Help verborgen groep landgenoten Gabe Skroar is 1 3 “«T I hark en sjoch Reclassering wil de mens blijven zien Zilveren filmpjes Fan de Martin vloer -< r Wil o 106e JAARGANG No. 69 DINSDAG 5 SEPTEMBER 196T Hwat haf HHHHR P' 1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 'üi a,- M - «v». Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS W ymbritseradeel. üs hjoed to sizzen 'V (Foto Boersma, Pingjum) In ons vorig nummer, Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. Tj. de J. 2e week september 1942 Doodvonnissen voltrokken wegens wa- Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Feest te Makkum: Een drumband in de dop, een van de onderdelen van de goedgeslaagde optocht. De béste smid slacht him wol ris op ’e tomme Slippertje. Donderdagmiddag deed er zich op de weg MakkumPiaam een frontale botsing voor, waarbij twee auto’s zwaar beschadigd werden. Als gevolg van de regenval was de weg ter plaatse glad. Onze gelukwensen voor Prins Claus, die morgen jarig is. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A J. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) #1 Bolswards Nieu wsblat Hoog, hoger Bij familie A. Jong stra te Bolsward groeit een zonne bloem van 3.50 m. hoog. De stengel heeft een omvang van 17 cm. Er moet een trapje bij om hem te rui ken. „Een reus! Wie nog groter? vraagt Jongstra. Veerooster. Bij een in de weg liggen de veerooster wilde de 36 jarige steen-zetter J. T. uit Hindeloopen, voorrang verlenen aan tegemoet ko mende 21 jarige vertegenwoordiger P. E. K. uit Makkum, doch eerst ge noemde wagen raakte in een slip, en kwam geheel onwillig in botsing met K.'s auto. De bestuurders bleven on gedeerd. GEBR. JANSEN INTRODUCEERDE le ROLTRAP IN FRIESLAND Op 1 april 1946 is Gebr. Janssen te Leeuwarden gestart in het pand Nieuw- stad 166, voordien Maison de Bonnetrie. In deze 21 jaar is de groei van de zaak Leeuwarden in sterk stijgende lijn ge weest getuige de in totaal 5 grote ver bouwingen, die hebben plaats gevonden. De laatste werd mogelijk en de door koop van de Fa. Roling Herenmodes, Wirdumerdijk 4 en de huur van de le en 2e etage van Fa. Peek en Cloppen burg, Wirdumerdijk 6. Door afbraak van het pand Nieuwestad 166 is door samenvoeging en totale opbouw een waar modepaleis, geschapen. Na 15 maanden van plannen maken, af breken en bouwen en van improviseren in het noodpand over de gracht bij de Waag is Gebr. Janssen thans zover, dat zij in het hartje Leeuwarden aan de grote vraag naar bij de tijdse dames kleding op een zeer moderne wijze kan voldoen. Er zijn twee ruime ingangen met warm- tegordijn en etalages, die uitnodigen tot gemakkelijk binnen wandelen, dan drie etages met ieder hun eigen artikelen op één vloer bij elkaar. Gebr. Janssen hebben ook de primeur van de roltrap in Friesland. Wénst men de verschillende etalages (op een leuke manier door uitsparingen in vloeren en zolderingen met elkaar in contactblij- vend) per lift bereiken dan kan dit na tuurlijk ook. De hele zaak wordt aan de wanden aan gelicht, waardoor de architect de heer J. C. Teeuw een zeer warme rustige sfeer heeft bereikt. En nu we het toch over rust hebben, in de Bruidsafdeling, een zaaltje apart, heeft de architect zich vol komen uitgeleefd en zal elke toekomsti ge Friese Bruid in de voorbereiding van „haar” dag, die dag nu al kunnen proe ven. Het gehele gebouw wordt door een over- druk-systeem binnen 20 minuten steeds van verse lucht voorzien. Zeer spectacu lair is de „paternoster” lift, die alle ar tikelen, op welke etage dar. ook gekocht, snel naar de inpaktafel transporteert. Eind deze maand wordt weer de aandacht gevraagd voor de reclassering. Een woord dat, in discussie gegeven, in staat lijkt de trouwste vrienden tot schijn baar de meest verklaarde vijanden te maken. Uw buurman links, die vindt, dat reclasseren nodig is om mensen weer op de been te helpen die zich, in de on zachte aanraking met de maatschappelijke orde, gevoelig gestoten helbben. Uw buurman rechts die, voor wie eenmaal of vaker zijn