Nieuwe ontwikkelingen bij het inkuilen van gras PTT van BaöeSkroar Grote brand in kaaspakhuis te Oudega-W. Exploitatieresultaat opnieuw ongunstiger M Fan de Martinytoer De morgenstond Zilveren filmpjes Hwat hal K. f F 1 V 106e JAARGANG DINSDAG 25 JULI 1967 No. 57 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Wymbritseradeel. us hjoed to sizzen Dan als de merel Als zilveren dauw Ontwikkeling quo gunstig. De aarde ontwaakt J. s. - Droogzolder. Pas op voor giftige gassen. 40 jaar freulepartij te Wommels. De Pakjeskuil. Tj. de J. 1 Trekt naar omhoog Doorzichtig haast Voor ’t mens’lijk oog. Uit duistere dreven En zich ontpopt Tot ’t nieuwe leven. Dan rijst er dank In ’t mensen hart De zonne rijst Een rode’gloed Met glans omlijst. Zingt haar lied En naar het rijzend Zonlicht ziet. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Boer Paskamp uit Wiene (tussen Delden en Goor) behoort tot de eerste landbouwers, die met de oogst begonnen zijn. Mede gedwongen door enkele hevige slagregens van de laatste weken konden verscheidene Twentse boeren de oogst niet langer uitstellen. Het platgeslagen koren moet met de hand gemaaid worden, hetgeen in deze warme dagen menig zweetdruppeltje vergt Zo lichtend blij Die ’t duister tart. Alleman follet syn mage, in inkeldenien mar syn geast As de móge yn ’e stuollen sit of it fjür yn de flier, as de leggers forsakje of de goatten lekke, dan jowt it neat as men dat net sjen wol. De kwael wurdt al slimmer en oan de ein is de djüre repa- raesje dochs net to üntrinnen en fynt men dus de rekken ünder yn de sek. Dat is aide folkswiisheit en de lanbou ünder- fynt dit lyk as alle oare bidriuwen. Men woe it net sjen, fuort nei de oarloch. As de boer mar in stik brea hie en syn arbeider bitelje koe, dan rédde him it oare wol. Hoe’t de eigendom yn stan DE REKKEN SIT UNDER YN DE SEK punt van 43,6 miljoen gulden. Het totaal van de lasten van de PTT- diensten steeg van 1293 mln. in 1965 tot 1494 mln in 1966 dus met 15,5 Als voornaamste oorzaken hiervan worden, behalve de groei van het bedrijf, in het jaarverslag genoemd; de stijging van de loonkosten per man met 12,8 waarmee een bedrag ge- Een bijzonder felle brand heeft vrijdag een kaaspakhuis van de N.V. Koninklijke Hollandia in Oudega(W.) geheel ver woest. Het gebouw en de complete in boedel verbrandden, ongeveer 120 ton kaas ging verloren. De totale schade die wordt geraamd op ruim f 800.000. De brand is ontstaan op een tijdstip dat er zich geen mensen in het pakhuis be vonden, omstreeks 4 uur in de morgen. Toen de brand tegen kwart over 4 werd ontdekt door de melkcontroleur S. Rein- stra, die tegenover het pakhuis, een deel van de voormalige zuivelfabriek van Ou- dega woont, sloegen de vlammen al bo ven het dak uit. Op het moment dat de brandweer werd gewaarschuwd ontploften kort achter el kaar drie gasflessen die worden gebruikt bij het parafineren van de kaas. De hulpbrandweer uit Oudega was vrij snel aanwezig. Korte tijd later kwam de brandweer van Heeg en toen bleek dat die het ook niet aankon, werd de brand weer uit Sneek erbij gehaald. De kazen brandden ontzettend fel, we gens het grote vet- en eiwitgehalte. Het vuur laaide zo hoog op dat men de vlam men tot in Sneek kon zien. Eén van de brandweerlieden vertelde, volgens de Friese Koerier: „De hitte was verschrik kelijk. We werden af en toe gewoon bang van dat grote blok vuur dat op je toe kwam. Af en toe doken we even weg achter een muurtje, omdat we het niet meer konden uithouden. Ik heb het nog nooit zo meegemaakt.” Dat de zaak fel brandde blijkt wel hier uit dat een Citroen ID, die ongeveer 20 meter van het pakhuis stond geheel werd zwartgeblakerd. De bomen rond het pak huis werden aan één kant bijna geheel ontbladerd. Toen van het kaaspakhuis niets meer te redden was, richtte de brandweer zich op het er tegenaangebouwde pakhuis van