GEMATIGDEN GAVEN DE taMiw TOON AAN Geref. vrouwen- en mannen verenigingen gingen van start hark en sjoch Ml Oliekraan weer open II H I |l 106e JAARGANG No. 70 VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1967 1 Gouden filmpjes Ronianpriisfraech K.F.F.B. r" Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Wymbritseradeel, F Hwat haf ós hjoed to sizzen De realiteit van Israël Engeland» economie. Oliekraan weer open. Zuivering. Subsidie voor Egypte Verkiezingen in Vietnam. Advertentieprijs: 16 cent pet mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag werd er een verslag van de plaatse lijke correspondent geweigerd. Egypte derft echter een belangrijk deel van zijn inkomsten. Saoedi-Arabië, Koe weit en Libië hebben zich evenwel bereid verklaard Egypte, evenals Jordanië en in veel mindere mate Syrië financieel te steunen. De drie landen trekken er 1,4 miljard gulden voor uit, waarvan Egyp te bijna een miljard per jaar krijgt. Afgezien nog van de vraag of de olie landen 'aan hun verplichtingen zullen voldoen (het zou n.l. niet de eerste keer zijn, dat Arabische subsidies niet betaald werden) is dit voor Nasser een bedenke lijke ontwikkeling, omdat hij nu afhan kelijk dreigt te worden van koning Fei- sal, die tot voor kort zijn grootste tegen stander in de Arabische wereld was. In elk geval kan Egypte nu vasthouden aan de sluiting van het Suezkanaal een laatste drukmiddel, een laatste symbool dat de Arabische landen weigeren zich neer te leggen bij de toestand van het ogenblik, met Israël aan het Suezkanaal. In Vietnam zijn zondag verkiezingen ge houden. De Zuid-Vietnamezen hadden de keuze uit elf kandidaten voor het presi dentschap en elk voor "het vice-presi- dentschap, terwijl zij bovendien 60 sena toren moesten kiezen. Op 22 oktober is de verkiezing van een Lagerhuis aan de orde. De voornaamste kandidaten (zij zijn gekozen) waren generaal Thieu, die al geruime tijd president was, en pre mier Ky, die als vice-president kandi deerde. De overigen waren civiele can- didaten. Men kan dus aannemen, dat er in Zuid-Vietnam weinig zal veranderen. Wanneer Thieu nu zegt binnen enkele maanden de corruptie te zullen uitroeien dan vraagt men zich af, waarom hij dan zo lang heeft gewacht. In elk geval heeft het regime in Vietnam, dat tot nu toe Hartelijk dank. De z.g. Fakkels col lecte, ten bate van de blinden, heeft in de dorpen Spannum en Edens in totaal f 37,40 opgebracht. Dit bedrag werd ingezameld door de dames J. Bakker, E. T. Rispens en J. Ooster- haven. Een zaaier ging uit. De heer H. Huis man, oud-Hartwerder, thans wonen de Zuidhorn, Hoofdstraat 15 schreef ons, dat hij reeds enkele jaren in zijn tuin de Eupherbus Latyrus kweekt. Het is een tweejarige plant, die ruim een meter hoog kan worden en in het 2e jaar .bloeit’ met .groene’ bloemp jes. Liefhebbers voor. De heer Huisman voegde de daad bij het woord en sloot een aantal zaden in voor de liefheb bers. Zend ons een geadresseerde en gefrankeerde enveloppe en wij zen den u er een paar. Zolang de voor raad strekt uit de aard der zaak. De groentijd is weer afgelopen. Er werd jl. vrijdagavond zelfs in winke lend Bolsward voor het stadhuis een slotplechtigheid gehouden, een stunt die over het algemeen veel waarde ring ondervindt. op gelijke sterkte brengen, zodat er dan sprake kan zijn van een groeiende man nenvereniging. „Hoe is onze omgang met de bijbel”, was in het kort de inhoud van de cause rie, gehouden door dr. M. Feitsma. Het gaat spannen. Bij veehouder Bootsma te Ferwoude bevinden zich nog jonge zwaluwen in de schuur. Hier en daar verzamelen de oudere vogels zich al voor