Premier Kosigin New York in Debat over Concert Praags lerarenkoor 6abe Skroar de verbetering van werkgelegenheid warme relletjes-zomer Hei wordt voor Amerika weer een IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH F rentsjerterediel Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum Hwat Hat 106e JAARGANG No. 48 VRIJDAG 23 JUNI 1967 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS üs hjoed to sizzen Relletjes. Wilson in Parjjs. Arabisch overleg. Textiel. 5 O PYT de Defensie. dan Blij of teleurgesteld. Cairo: Voor het eerst na de oorlog heeft President Nasser zich weer in het openbaar begeven: in de Grote Moskee woonde hij een plechtigheid bij ter gelegenheid van de verjaardag van de Profeet. Hij werd iiierbij vergezeld door de nieuwbenoemde Chef/Staf Generaal Fawzi (achtergr.) en de Comman dant Luchtmachtj Maarschalk Abou El Ezz. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Wellicht gesprek met Johnson. Studearje net mei de pinne mar mei de holle dan volledig lid van de gemeenschap te worden. Een associatie heeft voorname lijk betrekking op de handelsaspecten van de gemeenschap. Maar Wilson heeft al herhaaldelijk laten weten slechts met een volledig lidmaatschap genoegen te nemen. Ds regering, dit eigenlijk tussen haak jes, heeft bij een aantal politici voor een grote teleurstelling gezorgd en te gelijk anderen zeer verheugd gemaakt. Ondanks alle, sombere voorspellingen zijn tot nu toe geen grote blunders ge maakt. Minister-president De Jong, die op politiek terrein zijn sporen nog moet In de Zuidwesthoek florisante handel in riet, dat naar het buitenland gezonden wordt als veevoeder. Het voederen van varkens met pekelha ring voldoet goed. De haringen worden eerst in water ontzout. Elk varken krijgt er 10 12. Ze groeien er goed van. De hooioogst levert in Wonseradeel on geveer de helft op van die van vorige jaren. De arbeidslonen zijn duur. Grote jon gens, die wieden, worden beloond met 12 tot 15 cent per uur. Wy rekken Muulem kwyt. In gefal dat üs spyt mar dêrom sitte wy net alhiel yn ’t labberet hwant jowt men üs de kans, wy rédde it mei glans it „lyts mar krigel” blykt hwat ek de flage strykt wy binne ’t net fan doel dat is ’t algemien gefoel. Hiel Frentsjerterediel byt op ’t heden yn ’t stiel it bistean stiet op ’t spel hwa makket soks net kjel? Boargers sizze resolüt dy kant moat it net üt Hwerom wy fan ’e kaert? En in dripke opsternaet seit sjef Hempenius Us folk is fjirtich plus. Sjocht Frentsjerterediel noch in wankele sinnestriel dy’t troch de wolkens brekt en in dripke moed ynsprekt? Der is wol faker sein Grinzen moat ris forlein yn great as lyts forban in grietenij in lan lykwols ’t röp tsjinstan op en ’t bliek letter in strop. Dit foarstel fan G.S. leart tagelyk de les fait Frentsjerterediel fiert Harns it offermiel, dan bliuwt dit, neist konstant in teken oan ’e want Hokker oare grietenij wurdt aenst fordielpartij Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 4e week juni 1917 Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Burgemeester van Bolsward. J. M. A. MULDER, Bols wards Nieuwsblad Besloten de kermis dit jaar wegens ernstige tijdsomstandigheden niet te la ten doorgaan, o.a. op het motief dat de gascommissie bezwaren heeft gemaakt gas en brandstof aan de kramen te le veren. In Berlikum de eerste nieuwe aardappe len aangevoerd. De belangstelling van de Russen voor de Algemene Vergadering is voorna melijk gebaseerd op het feit, dat zij in de 122 leden tellende Vergadering een breder publiek bestrijken dan in de 15 leden tellende Veiligheidsraad, waarin bovendien de stemverhoudingen tussen Westelijke, communistische