Gahe Skroar over Het landbouwschap in zorg werkloosheid Schraard herdenkt 100 jaar bij zonder onderwijs KORENBLOEMEN Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes Ingezonden «80S» - STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND BS» Hwj - IH v 106e JAARGANG No. 63 DINSDAG 15 AUGUSTUS 1967 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Hwat haf us hjoed to sizzen J. s. Zaterdag a.s. is het weer zover, het fierljeppen in Winsum. i. 2. NIJSGJIRRIGE SIFERS! Tj. de J. S. ben ta meat yndustriële produksje en it Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Huize Linquinda te Schraard, thans pension, voorheen de dorpspastorie, waarin vaak over schoolzaken zal zyn gesproken. 280 19 539 436 253 335 44 645 54 84 2572 2530 2482 2187 2099 2229 2237 1876 1666 2693 2551 2517 2303 2290 2281 2222 2110 2092 Net de klean meitsje de man, mar syn manearen. Abonnementsprijs f 3.25 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Daar stonden ze dan In eenvoud zo rein, Het lied van het licht Kon het hunne ook zijn. Hun zuivere tint Van het hemelse blauw, Weerspiegeld’ de glans In oneindige trouw. Zachtjes wiegend Op de kadans van de wind. Een zomers geschenk Blauw bloemen-kind. De zon en de wind En ’t rijpende graan, Bloeiende bloemen Hoe mooi hun bestaan. ’k Zag ze tussen bossen In een veldje graan, Daar, zon overgoten In Gaasterland staan. Uitgave: A. J. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) l-l-’62 81207 19244 21482 13689 11978 9473 7582 8392 7003 5902 4545 4783 4214 4048 3902 4259 3768 3896 3209 2925 3056 2972 3426 2972 2364 2739 2670 2385 7052 2981 4665 670 69 1918 563 1384 863 1416 643 1049 697 213 121 21 35 116 191 52 —15 234 426 Bolswards Nieuwsblat Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum is ynteressant nei to gean hoe’t de Frys- ke bifolking him sltuearre hat yn dizze fiif jier. It is wier wurden, dat hja yn de fiif kearnpakken en de seis sub-kear- nen torjuchte komd binne, sa’t de eko- nomen en planologen it üs doedestiids fortelden. Hat de ekstra bigunstiging fan de sterkste plakken it patroan fan de bifolking fundamenteel wizige? El- kenien wit, dat Fryslan, buten Ljouwert gjin greate bifolkingskonsintraesjes hie en hat. Is dat nou oan it foroarjen of bliuwt de fordieling deselde? Of giet it Ians in oare wei dochs op in bipaelde konsintraesje ta? Oan de han fan de statistyske sifers fan de Provinsiale Al manakken is hjir wol in globael andert op to finen. Mar alderearst soe ik wize wolle op it feit, dat de measten fan üs gjin goede foarstelling hawwe oer de bilangryk- heit fan de forskillende streken en plak ken. Hwa yn dizze hoeke soe bygelyks leauwe wolle, dat in plak as „Zwaag- westeinde” (De Westerein) mear yn- wenners telt as bygelyks de stêd War- kum? En dochs is dat sa. En hwa soe witte dat Dokkum, dat altyd yn forge liking mei Boalsert in lytse stêd wie, nou al rojael mear ynwenners hat as de Gysbertstêd? Ik haw ris ütsocht, hok- foar plakken yn Fryslan mear as 2.000 Bij zeepschaarste kan men ook wassen met klimopbladeren (125 gram bladeren, 5 minuten koken op 2 liter water) of met kastanjeloog (6 kastanjes raspen, oplossen in 4 liter regenwater). De boeken „De gouden swipe” en „Paed nei eigen hoarnleger” binne wer to krijen. Verscherpte distributie van wollen goe deren. Vergunningen alleen in zeer bij zondere gevallen. Britse landing bij Dieppe. Geallieerde strijdkrachten ter sterkte van een divisie vernietigd of in zee gedreven. De En- gelsen verloren 95 vliegtuigen, 30 pant serwagens. Mej. G. Veen te Bolsward overleden. Zij