WEET MOSKOU WEL WAT HET WIL aan en sjoch De KVP gaat doen zelfonderzoek Gabe Shroar hark Het tragische lot van Tsjombe I HÉ 10óe JAARGANG No. 58 VRIJDAG 28 JULI 1967 Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum -- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS fr-JF'v- üs hjoed to sizzen Brits defensiewitboek. Sociaal. Scheve schaats Roemenië. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. Advertentieprijs: 16 cent per tnm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Prins Claus startte als een der eersten van de 14.102 deel nemers aan de 51e Vierdaagse. De sportlef geklede prins onderweg met rijn drie vrienden, v.l.n.r.: Mr. F. M. L. Baron Van Geen, Mr. F. Salomonson en Mr. J. C. van Munster van Heuven. Better frede to hélden as frede to meitsjen Russische zwenkingen. Wat wilde immers het geval? Er be stonden aanwijzingen, dat de Sowjetunie in de enkele malen verlengde zitting van de door haar zelf bijeengeroepen V.N.- Assemblee verwoede pogingen in ’t werk Met rijst moet zeer zuinig worden om gegaan. De partijvoorzitter mr. P. J. M. Aal- berse, heeft dit de vorige week meege deeld in een brief aan de kringbesturen, de regionale partijorganisaties. Hij voegt Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Laatste week juli 1917 De tweede snee gras staat er in Fries land ook niet best voor en is weinig be ter dan de eerste. Bijna alle boeren heb ben te weinig hooi. Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tclef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) i Hwat haf Bolswards Nieu wslilai Bliksembezoek. Van groter gewicht is de afgelopen week de Algerijnse strijd tegen het „imperia lisme” op een ander front geweest, na melijk waar deze in verband stond met het Arabisch-Israëlisch conflict. Het is nog eens duidelijk geworden, dat de Al gerijnen in de voorste gelederen willen staan van degenen, die niets willen we ten van een compromis in het Midden oosten. Nadat de rust aan het Suezka- naal onder meer door persoonlijk ingrij pen van secretaris-generaal Thant van de V.N., was weergekeerd, hebben vijf Arabische landen Egypte, Algerije, Irak, Syrië en de Soedan te Kaïro ge heime plannen opgesteld om Israël diplo matiek, economisch en militair aan te tasten. Deze plannen zullen in een mi nistersconferentie van alle Arabische landen binnenkort te Chartoum nader worden uitgewerkt. De staatshoofden van Algerije, Boumedienne en Arif, heb ben, zoals zij ook al op 12 en 13 juni, vlak na het uitbreken van de gevechten, deden, een bliksembezoek aan Moskou gebracht om zich van de Russische steun voor de Arabische besluiten te verzeke ren. Maar waarschijnlijk was hun op dracht nog uitgebreider en moesten zij er tevens achter zien te komen in hoe verre Rusland, dat het bestaansrecht van Israël heeft erkend, achter de schermen en in de Assemblee van de Verenigde Naties de Arabieren wil helpen of juist bezig is eventuele Arabische initiatieven te doorkruisen door naar een of andere vorm van een compromis te streven. Het vlees van zeehonden wordt door de Duitsers graag gekocht. Te koop: Afbraak, afkomstig van de in slooping zijnde fabriek van De Groot en Eerdmans. De deurwaarder: Keikes. om langs de oostelijke zijde van het ka naal te varen. Dit standpunt is van essentiële betekenis, omdat, mocht Is raël aan zijn opvatting vasthouden en daarbij steun krijgen, zijn recht om het Suezkanaal te bevaren bij eventuele on- derhandelingen tot een uitgangspunt zou zijn gemaakt en niet langer een nog te verwerven goed zou vormen. Israël heeft al te verstaan gegeven, dat het geen scheepvaart door het kanaal zal toela ten zolang Israëlische schepen er zich niet eveneens vrij zullen kunnen bewe gen. Behalve de Israëlische veroverin gen en de annexatie van het Jordaanse deel van Jeruzalem, kan deze interpre tatie van de bestandsvoorwaarden langs het kanaal nog een geducht politiek knel punt gaan vormen. Het bestuur van de Katholieke Volkspartij heeft een belangrijk besluit genomen. Het wil de K.V.P.