Complete revolutie de K.V.P in ontbrand Tito schakelt zich in ’t Midden-oosten m Ga&e Skroar ós hjoed (o sizzen I /fit j Ha I® BH hark en sjoch Uitspraken die er niet om liegen I06e JAARGANG No. 64 VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1967 Gouden filmpjes President Tito van Joegoslavië, die zich vanaf het begin van de oorlog in het Midden-Oosten aan de kant van zijn Arabische vrienden had gesteld, heeft nu blijkbaar de tijd gekomen geacht een wat aktievere rol te gaan spelen. Een van zijn overwegingen hierbij kan zijn geweest, dat hij met enige zorg een Russisch-Amerikaanse toenadering zich zag aftekenen, die de Arabische landen te weinig diplomatieke speelruimte zou laten. Hij heeft nu een bezoek gebracht aan Kaïro, Damascus en Bagdad en begin volgende week hoopt hij dan weer in Kaïro terug te zijn, waar men dan ook mevrouw Gandhi, de premier van India, verwacht. Het belooft een leuke vergadering te worden wanneer over enkele maan den, in december, de partijraad van de Katholieke Volkspartij bijeen komt. Begin deze week is de revolutie begonnen. Een groep vooraanstaande katholieken heeft de stormram opgenomen en beukt nu los op de aloude kvp-poorten. Dit wekt zoveel geestdrift onder de toeschouwers, dat de groep revolutionairen een speciaal bureau heeft moeten openen om de toe vloed van nieuwe recruten op te vangen. De kvp-veste wordt wanhopig verdedigd door partijvoorzitter Aalberse en fractievoorzitter Schmelzer, bijgestaan door mej. Marga Klompé, die, zoals zovele vrouwen in onze historie, van geen wijken wil weten. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Wymbritseradeel. Hwat haf Rust slyt mear as skjirjen Hiesinger in Amerika. Israël afwijzend. Reacties. Kernwapenen. De brief. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. Advertentieprijs: 16 cent pet mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag zulks niet duidelijk naar voren is geko men zouden de Arabische landen zich dan hierbij neerleggen, hetgeen zou kun nen worden uitgelegd als een erkenning de facto, die dan enige zin zou krijgen door de vrije vaart door het Suezkanaal en de Golf van Akaba. Aangezien de tekenen er de laatste tijd op wezen, dat Nasser in zjjn grote moei lijkheden een minder extreme houding aannam, zal vooral het bezoek aan Da mascus en Bagdad het zwaarste deel van de reis zijn geweest. In deze beide steden, en met name in Damascus, wo nen de radicaalste Arabische leiders, om van Algerije maar te zwijgen, maar dat ligt wat afzijdig. Gezien de behoefte van zomeruitbarsting gekomen. Wat laat, maar in elk geval vroeg genoeg om te garanderen, dat de komende winter de gemoederen danig verhit zullen blijven. 3e week augustus 1917 Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2333 (05157) Schiphol: De 17-jarige Surinaamse jongen, die op 30 juni door de politie in l’arimaribo op heterdaad betrapt werd bij een poging tot inbraak en b(j een vluchtpoging door een kogel in de rechter hartkamer getroffen werd, is na een operatie in het Academisch ziekenhuis te Leiden vandaag van Schiphol gezond en wel naar Suriname teruggekeerd. Op de foto de jongen bij zijn vertrek van de luchthaven. Nasser om een schijn van leiderschap te behouden, kan hij zich niet permit teren een al te gematigde koers in te slaan, die hem in andere landen tot ver rader zou bestempelen. Ook in eigen land blijkt uit een debat in de pers, dat er een zekere tweedracht is tussen de gematigden, die ook meer toenadering tot Amerika wensen, en de voorstanders van de harde lijn. Tel Aviv: Vetegenwoordiger van het Internationale Roode Kruis Lourent Marti praat met Egyptische krijgsgevangenen in een kamp „ergens in Israël.” De Egyptenaren werden door Israëlische troepen gevangen genomen tijdens de recente oorlog in het Midden-Oosten. van ge- veelheid Johnson vooral belang stelde in Kiesingers idee- en over de rol van Duitsland in de po litiek en met name in de Oosteuropese politiek, en over de funktie die de NAVO nog te vervullen zou hebben, waarbij uiteraard het probleem van