Gabe Süroar Meer geld voor oorlog Vietnam HET BLIJFT RUSTIG AAN HET REGERINGSFRONT in hark en sjoch Lastige vragen voor Justitie 106e JAARGANG No. 62 VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1967 Hwat hat Het broodrantsoen verminderd. Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum Benoeming van burgemeesters blijft bij TZroon f» Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS De üren telle is tüdforknoeijen Aanbod van Nasser. Kruisberg. Chaos in China. Herhaling. Dit van Tot ziens, dit was Hark en Sjoch Advertentieprijs: 16 cent pet mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Jonge moeder achter 't stuur, vader, met puntbaardje op achterbank met Belasting. De ministers Witteveen (Financiën) en Beernink (Binnenlandse zaken) hebben Minister Den Toom (Defensie) heeft ’n nieuw middel gevonden om de noodza kelijke bezuinigingen te halen. Dit na- Boter in de brij. Aan de gemeente Bolsward is een extra toewijzing van 20 woningen voor 1967 toegekend door Ged. Staten uit het aan de pro vincie toegekende extra contingent van 104 woninggn. Minister Polak (Justitie) meent, dat de leiding van het rijksasiel De Kruisberg geen fouten heeft gemaakt. Hij heeft dit medegedeeld in de vaste commissie uit de Tweede Kamer voor Justitie. De commissie had een onderhoud gevraagd naar aanleiding van de moord op een 19-jarig meisje in Doetinchem. De da der was een verpleegde uit het rijks asiel, die kans had gezien aan zijn be waking te ontkomen. Minister Polak heeft medegedeeld, dat bij het laatste onderzoek van de psy choloog geen aanwijzingen waren ge vonden dat de dader geneigd was tot buitengewoon agressieve daden. Hij was al enkele malen met verlof naar zijn ouderlijk huis geweest. Een proefverlof werd echter afgewezen, omdat men lan- Alleenheerser wordt in de Tel. oud- Bolswarder, minister Drs. J. A. Bak ker genoemd. Nu vrijwel alle minis ters met vakantie zijn, beheerst hij vrijwel alle departementen. gere verpleging noodzakelijk achtte. Markant is de mededeling van de mi nister, dat de dader een week vóór de moord heeft gevraagd extra op hem te letten omdat hij „voelde weer te willen weglopen”. Het extra toezicht werd na enkele dagen opgeheven omdat aan het gedrag van de dader niets was te mer ken. De latere reactie van de verpleeg de noemde minister Polak „raadselach tig en benauwend”. Wegens kolennood bezwaar gemaakt tegen lijkverbranding. Voor een lijk wor den 30 hl kolen verbruikt, het rantsoen van 3 gezinnen. gevallen is de plaatselijke commandant ook de leidende partijfunctionaris, die zich dus beschermd weet door zijn leger een geen inmenging duldt. Wanneer Mao terughoudendheid zou betrachten, dan zou er geen sprake zijn van burgeroor log. Die gaat pas goed dreigen als Mao zou menen in staat te zijn de centrale greep van Peking harder door de pro vincies te laten voelen. Misschien beseft hij, dat hij een gevaarlijk spel aan het spelen is, misschien is zijn hartstocht voor de permanente revolutie te sterk en dan is China nog lang niet aan het einde van de chaos, die zich nu hier en daar aankondigt. Zelfs de brandnetels hebben thans waar de. Zij worden hier verzameld en ver zonden naar Duitsland. De oudste heeft men het liefste. De gasfabriek te Wommels, die een tijd lang stil stond, is weer begonnen te werken. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. j. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) 2e week augustus 1917 Bolswarils Nieuwsblad Geboft. Mej. E. A. A. M. Muns uit Amsterdam stapte dinsdag als enige deelneemster van een reisgezelschap dat op een 8-daagse veldtocht door Friesland Bolsward bezocht, het stadhuis binnen voor tentoonstellings- bezoek. Zij was de 5000ste. Dictator Bakker, aldus het geciteer de blad, lijkt intussen op alles be halve op een dictator. Hij is een vriendelijke, lange, slanke man, die voornamelijk opvalt door een forse neus, die als een wapperende vlag in zijn gezicht staat. De beschei denheid van de 46-jarige minister is bijna spreekwoordelijk. 10 pet. te leggen op de vennootschaps belasting (per 1 juli j.l.) en de inkom stenbelasting (per 1 oktober a.s.). Er is onder de raadgevers van de pre sident een debat geweest over de vraag of men misschien met een toeslag van 6 pet. genoegen zou kunnen nemen, maar dan zouden de inkomsten toch on voldoende gebleven zijn. Volgens de moderne leer moet men de belastingen verlagen als er een slapte in de economie komt, opdat de vergro- Uitstel. Om nog even terug te komen op het bovenvermelde rustige gemoed, waar- meede bewindslieden op vakantie zijn gegaan: Op het eerste gezicht lijkt daar toe weinig aanleiding. Eind augustus wordt het druk, met name voor minis ter Luns. Het parlement wil dan na melijk praten over Vietnam. Een dis cussie, waarvan de communist Bakker overigens al zei, dat „de oorlog er geen uur korter door zou duren”. Daarna be ginnen echter de debatten over de nieu we begrotingen. Het wordt een aardige kluif. Met nieuwe lastenverzwaringen en vervelende bezuinigingen. Een pro gramma, dat gemakkelijk tot allerlei conflicten aanleiding kan geven. Dit jaar is de kans op een uitbarsting van de latente geschillen tussen links en rechts echter wel verkeken. De oorzaak hiervan is de leiding van de Katholieke Volkspartij. Zoals al eerder gemeld wil de KVP in december de partijraad bijeenroepen om over de toekomst van de partij te pra ten. Het is onwaarschijnlijk, dat vóór die tijd de politici bereid zijn zich in wilde avonturen te storten. De huidige KVPleiding kan onmogelijk terug naar de PvdA, zoals tijdens het kabinet Cals het geval was. De PvdA zal zich, na alles wat zich de laatste maanden heeft afgespeeld, ook nooit kunnen veroorlo ven op een KVP-huwelijksaanbod in te gaan. Neen, voorlopig moeten alle pro blemen wordoen uitgesteld tot na het KVP-beraad in december. Eerst wordt nog het grote PvdA-congres gehouden. Maar dat is eigenlijk niet meer dan een voorbereiding voor de KVP-vergadering. Zal de PvdA zich zo fel uiten dat het zelfs voor de links-georiënteerde KVPer moeilijk wordt naar de voormalige part ner te lonken? Dat lijkt niet erg waar schijnlijk. Ook de PvdA-leiding zal het kruit wel droog willen houden tot in december de KVP spreekt. Frysian yn ’e groppe kan ook. Dit wenste blijkbaar een dame, die zich nogal had opgewonden over het feit dat het stuk over „aide Jan” de be faamde kaatser in het Fries stond. Dit had in het Hollands gemoeten, dan kan zij het ook lezen. H. en Sj.schrijver was niet aanwe zig toen het zozeer geprangde ge moed werd gelucht, maar nodigt de gekwelde huisvrouw uit op zijn kos ten een kalmerend kopje koffie te komen drinken op het terrasje van de Koffyplaets om het taalprobleem eens rustig door te spreken. Naar de haaien. Tijdens het zwem men op de Sankop te Makkum heeft de heer H. Reitsma uit deze plaats zijn prothese al zwevend naar de bo dem van het Ijsselmeer zien ver dwijnen. Herhaalde malen is er nog gedoken en er om gezocht, maar zonder resultaat. Gelukkig maar, dat de tandarts weer voor een mond vol tanden zorgen kan. Voordeliger ging het een plezier- vaarder af, die de havenmeester ’t schutgeld wilde betalen. Portemon- naie met ping ping (f 17,50) viel