-ers een spiegel voorhouden en tegelijk de vraag voorleggen „Wat Is nu eigenlijk de K.V.P. en heeft het zin om op deze manier door te gaan Er zullen altijd mensen te vinden zijn, die bereid zijn zo’n vraag ogenblikkelijk met neen te beantwoorden. Maar dat is een risico, dat de leiding van deze party kennelijk heeft verrekend. De K.V.P. zal aan het eind van het jaar op 8 en 9 december een grote partijraadsvergadering organiseren, waarin besluiten moe ten worden genomen over „de partijvernieuwing in het algemeen en over de taak en plaats van de KVP daarin in het büzonder.” Zonder twijfel druist zowel de ontvoe ring als de veroordeling van de vroegere Katangaanse en Kongolese leider in te gen de internationale rechtsregels, maar blijkbaar is de Algerijnen er alles aan gelegen om zich in Afrikaanse ogen tot kampioen te maken van het „anti-im- perialisme”. De Algerijnse rechters kon den zich echter bij hun uitspraak niet baseren op Tsjombes politieke activitei ten de Algerijnse wetgeving verhin derde het maar zij moesten verwijzen naar zijn „criminele verleden”, hoewel zij evengoed als iedereen konden weten dat Tsjombe in de eerste plaats een po litieke vijand is van de tegenwoordige Kongolese machthebbers. De criminele daden, die hem nu door de Algerijnen zo zwaar zijn aangerekend, zou hij im mers hebben bedreven nog vóór de vroe gere president Kasavoeboe hem in 1964 premier maakte en vóór zijn Conacat- partij m de Kongo in 1965 een aanzien lijke overwinning behaalde. Engeland heeft in een defensiewitboek belangrijke besnoeiingen op zijn militaire uitgaven bekend gemaakt. Niet alleen zal het over ongeveer drie jaren zijn strijdkrachten met 75.000 man hebben teruggebracht en tegen 1975 het burger personeel met 80.000 man hebben inge krompen, maar ook zal tegen 1970 het Britse leger uit Singapore en Maleisië worden teruggetrokken. Naast nog an dere bezuinigingen valt het op, dat, wat Europa betreft de omvang van de Britse defensiebijdrage ongeveer dezelfde zal blijven. De herziening van de Britse defensie be tekent, dat de regering-Wilson haar in zicht in praktijk brengt, dat politieke en militaire macht in overeenstemming moeten zijn met de economische moge lijkheden. Uit dit inzicht spruit tevens de erkenning voort, dat Engeland ook in het Verre Oosten zjjn politie-taak voor een groot deel zal moeten overdragen aan de V.S., al zal het in eigen land re serves beschikbaar houden, die in geval van een crisis snel ter plaatse kunnen zijn. er aan toe: „Het is duidelijk, dat deze vergadering een van de belangrijkste zal worden in het bestaan van onze partij. Het gaat hier immers niet om een congres, waarbij vrijblijvend kan worden gediscussieerd over tal van theoretische mogelijkheden en wenselijkheden, maar om het nemen van besluiten door het hoogste politieke orgaan in de partij.” Deze brief is in deze ongewoon kalme vakantieperiode ingeslagen als een bom. Wil de KVP zich zelf gaan opheffen? Was de wat alarmerende