Het gesprek tussen Kosigin Johnson en en Ontwikkelingshulp stond de belangstelling 6ahe Shroap hark sjoch Hoessein naar Verenigde Naties in Debat over ontwikkelingshulp werd pinnig 106e JAARGANG No. 50 VRIJDAG 30 JUNI 1967 Hwat haf STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeél, Workum lÜ Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Tink mear, praet minder Onrust in China. Boycot. Ruzie. Aanloopjes. Missie naar Kaïro. Hoessein naar Verenigde Naties. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. Advertentieprijs: 16 cent pet mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Het begrip Ontwikkelingshulp is ietwat vaag. Velen weten nauwelijks waar men het over heeft als er wordt gesproken over de hulp aan minder ontwikkelde ge bieden. Iets, dat onbekend is moet, volgens ’n Hollands gezegde, ook onbemind zijn. Voor de ontwikkelingshulp gaat deze regel, helaas, óók op. Het publiek heeft als we, hoe gevaarlijk dat ook is, even mogen generaliseren niet veel op met dat gepraat over ontwikkelingshulp. Na langdurige voorbesprekingen van de ministers van buitenlandse zaken, die voornamelijk de mogelijke onderwerpen van een eventueel gesprek hadden door genomen, kwamen Kosigin en Johnson vorige week vrijdag voor het eerst bijeen in het kleine plaatsje Glassboro in New Jersey, op ongeveer 30 km. van Philadel phia en hemelsbreed op gelijke afstand van New York en Washington. Het is meer geweest dan een beleefd heidsbezoek. Vrijdag vergaderden de bei de staatslieden 5% uur en daarna zon dag nog 4 uren. Of de besprekingen re sultaten hebben gehad zal nog moeten blijken. In elk geval, en dat is al be langrijk,. is een vertrouwelijk gesprek tussen Kosigin en Johnson mogelijk ge bleken. Officieel is medegedeeld, dat bei de staatslieden enige vooruitgang hebben geboekt op het gebied van de beperking van bewapening, maar dat zowel in de kwestie-Vietnam als wat het Midden oosten betreft, de meningen nog ver uit een lopen. Kosigin heeft zondag na zijn terugkeer in New York een persconfe rentie gehouden, tijdens welke bleek, dat hij aan de oude Russische standpunten vasthoudt. Hij verlangde een stopzetting van de bombardementen op Noord-Viet- nam en een terugtrekking van de Ame rikaanse troepen uit Zuid-Vietnam voor dat de be trekkingen tussen Amerika en Rusland zouden kunnen verbeteren. En wat het actuele onderwerp, het Mid- den-Oosten, betreft, verlangde Kosigin vóór alles een terugtrekking van de Is raëlische troepen achter de bestandslij nen van 1949 voordat andere onderwer pen betreffende het Midden-Oosten, zoals een vredesregeling en de vrije vaart door de golf van Tiran, zouden kunnen wor den aangeroerd. Wat positiever dan de rede van Kosigin klonk een verklaring van president John son, die aanloopjes tot een gemeenschap pelijk standpunt meende te hebben kun nen ontdekken „met betrekking tot der gelijke eenvoudige problemen als dat el ke staat het recht heeft te bestaan, dat er een einde moet komen aan de oorlog in het Midden-Oosten en dat er in de juiste omstandigheden troepen moeten worden teruggetrokken”. Wanneer deze Èin het waard is met aandacht te wor den gelezen, dan kan men er uit op maken, dat in het aanloopje tot een ge meenschappelijk standpunt meer speling zit dan alleen Kosigins absolute eis tot terugtrekking van de troepen als voor waarde voor elk gesprek. Het is niet onwaarschijnlijk, dat Kosigin in het openbaar nog niet zo ver kan gaan omdat hij eerst de Arabische lan den, en met name president Nasser, on der druk moet zetten om iets in deze richting te aanvaarden. land erop aandringt vrede met Israël te sluiten, een vrede die niet zonder meer wordt uitgesloten door koning Hoessein van Jordanië. Deze verklaarde bij zijn aankomst in New York, waar hij de ver gadering van de Ver. Naties zal bijwo nen, dat hij de aanvaarding van het be staan van Israël door de Arabische lan den noch mogelijk