De Friese Marrekrite 10 jaar Dringende oproep 6aDeSkroap ós hjoed to slzzen I I I I I I I I I f hark en sjoch 1 f I I Fraai voorbeeld van recreatievoor- ziening buiten de dichtbevolkte delen van ons land r 106e JAARGANG No. 67 DINSDAG 29 AUGUSTUS 1967 8 Fan de Martinytoer STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum 8 o t Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Even Tot ziens, dit was Hark en Sjoch I Hwat hat LIFT VOOR 94 JARIGE Bolswarders, let op Uw saek! Ik reken op Uw goed burgerschap! i. Plaknam. ynw. ’67 2. (Foto Mol) Tj. de J. )OOOOQOOQOOQOOOOOOOQOOQOOOQQQOOOOOQOOO( OOOOO1 Wergea Nij-Beets 1517 1541 1449 1596 In oare registraesje fan hwat by it iene doarp heart en hwat by it oare. Sa hat Dantumadiel yn 1967 de nam- me Broeksterwald mei 1107 ynwen- ners, mar yn 1962 komt dy namme net foar, dus wiene dizze minsken by oare doarpen yndield. Men hat dus de doarpsgrinzen forlein. De ynfloed fan in biskieden yndus- tralisaesje. Dit kin men merkbite by Bakhuzen-Drylts en Marrum. 1507 1614 1600 1666 1731 1763 1837 1846 1874 1895 1915 1988 1523 1705 1697 1530 1510 1863 1760 1899 1958 1938 1693 1867 plotseling stopte, ontstond even voor bij de sluizen op Kornwerderzand ’n kettingbotsing, waarbij drie auto's werden beschadigd. Een Duitse dame uit Friedrichwil- helmshütte de laatste in de file, stop te te laat en reed op een kleine Mor ris van de heer E. Vister uit Stip hout, die tegen een Mercury van de heer J. H. Steenberg uit Groningen werd gedrukt. De Morris was mores en wend voor en achter vrij ernstig beschadigd, ze kon niet meer rijden. De beide ande ren konden hun reis vervolgen. Dorpsfeesten treffen aan de lopende band fraai weer. Vooral de optoch ten doen het met groen en bloemen versierd heel erg goed. Deze week al weer een leuke foto in de krant. De eer valt nu te beurt aan Kubaard. Prijsvraag. In dit verband herinne ren we nog even aan de prijsvraag door de KFFB uitgeschreven voor de mooiste wagen met een titel of frag ment uit een KFFB-boek. Prijzen f100,- en f 50,-, deels in de vorm van boekenbonnen. De foto’s van deze wagens dienen opgestuurd vóór Ï5 oktober aan Hid Heroplantsoen no. 1. Gevraagd werd of men ze terug krijgt. Inderdaad, na de jury-beoordeling en prijstoeken ning. St. Joris en de draak. Dezer dagen vervoerde P. Horjus autodienst Gro ningen goederen bestemd voor St. Jorisstraat 10, Bolsward. Even na zien op de plattegrond. Deze straat stond er echt nog niet op. Na enig zoeken bleek het te moeten zijn St. Jansstraat 10. Harich Mirns Nijemardum Aldemardum Rüchhuzum Rys Sondel Wyckel de neiste omkrite mei bygelyks it doarp: Wommels, dat yn in gemeente leit, dy’t allegedurigen sakket. Mar Wommels groeit jit Uitgave: A, J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Wytmarsum Seisbierrum Ikkerw&ld Drylts Balk Donkerbroek Minnertsgea Garyp Ferwert Dronryp Moarmwald Holwert Der binne boeken, hwerfan de bin it béste die! is 243 31 59 15 18 4 29 79 Meer dan 2000 bezoekers kwamen in Jorwerd kijken naar de opvoering van het openluchtspel „De helt fan Waterloo”. Nog nooit zoveel. Door ’t mooie weer en. door de reputatie die Jorwerd op dit gebied geniet. Zaterdagavond sloot de tentoonstel ling de wekelijltse kas af met daarin het entreegeld van 6721 bezoekers. Nog tot 9 sept. heeft ieder de tijd om de 7000 bezoekers vol te maken. Dit moet zeker kunnen. Er zijn ten slotte 9000 inwoners. —16 —91 —97 136 221 —100 77 —53 —84 -43 222 121 Bols wards Nieuwsblad Maar bij plannen maken alleen kan het niet blijven. Een volgende stap is dan. ook het veilig stellen van de benodigde gronden. Weliswaar bieden streek- en gestemmingsplannen een garantie, dat voor de recreatie bestemde gebieden