vraag, die volgde op het bekend worden van dit initiatief. Een logische reactie. Men gaat niet praten over partijvernieuwing en zijn eigen taak en plaats in dit proces als men niet bereid is eigen posities prijs te geven. Zeker niet als men al jaren de grootste partij van Nederland is. Dat tenminste was de eerste kanttekening. De Tweede Kamer zag er wat anders uit. Het is waar, dat in sommige KVP- kringen, evenals daarbuiten, voorzichti ge kritiek is losgekomen op de zoge naamde „confessionele partijvorming”, de organisatie van politieke partijen op basis van een gelijke religie. De critici binnen de KVP vormen echter maar een heel kleine minderheid. Weliswaar met veel publiciteit, maar dat doet aan de getalssterkte niets af. Bekend is even eens, dat de huidige kopmannen in de KVP, voorzitter Aalberse en fractielei der Schmelzer, helemaal niets voelen voor een mogelijke opheffing van de KVP, die zich dan zou moeten opsplit sen in een VVD-hoek, PvdA-kant en een gematigde beweging. Precies zoals nu de verhouding binnen de KVP-kamer- fracties ook is. Waarom dan toch zo’n groot partijdebat? De meest voor de hand liggende verklaring is, dat mr. Aalberse en zijn medewerkers heel goed weten hoe op dit moment binnen de KVP de kaarten liggen dat is ten slotte hun vak en dat zij ervan over tuigd zijn, dat een stille, maar zeer in drukwekkende meerderheid vóór hand having van de KVP in zijn huidige vorm is. De enige manier om dat open baar te maken is natuurlijk een open bare stemming in het hoogste college van de KVP de partijraad. De op merking lag dan ook voor de hand, dat dit initiatief de beste manier is om de oppositie tegen het voortbestaan van de KVP geruime tijd het zwijgen op te leggen. De vraag bljjft echter wat het KVP- Oud-minister Veldkamp, de felle vech ter, die niet schroomde in een kabinets vergadering het meubilair te gebruiken om zijn argumenten kracht bij te zet ten, behoeft zijn voormalige ministeriële bezigheden op sociaal terrein niet te be ëindigen. Het was in Den Haag al enige tijd een open vraag wat de oud-minister zou gaan doen. Burgemeester zag men hem nog niet zo snel worden. Op Am sterdam na, waarvoor andere kandida ten waren, was geen plaats te vinden, die én vrij én groot genoeg zou zijn voor de ontzaglijke werkkracht van dr. Veld kamp. De gebruikelijke ambassadeurs- post leek, nadat Canada werd toebedeeld aan oud-minister Bot, ook niet meer be schikbaar. Er is nu echter een vrijwel ideale oplossing gevonden voor de man, die al eens eerder heeft gezegd, dat hij met zijn sociale werk nooit zal stoppen. Zijn opvolger, minister Roolvink, heeft in een brief aan de Tweede Kamer mee gedeeld, dat dr. Veldkamp voorzitter wordt van een kleine commissie, die de hoogstingewikkelde vereenvoudiging van de sociale verzekeringswetgeving moet bestuderen. Aan dr. Veldkamp persoon lijk is opdracht verleend (bij koninklijk besluit) om voorstellen voor deze vereen voudiging te ontwerpen. Een vereenvou diging, waaraan hij overigens zelf al be gon toen hij nog minister was. bestuur allemaal zal losslaan. Het gaat namelijk niet alleen om de partijraad, neen, de gehele achterban van de KVP wordt gemobiliseerd. Alle plaatselijke kringbesturen hebben opdracht gekregen discussies te organiseren over de partij vorming. Het zou nuttig zijn, zo schrijft partijvoorzitter mr. Aalberse, om daar voor ook personen uit de streek uit te nodigen, van wie bekend is, dat zij, hoe wel zij buiten de KVP staan, bepaalde opvattingen