diende de doopsgezinde gemeente als or- ganiste en gaf zang- en pianolessen. Ook composeerde zij een kinderoperet- te, die met veel succes werd opgevoerd. De oude openbare school te Schraard, die in 1867, dus thans 100 jaar geleden, werd omgezet in een christelijke school. Fryslan is de léste fiif jier yn bifolking tanaem mei sahwat 20.000 minsken en sit nou efkes boppe it heal miljoen. Diz- het haar. Een man geschikt voor zoveel ze taname is to tankjen oan de struk- baantjes. moest men met een lantaarn- turele ombou fan agrarysk bidriuwslib- tje zoeken en was moeilijk te vervangen. l-l-’67 83592 26296 24463 18354 12648 9542 9500 8955 8387 6765 5961 5426 5263 '4745 4115 4107 —152 4048 3906 3748 3361 3309 3307 3234 —192 3016 3009 2793 2754 De taken werden dan ook verdeeld. Zo moest voortaan Meindert Bees het uur werk bedienen en J. S. Wiersma ’s zon dags in de Schraarder kerk voorzingen. Echter over de school wordt ’s voors hands niet gesproken. Trouwens het was ook zomer en leerplicht was er nog niet. De „üngetiid” duurde vroeger veel lan ger en Schraard had veel hooibouw, dat zodoende Het duurde echter wel wat lang, want de nieuwe meester kwam pas in het begin van het volgend jaar. Het was Hessel Willems van Hartwerd. Hij nam het voorzingen en het kostersschap eveneens voor zijn rekening. Of hij ook schilderde en glazen maakte, vermeldt de geschiedenis niet. Wel was hij tevens schoenmaker en vraagt als zodanig in 1792 een knecht. Zijn opvolger is in 1803 Rouke Herkes Koehoorn, tevens bijzondere schoolhou der te Bolsward. Op 40-jarige leeftijd 3e week augustus 1942 Daar de overvallers van de Duitse mili taire trein zich niet hebben gemeld of zijn gegrepen, zijn de volgende gijzelaars heden doodgeschoten: Willem Ruys, di- recteur-generaal; Graaf E. O. G. van Limburg Stirum; mr. R. Baelde; Chr. Bennekers, hoofdinsp. van politie; Ba ron A. Schimmelpennink v. d. Oye. De Duitse troepen dringen verder op in de Kaukasus. hogen, zal uiteindelijk een kostenbespa ring kunnen worden bereikt. Een beslis sing in deze dringt, in verband met de anders noodzakelijke verhoging van de noordelijke zeedijken van Friesland. Tenslotte zal er dan tevens een belang rijke bijdrage geleverd worden in de aanvulling van het steeds, tengevolge van noodzakelijke wegenaanleg, stads uitbreiding enz., kleiner wordend areaal cultuurgrond. De Raad besloot voorts te bestemder plaatse aan te dringen op een spoedige totstandkoming van een definitieve rijks-subsidieregeling voor de aanslui ting op het waterleidingnet van de zgn. super-onrendabele percelen. Er zullen in de laatste weken van ok tober en in begin september in Leeuwar den, Dokkum, Drachten, Heerenveen, Sneek en Franeker voorlichtingsverga deringen worden gehouden, omtrent de Wet op de Ruimtelijke Ordening en wel in het bijzonder voor wat betreft de ge meentelijke bestemmingsplannen. De Raad verleende aan de tot dusverre verrichte voorbereidingen haar goedkeu ring. In totaal zullen circa 1300 gemeen teraadsleden, bestuurders en onderne mers- en werknemers-organisaties wor den uitgenodigd. Men hoopt hiermede de belangrijkheid van deze bestemmings plannen nog eens onder de aandacht te brengen van belanghebbenden. Daar naast zal aan iedere heffingsplichtige een folder worden gezonden, tegelijk met de verzending van de heffingsaan- slag, welke folder geheel op dit punt be trekking heeft. In haar augustus^vergadering besprak de’ Gewestelijke Raad van het Land bouwschap voor Friesland o.a. de werk gelegenheid in Friesland. Terwijl de maand juli voor de agrarische bedrijfs