Duits- van Radicalen gaan verder Versterking Amerikaanse banden Gabe Sbpoar F - hark en sjoch ft 106e JAARGANG No. 66 VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1967 «a Gouden filmpjes r STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum a t i Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Hwat haf Bombardementen bij Chinese grens. Arabisch radicalisme. Kabinet. Nigeriaanse oorlog. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. Zonnebloemrace. De zonnebloem van A< - Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag 4e week augustus 1917 De deze week voortgezette KVP-ruzie heeft voor een huidige splitsing der geesten gezorgd. Zowel het zittende KVP-bestuur, onder aanvoering van de heren Aal- berse en Schmelzer, als het radlcalenbestuur, tjjdebjk geleid door het onafscheide lijke duo Cais-Bogaers, kreeg tal van adhesie-betuigingen. Aan beide zyden wer- Het aantal trammen zal nog met 25% worden ingèkrompen. Nog gekker. Ja, schrijft iemand ons het kan nog gekker, n.l. door te spre- en van een „Hollands” stukje als men „Nederlands” bedoelt. Schijvelaar is terug geëxpedieerd, vermoedelijk per ochtend-auto. Er fladderden n.l. nogal wat eendenve- Waar is de brand? In Hieslum zal voortaan de klok elektrisch worden geluid. Deze werd proef geluid. Broer Burggraaff vroeg aan de buren ,Hwer is de bran?”. De klok zal worden ge luid om 8, 12 en 4 uur. Amerikaanse regering in haar bereke ningen heeft opgenomen, dat er in China op het ogenblik een dergelijke chaos heerst, dat een gewapend optreden nau welijks mogelijk moet worden geacht. Er worden op 't ogenblik ernstige moei lijkheden gemeld uit Kanton, waar ge vechten hebben plaatsgehad tussen te genstanders en aanhangers van Mao. Legereenheden uit andere provincies zijn naar het gebied van Kanton gedirigeerd. (rechtervleugel van de) ARP kunnen het op het ogenblik onder de regering De Jong uitstekend met elkaar vinden. Om daarvoor een nauwe organisatie op stapel te zetten is helemaal niet nodig. Daar waren enkele verontruste verte genwoordigers van CHU en ARP, die niet meer wisten hoe ze nu eigenlijk moesten aankijken tegen de „groep van de achttien”. Dit is een gespreksgroepje van de drie christelijke partijen, waarin uitvoerig wordt gediscussieerd over de politieke partijvorming. Namens de KVP mevr. T. Lemstra-Tilstra te Pingjum heeft een hoogte bereikt van 3,10 m. Wie biedt er meer? Slaande trom. Woensdagavond heeft ’t muziekkorps „Hallelujah” te Mak- kum op het Plein een openlucht con cert gegeven. Er werd een rijk geva rieerd muzikaal programma ten ge hore gebracht. Wons bij de tijd. Na haast twee jaar van zwijgen, kan men nu ieder half en ieder uur de klok weer horen slaan vanuit de „theebus”. Ook kan men nu aan beide kanten weer de juiste tijd zien. Nederland koploper. De geldontwaar ding heeft in Nederland in 1966 5,6 bedragen, tegen 5 in het daaraan voorafgaande jaar. Deze hoge per centages maken Nederland tot een der koplopers op het gebied der geld ontwaarding onder de Westerse lan den. Antiklimax. De -Tweede Kamer heeft z. h. st. een wetsontwerp aanvaard, waardoor onze zilveren gulden gaat verdwijnen. Ja, zo is nu eenmaal de levensloop. Eerst een gave gulden’ toen een zilveren gulden. Dan komt een nikkelen gulden en dan hebben wij helemaal geen gulden meer. Veel ziekte onder de aardappels. Soms tot 30 procent. Jongenskaatsen te Bolsward. Ie prijs: Jetze Steensma, A. van der Hauw en T< de Jong. Voor het koor Hervormingsdag hebben zich 45 dames en 7 heren opgegeven, er zijn nog 30 heren nodig. De heer P. W. J. J. Albada Jelgersma uit Bolsward verwierf een verguld bron zen ere-kruis als deelnemer aan de vier daagse afstandmars. 