DE RASSENRELLEN IN DE entsirar VERENIGDE STATEN Minister Schut neemt handschoen van voorganger over Koepelkaalswedstrijd Witmarsum Gouden filmpjes In memoriam Jan Aukes Kooistra „Rond de Oldehove** VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1967 r 106e JAARGANG No. 60 Hwat hat Noed is in Ijocht by tsjinspoed Doelmatige steun. Partybelangen. Canadese reis. Telefoon. Begroting. is Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag WASHINGTON: Lyn Nugent, de 5 weken jonge kleinzoon van president Johnson, is nu ongetwijfeld de belangrykste persoonlijkheid op het Witte Huls. Hij maakt een slaapje tegen de schouder van zyn vader Pat, terwyi opa hem een zacht klopje geeft. Luci, de dochter van de president, en Pat gaan een tweede huwelijksreis maken, terwijl opa en oma voor de kleine zullen zorgen. Aan de Koepel-kaatspartij op zondag 6 augustus a.s. nemen de volgende 12 parturen vrije samenstelling deel: Joh. van Seyst, Franeker; T. Velstra, Baard, Joh. Westra, Leeuwarden. R. de Groot, Leeuwarden; G. de Jong, Sneek; D. Talsma, Weidum. H. zyistra, Deinum; Sj. Heeringa, Tzurn.- marum; P. Ysbrandi, Sneek. G. Okkinga, Berlikum; S. Sikkema, Fra neker; K. Cuperus, Franeker. W. Kolthof, St. Jacob; J. Mulder, Sex- bierum; R. van Wieren, St. Jacob. H. Schuil, Harlingen; K. van Wieren, Marssum; J. Halbesma, Harlingen. J. Tamminga, Jellum/Beers; J. v. Wie len, Marssum; J. Koopal, Engelum. G. v. d. Meer, St. Anna; G. Halbesma, Harlingen; F. Soolsma, St. Anna. P. de Groot, Bergum; J. Visser, Beet gum; P. de Groot, Franeker. J. Monsma, Lekkum; G. Dijkstra, Hui- zum; G. Langerak, Sneek. J. Meijer, Irnsum; G. Heeg, Oosterlit- tens; S. v. d. Wal, Holwerd. H. Volbeda, Leeuwarden, H. v. d. Zweep, Harlingen; F. v. d. Berg, Hallum. mier Pearson lankmoedig ingestemd met deze onhoffelijkheid, maar hij liet terstond een krachtig „onaanvaardbaar” horen toen het Franse staatshoofd, een maal in Canada, zijn ware bedoelingen niet langer maskeerde. Pearsons afwij zing en zijn aandringen op een nadere verklaring deed De Gaulle op zijn beurtf besluiten een dag eerder dan was voor zien te vertrekken, daarmee een ijzige ontvangst in Ottawa vermijdend. Veel succes heeft hij met zijn provoca tie niet geoogst eerder het tegendeel, want in plaats van de verdeeldheid in Canada aan te wakkeren, lokten zjjn leuzen een nagenoeg eenstemmige af keuring uit. Ook de perscommentaren in Frankrijk waren niet mis te verstaan, een bewijs, dat de president ditmaal niet uit naam van het Franse volk heeft gesproken, zoals hij altijd pretendeert. Een vrouw uit Makkum, die met koop waar ventte, raakte bij de Grote Klaver onder de tram en was terstond een lijk. Vlekziekte onder de varkens in Wonse- radeel. De varkens worden afgemaakt. Indien gij geplaagd wordt door droge, vastzittende hoest, gebruikt dan Wou- da’s Hoestdrank, f 0,50 per fles. Hier en daar begint men de varkens volle melk te voeren. Aan het Scheveningse strand twee kin deren ter vondeling gelegd. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adress Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) le week augustus 1917 Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum In de nacht van 30 op 31 juli is in de ouderdom van 78 jaar overleden de heer Jan Aukes Kooistra, telg uit een voor aanstaande boerenfamilie van die naam uit Witmarsum. Hij werd geboren op 23 mei 1889 en huwde op 10 mei 1911 met mejuffrouw Geertje Straatsma, wier va der in die tijd een bekend bouwpatroon in Witmarsum was en wiens bedrijf nog heden ten dage wordt voortgezet door aannemer Heeringa. Het jonge paar vestigde zich op de boerdery van Panne- koeken en