noch onmogelijk wil de noemen. Dat is al een wat positiever geluid. Maar er zal nog heel wat moeten gebeuren, willen de Arabische landen de stap naar erkenning van het bestaan van Israël wagen. Zware druk van de Sow- jet-unie kan hierbij helpen, hoewel de staatslieden van de beide grote mogend heden zich nu wel er van bewust zijn ge worden, dat zij de kleine landen niet vol ledig in de hand kunnen hebben. Voorlopig lijken de Arabische landen er naar te streven de Westel. landen, die zij aan de kant van Israël zien of menen te zien staan, onder druk te zetten door boycotmaatregelen. Zoals bekend, leve- Kosterlijk commentaar: „Dy mannen hiene it minder treffe kind mei de internearing. Se hiene der yn tsjerke in skoander plak, krekt hwer’t se wêze moatte.” Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad In dit verband moet men vermoedelijk de missie zien, die Podgorni, de Russi sche president, in Kaïro heeft volvoerd. Hij heeft daar intensieve gesprekken met Nasser gevoerd, één zelfs op speciaal verzoek van Kosigin, die het oordeel van Nasser over een aantal ontwikkelingen in de crisis in het Midden-Oosten wilde weten voordat hij zich op weg begaf naar Glassboro. Ongetwijfeld kan het bezoek van Podgorni en dat van maar schalk Zacharow, de stafchef van het Russische leger, aan Egypte in verband worden gebracht met de leverantie van nieuwe wapens, waarover de berichten spreken. Ongetwijfeld leveren de Russen wapenen aan Egypte, al zullen de vlieg tuigen en tanks, die nu aankomen, wel vóór het uitbreken van de vijandelijk heden besteld zijn. Doch het is zeer de vraag of Moskou bereid is^Egypte te be wapenen op een manier, waardoor her haling van de crisis van juni waarschijn lijk wordt. Wat nu wordt gedaan, is voornamelijk herstel van het Arabische moreel en een poging om de Arabische vriendschap voor de Sowjetunie te be houden. „Het kost ons geld. In eigen land kunnen we het beter gebruiken”, is een egoïsti sche en veelvuldige, maar niettemin be grijpelijke opmerking als Nederland weer voor de noodzaak staat enige hon- j üs hjoed to sizzen yen de Arabische landen op het ogenblik geen olie meer aan Amerika, Engeland en West-Duitsland, hoewel het natuurlijk moeilijk te controleren is waar de olie blijft als zij eenmaal verwerkt is in raf finaderijen van andere landen. Maar er zijn nu voorstellen de boycot te intensi veren. Vermoedelijk hebben wij hier te vens te maken met een inter-Arabische tegenstelling tussen olieproducerende landen, zoals Saoedi-Arabië en Koeweit aan de ene kant en Egypte en Syrië aan de andere kant. De olieproducerende lan den zijn niet snel geneigd hun eigen in komsten af te snijden, de andere zijn er vaak als de kippen bij leveranties aan kapitalistische landen als verraad te brandmerken. Terwijl het Kremlin de handen vol heeft met de crisis in het Midden-Oosten, heeft het toch ook nog tijd kunnen vinden om een beroep te doen op de Chinese com munisten om de huidige, noodlottige koers van Mao Tse-toeng niet langer te volgen en zich weer aan te sluiten bij de andere communistische landen. Deze op roep komt op een ogenblik, waarop de berichten uit China wijzen op een ver hevigde strijd tussen de aanhangers van Mao Tse-toeng en zijn tegenstanders. Anti-Maoïsten in Mandsjoerije b.v. zou den 30.000 arbeiders hebben gerecrueerd, die de Rode Wachters zware verliezen hebben toegebracht. Dergelijke strijd tonelen worden ook gemeld uit andere provincies, zoals Tsjoengking en Anh wei. Onrust heerst ook in Hoepeh, Joen- nan en Kiangsi. Zoals van het begin af aan te verwachten was, heeft Kosigin, de Russische pre mier, van de gelegenheid van zijn bezoek aan de Ver. Naties gebruik gemaakt om met de Amerikaanse president Johnson van gedachten te wisselen. Dat had nogal wat voeten in de aarde, doordat Kosigin zowel als Johnson wilde vermijden bij de ander op bezoek te komen, terwijl Kosigin er voortdurend op