Het Arabisch-Israëlisch conflict Rust of ruzie hark en sjoch 106e JAARGANG No. 52 VRIJDAG 7 JULI 1967 Gouden filmpjes Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllillllll l Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Wymbritseradeel. ■0 Ver. Naties. Podgorni’s reis. Televisie. In Zweden de korenoogst mislukt. Muggenplaag in Noord-Holland. Lioe’s val. De rij st voorraden worden minder. Ontwikkelingshulp. Annexatie. Vragen. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Twee milijoen gezinnen zijn de vorige week op vakantie gegaan. De Kamerleden hebben aan die algemene oproep graag gevolg gegeven. Ook de vergaderzalen van het Nederlandse parlement zijn voor enige tijd gesloten. De afgevaardigden zijn naar huis. Voor het merendeel is dat het vakantiehuis. Voor enkelen de werk kamer. Want wie meent, dat in de komende periode het politieke werk stilstaat maakt eenzelfde vergissing als de voetballer, die dacht dat hij in de rust van de wedstrijd wel even weg kon gaan omdat er over de tactiek van de tweede helft toch niet zou worden gesproken. De partijleiders bezinnen zich op het nieuwe politieke seizoen. De regering heeft nog wat hoofdpijn over de nieuwe plannen voor 1968, die in september moeten worden gepresenteerd. De fractie» in de Tweede Kamer vragen zich alvast of zij veel te weinig ruzie moeten maken als d regering met de plannen voor het voetlicht komt. Kortom, er is nog voldoende politiek overleg aan de gang, ook al speelt zich dat dan achter gesloten deuren af. Volgens Winston Churchill moet Enge land zijn passieve houding prijs geven. Misschien slaat de schijnbare rust om in een voor ieder merkbare ruzie. Dat is wel eens eerder gebeurd. In de maan den juli en augustus organiseren ver scheidene partijen diverse politieke bij eenkomsten. Dat zijn aangewezen ge legenheden om door vooraanstaande po litici enkele hete hangijzers te laten beetpakken. Dat iemand zich daarbij de vingers kan branden, ligt voor de hand. Dat in de komende weken inderdaad de nodige problemen aan het licht komen, is ook te verwachten. De gevestigde partijen zijn wat geschrokken van de uitslag van de gemeenteraadsverkiezin- Nul. ’s Morgens maakte hij zijn op wachting bij de eerste burger van Bolsward. Echter nul op request: de heer Mulder was met vakantie. Nu maar hopen, dat Omke Romke niet lang op zich laat wachten: We missen hem wel een beetje. gen In Zwolle, waar opnieuw de Demo craten '66 de grote winnaars werden. Het was een onaangename verrassing voor partijen als de KVP, de PvdA en de WD. Zij staan nu voor de noodzaak om, zoals D’66, eens wat nieuwe gelui den te latten horen op politiek gebied. Dat kan gemakkelijk uitlopen op een onderlinge strijd in origineel en pro gressief doen. Terug even naar de vakantie. Voor een dertigtal Kamerleden zit die er eigenlijk al op. Het zijn de vijftien vaste en vijftien plaatsvervangende le den van de commissie voor verkeer en die is daardoor vaak zeer moei- Hetgeen men zich kan voorstel- Een zeppelin boven Bolsward. De men sen klommen met ladders in de bomen om beter te kunnen zien. 2e week juli 1917 Abonnementsprijs f 3.25 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A J. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Drie feestvarkens in een kot. Voor de fam. H. Palsma te Wommels was het vorige week driedubbel feest. Al hun kinderen legden n.l. met goed gevolg een examen af. Aan de huis houdschool te Franeker slaagde voor het INAS-dipIoma mej. G. Palsma. Te Groningen behaalde de heer P. Palsma het diploma VEV (sterk- stroommonteur) en te Utrecht ver wierf de heer G. Palsma het diplo ma Handelsvertegenwoordiger. Of de verzekering de schade zal dek ken, blijft vooralsnog een grote vraag, aldus de heer Verhage. De vroegere commandant van het Jordaanse Arabische Legioen, sir John Glubb, heeft in een aan het Aralbisch-Israëlische conflict gewijd boekje de opmerkelijke these verkondigd, dat de Sowjet-Unie de oorlog in het Midden-Oosten zou hebben uilgelokt om daardoor haar invloed in de Arabische wereld te consolideren. Moskou zou in zijn berekening hebben opgenomen, dat Israël wel als grote over winnaar uit de strijd te voorschijn