GEEN NEVENBAANTJES VOOR KAMERLEDEN? I ■11 L L Volgende week op Prinsjesdag het snoeimes in Staatsuitgaven Ban de Martinytoer Tusken Gerrit Skearder en Kapper Kamstra i 1 te RW - te te - r p... g 106e JAARGANG No. 71 DINSDAG 12 SEPTEMBER 1967 Ontwikkelingshulp Moeilijk voor radicalen Alweer de centjes Net zijn alweer de centjes, die op dit Reddingsboei Ambtenaren Kamerleden Leiden te water Fractievoorzitters Tj. de J. drag geadviseerd van minimaal 573 mil joen en maximaal 748 miljoen gulden. is sneon 9 septimber yn Peinjum man- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. j. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Abonnementsprijs t 3.25 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 16 cent pet mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag moment voor grote moeilijkheden zor gen. Minister Witteveen hanteert als krachtig argument, dat de schatkist zo leeg is, dat men zich geen bijzondere uitgaven kan veroorloven. Dat de ont wikkelingshulp hiervan een van de grootste slachtoffers dreigt te worden is wel verklaarbaar. Juist de ontwikke lingshulp is nauw verweven met het werk van andere ministeries, zoals Eco nomische Zaken, Financiën, Buiten landse Zaken, Onderwijs en Landbouw. Alle ministers eigenen zich al snel het recht toe over deze zaak mee te praten en zijn, heel menselijk, snel geneigd bij dreigende besnoeiingen op de eigen begroting naar de ontwikkelingshulp te wijzen als uitwijkmogelijkheid. Mi nister Udink heeft niet veel mogelijk heden tot verweer. Tenslotte is hij de enige minister zonder portefeuille, het geen zoveel wil zeggen als: „Je hebt geen eigen begroting, dus mag je ook niet zo erg veel vragen”. Ook de ambtenaren zullen het door de komende begroting moeilijk krijgen. Minister Witteveen heeft minister Beernink van Binnenlandse zaken zo ver gekregen, dat deze accoord is ge gaan met bezuinigingen bij de secun daire arbeidsvoorwaarden voor ambte naren. Tot nu toe kregen ambtenaren bijvoorbeeld wat meer kinderbijslag dan de normale uitkering. Voor het eerste en tweede kind mochten zij bij voorbeeld rekenen op vier percent extra van het maandsalaris (met een maxi mum van 58,72). Minister Witteveen wil dit extraatje schrappen. Ook de Den Haag: H.K.H. Prinses Margriet woonde vrijdag in de Ridderzaal de 29e vergadering bij van de Raad van Gouverneurs van de Liga van Rode Kruis verenigingen. De prinses, die deel uitmaakte van de Nederlandse delegatie wordt hier geflankeerd door (links) de directeur-generaal van het Nederland- sche Roode Kruis, A. van Embden en (rechts) de voorzitter van het Neder- landsche Roode Kruis, Ir. G. Kraijenhoff Ulicoten, gemeente Baarie Nassau: Premier De Jong bekijkt een verwoeste boerderij. De minister-president heeft donderdag een werkbezoek gebracht aan de rampgebieden in Noord-Brabant en Gelderland, die door de windhoos op 25 juni werden getroffen. ha. biset is. Lely-stêd wurdt de bilang- rykste polderstêd oan de nije rykswei, dy’t it westen, mei it noarden forbine sil. It twadde plak wurdt Dronten, dat mear bidoeld is as sintrom foar de pol der seis. Men tinkt oan in plak tusken de 15 en 20.000 ynwenners, dêrneist binne dan jit twa doarpen opset, dy’t sa likernóch ütgroeije kinne ta streek- sintra mei san 5000 ynwenners. Sa binne de plannen, mar it is net to siz- zen oft it allegearre sa komme sil, it libben bliuwt altyd fbl