Amerika's betrokkenheid op Europa niet onaange roerd is gebleven. In Amerika was men wat geschrokken van het voornemen van Bonn op het leger te bezuinigen. Minister Schröder, die defensie beheert, wilde 60.000 man laten afvloeien, in de hoop daardoor vol doende geld over te houden voor een modernisering van het leger. Doch om diverse, vooral politieke redenen is er een compromis gesloten, waarbij de sterkte van het leger niet noemens waard verminderd zal worden. Kiesinger was vooral bang, dat een vermindering van de troepensterkte in Amerika de druk op de Amerikaanse regering zou versterken om de Amerikaanse troepen sterkte in Duitsland te verminderen. Hieruit zou men ook al kunnen opma ken, dat Kiesinger, ondanks alle vrien delijke herleving van het Frans-Duitse verdrag, toch allerminst bereid is met zijn NAVO-bondgenoot Amerika te bre ken. Tot directeur van de Spaarbank te Bols ward benoemd de heer D. Cnossen. Men wil het aanvangssalaris van onder wijzers stellen op f 700, In Duitsland de oorlogshuweltjken aan- gemoedigd. Jonggehuwden ontvangen de eerste 6 weken dubbele spijskaarten. De Paus heeft de oorlogvoerende rege ringen vredesvoorstellen gedaan. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Tito is met bepaalde gedachten op stap gegaan en die heeft hjj niet geheim ge houden. In de buitengewone zitting van de Ver. Naties, die aan de crisis in het Midden-Oosten gewijd is, had Joegosla vië zich op het standpunt gesteld, dat Israël zijn troepen onvoorwaardelijk zou moeten terugtrekken, voordat er sprake zou kunnen zijn van enig gesprek. Nu evenwel bepleit hij een Arabische prijs voor de terugtrekking van de Israëlische troepen. Hij begrijpt, dat een erkenning van Israël uitgesloten is. Daarom wil hij de grenzen van de landen in het Midden oosten en dus ook van Israël, laten ga randeren door de Veiligheidsraad of door de grote mogendheden. Hoewel waarbij vooral de Europese landen een hinderpaal vormden. Rusland wenst n.l. de inspectie op te dragen aan de inter nationale atoomorganisatie in Wenen, terwijl de Europese landen, die het ver drag ook moeten ondertekenen, de voor keur blijven geven aan de regionale in- spectieregelingen, zoals Euratom die kent. Men heeft de regeling van de in spectie nu open gelaten. Helemaal be vredigend is deze methode overigens niet. Verenigt U! Vrijdagmiddag 3 uur zal er te Schraard vaak gezegd worden: „Hoe is it mei dy! Hwat bistou for- oar!” Dat gebeurt dan bij de reunie fan oud-leerlingen ter gelegenheid van de 100-jarige school. Aan de top stond bij de collecte voor Israël in Baarderadeel 't dorp Jellum, met gemiddeld f 2,64 per hoofd. Het meest karig was Ooster- wjerum met per inwoner f 0,90. Maar ook dit lag ver boven het landelijk gemiddelde. U is toch geen zwartkijker? Neder land telt nu 2,5 miljoen geregistreer de t.v.toestellen en bovendien nog een naar schatting 200.000 niet aan gegeven kiekkastjes. Daar zitten de „zwartkijkers” voor. U toch niet? Chiquita lichtbak bij de fa. P. Haag- sma is nu toch eindelijk aangebracht Nog mooier en groter dan de Fyffes- reclame. Als Bolsward nu geen bana nen gaat eten, komt dit in elk geval niet van het feit, dat er geen recla me werd gemaakt. Oud-inwoners van Wonunels, thans in Oalifornië, schrijven ons, dat het daar prettig is onder de zon, maar de gedachten toch nog vaak gaan naar het oude land, vooral als de krant komt. Het is voor hen prettig weer eens iets uit de vertrouwde om geving te horen. Als de krant uit is, gaat die naar een Indonesiër, die hier 5 jaar heeft gewoond en die geeft hem weer door aan vrienden tot hij is stuk gelezen. Scholen begonnen weer. De unieke tentoonstelling -van landschappen uit de 17de eeuw blijft nog geopend tot 8 sept. Klassen, die kunst uit de gou den eeuw willen zien, kunnen er tot die datum nog van profiteren. Hoog bezoek. Gisteravond kreeg Bolsward o.a. de tentoonstelling bezoek van de Belgische Ambas sadeur Van Cauwenberg en de hono rair Consul Warner, beiden verge zeld van echtgenote. De hooge gas- Israël van zijn kant heeft al