Annexatie van Jeruzalem Gade Skroar voorbarig Nieuwe bewindslieden moeten soms nog leren hark en sjoch Lot van Congo in voordeel van regeringstroepen beslist Briefje: „Ophouden, je praat te lang" 106e JAARGANG No. 56 VRIJDAG 21 JULI 1967 Orgelconcert Martini kerk Bolsward Gouden filmpjes 4e week juli 1917 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Wymbritseradeel. Hwat haf üs hjoed to sizzen „Parallel” vens Eenheid. en Overleg in Cairo en Boedapest. 1 Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Dauvallon sur Mer: De Olympische judo-kampioen Anton Geesink brengt op het ogenblik samen met Europees-kampioen Willem Ruska een vakantie door in het Franse Dauvallon sur mer. Hier de beide kampioenen aan het water tesamen met mevr. Geesink en oudste dochter Millie Naar de Kop. Maandagmorgen re den H. Hoekstra en diens zoon per brommer van Makkum in de rich ting Kop van Afsluitdijk. Ontwikkeling. Dat minister Udink, de nieuwe bewinds man voor Ontwikkelingshulp, zich zelf op politiek terrein ook nog wat moet ontwikkelen, gaf hij deze week in de Eerste Kamer grif toe. Enige tijd gele den mislukte zijn eerste optreden in de Tweede Kamer, niet het minst door on tactisch en kennelijk verkeerd optreden van de fractievoorzitter van Udinks par tij (de CHU), de heer Meilema. Deze liet halverwege de rede van de minister een briefje naar de regeringstafel bren gen. Het krabbeltje vertelde kort maar krachtig: „Je praat te lang. Ophouden”. En de heer Udink, nog weinig ervaren in het parlementaire spel, wist niet, dat hij zich van het briefje niets behoefde aan te trekken en stopte ogenblikkelijk. Tot grote woede van de overige Kamerleden, die al hun vragen onbeantwoord zagen, Muntzorg. De Eerste Kamer heeft een wijziging in de Muntwet goedgekeurd, die voorziet in de invoering van nieuwe nikkelen gul dens en rijksdaalders. De middenstand is niet erg gelukkig met opnieuw een wijzi ging in het muntstelsel. Alle automatenhouders zijn nu weer ge dwongen hun automaten om te bouwen om deze voor de nieuwe lichtere mun ten geschikt te maken. Dat komt hun op zo’n veertig gulden per automaat te staan. Ze mogen het wel van de belas ting aftrekken. Dat wil zeggen, het als bedrijfskosten noteren. Minister Witte- veen (financiën) meende echter: „De bezwaren zijn kleiner dan ze lijken” en de Senaat drong niet aan op bijzondere faciliteiten voor hen, die verplicht wor den hun automaten te laten ombouwen. Abonnementsprijs t 3.25 per kwartazl (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Sport stielet de spieren, stüdzje de harsens Uitgave: A J. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie, en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) omdat de minister aan dat deel van zijn rede helemaal niet meer toekwam. In de Eerste Kamer sprak de minister zeer kort en zeer zakelijk. Wat de libe raal Van Riel de opmerking ontlokte: „Ik begrijp niet wat de klachten over de heer Udink zijn.” De minister vertelde, dat hij nog veel moest leren. Binnenkort krijgt hij trouwens zijn eigen politieke adviseur. Hij moet nu nog leentjebuur spelen bij Buitenlandse Zaken, waar de mensen het veel te druk hebben met mi nister Luns. Minister Udink verzekerde, dat de ontwikkelingshulp geen sluitpost is in het kabinet. Over hulp aan het Midden-Oosten kon hij nog weinig ver tellen. De situatie is daarvoor nog te onstabiel. Nog steeds trekken de ontwikkelingen in het Midden-Oosten en alle politieke complicaties, die daaruit voortvloeien, de meeste aandacht. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft het hoofd van de bestandscommissie in het gebied, de Zweedse generaal Odd Buil, gemachtigd met Israël en Egypte onderhandelin- gen te voeren over het posteren van een waarnemersgroep van de wereldorgani satie. Dit overleg is met succes bekroond, zodat de Verenigde Naties, nadat vlak voor het begin van de vijandelijkheden de vredesmacht uit Egyptisch gebied was teruggetrokken, nu toch weer hun eigen vertegenwoordiging in het Midden-Oosten hebben, waardoor zij rechtstreeks kunnen worden voorgelicht. Intussen hebben enkele Arabische lei ders te Cairo overleg gepleegd over de huidige situatie. Zowel de Jordaanse ko- ning Hoessein, als de Algerijnse presi dent, Boumedienne, heeft met Nasser gesproken over de mogelijkheden tot een Arabisch topoverleg. Later is ook presi dent Arif van Irak naar Cairo vertrok ken, terwijl het Algerijnse staatshoofd zich naar Syrië begaf. In Damascus heeft Boumedienne voor een geestdrifti ge menigte Algerijes standpunt her haald, dat de Arabische strijd tegen de „Zionistische agressie” zou moeten wor den voortgezet totdat Israël zou zijn ver slagen. Algerije dat het in de jongste week voortdurend en vrij ernstig ge schonden bestand tussen de Arabische landen en Israël niet erkent wil voor lopig, naar het schijnt, niet deelnemen aan een officieel Arabisch topoverleg, zoals is voorgesteld door Jordanië, om dat het geen genoegen zou nemen met een eventueel besluit tot een compromis en anderzijds in het huidige stadium niet kan verwachten, dat bij dit overleg, dat in Chartoum zou moeten plaatshebben, tot hernieuwde strijd op korte termijn zou worden besloten. In Boedapest zijn de partij- en regerings leiders van zeven Oosteuropese landen bijeengekomen om hun gedragslijn in zake de Arabisch-Israëlische kwestie te coördineren. Roemenië, dat zich nog wel Tip voor hier. In een aantal hotels in Denemarken staan ten gerieve van de gasten een beperkt aantal fietsen ter beschikking, waarvan te gen een geringe vergoeding per dag gebruik kan worden gemaakt. Deze fietsen worden vooral gebruikt voor het maken van uitstapjes in de om geving. Dat was ook wel iets voor hier. Tijdens de verkeersdrukte op de Af sluitdijk hadden enkele kettingbot singen plaats, waarbij vier auto's werden beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Onder de beschadigde auto’s bevon den zich ook van Duitse nationali teit. Slagroomneus. Tijdens de receptie van de jubilerende kaatsvereniging te Makkum, kwam een dame die een schaal met gebak wilde serveren, door een val met de neus in de ge bakjes terecht. Zonder meer een van de hoogtepunten uit de receptie! Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. Afgezien van de veelbetekenende Roe meense afwezigheid kan men vaststel len, dat in Boedapest toch een grotere eenheid met betrekking tot het Midden- Oosten aan de dag is getreden dan er in West-Europa bestaat. Zowel in de Mi nisterraad van de Europese gemeen schappen als in de besprekingen te Bonn tussen bondskanselier Kiesinger en pre sident De Gaulle is eens temeer geble ken hoe onoverbrugbaar vele menings verschillen tussen de Zes blijven. Frank rijk heeft zich opnieuw scherp gekeerd tegen Engelands opneming in de E.E.G. en De Gaulle moet Kiesinger, die hij ont moette in het kader van ’t Frans-Duitse vriendschapsverdrag hebben verzekerd, Weggooiflessen. Zaterdagmiddag j.l. gooiden enkele jongelui te Workum vanuit een rijdende auto midden in de stad enkele ledige flessen van frisdranken op straat. De glasscher