Verdrag tegen verspreiding van kernwapens De Kamer debateerde over Vietnam BaDeSKPoar hark sjoch Arabische topconferentie zonder Syrië en T06e JAARGANG No. 68 VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1967 Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindetoopen, Wonseradeel, Workum Hwat hat Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS I 1. 2. Controle. 3. heer U. Nijland te ’s-Gravenhage Bezwaren. Winst KVP-radicalen. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. I Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Minister Luns (Buitenlandse Zaken) heeft deze week in Den Haag een onder houd gehad met de Amerikaanse ambassadeur, William Tyler. De Nederlandse bewindsman heeft geprobeerd de Amerikaanse diplomaat duidelijk te maken wat nu eigenlijk precies de bedoeling was van het Tweede Kamerdebat, vorige week, over Vietnam. Gemakkeiyk heeft minister Luns het daarbij n*et gehad. Ook al had William Tyler een groot deel van het Kamerdebat bijgewoond, de ambassa deur zal er waarschijnlijk maar weinig van hebben begrepen. Het enige concrete resultaat van het Kamerddebat was een motie, die door de regeringspartijen (KVP, ARP, VVD en CHL') unaniem werd gesteund en dan ook met 77 tegen 54 stemmen werd aangenomen. Koning Constanten van Griekenland heeft de arm om de schouder van koningin Anne Marie geslagen op het terrein van de Koninklijke Cana dese Jachtclub. De koning is hier aanwezig voor het wereldkampioen schap zeilen in de Drakenklasse. Links prinses Irene, zuster van de koning. Froast yn septimber in sêfte desimber De Bolletongersdei is dit jaar op don derdag 5 oktober. Noteer het even. Er komt een leuk programma met oude en nieuwe punten. Het wordt spannend en het wordt hip. Arabische top conferentie. In de motie wordt de Nederlandse re gering gevraagd er bij de Amerikaanse op aan te dringen de bombardementen in Vietnam te staken om daardoor een gunstig klimaat voor onderhandelingen te verkrijgen. De motie drukt verder het verlangen uit, dat het (communis tische) Nationale Bevrijdingsfront in Z.- Vietnam als zelfstandige onderhande lingspartner wordt erkend. De motie nodigt de Nederlandse regering tegelij kertijd uit om via de beschikbare kana len een beroep te doen op Noord-Viet- nam en de Vietcong en ook bij hen aan te dringen op vermindering van de oor- logsactiviteiten Het is nogal vreemd gegaan met deze motie. Aanvankelijk wilden alle grote partyen, dus ook de oppositie, met een gezamenlijke uitspraak komen. In het ontwerp voor deze motie werd duidelijk gesteld, dat Amerika de bombardemen ten zou moeten staken zónder tevoren voorwaarden te stellen aan Noord-Viet nam. Minister Luns riep, zodra hij van dit plaa-hoórde, enkele vertegenwoordigers van de grote partijen bij zich om te ver tellen, dart dit hem toch wel te ver ging. De woordvoerders van de Partij van de Arbeid en D’66 bedankten voor het ge sprek. Terecht vreesden zij, als zij op de uitnodiging van de minister zouden ingaan, zich veel te veel gingen binden. In de door de regeringspartijen inge diende motie is de clausule over de voor waarden geheel verdwenen. De socialist Ruygers wees op deze in zijn ogen wat merkwaardige verdwijning. De Anti-Re- volutionaire woordvoerder Boertien hielp De pauw, die door familie De Vries op de slaapkamer werd gevangen was (daar?) kennelijk op zoek naar zijn vrouwtje. Dit was ook voortvluchtig en kreeg huisarrest by de familie Ke telaar. Het pauwenechtpaar was van de heer S. de Vries aan de Nieuw- markt. Toegelaten tot de Rijkszuivelschool o.a. N. J. Popma te Bolsward. De omzet van bier met 75 vermin derd. Alles wordt duurder, behalve leeuwen, tijgers en olifanten. In Engeland zijn de prijzen reeds 80% gedaald. Men kan nu al een heel behoorlijke leeuw krijgen voor 120 gulden. Het afleveren en daarmee verband hou dend vervoer van houtskool verboden. Abonnementsprijs t 3.25 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A J. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) le week september 1917 De ütsetter. De skotsploech heeft gisJ ter het wekelijks optreden besloten. Er waren de traditionele toespraken, bloemen en het zingen van het Fries volkslied. Steeds troffen de skotsers mooi weer, maar nu wordt het herfst. De r is in de maand. Bolswards Nieuwsblad Slecht volgen. Een stuk of vier jon gens van Baard ongeveer 11-13 jaar, vonden het kennelijk „leuk” om de onrijpe peren en appels van de bo men te scheuren en de boompjes leeg schudden. Eetbaar waren de harde vruchten niet. Het was louter ver nielzucht. Waarschuwingen van oude mensen werden genegeerd. Niet erg fatsoenlijk jongelui, om eigen dorps- bezit te roven. - In het zilver. Mevr. G. Kooi-Dijkstra was een kwart-eeuw werkster bij de fam. de Vries, de Burgwerder win kelman. Zoiets mocht wel in de krant vond men. Welnu, daar staat het, zwart op wit. De Ned. Protestantenbond wil het 400- jarig jubileum van de kerkhervorming passend vieren met de oprichting van een gemengd koor onder leiding van de heer A. Alt. Nu het toch over de radicalen gaat niet ten onrechte de belangrijkste poli tieke ontwikkeling van dit jaar genoemd de KVP-radicalen hebben het afge lopen weekeinde een niet te onderschat ten winst geboekt. Tijdens een speciale vergadering van het KVP-bestuur in ’t Romme-instituut te Baam heeft de be houdende groep in de KVP (onder aan voering van de heren Aalberse en Schmelzer) bakzeil gehaald en demon stratief plaatsen ingeruimd voor de ra dicalen. Men had daarvoor eerst een danige schok te verwerken gekregen: de vice-voorzitter van de KVP, de heer In de boot. Verleden week zaterdag hebben de Makkumers meegedaan aan de roeiwedstrijden in Harlingen. De gespierde vissermannen wisten zich evenals verleden jaar weer in de prijzen te roeien. Première. Groot nieuws voor de Bol letongersdei. De Fryske Krite komt met de première van „It Erfskip”. Dat loopt storm. Het is een mooi stuk (en er is „dounsjen nei”) Na jarenlange onderhandelingen, door grote pauzes onderbroken, zijn Amerika en Rusland er nu in geslaagd overeenstemming te bereiken over een ontwerp voor een verdrag, dat de verspreiding van kernwapens buiten het groepje landen, dat deze wapens al bezit, wil voorkomen. Beide landen hebben bij de ontwapenings commissie van de Ver. Naties, die over deze kwestie in Genève vergadert, afzon derlek een gelijkluidend verdragsontwerp ingediend. Het was voor Rusland pro pagandistisch biykbaar te moeiiyk om het ontwerp samen met Amerika in te dienen. De skotsers hebben overigens wel successen geboekt, in Portugal, maar ook in Bolsward zelf en omgeving. Zo juist nog een telefoontje uit Wom- mels gehad: „Vooral in de krant zet ten, dat „tige by tige” wie!” Een leuk complimentje. Goed voorbeeld. In Baard staan langs de openbare rijweg een aantal mooie vruchtbomen in de berm, eertijds ge plant door de schooljeugd op initia tief van de dorpsman Hielke Broer- sma te Baard. Cum laude. Muziekkorps en drum band „Hallelujah” van Makkum kwa men met het hoogst aantal punten uit de bus bij de marswedstrijd in feestend Exmorra. Ze zijn hiermee opnieuw bezitter geworden van de wisselprijs. Afscheid. De heer L. Mol nam af scheid van de marktcommissie. Vele jaren behartigde hij ijverig en trouw de belangen van de pluimveesport. Een ingewikkelde verklaring, maar het volgende is toch wel duidelijk. De radi calen worden niet meer, zoals voorheen, berispt omdat zij een handtekeningen actie hebben gevoerd. Zij mogen, ook buitten de partij, gerust hun doelstellin gen verkondigen. Ook is er geen sprake van, dat de radicalen worden verwijderd uit de gespreksgroep van KVP, ARP en CHU. Belangrijkste winst voor de radi calen is wel, dat zij nu officieel zgn er kend als de tegenspelers van het partij bestuur bij de komende KVP-gesprek- ken over partijhervorming. Duidelijk is ook, dat het partijbestuur het afgelopen weekeinde niet heeft ge praat over de politieke doelstellingen van de radicalen. Alleen over de werk wijze. Dat is ook niet zo erg. Over de politieke doelstellingen zal vóór decem ber nog wel het nodige worden gezegd. De heeft de gemeente Hindeloopen een com plete Hindeloper kamer aangeboden be nevens een oud-Hindeloper museum op voorwaarde, dat