en neutrale landen anders liggen dan in de Alge mene Vergadering. In de Algemene Vergadering is het aantal Afrikaanse en Aziatische landen veel groter en bij deze groep kan Rusland rekenen op een enti-imperialistische, vaak anti-Weste- lijke houding. De Algemene Vergadering kan Israël veroordelen tot agressor en het somme ren het bezette gebied prijs te geven, maar zij heeft niet het recht haar be sluiten af te dwingen. Daarom is het Rusland echter ook niet in de eerste plaats begonnen. Een voornaam doel van Rusland is het prestige, dat het in de Arabische wereld heeft verloten doordat het niet daadwerkelijk voor de Arabieren op de bres is gesprongen, zoveel mogelijk te herstellen. In de kerk te Dronrijp een grafkelder ontdekt. Dat er geen overleg van de regerings leiders van de Grote Vier op korte ter mijn te verwachten is, zou men kunnen opmaken uit het feit, dat De Gaulle geen aanstalten maakt om naar New York te vertrekken, evenmin als Wil son, de Engelse premier. Deze beide staatslieden hebben elkaar maandag en dinsdag gesproken bij het bezoek van Wilson aan Parijs. Ongetwijfeld is ook de crisis in het Midden-Oosten ter spra ke gekomen, maar dat was niet het doel van het bezoek. Het eigenlijke on derwerp van het gesprek, dat al was vastgesteld voor de crisis in het Mid den-Oosten uitbrak, is de Engelse aan vrage van het lidmaatschap van de E.E.G., waarvan De Gaulle nog steeds weinig wil weten. Hoe het gesprek op dit punt is gelopen, is nog niet duide lijk, maar vermoedelijk heeft De Gaulle Wilson ervan willen overtuigen, dat hij toch beter kan proberen geassocieerd Maandagavond wacht Bolsward een uniek concert. Het wereld vermaarde Pévecké Sdruzéni Prazskych Udtelië, kort gezegd het beroemde Tsjechische lerarenkoor uit Praag, komt op tournee door West-Europa in de Noordelijke provincies slechts één plaats aandoen. Het uit 72 man bestaande koor geeft hierbij een concert (onder leiding van prof. Jan Kasal) in de ruimte die zich daar in het Noorden des lands wel het meest toe leent, de aloude Bols- wardse Martinikerk, op het gebied van muzikale en vocale evene menten zo rijk aan tradities. In de gebrandschilderde ramen in de trappenhal van ons stadhuis, dat in deze zomermaanden weer door duizenden wordt bezocht, eindigt het schematisch overzicht van de geschiedenis en plaats van Bolsward met een raam, gewijd aan de kunst en met daar onder de woorden: „Boalsert bliuwt hoedster fan kunst en kultuer!” Gedurende de naoorlogse jaren beleefde Bolsward op het gebied van de vocale kunst tal van hoogtepunten. In onze herinnering liggen, om maar enkele te noemen, nog de bezoeken van de Maastreechter Star, het Don Kozakkenkoor, het Urker Mannenkoor. De gegeven concerten waren even zovele hoog tijdagen. Nu treedt een koor aan van „achter het ijzeren gordijn”. Het komt enkele dagen naar het gastvrije Bolsward en biedt als uniek gebeuren onze stad, heel onze provincie, ja heel het Noorden dit concert aan. Aan de rij van hoogtepunten zal 6r weer één worden toegevoegd. Gaarne wek ik daarom een ieder op dit unieke concert mee te maken. verdienen, blijkt het in elk geval bij de kiezers wel goed te doen. Hij is de rus tige, vertrouwen wekkende vaderfiguur, naar het goede voorbeeld van Drees en De Quay. Minister Beernink (Binnenlandse Za ken), die gedoodverfd werd als de zwak ste schakel in de nieuwe keten, weet listig alle problemen te omzeilen. Bij de benoeming van een nieuwe burge meester voor Amsterdam heeft nie mand enige kritiek op zijn beleid kun nen hebben. De regering treedt voor zichtig op. Een gewaarschuwd mens telt tenslotte voor twee. Nu de zomer, die in de