man uit handen en verdween evenzo onder de waterspiegel. Aan boord ontstond enige „echtelijke twist” en dat nog wel op vakantie. Frysian Boppe. Bij de woning Turf- kade 13 werd een Friese vlag in de houder geplant. Bewoner is er wel blij mee, maar denkt dat een grap penmaker de pompeblêdden elders heeft weggepikt. Gedupeerde eige naar kan dundoek terug halen. Sommige boeren laten hun biggen in het wild lopen. Anderen verdrinken ze. In Wolvega betaalde iemand een trac- tatie, die een dubbeltje kostte, met 12 biggen. Welke bedragen hiermee gemoeid zijn, blijkt wel hieruit, dat door de harde en onvermijdelijke feiten van de oorlogs voering het tekort voor het belasting jaar, dat op 1 juli j.l. is ingegaan, van 23,6 miljard tot ruim 28 miljard dollar zou oplopen. De oorlog zelf kost een 25 miljard per jaar. Aangezien men in Amerika bang is, dat dit groeiende te kort zal leiden tot een ruïneuze inflatie- spiraal, heeft president Johnson voor gesteld aan het Congres een toeslag van ting van de koopkracht een prikkel voor het bedrijfsleven kan zijn. President Kennedy heeft als eerste deze gang van zaken bepleit en kort na zijn dood heeft het Congres met een grote belasting verlaging ingestemd. De dreigende re cessie verdween. Vorig jaar begonnen er weer wat wolkjes aan de economi sche hemel te komen, maar de laatste tijd is men weer vol van optimisme, zo dat de economie een belastingverhoging vermoedelijk wel kan verdragen. Voor een vol jaar moet de belastingverho ging ongeveer 10 miljard dollar opbren gen, terwijl voorgaande belastingverla gingen de schatkist op 23 miljard dol lar komen te staan. In 1915 werden in Friesland 170.000 kie vitseieren gevonden, in 1916 was dit 105.000, dit jaar maar 51.000. Zo slecht was het nimmer te voren. De eenheid in de Arabische wereld is behalve in het uur van het uiterste ge vaar niet groot. Dat wordt ook weer gedemonstreerd door de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de Arabische Liga die in Khartoem in de Soedan zelfs nog geen eenstem migheid hebben kunnen bereiken over het beleggen van een topconferentie. Zij zullen later deze maand weer bijeen ko men, ook om te horen wat de ministers van financiën te zeggen hebben gehad over het voorstel de olieboycot van Amerika, Engeland en Duitsland voort te zetten, een plan, waarvoor de ge matigde, olie bezittende landen over ’t algemeen niet voelen. Naar verluidt, zou Egypte een gema tigde houding hebben aangenomen en hebben gepleit voor een Amerikaans- Russisch voorstel de terugtrekking van de Israëlische troepen te koppelen aan een of andere vorm van erkenning van de staat Israël. Dat zou een belangrijke ontwikkeling zijn, waarvan men voorlo pig nog niet te veel mag verwachten. Verrassend was het Egyptische voorstel aan Saoedi-Arabië om de twee jaren geleden gesloten overeenkomst van Djeddah nieuw leven in te blazen. Deze overeenkomst hield een oplossing in van het conflict in Jemen, dat na aftocht van de Egyptische troepen bij plebisciet over de eigen toekomst zou beslissen. Nasser heeft toen nog pogingen gewaagd zijn posities daar te verdedigen, maar nu is hij blijkbaar bereid de zaak op nieuw te bekijken, ook al omdat hij in Jemen militair geen stap verder komt. Koning Feisal doet zeer terughoudend, hetgeen vermoedelijk is terug te voeren tot het verlagen naar een versterking van zijn onderhandelingspositie. Dit al les geeft overigens wel aan, hoe Nas ser in de knoei is geraakt. Minister Beernink vindt dat ook in de toekomst burgemeesters moeten worden benoemd door de Kroon. Dit blijkt uit het eerste deel van een