de gemeente voor een gebouw moet zorgen en het geschonkene moet verzekeren voor f 100.000, De Zuiderzee vol kwallen (weekdieren van 1—10 pond). De bot gaat voor de monsters vluchten. De landen, die het verdrag zullen onder tekenen, verplichten zich, wanneer zy geen kerftwapenen bezitten, deze niet te vervaardigen of te kopen. De landen, die wel kernwapenen bezitten, verplich ten zich deze wapenen niet aan andere landen te leveren. Bepaald wordt ook, dat het verdrag in geen enkel opzicht inbreuk mag maken op de vrijheid van de niet-nucleaire landen om kernenergie voor vreedzame doeleinden te gebruiken. Iedereen beseft, dat de kern-energie een belangrijke energiebron voor de toe komst zal worden en dat de studie van de kernfysica voor het wetenschappelijk bijblijven noodzakelijk is. Tippelaars. Naar wy vernemen gaan op zaterdag 9 september een aantal dames van de gymn.ver. „D.E.S.” en een damesvolleyoal-team deelnemen aan de Airborn-wandeltocht in Arn hem. Wandel mee. Mocht u ook nog mee willen wandelen door deze prachtige bosrijke omgeving, loopt u dan even langs de leider, de heer H. D. Jan- sma, C. Lenigestraat 4 en deze re serveert voor u een plaatsje in de touringcar. Ontgroening. In verband met de ont- groeningsperiode van de Technologi sche School in Bolsward zal er van avond door de adspirant-leden van „Reholitas” iets aangeboden worden aan de burgemeester van Bolsward, de heer J. M. A. Mulder. Deze „stunt” heeft de volledige me dewerking van de burgemeester, wel ke het aangebodene op het bordes van het stadhuis in ontvangst zal ne men. Deze plechtige ontmoeting tus sen de „klooien” en de bevolking van Bolsward zal opgevrolijkt worden door een speech van de burgemeester en een klooi. Een en ander zal vrijdagavond om 8 uur ’s avonds plaats vinden, ten einde zoveel mogelijk burgers van dit evenement mee te laten genieten. De voorbereiding van het beraad over de partijvorming in de partij raad (op 8 en 9 december) zal door alle betrokkenen in alle openheid worden gevoerd binnen het ruime, door de party geboden kader. Het partijbestuur zal bevorderen, dat mogelijke alternatieven voor de partijvorming tijdig worden om schreven. Het staat vanzelfspre kend iedere eventuele stroming of groep van leden van de KVP vrij ook buiten partijverband blijk van eigen opvatingen te geven, waarbij ’t partijbestuur er unaniem van uitgaat, dat dit zal geschieden in een loyale en openhartige com municatie met de partijorganen. Het gesprek van ARP, CHU en KVP, in eerste instantie gericht op een onderzoek naar een eigentijdse in houd van christelijke politiek zal van KVP-zyde in constructieve geest worden voortgezet.” hem uit de droom. Deze vertelde, dat het gevolg was van het gesprek met minister Luns. Verwijten wees de AR- spreker overigens van de hand door de socialist van „demagogie” te beschuldi gen. „Men kan nu eenmaal niet na zo’n vertrouwelijk gesprek alle gegevens op tafel leggen,” zei de heer Boertien. Minister Luns wist overigens later heel handig de indruk weg te werken als zou de motie van de regeringspartijen een knap stukje afgesproken werk zijn. Hij deed namelijk nogal boos over de motie en gaf de indruk verrast te zijn. De minister liet zelfs weten „helemaal niet zeker te weten of hij de motie wel kon uitvoeren”. Deze laatste uitspraak zorgde nog voor de nodige verwarring. Ogenblikkelijk riep men in kringen van de oppositie, dat de minister de grenzen van het staatsrecht overschreed. Hij had de op dracht van de Kamer, neergelegd in de motie, maar te aanvaarden. En daar mee basta, aldus deze klacht. Die niet helemaal g grond was. Een minister heeft het volste recht een motie naast zich neer te leggen. Mits hij dat maar vertelt. Dan ligt het aan de Kamer wat er verder gebeurt. De Kamer kan bij voorbeeld de vertrouwenskwestie stel len en zeggen „U hoeft de motie na tuurlijk niet uit te voeren, maar dan ver zoeken wij U wel als minister ontslag te nemen.” Van een dergelijke reactie was echter; geen sprake. De regerings partijen lieten de aarzeling van de mi nister maar voor wat die was. Het unaniem aanvaarden