moest komen en nu, na het Arabisch debacle, een hoge politieke prijs vragen voor de herbewapening van de Arabieren. Volgens Glubbs denkwijze zou Rusland, dat het Midden-Oosten als „lus om Europa” van essentieel strategisch belang zou achten om zijn macht over dit continent uit te breiden twee overwegingen hebben laten gelden; een nederlaag zou aller eerst de Arabische landen volledig in Russische armen drijven en bovendien de Verenigde Staten noodzaken zich als kampioen voor Israël op te werpen, waar door Washington al zijn toch al geringe goodwill in de Arabische landen voor jaren zou verspelen. Denk aan onze kinderen, staat er op een bordje bij de ingang van Ded- gum. Aan de achterzijde staat: Dank U. M.a.w. men'rekent er wel op, dat de automobilisten het nu in derdaad ook doen. In de Ridderzaal te Den Haag Is dins dagmorgen de conferentie begonnen van de Driemaal is scheepsrecht en zo wordt in een nieuwe folder tot driemaal toe de lof bezongen van het raadhuis van Bolsward Das Rathaus von Bolsward en Bolsward town-hall. Men Midden-Oosten bijna kunnen vergeten, dat er andere ontwikkelingen in de we reld zijn, die stellig aandacht verdie nen. De fusie van de Europese gemeen schappen is een feit geworden; de Ken- Ook uit Arum kwam een verslag met veel lyrische ontboezemingen. Met veel verve werd bijv, beschreven hoe de oudjes op de afsluitdijk zilver witte zwanen zagen, torenhoge slui zen, een statig standbeeld van ons aller Lely enz. enz. We hebben het alles moeten schrappen. Immers da gelijks trekken tientallen reisgezel schappen over diezelfde dijk en die zien precies hetzelfde. Het vragenuurtje in het parlement, aan het begin van een vergadering, is in En geland, bakermat van de parlementaire spelregels, één van de meest enerveren de gebeurtenissen. In Nederland was het tot voor kort één van de meest dorre verschijnselen. Uitgestrekte heidevelden gemaaid voor uitvoer, waaraan goed wordt verdiend. Te Oranjewoud is men begonnen met het kappen van dennebomen. Daarom alstublieft: houdt uw uit- stapjeverslagen kort. Geen uitwijde- rijen over koffiedrinkerijen. Meldt slechts naam van de vereniging, doel In de eerste plaats is de Russische pre sident, Podgorni, naar Syrië gereisd, het land dat zich steeds het meest uit gesproken anti-Israëlisch en pro-Rus- Sisch heeft getoond zelfs tijdens de kortstondige oorlog, toen Rusland zich in feite toch afzijdig hield. De reis van Podgorni heeft de Arabieren enigszins moeten verzoenen met de besprekingen tussen premier Kosigin en de Ameri kaanse president. Ongetwijfeld heeft Podgorni in Damascus zijn best gedaan Syrië met behulp van nieuwe beloften in het vooruitzicht te stellen, dat de strijd tegen Israël nog niet definitief verloren is, maar anderzijds zal ook in Syrië, evenals in Egypte, het prestige van het leger zo ernstig zijn aangetast, dat het alleen om die reden voorlopig al volkomen uitgesloten moet worden geacht dat men opnieuw aan een actie kan beginnen, nog afgezien van de Arabische eensgezindheid, het materi aal en de opleidingen die daarvoor no dig zouden zijn. Deze ontwikkeling speelt Moskou in de kaart, omdat het zich tot verbaal vuur werk kan beperken. Vandaar ook, dat Albanië in de Assemblee van de Ver. Naties in New York Rusland van „ver raad” betichtte na de Russische ont werpresolutie, die het terugtrekken van de Israëlische „agressor”, diens veroor deling en een schadevergoeding aan de Arabische landen beoogde. Dit beteken de volgens Albanië „louter bluf”, ten eigen bate verkondigd en zonder dat de Arabieren daadwerkelijk worden gehol pen. Dichtaders vloeien weer, nu men al- lerwege de reisstaf ter hand neemt. Bij wijze van hoge uitzondering plaatst de redacttie ditmaal een ont boezeming uit Exmorra, maar het is echt niet ter navolging bedoeld. Er worden zoveel tochten ondernomen, dat het werkelijk niet gaat daar Thomasvaer- en Pietemelreportages van te maken. Een ander feit, dat de Russische positie in het Midden-Oosten dreigt te verste vigen en tevens een grotte hinderpaal zal vormen voor een eventuele Ara- bisch-Israëlische toenadering, is het be sluit van het Israëlische parlement om het oude, Jordaanse deel van Jeruzalem