Politiek schrijven ■K d ft r a H Ir2, i 106e JAARGANG No. 54 vrijdag 14 Juli 1967 School-actie I.W.G.I van Forsierde Fryske boeken foar siken Egmond weinen 1967 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum Orgelconcert door Piet en Wymbritseradeel. .4 V 3^ Gouden filmpjes Hulpverlening door wij kverpleegsters aan vakantiegangers -V Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Afrikaanse oorlogen. Justitie. Falen van assemblee. Buitenland. 1 Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag schikt is om gecompliceerde conflicten, die accuut tot een crisis kunnen leiden, het hoofd te bieden. Om dit laatste wèl te bereiken moet men voortdurend te ruggrijpen op de Veiligheidsraad of de persoonlijke interventie van secretaris generaal Thant. In de serie zomeravondconcerten die on der auspiciën van de Stichting Orgel- centrum in de Martinikerk te Bolsward plaats vindt, wordt op dinsdag 18 juli ’n concert gegeven door de organist Piet van Egmond. Het programma vermeldt: Toccata, Ada gio en Fuga in C, J. S. Bach; Prélude, fugue et Variation, César Franck: Ho sannah, Th. Dubois: Passacaglia koraal en fuga Gez. 194, Corn. De Wolff en Im- provisiatie, Piet van Egmond. Aanvang 8 uur n.m. Juffer G. M. de Boer, seis chronysk pa- sjint yn It Blauhüs to Oranjewald hat in great part fan har bisit oan Fryske boe ken oerdien oan de siketsjinst fan de K.F.F.B. De boeken sjogge der noch ti- ge kreas üt en binne sa goed as nij. De K.F.F.B. wol de boeken graech biskik- ber stelle, leafst oan thüslizzende chro- nyske siken om’t tohuzen en forpleech- huzen almeast wol oer in hüsbibleteek biskikke. Oanfragen om in boek kinne skriftlik rjochte wurde oan de propagandalieding K.F.F.B., Hid Heroplantsoen 1, Boalsert (leaver net telefoanysk). De ynkommen brieven wurde yn folchoarder fan yn kommen bihannele. Binne der mear minsken dy’t Fryske boeken foar dit doel ófstean wolle, dan binne dy oan itselde adres wolkom. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De tiid fan doarpsfeesten komt wer oan. By it doarpsfeest heart fanseis in op tocht mei forsierde weinen. It is wolris in toer om nije Onderwerpen foar sa’n wein to finen. It kin op it lést ek net al- tyd „De Nederlandse maagd” en „Ge loof, hoop en liefde” wêze. De propagan dalieding fan de K.F.F.B. wiist der op, dat ek dit jier wer in priisfraech üt- skreaun is foar de moaiste wein, losse groep of persoan(en), dy’t in titel of in fragmint fan in K.F.F.B. boek ütbylde. Foto’s fan sa’n Onderwerp kinne foar 1 oktober 1967 stjürd wurde oan E. S. de Jong, Hid Heroplantsoen nü. 1, Boal sert. Dizze wurde foarlein oan in kom- misje fan karmasters, dy’t de Onderwer pen bioardielje op originaliteit, öfwur- king en forsoarging. Der binne prizen biskikber fan f 100,en f 50, Gedurende een 7-tal achtereenvolgende jaren heeft de I.W.G.L. aan de lagere scholen in haar voorzieningsgebied een kleurplaat voor de leerlingen van de le klas van deze scholen toegezonden. Oorspronkelijk was het onderwerp steeds de actie tegen de verspilling van leiding water, dit jaar was het onderwerp meer de algemene waardering van het leiding water. In 1961 is deze actie door de I.W.G.L. gestart tezamen met het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland. Dit jaar deden meer dan 40 waterlei dingbedrijven in Nederland er aan mee. Het onderwerp was: „De waterfabriek is met vakantie” en aan de fantasie van de kinderen werd overgelaten welke toe standen zouden ontstaan als de kraan niet zou lopen. Op de kleurplaat moest aangegeven wor den wat Pipo-de-Clown en Mammaloe zo allemaal met water konden doen. Dat de actie aangeslagen is bij de scho len blijkt uit de deelneming van 502 van de 535 scholen (d.i. bijna 94%) met 9.850 van de 10.300 leerlingen van de eerste klassen. De mooist gekleurde platen werden naar de I.W.G.L. gestuurd. Alle deelnemende kinderen kregen een Pipo-fotokaart in kleur en de prijswin