Ver. Staten zeer warm kan zijn, is begonnen, beginnen ook de relletjes van de negers weer. In een aantal steden, waar de negers op gepropt zitten in te krappe behuizing, waar ontworteling en onevenredig grote werkloosheid de zeer langzamt voort gang van de rassendiscriminatie on zichtbaar maken, zijn groepen jonge negers plunderend en brandstichtend rondgetrokken. Dat was in Tampa, Florida, in Cincin nati, Ohio, in Boston, ook weer in Los Angeles en naar velen vrezen, is dat alles nog maar een begin van wat voor het zoveelste jaar een lange, hete zo mer dreigt te worden. Vele negers be seffen, dat de relletjesmakers het ver zet bij de blanken tegen de negers doen toenemen en pleiten voor matiging. In enkele steden hebben zij patrouilles ge vormd om de andere negers van geweld af te houden en met succes. Er ging van hen meer overredingskracht uit dan van de knuppel van de blanke politie-agent. Maar daar staat tegenover, dat een ge deelte van de politieke beweging onder de negers in handen is van jonge radi calen, die eerder streven naar een eigen negercultuur, dan naar een invoeging in het patroon van de blanken. Dat ver scherpt weer de tegenstellingen, die de blanken of althans de weldenkenden onder hen, volledig wilden laten verva gen. Defensie gaat ’t nog zuiniger aan doen. Staatssecretaris Haex (landmacht) heeft in een brief aan alle landmacht- commandanten verdere bezuinigingen aangekondigd. Nuttige, maar niet strikt noodzakelijke uitgaven zullen worden geschrapt. Als voorbeelden worden ge noemd de medische dienst, de juridische dienst, de militaire muziekkorpsen en de militaire sport. De bezuinigingen zijn nodig omdat er te weinig geld is voor de aanschaf van nieuwe tanks voor het Eerste leger korps. De staatssecretaris meent, dat het conflict in het Midden-Oosten dui delijk heeft gemaakt, dat een modern leger niet kan vechten zonder moderne wapens. Als het die wapens niet heeft, is het kansloos. Om die moderne uit rusting te krijgen moeten andere fran jes worden af geschaft. De ontploffing van het munitieschip in de Utrechtse Kernhaven heeft er toe geleid, dat minister Den Toom (Defen sie) de veiligheidsvoorschriften voor ’t vervoeren van munitie nog eens grondig zal bekjjken. Ook zal een andere gele genheid worden gezocht dan de Kern haven. Deze haven was destijds aan gewezen in overleg met het gemeente bestuur van Utrecht. Sinds die tijd heb ben zich echter nieuwe industrieën bij de haven gevestigd. Behalve de veroordeling van Israël moet ook de leverantie van nieuwe wapenen aan de Arabische landen de positie van Rusland daar weer herstellen. Om te polsen wat de bedoelingen van Rusland zijn en tevens om het Arabische onbe hagen in Moskou te laten doorklinken, is Boumedienne, de Algerijnse minister president, in Moskou op bezoek geweest. Wat er van de besprekingen terecht is gekomen, is niet helemaal duidelijk. Aanvankelijk heette het, dat Boume dienne teleurgesteld zou zijn, maar in de vergadering van Arabische ministers van buitenlandse zaken, die gedurende het afgelopen weekeinde in Koeweit is gehouden, wist de Algerijn zijn colle ga’s te vertellen, dat Rusland het door Israël vernietigde oorlogsmateriaal weer zou aanvullen. Het is de vraag of dat helemaal juist is. In deze vergadering is men het over enkele belangrijke punten niet eens kun nen worden. De vijandschap jegens Is raël vormde natuurlijk geen probleem, maar de olieproducerende landen Koe weit en Saoedi-Arabië toonden zich an ders dan het vrij radicale 'Irak aller minst geneigd verder te gaan dan een uitvoerverbod van olie naar Engeland en Amerika. De radicale landen, zoals Egypte en Syrië, bepleitten