RECREATIE IN VELE VORMEN Bolsward Burgers van I I I EiMiw t I Vooruitzien en voorzichtig begeleiden I 9 1 Zilveren filmpjes Fan de Mar tiny loer IBljS IS x B 106e JAARGANG No. 61 DINSDAG 8 AUGUSTUS 1967 Hwat bat f STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND en Wymbritseradeel. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS 4 üs hjoed to sizzen 2e week augustus 1942 A 2. en Toont uw belangsteling en komt, KOMT ALLEN! Burgemeester en wethouders van Bolsward, J. M. A. MULDER De wyn kin men net oan it fet De minsken oan de kiaeyinge net Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag De verschillende organisaties, samenwerkend in het overkoepelend orgaan de B.O.O.G., hebben voor een programma gezorgd, dat er prima uit ziet. Op woensdagavond doet de Heakeninginne haar in trede in onze stad en 's avonds is er een tuinfeest, een „Boalserter Merke” voor IEDEREEN. Deze week beleven wij opnieuw de Heamieldagen. Deze feesten zijn in Bolsward een traditie geworden, waarin wij samen, stad en plat teland, onze verbondenheid en belangstelling voor elkaar tot uiting willen brengen. Laten wij Bolswarders nu ook tonen, dat wij kunnen feesten gastvrjj zijn tegenover onze omgeving! Aan onze gasten uit de omtrek: VAN HARTE WELKOM IN BOLS WARD! Te koop: molenkruirad met draad. S. Boschma, Westhem. Zilveren priesterjubileum pastoor Wes tendorp, geboren in het Heidenschap. De W.A.C. heeft nu een regeling getroffen, dat ELK KIND „SWIE- BERTJE" kan zien De GaesterlAndei fan it Roomsk Frysk Boun giet troch byzondere omstannich- heden net troch. Bezoekt Café „De Drie Kronen.” Een fijn glas bier voor 17 cent. O. v. d. Weij. Het is gevaarlijk op het strand. Men kome daar niet. Voor nachtverblijf in boerenschuren mag niet meer dan f 0.25 worden berekend. De heer J. Dijkstra te Bolsward heeft het agentschap Amstelbrouwerij overge dragen aan A. v. d. Sluis. Te koop: 2 stel tilbury wielen. O. Y. v. d. Zee, Blauwhuis. Engels vliegkampschip „Eagle” tot zin ken gebracht. Biedt zich aan: jongen, 14 jaar, best kunnende melken, voor dag en nacht. In restaurants moet men bonnen af geven. Openbaar lichaam Noord Oost Polder ingesteld. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) buiten de stad weer de vlakke velden met het ruisend graan voor ons zagen. In de uiterste westpunt van ’t eiland Schouwen bezochten we vervolgens de campings van Renesse, vroeger een ver geten gebied, waar men uren kon dwa len, genietend van rust en vrede. Nu waren er de als paddenstoelen ver rezen campings vol gepropt met hutje aan mutje ongeveer 40.000 vakantie gangers, waarvan naar schatting een 36000 Duitsers. Bij een dergelijk ver- houdingscijfer (9 op de 10 een buiten lander) wordt het statistiekje wel wat triest. Daar staat weer tegenover, dat voor degene die er een paar uur brom men of een uurtje rijden voor over heeft, Nederland voor de rust zoekende vakantieganger nog grote gebieden be schikbaar heeft, waar men zich ver kan wanen van rook en smook en fabrieks- walm. Zo reden we bijv, op de Veluwe vanaf Vaassen westwaarts de bossen in, een prachtige weg dwars door een schier ongerept natuurgebied. te brengen op een manier die hem het meeste aantrekt. Toch is het niet de be doeling om zonder meer de aanleg van copieën van het Amsterdamse Bos te gaan bevorderen, want ieder element zal primair worden bepaald door zijn ligging en de mogelijkheden die die ligging biedt. Zoals dat met de uitvoering van veel grote werken het geval is: er gaat een lange tijd van voorbereiding aan vooraf en ook de verwerving van die gronden is een tijdrovende aangelegenheid. Dichter bij huis kunnen we constateren, dat ook Friesland op recreatief gebied grote plannen heeft. Bij Makkum, Terhome en in Gaaster- land vinden we reeds een bescheiden aanzet. Behalve dan wellicht op de eilan den, waarbjj de veelomstreden dam naar Ameland een hoofdstuk apart is, zal het hier wel nooit tot de massa-recrea- tie komen, zoals we die meemaakten op de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden, die letterlijk met recreanten worden overspeeld. Een rustiger type recreatie heeft echter grote aantrekkingskracht en wat Friesland heeft te bieden, is niet weinig. Als men er maar oog voor heeft. Men moet eerst eens een week lang kris kras door Nederland trekken om dan pas te ontdekken, hoe groen en wel- gestoffeerd het grastapijt in Friesland is, hoe ver de einder, hoe schilderachtig de lucht, hoe proper de dorpjes, hoe af wisselend het landschap, hoe attractief de meren en hoe ruim het landschap. Inderdaad, wij hebben veel aan moge lijkheden en aan kansen, maar ze moe ten met voorzichtigheid en wijsheid worden benut. De sensatie op de onlangs in Greensboro (Noord Carolina) gehouden jaarlijkse bijeenkomst van de Stoomautomobiel-Club van Amerika, was een door stoom aan gedreven Volkswagen. De wagen, een kever, bouwjaar 1958, hoorde toe aan de heer Richard J. Smith uit Midway City in California. De stoomlevering gebeurde door een mengsel van benzine, petroleum en verf verdunner. Zonder enig probleem was Smith met zijn wagen dwars door de Verenigde Staten gereden, van zijn woonplaats in Californië naar Greensboro. van het ogenblik de Rotterdammers er heft slechts van afkomen. Per van het ogenblik de Rotterdammers er het slechts van afkomen. Per staat er niet zo best voor: zeven M.= per Amsterdammer. Voor een aantal andere grote plaatsen zijn de cijfers: Den Haag: 53 M.2 per inwoner; Haarlem: 188, Enschede: 265, Eindhoven 325, Arnhem; 730 en Apeldoorn 1720. twa lyn wie ik yn Twente, hwer’t de measte spullen lyts binne en ik for- baesde my oer it greate tal buorkerijen, dat fornijd en forbettere wie. Mei neifreegjen waerd dat lykwols düd- liker De lytse boer hjirre hie yn de measte gefallen ien of mear jonges en famkes, dy’t nei in fabryk of nei de tim merman giene, dêr’t hja goed fortsjin- nen. Stipe troch dy ynkomsten koene party fan dy boerkes in stik by it büt- hüs oanbouwe, de foarein fornlje, in nij dak dêrop sette en al sa mear. Hja die ne dat mei bihelp fan freonen measten- tiids en sparren sa de hege leanen üt. Dizze lytsere pleatsen binne boppedat meast eigen bisit, sadat hja der dübel bilang by hiene it spul under hannen to nimmen. De stêdsütwreiding en de ta- name fan de yndustry brocht folie fan harren in grou stik jild yn ’e hüs, hwat hja nea better bisteegje koene as yn it eigen spul. Itselde seach ik yn de Gel- derske efterhoek en yn midden-Braban. Der komt by, dat krekt yn de sanhoeke de measte ruilforkavelingen west haw- we en dêrwei hawwe ek hunderten boe ren in goede pleats krigen. Mar yn Fryslan, binammen yn de fean- hoeke en op de klaei is de situaesje hiel oars. De stêdsütwreiding en de fabriken spylje hjir mar in lytse rol, de pleatsen binne folie greater en dizze hearre foar 80% net oan de boer, it binne hlerde pleatsen. In fikse forbettering komt hjir al gau op 60 oant 80.000 goune en moat der in in nije pleats komme, dan komt der jit in lytse