naars een Gas- en Waterspel. Bolswards Nieuwsblad Vlieland: Koningin Juliana en prins Bernhard brachten in het begin van deze week een bezoek aan de Friese Waddeneilanden. Hier het koninklijk paar tijdens de wandeling door het dorp Oost-Vlieland „God, Nederland en de franje” is een boëk dat men met een glimlach leest. De politieke grappen doen de lezer op vrijwel elke pagina even gniffelen. Bo vendien schrijft „Wandel ganger” met een zeer lichte toets. Gewoon grappig. En goed. Helaas is in Nederland een boek over „De Politiek” altijd zéér we- Vakantiegangers, die in hun woonplaats regelmatig hulp ontvangen van de wljk- veroleegster van een kruisvereniging, kurnen deze verpleeghulp in overleg en in overeenstemming met plaatselijke regelingen ook verkrijgen op het va- kartie-adres. Dit kan bijvoorbeeld het geval zijn wanneer het het geven van injecties betreft. De eigen huisarts dient de 'vakantieganger dan een briefje met enkïle gegevens mee te geven voor zijn colliga in de vakantieplaats. Ook de wijkverpleegsters in de twee plaatsen zullen elkaar over de patiënt(e) dienen in te lichten. Als emand, die met vakantie is, ziek word, en er een arts bijroept, kan daar na ock de hulp van een wijkverpleegster ter plaatse worden verkregen. Als de betrokkene nog niet lid is van een kruis vereniging, zal een noodlidmaatschap moeten worden aangegaan. Buitenlanders die in ons land hun va kantie doorbrengen, kunnen bij ziekte eveneens hulp van een wijkverpleegster verkrijgen. Ook deze patiënten dienen eerst een arts ter plaatse te consulteren. Deze kan hen so nodig naar een wijk verpleegster var. een der kruisverenigin gen verwijzen. ook voor velen oer-vervelend. Een ge schrift, waarin nog wat humor tintelt, kan eenvoudig niet goed zijn, menen nog vele brave politieke deskundigen. Het zou echter verkeerd zijn zich op de humor van „Wandelgangen” te ver kijken. Zijn boek staat dan ook vol met goede adviezen. Wijze raadgevingen, die de politici tot nadenken moeten stem men zodra ze zijn uitgelachen. Het boek is ook bitter. .Wandelganger’ is één van de kampioenen voor politieke ver nieuwing in Nederland. Maar hij schijnt wat teleurgesteld te zijn over het ver loop van het proces. Zelf noemt hij zijn Het is duidelijk geworden, dat het voor een oplossing van de vraagstukken in zake het Midden-Oosten hetzelfde geldt trouwens voor de kwestie-Viet- nam van essentieel belang is, dat de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten tot een zeker vergelijk komen. Zolang dat niet het geval is, zullen immers de vele partijen en partijtjes, die zich min of meer achter deze grote twee scharen, verdeeld blijven en moeten zelfs alle tussenvoorstellen roemloos in twee dracht ten onder gaan. Weliswaar heeft de Russische premier, Kosigin, vorige week nog eens gezegd te geloven, dat de oplossing van wereldomvattende pro blemen niet in de eerste plaats in een verzoening van de grote twee, doch binnen de faciliteiten van de V. N. ge zocht moet worden, maar het is wel licht juist ondoenlijk deze twee moge lijkheden geheel van elkaar los te kop pelen. Niet alleen de Israëlisch-Arabische oor log, maar nog twee andere Afrikaanse oorlogen op kleine schaal hebben de af gelopen weken de gemoederen bezig ge houden. Kort nadat de verbannen vroegere Ka- tangaanse leider en oud-premier van de Kongo, Moise Tsjombe, onder even geheimzinnige als sensationele omstan digheden uit Spaans gebied naar Alge rije was ontvoerd, brak in Oost-Kongo een opstand uit, die de centrale regering in Kinsjasa prompt als een samenzwe ring van de gewezen premier poli tiek tegenspeler van Mobutu en nog on langs wegens verraad ter dood veroor deeld afschilderde. In de Steden Kisangani en Boekavoe kwamen leden van de voormalige gen darmerie, gesteund door buitenlandse huurlingen, in opstand, mogelijk als ge volg van hun slechte materiële om standigheden, een reden die vaker aan leiding tot gevechten