niet voor andere doeleinden worden gebruikt, maar wil men er metterdaad iets onder nemen dat in de plannen past dan zullen de gronden in vele gevallen in eigen dom verworven moeten worden. Ook in deze grondverwervingskosten wordt door het ministerie van C. R. M. subsidie verleend. Van geheel ander karakter dan de Ve- luwe is „De Marrekrite”, een ring van meren. Hier een recreatieschap met als doel ,,’t samenwerken ter behartiging van de be langen van de watersport en van andere vormen van recreatie op en aan de wa teren in de provincie Friesland”. „De Marrekrite”, die 1 september a.s. zijn 10-jarig bestaan viert, ziet zich jaar op jaar ook voor een groter aanbod van recreatie-zoekenden geplaatst. Illustra tief in dit opzicht is, dat in de afgelo pen 5 jaar het aantal pleziervaartuigen dat op een elftal punten in het meren gebied werd geteld, verdubbelde. De to- taaltelling kwam van 15.919 op 30.845. Ook hier in Friesland gaat men plan matig te werk. Daarbij is sedert kort het stramien waarop gewerkt dient te worden de eind 1966 door het provin ciaal bestuur van Friesland uitgegeven structuurschets voor de recreatieve ont wikkeling van het Friese merengebied. Inmiddels had „De Marrekrite” reeds geruime tijd een aantal plannen in uit voering, waarvan misschien wel het meest markant voor dit waterland is het z.g. baggerplan. Een plan, dat voor ziet in het uitbaggeren en op diepte brengen van een groot aantal vaarten, die in de loop van de tijd door de be roepsvaart niet meer werden gebruikt, maar die als verbindingen tussen de meren en de watersportcentra voor de recreatie van groot belang zijn. Reedes vele jaren wordt aan de uitvoe ring van dit plan gewerkt en het mi nisterie van C.R.M. draagt met 50 subsidie in de kosten bij. Zo konden bijvoorbeeld de Kromme Ee, de Luts en de Joustervaart worden ver beterd. Een ander plan van „De Mar rekrite” dat jaar op jaar verder wordt afgewerkt, is dat van het inrichten van ligplaatsen voor de watersport. Bijzon der fraai kwamen tot stand in gebieden van de vereniging voor natuurbescher ming „It Fryske Gea”, bijv, op eilanden en oeverstroken in de omgeving van ’t Princenhof en de Oude Venen bij Eer- newoude. Reeds 42 ligplaatsen zijn door „De Mar rekrite ingericht. Men kan ze herkennen aan de witte meerpaaltjes en de blauwe aanduidingsborden. Ook in de kosten van deze ligplaatsen heeft het ministerie van C.R.M. in belangrijke mate bijgedragen en. het laat zich aanzien, dat dat nog voort zal gaan. En door de verbetering van vaarwegen èn door het maken van aanlegplaatsen wordt het Friese merengebied optimaal ontsloten voor de recreatie. In dit ver band dient ook het verbeteren en inrich ten van jachthavens te worden genoemd. Sedert 1962 is door het ministerie van Economische Zaken in de kosten daar van bijgedragen en wel in die van de havens te Sneek, Terhorne, Lemmer, Workum en Makkum. Daarenboven sub sidieerde dit departement in de aanleg van een zestal toeristische centra. Afzonderlijk kan nog genoemd worden Geachte stadgenoten, een aantal studenten aan de Rijks Hogere Land bouw Technologische School in (Bolsward v/h de Zuivelschool) is er na alle mogelijke pogingen niet in geslaagd een kosthuis te vinden. ynw. ’62 winst of verlies 68 —55 Mannen. In Baarderadeel waren vol gens de statistieken oudejaars nacht 66 „mannen” van nog geen jaar oud. Vrouwen van 0 jaar waren er 41. Dat wordt later geen toer om „aan de man” te komen. Tot aan het 40e jaar zijn de mannen vrijwel steeds veruit in de meerder heid, vooral in de huwbare leeftijd. Bij de 20-jarigen is de verhouding bijv. 47-36, bij 21 jaar 36-28; bij 22 jaar 49-28, bij 23 jaar 41-30, bij 24 jaar 35-23. Hej; ziet er bedroefd uit voor