laten we ten, dat het niet voelt voor het plan van Tito. Het blijft staan op recht streekse gesprekken tussen Israël en de Arabische landen over een vredesrege ling. Overigens brengt het bezet hou den van zoveel Arabisch gebied ook zijn zorgen voor Israël met zich. Aan de ene kant beseft het niet zoveel terrein langdurig te kunnen vasthouden, aan de andere kant kan het ook niet werke loos in die gebieden blijven toezien. Daar komt dan nog het probleem bij van Jeruzalem, waarvan Israël het Jor daanse gedeelte heeft geannexeerd, dat het niet bereid zal zijn prijs te geven. Uit protest tegen deze annexatie even wel hebben de Arabische winkeliers een dag hun winkels gesloten gehouden. De omvang van de staking heeft de Is raëliërs verrast en sommige leden van de regering hebben zich met zorg af gevraagd of Israël wel toestemming kan geven voor de terugkeer van de vluch telingen, die in juni uit het bezette ge bied de wijk hebben genomen, vooral omdat men van de terugkerende een on dermijnende activiteit verwacht. Men wijst op de woorden van een Jordaanse minister, die de vluchtelingen aanried terug te keren om Israël een doom in het vlees te zijn. Tussen Israël en Jor danië was overeenstemming bereikt over de aanvraagdocumenten voor de terug keer. De Israëlische regering heeft het het beste geoordeeld het akkoord niet te verbreken. De actie van de groep radicalen heeft onverwacht veel bijval gekregen, ook van buiten de kvp. De man, die als de grote partijvernieuwer de jongste verkiezingen won, demokratenaanvoer- der Van Mierlo. zei: „Ik was bijzonder verheugd over het adres. Wellicht voor de eerste keer komt uit een van de vijf grote partijen een zo duidelijke, grote groep met een stuk, waaruit een men taliteit spreekt, waarbij ik me thuisvoel. Gezien ons uitgangspunt in de politiek Na langdurige onderhandelingen met ve le onderbrekingen is nu een akkoord in zicht gekomen tussen Amerika en Rus land over een verdrag, dat de versprei ding van kernwapenen, de z.g. prolife ratie, moet tegengaan. Hierover wordt onderhandeld in de ontwapeningscom missie van de Ver. Naties, maar het is duidelijk, dat er zonder overeenstem ming van de beide grote mogendheden niets van een akkoord terecht kan ko men. Het akkoord is op de eenvoudig ste wijze tot stand gebracht. Het grote struikelblok was tot nu toe het pro bleem van de inspectie en de beveiliging, De grote vraag is nu of de verdediging het houdt. De revolutie is pas begonnen en het is daarom moeilijk nu al conclu sies te geven. Maar het zag er deze week in elk geval wel een beetje uit zoals het door een politiek tekenaar in beeld werd gebracht: Aalberse, Schmel zer en Klompé bijeen op „het Neder landse erf.” Een kleine dijk ter bescher ming, die echter vrijwel schuilgaat on der een gigantische vloedgolf, waarop het strijdschip der Christen-radicalen komt aanstormen. Zegt Schmelzer: „Ik ga mijn vingertje in de dijk steken.” Een hulpeloos gebaar. Even machteloos leek de eerste reactie van het kvp- partijbureau op de actie van de radica len. Het bureau Het weten via de of ficiële woordvoerder van de kvp dat het hier om een „onreglementaire actie” ging en dat de partijleiding met „enige verbazing” kennis had genomen van het optreden van de groep. De vice-voorzit- ter van de kvp, de heer Horbach, zei: „Wij zijn niet erg blij met dit initiatief. De kvp streeft op het ogenblik naar een samenwerking met de arp en de chu. Als deze heren willen trachten vóór de partijraad van begin december steun te vinden voor een geestelijk-radicale voor uitstrevende partij, die samenwerking zoekt met de pvda en D’66, is daar niets tegen, maar men gaat over de schreef als men een handtekeningenactie gaat voeren en de zaak in de openbaarheid brengt.” In een extra televisie-uitzending, waarbij de heer Horbach ruzie kon gaan maken met een van de belangrijkste aanvoer ders van de radicalen, oud-bouwminister Bogaers, was de toon overigens heel erg vriendelijk en liefjes. De heer Hor bach merkte op, dat al dat geroep over „radicaalzijn” wel mooi is, maar