was. Naar het zich liet aanzien, waren de regerings troepen de situatie betrekkelijk snel meester. Een aantal huurlingen is met een van Air Congo gestolen vliegtuig uitgeweken naar Rhodesië, de anderen schijnen te worden achtervolgd, maar aan het eind van de vorige week was de toestand nog uiterst gespannen. Kinsjasa verzocht om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad der V. N., ver moedelijk met als voornaamste doel zijn bewering, dat de strijd ging tegen niet door de centrale regering geronselde hüurlingen uit Europa vooral in Bel gië zouden deze zijn geworven en zelfs opgeleid kracht bij te zetten. Kinsjasa heeft ook terstond de uitleve ring verzocht van Tsjombe, wie, mocht Algiers aan dit verzoek voldoen, een ze kere dood wacht. De spanningen in de Kongo markeren ondertussen niet de onlustgevoelens, die er ten opzichte van het zeer autocrati sche bewind van Mobutu bestaan en 't is dan ook zeer de vraag of de presi dent zich op den duur tegenover de steeds groeiende positie zal weten te handhaven. Ook in Nigeria is een burgeroorlog uit gebroken. Het federale leger is er een offensief begonnen tegen Oost-Nigeria, dat zich op 30 mei afscheidde en waar onder overste Ojoekwoe de republiek Biafra werd uitgeroepen. Het verzet van het olierijke Oost-Nigeria belangrijk leverancier van onder meer Engeland, dat aanzienlijk nadeel ondervindt van de federale blokkade richt zich vooral tegen maatregelen van het centrale militaire bestuur onder kolonel Gowon, waardoor leiders van sommige stammen in het gebied zich tekort gedaan voe len. slaggever, die de gebeurtenissen dag in, dag uit vanaf zijn publieke tribune volgt en ook regelmatig binnenskamers kan kijken. Ministers verdwijnen, kamerleden ne men afscheid, de verslaggever blijft. Hij kan vergelijkingen maken en be paalde processen aanwijzen. De goede politieke journalist doet dat ook. En dat h(j daarbij op lange tenen trapt, is welhaast onvermijdelijk. Zolang dat gebeurt op de luchthartige, maar ook doordachte manier van „Wandelganger” is er geen vuiltje aan de democratische lucht. De parlementaire redacteur van „De Volkskrant”, H(enry) O. Faas, heeft onder het pseudoniem „Wandelganger” grote faam verworven door het beschrij ven van de vaak vermakelijke politieke wegen en gebruiken in Nederlandse en andere volksvertegenwoordigingen. Hij heeft-'nu een ietwat merkwaardig boek gepubliceerd over de Nederlandse politiek. Nu de dagelijkse politieke beslomme ringen door de vakantiesfeer zijn verdreven en er tijd is voor bezinning is het nutig enige aandacht aan dit merkwaardig geschrift te besteden. Voorop zij ge steld, dat het boek met de wonderlijke hoofdtitel,, God, Nederland en de franje”, een overduidelijke toespeling door de collega’s van Wandelganger niet zo best is ontvangen. Of andere politieke scribenten zijn werk hebben beoordeeld met het stiekume uitgangspunt „ik had het zelf (beter gekund, als ik ook op het idee was gekomen”, moet later maar eens worden nagegaan. Het boek is echter te belangrijk om het met een simpele kritiek af te doen. Kritiek is overigens wel verklaarbaar. Minister Polak (justitie) heeft een on derzoek gelast naar de omstandigheden, die het mogelijk maakten, dat een de linquent van het rijksasyl te Doetin- chem daar op 3 juli de 19-jarige Riekje Florijn op afgrijselijke wijze kon ver moorden. De 19-jarige dader was een ter beschikking van de regering gestel de verpleegde uit het Rijkspsychopaten- asyl „De Kruisberg” in Doetinchem. Minister Polak wil nu weten in hoeverre het beleid en de bewaking hebben ge faald. De dader was te werk gesteld op een boerderij buiten het terrein van het asyl. Hij kon zich dus gemakkelijk een zekere vrijheid veroveren. De gebeur tenissen zijn niet bevorderlijk voor de gevoelens van de omwonenden van het asyl. Zij voelen zich niet meer veilig. Daarom ook de snelle reactie van de minister, die het resultaat van het on derzoek