de jongens. Lichtpunt. Er is ook een lichtpuntje hier en daar. Meisjes van 6, 14, 16, 18, 30 en 40 jaar zijn ineens in de meerderheid. Boven de 40 wordt dit regel en toont het zwakke geslacht zich ineens sterk. Boven de 95 zijn er bijv. 13 vrouwen en „maar” 4 mannen. Ze kunnen te kust en te keur gaan. Het spoor van Bozum. Daarover meer nieuws elders in dit blad. De eerste aanmeldingen kwamen intussen reeds binnen. Wij rekenen op alle oud-Bo- zumers. Het Heechhout schiet flink de hoog te in. Trouwens vrijwel alle werk vlot met dit mooie weer bijzonder goed. Er is geen regenverlet. Alleen de parapluzaken hebben ’t zwaar. Kettingbotsing. Doordat een auto uit de file, rijdende richting Den Oever 4. De ynfloed fan it forens-wêzen. Om Ljouwert en Drachten hinne, binne doarpen, dy’t in diel fan de stêdsbi- wenners wol oanlüke. By Ljouwert sjogge wy dat yn de groei fan Stiens en Hurdegaryp, mar ek yn Goutum, Lekkum en Wurdum, by Drachten is it binammen Opeinde (De Pein) dat hjirfan profiteart. It doarp Ysbrechtum skynt by som mige Snitsers dy funksje üt to oefen jen en Hjelbeam by Harns. Beetster- sweach is wakker opfleure troch de yndustrialisaesje fan Drachten en sa binne der grif wol mear foarbylden. 5. It sterker wurden fan de sintrom- funksje yn in streek. De moderne minske is net mear tofré mei bakker slachter, hy hat mear bihoeften en siket dy op. Dat jildt foar it ünder- wiis, sounheitssoarch, lésseal, swim- skoalle, restaurants en hotels, spe- siael-saken, ütfleringen, konserten en al sa mear. Yn in plattelAnsgemeente kinne dizze dingen net yn elts doarp komme en mear en mear lükt it greatste of fleurichste doarp dizze dingen nei him ta. Wy sjogge dat yn Tige düdlik is dit forskynsel yn in ge meente as Gaesterlan. Bakhuzen groeit hjir troch de firma Mous, mar oars min dert it tal minsken dêrre. Yn de léste fiif jier is it sa gien: fan 907 nei 644, forties 188 nei 157, forlies 577 nei 518, forlies 860 nei 845, forlies 208 nei 190, forlies 302 nei 298, forlies 490 nei 461, forlies 841 nei 762, forlies Sjuch, it wjerljochtet zei de 94-jari- ge mej. Yfke Schuurmans in de Hen drik Nanneshof. Er werd 'een flits- foto van haar gemaakt. Hark, met stil gezoem, nauwelijks hoorbaar, ging het hierna liftend naar beneden. De nieuwe lift was in ge bruik genomen. Anders moest mej. Schuurmans worden gedragen, trap op, trap af. Baas en boven baas. Dachten we het niet? Daar kwam reeds een zonne- bloemmelding van 3.35 meter. Men moet gewoon op een trap staan om er aan te ruiken. De bloem is te be wonderen in Mariënpoort no. 8 bij de familie Griepink. Klapband. Een paar jongens, stoer op de brommer gezeten, passeerden het dorp Hichtum, genietend van al het schoon dat men onderweg waar neemt. Helaas, even buiten het dorp over de brug werden zij uit het zadel gesmeten door een klapbanu en kwa men ze hardhandig in aanraking met moeder aarde. Maar het liet zich ge lukkig nogal goed aanzien, later werd de brommer al duwend en sjouwend in de richting Bolsward voortbewogen. Dierenbescherming? Nee, dat bleek het niet te zijn. Een jongeman, logee afkomstig uit dl randstad Holland, meende met de luchtbuks op vogels en waterwild te mogen schieten in onze wijde Fries landen, doch werd door een der dorpsbewoners er op gewezen, dat zoiets niet toelaatbaar is. de steun die de Cultuur-Technische dienst verleent bij het uitvoeren van ruilverkavelingen in het Friese meren gebied. De moderne ruilverkaveling houdt rekening met de recreatieve mo gelijkheden van het te verkavelen ge bied. Zo zullen bijv, de ruilverkavelin gen Eernewoude, Garijp-Wartena en Akmarijp belangrijke voorzieningen voor de recreatie opleveren. Ook in de kosten daarvan zullen de ministeries