verbleef daar 18 jaar, om vervolgens in 1929 hun intrek te nemen in de fraaie boerderij Bonga-State aan de rand van het dorp (hoek Arumer- weg). In 1956, toen het echtpaar Kooi stra de riante woning van vader Auke Kooistra betrok, werd dit bedrijf toe vertrouwd aan de enige zoon Auke Kooistra, die er ook thans de scepter nog zwaait. Kooistra senior is jarenlang administre rend kerkvoogd geweest van de Ned. Herv. Gemeente, welke in hem een voor treffelijk hoeder der kerkelijke zaken heeft gevonden. Hij was dat ook voor de belangen van de Oosthemmer polder in welks bestuur hij indertijd zijn vader, (waar het grootste deel van de bevol king is geconcentreerd) is de woning nood nog altijd schrijnend. Minister Schut heeft in 345 gemeenten (in de drie zuidelijkste en de drie noordelijkste provincies) de huren vrijgemaakt, maar buiten deze gebieden blijft nog steeds de noodzaak bestaan om de Luren in be dwang te houden gezien de gigantische afstand tussen beschikbare en gevraag de woonruimte. Het lijkt van meer gezond verstand te getuigen om de oorzaken van de onge regeldheden allereerst te zoeken bij de tekortkomingen in de Amerikaanse maatschappij zelf, waardoor de tegen stellingen tussen blanken en negers zo evident blijven, dat inderdaad een klei ne vonk genoeg is voor een vernietigen de haatexplosie. Het gevoel van frustra tie, uitzichtloosheid, doffe berusting, niet alleen bij de meest achtergestelde negers in de getto’s van de Amerikaan se grote steden, maar ook bij degenen onder hen, die het in een betrekkelijk progressieve stad als Detroit materieel niet eens zo slecht gaat, slaat over in irrationele en heftige uitbarstingen van geweld en massale destructie. Uiterlijke tekenen van sociale orde auto’s, hui zen, winkels worden tot chaos ge maakt omdat binnen deze „orde” de neger nog steeds niet als een gelijk waardige met gelijke kansen is aan vaard en hij haar dus moeilijk anders kan ervaren dan als een huichelachtige facade voor wat feitelijk wanorde is. Neemt men daarbij de steeds groeiende stemming onder de negers in overweging die geweld bewust propageert als sti mulans, soms als enige oplossing tot 't opheffen van het eeuwige onrecht, dan valt te begrijpen tegenover welke im mense problemen Amerika zich in deze „lange, hete zomer” geplaatst ziet. De politieke reacties zijn niet onver deeld gunstig geweest. Vooral als ant woord op Carmichael en de zijnen heeft een aantal zuidelijke, rechtse democra- I De proef waarbij schillen met spruiten worden gepoot inplaats van pootaard- appelen is goed geslaagd. Het geeft een enorme besparing aan aardappels. In Hindeloopen reeds een 90 badgasten in pension. Het dagjespubliek is echter minder groot. President Johnson heeft vrij lang ge aarzeld voordat hij er in toestemde fe derale troepen naar Detroit te zenden, waar ongeveer veertig doden zijn ge vallen. Hij wilde zich niet persoonlijk in verbinding stellen met gouverneur Romney van Michigan, mogelijk repu blikeins candidaat bij de komende pre sidentsverkiezingen. en liet duidelijk merken, dat hij Romney niet in staat achtte de onlusten het hoofd te bieden. Daarmee deden belangen, die niets te maken hebben met Amerika’s voor naamste binnenlandse problematiek hun intrede, maar het antwoord van de re publikeinen, dat de onlusten waren „ont staan onder de huidige regering”, was zo mogelijk nog kleingeestiger. Het is wel een jammerlijk verschijnsel, dat over de hoofden van de negers Ameri ka’s grote vraagstukken nog vertroe beld worden door een enghartige partij strijd. Nog iets meer dan een maand en de regering zal met haar plannen voor het parlementaire jaar 1968 over