tak toch tot het hoogseizoen gerekend moet worden, blijven de werkloosheids cijfers hoog voor de werknemers in deze sektor. Echter niet alleen voor de land arbeiders, maar ook voor de bouwvak ken blijft het aantal werknemers dat geen werk heeft, te hoog. Besloten werd langs de daarvoor beschikbare kanalen met klem aan te dringen op versnelde uitvoering van cultuurtechnische wer ken. Hiermede zou, zowel voor de agra rische werknemers, als ook voor de bouwvakkers, een belangrijke bijdrage kunnen worden gegeven aan de werk gelegenheid. Dit zou vooral bij het tot stand komen van ruilverkavelingen en de daarmede gepaard gaande nieuw bouw van boerderijen, het geval kunnen zijn. Voorts is de Raad van mening dat tij dig vervangende projekten dienen te worden voorbereid nu de afsluiting van de Lauwerszee binnen enkele jaren een feit zal zijn. De hier dan vrijkomende mensen zouden dan met de uitvoering van het Twee-dammenplan naar Ame land moeten kunnen beginnen. Er zou dan een belangrijke bijdrage kunnen worden gegeven in de algemene ontwikkeling van het noorden van ons land, door het scheppen van aantrekke lijke rekreatlemogelijkheden. Door het vervallen van de noodzaak de noordelijke zeedijk van Friesland op te Schraard herdenkt deze week het 100-jarig bestaan van bijzonder, dat is in dit geval Christelijk onderwijs. Het hierbij afgebeelde schoolgebouw heeft de over- gang beleefd. Tot en met juni 1867 werd er in dit gebouw openbaar onderwijs gegeven. Nadien werd er in het gebouw Christelijk onderwijs gegeven. Dit wil natuurlyk niet zeggen, dat het onderwijs voordien on-christelijk of anti-christelijk zou zjjn. In zijn reeks beschouwingen over zijn „Skoalmasters fan Boaz.um” heeft de heer Breuker duidelijk aangetoond, dat de geest op de openbare scholen vroe ger als „vanzelfsprekend” christelijk was. Er werd gebeden, uit de bijbel verteld, er werden psalmen gezongen en de leesstof bestond uit cathechismus en bekende bijbelgedeelten. Echter, toen de geest van de „verlichting” zich na de Franse re volutie baanbrak, volgde langzamerhand een ontkerstening, al bleef ook de open bare school in het vaandel schrijven, dat ze opleidde tot alle „christelijke en maat schappelijke deugden.” Hoe dan ook, het bijzonder onderwijs, dit dus in tegenstelling tot het openbaar onderwijs (de z.g. staatsschool) is in Schraard thans 100 jaar oud, en dat is toch wel een feit om er even bij stil te staan. Intussen is al weer een geslacht opgegroeid, die de hier afgebeelde oude school niet meer in deze vorm heeft ge kend, want de nieuwe school is al weer 37 jaar oud. In 1944 werd reeds het zil veren feest gevierd. De meesters Gorter, Jansen, Postma, Van der Zee en Visser hadden toen reeds in de nieuwe school voor de klas gestaan en ook nadien was het een komen en gaan. In de oude school waren, wat het chris telijk onderwijs betreft, hoofd geweest de heren Sweers, Van Dijk, Kokmeijer, Bijlsma, Kuiper, Wissing, Robijn, Hui- tema, Walda, Strikwerda, Veenstra, Re- wijl en Idzinga, namen die dezer dagen nog wel eens genoemd zullen worden. De overgang in 1867 betekende intussen nog niet het einde van het openbaar on derwijs. In 1889 werd n.l. een nieuwe openbare school gebouwd (later boer derij van fam. Bosma), die na een kwij nend bestaan in 1881 als zodanig werd opgeheven. Ons blad heeft meermalen uitvoerig over de Schraarder schoolgeschiedenis ge schreven. Daarom ditmaal slechts en kele korte aantekeningen. Daar van Schraard de oude kerkelijke registers eerst vanaf 1688 en de voogdijreken- boeken pas sedert 1705 bewaard zijn ge