2530 ooievaars zweefden een tijdlang boven het dorp Witmarsum. Zij zetten zich op het Klooster neer. Een kermispartij opgericht met als doel stelling te zorgen dat de kermissen niet worden afgeschaft. As jo wolle, dat in oar svvye sil, swij dan earst seis Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De brandweer had al gauw water en door vrijwilligers werd het warme hooi op wagens geladen en er uit gereden. Om plm. 3 uur ’s nachts is de brandweer vertrokken. De vuur haard bleek dus toch niet zo groot te zijn. toen het geïnteresseerde publiek van de tribunes afdaalde en driftig eigen belan gen ging verdedigen, om daarmee de verwarring alleen nog maar groter te ma ken. Zomaar op straat, werd onlangs te Exmorra een stuk van een grrfzerk uit de 17e eeuw gevonden. Over eer bied aan het voorgeslacht gespro ken. Het toerisme in de Zuidwesthoek neemt toe. üs hjoed to sizzen Hooibroei. Woensdagavond j.l. werd de brandweer van Parrega gealar meerd door veehouder P. v. d. Valk onder Parrega. Er zat vuur in het hooi. Het hooi was zwart en stonk vreselijk. Ongelukkige val. Maandag struikel de mej. T. Roorda te Pingjum bij de in aanbouw zijnde brug tussen Wit marsum en Pingjum. Zij viel een eind naar ziekenhuis Oranjeoord te Har- been. De ziekenauto vervoerde haar naor ziekenhuis Oranjeoord te Har lingen. Toch niet, vinden we. Het ging hier om de tegenstelling Fries-Engels-Ne- derlands. Ook het Fries is een Ne derlandse taal, evenals ,het Hollands’ dat tot A.B.N. is verheven en dus (het) Nederlands is. Gaat het over de verhouding van de beide Neder landse talen, dan spreekt men, om het niet nog ingewikkelder te maken dan het is, gemakshalve niet van Fries Nederlands en Hollands Neder lands, maar van Fries en Hollands. Chinese grens. De Democratische sena tor Mansfield noemde dit een zeer ge vaarlijke uitbreiding van de oorlog, ge vaarlijk omdat het risico van een oor log met China, of in elk geval van een rechtstreekser deelneming van China aan de Vietnamese oorlog, niet onder schat mag worden. De voorstanders van een krachtige koers wijzen er daaren tegen op, dat China ook nu niet heeft gereageerd. Het is ook mogelijk, dat de beheerst meende door de mohammedaan se Haussa’s van de noordelijke provincie. Daaraan vooraf waren in de federale hoofdstad enkele staatsgrepen gedaan, waarvan beurtelings Haussa’s en Ibo’s profiteerden. Op 30 mei verklaarde het Oostelijke gebied zich onafhankelijk. Het noemt zich sindsdien Biafra. De Biafranen hoopten door de export van de olie uit hun gebied voldoende geld binnen te krijgen, maar de federale troepen, die overigens weinig successen konden boeken, bezetten de voornaamste exporthaven, Bonny. Een tegenslag voor de federale regering was, dat de Biafra nen er in slaagden naar het westen op te rukken, waardoor mede door middel van een opstand onder de daar gelegerde federale troepen zij in het bezit kwamen van de aangrenzende provincie, het Mldden-Westen. De Biafraanse hoop, dat ook de belangrijke Westelijke pro vincie, waar de Joboeba’s de hoofdstam zijn, zich tegen de federale regering zou verklaren, zoals sommige Westelijke po litici wel eens hadden doen dóórscheme ren, is evenwel niet in vervulling gegaan. Premier Awolowo heeft zich vierkant achter de federale regering geplaatst. Engeland had vrij lang een neutrale hou ding aangenomen, maar door de druk van de omstandigheden heeft het zich nu bereid verklaard uitvoervergunningen te geven voor wapens voor de federale regering. Men kan hieruit aflezen, dat men in Londen de kansen van de Biafra nen toch al niet al te hoog aanslaat, on- den heerlijke staaltjes van politiek paniek-voetbal gegeven. Dit werd nog erger Daar was bijvoorbeeld het secretariaat van de Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie, dat prompt liet weten, dat de VVD best als centrale wilden optreden voor een verzameling van de rechtse krachten. Dit als antwoord op de wens van de radicalen om tot een gezamen lijke (met PvdA en D’66) linkse forma tie te komen. Deze liberale oproep heeft, met uitzondering van enkele rechtse bla den, weinig steun gekregen. Daar was ook geen aanleiding voor. De (rechter- aangevallen tot op een 15 km van de vleugel van de) KVP, de CHU en de Dubbel feest. Bij de viering van het 100-jarig bestaan van de Chr. school van Schraard, was nog aanwezig de oudste leerlinge der school Baukje Metske Molenmaker. Zij vierde die dag haar 91ste verjaardag. Thans is zij inwoonster van het rusthuis Elim te Bolsward. In Vietnam hebben Amerikaanse bom menwerpers een nieuwe reeks doelen Voor het goede doel. De onlangs ge houden inzameling ten behoeve van