forrassingen. Der steane nou krapoan al 400 pleat- sen, dy’t in fikse greatte hawwe. Yn de N.E.P. hie men jit bidriuwen fan 12 ha. mar dêr is men alhiel fan ófstapt, it meartal is 48 ha. en der binne ek greatere. Dat de üntwettering mei gemalen en slüzen en kanalen yn oarder is, sprekt fanseis, oan de Veluwe-mar is in great pompstation foar drinkwetter en oan de kant fan de Ysselmar komt in manske elektryske sintrale foar in great diel fan Gelderlan en de polder. Deun dêrby is in greate fiskkwekerij, hwer- troch men de fiskstan yn de Veluwe- mar en de kanalen op peil halde kin. Al mei al in prachtgebiet, dat syn wjer- gea net fynt yn üs lan en fier der buten, in nationael wurk, hwert eltse Neder- lanner greatsk op wêze kin, omdat it sjen lit, dat er yn üs lan gelokkich in bulte dien wurdt foar hjoed en moarn, ek al-witte de provo’s soks net en wurdt er to’n ünrjuchte mear oandacht jown oan har healwizichheden as oan it stege en drege wurk yn üs toalfte pro- vinsje. spaarregelingen voor ambtenaren zijn gunstig. Zo kan bijvoorbeeld iedere ambtenaar van de goede regelingen profiteren, terwijl voor niet-ambtenaren een inkomensgrens van vijftienduizend gulden geldt. Naar verluidt, wil de minister van Financiën nu ook voor beambten een salarisgrens vaststellen. Hij hoopt door deze maatregelen enige tientallen miljoenen guldens te bespa ren. De ambtenarenbonden zijn boos over dit voornemen en verzetten zich hevig, maar het ziet er niet naar uit, dat zij succes zullen hebben. De secun daire voorwaarden zijn voor de amb tenaren extra gunstig gemaakt omdat het haast onmogelijk leek zonder deze bijzondere voorzieningen nog personeel voor het rijk te krijgen. Daarin is de laatste tijd, met een minder gespannen arbeidsmarkt, wel verandering geko men. Wanneer het handig wordt gespeeld kan overigens de regering zelf nog wel een reddingsboei uitwerpen. Want een kleine verhoging voor de ontwikke lingshulp zit er toch wel in. Namelijk van vierhonderd en vijftig naar vijf honderd miljoen gulden. Hoever dat echter nog van het ideaal (één pro cent van het nationaal inkomen) blijft verwijderd wordt duidelijk als men weet, dat het nationaal inkomen voor 1968 op rond zeventig miljard gulden wordt geraamd. Eén percent daarvan is nog altijd zevenhonderd miljoen gulden. Prof. dr. J. Tinbergen, voor zitter van de raad voor ontwikkelings hulp, heeft dan ook voor 1968 een be- op it wurk, dat hjir troch Nederlan dien is en wurdt. Eltse nije polder wurdt dêrby wer moaijer en better as de foarige. It wurk leart syn master en de tiden foroarje. Sa is yn Flevo-lan wer folie mear oandacht jown oan de needsaek fan it skeppen fan in mear- sidich wen- en wurkgebiet. Foar bosken en rekreaesjegebieten wie yn de Noard- east-polder 5 fan de oerflakte iepen halden, mar hjir is it al 11 wurden, dus dübel safolle. Mar jit bilangriker is de nije visy op de takomst fan dizze nije polderbiwenners. Hja biseffe, dat it net inkeld in agrarysk gebiet wurde mei, hwant dat soe yn it Ijocht fan de hiele planning fan it takomstige Nederlan net goed wêze. De lanbou freget per man al greater oerflakte lan, it sit nou al op 2025 ha. en it sil troch de mechanisaesje jit greater wurde. Dan wurdt it düdlik, dat dizze nije polder de eagen wiid iepen halde moat foar oare bisteansmooglikheden. Dit sprekt jit mear omt dizze polder folie tichter komt to lizzen by de ticht- bifolkte gebieten fan it westen. Dêrom haldt men terdege rekken mei yndustry- fêstiging en dêrüt fuotkommende tsjinstbidriuwen. By de planning yn de Flevopolder is dêrom acht kear safolle groun reserveard foar bibouwing dan by de oare polders. Foar wegen, ka nalen en sleatten wurdt jit seis persint rekkene, sadat der foar de boer 75 fan it lan biskikber bliuwt. Yn de oare polders wie dat 87 dus bilangryk mear. Fan dit boerelan sil 84 bou wurde. 