De K.V.P. kent vijf alternatieve stromingen De Gaulle bracht be zoek Polen aan i lane Shroar üs hjoed to sizzen I.- I hark en sjoch ir STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes 106e JAARGANG No. 72 VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1967 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum Censuur op De Gaulle. 1 Duitse probleem. worden 60 van Advertentieprijs: 16 cent pet mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag De overwinning van generaal Thieu en maarschalk Ky bij de verkiezingen in Znid-Vietnam bestendigt het bewind, dat op het ogenblik al aan de macht is, ook al hebben zij maar 35 pet. van het aantal uitgebrachte stemmen op zich weten te verenigen en ook al heeft Dzu, die zich door de keuze van de durf als verkiezlngs- symboo! al kenmerkte als een vredeskandidaat, met 17 pet. een onverwacht succes geboekt. Het bewind verandert niet, maar er is toch wel iets veranderd in de verhouding aan de top, waar lang niet alles koek en ei blijkt te zijn. Tot nu toe was Ky de voornaamste figuur, maar dat is nu Thieu geworden en men meldt al de nodige spanningen tussen beiden bij de keuze van de nieuwe minister-president. Nu aan het bewind in Zuid-Vietnam door de verkiezingen een wettige grondslag is gegeven, wensen de Ver. Staten een nieuwe poging te wagen om door over leg een einde aan de oorlog te maken. Daartoe voert Arthur Goldberg, de lei der van de Amerikaanse afvaardiging bij de Ver. Naties, .gesprekken met ver tegenwoordigers van Westelijke landen over de inschakeling van de Ver. Na ties. Amerika heeft dat al eens eerder geprobeerd, n.l. in het begin van 1966, maar van een debat is toen niets geko men, doordat Rusland en Frankrijk er bezwaar tegen maakten de kwestie te behandelen in afwezigheid van China. Dat Amerika hiermee enig resultaat denkt te hebben, lijkt uitgesloten. Ver moedelijk wil het weer eens geregi streerd zien, dat niet Amerika, maar de tegenstander de komst van de vrede verhindert. Barrière Terwijl enige tijd geleden McNamara, de Amerikaanse minister van defensie, tegenover haviken in de Senaat de re- geringspolitiek van een zekere terug- In een van zijn eerste toespraken heeft De Gaulle gesproken over een oplossing van het probleem van het in tweeën ge deelde Duitsland door de Duitsers zelf, binnen het kader van een overeenkomst tussen de Europeanen van het westen, het centrum en het oosten. Afgezien van het feit, dat in deze formule, zoals eer der al eens by De Gaulle, het Duitse Door overmacht ontstaan door perso neelsgebrek en overvloed van copy moest het kaatsverslag van Marssum helaas ongeplaatst blijven. Andere copy moest blijven overstaan of dras tisch bekort. Ons excuus er voor. Soargje foar jou gewisse en jou senuwen soargje foar harsels Koe aan de lyn. Bij Makkum raakte vrijdagavond een koe in de Dijkvaart. Een toevallig passerende automobi list probeerde met een vistouw hulp te bieden maar dat gaf niet veel hou- Eigenwjjs. Mej. M. Wijnalda te Ping- jum was haar vader aan het helpen met aardappelrooien. Haar hand die raakte daarbij in de machine. De wijs vinger van de linkerhand moest wor den verbonden en steekt nu eigen- Eén met Abonnementsprijs t 3.25 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OS1NGA N V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad meester „Rommiaanse” wijze, zodat wie hij nu 3e week sept. 1917 houdendheid bij de bombardementen op Noord Vietnam moest verdedigen, waar bij hij als zijn mening gaf, dat de oor log niet door deze bombardementen kan worden gewonnen, is hij nu met een nieuw plan gekomen om de infiltratie vanuit het noorden tegen te gaan. Langs de gedemilitariseerde zóne aan de grens tussen noord en zuid zal over enkele maanden „een zeer geperfectioneerd en hoogst geheim systeem” gereed zijn om de infiltraties te keren.” Men is al be gonnen met het rooien van een strook van 25 km breedte in het oerwoud, die dan zal worden