dat dan toch maar eens moest blijken hoe dat dan allemaal wel moet gaan. Waar mee, zo haastte hij zich op te merken, hij helemaal niets onvriendelijks bedoel de. De heer Bogaers was wél een beetje boos. Hij kon het niet hebben, dat de kvp-leiding zo disciplinair had gerea geerd. „Is het met de democratie in een partij wel goed gesteld als een groep mensen niet eens meer een brief kan schrijven?” vroeg hij. De kvp heeft wel iswaar als voorbereiding op de partij raad discussie-avonden georganiseerd, maar die zijn, aldus de heer Bogaers, niet toereikend, doordat het besloten bij eenkomsten zijn, waaraan slechts enkele tientallen personen deelnemen. besprekingen zou moeten zijn, dat ruim voor de volgende verkiezingen een hech te samenwerking tot stand komt, die een meerderheid in het parlement kan behalen.” „De kans, dat een samenwerking van alléén katholieken en protestanten de meerderheid zou behalen, is gering. Dus is ook het nut van uitsluitend zo’n sa menwerking voor een betere werking van ons politiek stelsel gering. Boven dien is er het ernstige gevaar, dat een exclusief-christelijke samenwerking - in het midden van het politieke krachten veld - zou vervallen tot vaagheid of zelfs behoudzucht.” Uitspraken, die er niet om liegen. De kvp-rebellen voelen niets voor een voort zetting, eventueel in groter verband, van de huidige kvp-lijn, die dan weer eens naar links, dan weer eens naar rechts afbuigt. Zij wensen een „vooruit strevend beleid” en dat is voor die po litici, die bij het uitspreken van het woordje links een vieze smaak in de mond krijgen, gewoon een halsmisdaad. Van rechtse zijde buiten de kvp wordt al gesproken van „de opmars van de mensen, die het volk meer belasting willen laten betalen,” een argument, dat het blijkbaar in Nederland, waar we nu eenmaal stevig op onze portemonnaie zitten, nog altijd goed doet. ten waren op beleefdheidsbezoek bij het provinciaal bestuur. De antieke foto, de oudheidkamer ter beschikking gesteld door mevr. Hel- doorn-Huisman van Heeerenveen, wordt nader gedetermineerd. Waar schijnlijk betreft het geen koninklijk bezoek, zoals verondersteld (Willem IH), maar is de foto, genomen ter gelegenheid van de heropening van het stadhuis na de restauratie van 1895 n.l. op 18 september van dat jaar. Torenrestauratie bjjna klaar. De res tauratie van de Herv. toren te Lon- gerhouw nadert zijn voltooiing. J.l. maandag is aannemer Y. Schakel van Exmorra gereed gekomen. Al leen het schilderwerk zal nog enkele dagen in beslag nemen. - Volgende maand hoopt de gemeente de kerk, die enkele maanden geslo ten is geweest, weer in gebruik te ne men. De datum van de officiële ope ning is nog niet precies bekend, maar hierop komen we nader terug. Vrijwilligers voor! Voor morgen, za terdag dus, worden vrrijwilligers ge vraagd om het hek van de kerk een flinke onderhoudsbeurt te geven. Geheimzinnige buisjes. Hier en daar in de straten vindt men tegenwoordig buisjes geslagen. Soms ziet men mannen met meetstokken. Het be treft hier een Rijkshermeting in ver band met het kadaster. Er is niets geheimzinnigs aan. Tingeltangel. Thans wordt de laatste hand gelegd aan het weer bespeel baar maken van het carillon door de automatische speelinrichting. Nog even en U heeft om het kwartier weer een concert. B(jna 6000. De tentoonstelling in het stadhuis heeft nu bijna 6000 bezoe kers. Dat is wel wat minder dan vo rige jaren. Het weer was te mooi, maar dit wordt nu minder. Ga dus nu nog een bezoek brengen. Luchtgevechten. Niet alleen boven Bolsward werd in de middeleeuwen een luchtgevecht waargenomen. Uit een ons gezonden krantenknipsel blijkt dat in 1463 Nijland werd op geschrikt door een groot gerucht en geraas in de lucht. Toen men naar buiten rende zag men in de lucht een visioen van gewapende mannen, die elkaar luid roepend en schreeuwend op leven en dood bestreden. Het bloed stroomde her en der. De toe schouwers zagen er beangstigend ’n voorspelling in van kwade dagen. In derdaad brak hierop in verhevigde mate de strijd los tussen Schierin- gers en