voorontwerp voor een nieuwe gemeentewet. Andere belangrijke punten in dit voor ontwerp: de mogelijkheid niet-raads- leden tot wethouder te benoemen; beper king van besloten raadsvergaderingen. Het valt mee. Eind juli waren er in onze omgeving de volgende aantal len werkelozen: Bolsward 28 (1,4); Franekeradeel 7 (0,9), Hennaardera deel 4 (0,3), Hindelopen 3 (0,2), Wonseradeel 34 (0,9), Workum 7 (0,9) en Wymbritseradeel 27 (0,8) zoontje van 3 jaar. Plots stopt de wa gen en een jong manneke met een ringbaard nadert en terwijl de jonge vrouw inviterend het portier opent, dringt 't jongetje zich naar de ope ning en schreeuwt: „Nee, nee, niet in de auto binnenkomen jij, want dan wordt pappie weer boos.” Proficiat. Opa Ruurd Terenstra te Bolsward (onze oudste inwoner?) viert vandaag zijn 91e verjaardag. Berliner Kapelle. Enkele leden van het Makkumer muziekkorps hebben met hun dirigent een trip gemaakt naar Oost- en West-Berlijn. Zij kwa men daar in contact met de Ber liner Kapelle hetwelk tot gevolg had dat „hun” Piebe Bakker als gast- dirigent werd uitgenodigd om deze kapel te dirigeren. Het werd een da verend succes! Verkeersnarigheid. Bij Kornwerder- zand stopte zaterdagmiddag om streeks 12 uur een BMW, bestuurd door de heer C. K. uit Amsterdam. Dat had tot gevolg, dat er een Volks wagen, bestuurd door de heer H. v. d. G. uit Amsterdam tegen op reed. Beide wagens werden ernstig bescha digd. Bestuurder van Volkswagen en zjjn echtgenote werden beiden gewond aan het hoofd. Er was veel bloed en de patiënten werden met spoed naar het ziekenhuis Oranjeoord te Harlin gen overgebracht. Daar bleek een en ander gelukkig wat mee te val len. Na verbonden te zijn konden ze naar huis terugkeren. jaar kunnen vijfduizend militairen, die voor herhaling zouden moeten opkomen, rustig thuisblijven. Vierduizend anderen behoeven maar twee, in plaats van de gebruikelijke drie weken op herhaling te komen. Defensie hoopt op deze ma nier een redelijk bedrag (aan huisves ting, kostwinnersvergoeding enz.) te be sparen. Er is overigens wel kritiek op deze vondst. De vraag is gesteld of dat al lemaal zo maar kan, gezien onze ver- plichtinen ten opzichte van de NAVO. Nederland wordt tenslotte veronder steld er een redelijk getraind leger op na te houden. Aan de andere kant is er ook lof voor de maatregel. „Een besluit, dat voor herhaling vat baar is”, aldus één der commentaren. De verwarring en chaos in China ne men snel toe, zodat er al enige tijd door buitenlandse waarnemers wordt gespro ken van een burgeroorlog. Vooral het incident in Woehan, de strategisch be langrijke hoofdstad van de provincie Hoepei, heeft veel opzien gebaard. De plaatselijke commandant verzette zich tegen invloed van de maoïstisch gezinden en nam een zeer zelfstandige houding aan, zoals dat met meer plaat selijk zeer machtige bevelhebbers het geval is geweest, vooral in de randpro- vincies van China, die hun machtsposi tie niet willen laten aantasten door de culturele revolutie en de revolutionaire rebellen. Twee afgezanten van Mao, die in een andere provincie wel succes had den gehad, verschenen in de stad, maar werden eenvoudigweg gevangen geno men en naar Peking teruggestuurd. De legereenheden, die Mao en diens mi nister van defensie, Lin Piao, nog trouw terzijde staan, schijnen naar de stad opgerukt te zijn en hebben naar ver luidt de macht in handen. De ziekenhui zen liggen vol gewonde soldaten. Ook in andere provincies zijn er gevechten uitgebroken tussen legereenheden en aanhangers van Mao Tse-toeng. In de provincie Kirin, in Mandsjoerije, zou een volledige chaos heersen, in