Prof. dr. Titus Brandsma herdacht Gate Shroap hark en sjoch „Met hem is een groot Vader lander heengegaan 106e JAARGANG No. 49 DINSDAG 27 JUNI 1967 GESPREK All Student Band bezoekt Sneek Underskieding ViWiegersma foar RONO In memoriam pastoor J. H. Lengers JOHNSON - KOSYGIN Zilveren filmpjes 67 procent vóór Israël Bliksem doodt 3 mensen Blikseminslag heeft dit weekeinde aan minstens 3 mensen in Nederland het leven gekost. Wymbritseradeel. Hwat haf i üs hjoed to sizzen B. Bakkers: Gedwongen verbouw van koolzaad. zo en voor Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Een nieuwe rage in Japan: de „Knipoog-ring”, die het de schuchtere Japanse meisjes mogelijk maakt een knipoogje weg te geven, zonder dat zij een oog bewegen. De ringen zijn niet duur en in alle vormen, kleuren en maten te koop. Door de hand te bewegen gaan de ogen in de ring open en dicht. Beroepen bij de Herv. gemeente Ping- jum, cand. L. Tamminga te Leeuwarden. Vooruitkijken. Dat doen de Staten leden vandaag, nu zij in zomerzitting bijeen zijn en o.a. zullen spreken over het magische jaar 2000. Origineel. Het was Jacob Bouwes van den Oever, die sinds 1703 met zijn kofschip op Engeland voer, om het mooiste porselein naar Bolsward te brengen. Zeilschepen werden trei nen en trekschepen werden auto’s, maar Van den Oever bleef Van den Oever, aldus luidt een originele uit nodiging van een zaak aan de Appel markt. Dat liekt er op! - Uit het straatbeeld zal straks letter lijk verdwenen zijn de heer S. Brat- tinga, die een gedeelte van de veeg- dienst verzorgde. Hij gaat met pen sioen en hem wordt, ingaande 1 ok tober, eervol ontslag verleend. Joden mogen woningen van niet-joden niet betreden (lastgeving van de Com- missaris-generaal voor de openbare vei» ligheid). Melkveehouders zijn verplicht periodiek opgaaf te doen van het aantal gemolken koeiep. In Makkum opnieuw lijk aangespoeld van verdronken Engelse vlieger. Door de Duitsers met militaire eer begraven. Vlieland en Terschelling zullen voortaan niet meer bij Noord-Holland maar bij Friesland behoren. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Reize en trekke Is kennis forwekke VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Het tweede topgesprek tussen president Johnson en premier Kosygin heeft zon dag 4 uur en 47 minuten geduurd. President Johnson heeft de besprekin gen „zeer goed en nuttig” genoemd en gezegd dat er vooruitgang is geboekt bij het wederzijdse begrip voor eikaars gedachtengang over een aantal proble men. bij het verlies van deze grote en op rechte vaderlander. Als Rooms Katho liek Priester en Hoogleraar aan de Uni- ve.siteit te Nijmegen heeft hij niet ge aarzeld aan allen, die hem om raad vroegen, van meet af aan duidelijk het godsdienstige en vaderlandse standpunt voor ogen te houden. Zelfs toen hij reeds in de gevangenis gezet was, liet hij niet na zijn standpunt ten opzichte van de Nationaal-Socialistische levens beschouwing op papier te zetten. Te vens bracht hij zijn innerlijke geestelij ke kracht op schrift: een getuigenis, die toen en thans nog voor velen van hoge waarde is. Met zijn overlijden in het concentratiekamp te Dachau is een groot Vaderlander en voor U allen een zeer dierbaar familielid van ons heen gegaan. Moge zijn onverschrokken voorbeel van trouw en rechtschapenheid voor ons allen een voortdurende steun in het leven blijven. Wilhelmina. Bisschep