10 greide en 6 fruitteelt. Dizze leste tünbou-bidriuwen binne op twa greate kavels’by Dronten bymekoar brocht, sa as de deskundigen easkje Zo langzamerhand wordt al duidelijk wat de voornaamste inhoud zal zijn van de begrotingsmededelingen, die de regering op de derde dinsdag van september traditioneel tot parlement en bevolking richt. Er is één woord, dat alles zal overheersen: zuinigheid. Minister Witteveen (Financiën) zal met een triest gezicht vertellen, dat de regering vrijwel nergens geld voor heeft. Daarom zullen de overheidsuitgaven drastisch besnoeid moeten worden. Enkele onder delen met het bezuinigingsplan zijn al bekend. Dat wil zeggen, de mensen en instanties, die er mee te maken hebben, zijn zo verschrikkelijk boos, dat hun opwinding wel moést uitlekken en daarmee ook de plannen, die officieel pas op 19 september zullen worden uitgelegd. Een van de eerste slachtoffers van de zuinigheid wordt de ontwikkelingshulp. Voor 1967 staat 450 miljoen gulden op de begroting voor ontwikkelingshulp. De raad voor de ontwikkelingshulp heeft de regering een schema van ver hogingen voorgesteld, waarmee in 1970 zou worden bereikt, dat één percent van het nationaal inkomen aan ont wikkelingshulp wordt uitgegeven. Het ziet er echter niet naar uit, dat in 1968 dit schema kan worden volgehouden. Volgens dit plan zou voor het komende Bolswarils Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Fractievoorzitters krijgen natuurlijk meer omdat van hen wordt verwacht, dat zij nog harder werken, terwijl zij bovendien een grotere verantwoorde lijkheid dragen. Het is overigens nog helemaal niet zeker, dat het voorstel er door zal komen. Men is binnen de Tweede Kamer nogal verdeeld over het jaar ruim 573 miljoen gulden op^ij moeten worden gelegd voor hulp aan de arme landen. Hoewel minister Udink (Ontwikkelingshulp) een groot voorstander is van het braaf volhou den van het voorgestelde financierings- schema, voelt de minister van Finan ciën heel erg weinig voor dit plan. Minister Witteveen zou niet meer dan vijfhonderd miljoen gulden voor 1968 beschikbaar willen stellen. vraagstuk van de nevenbaantjes. De Democraten-’66 menen bijvoorbeeld, dat een Kamerlid alleen maar parle mentariër mag zijn, en hebben ook konsekwent hun oude betrekkingen op gezegd. Er zijn echter ook afgevaardig den, die menen dat een Kamerlid niet alleen afhankelijk mag zijn van het po litieke werk. It flak efter it tsjerkhóf. In greate nichte nijsgjirrige doarpsgenoaten for- sperre de strjitte. Binnenyn de heale rounte, dy’t hja foarmje, stiet it pleat- selik korps. De brassband spilet in fleu rige mars. De bütensteander freget: „Hwat is dêr to rédden?” Wol nou, de Peinjumers huldigje har molkboer en syn frou. Kees en Anne dêr is it om bigoun. Hjoed foar it lést gong de molktapper troch de buorren. Mei syn auto fol mei blommen kaem er thus. It wie de ynwenners fan Peinjum net genóch. It pas nij oprjuchte oerküpelend for- g ieningsorgaen woe ek in muzikale g hulde. 