een verbreking van de economische betrekkingen, doch Koe weit, Saoedi-Arabië en ook Liberië be seffen waar hun inkomsten vandaan moeten komen. Zij zullen ook de berich ten gelezen hebben, dat Rusland zelf aan Engeland aanbiedingen voor leverantie van olie heeft gedaan. en Wymbritseradeel. I I I f f I den,” meende de heer Van Rossum, die daartoe de slagzin lanceerde: „Met meer textiel een beter profiel”. Tot veel meer was de regering niet in staat. Noodgedwongen. Minister Witte- veen (financiën) waarschuwt herhaal delijk, dat het met de schatkist zo slecht is gesteld, dat ook voor de be strijding van de werkloosheid niet veel extra hulpmiddelen beschikbaar zijn. De regering deed dan ook tijdens het Kamerdebat alle moeite om te vertel len, dat men over de werkgelegenheid helemaal niet zo pessimistisch is. Vooral minister Roolvink (Sociale Za ken) waarschuwde tegen al te sombere geluiden. Voor wie het allemaal toch erg zwart blijft zien, voegde hij hier geruststellend aan toe, dat de regering „natuurlijk bereid moet zijn inflatoire maatregelen te nemen als onverhoopt mocht blijken dat de werkloosheid zeer ernstige vormen aanneemt”. Het debat over de werkgelegenheid kreeg nog een onverwacht politiek ac cent. De Partij van de Arbeid en de De mocraten '66 hadden in moties aange drongen op een onmiddellijk hulppro gramma van respectievelijk vijfhonderd miljoen en driehonderd miljoen gulden. Maar ook de Anti Revolutionair drs. Boersma vroeg op de eerste dag van het debat vier- tot vijfhonderd miljoen gulden. Hij diende hiervoor geen motie in. De Anti’s moeten van te voren heb ben begrepen, dat hun voorstel geen genade zou vinden in de ogen van de regering. Natuurlijk hadden zij kunnen door drukken, maar dan was het politieke gevolg geweest, dat voor het eerst sinds het optreden van het kabinet-De Jong één van de partners, de Anti-Revolutio- nairen, een openlijk blijk van wantrou wen had gegeven. Er is, met name door de K.V.P., zware druk uitgeoefend om het niet zo ver te laten komen. Met succes. Maar ook met het gevolg, dat het voor drs. Boer sma een wel heel moeilijke dag werd. Hij moest nu ook bij de behandeling van de moties van P.v.dA. en D’66 tegenstemmen. Terwijl deze voorstellen min of meer onder woorden brachten wat hij een dag tevoren zo vurig had bepleit. Het is overigens niet zo wonderlijk, dat de A.R.P. de eerste is, die blijk geeft van enige aarzelingen. Binnen de nieu- de coalitie moet de A.R.P. zich het meest ongelukkig en onwennig voelen. Vooral de A.R.-jongeren sturen regel matig aan op een linksere koers. Dat komt natuurlijk in botsing met de steeds meer naar rechts zwenkende lijn van deze regering. Kort nadat de Kamer bij het gesprek over de werkgelegenheid de gehele situ atie in de Nederlandse economie had besproken, kwam een onderdeel daar van de textielindustrie uitvoerig aan de orde. De Tweede Kamer is zeer tevreden met de snelle regeringsactie om de vooral in Twenthe geconcentreer de katoen-, rayon- en linnenindustrie te hulp te komen. Een aantal partijen wil echter meer. De oppositie ver tegenwoordigd door socialisten en de mocraten wil voor heel Twenthe een soort uitzonderingstoestand. Men wil van Twenthe en Oost-Gelderland een herstructureringsgebied maken, zoals ook Zuid-Limburg is. Minister De Block (Economische Zaken) gesteund door de regeringspartijen, voelt daar echter weinig voor. Men wil eerst wachten op het rapport van het Nederlands Economisch Instituut over de situatie in Twenthe. De motie van de oppositie maakte deze week dan ook weinig kans. De heer Boersma (A.R.P.) klaagde over „het ontstellend gebrek aan sa menwerking en