les niet kende, alleen de verwijdering uit de klas of nog erger als leerstof over heeft. En u zelf, die weife lend zich afvraagt wie nu geljjk heeft, die wel voelt voor het helpen, maar eigen lijk niet weet of ook iedere mens die hulp waardig is, of dat misschien een be paalde categorie het voor eeuwig en altijd verprutst heeft. Reclassering. Een omstreden begrip, niet alleen voor hen die buiten de gevan genispoort staan, maar zelfs voor hen die, al dan niet als gestrafte, het leven „daar binnen” kennen. Wat is helpen? Hoe doen ze dat? Kan iedereen geholpen worden? Helpt helpen altijd? kamers op de diverse bureaus van de instellingen enerzijds en in gevangenis sen anderzijds. Want waartoe dient nu dit werk? Theoretisch staat elke Nederlander aan Waar maakten wij melding van de Airborn- wandeltocht in Arnhem zaterdag a.s. Men kon (kan) zich nog opgeven om mee te wandelen bij de heer H. D. Jansma, C. Lenigestraat 4, abusieve lijk was de plaatsnaam er niet bij vermeld, maar het is in Makkum. leven en de verzoekingen van de wereld. God weet, waaraan onze kinderen be hoefte hebben voor zij het zelf weten en Hij wil het hun geven nog voor zij er Hem om kunnen bidden. Daarom mogen wij hen dopen op een ogenblik dat zij zelf de betekenis van de doop nog niet kunnen verstaan. Gij ouders echter be hoort dan uw kinderen voor te gaan in geloof, voor hen te bidden en hen tot Christus te brengen. Het is deze taak, die God in uw handen legt en die gij in ootmoed op u neemt, vertrouwende op zijn belofte, dat zijn Geest u zal leiden en bijstaan.” Doe kamen de doopfragen oan de alders, it Prinselik pear en it wie in oandwaen- lik momint, doe’t Prinses Beatriks en Prins Claus, foar it forum fan de hiele gemeente en it hiele Nederlónske folk hjirop mei in düdlik „Ja” har tawurd joegen. De lange rige fan bern, dy’t de forpleechster mei de lytse Willem Alex ander op ’e earm al sjongende nei it doopfont brochte, brocht by mannich- ien de triennen yn ’e eagen. Hwat hat üs Oranje-hüs mei dizze died in hearlik en bimoedigjend foarbyld jown oan üs allegearre. En hwat mei dat folk bliid en tankber wêze foar dit prinselik pear, dat nei de winsk fan de greate mearder- heit fan üs folk meidertiid üs folk as keningin en prins bistjüre sil. Mei yn- moed ha wy it jonge prinske tasongen: Tweeling. „Vrij van school,” zei een jochie, „de juf heeft een tweeling ge kregen.” In een tijd van gehuwde on derwijzeressen is alles mogelijk en moeder geloofde het grif. Toen de verwachte ziekmelding van het jon gentje dagenlang uitbleef ging de juf toch eens informeren en kwam de waarheid aan het licht: de twee ling bestond alleen in de verbeel ding. Vergelijking. Met breed gebaar wees de opperman de moderne schoenen met spitse snuiten terzijde. Hij had een ander model. Voeten als panne- koeken! Smakelijk! loren te gaan, hebben wij, hoewel naar Gods beeld en gelijkenis geschapen, in nerlijke vernieuwing en reiniging van node. Daarom roepen wij ootmoedig Gods barmhartigheid in over onszelf en over onze kinderen!” In koar fan Nimweegse studinten song, doe it aide Grykse antifoon: Kyrie eleis- on-Christe eleison-Kyrie eleison. (Hear üntfermje Jo-Kristus üntfermje Jo-Hear üntfermje Jo) rjuchte oan de trije God like Persoanen. En as ütwurking fan dizze bea gie it doopformulier fierder: „De doop is een teken van al de zegenin gen die God schenkt aan de kinderen, die opgroeien in de gemeenschap van Chris tus. Wanneer onze kinderen gedoopt worden in de naam des Vaders, wil dat zeggen, dat de Hemelse Vader hen Zijn kinderen noemt en hen meer lief heeft dan wij zelf hen ooit kunnen liefhebben. Als onze kinderen gedoopt worden in de naam des Zoons, dan betekent dit, dat Jezus Christus ook voor hen in de we reld gekomen is als de Goede Herder, die Zijn leven voor hen inzet, hen weidt en beschermt met eeuwige trouw. En wanneer onze kinderen gedoopt wor den in de naam des Heiligen Geestes, dan houdt dit in, dat de Heilige Geest in hen wil wonen, hen wil leiden en maken tot kinderen van het