verdacht moest zijn alles na te laten, wat door zijn Arabische vrienden of zijn communistische tegen standers (China) nadrukkelijk als verraad zou kunnen worden uitgelegd. Koningin Juliana loopt door het puin van gedeeltelijk ingestorte huizen, tij dens het bezoek dat zij maandagmiddag heeft gebracht aan het door een windhoos geteisterde Betuwse dorpje Trlcht. auto's ook al tot de verloren voor werpen gaan behoren, is toch echt wel een teken des tijds. Kop noch staart. Aan het artikel over de schoolmeesters van Exmor- ra zat verleden week kop noch staart. De kop had moeten luiden: „Wat anderen er van zeggen” en de staart: „L. P. in het schoolblad „De „Schakel”. Mannenhanden. Toen de vrouw van bakker Jentje de Jong te Spannum vorige zondagmiddag een poosje na de kerkdienst een luchtje wou scheppen, observeerde zij binnen ach ter een raam van het kerkgebouw een stupk of wat wuivende druk ges ticulerende mannenhanden. „Zes dagen zult gij arbeiden. dat geldt ook voor de luidinstallatie in de toren van Exmorra. Op zon dag luidt de klok n.l. niet automa tisch om acht, twaalf en zes uur. 's Zondags is het een en al rust in Exmorra, tenminste voor het oog. Bovenslag. Ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum recipieert de k.v. „Makkum” op zaterdag 15 juli '67 in hotel „De Zwaan”. Geen knecht, in een verslag van de v.v. Makkum stond vermeld, dat de heer C. Praamstra tot nieuw be stuurslid was gekozen en dat hij te vens weer zal optreden als terrein- knecht. derden miljoenen guldens uit te geven voor het op poten zetten van de econo mie van verkommerde landen in Afrika, Azië of Zuid-Amerika. Als het gaat om rechtstreekse hulp zijn wij niet karig met onze centen. De ac ties voor India en Israël zijn massaal toegejuichd en gesteund. Ontwikkelings hulp is echter wat anders dan het voeren van noodacties. Zij werkt op langere ter mijn. Resultaten zijn niet direct zicht baar. Dat geeft veel mensen een wat huiverig gevoel. „Ze zeggen nu wel, dat het allemaal zo goed is, maar voorlopig zie ik niets van wat er met mijn belas tinggeld gebeurt”, is een voor de hand liggende reactie. Tijdens het jongste de bat in de Tweede Kamer over de ontwik kelingshulp is hierover nogal wat ge praat. De chr.-historische minister voor Ontwikkelingshulp, de heer Udink, heeft al lang begrepen, dat het bevorderen van de hulp een ondankbare taak is als men niet tegelijkertijd zoveel mogelijk vertelt wat er met al die guldens gebeurt. Hij is inmiddels druk aan het werk om een speciale voorlichtingsdienst in het leven te roepen, die moet gaan vertellen waar het geld naar toe gaat en wat ermee be reikt wordt. Hij is ook overtuigd van de waarheid van de al vroeger gemaakte opmerking, dat de duidelijke lauwheid van het publiek op dit punt een gevolg is van onbekendheid. De bewindsman heeft over die voorlich tingsdienst een fórs gevecht moeten le veren met het departement van Buiten landse Zaken. Men staat op BZ nog al tijd wat onwennig tegenover de figuur van de minister zonder portefeuille. Zo als bekend, is ontwikkelingshulp nog geen onderdeel van het beleid, dat een eigen departement heeft gekregen. Mi nister Udink werkt onder de financiële vleugels van het ministerie van Buiten landse Zaken. Hij speelt daar leentje buur omdat hij zelf geen geld uit de staatskas krijgt. Nu hebben heel wat mi nisters en hoge ambtenaren de neiging zo’n minister zonder eigen beurs heel vriendelijk te behandelen zolang hij maar geen grote mond opzet. Doet hij dat wel dan zegt men heel beleefd „eerst een eigen portefeuille halen, dan mag je meedoen”. De voorganger van de heer Udink, mi nister Bot, is hieraan min of meer ten gronde gegaan. Hij hield zijn mond. Zo nu en dan stak hij zijn hand op en hij Het debat over de ontwikkelingshulp dat werd pinnig. Dat de wat ingedommelde KVP plotseling met zo’n verfrissend plan kwam (ook al maakt het weinig kans, gezien het verzet van