melk- en weipoeder. Dit kon worden be houden en het poeder liep nauwelijks waterschade op. De wind was gunstig en na ruim 2Vi uur had men de zaak onder controle. Ondertussen waren de muren van het drie verdiepingen hoge pakhuis omvergetrokken, omdat ze op instorten stonden en huizen gevaar liepen. De brandhaard bevond zich op de le verdieping, die als droogzolder in ge bruik is. Daar bevindt zich ook het kan toortje van de pakhuisbaas en 2 verdeel kasten voor de elektriciteit. Men houdt rekening met de mogelijkheid dat de brand bij deze kasten is ontstaan, moge lijk door kortsluiting of door een slecht geïsoleerde leiding. Het zal nog wel enige tijd duren voor dat men over de oorzaak iets naders be kend kan maken, want de eerste verdie ping bestaat niet meer; van het pakhuis is slechts een puinhoop over: De avond tevoren is nog iemand in het pakhuis, een onderdeel van de zuivelfabriek in Osingahuizen, geweest Toen was er niets aan de hand. De brandweer is nog tot ’s avonds toe bezig geweest met het nablussen. Het pakhuis en de inboedel waren tegen brand verzekerd. U. Wiersma te Bolsward heeft zijn brandstoffenzaak overgedragen aan R. Joustra. Loterij Winterhulp: Op elke drie loten een prijs. Het brood is ontegenzeggelijk veel beter dan in de vorige wereldoorlog. Te Bolsward het bericht ontvangen, dat Prof. Dr. Titus Brandsma O.C., Hoog leraar te Nijmegen, in de ouderdom var 61 jaar is overleden. De plechtige uit vaartdienst vindt plaats a.s. vrijdag morgen om 9 uur in de St. Fransiscus- kerk te Bolsward. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Als aan de kim Laatste week juli 1942 'I 1 y De PCGD heeft zich in deze vier jaren van een „probleemgeval” ontwikkeld tot een bedrijf, waarvaii niet in de laatste plaats de ontwikkeling van de exploi- tatie-resultaten wijzen op de aanwezig heid van een kerngezonde basis. Enkele belangrijke vormen van dienst betoon, waarvoor vroeger een recht ver schuldigd was, kunnen tegen de achter grond van de geschetste ontwikkeling nu gratis worden verricht, zoals de pe riodieke overschrijvingen, de kascheques en stortingen op eigen rekening. Een belangrijk facet vormt de perso neelsbezetting van de dienst. Bijna 5000 personeelsleden konden de dienst in ’63 amper aan. Eind 1966 verliep het ver keer ongestoord met een bezetting van ruim 3900 krachten. Zonder automatise ring zou voor de behandeling van het huidige werkpakket ruim 7000 man no dig zijn geweest. De algemene tendens, die uit het jaar verslag PTT 1966 spreekt kenschetst de Postcheque- en Girodienst als een be drijf, dat een sterk groeiend werkpakket met een toenemende variatie in de vor men van dienstbetoon steeds beter ver richt met relatief steeds minder mensen en last but not least met tot dus ver steeds betere financiële resultaten. Een 50-jarige leeft en is kerngezond. Een methode, die eveneens in de belang stelling staat is het persen van min of meer voorgedroogd gras. Het aantrekke lijke van deze methode van gras inkui len is dat er snel kan worden gewerkt, mits er voldoende mankracht en mate riaal beschikbaar is. Om snel te kunnen werken zijn er 5 man, 3 wagens, 2 trek kers en 1 pers nodig. Het hoge tempo en het gewicht van de pakjes maakt, dat deze wijze van inkuilen vrij veel inspan ning vraagt. Uit eigen onderzoek is ge bleken, dat de conservering van het gras niet altijd even goed slaagt. Het percen tage kuilen met schimmel en soms rot ting is nog vrij groot. Zorgvuldig wer ken is bij deze methode van inkuilen een eerste vereiste. De pakjes moeten goed gesloten worden opgezet en de tussen de pakjes voorkomende ruimten moeten met los gras worden opgevuld. Boven dien moet men de bovenste laag pakjes eveneens met los gras, dat stevig wordt aangedrukt, afdekken. Daarna moet de kuil luchtdicht met ’n plastic kleed wor den afgesloten, waarop een laag grond wordt