ton by. Jo fine sa’n si tuaesje yn üs l&n winlik nearne. Dêrom is it ek sa heislik slim de folie oandacht Wegens overstelpende drukte wordt tot 1 nov. geen werk aangenomen. J. Post- ma, kleermaker, Burgwerd. Neemt deel aan het feest; het tuinfeest „De Boalserter Merke” is voor IEDEREEN! De avond van Rients Gratama moet vol, de koopavond op vrijdagavond wordt een gezellige drukte en de kaatswedstrijd op zaterdag wordt naast de P.C., DE WED STRIJD VAN HET JAAR! folswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum In Rotterdam is een aanslag gepleegd op een spoortrein der Duitse weermacht. Wanneer niet voor 14 aug. de daders zich zullen melden of worden gegrepen, zal een aantal gijzelaars, die met him leven voor dergelijke daden borg staan, worden gefusilleerd. Wie de dader(s) kan aanwijzen, wordt beloond met f 100.000,—. HWEROM KREKT YN FRYSLAN? Hwerom is it nou krekt yn Fryslan sa’n swier fraechstik, dat modernisearjen fan de pleatsen? Is it net rounom ge- lyk? Né, dat is it perfoarst net. Alder- earst net omt it probleem foar greate en lytse spullen net gelyk leit. mar binam men omt it in great forskil makket oft men mei boer-eigner to meitsjen hat of mei boer-hierder. Beide dingen meitsje it yn Fryslan bisünder swier. In spul mei in stik of tsjien kij en fierder hwat bou en hwat lytsfé, sa’t men dat yn it easten fan üs lan en ek yn in great diel fan it suden sjocht, kin folie mak- liker la forbetteringen komme. In jier fan de ryksynsténsjes hjir foar to krij- en. Okkerjiers is it üs ris slagge in tal keamerleden hjir to krjjen om de nuod- like situaesje to bisjen. De gearkomste mei de boeren, dy’t hjirop folge, wie tige drok bisocht. Mar hja stelde bitter to- loar, hwant de deskundige keamerleden, hweründer de tsjintwurdige minister fan lanbou, woene biweare, dat wy hjirre to- folle fêsthalden oan de djüre traditionele bou. Wy moasten hiel oars en folie goed- keaper bouwe, sei ir. Lardinois, dy’t nou minister is, hy hie dér yn it suden hiel oare erfaringen opdien. Sjoch, dat is de greate handicap, dat oare streken der lang sa net foar sitte en dan tinkt men al gau, dat it hjir oan de minsken leit. Ik haw him doe frege om in plan fan sa’n goedkeape buorkerij dy’t foar minsken en fé geskikt wie en hwer’t men efficiënt yn wurkje koe en dat soed er stjüre. Mar oant nou ta is it hjir nét komd Dat sil wol oan de post lizze! Fan minister Lardinois, ek al is hy dan tsjien kear KVP’er, sjoch ik neat kommen. En dan binne der mar twa mooglikheden. De earste is de ruil- forkaveling. Lans dy wei sil der foar sommigen ütkomst wêze. Mar foar de oaren? Boer en lanhearre fansels, hwat bliuwt der oars oer. Wol d? hierder 7% jaen fan it jild, dat de eigner ynfestearret, dan kin der hwat barre. De noarm fan de gebouwen bliuwt dan op it aide niveau en dy 7% komt der oerhinne. Ien üt de kunde ünder Reahüs, op in aid spul, sit mei dizze kwestje. Dy eigner wol foar mea. as in ton forbouwe. Dat kin. as de hierder oer de normale hier 8000 goune jaen Als men die cijfers zo hoort, valt het op, dat in het westen van ons land, in de Randstad Holland, de beschikbare ruimte zeer gering is, in tegenstelling tot het oosten en zuiden. Maar onze zorgen voor de recreatie-mogelijkheden worden méér nog dan door de huidige situatie, bepaald door de toestand zoals die zich in de toekomst aftekent. Dan ziet het ervoor het westen nog minder gunstig uit dan nu. Leven er op het ogenblik 5,7 miljoen mensen in het wes ten van ons land, men