licht.” Nei in tankliet fan it studintekoar oan de hillige Trije-Ienheit folge doe it lés te diel fan it doopformulier, oangripend foar alle alders: „Het geloof in deze beloften van God, ons in de doop verkondigd, zullen onze kinderen straks nodig hebben, om staan de te blijven in de moeilijkheden van het a „Uw mild gelaat Blijve over dit kind gebogen Het wordt vcor u geboren en getogen Vervuil’ zijn wegen raar Uw Raad” IN WICHTICH BARREN Hwêr’t ik it oan to tankjen hawn ha, wit ik net, mar ik hie mei myn frou in üt- noeging krige om forline sneon it doop feest fan lytse Willem Alexander by to wenjen. Nei alle gedachten wie it feit, dat ik op it heden as Steatelid de meas- te tsjinstjierren haw, hjirta de oanlie- ding, hwant fan myn kollega’s seach ik, neist de deputearden Okma en Gerbran- dy, allinnich boargemaster Van Tuinen fan Dokkum en de hear en mefrou Wy- benga. Hawar, de TV. hat de lju, dy’t bilangstelling hiene foar dit feest, oer alles en noch hwat genöch ynijochte en it is myn doel net. dit jitteris oer to eidzjen. Wol bin ik ‘!ye ünder de yn- druk komd fan dizze plechtichheit en soe ik foar in inkelde kear graech inkel- de gedachten uterje wolle, dy’t nei ’t ik hoopje, ek oaren hwat sizze sille. Mocht it oars wêze, dan soe my dat spite, mar wy, libje yn in frlj lan en dizze frijdom is foar allegearre, dus ek foar har, dy’t it lang net mei my iens binne. Yn it foarste plak wol ik sizze, dat diz ze doopplechtichheit in djippe yndruk op my makke hat. De liturgy wie fol fan djippe en rike tinzen en as katholyk haw ik net ien momint hawn, dat ik it leaver oars hawwe woe. Ik ha my dêrom stichte oan dizze rykdom fan dizze kris- tengemeente en my der fan herten oer forblide. De ynset wie like fundamen teel as majestatysk: Jezus zeide: „Mij is alle macht gegeven in hemel en op aarde. Gaat dan henen, maakt al de volken tot mijn discipelen en doopt hen in de Naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestes en leert hen onderhouden al wat ik u be volen heb. En ziet, Ik ben met u al de dagen, tot aan de voleinding der we reld.” Dêrop song it tsjerkefolk in diel fan psalm 149 en folge it earste diel fan it doopformulier. Klear en op de man óf wiene de wurden: „Wanneer wij onze kinderen ten doop houden, is het eerste waaraan wij uiting willen geven: de dankbaarheid aan God, Die ons ons kind schonk. Want er is vreugde in ons, dat een rtens ter we reld is gekomen. Wij weten echter, dat wij moeten leven en dat onze kinderen geboren worden in een wereld vol onrust, bedreigd door duistere machten. Om daarin niet ver- andere rapporten blijken er spanningen te leven in het geizin waaruit de be trokken man of jongeman afkomstig is. Herhaaldelijk komt het voor dat het wo nen in een bepaalde wijk of plaats oor zaak kan zijn, dat iemand een misdrijf pleegt. Wanneer de rechter deze informaties heeft ontvangen, straft hij niet ’t mis drijf, maar ziet hij, wie het begaan heeft. Regelmatig wordt dan ook in deze voor lichtingsrapporten bij de rechterlijke in stanties er op aangedrongen dat deze cliënt, in het kader van de hulpverle ning, geholpen moet worden om hem te behoeden voor verdere misstappen. Door de reclasseringsinstellingen wordt de mogelijkheid geboden om uit te groeien tot een gelukkig mens in de Neder landse samenleving. Daarvoor hebben de Zijn zetmachine was jl. vrijdag ver sierd. Niet omdat de collega’s zo blij waren dat hij vertrok, maar om het afscheid wat lichter te maken. Schei den is immers een beetje sterven, zegt de Fransman. Nee, we zullen hem missen, vooral om zijn onver woest optimisme en onverwoeste hu mor. dragsmoeilijkheden zijn geweest in de jeugdjaren, welke om een of andere reden niet goed zijn opgevangen; in misdrijven bloot en als men tot op heden nog geen contact met een reclasserings- instelling heeft gehad, krijgt men geen goed begrip wat voor werk er wordt gedaan. Elk jaar komen er zeer veel mensen in aam-aking met de strafrechter, hetzij doordat zij een misdrijf plegen, hetzij door overtredingen. Sedert