de pro vincie Kweichon in Zuid-West-China, die in handen van Mao heette te zijn, hebben opstandelingen het leger en het hoofdkwartier van de partij bestookt. Het is nog te vroeg om van een burger oorlog te spreken, daar er van de anti- maoïsten zekert nog geen gecoördineerd verzet uitgaat. Men heeft veeleer te ma ken met plaatselijke incidenten, die uit gelokt Zijn door eenzelfde oorzaak: het streven van de oude leider Mao Tse- toeng, om zijn machtspositie te verster ken tegen het in vele gevallen conser vatief geworden partij-apparaat, dat Mao’s verlangen naar een permanente radicalisering van het gehele leven niet wenst, om de macht te breken van dat partij-apparaat, waarvan president Lioe Sjao-tsji een belangrijke figuur is, die Mao ondanks al zijn inspanning toch nog niet heeft weten weg te werken, al heeft het er wel even op geleken. Om de partij te omzeilen heeft Mao vo rig jaar een beroep gedaan op de mas sa, op de Rode Wachters en daarna op de revolutionaire rebellen, die met ge weld en intimidatie in een aantal pro vincies partijfunctionarissen wisten weg te krijgen, soms met behulp van het leger. Maar lang niet altijd, want in vele de omvang en intensiteit van toedie ning en gebruik van schadelijke, stimu lerende middelen bij de beoefening van de verschillende takken van sport; het gevaar, dat het gebruik van deze middelen kan opleveren voor de ge zondheid van de desbetreffende sport beoefenaren; 'de omvang en de methodiek van de sluikhandel in schadelijke, stimulerende middelen, gericht op sportbeoefening; de organisatie, werkwijze en reglemen tering in de verschillende sportbonden van de controle op en de bestrijding van toediening en gebruik van doping. De Kamerleden vragen tevens om een wetelijke regeling, zoals die ook in an dere landen bestaat, waarin controle op en bestrijding van doping worden vastgelegd. Vooralsnog schijnt de regering voor zo’n stringent ingrijpen nog geen reden te zien. Staassecretaris Kruisinga Volksgezondheid liet tenminste we ten, dat deze zaak vooral de sport-be- oefenaars en de sportorganisaties aan gaat. Hij meent weliswaar, dat een do ping ook een belangrijke volksgezond- heidskant zit, maar hij wil toch eerst afwachten of de sportwereld in staat is zelf orde op zaken te stellen. Gemak kelijk lijkt dat overigens niet, gezien de recente beschuldigingen van enkele wielrenners, dat zelfs enkele officials van de Kon. Ned. Wielren Unie per soonlijk stimulerende middelen aan ren ners ter beschikking hebben gesteld („op het nachtkastje gelegd”). Een be schuldiging, die deze week door de Bond zou worden onderzocht. De uitslag ziet Staatssecretaris Kruisinga met belang stelling tegemoet. Terwijl de Amerikaanse luchtmacht haar aanvallen op Noord-Vietnam aanzien lijk heeft verhevigd, heeft president Johnson het Congres meegedeeld, dat hij besloten heeft de troepensterkte in Vietnam, die op het ogenblik ongeveer 470.000 man bedraagt, met 45.000 man te verhogen. H(j heeft dat gedaan na over leg met minister McNamara, die pas een bezoek heeft gebracht aan Vietnam, waar hij de overtuiging heeft gekregen, dat de bombardementen toch wel een rol spelen bjj het beperkt houden van de infiltratie van de Noordvietnamese soldaten in Zuid-Vietnam. Een beperking van de infiltraties en een verhoging van de Amerikaanse inzet zouden, naar de Amerikanen hopen, er tenslotte toe kunnen leiden dat de Vietcong en de Noord-Vietnamezen de hoop op een overwinning zullen opgeven en een gesprek zullen willen beginnen. een oud plan uit de kast gehaald om de gemeenten, die in barre geldnood zitten, weer