de brug moeten komen. Merkwaardig is, dat over de nieuwe begroting slechts zel den en dan nog fluisterend wordt ge sproken. Dit in tegenstelling tot vorige jaren toen in de zomermaanden al uit voerig werd gesproken over de plannen regering, die deze zou indienen. De rust en gespeculeerd over de kansen van de is des te opvallender omdat het opnieuw over dezelfde onderwerpen gaat als bij vorige ietwat meer opzienbarende be grotingen: de belastingen en de wo ningbouw. Zoals al gezegd wil de re gering de rijkssubsidies op nieuwbouw huizen verminderen. ten aangedrongen op een effectievere wetgeving tegen het veroorzaken van onlusten, waarmee zij blijkbaar een af doend middel tegen de kwaal menen te hebben gevonden. Anderen wensen, al even eenzijdig, de vrijheid in de V. S., die geldt voor in het bezit hebben van vuurwapens, drastisch te beperken. Een derde groep, waaronder senator Ro bert Kennedy, stelt vooral de noodzaak tot sociale maatregelen op de voor grond, zoals het verbeteren van onder wijs, woningtoestanden en werkgelegen heid in dae negerbuurten, terwijl ten slotte een vierde beweging sociale her vormingen bepleit, gepaard gaande met uitbreiding van de burgerrechten. Als kleingeestig kan men ook De Gaul les wonderlijke politieke manoeuvres in Canada kenschetsen, die, om in zijn eigen woorden te spreken, zoveel „krabbe laars zonder historische betekenis” naar de pen deed grijpen. De Franse president heeft zich, bewo gen door nationale zelfoverschatting en een diep wantrouwen jegens de Angel saksische wereld. In het bijzonder de V. S., ertoe laten verleiden een kleine Franstalige afscheidingsbeweging in Canada te ondersteunen, onder meer met de kreet: „Leve het vrije Quebec!” De Canadese regering had van tevoren al bijzondere moeilijkheden ondervon den in verband met De Gaulles reis, daar deze zich bij zijn officiële bezoek niet aan de normale procedure wenste te houden, maar allereerst naar Quebec wilde, vervolgens naar de wereldten toonstelling in Montreal om tenslotte pas zijn opwachting te maken bij de fede rale regering in Ottawa. Na de nodige diplomatieke schermutselingen had pre- Een van de mogelijkheden om voor wat verlichting te zorgen is een verminde ring van de overheidsuitgaven voor de woningbouw. Een voor de hand liggen de oplossing is een vermindering van de bouwsubsidies. Dat kan op de meest eenvoudige manier worden bereikt door een verlaging van de rijksbijdragen in de bouw van de z.g. woningwetwonin gen. Minister Schut heeft zijn voorstel op een psychologisch knap moment inge- diënd. Eerst is bekend gemaakt, dat ’t aantal nieuwe woningen, dat dit jaar gereed zal komen, een recordhoogte bijna 130 duizend zal bereiken. Bo vendien heeft het departement voor de volkshuisvesting bekend gemaakt, dat in een aantal gebieden van Nederland de huur zal worden vrij gemaakt, daar mee aanduidend dat de woningnood in althans deze streken tot het verleden behoort. De plannen van minister Schut zullen door de oppositie (Partij van de Arbeid en D’66) ongetwijfeld worden af gewezen. De vraag is in hoeverre de huidige argwaan blijft bestaan bij de linkervleugels van de Katholieke Volks partij en de Anti-Revolutionaire Partij. Argwaan tegen de indruk als zou de woningnood in Nederland zo langza merhand tot een triest verleden beho ren. Volgens deze Kamerleden is het beste middel tegen de woningnood nog altijd een forse rijksbijdrage in de bouw van nieuwe huizen. Dat de woningnood nog altijd bestaat, valt, gezien de cijfers nog steeds moeilijk te ontkennen. Wel iswaar zijn in de dunst bevolkte gebie den van Nederland, de grootste proble men opgelost in de Randstad