aangebracht. Meestal worden de pakjes buiten opgeslagen, hetzij op de vlakke grond, hetzij in de silo. Soms zijn de pakjes opgeslagen in de schuur en afgeschermd met een torenhoes van plastic. In dit laatste geval gelden de zelfde spelregels als die bij het inkuilen in een plastic torenhoes met los gras. Luchtdicht afsluiten is een eerste ver eiste, terwijl eveneens gewaakt moet worden voor beschadiging van het plas tic. Met deze wijze van werken zijn nog te weinig ervaringen opgedaan. Er moet worden afgewacht wat de resulta ten zullen zijn. Hierop kan in de loop van de komende stalperiode wellicht een antwoord worden gegeven. De Franse president Charles de Gaulle haalt een klein jongetje aan tjjdens zijn bezoek aan het Franse eiland Saint Pierre, gelegen voor de kust van Newfoundland. Zoals bekend, was de president hier op doorreis naar Canada, waar hij inmiddels een grote rede tot de Franse Canadezen heeft gehouden. bliuwe moast, hoe’t men fan de forplich- te lege hier it ünderhald en öfskriu- wing foldwaen koe, dêroer woe men net tinke en net prate. It systeem om de boer to biteljen op basis fan de kostpriis wie ommers sa moai. De man koe bi- stean en hy produsearre om raek, hwat woe men mear? Al yn 1953 haw ik in sery lezingen hélden mei as titel: Om het behoud van het agrarisch bezit”, hweryn fèststeld waerd, dat dizze me- thoade it buorkerijbisit oantaestte, omt it biwust de kosten fan de gebouwen bü- ten diskusje hold. Kear op kear is oan- toand, dat hjirtroch de, troch oarloch en krisis, dochs al faeije tastan mei it jier slimmer wurde moast omt men de eig- ner syn diel net jaen woe. Mar alhoewol alleman mei in bytsje ynsjoch it ek wol seach, hat der nea sprake west fan ien- riedich forset tsjin dizze düdlike ün- rjuchtfeardichheit. Dat is my goed óf- fallen, dat wol ik wol wêze. Hwant men wist, dat men op dizze wize de buorke- rijen ófbrükte, sunder to soargjen, dat it jild foar nije gebouwen der komme koe. De oarsaek is nou elts wol düdlik. Hwant op dizze wize koe yn de kost priis opnommen wurde de lege hier en dêrtroch bleau dy kostpriis op in leech niveau. En der gyng it om. Biwust hat de regearing blyn en dóf west foar de warskógingen, dy’t hja krigen. Hwant dy lege kostpriis wie üs sterkste wapen om hjir de yndustry op poten to krijen en yn Jeropa in goedkeapte-eilan to wêzen, dêr’t tal fan minsken foardiel fan hiene. It Ian is dêrtroch ta bloei komd, de miljoenen, dy’t men de agraryske ei gendom ünthold, hawwe dat mooglik makke. Mar de rekken sit ünder yn de Bij het conserveren van het gras is het uitdrijven van de lucht belangrijk. Dit kan men bereiken door het gras tijdens het inkuilen voldoende vast aan te druk ken. Verder dient de kuilhoop luchtdicht te worden afgesloten en beschermd tegen inregenen tijdens de bewaring. Tenslotte moet het gras tot een droog stofgehalte van 40 50 worden voorgedroogd ter wijl bij ongunstige weersomstandigheden van 40 a 50 worden voorgedroogd ter wijl bij ongunstige weersomstandigheden een toevoegingsmiddel moet worden ge bruikt. De laatste tijd wordt ook in de schuur ingekuild met als doel niet al leen een betere conservering en bewa ring van het kuilgras, maar ook om ar beidsbesparing te bereiken, aangezien de voeropslag zich dichter bij de stal be vindt en men bovendien onderdak kan werken. Op enkele bedrijven zijn hiermee gunsti ge ervaringen opgedaan door het gras in te kuilen in torensilo’s van beton. De in vesteringskosten van deze betonnen si lo’s zijn echter vrij hoog en bedragen f 50,a f 60,per m3, inhoud. Er is ook gezocht naar een goedkopere vervanging van deze betonnen toren silo’s en men meent deze gevonden te hebben in de torenhoes van plastic. Op beperkte schaal zijn deze thans in ge bruik. Plastic torenhoezen zijn echter vrij kwetsbaar voor mechanische be schadigingen door ratten, muizen en scherpe