in te lijven en onder één Israëlisch bestuur te brengen. Behalve uiteraard de Arabische, com munistische en niet-gebonden landen veroordeelde ook het „neutrale” Frank rijk deze Israëlische stap. Engeland en Amerika hebben eveneens met grote nadruk laten weten de Isra ëlische annexatie niet te kunnen aan vaarden. En dit niet alleen op grond van formele internationale rechtsregels, doch vooral omdat aan het ressentiment van de Arabieren jegens Israël nieuw voedsel wordt gegeven en er nieuwe grond ontstaat voor een haatcampagne. Tel Aviv geeft er ondanks herhaalde verzoeningsgezinde woorden heel duide lijk blijk van voorlopig na de eclatante militaire successen slechts vredesvoor stellen te dicteren en niets van zijn strategische posities te willen terugne men, integendeel. Deze haastige an nexatie, hoezeer uit sentimentsoverwe- gingen ook verklaarbaar, doet evenwel afbreuk aan de kansen voor een vreed zame regeling van het conflict. De bouwvak treft anders maar mooi weer. Commentaar in de wachtka mer: Ze hebben het ditmaal ook wel verdiend, er werden minder zwarte lonen betaald dit jaar. nedy-ronde heeft met de ondertekening van een groot aantal overeenkomsten in Genève een definitieve vorm gekre gen, waarmee een eind is gekomen aan de omvangrijkste tarief- en handels- besprekingen, die ooit zijn gehouden. Een belangwekkend feit vormt de defi nitieve val van de Chinese president Lioe Sjao-tsji, tegen wie om zijn anti- maoistische en „kapitalstische” koers al sinds lang in het kader van de „cul turele revolutie” een hevige campagne is gevoerd. Waarschijnlijk zijn ook Lioe’s geestverwanten, de secretaris generaal van de partij, Teng Hsiao- ping, en de voormalige propagandachef Tao Tsjoe, af gezet. De inwendige strijd in China tegen de bestrijders van Mao Tse-toeng gaat in tussen nog steeds samen met voortdu rende, elkaar snel opvolgende, conflic ten met China’s buitenlandse betrek kingen. Na recente onlusten in New Delhi en de Britse kolonie Hongkong, is nu de verhouding met Birma, die tot nu toe uitstekend was, vertroebeld en op zware proef gesteld en is de Chinese ambassade in Rangoon het doelwit geworden van felle demonstra ties. Evenals in Kenia, dat de Chinese Oud-minister Bot van Ontwikkelings hulp kan zijn vroegere werkterrein niet loslaten. In het KVP-maandblad „Po litiek” gaat hij fel te keer tegen het beleid, dat in diverse landen (óók Ne derland)) op dit gebied wordt gevoerd. „Het ontstellende feit doet zich voor, dat de schromelijke verschillen in ont wikkeling en welvaart niet kunnen voortduren (en dat men dit ook toe geeft) en dat tegelijkertijd het verdiep te inzicht in de ontwikkelingssamen werking niet leidt tot overeenkomstig handelen. Integendeel, er is stagnatie in de hulpverlening opgetreden en zelfs kan van gedeeltelijke achteruitgang van de hulp aan ontwikkelingslanden wor den gesproken,” aldus oud-minister Bot. Hij komt tot een berekening waaruit blijkt, dat de hulp, die de „rijke landen” aan de arme naties geven, slechts half zo sterk is gestegen als hun economi sche groei. Voor wat oud-minister Bot persoonlijk betreft: hij zal niet een post krijgen, die meestal is weggelegd voor ex-be- windslieden (burgemeester of commis saris van de koningin). H zal weer terugkeren naar het ministerie van Bui tenlandse Zaken (waar hij voor zijn minister-worden ook werkzaam was). Hij heeft twee mogelijkheden: Neder lands vertegenwoordiger bij de Nato of Nederlands ambassadeur in Bonn. ministers van buitenlandse zaken van de West-Europese Unie. Een overzicht van de zitting. Bovendien zijn de besprekingen in de Ver. Naties door de jongste Iraëlische politiek bemoeilijkt. Aan het eind van de afgelopen week lag er een hele reeks ontwerpen tot resoluties ter tafel. Be halve het Amerikaanse ontwerp was er het Russische, Albaanse, Joegoslavische (later geamendeerd) en Latijns-Ame- rikaanse. Noch het Russische, noch het Albaanse maakte al dadelijk enige kans om te worden aangenomen, omdat Is raël er te duidelijk in werd veroordeeld en er geen enkele aanwijzing tot een oplossing werd gegeven. Het Ameri kaanse ontwerp kon daarentegen moei lijk genade vinden in Arabische en communistische