hebben over de partijver nieuwing. Dat kan tot fraaie avonden aanleiding geven. Want wat gebeurt er als de kring Maastricht van de KVP zo'n discussie organiseert? In Maas tricht woont ook de voorzitter van de Partij van de Arbeid, dr. Tans. Hij is een erkend tegenstander van de confessione le partijvorming, waarvan in Nederland de KVP de grootste vertegenwoordiger is. Moet dr. Tans dan op zo’n avond in het hol van de leeuw komen vertellen, dat hij de K.V.P. zo’n afgrijseiyk slech te politieke organisatie vindt? Helaas zullen wij over de afloop niet direct veel kunnen vertellen. De discussies zullen niet openbaar zijn. De partijraad weL Dus nog even wachten tot na Sinter klaas. President De Gaulle heeft in Frans sprekend Canada een scheve schaats ge reden door het aanheffen van een leuze, de afscheidingsbeweging, die er een te verwaarlozen minderheid vormt, te steu nen. Dit had tot resultaat dat zijn be zoek critiek ontmoette en als reactie daarop heeft de president zijn bezoek met een dag bekort. Ook in Parijs vond men deze gang van zaken minder ple zierig. Te Bolsward wordt overwogen tot zon- dagssluiting van de winkels over te gaan. Enkele winkels zijn op zondag leeds gesloten. Minister Luns en premier De Jong heb ben op het vliegveld Ypenburg vriende lijk gedag gezwaaid naar premier Maure van Roemenië en diens minister van Buitenlandse Zaken, Manescoe. Het le verde voor velen een aardig plaatje op de lange Luns naast de kleine De Jong. Veel indruk schijnt het echter niet te hebben gemaakt. Na een vluch tig (dus niet helemaal betrouwbaar) on derzoek bleek, dat de meeste Nederlan ders weliswaar minister Luns kennen, maar er geen flauw idee van hadden, welk hoog bezoek de afgelopen dagen in Nederland is geweest. Toch was de ont moeting met de Roemenen niet zonder betekenis. In Washington en Londen, zelfs in Moskou is namelijk aandachtig geluisterd naar wat er tijdens de ogen schijnlijk onschuldige gesprekken in den Haag allemaal is gezegd. Roemenië, zo bleek al in den Haag, is namelijk bezig een wat onafhankelijker koers van Rus land uit te stippelen. Een lijn, die o.a. tot uitdrukkirig kwam in de wens naar meer economische samenwerking met Nederland en in de politieke uitspraken van het slotcommuniqué, dat na het be zoek in den Haag werd uitgegeven. Uit deze verklaring bleek zowaar, dat de Roemeense leiders het eens zijn met de Nederlandse (westerse) visie op het con flict tussen Israël en de Arabische sta ten. Zowel Nederland als Roemenië meent, dat de staat Israël zal moeten voortbestaan, dat de Arabische landen de feitelijke agressie hebben gepleegd en dat alleen rechtstreekse onderhandelin- gen tussen de partijen een oplossing kun nen brengen. Een duidelijke afwijking (voor Roemenië) van de directieven uit Moskou. Rusland en de overige Oosteu- ropese landen hebben namelijk onver bloemd de zijde van de Arabische staten gekozen en maken Israël uit voor de aanvaller en de „imperialist”. Zo kwam er zo maar weer eens wereldnieuws uit den Haag. Nieuws, dat in eigen land bij na onopgemerkt bleef. en Wymbritseradeel. Makkum. Hij kon zich alles goed herinneren. Men is nu met vakantie in Makkum. De burgervader van Wonseradeel was (toevallig) ook aanwezig op het perron te Heeren- veen. Aardgasleiding kruipt steeds verder door de weilanden richting Hichtum- Hiemert-Witmarsum-Arum. Een slechte beurt maakte woensdag middag de jeugd te Witmarsum bij het monument: rozen plukken, ste nen gooien op golfplaten afdak van