gaat varen. Mgr. Nierman die vrijdag a.s. het 3de zeilkamp van Vinea Domini te Ealahuizen zal ope nen, zal per Statenjacht vanaf Heeg arriveren. De Commissaris der Ko ningin en Gedeputeerde De Wilde varen mee. Het noodweer heeft in Bolsward wei nig schade aangericht. In Plan Noord sneuvelden wat stoppen. Ver- Wanneer men zou stellen dat behalve aan Gysbert Japicx aan geen Bolswarder zoveel biografieën zijn gewjjd als aan prof. dr. Titus Brandsma, zou dit aan vechtbaar z|Jn. Niet wat het aantal levensbeschrijvingen betreft, maar wegens het feit, dat qua geboorte Titus Brandsma volgens het kadaster stamt uit Won- seradeel. Was zijn jeugd en ouderlijk gezin geheel op Bolsward georiënteerd, Ugoklooster, zijn geboortboerderij, waar hij in de vroege ochtend van woensdag 23 februari 1881 als Anno Sjoerd het levenslicht zag, ligt net buiten de gemeente grens en wanneer met Duitse „griindigkeit” op 30 juli 1942 het officiële doods bericht door het Standesambt Dachau wordt afgegeven, waarin wordt meege deeld, dat der Geistliche Anno Brandsma, Katholisch, wonhaft in Nijmegen op 28 juli 1942 om 2 uur 00 mln. is overleden, staat er met pijnlijke nauwkeurigheid bij: „Der Verstorbene war nicht verheiratet”. Al spoedig blonk hij uit in ijver, vor- deriing en toewijding. In 6 van de 13 vakken werd hij nummer één van de klas. In de sport was hij geen uitblin ker, maar als de Oude Maas was dicht gevroren, was het Anno Sjoerd, die met Holke Wierema, Assie Mulder en Ate de Jager het meeste applaus oogstte. Op zaterdagavond 17 september 1898 meldde hij zich in Boxmeer aan de kloos terpoort. Het was de Carmelieter Orde, die hem aantrok. „Ik was eigenzinnig in die dagen,” vertelde hij later, „ik had hier en daar wat andere meningen”. Misschien was het ook hier het Friese bloed, dat zich niet verloochende. Al spoedig werd hij echter een minnaar van de geschiedenis der carmelitaanse spiritualiteit. Hij maakte vooral studie van de werken van de heilige Teresia, de Spaanse Carmelites, die hij hogelijk vereerde. Toen hij eenmaal doctor was en pro fessor te Nijmegen, was het vooral de mystiek van de Bolswardse pater Jo hannes Brugman, die hem aantrok. Hij hield voordrachten en lezingen over Brugman als redenaar, Brugman als dichter, als lijdenspredikant. Maar hoe belangrijk ook, dit is het niet alleen wat Titus Brandsma onvergetelijk heeft doen worden. Het was het hele complex van activiteiten, zijn stimulansen, ini tiatieven op tal van terreinen, niet ook Tiisdei 27 juny sil Prins Bernhard yn Amsterdam de Sulveren Anjer ütrikke oan ündermear de hear Meint Wiegers ma en krige dizze unike ünderskieding Iykas bikind, foar syn fortsjinsten op it mêd fan folksüntjowing, natürbisker- ming, geakunde en it iepenbiere lêsseal- wêzen. De Fryske ütstjüring fan ’e RO NO hopet dy tiisdeitojouns in repor- taezje fan ’e ütrikkingsplechtichheit to jaen. Yn deselde ütstjüring sil ek in op de RONO syn nije reportaezjewein opnom- men reportaezje sitte fan ’e gear- komste fan ’e Provinsjale Steaten fan dy deis. Op ’e aginda fan dizze gearkomste stiet as ien fan ’e wichtichste punten de iepenbiere bihanneling fan de nota „Het Noorden op weg naar het jaar 2000” en de „Tweede Nota over de Ruimtelijke Ordening in Nederland.” Fierders bistiet dizze ütstjüring, dy’t om kertier oer sawnen op F.M.