openheid in de Twent se textielindustrie. Het is erg gemak kelijk de regering als zondebok aan te wijzen, maar men had eerder bij de regering moeten aankloppen”. De communist Bakker formuleerde het nog drastischer. Dat is hem tenslotte wel toevertrouwd. Hij zei; „Het is een hele kunst precies te weten waarover men praat in dat gebeier van noodklok ken. Maar hoofddoel van de textielcon- cerns is: meer doen met minder men sen". Voor een verrassing zorgde de heer Van Rossum, onlangs benoemd Kamerlid voor de Staatkundig Gereformeerde Partij. Het optreden van de S.G.P. onder aaanvoering van de heer Van Dis doet altijd stemmig en zeer somber aan. Het wufte Nederlandse leven wordt re gelmatig veroordeeld. Humor komt daarbij zelden om de hoek kijken. De heer Van Rossum sprak zowaar over het minirokje. De Kamer spitste de oren. „Voor de werkgelegenheid in de textiel zou het heel wat gunstiger zijn, als de vrouwen zich wat royaler zouden kle- Rusland kon weinig anders doen het tot in hoogste instantie voor de Ara bische landen opnemen, maar het feit, dat Kosigin zelf is gegaan, zou er op kunnen duiden, dat het toch meer wenst dan alleen een propaganda-bijeen- komst. In het openbaar zal hiervan voorlopig nog niet veel blijken, maar het is niet uitgesloten, dat Kosigin van zijn aanwezigheid in New York gebruik wil maken om nader contact te heb ben met president Johnson, ongetwijfeld over de mogelijkheden een regeling te treffen voor de crisistoestand in het Midden-Oosten, een regeling, waarbij Israël pas bereid zal zijn veroverd ge bied prijs te geven indien het daarvoor werkloosheid de zeer langzame voort- zware druk van Rusland zullen de Ara bische landen hiermee niet instemmen. Op reis naar New York heeft Kosigin een tussenlanding in Parijs gemaakt. Bij hun onderhoud schijnt president De Gaulle weer te hebben gepleit voor eten conferentie van de vier grote mogend heden, maar in dit stadium voelt Rus land daarvoor nog weinig. Maar voor De Gaulle is het een belangrijk middel om de positie van Frankrijk als grote mogendheid bevestigd te zien. De regering heeft niet veel extra hulp kunnen beloven voor de verbetering van de werkgelegenheid in Nederland. Tijdens het debat in de Tweede Kamer, de vorige week, waren de concrete toezeggingen: de regering zal begin juli, als de werkloosheidscijfers niet verbeteren, ruim honderd miljoen gulden uitgeven voor projecten, die de werkloosheid, vooral in de bouw, beperken; belangrijke bedrijven in Noord-Brabant, Twenthe en Gelderland zullen kunnen profiteren van bijzondere financieringsregelingen. Eventueel wil de Staat in de bedrijven gaan deelnemen om investeringen zeker te stellen. Bekeken wordt of de premies op a- en b-woningen kunnen worden verhoogd. Dit zou blijvend werk betekenen voor meer dan duizend bouwvakkers. De aanleg van de rijkswegen E-3, E-8 en E-10 zal mogelijk worden versneld. Toen de Veiligheidsraad vorige week de Russische resolutie had verworpen, waarin Israël wegens agressie werd veroordeeld en de terugtrekking van de Israëlische troepen uit Arabisch gebied werd geëist, verzocht Rusland de secr.- generaal een buitengewone zitting van de Algemene Vergadering bijeen te roepen. Dat is mogeljjk wanneer op zijn minst 62 leden te kennen geven met een dergelijke zitting akkoord te gaan. Het was niet moeilijk, dat aantal onder tekeningen bij elkaar te krijgen. Zaterdag kwam de Algemene Vergadering al byeen in aanwezigheid van de Russische premier Kosigin, die speciaal voor deze gelegenheid naar New York was gekomen om zich aan het hoofd van de Russische delegatie te stellen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1