11 En nou wie ’t dan safier. „Harmonie” blaesde dat it in lust wie. Nei it ein J fan de mars wurdt dér in stoel nei g foaren helle. De hear Hilarides klimt dér op. Nammens de bifolking sprekt er de skiedende molkboer ta. Fanseis i sjucht de sprekker efkes nei it forline. Sa heare wy, dat de hear Bergsma foar dat hy mei molke sutele earst hiel hwat oars die. Lyk as hast alle jongkeardels kaem hy al gau by de boer. Dêrnei wie hy in skoft timmerman. Dy baen foldie lykwols op en dur ek net, sadat it ta bislüt molkboer waerd. Dit gong him better óf, hwant 37 jier lang (oant 65 jier ta) haldt hy it fol. Earst kaem Bergsma mei de hounekarre, dêrnei en de léste IT BLIUWT IN GRANDIOOS WURK Der sille, nei myn idé, hiel hwat minsken west hawwe, dy’t yn de sim mer in tochtje makke hawwe troch of bylans de nije polder: Eastlik Flevolan. It is yn elts gefal tige de muoite wur- dich, hwant it wurk, dat der nou al jierren dien is yn de nije sudersé- polders is ien fan de fruchtberste en moaiste wurken, dy t in folk dwaen kin. Dy freedsume striid tsjin de sé, mei as winst lansdouwen, dy t fan molke en weet, oalje en fruchten oer- floeije, sunder grinsinsidinten en jaloer- ske buorren, is ienich yn ’e wrald. En eltse kear, dat ik fan de tritiger jierren óf, doe t wy foar it earst de ófslütdyk oerfytsten, de nije oa-nwinsten bisjoch, bin ik mei tüzenen bütenlanners greatsk Om dit wellicht wat somber relaas toch op een ietwat luchtiger toon te beëin digen citeren we tot slot uit het her vormd kerkblad van de ring Workum een leuk stukje, geschreven door Ds. B. J. Riemersma van Parrega. Het is zo: De fractieleiders van alle politieke partijen in de Tweede Kamer gaan op een hete zomermiddag bij Schevenin- gen zwemmen. Helaas verwijderen zij zich te ver van het strand en komen daarbij alle om het leven. Geen won der, want: 1. De K.V.P.’er weet niet in welke richting hij zwemmen moet. 2. De P.v.d.A.’er is niet ver van de wal maar de klok slaat zes uur en daarom doet hij geen slag meer. 3. De C.H.’er denkt steeds over ziin koers na en komt niet vooruit. 4. De V.V.D.’er is behoudend en m'kt op de plaats rust. 5. De A R P.’er wil zo vlug vooruit dat hij steeds over dc kop slaat. 6. De P.S.P.’er is konsekwent pacifist. Hij wil zelfs tegen de dood niet vech ten. 7. De communist kan geen ogenblik zijn mond dichthouden. 8. De S.G.P.’er en G.P.V.’er turen voortdurend onder water. Op zoek naar een „vaste gronds’i h”. 9. De D 66’er moet zich steeds te"en de anderen afzetten En zoekt blijvend hun gezelschap op. 10. De Boeren Partij’er is zo gebeten op het Landbouwschap dat v»or altijd voor het „waterschap” kiest. De vraag is hoe de Tweede Kamer z-l reageren op de kabinetsbeslissing de ontwikkelingshulp niet aanzienlijk uit te breiden. Het wordt vooral erg pijn lijk voor het tiental radicalen binnen de regeringspartijen. Radicaliteit, of vooruitstrevendheid, wordt op het ogenblik vooral afgemeten aan de be reidheid iets te doen voor de ontwik kelingshulp. En al hebben de K.V.P.