ven vlogen her en der en kwamen zelfs tot in een gang terecht, waar van de deur open stond. Onmiddel- lijk hebben omwonenden de glas scherven opgeruimd om verwondin gen aan handen en voeten van hun kinderen te voorkomen. Klap - stop! - Op de ds. Touwenlaan te Makkum vond woensdagavond omstreeks kwart voor negen een kleine aanrijding plaats, waarbij een personenauto - Opel - en een VW- busje betrokken waren. Op één der wagens stond anders: „Let op mijn bumper, stumper!” Nou ja, dat moet je dan ook maar zo vlug kunnen le zen! Over de kop ging het heren-duo met de brommer, toen deze plots een klapband kreeg. Vader en zoon wer den beiden tegen het wegdek ge smakt. Alhoewel zij er niet zonder kleerscheuren af zijn gekomen, liep niemand letsel op. De serie orgelconcerten die onder aus piciën van de Stichting Orgelcentrum in de Martinikerk te Bolsward plaats vin den, wordt op dinsdag 25 juli a.s. voort gezet met een concert door de organist Feike Asma. Het programma van dit concert is gewijd aan de nagedachtenis van Johann Seb. Bach, die op 28 juli 1750 overleed. Van de grote cantor-or ganist worden behalve een aantal van zijn meest geliefde koraalvoorspelen en kele van zijn bekendste grotere werken Uitgevoerd, o.a. Praeludium en fuga in G; het Concerto (trio) in Es; de h moll en tot besluit de beroemde toccata en fuga in d. Aanvang: 8 uur n.m. Gosliga te Tjerkwerd en K. Y. Sy- brandy van Nieuwland, waarvan de eerste afkondiging geschiedde op 24 april 1864. Vraag: sedert wanneer is Nieuwland tot Nijland geworden? Hij dreigde het in de Eerste Kamer wel even aan de stok te krijgen met zijn ei gen KVP-fractie. Een aantal KVP-leden heeft, verontrust over de dictatoriale ontwikkelingen in Griekenland, de KVP- senaatsfractie verzocht om een motie in te dienen, waarin bij de regering wordt aangedrongen op stappen tegen Grieken land. Fractievoorzitter mr. Siegmann, Goed voorbeeld. Het hoofd van de o.l. school te Pingjum heeft 10 da gen van zjjn vakantie opgeofferd om met de jongens uit de twee hoogste klassen echt te kamperen. In Sondel werden de tenten opgeslagen en wat elk mee had gebracht, uitgestald. Het werden heerlijke dagen, gevuld met zwemmen, tochten en spelletjes doen en niet te vergeten zelf eten koken. Klacht. Twee Nederlanders hebben protesten rondgestuurd over het optreden van de vaste commissie uit de Tweede Kamer voor de inlichtingen- en veiligheidsdiens ten. Een „zware” commissie, want zij wordt gevormd door de vijf fractievoor zitters van de grootste partijen (KVP, PvdA, ARP en CHU). Zo’n protest is weer eens iets anders dan de reeks van klachten over het optreden van de Bin nenlandse Veiligheids Dienst, die in prin cipe door deze kamercommissie moeten worden behandeld. De twee, een inwo ner van Den Haag en een student uit Utrecht, vertellen onafhankelijk van el kaar bij de commissie te hebben gepro testeerd tegen „knoeierijen” in aan hen gerichte poststukken of het vervreemden van post. Zij menen, dat de BVD hier achter moet zitten. Nu hebben zij belden (naar zij zeggen, kwamen zij er „toeval lig” achter) dezelfde nietszeggende brief als antwoord van de kamercommissie ge had. Zij menen, dat zij met een kluitje in het riet zijn gestuurd en dat de com missie „slordig” werkt. Nog ouder is de trouwkaart, in be zit van de heer Kuipers, Klaverflat 5. Het betreft hier een huwelijks- bekendmaking van Klaas Politiek en Reinskje Postma van Wons. De eer ste afkondiging had plaats op 4 mei 1862. Oude Huwelijks Bekendmaking. Van het huwelijk van E. C. Kooistra