de laatste wereldoorlog is het werk der reclasseringsinstellingen in omvang zeer toegenomen, hetgeen nog niet wil zeggen, dat de criminaliteit is gestegen. De toeneming van het werk moet voor al gezocht worden in het feit, dat de strafrechtelijke colleges steeds meer ’n beroep doen op de reclasseringsinstel lingen om te worden voorgelicht. Dit wil zeggen: wanneer iemand een straf baar feit heeft gepleegd, wil de rechter gaarne weten, waarom deze man de rechtsorde heeft overtreden. De persoon van de dader is meer centraal kómen te staan; de achtergronden van het de- likt spelen een belangrijke rol bij de strafoplegging. In vele voorlichtings rapporten komt tot uiting, dat er ge- reclasseringsinstellingen mankracht en middelen nodig. Steeds meer facetten worden bij deze hulpverleningsakties bezien. Naast het werk, dat duizenden vrijwilligers in het land doen, blijken de problemen veelal zo complex te zijn, dat de beroepsmede werkers (opgeleide maatschappelijke werkers) een beroep doen op psychia trische deskundigen en specialisten. Hoewel het reclasseringswerk voor een groot gedeelte door de overheid wordt gesubsidieerd, blijft toch nog een beroep op de medemens noodzakelijk. Wil het reclasseringswerk maatschappelijk werk blijven, dan heeft de maatschappij in ’t kader van de medemenselijkheid de plicht om ook deze verborgen groep van landgenoten de helpende hand toe te steken. Niet ieder is bereid om een ontslagen gevangene in zijn huis op te nemen, maar laat dan toch wel iedereen in de collectebus, die hem wordt voorgehou den, een gift doen. Op deze manier en door deze geste helpt U een ontelbaar aantal medeburgers die niet zo geluk kig waren in onze samenleving. De ontvangen gelden worden voor zeer uiteenlopende doelen besteed, zowel voor de instandhouding van het gehele reclas- seringsapparaat in Nederland als voor werkzaamheden in gevangenissen ten behoeve van de bewoners. Wanneer U in de loop van de afgelopen jaren direct of indirect betrokken bent geweest bij de problemen, welke voortvloeien uit een misstap, dan zult U begrijpen, dat een beroep op uw medemenselijkheid geen loos gepraat is. Laat ieder van ons helpen op dat vlak, waar hij dat het beste kan. Reclassering. Het artikel over de reclassering (hoofdartikel van van daag) was het laatste dat uit zijn ma chine kwam. Zijn commentaar: „Nu moet ik zelf gereclasseerd worden.” Zo was De Jong, hij had een origi nele kijk op het leven, maar toch al tijd wel een beetje gelijk. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Hoogst! Wel hier is het antwoord. Bij de heer J. Postma, Gr. Dijlakker 20 bloeien niet minder dan 80 zonne bloemen. De laagste is 1 m„ de hoog ste 4.40 m. Verder nog een assorti ment van 4.10, 3.90, 3.60, enz. De grootste bloem heeft eën diameter van 30 cm. Dit zal letterlijk wel het toppunt zijn. Druk. Exmorra hat het zo druk met de feesten, dat noch de correspondent van het dorp zelf, noch die van Allin- gawier tijd had een verslag te ma ken. Jammer, want het was een groots gebeuren! Helemaal niet erg zei een vrouw in de wachtkamer. Ik moet zoutloos eten, maar ik doe overal Maggi op. het laatste stadium. Gelegenheid om spinnen te leren. Spinne wielen te huur en te koop, vanaf 24 gul den Winsum (Fr.) nu 98. Tel. 265. Oargelbispiling yn ’e Greate tsjerke to Boalsert. Sang fan mefr. Hoitsma Mulder (alt). Op forsyk fan Fryske Krite Fryske wurklist. Nog Vim in oude samenstelling. De Spar. G. van Slageren, Wons. Een foto in H. en Sj. is niet alle daags. Maar ditmaal maken wij een uitzondering. Zetter P. de Jong, de man die dit rubriekje altijd letter voor letter zette is met pensioen ge gaan. Wie dagelijks zijn krantje leest en daar in de meer of minder uitgebreide ver slagen over de misse daden van de an der onder ogen krijgt, kan op tweeërlei wijze reageren. Hij kan in afgrijzen de banvloek uitspreken over wie zó fout was, of hij kan stilletjes hopen dat geen van zijn fouten ooit zo uitvoerig geëta leerd zal worden. Voor wie de eigen handen altijd