voorzien van prikkel draad en elektronische apparatuur. Des kundigen zijn hierover niet helemaal geestdriftig omdat men voor succes ook de grens met Laos en Cambodja, waar langs de Vietcong bevoorraad wordt, zou moeten afsluiten. Amsterdam; Groothertog Jan en groothertogin Josephine Charlotte tijdens kranslegging bij het Nationaal Monument De kostbare schilderijen zijn nu weer weggehaald. De ruimten zijn nu weer beschikbaar waarvoor ze dien den: praten, vergaderen, confereren, overleggen, discussiëren, voorstellen, wijzigen, amenderen, beschikken, af wijzen, besluiten en heel gewoon: sa menkomen. „Open” lucht. Het Burgwerter mu ziekkorps bracht Hichtum haar jaar lijkse nazomerserenade in de open lucht. Dat de lucht „open” was, was wel merkbaar met de regen die af en toe viel. Niettegenstaande dat werd het muciseren zeer op prijs gesteld. Ook de zangvereniging bracht nog enkele nummers. Een applaus voor de goede buurt dorps-zang. Vele varkens (met alle eerbied ge zegd!) maken de spoeling dun. Zo kon iedere liefhebber van de zaden van de Latirius er slechts 2 zaadjes krijgen, die deze week zijn verzonden Wed. Smid uit Wommels meent ech ter dat de plant ook in de slootkan ten aldaar groeit. Zou het waar zijn? Op de paardenmarkt te Workum paarden aangevoerd. De volgende zittingsperiode van de Ka mer zal het neutrale jaar zijn. Dan mag er niet over de droogmaking van de Zuiderzee worden gesproken. Door schaarste wordt er door de papier fabriek Van Gelder en Zonen te Ren- kum slechts 4 dagen per week gewerkt. Wegens kolengebrek de chocoladefabriek van C. J. van Houten en Zoon te Weesp stopgezet. De bakkers in Hennaarderadeel mogen een paar dagen per week niet meer bak ken. Er zal een actie worden gehouden tegen lange en kostbare bruiloften. z' vast aan de koe. Toevallig passeerde daar toen ook de heer S. van der Wiel uit Harlingen met zijn auto. Die had ’n nylon sleepkabel bij zich. Aan de weilandkant van het water kon men de sleepkabel aan het dier be vestigen, met gezamenlijke krachts inspanning gelukte het toen de koe weer op het droge te hijsen. Ruim 7200 bezoekers bezochten de zomertentoonstelling in Bolsward. Niet iedere Bolswarder is er geweest want Bolsward telt meer dan 9000 inwoners. Zwaluwen. Er blijken nog veel meer jonge zwaluwen te zijn. Een lezer uit Kubaard schrijft ons bovendien, dat hem vroeger eens is verteld, dat een zwaluw in één seizoen 3 maal broedt. De eerste jongen zouden in de trek- tijd al in de rul zijn, de laatste nog niet vliegrijp, waardoor dus alleen de middelsten de tocht zouden kunnen volbrengen. Dat zou een rare ver gissing zijn van moeder natuur en eerlijk gezegd nemen we het met een korreltje zout. kingen tot nu toe hebben gehad, is, dat de kansen van Romney op de nominatie aanzieniyk geslonken lijken te zijn. Zijn tegenstanders in eigen partij, veelal van het havikensoort, de mensen die drie jaren geleden de toenmalige senator Goldberg hebben gesteund, zien hun kans schoon. Oud-vice-president Nixon, die graag een gooi naar het hoogste ambt zou doen, heeft Romney al „zwakheid” verweten, andere tegenstanders wijzen erop, dat Amerika niet een president kan gebrui ken, wie zo snel een rad voor de ogen te draaien is. Van één krant is al be kend, dat zij haar steun voor Romney heeft overgebracht naar gouverneur Rockefeller van New York. man is in elk geval ongelukkig het optreden van prof. Romme. Dat is prof. Beel, die de dagelijkse lei ding heeft van de Raad van State en van de (enkele) ministers van staat. Prof. Beel meent, dat deze hoge heren maar het best ver verwijderd kunnen blijven van de dagelijkse gang van za ken in de politiek en zich niet met ruzietjes en conflicten moeten bezig houden. Prof. Romme heeft daartegen gezondigd. Maar de tijd is nog niet zo lang voorbij, waarin Prof. Beel om advies ging vragen bij meester Romme. Romney. Veel aandacht heeft in Amerika deze week niet zozeer de ontwikkeling in Vietnam