zal behandelen in de commissie voor justitie uit de Tweede Kamer. Die bijeenkomst zal besloten zijn. Het lijkt verstandig om zoveel mogelijk van het resultaat publiek te maken. Nu het aan het binnenlandse politieke front rustiger is, krijgt buitenlandse zaken het een stuk drukker. Nederland heeft een fors conflict met de Afrikaan se staat Guinee. Minister Luns heeft nu zelfs de bemid deling ingeroepen van de secretaris-ge- neraal van de Verenigde Naties, Oe Thant, om te proberen de Guinese ge moederen wat te bedaren. Guinee heeft een aantal Nederlanders in dit West-Afrikaanse land werk nemers van de KLM en van een Neder landse baggermachine in hechtenis ge nomen. Volgens de officiële verklaringen omdat Nederland „mede schuldig” zou zijn aan de ontvoering van de Guinese mi nister van buitenlandse zaken in Ivoor kust. Het vliegtuig (een KLM-toestel) waarmee de minister naar huis vloog, moest aldaar een noodlanding maken. Omdat Guinee en Ivoorkust hevig ruzie met elkaar maken, werd de Guinese minister gevangen gezet. Guinee acht Nederland mede schuldig aan deze ont voering. In Den Haag meent men echter, dat Guinee andere motieven heeft om de Nederlanders zo hard aan te pakken. De Afrikaanse staat heeft een schuld van enkele miljoenen guldens aan Ne derlandse bedrijven. Men schijnt de ge legenheid te willen gebruiken om aan deze schuld te ontkomen. Zo in de trant van „jullie vergeten die schuld en wij sturen die Nederlanders weer naar huis”. De ambassadeur van Guinee in Neder land (met standplaats in het W.-Duitse Bonn) heeft, ondanks herhaalde ver zoeken uit Den Haag, niets van zich laten horen. Hetgeen al met al een merkwaardig licht werpt op de diplo matieke gebruiken van sommige jonge staten. In Tzum werd in 1693 een boerderij groot 80 pondemaat verhuurd voor to taal 250 goudguldens. (1 goudg. is f 1,40) Te Witmarsum een plaats van 60 pondemaat voor 126 goudguldens, te Wartena een plaats van 40 pondemaat voor 35 goudg. Thans bedraagt de huu wel 100 g. per pondemaat. Helaas is eens te meer bij de behandeling van de crisis in het Midden-Oosten in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties gebleken, dat de volkeren organisatie veeleer de onderlinge verdeeldheid onder haar leden weerspiegelt dan dat zjj een vruchtbare bodem biedt tot verzoening en eensgezindheid. Men is er in New York niet in geslaagd een formule te vinden, die een voor althans de nodige tweederde meerderheid van de bij de V. N. aangesloten landen aan vaardbare richtingwijzer opleverde naar vrede in het Israëlisch-Arabische con flict. Het spreekt vanzelf, dat dit het toch al wankele prestige van de V. N. in sommige landen (bepaald niet ten goede komt en het is daarom de vraag of het besluit van de voorzitter der Assemblee, de Afghaan Pazhwak, om de ver gadering toch nog voort te zetten na het stranden van alle ontwerpen-resolutie over het conflict, verstandig is geweest. Er bleven immers slechts twee mogelijk heden over: hetzij een opnieuw negatief resultaat, hetzij een compromis, dat een zo zwak aftreksel vormt van de oorspronkelijke initiatieven (zelf als resul taat van moeizaam overleg achter de schermen), dat er helemaal niets meer van te verwachten valt. werk „een lijkrede voor het Nederland se partijwezen”. Daarbij twee regels overtredend. De zieke mag dan inder daad een kwaal hebben, maar hij is nog lang niet dood. Bovendien luistert „Wandelganger” niet naar het gebruik dat in een typisch Nederlands gezegde is ondergebracht„Over de doden niets dan goeds”. „Wandelganger” is een „liberalenvre ter”. Hij heeft over de WD nog maar zelden een goed woord geschreven. Hoewel zijn boek werd gepresenteerd door mr. H. van Riel, fractievoorzitter van de VVD in de Eerste Kamer, is hij bij deze gelegenheid ook niet bepaald poeslief tegen deze politieke partij. Hij schrijft: „Voor wie liberaal is, zou het (dus) -een hoog ideaal moeten zijn mensen vrij te maken van