voorwerpen waardoor ze niet meer luchtdicht afsluiten, zodat broei en schimmel in de kuil ontstaan. Een en kele brandwaarborgmij maakt bezwaar tegen het inkuilen van gras in plastic- torenhoezen in de schuur uit een oog punt van brandgevaar. Sommige par tijen, die in een torenhoes van plastic waren opgeslagen werden zo warm, dat het nemen van maatregelen noodzakelijk was. In dit verband wordt de voorkeur gege ven aan een minder kwetsbare methode. Dit voorjaar zijn houten torensilo’s aan de markt gekomeA, waarvan er enkele zijn geplaatst. Evenals de betonnen to rensilo’s zijn zij zodanig geconstrueerd dat ze luchtdicht zijn. De investerings kosten zijn echter ongeveer gelijk aan die van betonnen torensilo’s, zodat zij het probleem van de hoge investeringskos ten niet oplossen. Zowel de silo’s van be ton en hout worden van boven afgeslo ten met een plastic-kleed. Het aantal inkuilmethoden is vrij groot, hetgeen betekent dat er nog geen „me thode” van inkuilen is gevonden die helemaal bevredigt. Aan de gangbare me thoden kleven min of meer grote bezwaren, die op arbeidstechmek en/of op het gebied van een goede conservering en bewaring zijn gelegen. De praktijk stelt als eis: een eenvoudige, goedkope methode, waarbij gemakkelijk en vlug bij het inkuilen kan worden gewerkt, terwijl het gras goed wordt geconserveerd en be waard. Soms kan vlug en gemakkelijk worden gewerkt, maar laat de conserve ring van het gras te wensen over. De verliezen aan voederwaarde zijn dan groot, hetgeen schade tot gevolg heeft. Bovendien geven dit soort kuilen vaak aanlei ding tot voedingsstoornissen bij het melkvee waardoor de melkproduktie beneden de verwachting blijft. De boer krijgt bij deze wjjze van werken de rekening twee maal gepresenteerd in de vorm van hogere bijkomende voerkosten en een lagere opbrengst aan melk, aldus de heer H. Vogelzang van het Rijkslandbouwconsulent- schap voor Z.W.-Friesland onlangs voor de microfoon. van de rentevoet van 5 3/8% naar 6 3/8%, overeenkomende met een bedrag van 22 mln gld en de prijsstijging van de bedrijfsmiddelen, waarvan het effect op rente en afschrijvingen ca 15 mln gld bedroeg (ca 5 Al met al kan worden gesteld, dat de in vloed van loon- en prijsstijgingen op rond f55 mln gld kan worden becijferd. Van de totale lastenstijging met ruim 200 mln kan derhalve een bedrag van ca 45 miljoen worden toegeschreven aan de groei van het bedrijf. Het totaal der baten heeft 1.450 mln gld bedragen, d.w.z. 165 mln, ofwel 12,8 pet meer dan het totaal van 1.285 mln in 1965. De invloed van de tariefverhogin- gen in 1965 en 1966 kan worden gesteld op ca 59 mln. gld, terwijl door de groei van het bedrijf de baten met 106 mln zijn toegenomen. De personeelslasten vormen ongeveer 75 pct. van de totale lasten van de poste rijen. Dit percentage kan door mechani sering en automatisering van de post- behandeling slechts in geringe mate wor den teruggebracht. Een opzienbarende verlaging van de personeelslasten mag men hiervan niet verwachten, omdat het meest arbeidsintensieve onderdeel van de postale dienstverlening de bestel ling in zijn huidige wijze van uitvoe ring weinig mogelijkheden biedt tot ver mindering van de personeelsbezetting. Men zegt „Unicum” koffiesurrogaat, dét is best. Van der Plaats. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en i sek. Hwant libbensgreat stiet nou foar de doar: Hoe bringe wy de élderwetske en ütwenne gebouwen yn moderne foarm, sa, dat hja >y de tiid pasje? De hear Herweijer, de greate man fan de ruilforkavelingen, seach lange tiid mar ien oplossing: stil trochwrotte litte, oant it oan de protters bigjint to skreauwen, dan roppe se fansels om ruilforkaveling. Nou der bigjint it op to lykjen. Nei de earste tsjinstan wurdt de stimming ün der de boeren, foar de ruilforkaveling oer, folie sympathiker. En oant hjoed ta like it ek wol, dat