-stjürder Jirnsum kanael 5 bigjint, üt in pro gram fan en oer de Fryske Akademy. Dat is dizkear wijd oan ’e „ütfanhüzers” by de Fryske Akademy t.w. de hear M. K. Scholten fan it Frysk Letterkundich Museum én Drs. R. Straatsma fan it Provinsjael Buro foar Taelbifoardering. It berneprogram sil fanwegen tiidkrapte dizkear forfalle. Zonnebrand. De gasten zochten ver koeling in het zilte nat van het IJs- selmeer of vleiden zich neer in het mulle zand, om zich eens lekker bruin te laten bakken, aldus onze corres pondent. Maar is het water er wel zilt? Wij meenden altijd, dat het Ijsselmeer een zoterwaterbekken was. Vakantie. De schrijver van Fan de Martinytoer is met vakantie. Zover, dat hij vandaar de aloude wachter in Westergo’s greiden niet meer kan zien. Zoekt U dus maar niet. Pech. Op de hoek Markt-Kerkstraat te Makkum had woe- ^dagavond om half tien een onzachte ontmoeting plaats tussen een VW-auto en de jeugdige brotnfietser G. Kamstra uit deze plaats. Auto en brommer wer den allebei beschadigd, terwijl de bromfietser bovendien zijn hand ver wondde, Verschijnt DINSDAGS en Driemaal is scheepsrecht Tussen Bolsward en Sneek zagen we verle den week tot driemaal toe een auto in de sloot. Zolang de persoonlijke ongevallen niet ernstig zijn, geven we maar geen uitvoerige verslagen meer. Het wordt reeds gewoonte, helaas. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en het minst op dat van de Friese bewe ging. Het was zijn houding in het ver zet, zijn onverzettelijkheid, die hem ten slotte in de handen van de vijand heeft gebracht. Prof. dr. Titus Brandsma is zijn lijdens weg gegaan. Hij die eens schreef (nl. over Bonifacius); „Niet de dood maakte hem tot een heilige, reeds het leven had hem tot een heilige gestempeld”, zou dit woord door velen op hem zelf van toe passing gebracht zien. Medegevangenen getuigden van hem: Zijn meest opvallende eigenschappen waren wel de gelijkmatigheid en het sterk kinderlijk vertrouwen op God. Psychisch was pater Titus sterk, blij en optimistisch. Hij was eenvoudig niet klein te krijgen. Hij vond het heerlijk voor Christus te mogen lijden. Iedere wraakgedachte was hem vreemd. (Rec tor Höppener). Toen Pater Titus in Dachau kwam, zag hij er onderkomen uit. Dat werd daar natuurlijk nog erger. De „Kretiner” uit Holland is in de korte tijd die hij bij ons was, dikwijls geslagen, dat zijn ge zicht vol bloed stond. Maar hij hield er de moed in en was geestelijk eenvoudig niet murw te krijgen. (Kapelaan Jan sen). Eenvoudig en onopvallend leefde hij tus sen de ongeveer twaalfhonderd pries ters van Dachau. Een eeuwige glimlach vol geduld en innerlijke rust, een glim lach van mystieke gelatenheid in alle lijden, dat hij dragen moest. Hy werd zó mishandeld, dat letterlijk zijn tan den los in zijn mond stonden. Hij ver gold dat alles met het gebed van Chris tus: Heer, vergeef het hen. (Pater Oth- narus, O. M. Cap.). Maar ook andersdenkenden hadden voor deze martelaar grote bewondering. Zo schreef dr. Ronge: Zelf ben ik van de Lutherse gezindte, maar ik moet zeg gen, dat ik in mijn leven nog met wei nig mensen omgang heb gehad, die zo veel indruk op mij hebben gemaakt, als de katholieke priester Pater Titus Brandsma. Hij was hartelijk voor ieder een, stond voor iedereen klaar, ook voor andersdenkenden, zelfs voor de commu nisten. Dominee Overduin noemde hem een oprecht vrome broeder in Christus en schrijft dan: Naar het lichaam afgemat en uitgeleefd, mager en met