getrokken als wel de opmer king van gouverneur Romney van Mi chigan, dat hij zijn mening over de oorlog in Vietnam grondig heeft gewij zigd en wel in die zin, dat het voor Amerika helemaal niet noodzakelijk was zich in het conflict in Zuid-Vietnam te mengen om de communistische expan sie in Zuid-Oost-Azië tegen te gaan. Zijn aanvankelijk oordeel, dat neerkwam op steun aan de regeringspolitiek, ver klaarde hij nu, door de voorlichting, die hij in 1965 van militairen en diplomaten had gekregen, een voorlichting te zijn, waarvoor hij de term „hersenspoeling” gebruikte. Het belangwekkende aan deze verande ring van inzicht is, dat Romney op dit ogenblik een van de Republikeinse poli tici was met de meeste kansen op het verkrijgen van de nominatie tot kandi daat voor het presidentschap bij de ver kiezingen van eind volgend jaar. Dat duidt al aan, dat deze politicus voelt, dat de oorlog in Vietnam een van de belangrijkste kwesties van de verkie zingscampagne zal worden. Het voornaamste effect, dat zijn opmer en Wymbritseradeel. Hwat haf helemaal geen veranderingen wil. Althans niet in de partij-organisatie. Zij meent, dat de K.V.P. gewoon als katholieke partij moet voortbe staan en ook niet moet denken aan federatieve samenwerking met de twee grote prot. christelijke partijen, A.R.P. en C.H.U. Opmerkelijk is wel, dat zelfs deze groep pleit voor een coalitievorming met de P.v.d.A., al ziet men niet een directe mogelijk heid om deze te verwezenlijken. Het partijbestuur van de K.V.P. Iaat niet erg duidelijk merken waarnaar de eigen voorkeur uit gaat (zie ook het verwijt van prof. Romme), al is van de heren Aalberse en Schmelzer be kend, dat zij toch het liefst een forse samenwerking met A.R.P. en C.H.U. zien. Een samenwerking, die tot niets verplicht, althans niet in politiek op zicht, doordat men met zo’n federatie, evenals nu met de K.V.P., dan weer wat linkser, dan weer wat rechtser kan koersen. Opmerkelijk is, dat van de vijf nu aangegeven richtingen er vier veel voor voelen om in de een of andere vorm met de P.v.d.A. in zee te gaan; in elk geval beslist niet met de V.V.D. Prof. Romme verweet het K.V.P.- bestuur, dat het te weinig leiding had gegeven bij de recente gebeurtenissen rond de radicalen. Het verweer van voorzitter Aalberse was niet sterk: probleem wordt onttrokken aan de ver antwoordelijkheid van de Grote Vier, '’''••van alleen Amerika niet Europees is, zien wij hier in plaats van de gebrui kelijke deling in oost en west een deling in drieën. Men vraagt zich af wat dat centrum zou kunnen zijn: Neemt men de EEG als west, dan loopt dat west bij een hereni ging van Duitsland door tot de Oder- Neisse. Of wil De Gaulle het westen ver der westelgk laten ophouden, hetgeen weer een breuk In de EEG zou bren gen? Ziet hij bovendien als oost alleen Rusland en als centrum dan de andere communistische landen, dan kan hij moeilijk verwachten veel succes te heb ben met zijn ideeën. Een nieuw Russisch-Hongaars verdrag bindt beide landen nauwer aan elkaar, zoals Polen en Rusland nauw aan elkaar verbonden zijn. Dit verdrag is gericht tegen de pogingen van de Westduitse regering nauwe banden met de Oost- europese landen aan te knopen, zoals in het geval van Roemenië gebeurd is. Het verdrag is tevens een veroordeling van de Roemeense politiek, die juist een wat grotere onafhankelijkheid tegen over Rusland voorstaat, maar toch ook weer binnen de grenzen van de ideolo gische en politieke samenhang. De Gaulle, zelf door een vriendschaps verdrag met West-Duitsland verbonden, heeft zijn Poolse gastheren vergeefs ge wezen op de wijzigingen in Duitsland; hy schynt daarvoor geen begrip te hebben gevonden. „Het K.V.P.