gebrek om hen werkelijk een kans te geven vrij te worden. Wie ziet dit bij de WD ge beuren? Hij mag zijn vinger opsteken. De VVD zeurt en traineert als het gaat over hulp aan arme landen. De belastin gen mogen niet omhoog. De enige keer, dat de WD liberaal was, ging het over crematie. Hard kwam zijn oordeel over de KVP, op het moment waarop het kabinet Cals ten val kwam: „Een echte christelijke politiek is niet lang te voeren met groe pen, die de eigen belangen voorrang ge ven en voortdurend om belastingverla ging zaniken. Er kwam weer hoop toen het kabinet Cals verscheen, dat met al zijn fouten toch weer begon zaken aan te pakken. Het was er nog niet of de intriges begonnen. Overleg werd ver meden. Het kabinet Cals moest kapot. Het ging kapot met walgelijke metho des”. Bij de KVP is men niet big met dit oordeel van een man, die de politieke berichtgeving verzorgt in een van de grootste katholieke bladen van Neder land. Het zou ook niemand verwonderen als opnieuw de kritiek losbarstte, dat een journalist zich niet moet wagen aan dergelijk politiek geschrijf. Een journa list moet immers objectief zijn? Dat is, althans op het terrein van de Neder landse politiek, nonsens. Er zijn in Ne derland maar weinig mensen, die het politieke leven van haver tot gort zo goed kennen als de parlementair» ver- >.'a’ Nijmegen: Op het militaire oefenterrein „Heumensoord” wordt op het ogen blik hard gewerkt om het enorme tentenkamp dat aan de deelnemers van de vierdaagse, die op 25 juli van start gaat, een onderdag moet bieden op tijd klaar te krijgen. Op de foto een aantal soldaten bezig met het opzetten van de tenten 5^' 4^-* Hoe het ook zij, alle ontwerpen-resolutie zijn ter ziele en dit betekent in zekere zin een politieke winst voor Israël, dat er niet alleen de zin van zijn in eigen land genomen besluiten in bevestigd kon zien, nu de wereldorganisatie tot geen enkele beslissing in staat was. maar ook nog met enig genoegen kon waarne men hoe men het zelf over de wijze van terugtrekken van zijn troepen en de voorwaarden, waaronder dit moet gebeuren, blijkbaar niet eens kon wor den, terwijl toch immers in alle reso luties dit terugtrekken werd geëist. De Albaanse en Cubaanse ontwerpen maakten al dadelijk geen kans door hun fel anti-Israëlische en anti-Amerikaan- se strekking, maar ook voor het Rus sische (waarover Moskou een stem ming forceerde, hoewel van tevoren be kend was, dat het niet zou worden aan vaard), het Latijns-Amerikar.nse en Joe goslavische ontwerp, bleek niet vol doende animo, hoewel de laatste twee duidelijk op een compromis-besluit wa ren gericht. De Verenigde Staten toon den zich zo verstandig hun ontwerp resolutie tijdig in te trekken. Twee ont werpen, die problemen van secundaire aard behandelden, zijn wèl aanvaard: in een door Pakistan opgestelde resolutie veroordeelt de Assamblee de Israëlische annexatie van Jordaans Jeruzalem en op Zweeds voorstel beval zij maatre gelen aan ter leniging van de nood der burger-slachtoffers en bepleitte zij een menselijke behandeling van krijgsge vangenen. Behalve de nederlaag van de Russen, die de Assemblee bijeen brachten (aan de eis van Moskou om Israël te veroor delen als agressor, het te gebieden zijn troepen terug te trekken én de geleden schade aan de Arabieren te betalen, is niet voldaan) blijkt uit het falen van de Assemblee nog eens, dat deze logge, moeilijk hanteerbare instelling niet ge- tenschappelijk, zéér serieus en daardoor 3e week juli 1917 Oproep tot Doopsgezinde predikanten: „Mochten er leraren zijn, die ter wille van de toekomst hunner kinderen, of om gezondheidsredenen, of uit liefde voor het natuurschoon, of om welke an dere reden dan ook, een beroep naar on ze gemeente zouden wensen, dan zouden wij gaarne zien, dat zij dit aan onze pre dikant bekend maakten. Uw mededeling zal als strikt vertrouwelijk worden aan vaard.”

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1