van Eco nomische Zaken en van Cultuur, Recre atie en Maatschappelijk Werk het no dige bijdragen. Er zou nog veel meer kunnen worden verteld over de ontwikkeling van de Ve- luwe en „De Marrekrtie”; wat wij hier slechts wilden, wat een indruk geven van het enthousiasme waarmede in ver schillende delen van ons land wordt ge werkt om de Nederlander in zijn vrije tijd mogelijkheden te bieden om te ge nieten van de vreugde in het buiten leven. Recreatieschappen zijn als het ware ver enigingen van gemeenten dikwijls met deelneming van het provinciaal be stuur die het deel van hun bevoegd heden dat verband höudt met de recre atie, hebben overgedragen aan het be stuur van het „schap”. De gemeenten verenigen zich dus om gezamenlijk het nodige te doen en tot stand te bren gen. Een dergelijk recreatieschap stoelt op een wet: de Wet Gemeenschappelijke Regelingen. Het is een publiekrechtelijk orgaan. Tot de grootste recratieschap- pen in ons land behoren de Recreatie- gemeenschap Veluwe en het Recreatie schap voor het Friese Watertand „De Marrekrite”. In de Recreatiegemeen- schap spelen niet minder dan twintig gemeenten en de provincie Gelderland samen en in De Marrekrite negentien gemeenten en de provincie Friesland. Eerst dan naar de Veluwe, een van de traditionele recreatiegebieden van ons land, ook één van de drukst bezochte gebieden. Geen wonder, want het is ge- makkelijk bereikbaar voor de miljoenen uit het dichtbevolkte Westen, die er in het bijzonder de weekends en vakanties op uit trekken. Juist die door de moto- risering zo toegenoómen trek is er oor zaak van, dat de Veluwe niet op zijn oude glorie kon blijven teren, maar het nodige moest doen om de stromen va kantiegangers en weekendtoeristen op te vangen. De recreatiegemeenschap heeft deze taak met veel energie ter hand genomen en geeft daarmede ook uitvoering aan de gedachten die op rijksniveau leven ten aanzien van de Veluwe. Die gedachten zijn: dat de Veluwe met randmeren en Ve- luwezoom gezien moet worden als park- en watersportgebied van na- 3. De ynfloed fan de rekreaesje. Düd- like foarbylden dêrfan binne Hol- lum en Nes op AmelAn, fierder Waidsein en Wjergea en grif yn mear of mindere mjitte ek oaren. Abonnementsprijs f 3.25 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag De burgemeester van Bolsward, J. M. A. Mulder. en Wymbritseradeel. Het zal U nog wel bekend zijn, dat een aantal jaren geleden al het mogelijke is gedaan deze school, „onze school” tot een goed opleidings instituut te maken voor een groot aantal jongelui, die een taak zullen vinden in de zuivel- en conservenindustrie. Dit opleidingsinstituut omvat evenwel niet alleen de school, maar hierbij moeten ook worden gerekend goede en voldoende pensions voor de studenten. En dit laatste is ook een zaak van de gehele gemeenschap Bolsward. i Zaterdagmorgen 10 uur: De 94 jarige mej. IJ. Schuurmans, geb. te Ooster- littens, knipt hier het lint door om daarna als eerste officieel de lift in ge bruik te nemen. Beneden gekomen werden haar bloemen overhandigd door mevrouw LunterStoop, die namens het bestuur met de heer Eerdmans aan wezig was. De lift is gebouwd door fa. Brinkman van Alkmaar in de Hendrik blanneshof. Het is een 4-persoons lift, die voor het huis erg gemakkelijk is. Fa. Fransen leverde de ombouw, Fa. Mooi de elektrische installaties, Fa. Et- tema het schilderwerk en een en ander geschiedde onder het arch, bureau Van der Zee, Beijert en AJting. Alle bewoners waren van de officiële inge bruikname zoveel mogelijk getuige. De directeur, de heer M. de Boer en diens echtgenote spraken vooraf inleidende woorden en brachten daarbij vooral dank aan de vlotte gang van zaken. f &I.I.I.M.I.I.H De