het Prov. Anjerfonds heeft in de ge meente Hennaarderadeel opgebracht de som van f 372,78. Met alle geharrewar binnen de KVP, de voornaamste pijler onder het kabinet-De Jong, begint men zich nu toch wel enige zorgen te maken over de situatie van de huidige regering. Premier De Jong die steunt op een kamermeerderheid van 86 van de 150 leden. Wat nu zal de houding zijn van de parlementariërs, die inmid dels steun aan de radicalen hebben toe gezegd of blijken van sympathie hebben gegeven? Voor de KVP zijn dit mej. Kessel en de heren Aarden, Van Doorn, Mommersteég en Westerterp. Straks be ginnen de begrotingsbehandelingen, met tal van kansen op verhitte debatten. Kunnen deze kamerleden dan hun aan vankelijk gegeven belofte inlossen en ’n in hun ogen behoudend regeringspro gramma blijven steunen? Of zijn zij, na alle publiciteit, niet meer bereid om ei gen gevoelens, meningen ta laten schie- Bolswards Nieuwsblad De klok terug gezet. Op de handwij zer te Nijlanderzijl, bij de oprit naar Blauwhuis, staat richting Bolsward 2,7 km. Nog geen 20 m. verder rich ting Bolsward staat weer een hand wijzer, o.a. richting de Kliuw. Daar leest de verbaasde voorbijganger: richting Bolsward 3,4 km. Dus in plaats van minder, zo maar 0,7 km er bij. Het staat er al jaren zo. In elk geval is er geen sprake van, dat West-Duitsland onder bondskanselier Kiesinger de weg van De Gaulle, die de N.A.V.O. de rug heeft toegewend, zal in slaan. Wel duidde Kiesinger aan, dat er in zijn ogen geen sprake meer van kan zijn, dat Duitsland een zekere on derschikking aan de Ver. Staten voelt. ,,Wlj beschouwen de Ver. Staten niet lan ger als de grote broer naar wie wij toe hollen als er wat verkeerd gaat,” zei Kiesinger. Een van de voornaamste feitelijke pro blemen was de voorgenomen verminde ring van het Westduitse leger. Even voor Kiesingers vertrek naar de Ver. Staten had men in Bonn een compromis bereikt over een beperkte vermindering, die noodzakelijk was geworden om op al te zeer gestegen staatsuitgaven te be zuinigen. Maar hierover heeft men in Washington geen bijzonderheden bekend kunnen maken, aangezien de kwestie eerst door de N.A.V.O.-raad moet wor den behandeld. Tevoren zal McNamara naar Bonn gaan om de kwestie nog eens door te nemen. Overwogen wordt ook de leemten in de personeelsbezetting in tijd van nood meer met reservisten aan te vullen, zodat het staande leger wat klei ner kan worden. Modernisering zou er ook toe kunnen bijdragen, dat de man kracht kan verminderen zonder dat de defensiekracht geringer wordt. Een ander praktisch punt was het ver drag tegen de verspreiding van kern wapenen, waarvoor Duitsland nog steeds geen geestdrift toont. Het liefst zou het willen, dat Rusland een politieke prijs in de Duitse kwestie zou betalen om de Duitse handtekening eronder te krijgen. Maar elke verwachting in deze richting is niets anders dan een illusie. Meer dan door iets anders wordt het Duitse onbe hagen ingegeven door het besef, dat door dit verdrag de kans op een eigen kern wapen wordt opgegeven. Niet dat Bonn dat kernwapen wenst, maar het wenst zich voor het niet aanschaffen daarvan te laten betalen, terwijl er toch ook wel Duitsers rondlopen, die hopen, dat eens een Duitse deelneming aan een Euro pees kernwapen mogelijk zal worden. En ook dat z.al dan niet meer mogelijk zijn. Op de paardenmarkt te Bolsward onge veer 100 rossinanten aangevoerd, het merendeel van goede kwaliteit. zitten in dit groepje ook twee radicalen. Moesten die er nu uit of niet? Partij voorzitter Berghuis van de Anti-Revolu- tionairen sprak het wijze woord. „Als die twee eruit moeten, hoeft het van mij allemaal niet meer,” gaf hij te kennen. Daar waren ook de boze en tegelijk ver ontruste vertegenwoordigers van wat we gemakshalve „rechts” zullen noemen, die heel hard tegen oud-premier Cals begonnen te schelden. Mr. Cals is be noemd als een van de leidende figuren in de nieuwe staatscommissie, die moet ad viseren over herziening van onze grond en kieswet. In zo’n belangrijke commis sie kan een „radicaal” als Cals veel kwaad, menen zij. Eind vorige week was beslist sprake van een al eerder ver toonde „hetze” tegen de