- radicalen plechtig beloofd, dat zij op het moment niets zullen doen dat ook maar enigszins de regering in gevaar kan brengen, het wordt vooral voor hen natuurlijk vreselijk moeilijk om zonder meer accoord te gaan met ge schipper over de ontwikkelingshulp. foar in tünbou-sintrum. Op dit momint binne 38 fan dizze fruitbidriuwen stichte, mei in gemiddelde greatte fan 10 ha. In oar forskil is de wize fan ütjefte fan de bidriuwen. Net allinnich wurde dy forhierd of yn erfpacht jown, hja kinne ek kocht wurde. Dat sil daed- lik net sa hurd fleane, mar de mooglik- heit is der. Neffens de opset wurdt 75 gewoan forhierd en de oare 25 kin of yn erfpacht of yn keap jown wurde. Mei de üntginning sil men mei inkelde jierren klear wêze, alle jierren wurdt 3500 ha. yn kultuer brocht. Dizze net-üntginne stikken hzze oan de Ve luwe-mar, ien fan de moaiste rekreaesje gebieten fan üs lan en fierder oan de dyk tusken east- en süd-Flevolan. Mar in great diel fan dit lan is jit yn gebrük by de direksje seis. Rüchwei de helt is nou yn boerehannen en elts jier komme der 80—100 bidriuwen by. Dizze di reksje eksploitaesje is hjirom, dat men earst wis wêze wol, dat alles yn oarder is, foar ’t yn boerehannen oergiet en boppedat kin men ek de gebouwen en pleatsen net sa gau klear krije. It moat ek hjir groeije. De planning fan de sintra is ek wer oars, de ünderfining hat al leard, dat er gau tofolle doarpen komme en, dat bliken docht, dat folie biwenners mear bilang hawwe by plakken, dy’t hwat biede kinne as by lytse doarpen. It haedplak wurdt Lely-stêd, dat yn de earste jierren in stêd wurdt fan 10— 15000 minsken, mar hwêrby men rek- kent, dat it yn de kommende 25 jier oanwinne sil oant sahwat 100.000 minsken. Dêrom is der in great yndustrie-terrein oanlein fan 32 ha. hwêrfan nou al 12 sjogge wy him mei bakfyts teteJ jierren mei auto. 2,4 De tiid fleach om. In protte moaije en minder moaije dingen brocht it fansels mei. Fan wille by de molkkarre oant klachten fan froulju wit de aid- molk tapper to sprekken. Nou, nei it ófskie, sil de Peinjumer suvelfamylje dizze dingen misse. Foar Kees en Anne bigjint in nij libben. Yn har wenplak moatte beide nou oars troch de tiid. Hja haw lykwols nei in tiid fan arbeidzjen wol in rêstiger alde- dei fortsjinne. De klanten wurdearje it wurk fan de molkboer en syn frou bisünder. Oan ’e ein fan de taspraek oerhandigt de sprek ker har beiden dan ek in sulveren bi- stek. It korps spilet ta bislüt noch in mars en blaest dan de óftocht. Kees en Anne harren loopbaen is forline tiid. Sa’t it echtpear Gerrit Skearder op- folge, wurdt harren wurk troch kapper Kamstra fuortset. Opnieuw wordt weer gesproken over een betere vergoeding voor leden van de Tweede Kamer. En opnieuw komt dit op een psychologisch bijzonder ongunstig moment juist als ieder een tevens praat over bezuinigen. Het lijkt haast of er opzet in het spel is. Toch is het argument voor de nieuwe verhoging helemaal niet zo onredelijk. De commissie-Götzen, speciaal ingesteld om de minister van Binnenlandse zaken te adviseren over de financiële vergoe dingen voor parlementariërs, wil de huidige schadeloosstelling voor Tweede-Kamerleden ongeveer verdub belen van 20 duizend tot 40 duizend gulden per jaar. Met daarbij wel de bijzondere regeling, dat neveninkom sten die in vele gevallen op het ogenblik de schadeloosstelling over, treffen in mindering worden ge bracht. Men wil met deze regeling be reiken, dat de Kamerleden zich meer met het politieke werk gaan bezighouy- den en minder met nevenbaantjes. Een salaris van veertig mille moet dan rede lijk worden geacht voor zo’n full-time betrekking. n

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1