souvenir-stalletje, met lege flessen mikken, lallen, roken. De ingetogen Amerikaanse mennonieten vonden het maar raar. Gelukkig greep mevr. Bierma in. De oudste huwelijks bekendmaking die we ontvingen was ditmaal van Ulbe R. Jorritsma en Antje S. Jor- ritsma resp. te Offingawier en Schet- tens. De eerste afkondiging geschied de op 2 mei 1809. De kaart is in be zit van wed. De Vries-de Haan te Dedgum. Spinnekopmolentje op de Hiemert staat nog steeds op instorten. Moet het een stille dood w’orden? Jammer, want de spinnekopjes worden schaars. Onw’eer kwam ook vroeger- vaak voor. Hier heeft u een paar geval len: 5 aug. 1893 boerderij te Korn- werd getroffen en afgebrand; 23 sept. id. windmolen te Nyiand; 26 juli 1895 blikseminslag in Gasthuis te Bolsward; 9 juni 1896 boerderij getroffen te Hennaard; op 29 juni 1897 te Pingjum; 16 febr. 1898 (let stelde om koste wat het kost de ver gadering niet onverrichter zake uiteen te laten gaan. Hierbij is Moskou naar het schijnt aan het einde van de week op een gegeven ogenblik na overleg tussen zijn minister van buitenlandse za ken, Gromiko, en de Amerikaanse afge vaardigde Goldberg zelfs zover ge gaan met zijn concessies, dat het wilde instemmen met een door Amerika on dersteunde ontwerp-resolutie van de La- tijns-Amerikaanse landen, waarin het te rugtrekken van de Israëlische troepen werd gekoppeld aan de beëindiging van de staat van oorlog in het gebied en de erkenning van het bestaansrecht van alle landen in het Midden-Oosten, dus ook Israël. Naar verluidt, reageerden Egypte en Irak vrij welwillend op deze suggestie maar andere Arabische landen (en hier zullen de Algerijnen, die het bestand met Israël immers niet eens willen erkennen ongetwijfeld een voorname rol hebben gespeeld) keerden zich er fel tegen, zo dat het ontwerp niet haalbaar bleek en de Assemblee tenslotte niets anders te doen stond dan de zaak van het Midden- Oosten terug te wijzen naar de Veilig heidsraad. Zowel het Russische initiatief tot het bijeenroepen van de Algemene Vergadering als de politieke zwenkingen van het Kremlin zijn dus tevergeefs ge weest. Zij moeten bij sommige Arabische landen wel de indruk nalaten, dat de Sowjetunie toch niet als een geheel be trouwbare toeverlaat beschouwd kan worden. Een wat positiever feit is, dat de statio nering van een groep V.N.-waamemers langs beide zijden van het Suezkanaal eindelijk tot stand, is gekomen. Hun aan wezigheid kan om verschillende redenen nog van groot belang worden, temeer daar Israël te kennen heeft gegeven, dat volgens zijn mening de bestandslijn mid den door het Suezkanaal loopt, met an dere woorden; dat het het recht heeft Misschien de meest dramatische, zij het niet de belangrykste gebeurtenis, die op het internationale politieke toneel de afgelopen week belangstelling heeft ge trokken, is het besluit van het Algerijnse Hooggerechtshof geweest om Moise Tsjombe, ex-premier van de Kongo, uit te leveren aan het huidige Kongolese be wind. Tsjombe, in Kinsjasa onlangs bjj verstek ter dood veroordeeld op beschuldi ging van hoogverraad en het vermoorden van duizenden Kongolezen, was na een zakenreis van zijn ballingsoord Madrid naar Ibiza onder geheimzinnige omstandig heden naar Algiers overgebracht, waarna de Kongolese regering ogenblikkeiyk om zijn uitlevering had gevraagd. Zijn ontvoering viel in de Kongo samen met een opstand, die uiteraard prompt op Tsjombes rekening werd geschoven. Uitbreiding van het studieveld van het Heerema Hettemaleen. Voortaan