groep fan doarpen en stedtsjes tus- ken 1000 en 2000 ynwenners jowt winst en forlies, mar it forlies is hwat greater as de winst. Men kin sizze: as der neat bysünders is, sakje dizze plakken yn yn- wennertal. Dit bysündere is yn ünder- skate gefallen ek wol nei to gean, mar net altyd. De wichtichste oarsaken bin ne to finen yn: mar it sintromplak Balk Is yn deselde jierren klommen fan 1510 nei 1731. De hiele gemeente is sakke mei 148 minsken mar it haedplak koe biskieden groeije. Us algemiene yndruk is, dat de doarpen tusken 1000 en 2000 minsken yn it alge- mien op de grins lizze fan groei of for lies. Binne der gjin bysündere faktoaren sa as wy hjir boppe neamden, dan kinne hja net botte optimistysk wêze oer har takomst. Dat wize de feiten üt, al hoe graech wy it oars winskje soene. tionale en regionale betekenis; dat bij de ontwikkeling van de vakan- tierecreatie het accent dient te leg gen op de sanering en/of uitbreiding van bestaande voorzieningen; dat meer aandacht geschonken moet worden aan de voorzieningen voor de dagrecreatie; en dat daarbij gestreefd moet worden naar een zo groot mogeljjke verscheidenheid. Het zal duidelijk zijn, dat bij het ont wikkelen van een dergelijk beleid in het bijzonder de planmatigheid aandacht verdient. In het kader van de ruimte lijke ordening is door het provinciaal bestuur van Gelderland dan ook een z.g. facetstreekplan voor het natuurbehoud en de recreatie voor de Veluwe vastge steld. Daarin is aangegeven, welke de len in het bijzonder gespaard dienen te worden in verband met hun landschap pelijke waarde en welke gebieden zich in het bijzonder lenen om (verder) ont wikkeld te worden voor de recreatie. Als men nagaat dat de Veluwe met zijn 80.000 hectare aaneengesloten bossen en woeste gronden en een totale ruimte van 200.000 hectare de grootste recreatie- streek in zijn soort in Noordwest-Euro- pa is, zal het duidelijk zijn, dat de re creatiegemeenschap bij het uitwerken van haar plannen, afgestemd op het fa- cetstreekplan, voor een zware taak is gesteld. En plannen maken kost geld! Meer dan de in vrolijke vakantiestem- ming zijnde kampeerder, of de van het landschap genietende toerist wel denkt. De regering hecht echter grote waarde aan die plannen, en het ministerie van C. R. M, waarvan de recreatiegemeen schap een goede „klant” is, draagt dan ook in belangrijke mate bij in de plan- kosten. LEIT HJIR SAHWAT DE GRINS? De oare kears seagen wy de bifolkings- oantallen fan de doarpen en plakken fan 1000 oant 1500. Wy komme nou oan de groep fan 15002000. Dit tal is folie minder great, hjir komme se: Mag ik daarom in het belang van Bolsward een DRINGEND BEROEP doen op een ieder, die qua woonruimte en huiselijke omstandigheden in staat is huisvesting aan een student te verlenen. U kunt zich daarvoor opgeven bij de heer K. Falkena of aan mijzelf! In de radioruhriek „Mens en Samenleving” van 19 augustus 1967 sprak hierover de heer B. M. van Griethuysen, hoofd van de hoofdafdeling Openluchtrecreatie bij het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, die reeds eerder vertelde over recreatievoorzieningen, die in de dichtbevolkte delen van ons land worden voorbereid en in ontwikkeling zijn. Het ging ditmaal over een paar gebie den die niet omsloten worden door onze grote bevolldnigscentra, maar die óf door hun natuurlijke gesteldheid al sinds jaar en dag voor velen aantrekkelijk zijn, óf de laatste tijd aantrekkelijk zijn gemaakt door nieuwe voorzieningen. De aan dacht werd speciaal gevraagd voor twee gebieden, waar het bestuurlijk beleid op het gebied van de openluchtrecreatie is gelegd In handen van zogenaamde recreatieschappen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1