bleven beschikken wij over slechts wei nig gegevens. Waarschijnlijk is Focko Jans, die in 1650 te Schraard als dorpsrechter optrad, de eerste schoolmeester geweest. In Gaast en Burgwerd, waar hij later als dorps rechter optrad, was hij n.l. tevens school- dienaar. Zekerheid hebben we pas in 1685 als de Schraarder schooldienaar Pieter Andriesz te Schettens in het hu welijk treedt met de zuster Trijntje van de Schettenser predikant ds. Jacobus Steenwijk. Dat meester Pieter de zuster van de dominee trouwde, heeft waar schijnlijk inspirerend gewerkt, want 3 of zelfs wellicht 4 van zijn zoons zijn eveneens predikant geworden. Zijn opvolger was waarschijnlijk Jacob Martens Reytsma, die een traktement van 100 caroliguldens per jaar had en een rijksdaalder voor het kerkeschrijven. Hij huurde ook nog wat land bij de kerk en zal dus wel een paar koeien hebben gehad „voor dagelijks gebruik,” zoals dat destijds veelal de gewoonte was. Hij was tevens dorpsrechter, later ook kerk voogd en dorpsontvanger. Jacob Reyts ma zal zijn overleden omstreeks 1743. Op 1 januari 1746 treedt een nieuwe schoolmeester in funktie: Cornells Hee- res (een thans in Schraard nog steeds welbekende naam!) maar niet dan na dat de kerkvoogdij de school heeft laten opknappen, iets wat geregeld gebeurde, als er een nieuwe meester kwam. Cornells Heeres, die afkomstig was van Bolsward, werd in 1775 opgevolgd (na 29-jarige dienst dus) door meester Hil- lebrand Wijbes Coster, tevens barbier, voorzinger, koster, verver en glazenma ker. De vreugde was van korte duur. In mei 1783 ontving hij eerst zijn trak tement, waarna hij met de noorderzon vertrok, terwijl hij zijn kinderen onver zorgd achterliet. Nu was Leiden in last en Schraard zat raar met de handen in DREIGEND GEVAAR Dat is er praktisch overal in Nederland en buiten onze grenzen, waar de demon van het verkeer zijn vaak zware offers eist. Wat het oude weggedeelte kruising rljks- weg-Tjaardadijk-Nijland-Bolsward en kruising Rijksweg 43-Wolsumerweg-Nij- landerzijl-Bolsward aangaat, is het ge vaar voor ongelukken de laatste paar weken veel groter geworden. Men heeft in verband met de werkzaamheden aan Rijksweg 43 tussen Nijland en Bolsward, zich genoodzaakt gezien het verkeer, komende uit de richting Sneek gedeel telijk om te leggen en over bovenge noemde trajekten te leiden. Deze beide (smalle) wegen zijn echter niet bere kend op een dergelijk verkeer. Neem daarbij het feit, dat er vele automobilis ten zijn, die, hoewel deze weg ook ge bruikt moet worden door wandelaars, fietsers en bromfietsers (alsook door ander z.g. langzaam verkeer) er be paald geen been in zien, met te hoge snelheden te rijden. Dit geldt ook voor een groot percentage van de bromfiet sers, die blijkbaar op slecht afgestelde bromfietsen rijden. Zo de situatie thans is, kunnen ongelukken o.i. dan ook niet uitblijven en Wij vragen ons af; Waarom worden op deze weggedeel ten geen maximum-snelheid-borden geplaatst (zoals men ze op Rijk- weg 43 ook ziet). Waarom wordt voor deze weg geen inhaalverbod vastgesteld (vooral voor de bochtige gedeelten). En ten overvloede: Laten zij, die daar voor op de wegen surveilleren streng optreden tegen diegenen, die menen, dat zij maar raak kunnen rijden en ros sen, daarbij niet lettende op de veilig heid van hun mede-weggebruikers, op een weg, die (vooral wat de gemeente Wonseradeel betreft) meerdere zwakke plekken begint te vertonen, wat de ver keersveiligheid zeker niet ten goede komt. N. en Wymbritseradeel. ynwenners hawwe en meiiens hoe’t hja de léste fiif jier yn dit opsicht