dikke be nen van het water, maar de geest on gebroken, altijd vriendelijk en blijmoe dig in de Here. Wij willen dit artikeltje besluiten met de letterlijke (en veelzeggende) tekst, die nu wijlen Koningin Wilhelmina op 4 nov. 1946 vanuit paleis Noordeinde te Den Haag schreef aan Titus’ zuster mw. G. de Boer-Brandsma te Ugoklooster: Het is mij alsnog een behoefte om U als oudste zuster van wijlen Professor Dr. Anno Sjoerd Brandsma, zowel als uw beide oudere zusters en uw broeder Mijn hartelijke deelneming te betuigen Twintig jaar is het nu geleden, dat prof. dr. Titus Brandsma in het con centratiekamp bezweek met als offici ële doodsoorzaak: „Versagen von Herz und Kreislauf, in werkelijkheid zolang gemarteld, tot zijn zwakke lichaam ten lange leste zich gewonnen gaf. Van de levensbeschrijvingen van Titus Brandsma heeft het lijvige boekwerk bijna 500 bladzijden van Dr. Bro- cardus Meyer, O. Carm. (1951, Uitge verij Paul Brand N.V.) een ereplaats, al is de wat g.ezwollen taal, waarin het is geschreven, vaak hinderlijk. Dezer dagen hebben we het boek nog eens herlezen en zijn we opnieuw on der de indruk gekomen van de moed en ’t Godsvertrouwen, waarmee deze gro te zoon van Friesland de strijd onver schrokken aanbond met de overweldi ger. Eigenlijk heeft het echter het beeld, dat wij ons reeds in persoonlijke ont moetingen met hem hadden gevormd, nauwelijks gewijzigd. Wij herinneren ons prof. dr. Titus Brandsma persoonlijk vooral uit de der tiger jaren. Nu nog kunnen we hem ons duidelijk voor ogen krijgen: een kleine, levendige gestalte, tenger, met een gro te haardos, gevat, maar hoffelijk in het debat, innemend en ontwapenend tege lijk, vriendelijk, geladen, bijna harts tochtelijk pleitend voor zijn zaak. In een tijd, waarin de kerken nog veel meer gescheiden van elkaar leefden, dan dit nu het geval is, wist hij zich ook in niet-kerkelijke en in protestantse kringen te bewegen met een natuurlijk en vanzelfsprekend gemak, zonder eni ge geforceerdheid. Als bijna geen andere Friese katholiek heeft hij zich in die dagen ingezet voor de Friese beweging en toch had hij wat betreft zijn gestalte en karakter weinig dat specifiek Fries genoemd kon wor den, of het moest al zijn stoer volhou den en zijn emotionaliteit zijn. Als oudste zoon (hij had wel andere zusjes) voorbestemd om zijn vader op de boerderij op te volgen, bleek al spoe dig dat hij de lichamelijke eigenschap pen miste, waarover een greidboer nu eenmaal moet beschikken. Zijn handen stonden er niet naar. Hij was een beste brave jongen met reeds vroeg een die pe godsdienstzin, die veel en innig bad. Reeds op 11-jarige leeftijd vertrok hij met een prachtig getuigschrift van pas toor De Keijzer uit Bolsward voor het aanvangen van zijn priesterstudie naar het gymnasium St. Antonius te Megen, het vriendelijke oude stadje aan de Maas. Hand vol geld. De bouw van de kleedkamers, cantine etc. op het sportveldencomplex „Het Bolwerk”, is gegund aan de laagste inschrijver Fa. C. v. d. Hauw voor f 145.845. Tas in top. Sjoch, daar zagen we de Nederlandse driekleur gestoken. Even vroegen wij ons af voor welke natio nale of regionale gebeurtenis dit wel mocht zijn. Toen ontdekten we een boekentas aan de top van de vlag- gestok bengelen en begrepen we ’t. U ook? Bermtoerisme. Zondag was ’t warm. En dan is veel geoorloofd. Maar of de dame by Nijland in de berm van de Rijksweg in