de terugtocht, ’t Gaat spannen en het is zeerfde vraag of de jonge vogels nog voor de trek voldoende vliegvaardig zijn voor de grote reis naar het verre zuiden. Zomerhuisje. Mevr. Van Dijk, Slach- te 3 te Wommels won in een prijs vraag van de KFFB een week vakan tie in een zomerhuisje in het recreatie centrum Ellert en Brammert te Die- verbrug. Met haar man en nog een echtpaar trok zij er jl zaterdag heen. Men had eerst het Wommelser feest afgewacht. Helaas liet toen de zo mer verstek gaan. Kostschool. Uitvoeriger kunt u over de kostschool in Spannum lezen in „De historie gaat door eigen dorp” van A. Algra, aldus meldt een me vrouw uit Spannum. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. Adres aan de raad van Bolsward van winkeliers, verzoekende dat de zondags- winkelsluiting niet worde aangenomen. 25-jarig jubileum van mej. E. Holwerda als stadsvroedvrouw. Bij gebrek aan munitie oefenen de le den van de schietvereniging thans met een windbuks. Neat is noedliker as in greate gedachte yn in lege holle 2e week september 1917 Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro R87926 By de skriuwer fan de K.F.F.B. binne 6 hdnskriften ynkommen as antwurd op de romanpriisfraech 1967. Foar it ynstjür- de wurk, as dit oan de stelde easken foldocht, kinne twa prizen takend Wur- de, mei dêroan resp. bidragen forboun fan f 2500,— en f 2200,—. Karmasters foar dizze Fryske roman priisfraech binne: Sch. de Boer to Top- penhuzen, juffer J. Holkema to Raerd (R’him) en de hear G. van der Woude to Ljouwert. Ruim acht uur kon de heer W. Bos, die de leiding van deze avond had, een flink aantal belangstellenden welkom heten, echter waren de vrouwen sterker vertegenwoordigd dan de mannen. Ho pelijk zullen zij dit in de komende tijd De gematigde landen in de Arabische wereld hebben op de topconferentie die vo rige week in de Soedanese hoofdstad Khartoem is gehouden, op enkele voorname punten de overwinning behaald. Dat zij vrjj sterk stonden, was al te voorzien om dat de extremistische landen tevoren al weinig vertrouwen in de uitslag hadden. Syrië had zelf zijn minister van buitenlandse zaken gezonden, die zelfs niet aan de beraadslagingen heeft deelgenomen. Ook de Algerijnse president Boumedienne, die wel heeft gepleit voor het voeren van een volksoorlog tegen Israël, een soort guerilla, bad verstek laten gaan. Zijn minister van buitenlandse zaken nam echter wel aan het gesprek deel. Het blijft slecht gaan met de Engelse economie. De jongste cijfers gaven een bedenkelijke stijging van de werkloos heid te zien, terwijl de positie van de be talingsbalans, die men had willen gene zen door de vermindering van de binnen landse vraag, minder gunstig is dan men had gehoopt. De uitvoer neemt niet in voldoende mate toe. Dat kan men ten dele toeschrijven aan de teruggang, die ook in West-DUitsland valt te registre ren, maar toch ook aan de niet zo goede concurrentie-positie van de industrie. Vooral van de kant van de vakbonden, welker grootste zorg de werkloosheid werd, hoorde men bepleiten, dat de re gering de beperkende maatregelen, die in juli van het vorige jaar waren geno men, zou verzachten, terwijl anderen be toogden dat de economie nog niet vol doende was gesaneerd om dat te kunnen verdragen en dat men de politieke moed moest hebben tot het aanvaarden van ’n kortstondige werkloosheid. Hoe nijpend de toestand is geworden bleek wel uit het feit, dat premier Wilson, zelf eco noom van beroep, nu zelf de leiding van de economische departementen in han den heeft genomen. Een van zijn eerste, overigens al enige tijd door het departe ment voorbereide