schat dat het er over 35 jaar 8% miljoen zullen zijn. Maar over 35 jaar zullen deze waar schijnlijk meer vrije tijd hebben, de wel vaart zal gegroeid zijn, men zal zich gemakkelijker kunnen verplaatsen en daarmede zal men hogere eisen stellen aan het woonmilieu en de ontspannings mogelijkheden. Wil men bereiken dat het in het jaar 2000 nog goed wonen is in de Randstad Holland, dan moeten er nü maatregelen worden getroffen. Inmiddels geldt voor bovengenoemde cij fers, dat men met statistieken van alles kan bewijzen, m. a. w. dat statistische cijfers vaak een verwrongen beeld ge ven. Dat geldt ook hier, want met een aantal factoren Is geen rekening ge houden. Wanneer men, zoals in de ge citeerde cijfers zich uitdrukkelijk be paalt tot een omtrek van 10 kilometer, gaat men er kennelijk van uit, dat de recreatiegebieden kennelijk per fiets moeten kunnen worden bereikt. Maar heel veel mensen hebben méér moge lijkheden. Ze hebben een brommer, mis schien wel een scooter of auto. Of an ders kunnen ze gebruik maken van trein of tram. Strikt genomen heeft bijv. Bolsward binnen 10 km. ook geen recreatief ter rein. Makkum, Snekermeer, Gaaster- land en Terhorne vallen er n.l. net bui ten. Er is nog een factor, die weer in tegenovergestelde richting werkt: Waar wèl recreatief terrein is, wordt dit niet bezet door de bewoners van de dichtst bijzijnde stad of woonkern zonder meer, maar komen er ook tal van buitenlan ders op af. Nog weer een andere factor In de radiorubriek „Mens en Samenleving” van j.l. zaterdag 5 augustus 1967 sprak de heer B. M. van Griethuysen, hoofd van de hoofdafdeling Openlucht recreatie bjj het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, over „Recreatie-voorzieningen in dichtbevolkte gebieden”. Hij vond het maar raar verdeeld in de wereld, toen hij wees op het staatje, dat voor hem lag. Op dat lijstje was aangegeven de oppervlakte van de recreatie ruimte die de inwoners van een aantal van onze grote steden in de directe omge ving van hun woonplaats ter beschikking staat. Met directe omgeving wordt bedoeld de ruimte binnen tien kilometer van de stadskern bestaande uit bos-, heide en duinterrein van tenminste tien hectare en andere aantrekkelijke land schappen maar zonder strand en water. Hij constateerde, dat, naar de stand hoofd hoofd Mag ik in het belang van Bolsward van u allen twee dingen vragen: 1. De vlaggen uit bij leder die het goed met onze stad meent; Toen we de bewoonde wereld weer be reikten, waren we zegge en schrijve slechts één vakantieganger per auto en één gezin per fiets tegen gekomen. Op de kaart nagemeten bleek, dat wij toen minstens 13 km hadden afgelegd, m. a. w. hier kan men wandelen met per uur nauwelijks één mens te ont moeten. Het is maar wat men wenst. Met deze voorbeelden willen we alleen maar aantonen, dat alle cijfermateriaal ten spijt, de recreatie vele facetten heeft, die zich niet licht laten rubriceren. Dit neemt natuurlijk niet weg, dat het vraagstuk niet in studie moet worden genomen en dat wij niet blij zouden moe ten zijn met al datgene, wat op dit ge bied wordt gedaan. Zo werd bijv, in september 1966 door de regering de z.g. „Tweede nota over de ruimtelijke ordening in Nederland” ge publiceerd. Een rgk geïllustreerd boekwerk waarin wordt aangegeven hoe de regering de on wikkeling van ons land in de komen de 35 jaar zo ongeveer tot het einde van deze eeuw ziet. Eén van de on derwerpen, die daarbij aan de orde ko men is vanzelfsprekend de openlucht