Holland en Wymbritseradeel. wijlen Auke Kooistra, als voorzitter en boekhouder opvolgde. Voor de dorpsgemeenschap had hij steeds een open oor en oog. Vele jaren stelde hij bijv, het land achter Bonga- State belangeloos beschikbaar voor al lerlei feestelijke aktiviteiten, welke zon der zijn spontane medewerking bezwaar lijk zou zijn geweest. Zijn naam zal om al zijn goede burger- kwaliteiten in Witmarsum dan ook stel lig in dankbaar aandenken blijven. Wat heeft De Gaulle tot deze algemeen als een misstap geziene „stunt” ge bracht Wellicht zal zijn binnenkort te houden rede er definitief uitsluitsel over geven, maar in elk geval staat vast, dat zijn uitlatingen geen toevallige versprekin gen waren, doch een zeer doelbewuste steun aan de Franstalige minderheid betekenden. Stellig maakt zijn gebaar deel uit van zijn neiging overal ter we reld het spook van het Amerikanisme te zien. Dit bracht Frankrijk het uittreden uit de N.A.V.O., het bracht Frankrijk tot een verzoeningspolitiek met Moskou, tot een afwijzende hofding tegenover Is raël en in Canada bleek zelfs het goed koopste middel, inmenging in de binnen landse aangelegenheden van een andere mogendheid en het bruskeren van haar regering, De Gaulle goed genoeg. „Rond de Oldehove” is een nieuw fiets- evenement dat a.s. zaterdag voor de eerste maal wordt gehouden. Hoewel de tocht om verkeerstechnische redenen niet „rond” de Oldehove kan gaan, wordt zowel ten noorden, oosten, zuiden en westen van de Oldehove gefietst en wel het meest in het westen door het mooie Friese landschap. Deze tocht is er ook speciaal voor de jongeren, die nog vakantie hebben en graag een me daille willen verdienen. Vandaar ook de afstanden 35, 70 en 140 km. Iedereen kan meedoen! De gehele route van 140 km bestaat uit vier lussen van 35 km. Zij die 70 km willen rijden fietsen twee lussen. Er mag niet sneller worden gefietst dan 20 km per uur. Daartegenover staat dat de 140 km kan gereden worden met een gemiddelde van 15 km per uur en de kortere afstanden zelfs met een gemid delde van 10 km per uur. De vier lussen zijn: A: Leeuwarden, Alddeel, Kleine Geest, Suawoude, Tietjerk, Hardegarijp, Rij- perkerk, Glekerk, Lekkum, Leeuwarden. B: Leeuwarden, Barrahuis, Weidum, Mantgum, Baard, Huins, Hljlaard, Rit- zumazijl, Leeuwarden. C: Baard, Winsum, Franeker, Tzum, Wommels, Oosterend, Britswerd, Oos- terlittens, Baard. D: Franeker, Dongjum, Berlikum, St. Anna Parochie, Beetgumermolen, Me- naldum, Slappeterp, Franeker. Vertrekplaats voor alle afstanden Baard. Minister Schut (woningbouw) heeft de handschoen van zyn voorganger, minister Bogaers, overgenomen en een plan ingediend voor een extra heffing, die „rijkere” bewoncs van woningwetwoningen zullen moeten opbrengen. Bedoe ling is, dat mensen met hogere inkomens niet kunnen profiteren van de tamelijk hoge subsidies, die de regering geeft op de bouw van woningwetwoningen. Minister Schut wal van diegenen, die meer verdienen dan de officiële welstand- grens, maar toch in een woningwetwoning wonen, een extra belasting heffen. De hoogte van het bedrag is afhankeiyk van het aantal kinderen. De bewindsman zal, naar wordt verwacht, z(jn plannen tegeiyk indienen met de begrotingen voor 1968. De gedachte van een extra heffing op de bewoners van goedkope huizen als zjj hogere inkomens hebben, is beslist niet nieuw. Oud-minister Bogaers kwam een jaar geleden in het parlement met het voorstel tot een extra heffing. De Tweede Kamer was echter niet gelukkig met dit voorstel. üs hjoed to sizzen Na de onlusten in Newark hebben zich in de afgelopen week de rassentrelien als een prairiebrand over de Verenigde Staten