maatregelen was een vergemakkelijken van het kopen op af betaling, hetgeen al vaker als economi sche prikkel zijn werk heeft gedaan. De extremistische landen wensten dus ’n verscherping van de boycotpolitiek, waarvoor de gematigde landen, over het algemeen de olieproducenten, niets voel den. Hun standpunt heeft het in Khar toem gewonnen. Zelfs de beperkte boycot wordt opgeheven. De argumentatie is nu dat het voor de strijd tegen Israël be langrijk is, dat de economieën van de Arabische landen zo sterk mogelijk wor den en dat kunnen zij alleen wanneer zij olie verkopen. Er rest alleen nog een transportpro bleem. Men weet nog niet of het extreme Syrië, over welks gebied belangrijke lei dingen naar de Middellandse zee lopen, het transport door die leidingen weer zal toestaan. In de tweede plaats hebben de Arabische landen besloten de sluiting van het Suezkanaal te handhaven, zo dat de schepen om Afrika heen moeten varen. Er zijn voldoende tankschepen, zodat het probleem voor de oliemaat schappijen alleen maar wordt gevormd door de hogere kosten. Niet mals. De 20-jarige baggerknecht S. v. d. B. te Witmarsum, werd door de Leeuwarder rechtbank veroor deeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. Tevens werd hij voor waardelijk ter beschikking van de re gering gesteld. Een en ander wegens diefstal van een bromfiets, een auto en een jerrycan mot benzine. Het was dinsdagavond jl. in het „Gereformeerd Centrum” te Bolsward duideljjk merkbaar, dat het verenigingsleven weer een aanvang neemt. Leden van de gereformeerde vrouwen- en mannenverenigingen waren naar hier gekomen om hun startavond gezamenlijk te houden, zodat hierna een ieder weer actief aan het verenigingsleven de komende wintermaanden gaat deelnemen. Tussenbeurtje. De raad van Bolsward had gisteravond een tussenbeurtje. Wat er voor belangrijks in deze spoedeisende vergadering uit de bus kwam leest u hopelijk nog elders in dit blad. Daar de koeien door hevige regenval het land stuktrappen hebben veel boeren in Hennaarderadeel het vee reeds gestald. Dat diverse Arabische heersers gevaren bedreigen, kan men opmaken uit de be richten over de arrestaties van hoge of ficieren, die Nasser heeft laten uitvoe ren voordat hij op weg naar Khartoem durfde te gaan. Zelfs zijn oude, trouwe vriend, maarschalk Amer, is niet aan huisarrest ontkomen. In kringen van het Egyptische leger schijnt ernstige onte vredenheid te heersen na de zware ne derlaag tegen Israël, die nu gevolgd dreigt te worden door een verzoenings gezinde politiek van Nasser. De financiële steun kan ook de Saoedi- Arabische koopsom zijn voor de Egyp tische aftocht uit Jemen, waar president, Sallal, zich ernstig verzet tegen de over eenkomst van Egypte en Saoedi-Arabië. Hij zal de Egyptenaren evenwel niet kunnen tegenhouden. In de overgangs periode zullen niet, zoals aanvankelijk gemeld, troepen van Algerije, Tunesië en de Soedan de plaats van de Egyp tenaren innemen totdat de Jemenieten bij referendum over hun staatsvorm be slist hebben, maar troepen uit Marokko, Irak en Soedan. Maar al te vaak krijgt H. en Sj. re dacteur stukjes toegestopt, die niets anders zijn dan verkapte adverten ties. Wij snappen het wel: H. en Sj. wordt veel gelezen en het rubriekje is gratis. Wat wil je nog meer, maar we trappen er niet in. Veehouders in Tzum hebben last van de hooirups. Het spoor van Bozum heeft tal van reacties gewekt. Van overal gaven oud-leerlingen van de beide scholen hun adressen op. Soms met de hele brieven er bij. Deed u het al? Het kan nog. Adres Hid Heropl. 