de regearing foar dit doel altyd jild biskikber hie. Koe men it tempo genóch opfiere, dan wie der lans dizze wei alteast in oplossing yn sicht. Mar de mütse stiet al wer oars. De skatkist freget om bisuniging, ek op dit terrein. Men sjocht oankommen, dat men de greate efterstan op dizze wize net baes wurdt. Oan de oare kant twin ge de omstannichheden fan arbeidskrap- te op agrarysk terrein aloan mear ta kostbere modernisearingen. En nou komt de aep üt de mouwe. Hwat de regearing dien hat en dus ek wer goed meitsje moast, wurdt nou op de régen fan boer en eigner lein. It earste middel dêrta, binne de hiernoarmen. Dy wurde troch de minister twingend foarskreaun, de grounkeamer MOAT se tapasse. En as hja bisiket dit hwat soepel to dwaen, dan komt de Sintrale Grounkeamer yn Amhim en twingt se yn it stokramt. Yn it bisünder de noarmen foar de gebou wen en it wenhüs wurde omheech brocht. Mar dêrmei komt men der net. Hwant ek de hegere noarmen meitsje op agrarysk gebiet de ynfestearingen net rendabel. Likemin de subsydzje foar De invloed van de in 1965 en 1966 ge realiseerde tariefsverhogingen, verder doorgevoerde efficiency-verbeteringen en een niet onbevredigende toeneming van het verkeer hebben in 1966 een lasten stijging van 201 miljoen gulden onvol doende kunnen compenseren, waardoor het exploitatieverlies van het Staatsbe drijf der Posterijen, Telegrafie en Tele fonie belandde op ’n na-oorlogse diepte- moeid was van 99 mln gld; de stijging molkstallen en bidriuwsforbetteringen. It O. en S.-füns hat wol hünderten lytse boerkes holpen om de ein to finen, mar krekt de rekonstruksje fan de bidriuwen bliuwt muorrefêst sitten. De needsaek om to forbetterjen en to modernisearen wurdt alle dagen greater, dêrfoar is gjin forskil fan miening. Sil de boer in reedlik bistean halde mei tri- tich kij of mear op syn noed, dan kin dat net langer yn it alderwetsk en to lyts bidriuwsgebou. Dan wrot er him dea. Wolnou, hjir is de léste fynst. De eigner moat de forbetteringen oanbringe en de boer moat boppe de hier, rinte en óf- skriuwing dêrfan, bitelje. Lid 5 fan it nije pachtbislüt seit: De grondkamer kent voor de door de verpachter, met schriftelijke toestem ming van de pachter, aangebrachte ver beteringen, een toeslag toe ten bedrage van een redelijk percentage van het in deze verbeteringen geïnvesteerde kapitaal. Hwat in reedlik persintaezje is, witte wy noch net, mar inkelde grounkeamers hawwe 7% hanteard. Dat bitsjut dus dit: Jo hiere in pleats foar 8000,yn it jier. De forhierder forbout dêryn foar 80.000 goune. Dan moat de grounkeamer him in ta- slach op de hier jaen fan 5600,De hier wurdt dan 13.600. Mar dit kin allln- nich as de hierder hjirta „schriftelijke .toestemming” jowt. Dat is al fést in ding om goed to ünthalden. Sawol foar eigner as hierder. Hwat hjir jit mear oan fést sit, dêroer in care kear. Uit een recent onderzoek in Noord- Friesland, dat door medewerkers van het I.B.V.L. te Wageningen werd verricht is gebleken, dat 1 a 2 dagen na het vul len van torensilo’s en -hoezen er zich grote hoeveelheden koolzuurgas (CO2) ophopen onder en vlak boven de plastic afsluiting. Daarnaast vormen zich scha delijke nitreuze dampen (NO plus NO2). Dit kan levensgevaarlijk zijn en een ernstige waarschuwing is zeker op zijn plaats. Voordat men in een dergelijke silo of hoes gaat werken moet men er van overtuigd zijn, dat er geen giftige gassen in overmaat aanwezig zijn. Dit kan o.a. door een brandende kaars in of boven de silo of hoes te houden. Gaat deze uit, dan moet er noch in, noch vlak boven de silo of hoes worden gewerkt, doch moeten deze gevaarlijke gassen eerst worden afgevoerd. De luchtverver sing in een schuur is meestal niet groot, daarom is het noodzakelijk dat deuren, luiken of ramen zoveel mogelijk open staan. ^<3

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1