de frisdranken industrie en de bezwaren van financiën), zette kennelijk kwaad bloed. Tenslotte was het een wedloop in vooruitstrevend heid en niemand wenste die te verliezen met 't risico, dat men voor „ouderwets” en „behoudend” wordt uitgemaakt. Er waren echter meer oorzaken. De eerste is heel menselijk. De Tweede Kamer is bijna aan vakantie toe. De helden zijn vermoeid en daardoor wat prikkelbaar. De vergadering duurde erg lang en na het middernachtelijk uur is men wat sneller geneigd de gezapigheid te laten varen en elkaar eens flink de pan uit te vegen. De regering was eveneens niet zonder blaam. Daar was bijvoorbeeld die merkwaardige afspraak, dat niet bij de regering zou worden aangedrongen op méér geld voor de ontwikkelingshulp. Dit met het oog op de trieste toestand van de schatkist. Als je graag meer wilt, maar je mag het van je baas, de fractie leider, niet zeggen dan werkt dat frus trerend en ga je dat afreageren op an deren, die het ook niet kunnen helpen. De belangrijkste oorzaak van het alge mene onbehagen was wel het optreden van minister Udink. Het was zijn eerste grote debat in de Kamer. Zijn familie leden zaten met trots vanaf de speciale tribune naar beneden te kijken. Zoiets doet liefjes aan. Maar het gedrag van de bewindsman werkte als de bekende rode lap. Zijn adviseurs hadden kennelijk ver geten hem te vertellen, dat een bewinds man, die voor het eerst in het heilige der heiligen van onze democratie komt, zich zeer bescheiden heeft te gedragen. Nu stond de heer Udink zeer zelfverzekerd voor de microfoon en vertelde hij op de wat hooghartige toon van een zeer ge leerd hoogleraar, die zeer domme studen ten moet onderwijzen, aan de kamer leden dingen, die dezelfde afgevaardig den al vele malen eerder hadden ge hoord. Zijn grootste fout maakte hij door te doen alsof hij de vele vragen van de Kamer helemaal niet had gehoord. Dat is een gedragslijn, die ervaren bewinds lieden zich wel kunnen veroorloven maar beginnelingen niet. Er kwamen dan ook stekelige opmerkingen. De heer Van Mierlo vroeg voortdurend „Kan de mi nister dat nog eens uitleggen?” en „Kan ik nu eens antwoord krijgen?” Hij deed dat zo veelvuldig, dat de heer Schmel zer, fractieleider van de KVP, de minis ter in bescherming ging nemen. Hij prees het geduld van de heer Udink. De Boe renpartij vond het zo fijn, dat de Demo craten ’66 (die door hun optreden de Boeren in de schaduw van de vergetel heid hebben gezet) een standje kregen, dat zij luid in de handen klapten. „Pas maar op met die steun van de Boeren”, riep de socialist Den Uyl tegen de heer Schmelzer. Dat kon deze weer niet ver kroppen. „En u helpt de communisten”, riep hij terug. Een grotere belediging kan men de socialisten niet voor de voe ten werpen. Eenigszins aangenaam verrast door deze toenaderingsblijken, stelde zij haar man met het voorval in kennis. Deze, Anton van Duinkerken’s ver maarde gedicht „de wuivende” cite rend, bracht verslag uit bij koster S. Walma. Bij nader onderzoek bleek dat de volijverige dorpelwachter de deur der kerk in het slot had ge draaid, niet wetende dat Ds. Geer- ling zich met zijn generale staf nog in het gebouw bevond. Bevrtfding. De insluiter haalde naar stig zijn sleutel op en toen was de ure der bevrijding nabij. De kerke- raadsmannenbroeders staakten hun wild gewuif, er was weer uitkomst mogelijk. Ze spoedden zich in ge strekte draf, dorstig van de zomer warmte, naar hun verlaat kopje thee. Het is misschien zelfs mogelijk, dat op wat langere termijn zal blijken, dat Rus en Wymbritseradeel. wachtte beleefd af wat BZ hem zou toe reiken. De heer Udink is anders. Hij heeft een hard zakenleven achter de rug en laat zich niet in een hoekje dringen. Ook minister Bot heeft al eens gepleit voor een eigen voorlichtings-apparaat. Maar hij zwichtte voor het verzet. Dhr. Udink is blijven doorvragen. Feit is, dat de voorlichtingsdienst van Buitenlandse