van Dongjum en S. J. Vierse onder Fra- neker ontvingen wij een oude kaart met de Eerste Afkondiging zondag 8 april 1866. De kaart werd gevon den tussen .oude papieren. Van Pake en Beppe. Mevr. J. Boer- sma-Strikwerda stuurde ons een fraai omrankte trouwkaart uit 1865 van haar grootouders Jacob J. Strik- werda en Baukje S. Walsweer. Baas boven baas. Inderdaad is er in kastjes en laden gesnuffeld om nog oudere trouwkaarten. Fam. Jongstra In de Secr. Haitsmalaan vond een fraaie 5 kleuren kaart van J. P. van Klap. De Boerenpartij slaagt er altijd weer in om in het nieuws te blijven. De Boeren afgevaardigde in de Tweede Kamer, de heer Van de Brake, die kennelijk van vakantie niet wil weten, liep deze keer in Barneveld een klap op. Een slag, toe gebracht door de inspecteur van de sme- denbond. De man noteerde, in opdracht van zijn bond, namen van inzenders naar een door de Boerenpartij georganiseerde tentoonstelling van landbouwwerktuigen. Inzenders, die ook lid zijn van de sme- denbond en geen toestemming hadden ge kregen voor deze expositie. De aanwe zige vrije boeren namen het niet, dat de inspecteur rustig „spioneerde”, en wilden hem verjagen. De inspecteur werd ze nuwachtig, voelde zich bedreigd en gaf een klap. Niet netjes natuurlijk en ook niet wettig. Boerenleider Koekoek ver telde na het incident, dat de handelaren op de expositie zich niet ongerust be hoefden te maken, „want wij hebben er voor gezorgd, dat de namen uit het boekje van de inspecteur zijn ge scheurd.” Hetgeen evenmin netjes en wettig kan worden genoemd. leek aanvankelijk wel iets in de motie te zien, maar zag er tenslotte, ondanks protesten van een aantal KVP-ers, toch maar van af. Minister Luns vertelde, dat hij alle begrip had voor de wensen van de KVP, dat weliswaar de hoop had, dat de Griekse machthebbers een wat meer democratische weg zouden inslaan, maar dat ook niet was uitgesloten, dat de fei ten enig pessimisme zouden rechtvaar digen. Uiterst democratische landen zo als Engeland en de Scandinavische na ties, waren echter niet van plan iets te gen Griekenland te ondernemen, moest Nederland dit dan wel doen? Aldus het verweer van de bewindsman, die meent, dat, als Nederland alléén optreedt, Den Haag slechts ’n modderfiguur kan slaan. Met ditzelfde argument bestreed hij de socialist ir. Vos, die actie vroeg tegen Frankrijk, dat zo afwijzend blijft staan tegenover een toetreding van Engeland tot de Europese Economische Gemeen schap. De Amsterdamse PSP-senator O. M. Boetes, die zich vrijwillig bekend maakte als de grote toeverlaat voor Amerikaan se Vietnam-deserteurs, was zowaar heel aardig voor minister Luns, die, politiek gezien, toch tot zijn grootste vijanden moet behoren. Kort geleden is een en quête gehouden, die duidelijk maakte, dat vijftien percent van de PSP-aanhang meer vertrouwen stelt in de politicus Luns dan in de hoogst-eigen leider Lank- horst. De heer Boetes behoort kennelijk ook tot die vijftien op de honderd PSP- ers. Hij was het in heel wat zaken vol komen eens met minister Luns, behalve natuurlijk over Vietnam. Na veel inter rupties verzuchtte de heer Boetes: „Wij zullen het hier wel niet over eens wor den”. Minister Luns: „Dat is ook niet de bedoeling. Het zou op de Kamer een hoogst ongewone indruk maken.” Israël, dat door het bijeenvoegen van de twee delen van Jeruzalem alle heilige plaatsen, die onder Jordaans gebied vie len, heeft geannexeerd, staat met deze voorbarige en algemeen afgekeurde daad een politieke oplossing in de weg. Ook de afgelopen