zal ook de studie tot katholiek priester aan de benificiant zijn toegestaan. In verband met de duurte wordt de jaar wedde van de wegwerkers verhoogd van f 541,tot f 624,per jaar. op de datum!) de toren te Wolsum getroffen, n.l. tijdens een wrede sneeuw- en hagelbui. Vroeg op! Dame, nog wat knippe rend met de ogen, staat tegen 8 uur, meent ze, te wachten op dagelijkse lift naar L. Auto noch medepassa gier komt opdagen. Komt op goede gedachte de medepassagier „tijdig” uit bed te bellen. Na enig wachten klinkt een slaperige stem; „Veel te vroeg; ’t is nog geen 6 uur!” „Ohh!” dame druipt af, kruipt maar weer in bed en... verslaapt zich prompt. Tekeningen. Van het een komt het ander. Zoekend naar oude trouw- kaarten vond mevr. J. Elgersma- Yntema. Kobbeflecht 20 te Hardega- rijp nog tekeningen, die ook al 110 jaar oud zijn en zijn getekend op de lagere school te Kornwerd. (Ja, daar was toen nog een school!) en wel door niemand minder dan door haar grootmoeder Sybrichje Rinia, de moeder van de bekende Friese dichter dr. Obe Postma. We komen graag eens kijken', Ark. Tijdens een bezoek aan het Na tuur Historisch Museum in Appel scha door de ouden van dagen uit Schettens-Longerhouw en Schraard merkte iemand op; Kun je je nu voorstellen, dat al deze dieren bij Noach in de ark zaten? Pastinaak. Geel zijn hier en daar de bermen, b.v. tussen Waaxens en Wommels van de pastinaak een schermbloemig gewas met een peen vormige wortel. Volgens sommigen een verwilderde plant die vroeger verbouwd werd. Hoe dan ook, kinde ren kauwen graag de wortel. Alles moet leren. Dat ondervond ook een inwoner van Oosterlittens die een 2e hands Solex had gekocht. Toen hij eenmaal reed, wist hij niet hoe het vehikel te stoppen en moest toen wel tot het bittere einde door rijden Boot gemist. De heer Wiebe Zijlstra en echtgenote uit Hieslum waren een dagje naar Ameland, ’s Avonds miste het echtpaar de laatste boot. Al wie thuis kwam, geen Zijlstra’s. Hieslum heeft er niet van geslapen. De Zijlstra’s wel. Zij vonden onder dak bij kennissen in een zomerhuisje. Het aantal overnachtingen op de eilanden is weer met twee vermeer derd. Weer wat anders. Van mevr. E. Ljjenaar-de Jager uit Spannum ont vingen we een fraai met de hand getekend en geschilderd geboorte kaartje, n.l. van Trijntje S. Sijbrandi, geboren de 3e augustus 1821. Dit kaartje, hoewel zeer welkom, doet natuurlijk niet mee in de race om de oudste trouwkaart, want toen Trijntje trouwde was het zeker al 1840. -r- De Skotsploech vertrok dinsdagmor gen naar Portugal. Per bus ging het naar Amsterdam, vandaar per trein verder. Het. was druk afscheid ne men en er werden veel goede wensen mee gegeven. Skotsen gaat door. Er zijn intussen zoveel skotsers thuis gebleven, dat ze naar hartelust verder konden dansen. Dinsdagavond te Makkum en donderdag op het podium. Mini-mode. Aan de mini-mode deed ook de raad van Bolsward mee. Er was dinsdagavond een mini-agenda, waarbij zelfs de notulen ontbraken. Er was ook een mini-bezetting. Al leen vvd en chu waren voltallig, in de andere fracties waren open plaat sen. De ar was zelfs in zijn geheel absent. Wij hebben iets heel aardigs beleefd, vertelt ons een lezer van H. en Sj. Familie Amels, Vallaat, Makkum, mocht haar pleegzoon uit Wenen na 19 jaar, nu met zijn vrouw in Hee- renveen verwelkomen. Als jongen van 9 jaar was hij 3 maanden uit gestuurd door het Roode Kruis en ondergebracht bij fam. Amels in

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1