ogen, daar er het aan vaarden van het terugtrekken der Is raëlische troepen in werd verbonden met de eis tot erkenning van de staat Is raël en een definitieve oplossing van ’t vluchtelingenprobleem, een eis, waaraan de Arabische landen in het huidige sta dium nog geen gevolg kunnen geven, al bestaan er wel aanwijzingen dat som mige van hen wellicht tot een wat soe peler houding te bewegen zijn. Bleven over: de Joegoslavische en Latijns-Ame- rikaanse ontwerpen, waarin terugtrek king van de Israëliërs werd gekoppeld aan stappen, die zouden moeten leiden tot het beëindigen van de staat van oorlog waarvoor overigens op den duur de erkenning van Israël noodza kelijk zou kunnen worden. (Een van de positieve punten, waarover de Rus sische premier en president Johnson ’t in hun besprekingen te Glassboro eens zijn geworden, is immers Israëls be staansrecht). Vanzelfsprekend, zo redeneert Glubb, heeft het Kremlin al anderhalve eeuw strevend naar een basis in het gebied van de Middellandse Zee in zijn berekening opgenomen, dat het bij president Nasser van Egypte kwaad bloed zou zetten, wanneer na alle aan vankelijke aanmoediging de beslissende militaire en diplomatieke steun zou uit blijven, maar dit nadeel zou ruimschoots worden gecompenseerd door de omstan digheid, dat Kairo geen andere keus overblijft dan zijn lot in handen van Moskou te leggen. De grote verliezer is, aldus Glubb, echter niet Amerika, maar Europa, dat als gevolg van de toenemende Russische inmenging in ’t Midden-Oosten kwetsbaarder zal wor den. Natuurlijk moet men in deze uitlatin gen niet onmiddellijk meer willen zien dan een aardig geconstrueerde, maar onbewijsbare veronderstelling, doch toetst men deze aan sommige gebeurte nissen van de achter ons liggende week dan lijkt het toch of enkele feiten er mee in een logisch verband kunnen worden gebracht. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Daarin is verandering gekomen. De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. van Thiel, heeft de procedure nu zodanig veranderd, dat het op het Bin nenhof een beetje gaat lijken op de toe standen in Londen. In het verleden was liet zo, dat een Kamerlid, dat graag enkele vragen over een actueel onderwerp wilde stellen, zijn verzoekjes op schrift formuleerde. Liefst een dag tevoren, zodat hij de minister tevoren kan laten weten wat hij precies zou gaan vragen, waardoor de bewinds man gelegenheid kreeg zijn antwoorden zorgvuldig te formuleren. Had dit kamerlid zijn vragen gesteld, dan volgden zijn collega’s. De minister had dan ruime bedenktijd om zijn ant woorden samen te stellen. Deze procedure is nu veranderd. Een kamerlid stelt een vraag, een mi nister geeft ogenblikkelijk antwoord. Dan een volgende afgevaardigde en wéér direct antwoord. Op zo’n manier kan een minister aar dig in verlegenheid worden gebracht. Hij heeft geen kans zijn ambtenaren te raadplegen. Beschikt hij niet over pa rate kennis dan loopt hij het risico ge weldige flaters te begaan Het eerste slachtoffer was vorige week minister Schut (volkshuisvesting). De vragen gingen over de vreselijke gevolgen van de zware windhoos, die een deel van Ne derland trof en de hulp, dl de rege ring bereid was te geven. De minister sloeg zich aardig door de vragen heen. Hij vertelde meer, dan hij onder an dere omstandigheden zou hebben gezegd maar dat was ook de bedoeling. Hij had het overigens nog gemakkelijker dan zijn collega’s-ministers in Londen. Daar is het gebruikelijk, dat de afgevaardig den zich voor de zetel van de minister verdringen en hem één, twee, drie me’ vragen overstelpen. In de Tweede Kamer wandelden de w rige week de vragenstellers eerst rust naar het spreekgestoelte vóór zij hui vraag stelden. Daarmee de minister tel kens een minuut bedenktijd gevend. Maar ook dat zal veranderen. Waarmee de levendigheid van de politieke debat ten aanzienlek zal verbeteren. Eén van de naar Amerika gevlogen ka merleden was mr. H. W. van Doorn (kvp). Deze is ook voorziter van de K.R.O. In een interview, dat vorige week in een dagblad werd gepubliceerd (ja, in Nederland) sprak hij over de verhouding KVP-KRO, met andere woorden; over de veelbesproken binding