figuur van Cals. Eén ochtendblad veroorloofde zich zelfs de nogal smakeloze „grap” in een teke ning de portretten van Mao en Cals naast elkaar te zetten met als onder schrift: „Nu in China: Voorzitter Mao, onze grote leraar, grote leider, grote op perbevelhebber en grote stuurman. Straks in Nederland?: Premier Jo Cals, onze grote leraar, grote leider, grote op perbevelhebber en grote stuurman In deze hoek wordt de actie van de KVP-radicalen ook omschreven als „zij die binnen de KVP een socialistische koers willen varen, proberen onder lei ding van de indertijd door de Kamer weggestemde minister-president Cals de macht in handen te krijgen.” Deze criti ci is de wind ietwat uit de zeilen geno men door het besluit van oud-premier Cals om zich niet meer actief te be moeien met de acties tot partijhervor- ming. Mr. Cals nam dit besluit nadat hij officieel in de staats-commissie werd be noemd. Hij acht beide dingen actief opereren en tegelijk studeren onver enigbaar. Hoe staat het nu eigenlijk met de kan sen van de KVP-radicalen en hun ideaal: een partij, waarin alle progressieve krachten worden verenigd? Eerlijk ge zegd: op dit moment kan niemand daar over al een zinnig woord zeggen. De adhesiebetuigingen zeggen nog vrij wei nig. Alles zal afhangen van het plaatse lijk beraad in de diverse KVP-kringen en de gezamenlijke uitspraken tijdens de KVP-partijraad in december. De aan vankelijke reacties van 't KVP-bestuur hebben door hun pinnigheid nogal wat afkeer opgeroepen en diegenen, die nog al aarzelend tegenover de radicalen ston den, definitief in hun kamp gebracht. Wanneer de KVP-top zo doorgaat loopt zij het risico de eigen narigheden slechts te vergroten. Wat het overleg tussen bondskanselier Kiesinger van West-Duitsland en presi dent Johnson van de Ver. Staten ook moge hebben opgeleverd aan resultaten, die niet of nog niet aan de grote klok worden gehangen op het eerste gezicht zou men kunnen spreken van een versterking van de bondgenootschappelijke betrekkingen. Trouw aan de N.A.V.O. en handhaving van de defensiekracht van de beide landen worden in een gemeenschappelijke verklaring naar voren gebracht. En beide staatslieden baseren zich op het beginsel van de wederzijdse afhankelijkheid van Europa en Amerika, waartoe gemeenschappelijke defensieplannen binnen de N.A.V.O. het hunne moeten bijdragen. ten ten bate van het algemene (KVP-) belang? Wat gebeurt er dan wanneer nog enkele fractiegenoten en leden van andere partijen (ARP?) eveneens in ver zet komen? De kansen op een kabinets crisis zijn dan levensgroot aanwezig. Het klimaat kan snel omslaan. In één avond kan een fractie onverwacht van mening veranderen. Dat werd in de be ruchte „nacht van Schmelzer”, toen de KVP-fractie plotseling de steun aan de regeringsploeg van Cals opzegde, duide lijk genoeg geïllustreerd. De oppositie (socialisten en democraten) heeft in elk geval mogelijkheden genoeg om verwarring te stichten. Zij zal onge twijfeld tijdens de komende begrotings behandelingen proberen om de „afvalli gen” uit hun tent te lokken met moties en amendementen. De regering-De Jong heeft in elk geval één ding mee. In feite voelt niemand iet? voor een nieuwe kabinetscrisis. De radi calen binnen de KVP weten heel goed, dat op dit moment de tijd nog niet rijp is voor een definitieve scheuring. Zij zullen beslist geen pasklare oplossing hebben als dit kabinet valt. De enige mogelijkheid zou dan zijn het uitschrij ven van nieuwe verkiezingen, maar het zal te kort dag zijn om in zo’n geval de kiezer al een nieuwe linkse concentratie als keuzemogelijkheid voor te houden. Het zijn allemaal strikt logische rede naties, die echter niet altijd en ten koste van alles opgaan, doordat in het politie ke spel op een gegeven ogenblik ook de emoties een rol kunnen gaan spelen. Van enige kanten wordt inmiddels op premier De Jong enige druk uitgeoefend om publiekelijk te vertellen hoe de rege ring eigenlijk ten opzichte van de re- cente strubbelingen staat. Dat zou inder daad veel helpen. Wanneer het kabinet duidelijk vertelt, dat het niet bereid is aan te blijven als een brok van de KVP wegvalt, is dat een waarschuwing, die remmend