btiorke ha. Wy krije dan it folgjende listke: (Léste kolom is taname, mei óf name) Plaknamme 1. Ljouwert 2. Drachten 3. Snits 4. Hearrenfean 5. Harns 6. Frjentsjer 7. Dokkum 8. Boalsert 9. Wolvegea 10. De Jouwer 11. Easterwalde 12. De Lemmer 13. Burgum 14. Gordyk 15. De Westerein 16. Noardwalde 17. Grou 18. Warkum 19. Surhüsterfean 20. Bütenpost 21. Kollum 22. Harkema-Opein 23. Appelskea 24. Jubbegea-Sk. 25. Hurdegaryp 26. Oerterp 27. Makkum 28. Stiens 29. Akkrom 30. Haulerwyk 31. St. Nikelsgea 32. West-Terschelling 33. Berltsum 34. Noardburgum 35. Koudum 36. Beetstersweach Hwa soe nou tocht hawwe, dat Beetster sweach de hikkesluter wurde soe fan dizze list of dat Dokkum dwaende is om de plakken Boalsert en Frjentsjer foarby to gean? En sa soe men troch- gean kinne. Mar it opfallende is ek dit, dat de Walden, dy’t foar dizze hoeke jit altyd in frijhwat ünbikend diel fan Fryslan is, drok dwaende binne om de measte minsken to lüken en to hólden. Drachten hat trije kear safolle minsken woun as Ljouwert en it hjitte dochs mar, dat it fan de greate plakken kom- me moast. Mar Wolvegea, Easterwalde, Burgum en de Jouwer binne folie hur- der groeid as Ljouwert. Ek it Fean komt de léste jierren hurd opsetten en lit de Ljouwerter groei fier efter him. En hwer bliuwe de plakken dy’t net op dit listke foarkomme? Tusken de 10Q0 en 2000 lizze jit ek tsientallen doarpen. Mar dêroer op in oare kear! behaalde hij nog de z.g. „derde rang” en de schoolopnemer adviseert, ondanks zijn „matige vlijt” dan ook tot verho ging. Zijn traktement bedroeg toen reeds 50 gulden van het dorp en 100 van de kerk, benevels schoolpenningen van een 20-tal leerlingen en een vrije woning, terwijl hij ook tegen f 20 per jaar ont vanger was van het gemaal en nog f 43 uit een burgerlijke betrekking trok (waarschijnlijk als veldwachter). Ook zijn opvolger was tevens voorzan- ger-koster, een destijds geliefde combi natie. Op zijn beurt werd hij na 3 jaar vervangen door Frederik Jansen. In het volgend jaar werd een nieuwe school (waarschijnlijk de hierbij afgebeelde) gebouwd. Een langere periode n.l. van 1839 tot 1867 diende Goossen Alberts Langhout de school. Het salaris was opgelopen tot f 200, plus de schoolpenningen van 30 a 40 leerlingen a 1 schelling per kwartaal en vrije woning. Langhout kreeg op zijn verzoek eervol ontslag. In 1866 was n.l. in Wonseradeel de schoolstrijd met alle geweld losgebroken. In bijna alle dorpen behoorden school en onderwijzerswoning aan de Herv. Kerk. In 1866 wensten de Herv. Kerkvoogdij van Schraard en Wons, daarin gesteund door de floreenplichtigen, de hun toe behorende scholen met schoolwoningen voor christelijk onderwijs te bestemmen. Dit geschiedde en zo vroegen de inge zetenen van Schraard opheffing van de openbare school aldaar. De raad kon dit niet doen, maar schorste bij raadsbesluit van 16 febr. 1867 het openbaar onderwijs te Schraard voor lopig voor 2 jaar, welk besluit echter door Ged. Staten niet werd goedgekeurd, zodat de raad reeds in 1868 besloot tot de bouw van een nieuwe openbare school met onderwijzerswoning, wat een adres van 63 ingezetenen van Schraard aan de Koning tengevolge had. Zoals boven reeds gezegd, kwam de nieuwe School in 1869 tot stand. Het eer ste (en enige?) hoofd werd Joannes Dussen. Tot tweemaal toe werd op een verzoek de school te mogen opheffen, wegens een gering aantal leerlingen, af wijzend beschikt, totdat eindelijk bij raadsbesluit van 22 jan. 1881 de school met die van Lollum en Schettens kon worden opgeheven. B'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1