zó rein zijn, dat hij ze zelf niet in de onschuld meent te hoeven wassen, zal „reclasse ring” een onverteerbaar woord blijven. Voor hém heeft het dan ook weinig zin de inhoud van dat woord nader te ver klaren. Maar wie elke dag opnieuw de zelfde of andere vlekken op zijn handen ontdekt, aan hem is de nieuwsgierigheid gegeven om te willen weten waarom er helpers zijn die zich geroepen voelen om steeds te blijven helpen. En voor hen is deze verklaring bedoeld. Een mens is zelfs bij zijn geboorte al geen onbeschreven blad papier meer. U weet hoe ernstige ziekten of afwij kingen zowel lichamelijk als geestelijk hun ruïneus werk kunnen doen in de nog ongeboren vrucht, die, toch ter we reld gekomen, zijn leven ongevraagd als een moeitevol lot te dragen krijgt. De Softenon baby’s zijn er het verschrik kelijke voorbeeld van. U weet daarbij, dat de mens niet te kiezen heeft wie zijn ouders worden, noch waar hij geboren wordt, evenmin als invloed kan doen gelden op de materiële uitrusting van zijn ouders, hun karakter, hun zorgen, hun drankzucht, hun. noem maar op of vul maar in. U weet bovendien, dat een mens zelfs vaak, al is hij tot de jaren des onder- scheids gekomen, niet geheel zijn lot in eigen handen heeft. Hij bepaalt niet ge heel zijn eigen situatie, zijn zorgen, zijn ziekte, zijn falen, zijn misdaad. Wie Ciske de Rat als geesteskind van Piet Bakker tegenkomt, is vol begrip voor het feit, dat hij zijn moeder naar het leven stond. Maar wie Ciske in le vende lijve zijn problemen en probleem pjes ziet vertolken in een mishandeling, een diefstal of een andere laakbare en niet te tolereren daad, zal hem een schoft of nog erger willen noemen. De eerste Ciske is te begrijpen. Hij is niet voor de volle inhoud van zijn mis daad van schuld vrij te pleiten, al heb ben we, zijn geschiedenis kennend, zelfs die neiging. De tweede Ciske hoort de doemvloek daveren en voelt zijn toekomst verzin ken in ’s werelds oudste straf: de uit stoting uit zijn gemeenschap. Reclassering is: in iedere mens de mens blijven zien. ïs: steeds weer met hem samen proberen te zoeken naar de oor zaken van zijn falen, in een poging die te elimineren, te overwinnen, zodat ze niet opnieuw zijn struikelblok zullen worden. Reclasseren is: gewoon samen proberen en dat in de wetenschap, dat jezelf soms zo wankel staat en zoveel begrip nodig hebt om tussen de voetangels en klem men van ons kostbaar bestaan de weg te kunnen vinden waarop je in vertrou- wein je voeten kunt blijven zetten. Eén van de collectes, welke jaarlijks een nationaal karakter dragen, is de inzameling voor de reclassering in het begin van de herfst. Door middel van radio en t.v., op pro- paganda-vergaderingen en affiches wordt de Nederlandse bevolking uitge nodigd om een financieele bijdrage te geven voor personen die met de straf rechter in aanraking zijn gekomen. In vergelijking met de andere landelijke inzamelingen komt deze collecte er maar matig af. Wat kan hiervan de oorzaak zijn? Beziet men bijv, de opbrengsten van ’t Rode Kruis en het Kon. Wilhelminafonds voor kankerbestrijding, dan heeft men de indruk, dat deze instellingen het Ne derlandse volk zeer aanspreken, omdat ieder kan verwachten te zijner tijd hulp van deze organisaties te zullen krijgen, hetzij by ongeval of ziekte, hetzij bij rampen. Het werk der reclassering is niet zo spectaculair; het speelt zich af in spreek- Verkocht. Bij de ten overstaan van notaris N. L. J. Bruinsma te Bols ward gehouden openbare verkoop van het woonhuis met garage te Nijland 83 (hoek Tjaarddijk-Bolswarderweg) werd dat pand aangekocht door de heer I. Bergsma te Sneek voor f 5.070,— ■- W® MM aw WW* ||||g||| I penbezit. Elke verspilling van gas en electriciteit iverboden. y De strijd om Stalingrad bevindt zich in Prinses in Bloemkamp. De kinder- operette „Prinses Rozalijn” zal door de leerlingen van de chr. school van Schraard worden opgevoerd voor de patiënten van het verpleeghuis „Bloemkamp” te Bolsward.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1