een wat ruimere, financiële arm slag te geven. Zij hebben bij de Raad van State een wetsontwerp ingediend voor de invoering van een gemeente lijke belasting op onroerend goed. Met name de grote gemeenten zouden van deze mogelijkheid kunnen profiteren om de gemeentekas weer wat te vullen. Te gelijk met de invoering van deze belas ting zouden twee verouderde belasting heffingen personele belasting en de grondbelasting moeten verdwijnen. De personele belasting wordt betaald door de bewoner van een huurhuis, de grond belasting door de huiseigenaar. De nieu we belasting op onroerend goed zou eveneens door de huiseigenaren moeten worden betaald. Het is echter niet on waarschijnlijk,dat zij deze heffing in de huur mogen doorberekenen, zodat uiteindelijk de bewoner toch weer de rekening betaalt. De plannen voor een belasting op on roerend goed dateren overigens al van 1960. Zij werden toen in de kast opge borgen, omdat de gemeenten destijds heel wat beter in hun financiële mid delen zaten. Nu de nood aan de man is, en met name de drie grote gemeenten regelmatig bij de regering aan de bel trekken, kan dit oude plan uitkomst brengen zonder dat de ook al karig ge vulde rijksschatkist in gevaar komt. en Wymbritseradeel. üs hjoed to sizzen In heel Friesland was dit 2889 (2,1) De cijfers tussen haakjes vormen ’t percentage van de mannelijke be roepsbevolking. Geen enkele ge meente komt dus boven het Friese gemiddelde, al is Bolsward het hoogst genoteerd. Het merendeel van de bewindslieden heeft de rugzag gepakt en is naar zuidelijke streken getrokken. Met een rustig gemoed. Er vallen op politiek terrein voor lopig geen klappen te verwachten. Het beheer van ’s lands zaken is aan een handje' ol achtergebleven ministers overgelaten. Het overbekende beeld doet zich er voor, dat één bewindsman tegelijk premier, minister van Financiën, van Onderwijs, van Economische Zaken en van Buitenlandse Zaken is. Om zo’n man niet al te snel over zijn toeren te jagen, houden de leden van de Tweede Kamer zelf trouwens ook grotendeels op vakantie, zich erg rustig. Erg vervelende vragen worden even uitgesteld. Hoewel met name minister Polak (Justitie) daarvan weinig heeft gemerkt. Verontruste Kamerleden belaagden hem met vragen over Boude wijn'H. en de gebeurtenissen rond het rijksasiel De Kruisberg. Het wordt gelukkig steeds meer een vast gebruik, dat politici snel rea geren op actuele gebeurtenissen. Zo trokken de socialistische afgevaardigden Van Thijn en Voogd ogenblikkelijk aan de ministeriële bel na enkele gerucht makende doping-gevallen in de Nederlandse wielersport. Zij hebben schriftelijk de regering gevraagd een onderzoek in te stellen naar: In verband met steenkolenschaarste zullen 7 treinen op het traject Leiden- Haarlem uitvallen. Concentratie van bakkerijen wegens brandstofschaarste. Dat laatste zijn wij het graag mee eens, maar alhoewel we drs. Bakker goed hebben gekend, zéér goed zelfs, hebben we nooit zijn neus zien wap peren. Trouwens de Tel. moet wel eens met een korreltje zout worden genomen. In het verdere van het verhaal staat, dat drs. Bakker van uit Bolsward werd benoemd tot bur gemeester van Hoogeveen. moest zijn van Andijk. Nederland komt voor tabaksnood te staan. Den Haag: De nationale prof kampioen op de weg, Eef Dolman, heeft voor de Sportcommissie van de KNWU verklaard doping te hebben gebruikt. Hij zal een boete van f 750,moeten betalen en is zijn titel kwijt. Na het ge sprek in het bondsbureau werd de renner buiten door vele journalisten aan geschoten. "Jr i 'r i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1