-bestuur zal zich binnen kort uitspreken Prof. Romme had ook enkele zakelijke argumenten tegen een aantal stellingen van de radicalen. Hij zei, dat een vóór de verkiezingen gevormde combinatie van christelijke partijen met P.v.d.A. en D’66, voor het geval zij geen meerderheid behaalt, het land onbestuurbaar maakt. Een alter natief: een combinatie van liberalen en splinterpartijen is namelijk ondenk baar, meende hij. Prof. Romme moest de radicalen wél gelijk geven, dat de kiezer vóór de verkiezingen moet we ten met welke partij hij het liefste samenwerkt, ook al is dan een prak tische binding vooraf in zijn ogen on mogelijk. Na zijn rede, nadat iedereen eens diep had ademgehaald, kwamen ogenblikke lijk de commentaren. „Prof. Romme valt radicalen aan”, was het geluid, dat in nogal behoudende kring werd ge hoord. „Prof. Romme valt K.V.P.- bestuur af”, de reactie van kringen, die het enigermate met de radicalen eens kunnen zijn. Beiden hadden gelijk. „Je weet met Romme nooit waar je aan toe bent”, was het commentaar dat nog het meest met de waarheid ih overeenstem ming was. Het is moeilijk een objec tief oordeel te geven. Maar als een figuur zoals prof. Romme, die jaren lang de K.V.P.-politiek en -taktiek heeft bepaald, plotseling uit de ver diende rust terugkeert en zijn opvol gers een „gëbrek aan leiding” verwijt, dan lijkt dat toch iets zwaarder te wegen dan enige zakelijke tegenargu menten, die hij aanbrengt tegen de plannen van de radicalen. wijs de hoogte in. Geluk by een ongeluk. Haar dorps genoot mej. A. Bruinsma, veronge lukte met de fiets, waarby haar bril geheel stuk sloeg en haar gelaat ge schonden werd. Vlug een mooi mon tuur uitgezocht en toen naar de dok ter om glazen. Maar die vond dat zij in het geheel niet meer een bril no dig had. Driemaal is scheepsrecht. Een derde ongevalletje betrof mevr. A. Bakker. Zij zou zaterdagavond vlug wat cro- quetten bakken. De vlam sloeg in de pan en in een oogwenk stonden de gordijnen in brand. Met hulp van de buurlui kon de heer Bakker het vuur doven. Zelf moest hij met een ver brande hand, waarover hy hete olie kreeg, door dokter Danes worden verbonden. De Gysbert Japicksprijs is dit jaar toegekend aan Trinus Riemersma voor zijn (zoals men weet erg om streden) roman Fabryk. De jury was het dan ook niet eens. Het jurylid prof. Galama had een minderheids- rapport. De uitreiking van de prijs zal plaats vinden te Bolsward op donderdag 12 oktober. De volgende dag zal dan de friese boekenweek worden ge opend. Gemotoriseerd ging het bepaald niet tenminste niet wat de snelheid be treft, waarmee de heer H. Gaarman een dringende informatie van het Centraal Bureau Motorrijtuigenbelas ting kreeg. Pas nu kreeg hy (meer dan een half jaar na dato) een brief „in antwoord op uw schrijven van 22-2-’67 Better let as net geldt echter ook hier want het bericht bevatte de voor de heer Gaarman verheugende mede deling dat zijn motorrytuigbelasting tot 31 jan. 1968 is voldaan. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch Vijfstromenland De discussienota van de Katholieke Volks Partij over de partijvorming in de (nabije) toekomst heeft ook heel wat stof doen opwaaien. En opnieuw heeft iedereen het stuk „vertaald” in de politieke richting, die hem het beste uitkomt. De nota biedt vijf alterna tieve stromingen binnen de K.V.P., waarover nu gepraat moet gaan wor den. Het zijn: De groep, die een christen-democra- tische samenwerking nastreeft tussen K.V.P., A.R.P. en C.H.U. Voor een zo groot mogelijk aandeel van chris- telijk-geïnspireerde politiek in ’s lands beleid is machtsvorming no dig, aldus deze groep. Een stelling waarmee ieder het eens is. Men ver schilt echter van menning over de vraag wat nu precies die christelijk- geïnspireerde politiek moet inhou den en of de C.H.U. en het behou dende deel van de A.R.P. daar ook nog wel bij behoren. 2. De K.V.P.-radicalen gaan een stap verder. Zij willen onder leiditfg van Cals, Bogaers en Jurgens vechten voor één christen-radicale partij als voorhoede voor een veel grotere vooruitstrevende partij, waarin ook de meeste socialisten en de democra. ten zich zullen thuisvelen. Deze partij moet wel in haar vaan de chris- ten-democratische beginselen dragen. 