door de rege ringspartijen van de zwakste van de twee moties zal voor de nieuwste re bellen in de vaderlandse politiek, de christen-radicalen, geen gemakkeiyke zaak zijn geweest. Terwyi de Kamer debatten over Vietnam nog aan de gang waren, stuurden de christen-radicalen de mensen van KVP, ARP en CHU, die hun partijen een wat vooruitstreven der gezicht willen geven een tele gram met de volgende tekst: „De werk groep van christen-radicalen uit ARP, CHU en KVP, in Amsterdam bijeen, doet een ernstig beroep op alle leden van uw fracties een uiterste poging te doen nu reeds een grote overeen stemming is bereikt te komen tot een eensgezinde uitspraak van de grote par tijen over Vietnam. Daarbij mag er geen misverstand over bestaan, dat alle leden van uw fracties akkoord gaan met de interpretatie, dat het beëindigen van de bombardementen op Noord-Vietnam on voorwaardelijk behoort te zijn”. Een verzoek, waaraan zoals uit het bo venstaande inmiddels wel duidelijk is geworden, geen gevolg is gegeven. Er is zelfs een levensgroot misverstand of de regeringspartijen het met dat „on- voorwaardelijke” eens zijn. Ondanks het telegram hebben ook de radicalen in de Kamer de zwakkere motie gesteund. Een verklaring daarvoor is eenvoudig ze zullen er weinig behoefte aan heb ben gehad de verwarring nog te vergro ten door zich van de motie af te keren maar daardoor nog niet vooi iedereen gemakkelijk te aanvaarden. Zoals nader hand al in commentaren is gevraagd: „Wanneer gaan de radicalen zich ook in de Tweede Kamer radicaal gedra gen?” Suiker-, eiwit-, nieren-, blaas-, huid-, urine- en vele geheime ziekten (ontste king, vernauwingen) onmacht, verstop ping, bloedarmoede, aambeien, hoest, bronchitis, astma, jicht, zinking, zenuw pijn vinden volkomen genezing door planten-uittreksels van Dr. Damman. en Wymbritseradeel. Leraren en onderwijzers dienen er met het opgeven van huiswerk op te reke nen, dat het licht in de woonkamer schaars is. Van der Gun, steunt optreden en doel-* stellingen van de radicalen. Een zorgvul dig bewaard geheim, dat op het juiste moment, wlak voor de bestuursverga dering, wereldkundig werd gemaakt. Na afloop van de vergadering van het KVP-bestuur werd de volgende verkla ring uitgegeven; „Het partijbestuur van de KVP heeft een discussie gevoerd over de huidige situatie binnen de partij. Ofschoon in de vergadering niet alle verschillen van mening over de prudentie, die door de initiatiefnemers van het adres van KVP- radicalen en de reactie daarop van de partyieiding is betracht, kon worden weggenomen, kwam het partijbestuur in eensgezindheid tot de volgende con clusies: In Khartoem, de hoofdstad van de Soe dan, zijn dinsdag de staatshoofden van de Arabische landen bijeen gekomen om zich te beraden over de verdere gang van zaken in het Midden-Oosten. Op deze conferentie zal de strijd voor namelijk gaan tussen de extremistische revolutionaire landen (zoals Syrië, Al gerije en Irak, die het Westen, dat Is raël heeft geholpen, de economische oorlog willen verklaren en van geen compromis met Israël willen weten) en de gematigde landen (zoals Jordanië, Saoedi-Arabië en Tunesië, die niet al leen de banden met het Westen niet wil len verbreken, maar die bovendien een zekere neiding vertonen om op de een of andere manier tot een blijvende re- Jemen. Nasser, wiens leiderspositie een zware klap heeft gekregen, houdt zich erg op de vlakte. In eigen land heeft hij te kampen met een extremistische vleugel en hij geeft zich liever niet bloot. Een erkenning van zijn verzwakte positie is echter wel, dat hij in Jemen vrede met Saoedi-Arabië, zijn grote tegenspeler, heeft gesloten. Het twee jaar oude ver drag van Djeddah, dat nooit is uitge voerd, is weer uit de kast gehaald en wat gewijzigd. En wel zodanig, dat Egyptische troepen zelfs in de over gangsperiode tot het referendum in Je men niet aanwezig zullen zyn, maar vervangen zullen worden door Algerijn se, Tunesische en Soedanese troepen. geling van de toestand in het Midden oosten te komen). President Bourguiba van Tunesië gaat in dit opzicht in het openbaar het verst door zijn