe Rijksweg, tenminste wat het gedeel te Kruiswater-Laard betreft. De wit te strepen staan er al op, de leunin gen zijn al geplaatst en het verkeer bij Bloemkamp wacht op omleg ging. De vlag was woensdag vergeten uit te steken bij de opening van de ten toonstelling, een euvel dat op het laatste moment nog werd hersteld. Wellicht daardoor dat de Commis saris zo laat kwam en e betrekke lijk weinig mensen waren. Pelemann. De heer Pehlemann was, voor zover we hebben kunnen na gaan, het enige schoolhoofd dat de opening bijwoonde. Omdat het mu ziekprogramma een sonate van Pe lemann vermeldde? Misgeraden, het was geen naamgenoot, maar gewoon een drukfout voor Telemann. Penvriende gevra. Natalie Human, Riverview 5, Skinnerstraat, Pretoria sal graag met jong mense korres- pondeer; sij is 18 jaar oud en in die laaste jaar van die Middelbare Meis- sies Hoërskool. Wij willen een zwembad staat met krijt geschreven in de Lombard Steeg tussen Appermarkt en Nieuwmarkt. Dit lijkt ons nu juist niet de beste plaats voor een zwembad. Trouwens als het goed regent, heeft men er al een. Hoe is nu de posities van de diverse lan den, nu de wapens zwijgen en de diplo matie toch weer de overhand moet krij gen? In Israël is iedereen bijzonder op getogen. De dreiging van de Arabische legers is door de bliksemsnelle actie van het Israëlische leger opgeheven. Nie mand maakt er zich zorg over, dat Is raël weer, net als in 1956, het eerst naar de wapens heeft gegrepen. De Arabische provocaties worden als voldoende recht vaardiging gevoeld. Premier Esjkols op merking, dat Israël bepaald geen uit breiding van grondgebied wenst, is sterk naar de achtergrond geschoven. Het is waarschijnlijker, dat generaal Dajan, op het ogenblik de grote man van Israël, met meer gezag spreekt wanneer hij het uitsluit, dat Israël het Jordaanse gedeel te van Jeruzalem, waar de heilige plaat sen (zoals de Klaagmuur) zijn, uit han den zal geven. Het lijkt zelfs niet onmogelijk, dat Israël zal trachten het gebied van Jordanië tot aan de Jordaan (met Israël samen Pa lestina) in bezit te houden. Het is in ieder geval duidelijk, dat Is raël zal trachten het meeste uit de hui dige toestand te slepen In de eerste aan glas in lood is stukgemikt. Een beetje laf vinden we dat, stenen smij ten naar een lege kerk. Van ladder gevallen. De ruim 60- jarige schilder Joh. Glazema, die be zig was de Nutsspaarbank te Arum te schilderen, is van de ladder geval len. Of de ladder misschien niet goed stond of dat de heer Glazema onwel werd, is nog niet bekend. Met een ambulance werd hij naar een zieken huis in Harlingen gebracht. In het voorhoofd had de heer Glaze ma een grote wonde; hij viel name lijk voorover van vrij grote hoogte in het grind. Verder had hij een hersenschudding en waren beide schouders ontwricht. Dr. Dunes ver leende eerste hulp. Naar strand? Zondagmorgen zocht een familie in een VW auto aan het einde van de Ds. Touwenlaan te Makkum naar een handwijzer, die hen de weg naar het strand kon wij zen. Éénmaal gevonden reed de chauf feur zonder op het verkeer te letten weg, juist op het moment dat de bromfietser W. v. d. W. passeerde. De auto raakte de bromfietser, waar door deze tegen het wegdek smakte. Alles liep nog goed af. Beter zou het zijn, om de gedeeltelijk achter bladergroen verscholen hand wijzer op een meer zichtbare plaats neer te zetten. Betekent voor de „vreemdelingen” dan ook geen ge zoek meer op driesprong! Afscheid. Zr. Henrica, hoofd van de r.k. kleuterschool gaat Bolsward ver laten. Aan allen die graag nog per soonlijk afscheid willen nemen, wordt daartoe de gelegenheid geboden op zondag 18 juni a.s. tussen 11 en 12 uur in de St. Jozef kleuterschool. Het zal wel storm lopen, want vele kleuters, die onder haar hoede dans ten en zongen, werden groot. Het liberale kamerlid Berkhouwer dien de een motie in, waarin werd gevraagd om Israël onverwijld aan te sluiten bij de Europese Economische Gemeenschap. Een motie, die met algemene stemmen door de commissie werd aanvaard. Het was een wat wonderlijk voorstel van de liberale afgevaardigde. Het kwam op een moment, waarop van de uitslag van de voor Israël zo triomfantelijke verlopen gevechten nog niets bekend was. Was het verloop anders geweest dan was het plan van politiek Neder land volkomen overbodig geweest om dat er dan geen staat Israël meer zou zijn om zich met de EEG te associëren. Mr. Berkhouwer zei dan ook, dat „al vorens men werkelijk aan associatie zou kunnen gaan denken, de kruitdamp geheel opgetrokken zou moeten zijn.” Dat is inmiddels het geval. Israël heeft militair gezegevierd. Tot grote vreugde van vrijwel geheel Nederland. De motie, die de kamercommissie zo geestdriftig heeft aangenomen, krijgt nu een wer kelijke politieke betekenis. Binnenkort zal zij in de voltallige Kamerbijeen- komst behandeld moeten worden. Over het resultaat bestaan nauwelijks twij fels. Ook de regering wil niets liever dan een spoedige associatie van Israël met de EEG, waardoor de staat in een economisch veel voordeliger positie ten opzichte van alle westerse landen komt te staan. Op het Binnenhof bereidt men zich in middels voor op de zoveelste moeilijke ontmoeting met het Frankrijk van pre sident De Gaulle. Niet alleen heeft Pa rijs tot nu toe alleen maar als rem ge werkt op de pogingen van het Europa der Zes een democratische eenheid te maken, het zal zich ongetwijfeld ook duchtig verzetten tegen het voorstel om Israël een associatieverdrag met de EEG aan te bieden. De Franse regering heeft de laatste dagen een in Nederlandse ogen hoogst merkwaardig beleid gevoerd. Het ver zette zich tegen alle Israëlische pogin gen de militaire overwinning in poli tieke winst om te zetten, terwijl Parijs ook liet weten, dat het geen al te nauwe banden tussen Israël en Europa wenst. Minister Luns (buitenlandse zaken)

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1