recreatie. Aan de nota is toegevoegd een z.g. structuurschets voor de ruimtelijke ontwikkeling van de openluchtrecreatie, waarvan men kan aflezen, hoe men zich in grote lijnen de recreatieve inrichting van ons land in het jaar 2000 voorstelt. Zien we nu naar het westen van ons land, dan vinden we aangegeven, dat in de omgeving van de grote steden in het westen een twaalftal z.g. „elementen van formaat voor de dagrecreatie" tot stand moeten worden gebracht. Wat wordt met dit echt ambtelijk woord bedoeld? Vele lezers zullen het Amsterdamse Bos kennen. Dat Amster damse Bos, aangelegd in de dertiger jaren, is zowel wat inrichting als groot te betreft, een voorbeeld van een „ele ment van formaat voor de dagrecreatie” zoals dat bij een grote stad wordt ge dacht. Een gebied van ongeveer duizend hectare groot, voorzien van bosperce len, waterpartijen, speel- en sportvel den en allerlei detailvoorzieningen die de bezoeker een zo groot mogelijke keu ze laten om er zijn vrije tijd buiten door wol. Praktysk sil de hier dan mei hün- dert goune de pounsmiet omheech gean. Nou is it fansels wol sa, as men op in aid ütwinne en ünpraktysk spul sit, dan soe in modernisearing yn de bidriuws- fiering en ütkomst in stik skele. Soms kin it wol in man ütsparje. En in man minder kin bitsjutte in foardiel fan mear as dit bidrach. Dat kin soms sa wêze, soms ek net. Dat leit oan de boer en ek oan de hüshalding, oft dizze bettere bidriuwssituaesje him safolle foardiel jaen sil. Ik bin fuort net bang, dat de grounkeamer it drok kriget mei dit soart fan oplossings. Mar men kin it ek oar in oare boech goaije. As de hier der nou ris ta de büse wol, kin de groun keamer him dan ek net 7% rinte taken- ne foar it jild, dat hy oan de pleats bi- steget. Dan wiene wy der ek üt. Mar dat leit net gelyk. Sjoch, as in hier der dit bitelje woe, dan soe hy twa din gen krije. Alderearst 7% rinte foar syn jild en twad de foardielen fan de mo dernisearing. En de eigner krige wol In bettere pleats, mar folie minder hier as fan de aide. Hwant de hiernoarmen hél de wol rekken mei de gebouwen, mar dy hegere forgoeding is lang net 7%. Dat haldt heechstens mei 3% op. Dochs sil de grounkeamer yn koarten wol in regeling treffe moatte foar dizze twad- de methoade. Maklik is dat net. Hwant foar in hierder bliuwt it altyd In Onwis se saek oft hy op dy pleats bliuwe kin. By dizze eigner faeks wol, mar hwa ga- randeart him, dat de forbettere pleats in jiermannich letter net forkoft wurdt? Of by forstjerren yn oare hannen oer- giet? Tj. de J. Mustang, Cougar, Thunderbird; drie troeven van Ford Amerika, waarmee het concern de leiding op het gebied van vormgeving heeft genomen. Op de voorgrond Gene Bordinat, vice-president van de ontwerpafdeling. is, dat mensen niet altijd de rust zoe ken, maar blijkbaar juist daar willen zijn, waar duizenden andere mensen zijn. In nog een paar vakantiedagen werden we zowel met het één als met het an der geconfronteerd. Op een dagtochtje naar Middelburg hadden we gehoopt en verwacht te kunnen genieten van oud stedenschoon. Als Bolswarder wil men ook wel eens het stadhuis zien, dat vaak in één adem met dat van Bolsward wordt genoemd. Nu wilde het toeval, dat het juist markt dag was, een evenement, waarop blijk baar duizenden waren afgekomen. Schouder aan schouder werd men door de nauwe straatjes geperst en wij slaak ten een zucht van verlichting, toen we O o o o o o Ss i&ii ©KA „ïx..;»

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1