week is dit opnieuw duide lijk gebleken toen de Assemblee van de V.N. hierover, evenals bij de eerste ge legenheid op Pakistaans initiatief, een ontwerp-resolutie aanvaardde. Daarin betreurt de Assemblee het, dat Israël aan haar vorige aanbevelingen inzake Jeruzalem geen gevolg heeft willen ge ven, herhaalt zij haar oproep om Jeru zalem niet definitief tot Israëlisch ge bied te maken en eist zij alle tot nu toe genomen maatregelen in betrekking hiermee te herzien. Aan Thant is ver zocht de Veiligheidsraad en de Assem blee in te lichten over de uitvoering van de resolutie. Een aanvankelijke toevoe ging echter, waarin aan de Veiligheids raad werd verzocht of de nodige maat regelen te treffen, die de ten uitvoer legging van de resolutie moesten verze keren, werd ingetrokken, zodat geen pressiemiddelen tegen Israël kunnen worden gebruikt. Tel Aviv zelf heeft dan ook nog eens met nadruk laten weten, dat Israël het bestuur over Jeruzalem niet zal prijsge ven. Maar in een poging om de gemoe deren wat te kalmeren heeft het voor gesteld het beheer over sommige heilige plaatsen toe te wijzen aan een commissie uit verschillende christelijke gemeen schappen. Kampioen is ditmaal een kaart uit 1856 van Murk S. Elgersma en Houkje W. de Boer te Zurich. Het is een zeer uitvoerige kaart, gericht aan vrienden en vriendinnen. De kaart werd ons opgezonden door J. Elgersma-Yntema, Kobbeflecht 20 te Hardegarijp. Wie heeft er nog oude re? (Kaarten van na 1856 vermel den we dus niet meer). Bols wards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Het grote afstromingskanaal bij Span nenburg bijna voltooid. Staking onder de turfmakers te Nij Beets uitgebroken. Langeauve (Landdag) van de Jong Fryske Mienskip te Sneek. Er waren ’n 150 personen aanwezig. De leiding be rustte bij de heer P. Sipma. De heer Veendorp van Arnhem hield een lezing over de vraag wat de Friezen moeten doen om hun taal te behouden. De Fransenen Engelsen betaalden in België belangrijke successen en herna men een aantal dorpen. De geallieerden kwamen hier en daar 15 mijlen vooruit. De rivier de User is gepasseerd. Grote transporten Duitse kindeken ko men dagelijks ons land binnen. Nonchalant. Jammer genoeg dat er niet aan gedacht is het nummer van de auto op te nemen. Jongemannen, die dergelijke gevaarlijke baldadig heden uitvoeren, verdienen streng gestraft te worden. Zelfs als voor weggooiflessen geen statiegeld meer wordt gegeven,, behoeft men het weggooien niet zo letterlijk op te vatten. Kermis-kreukeltjes: als herinnering aan de Makkumer kermis hebben tenminste vier auto’s een beschadi ging overgehouden! - Een charmante chauffeuse kreeg te kampen met passage moeilijkheden, wegrijdende automobiliste schuurde langs geparkeerd staande wagen. In ander geval trachtte bestuurder van voertuig, die verkeerd was ge reden, door snel achteruit te rijden zijn koers te herstellen. Geparkeerd staande auto werd het slachtoffer van deze super-snelle kermisvier- derü Nu de Tweede Kamer lustig van zon en vrije tijd geniet, valt de aandacht wat meer op de onverdroten verder gaande le Kamer. De Senaat heeft onder broeie rige temperaturen uitvoerig gedebatteerd over Buitenlandse zaken en Ontwikke lingshulp. Heel wat senatoren zullen heimelijk jaloers zjjn geweest op hun collc- ga’s-parlementariërs uit de Tweede Kamer, van wie velen hun politieke strijdbijl hebben begraven op een warm Italiaans of Spaans strand. Het verhinderde echter niet, dat allerlei actuele zaken zoals het Midden-Oosten en Griekenland lang durig