1, Bols ward. De regeringsleiders hadden een reeks aanbevelingen voor zich van de ministers van buitenlandse zaken, die tevoren had den geconfereerd en van de ministers van financiën, economische zaken en olie die enkele weken geleden in Bagdad een aanbeveling hadden opgesteld om in de strijd tegen de medestanders van Israël alle olie-uitvoer stop te zetten desnoods voor een periode van drie maanden. Tot nu toe onthielden de Arabische landen alleen Amerika, Engeland en West- Duitsland van olie, doch deze landen le den daarvan nauwelijks enige schade, daar Amerika en Venezuela hun produk- tie verhoogden en de andere importeurs van Arabische olie zonder moeite aan de geboycotte landen konden doorleveren. Boekenbus. Ook in de omgeving van Bolsward zal een boekenbus gaan rij den met „sutelers" van Friese boe ken, n.l. op 13 en 30 september a.s. De tochten worden georganiseerd door de Stifting It Fryske Boek in samenwerking met resp. de boekhan delaren A. J. Osinga en Het Witte Boekhuis. Kom, kom! Bolswards Nieuwsblad moet niets van Exmorra hebben zou een lezer van Bibliotheeknieuws heb ben beweerd. Kom nou! Geen dorp wordt zo vaak in dit rubriekje ge noemd als juist Exmorra en nog nooit Sterke verhalen werden ons door Bolswards burgerij aangedragen over voorvallen uit de groentijd. Maar, zo werd er telkens bijgezegd: Niet in H. en Sj. zetten, daar krijgen de jon gens maar last mee. Welnu wij zwij gen als het graf. Uitgave: A. OSINGA N V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Toren klaar. Aan de restauratie van de toren te Longerhouw is nu een einde gekomen. Volgende week woensdag vindt de opening plaats en wel ’s middags om half twee voor ge nodigden, terwijl half acht ’s avonds een openingsdienst zal worden gehou den. Het boek over de „Skoalmasters fan Boazum”, waaruit reeds fragmenten in ons blad werden overgenomen, wordt 108 pagina's groot, bevat tal van illustraties, w.o. een oud-school- portret (op kunstdrukpapier) en een volledige lijst van alle meesters en juffers. Het gaat kosten f 6,90, voor leden van de KFFB f 3,40. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Verholpen. Het gat in het wegdek tussen Bolsward en Nijland, dat zo veel gevaar opleverde voor het ver keer werd verholpen. Ingezonden stuk had dus toch resultaat. Berichten uit Khartoem spraken ervan, dat Hoessein van Jordanië en Nasser zo gematigd waren, dat zij zelfs bereid wa ren de realiteit van Israël te erkennen, zij het dan dat zij nog niet wilden ko men tot een vredesverdrag. Nasser be pleitte aanvaarding" van het plan van Tito, dat een ruil inhield van een Is raëlische aftocht tegen een ook door de Arabische landen aanvaarde garantie van de Israëlische grenzen door de Ver. Naties. Merkwaardigerwijze vindt men daarvan niets in het slotcommuniqué, dat juist spreekt van de onmogelijkheid van een erkenning van of een gesprek met Israël. Misschien moet het wat ge leidelijken gaan om de woede van de Arabische massa niet op te wekken. Tokio: Weer heeft een nederlander een medaille behaald met judo: tijdens de Universiade werd onze landgenoot Rob Boom (r.) geëerd met brons in het lichtgewicht, samen met de Braziliaan Santos (2e vr.). De gouden plak ging naar de -Japanner Sonada (2e vl) terwijl de Koreaan Yoon zilver verwierf. In Muzis Sacrem in Arnhem is met ingang van vandaag een schoenen-show- expositie ingericht. Het accent valt dit keer op de combinatie van schoen met accesolres, getuige deze foto waarop de combinatie is uitgevoerd in sins-skin eigenlijk een militaire junta was, een wettige ondergrond gekregen. De opkomst van de kiezers was groot, evenals dat in september van het vorig jaar voor de verkiezing