verklaring, dat de Arabische landen moeten erkennen, dat de beide grote mogendheden hebben meegeholpen aan de schepping van de staat Israël en dat dat land niet op Arabische wens kan verdwijnen. Een vorm van erkenning van de feiten zit hier toch in. Daarnaast doen ge ruchten de ronde, dat er tussen Jorda nië en Israël zelfs contacten zouden be staan om tot de een of andere rege ling te komen en dat Nasser hiervan af zou weten. Syrië was niet op de ope- ningszitting vertegenwoordigd. Het werk aan het verdrag tegen ver spreiding van kernwapenen, het z.g. nonproliferatieverdrag, is uitgevoerd in het kader van de ontwapeningscommis sie van de Ver. Naties. Enkele leden van die commissie, zoals India en Zweden, maken er bezwaar te gen, dat het verdrag niet een onder deel uitmaakt van een groter geheel, dat tot een werkelijke ontwapening of vermindering van bewapening, ook van de grote mogendheden, zou leiden. An dere landen maken er beezwaar tegen, dat de landen zonder kernwapens nu gemakkelijk een prooi kunnen worden van landen met kernwapens en dat hiermee de overmachtige invloed van de grote landen wordt bevestigd. Hier bij behoeft men nog niet eens aan Ame rika of Rusland te denken; ook niet aan Engeland, dat zal ondertekenen, of aan Frankrijk, dat niet zal ondertekenen, maar aan China, dat zich ook als kern- mogendheid heeft ontwikkeld, doch ge heel buiten het beraad is gebleven en er ook niets van zou willen weten. Men ziet, dat er moeilijk van een wa terdicht’ geheel kan worden gesproken. Daarin ligt ook minder het belang van de stap, die nu is genomen. Het voor naamste lijkt nu, dat de belangen van de beide grote mogendheden van het ogenblik zo parallel lopen, dat een ak koord mogelijk is. Van wie had hij dat? Lezers van ons blad hadden logé. Ze zaten met zijn vieren in de tuin. Komt buurjongetje van drie en zegt: „Ik zal onze grote hond halen, dan vreet er jullie alle drie op!” Om in het oog te houden, dat de grens tussen vreedzaam gebruik en de ver vaardiging van wapens niet wordt overschreden, is een contróle-apparaat nodig, waaronder alleen de landen val len, die nog geen kernwapens hebben. De controle zou voor Amerika en Rus land dus geen probleem hebben opge worpen, ware het niet, dat Amerika’s bondgenoten van de E.E.G. een atoom organisatie, Euratom, bezitten, die zelf toezicht houdt op het vreedzaam ge bruik van de krenenergie in de landen van de gemeenschap. De Zes wensen het toezicht opgedragen te zien aan Euratom, voor zover heFlanden van de gemeenschap betreft. Een vorm van zelfcontrole dus, terwijl Rusland van oordeel is, dat alle controle moet wor den opgedragen aan het atoombureau van de Ver. Naties, dat in Wenen ge vestigd is. Het gevolg van deze controverse is, dat artikel 3 van het verdrag, dat de con trole rfioet regelen, nog open is gelaten. Dat zal vermoedelijk in de langdurige onderhandelingen, die nu nog zullen vol gen, wel worden uitgewerkt. Dat Amerika en Rusland nu, ondanks de tegenstellingen tussen beide landen in verband met Vietnam en een aantal andere punten, voortgang met het ver drag willen maken, terwijl er nog geen overeenstemming is over het contróle- artikel, wijst er wel op, dat zij de zaak als dringend beschouwen. Vermoedelijk heeft de oorlog in het Midden-Oosten Johnson en Kosigin met schrik doen be seffen hoe kleine mogendheden in een plotselinge gewelddadige explosie de grote mogendheden dreigen mee te sleu ren in een oorlog, die zij niet willen. Men behoeft maar te denken aan de mogelijkheid, dat één of meer landen in het Midden-Oosten zouden beschikken over kernwapenen, om te beseffen, waarom Amerika en Rusland zo’n haast hebben gemaakt. Een vreemde plant werd bij ons op de schrijftafel gedeponeerd, de kruis- bladige wolfsmelk (Euphorbic la thyrus). De plant stamt uit Z.-Euro pa en werd vroeger als geneeskruid in tuinen gekweekt. Verwilderde exemplaren wisten zich te handha ven, al zijn ze zeldzaam, zoals deze uit de tuin van A. Weitenberg, Ger- ben Wopkestraat 7 te Bolsward. Iets exclsiefs voor uw herbarium.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1