verspreid, vooral in Detroit dood en verderf brengend. Het is buitengewoon moeilijk om na te gaan welke factoren van massa-psychologische aard een overwegende rol hebben gespeeld bij het overslaan van de vonk. Sommige Amerikaanse politici denken aan een georgani seerde criminele actie en aan die gedachten wordt met opruiende taal wel voedsel gegeven door jonge negerleiders, zoals Stokeley Carmichael, die „Black Power”, een met geweld verkregen macht van de zwarten, voorstaan. Maar de voorlopig onbewezen conclusies van genoemde politici zijn gevaariyk, daar ze een scherpe blanke terugslag, de „White backlash”, op de negeracties in de hand kunnen werken, waardoor niet alleen de kans op nieuwe uitbarstingen toe neemt, maar ook aan de zaak van de negers nog groter afbreuk wordt gedaan dan nu al gebeurt. Er werd, zoo meenden de afgevaardig den, te weinig rekening gehouden met de sociale draagkracht van de gezinnen. Een kinderloos echtpaar, dat jaarlijks vijftienduizend gulden verdient, zou er, zo meende de Kamer, bijvoorbeeld be ter, aan toe zijn dan een echtpaar met twee kinderen en een hoger jaarsalaris, van bijv, zeventienduizend gulden. Omdat minister Bogaers destijds geen rekening hield met deze speciale ver schillen stond de Tweede Kamer afwij zend tegenover zijn heffingsplan. Minister Schut wil het nu anders doen. Hij wil een veilig systeem, waardoor mensen met inderdaad hogere inko mens niet in staat zijn te profiteren van de belangrijke subsidies, die de staat geeft op de bouw van de goedkope woningwetwoningen. De maatregel zou bovendien wonderwel passen In het re- geringsvoornemen om goedkope wonin gen inderdaad te bestemmen voor men sen met lagere inkomens, een regel, waarvan tot nu toe slechts weinig is I terecht gekomen. Minister Schut wil, ook al omdat de gemiddelde inkomens de laatste jaren nogal zijn gestegen, de bouw van de goedkope woningwetwo ningen af remmen en die van (duurdere) premie-A-woningen bevorderen. Het ziet er naar uit, dat met deze wo- ningbouw-affaire een van de grote knel punten van de nieuwe begroting (1968) is aangeraakt. Het is overbekend, dat de woningbouw jaarlijks vele honderden miljoenen guldens uit de schatkist op eist. Het mag inmiddels als even be kend worden verondersteld, dat de hui dige regering De Jong met geweldige geldzorgen voor het jaar 1968 tobt. Terwijl de wachtlijst voor de telefoon regelmatig langer en de prijzen voor de telefoongesprekken even regelmatig ho ger worden, maakt de Tweede Kamer zich enige zorgen over de prijzen voor zaken- en beroepstelefoongidsen. Zo blijkt tenminste uit schriftelijke vra gen van het Liberale kamerlid, de heer Portheine, aan de ministers Bakker (Verkeer en Waterstaat) en De Block (Economische Zaken). De telefoongidsen zullen, nu de PTT de uitgave heeft „verkocht” aan een particuliere uitgeverij, inderdaad duur der worden, zo blijkt uit het antwoord van de beide ministers. Minister De Block geeft één troost. Hij zal, zo schrijft hij, er nauwlettend op toezien dat de prijzen voor vermeldingen en adverten ties in de nieuwe gidsen voldoen aan de prijsgedragsregels, die de regering ge steld heeft. En minister Bakker weet te melden, dat de winsten van de uit gave weer ten goede zullen komen aan de verbetering van het telefoonnet. THIRSK: Bij een botsing tussen een sneltrein en een ontspoorde goederen trein bij Thirsk, 50 km ten noorden van Londen, zijn volgens de eerste be richten zes mensen om het leven gekomen en ongeveer 20 gewond. Dertien wagons van de sneltrein zijn in elkaar geschoven. Op de foto een beeld van de ravage. -X

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1