vetkopers. Kleine kinderen. Imposante vlie genier stapte in. Jonge moeder met ’r kleine dochter keken hem aan en na, zus stond op en vatte mem ste vig in de arm en nadat ze de vliege nier volledig geobserveerd had, wees ze met een vinger in zijn rich ting en zei: „Mem, mem, dat is dy stoute man, dy’t sa’n ploffen mak- ket yn ’e loft, dêr’t ik sa bang fan bin!” Bij de beesten af. Uit een volière aan de Grote Dijlakker werd een prach tige goudfazanthaan ontvreemd. Ón mogelijk dat het werk van ongedier te is, tenzij dan van tweevoetig. Als klap op de vuurpijl werd de afge sneden kop de volgeende dag in de tuin gevonden. Het fazantenwijfje treurt. Haar baas ook. voelen wij ons verplicht om in te gaan op een uitnodiging dóór waar die wordt gedaan door mensen met deze menta liteit. Onderwerp is immers de sanering van de politieke verhoudingen in ons land.” De socialistische oud-minister Den Uijl noemde „een aantal gedachten uit het adres bijzonder sympathiek.” Na alle discussies over partijvorming in de af gelopen maanden is het in deze verkla ring voor het eerst, dat een duidelijk verband wordt gelegd tussen een sa menwerking van progressieve groepen en het gezond maken van het politiek bestel, vond hij. De voorzitter van de anti-revolutionairen, de heer Berghuis, zei: „De inhoud van het adres spreekt mij sterk aan. Het klopt ook met het ar-programma.” Waar hij wel bezwaar tegen had, was, dat het huidige gesprek tussen de drie grote christelijke partijen- wordt doorkruist. Met dit adres is dan toch de traditionele Het is begin deze week allemaal begon nen met de openbaarmaking van een brief, die de groep wil sturen aan partij leiding en partijraad van de kvp. Het adres keert zich rechtstreeks tegen de huidige kvp-plannen om samenwerking te zoeken met de twee grote protestant se partijen, arp en chu. De onderteke naars willen een „concentratie van voor uitstrevende partijen,” waaraan ook D’66 en de socialisten kunnen deelnemen. Uit de lijst van ondertekenaars, hoewel niet volledig, blijkt, dat de radicalen in hun gelederen zeer vooraanstaande kvp'ers tellen. Er zijn kamerleden bij (o.m. de heren Mommersteeg, Aarden en Van Doorn), oüd-ministers (Cals en Bogaers) en leiders van maatschappelijke organi saties. Het zijn invloedrijke mensen, zo dat het niet zo erg overdreven lijkt wat de heer Bogaers verkondigde, n.l. dat de radicalen op de partijraad in december wel eens de meerderheid kunnen be halen. Het adres aan de kvp-leiding be vat genoeg uitlatingen om felle discus sies te veroorzaken. Enkele citaten, die de bedoelingen illustreren zijn: „De kvp moet als grootste partij van het land een belangrijke bijdrage leve ren aan de politieke vernieuwing. Wij zijn van mening, dat de partijraad dit het beste kan doen, door zich bereid te verklaren contact op te nemen met an dere partijen en groepen, die vooruit strevend willen zijn in de zin, dat zij streven naar wezenlijke hervormingen van de maatschappij. Het doel van de In het begin van de week is bondskan selier Kiesinger van West-Duitsland voor besprekingen in Amerika aange komen. Men is aangeland in een sta dium, waarin het automatische voldoen aan de militaire eisen van de NAVO niet langer aanvaard wordt en Duitsland zelf een zekere aktiviteit in de Oost europese landen wil ontplooien, die af steekt tegen de starheid, waarmede in de periode van de koude oorlog de In ternationale politieke verhoudingen wer den gezien. Wij zijn bovendien aangeland in een periode, waarin de opbouw van het Duitse leger voltooid is, en dat valt samen met een lichte economische te ruggang of in elk geval de noodzaak voor de overheid om de al te zeer ge stegen uitgaven te vermindéren. Er hangt internationale ontspanning in de lucht, de regeringen verwachten geen gewapend conflict in Europa, waardoor de noodzaak om als bondgenoten hecht naast elkaar te staan achter een stevi ge defensie verdwenen lijkt. Kiesinger en Johnson hebben dachten gewisseld over een heid van kwesties, waarbij

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1