3. Iets méér dan groep 1 en net iets minder dan groep 2 willen de Bra- bantsche opstandelingen binnen de K.V.P. Ook dezen willen een chris- ten-democratische partij, maar dan moeten de A.R.P. en de C.H.U. zich daarin eveneens thuis kunnen voelen. Zo'n partij zou grote voorrang wil len geven aan gemeenschapsvoor zieningen, volksgezondheid en recre atie. Aan officiële samenwerking met P.v.d.A. en D'66 heeft deze groep geen behoefte. Wel kunnen zich „gelijkgezinden” uit deze partijen aansluiten. 4. Het Democratisch Centrum Neder land, onder leiding van de Rotter damse K.V.P.-er dr. Couwenberg, wil een ware revolutie. Géén par tijen meer op confessionele basis. Een twee, of drie partijenstelsel, waarin men elkaar kan vinden op basis van „een dynamische visie op de fundamentele idee van de men selijke waardigheid en de ideeën van vrijheid, democratie, rechtsze kerheid, menselijke gelijkwaardig heid, sociale gerechtigheid en vrede”. 5. Tenslotte is er ook een groep, die Het belangrijkste politieke nieuws wordt nog altijd door de K.V.P. geleverd. Tenslotte is de K.V.P. nog steeds de grootste politieke partij in Nederland en als enkele politici menen, dat deze partij op springen staat, dan blijft dat groot nieuws. Vorige week heeft het partijbestuur van de K.V.P. eindelijk de lang verwachte nota gestuurd, die als basis moet dienen voor de partijdiscussie over de politieke vernieuwingen. Daarover valt nog genoeg te vertellen. Maar er was ook nog een tweede nieuwtje uit de K.V.P., dat door velen met enig heimwee zal zijn begroet. De grote man van voorheen, prof. Romme niet ten onrechte een van de grootste politici genoemd, die Nederland ooit heeft gekend keerde plotseling terug in de actieve politiek. De minister van staat verscheen plotseling op een afdelingsvergadering van de K.V.P. in Leiden en mengde zich „als gewoon lid van de afdeling Leiden van de K.V.P.” in de discussie tussen partijbestuur (mr. Aalberse) en K.V.P.-radicalen (mr. Jurgens). Het optreden van de heer Romme was een geweldige verrassing. De oude sprak plotseling weer. Hij deed het prompt op zijn wat mystieke na afloop niemand het er over eens kon worden, het meest de mantel had uitgeveegd. Met de plaats van het beeldje ter na gedachtenis aan dr. Titus Brandsma zijn niet alle bewoners van de dr. Ti tus Brandsmalaan gelukkig. Het staat te dicht aan de kant van de Secr. Haitsmalaan vindt men. Een bewoner zei zelfs: Zo kan ik er geen bloemen heen brengen. Bolletongersdeipriisfraech. Wie onze lezers of lezeressen heeft dit jaar eens een leuk idee voor een Bolletongersdeipriisfraech Het moet wel op de Bolletongersdei betrekking hebben. We wachten in spanning af hoe groot uw vindingrijkdom is. De Gaulle, die een, officieel bezoek aan Polen heeft gebracht, heeft ervaren, dat er landen zijn, waarin de regering som mige van zijn opmerkingen uit de pers kan houden. Hy heeft ergens gezegd, dat het van wezenlijk belang zou zijn, wan neer de buitenlandse samenwerking een werkeiyke samenwerking zou zijn en niet de opslorping door een of ander enorm buitenlands apparaat. Dat was weinig anders dan een oproep aan de regeerders van Warschau zich wat onafhankelijker te tonen van Mos kou te tonen, zoals De Gaulle zich on afhankelijk van de Ver. Staten heeft ge toond. Het schrappen van deze zin in de Poolse bladen wijst er op, dat War schau niet van plan is zich iets aan te trekken van De Gaulles woorden. War schau vindt het ongetwijfeld prettig, dat De Gaulle zich weer openlijk heeft uit gesproken voor het behoud van de hui dige grenzen van Polen, in het westen langs de Oder en Neisse, de grens die de Duitsers officieel nog niet willen aan vaarden. Aan de Poolse wens, dat De Gaulle zich zou uitspreken voor een er kenning van het Oostduitse regime en daarmee voor een permanente splitsing van Duitsland, heeft hij geen gehoor ge geven ■T

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1