schamele bikini lag te zonnebaden er wel goed aan deed, betwijfelen we. Men moet het verkeer niet afleiden. le week juli 1942 Voetbalwedstrijd D.B.S.B.B. (Bolswar der Bakkers). Opstelling D.B.S. C. Mobach H. Nauta W. Leurink L. de Haan Valon T. Huitema (of K. Galama) Gerritsma W. Hoekstra J. Wijma J. v. d. Klei De Vries (of Altena) 67 van de Nederlandse bevolking kiest in het conflict tussen Israël en de Arabische landen partij voor Israël. Dit blijkt uit een NIPO-enquête, vorige week gehouden, onder een representatie ve groep Nederlanders. Zesentwintig procent der ondervraagden zei neutraal te staan in het conflict. Zeven procent gaf geen antwoord. Min der dan een half procent zei te sym pathiseren met de Arabische landen. Uitgangspunt was de vraag of men zich partij voelde in het conflict of dat men neutraal stond. Zo ja, aan welke kant men stond. Bij vergelijking lagen de antwoorden van mannen en vrouwen nauwelijks uit elkaar. Mannen: 27 procent neutraal, 65 pro cent vóór Israël en 8 procent geen ant woord. Vrouwen: 26 procent neutraal, 69 pro cent vóór Israël en 5 procent geen antwoord. In o.m. Amerika, Engeland en de stad Parijs zijn deze week eveneens enquêtes gehouden over dit vraagstuk. Vóór Israël waren hier resp. 55, 50 en 58 procent. Vóór de Arabische landen 4, 5 en 2 procent van de ondervraag den. Het vreemdste ongeluk deed zich in Schoorl, waar de 26-jarige C. Kroes, die stond te kijken naar een défilé van drumbands, door het hemelvuur werd getroffen en onmiddellijk gedood. De drumbandshow, die voor ’s avonds op het programma stond, werd afge last. Water of strand. Het stralende merweer van het afgelopen weekend heeft weer honderden dag-recrean- ten naar de Sankop in Makkum ge lokt. der vernamen we geen averij. Vreemd. De Strijdkreet ((van het Leger das Hells) vertelt. In ’n klein plaatsje telefoneerde de stations chef naar de predikant, dat er met de trein twee kistjes voor hem wa ren aangekomen. „Dat kan,” ant woordde de dominee, „ik heb wat boe ken besteld”. „Laat u ze dan maar gauw halen, dominee,” zei de chef, „want ze lekken.” Baas boven baas. In „Hark en Sjoch” stond, dat er een kievit bij Nijland zat te broeden op twee eieren, maar bij Hieslum zitten twee kievitten elk op een broedje. Dat zijn er dus in totaal 8 eieren, aldus vertelt ons met vriendelijke groeten Gerrie Labordus aldaar. Groeten terug en hartelijk bedankt voor de tip. Kinderlijk lapwerk, waarmee geen enkel probleem wordt opgelost, zo noemde Ds. Peschar van Tzum de voorgenomen opheffing van Franèke- radeel. Hij heeft er geen goed woord voor over. T.T. spelen. De T.T. werkt altijd in spirerend. Maar ook dan moet men de verkeersregals in acht blijven ne men. Niet aldus J. B. uit Bolsward die aan het einde van de Witheren straat niet stopte en de brommer W. G. Z. uit Sneek bij het stadhuis aan reed. Slechts materiële schade, aldus het politierapport, maar ook dat moet je maar gebeuren. - Een klapband kreeg de heer L. B. uit Beetsterzwaag ter hoogte van de toch al gevaarlijke Mamezijl. De auto, een Renault 4, sloeg over de kop. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. Door geen voorrang te verlenen bot ste op de hoek Nanne Reynstraat Hid Herostraat een meisje brom mend tegen een auto op. Het viel al les nog wat mee, maar later beter opletten. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. Maandag 26 en woensdag 28 juni a.s. krijgt Sneek, als enige plaats in Neder land, een optreden aangeboden van de „AH Student Band” (van Winchester, Virginia, U.S.A.). Zij maken op dit ogenblik een tournee door geheel Euro pa, waarbij de reis van Schotland over Sneek (na een optreden in „Amicitia”) naar Mannheim voert. Het eerste concert wordt gegeven door een orkest van honderd muzikanten en het tweede door een combinatie van honderd muzikanten en zangers. De gehele groep omvat met band, koor, orkest en begeleiders een kleine 300 personen. De groep is geëngageerd door het Sne- ker tamboer-, trompetter- en jacht- hoornkorps „Advendo”. De All /Student Band is een streng ge selecteerde groep muziekstudenten uit de gehele Verenigde Staten. Het repertoire omvat o.m. hedendaag se Amerikaanse composities (folksongs) en musical-melodieën. Buiten hun programma om zullen de studenten, meisjes en jongens van zes tien tot en met eenentwintig jaar, die van 25 tot 29 juni in Friesland logeren, onder meer een boottocht over het Sne- kermeer maken met particuliere mo torjachten. Bij het afsluiten van onze vorige editie, bereikte ons nog het overlijdensbericht van pastoor Lengers uit Makkum. Zoals toen werd vermeld, is pastoor J. H. Lengers op donderdagmiddag 22 juni, na een ziekte van ongeveer een jaar, in ’t St. Antoniusziekenhuis te Sneek over leden. Sinds september 1964 was hij pas toor van de parochie Heilige Martinus van Makkum. Pastoor Lengers was in Makkum en omgeving een zeer geziene figuur. Pastoor Joannes Hermanus Lengers, werd op 18 maart 1910 te Den Helder geboren. Van 19281934, heeft hij ge studeerd in de apostolische school voor late roepingen bij de paters van de H. Familie te Kaatsheuvel. Van 19341942, noviciaat en scholasticaat bij de paters van de H. Familie te Goirle-Nieuwkerk en Oudenbosch. Op 27 juli 1941 werd hij tot priester ge wijd te Oudenbosch. Van 1943—1945 was pastoor Lengers als assistent werkzaam in de parochies „Korvel” en "t Heike” te Tilburg. En van 19451950 was hij verbonden aan het bekeringswerk en assitentie te Amsterdam aan de „Open Deur”. In de periode van 19501964, heeft pastoor Lengers nog verschillende functies ver vuld, zo was hij in Oudenbosch werk zaam in het jeugdwerk en zielszorg in het Bisdom Breda, hetgeen geleidelijk aan, geheel in beslag genomen werd door onderwijs en jeugdwerk. Ook is pastoor Lengers gedurende een vijftal jaren in deze periode districts aalmoeze nier van het K.A.J. Credo Pugno in het Bisdom Breda geweest. Daarna werd hij aangesteld als leraar en moderator van vijf scholen van de N.C.B. Land- en Tuinbouwscholen, met officiële benoe ming van de bisschop van Breda. Op 4 september 1964 deed pastoor Len gers zijn intrede in de parochie van de Heilige Martinus te Makkum. De pas toor was, zowel in katholieke kringen, als daarbuiten een zeer bemind persoon. Hij was bij zijn leven een grote voor stander van vernieuwingen in de R.K, Kerk, daarnaast heeft hij zich ten volle beijverd voor de oecumene. Ook had hij zitting in de stichting „Dorpscentrum”. De begrafenis heeft gisteren plaats ge vonden op de r.k. begraafplaats in Den Helder, vooraf was er in de parochiekerk te Makkum, een plechtige Eucharistie viering gehouden. D. Osinga G. Dijkstra P. Wijnia Palstra J. de Jong Th. Nauta R. Bakker A. ten Brink Fr. Lands- kroon W. Veldman D. Karsten

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1