politieke partjj-omroeporganisatie. Zei mr. van Doorn: „De KRO moet geen politieke omroep zijn. Je moet natuurlijk wel eens ergens gaan staan in een bepaalde zaak, maar onze op dracht ligt vooral hierin: goede programma’s te maken vanuit een be paalde geestelijke achtergrond. Ik zou het zeer ongelukkig vinden als wij als omroep zouden kiezen voor één bepaal de partij.” Later zei hij, duidelijk als het KVP- kamerlid; „Wat mijn eigen positie be treft, lijk.” len. waterstaat uit de Tweede Kamer. Eind juni hebben zij op uitnodiging van de KLM en de Amerikaanse Boeing-fa- brieken een bezoek gebracht aan de Amerikaanse werkplaatsen van deze vliegtuigfabriek. Het is een gezellig uitje geworden. Er is nog wel een po ging gedaan om even tot zaken te komen, maar die is, volgens de laatste berichten, volkomen mislukt. De KLM zal voor vele miljoenen gul dens nieuwe vliegtuigen bij Boeing be stellen. De vraag van de kamerleden was of daar tegenover niet enkele Amerikaan se bestellingen bij Nederlandse indus trieën konden worden geplaatst. Het antwoord was ronduit neen. De commissie-voorzitter, de liberale afge vaardigde Zegering-Hadders, zei na te rugkomst op Schiphol, dat over dit on derwerp geen besprekingen waren ge voerd. KLM-directeur Besancon vertel de, dat de mogelijkheid wel aan de or de was geweest, maar dat het niet tot een onderhandelingsstadium was geko men. van de reis, verloop (wel of geen on gelukken), eventueel incidentjes enz. Geen namen van busmaatschappen en chauffeurs. Dat hebben ze liever niet en men doet hen er allerminst een deugd mee. Prik vanavond. Vanavond hoort U in het programma Prik (Fryske üt- stjüring foar de Rono) meer over de nachtwandeling onlangs van Sneek naar Bolsward. Wel „te” niet „van”. Ds. G. van Hal- sema is wel predikant „te” Schet- tens (daar woont hij n.l.) maar „van” Bolsward. Dit werkt wel eens verwarrend. De Koepel meldt de 95ste verjaar dag van de oud-Vlietster boer Corn, van Popta, „dy’t noch altiten rjocht as in kêrs en réd as in hazze him troch de gongen van Aylva-State rept.” F.N.P., actief als tijd, stelde 1049 inwoners van 15 jaar en ouder uit Franekeradeel de vraag of ze het zo leuk vonden als gemeente te worden opgedoekt. Het hoogste aantal vóór- stemmers woonde in Tzum 5 oftewel 1 op 20! Waarheen. Als het dan toch moet, waar dan heen? Het merendeel van Tzum zou dan bij Hennaarderadeel willen (51 Hitzum bij Franeker (57 Achlum bij Wonseradeel, (34 Aan alle looze vissertjes. Volgende week zaterdag (15 juli) trekken een aantal amateursportvissers en mis schien ook wel enkele zondagvissers uit Schraard, Exmorra, Allinga- wier, Skuzum en Piaanr er op uit om zoveel mogelijk waterdieren aan de haak te slaan. De organisatoren hadden in deze dorpen bij de zee veel meer vissersvolk verwacht. Vreemd, dat de eerste aanmeldingen voor deze wedstrijd uit een kleidorp als Schraard kwamen! zou bij alle complicaties in het Om den brode. Nic. Verhage, Omke Romke’s vaste begeleider geduren de diens succes-tournee döor Austra lië, bezocht j.l. dinsdag, om den bro de, zoals dat heet, de stad Bols ward. Hardloop-wedstrijd voor militairen: Sneek-Bolsward visa versa. Afmars en aankomst café Piso te Sneek, rust in de Wijnberg te Bolsward. Afstand 20 km. Snelste tijd soldaat Baarda in 1 uur 56 minuten. Oorlogscijfers: De strijdende legers om vatten naar schatting 24 miljoen, voor het onderhoud van deze legers werken 20 miljoen. Buiten gevecht gesteld zijn 18 miljoen. Dag in dag uit trekt de heer Verha ge met het orgel van de stad Hoorn aan de hand door het ganse land. Enige krantenknipsels op het orgel herinneren aan zijn zo succesrijke voorganger. Overigens, het zal nog wel even duren eer Omke Romke in de roulatie terugkomt. Het heeft nogal van het vervoer te lijden ge had (o.a. het dak werd zwaar be schadigd. Meiboom. Nog juist voor de bouwvak stond de meiboom op de nieuwe brandweerkazerne. Lang gewacht, niet stil gezwegen, veel gerucht en toch gekregen. zaakgelastigde tot persona non grata heeft verklaard, spruiten de moeilijk heden in Birma voort uit zeer ondub belzinnige en provocerende Chinese propaganda. L..

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1