werden besproken. Resultaten zijn van dergelijke gesprekken natuurlijk nauwelijks te verwachten. Minister Luns (Buitenlandse zaken) is er de man niet naar om op internationaal gebied op bevel van het parlement initiatieven te ont wikkelen. Hij weet, dat de invloed van Nederland op vele terreinen niet bepaalde lijk groot is. Voorzichtig manoeuvreren levert daardoor vaak meer op dan luid ruchtig op het doel afstormen. Minister Luns is een van de weinige bewindslieden, die het zich kan veroorloven min of meer in het openbaar een houding aan te ne men van de man, die alles toch net een stukje beter weet dan de kemerleden en men van de man, die alles toch net een stukje beter weet dan de kamerleden gebouw worden betrokken. kort na het uitbreken van het conflict in juni bij een dergelijke topconferentie te Moskou had laten vertegenwoordigen, liet ditmaal helemaal verstek gaan. Rus land, Tsjecho-Slowakije, Oost-Duitsland, Joegoslavië, Polen, Bulgarije en Honga rije hebben besloten voorlopig vooral hun economische hulp aan de Arabische lan den krachtig voort te zetten en voorts getracht op basis van de tegenwoordige toestand hun houding in de toekomst zo wel politiek als militair nader te bepa len. Hoogstwaarschijnlijk heeft de Rus sische premier, Kosigin, een uiteenzet ting gegeven over zijn ontmoeting te Glassboro met president Johnson en te- van de gelegenheid gebruik ge maakt om een eventuele ongerustheid bij zijn bondgenoten over deze ontmoeting weg te nemen: zij betekende, aldus Ko sigin, geen „tweede Jalta”. dat hij Engeland, zolang dit geen bewijs levert een „Europees” land te zijn, maar nog steeds „Atlantisch” georiënteerd blijft, niet de „nationale karakteristiek” van Europa wil laten verstoren. Hoe wei nig deze „nationale karakteristiek” ove rigens bestaat, blijkt overduidelijk uit het verwijt, dat Bonn terecht tot de Fransen heeft gericht, namelijk dat het bijvoorbeeld over Frankrijks afwijkende politiek ten opzichte van het Midden- Oosten in het geheel niet is geconsul teerd. Zijdelings kan hierbij nog worden op gemerkt, dat de Franse en Westduitse politiek in zoverre een zekere „parallel” vertonen, dat zij beide herhaaldelijk ergernis in Washington tot gevolg heb ben. Duitsland heeft dezer dagen wrevel in de V.S. gewekt door de aankondiging zijn troepensterkte, resorterend onder de N.A.T.O., drastisch in te krimpen. Ver moedelijk in verband hiermee heeft Kie singer zijn voorgenomen reis naar Was hington verschoven naar het najaar en inderdaad: in Amerika heerst ongerust heid over het bruuske Duitse optreden, niet alleen omdat W.-Duitsland ’t leeu wendeel levert van de in de NAVO ge organiseerde eenheden en een verminde ring hiervan dus onderwerp van over leg tussen de N.A.V.O.-partners zou moe ten vormen, maar ook omdat juist Duits land zich doorgaans zo pleegt op te winden wanneer er sprake is van een vermindering van Engelse of Ameri kaanse troepen in Duitsland. Volledigheidshalve zij nog gesignaleerd, dat in de Kongo de strijd tegen de op standige huurlingen en leden van de Ka- tangaanse gendarmerie, weinig in aan tal en slecht georganiseerd, in het voor deel van de regeringstroepen schijnt te zijn beslist. Een ander feit van betrek kelijk ondergeschikt belang is de reis geweest van Amerika’s minister van de fensie, McNamara, naar Vietnam. Zoals ook bij eerdere gelegenheden is deze reis gevolgd door een besluit van het Witte Huis om de Amerikaanse troepensterkte in Vietnam op te voeren.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1