Zaken niet veel heeft gedaan aan het verstrekken van informaties over de ontwikkelingshulp. „Daar hebben we geen mensen voor”, was het excuus. „Dan zal ik wel zorgen, dat ik ze krijg,” stelde de heer Udink. Binnen de Tweede Kamer ligt het alle maal wat anders. De kamerleden hebben geen voorlichting nodig om erg geest driftig te doen over de ontwikkelings hulp. De wil om iets te doen aan de ver heffing van de arme landen is een teken van vooruitstrevendheid. En progressief wil ieder zijn. Met uitzondering van de Boerenpartij en de Staatkundig Gerefor meerde Partij pleitte ieder dan ook voor uitbreiding van de hulp. De heer Van Mierlo (Democraten ’66) riep zelfs, dat Nederland „provocerend” moet optreden door zoveel hulp te geven, dat andere landen zich gaan schamen en het Neder landse voorbeeld volgen. De Katholieke Volkspartij kwam met ’n origineel plan netje. Als je elk glaasje frisdrank vier cent duurder maakt dan heb je per jaar honderd miljoen gulden meer voor de arme landen, stelde de heer Mommer- steeg van de KVP voor. De KVP won het daarmee in originaliteit van socialis ten en democraten. Minister Udink be loofde, dat hij het plannetje zou gaan be spreken met minister Witteveen van Fi nanciën. Onder de Hoogtezon, het populaire N.C.R.V.programma voor zieken en gehandicapten, is maandagmorgen a.s. om 9 uur gewijd aan Bloemkamp Met een praatje en een plaatje zal Rien van der Scheer de presentatie verzorgen. Bloemkamp wil men elders altijd ,De Bloemkamp’ heten. Waarom toch? Zelfs de NCRV speelt dit spelletje mee. Er moet nog een maar een tele foontje heen, dan kan men de fout nog herstellen. Waterval. Nog voordat de raad j.l. dinsdag aan zijn spraakwaterval kon beginnen, werd raadslid Faber we gens de waterval thuis geroepen. De winkel drééf, aldus een alarmerend telefoontje. Kuil. De 23-jarige A. K. uit Mak kum zou met zijn dure sportwagen een tegenligger op de Buitendijk on der Pingjum passeren. Daarbij kwam hij in een kuil van de berm terecht, waardoor de wagen de sloot inschoot en vervolgens op het dak aan de overkant terecht kwam. De bestuur der en een 19-jarige Vx.end J- G. uit Makkum, liepen lichte verwon dingen op, zijn broer J. K. (18) zwa re verwondingen en een kaakfrac- tuur. Hij werd naar Oranjeoord te Harlingen overgebracht. De wagen, die nog maar 4000 km had gereden werd totaal vernield. Lief zijn voor de juf. Een 80-tal kleu ters van de kleuterschool te Harde- garijp kwamen woensdag 28 juni naar Wons, waar hun leidster, mej. T. de Wite in het huwelijk trad met de heer G. Schotanus. Ze hadden feesthoedjes op en strooiden, toen het bruidspaar de kerk verliet, eigen gemaakte confetti. Onze welvaartsstaat wordt duidelijk gedemonstreerd in de groeiende lijst van gevonden (dus verloren) voor werpen. We worden nonchalant, maar dat colbertcostuum en vracht- Amsterdam. Z.K.H. Prins Bernhard heeft dinsdagochtend de „Zilveren Anjers 1967” uitgereikt. Op de foto v.l.n.r. de heer M. Wiegersma, Z.K.H. Prins Bernhard, Mr. A. A. J. Rijksen en de heer G. J. G. Leonhard. Wel meester. Per vergissing is het woord .knecht’ in het verslag geslo pen; juist is echter terreinmeester. Waarom even deze rectificatie? Je kunt altijd nog beter meester dan knecht zijn. Lokwinsken foar Fimmy en Pier- tsje. By forsin binne yn ’e krante fan tiisdei 1.1. twa nammen fan learlin- gen fan ’e Kr. Nasj. skoalle to Stet tens, oan hwa’t it skoalle-diploma Frysk ütrikt wiene, weilitten. Der moasten noch by Fimmy Boersma en Piertsje Falkena, beide üt Lon- gerhou. Niet op maandag. In Ter Apel zou den de vrouwenver. van Schettens en Longerhouw afgelopen maandag een klooster bezichtigen. Moet voor dergelijke bezoeken meestal een af spraak worden gemaakt, hiervoor niet. Vandaar, dat men op het uit hangbord kreeg te lezen: „Alle da gen geopend, behalve maandags”. Daarvoor is het toch ook wasdag 8

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1