van de grond wetgevende vergadering het geval was. Men kan hieruit opmaken, dat de be dreiging met terreur door de Vietcong minder indruk maakt dan de wens of de dwang om naar de stembus te gaan. Samen zijn wij geroepen om te luisteren naar het Woord van God, dat in de bijbel tot ons komt. Zijn wij echter al tijd ontvankelijk voor dat Woord, zo stelde spreker. Leeft er altijd het ver langen naar dat Woord, dat toch een lamp voor onze voet en een licht op ons pad betekent? Of gaat dit alles zo aan ons voorbij, met andere woorden: wel horen, maar niet verstaan, omdat het een sleur is geworden Zeker een punt, waar men zowel per soonlijk als gemeenschappelijk, wel eens bij stil mag staan. Want die ontvanke lijkheid moet er zijn bij het lezen in de bijbel. Dit vraagt echter stilte en ge duld. Twee punten waarvan men nu juist in onze tijd niet kan zeggen, dat zij voor de hand liggen. Immers le ven wij in een gejaagde en verwarde wereld, waar de mens bijkans geheel door in beslag wordt genomen. En toch blijft het een eis: om, als per soon, gezin en gemeenschap, zoveel mo gelijk te trachten de tijd te vinden om bezig te zijn met de geestelijke dingen. Jezus zeide toch tegen Martha, dat zij zich over vele dingen druk maakte, doch één vergat, nl. het belangrijkste, dat van het geestelijke. God wil ook onze zwakke krachten ge bruiken in Zijn dienst, zodat het le ven en werken van Hem getuigt Eén ding mogen wij hierbij niet ver geten, aldus spr., dat is de bede om de Heilige Geest. Sartre heeft eens gezegd: Het leven is een walging. Het is een lot om te leven. Hoevelen voelen zich tegen woordig niet door dit nihilisme aan getrokken en leven uit de gedachte: laat ons eten, drinken en vrolijk zijn, want morgen sterven we. Hoe geheel anders verhaalt ons de bij bel over het leven van de mens, die in Jezus gelooft. Hij heeft immers perspectief een toekomst. Daaruit moet de christen veel meer leven, uit de Ma- ranatha-gedachte. „Uw Koninkrijk ko- me”, wordt door ons veel gebezigd, maar z(jn we er ons ook van bewust, wat dat zeggen wil? Vervolgens moeten we ook onder ogen zien, dat we leven in een tijd vol van gevaren. En waarin we onze kinderen moeten opvoeden. Dat dit alles in geeste lijke zin veel van ons vraagt, behoeft geen betoog. Daarom is het van zo'n uitermate groot belang, bezig te zijn met het Woord van de levende God en dat Woord te gaan onderzoeken. Calvijn heeft eens gezegd: De bijbel is het kleed, waarin Jezus ons tegemoet treedt. Zullen wij dan die bijbel als bij zaak gaan beschouwen Integendeel. Hij moet centraal staan in het gehele leven, ook in de vereniging, kortom zich gaan verdiepen in dat Woord. Streven naar kennis, maar bidden om een gezond verstand, zodat we niet al te scholastisch gaan denken. In alle eenvoud gehoorzaam luisteren naar de geopenbaarde dingen, waarvan de bijbel spreekt; de verborgen dingen zijn voor God. Spreek Heer, want uw knecht hoort, dat is de vrucht van het aandachtig en met volle overgave lezen van Gods Woord. Doch bij dit alles geldt ook, de volharding, want ook dat is een punt van groot belang. Volhouden tot het einde, luidt het woord der Schrift, voert niet alleen tot de overwinning, maar doet tevens verstaan datgene wat men leest. Nadat dr. M. Feitsma na de pauze de aan hem gestelde vragen had beant woord, was het klokje inmiddels de tien slagen gepasseerd en kwam een einde aan deze leerzame startavond, die een nieuwe impuls betekent voor de komende wintermaanden. Tenslotte werd na het zingen van een gezang, door dr. Feitsma met dank aan God gesloten.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1