kan werken op eventuele emo ties. Voorlopig zwijgt het kabinet nog. Dat is wel begrijpelijk, want men zal toch eerst de ontwikkelingen binnen de KVP willen aanzien. Deze week zal de KVP-fractie gaan pra ten over de politieke situatie. Het is duidelijk wat het onderwerp zal zijn. Af spraken moeten worden gemaakt over de houding tijdens de komende begrotings- debatten. De radicalen in de fractie zul len moeten zeggen waar het op staat. Men mag rustig aannemen, dat achter de gesloten deuren van het fractiebe- raad harde woorden zullen vallen. De radicalen en partijvoorzitter Aalberse, die lid is van de fractie, hebben wel een appeltje met elkaar te schillen. Het lijkt echter onwaarschijnlijk, dat de fractie zal besluiten het beleid te veranderen. Ook de radicalen zelf zullen willen wach ten tot de partijraad. Voor die tijd im mers weet niemand precies hoe de diver se posities zijn verdeeld. Waarschijnlijk zal het gaan zoals mej. Kessel al vertelde: „Wij hebben ons in de fractie steeds het recht op eigen opi nie in concrete gevallen voorbehouden. Maar ik zie wel de moeilijkheden van ’n dreigende onregeerbaarheid als dit ka binet valt.” In Nigeria heerst sinds mei de oorlogs toestand. Toen heeft het Oostelijke kust gebied, bewoond door een 12 miljoen in woners, grotendeels van de stam der Ibo’s, zich afgescheiden, aangezien het de federale regering van Nigeria te zeer Weinig publiek toonde overigens maar belangstelling voor dit prach tige zomeravondconcert. Enkele bui tenlandse toeristen waren weg van de mooie muziek en uniformen en maakten tal van foto’s, zeker om in vakantie-album. en Wymbritseradeel. ren op de Exmorra-weg. Het dier werd op Zuiderlaan 1 weggehaald en toeft in quarantaine bij zijn jonge baas. de duik in ’t „fetpantsje” wachtte hem anders in Schraard. Een overzicht van de grote brand in het Belgische plaatsje Martelange, nadat ’n Franse tankwagen met 40.000 1. vloei baar gas ut de bocht was gevlogen en ontploft. Volgens de laatste berichten kwamen bij de ramp elf mensen om hetleven, onder wie 4 Nederlanders en dertig mensen gewond. danks de militaire successen. Anderzijds is Londen wel tot deze stap gedwongen, doordat de federale regering wapens heeft kunnen kopen in communistische landen, die er ook een aantal deskundi gen bij gestuurd hebben. De Engelse be langen in dit vroegere Engelse koloniale gebied zijn nog van dien aard, dat Lon den een infiltratie vanuit de communis tische landen helemaal niet prettig vindt. Tito’s bezoek aan het Midden-Oosten, waar hij zich in de crisis heeft ingescha keld, heeft niet bijzonder veel succes ge had, wanneer men het afmeet naar de aanvankelijk door de Joegoslaven ver spreide berichten, dat Tito met een soort compromis in zijn tas liep. Er wordt nu zelfs ontkend, dat er een dergelijk plan was. Voorlopig schijnen toch de radicale elementen in de Arabi sche wereld de boventoon te voeren. Zo was dat het geval op de conferentie van ministers van financiën, economische en dergelijke zaken, die in Bagdad hebben vergaderd over de economische oorlog voering. Irak stelde voor om voor drie maanden alle olie uitvoer stop te zetten, nu gebleken is, dat het beperkte olie- embargo Amerika, Engeland en West- Duitsland geen druppel olie minder heeft opgeleverd. Andere plannen spraken van een stop zetting van alle handel met Westelijke landen, die Israël materieel of moreel hadden gesteund, en Algerije wilde alle tegoeden van de Arabische landen van Londen naar elders overbrengen, terwijl er ook van nationalisatie en onteigening van de in Engels bezit zijnde aandelen van de oliemaatschappijen werd gespro ken. Zeer radicale klanken, waarvan vooral Saoedi-Arabië en Koeweit zo wei nig wilden horen, dat de ministers op het gestelde uur geen overeenstemming over de maatregelen konden nemen. Voorlopig lijkt het meer kruitdamp van losse flodders, hoewel men de mogelijk heid niet mag uitsluiten, dat de radicale groep in de wens het Westen te treffen en de conservatieve krachten in de Ara bische wereld te benadelen, tot besluiten zal komen, die tegen het gezonde ver stand indruisen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1