■i Fan de Mart in vloer Zandautochauffeur Derde dinsdag gedood STREVEN NAAR VREDE VERONTRUSTING OVER VIETNAM - WAPENBEPERKING EN WAPENBEHEERSING DE E.E.G. VER HOGING ONTWIKKELINGSHULP INVESTERINGSAFTREK VOOR GEBOUWEN HERSTELD HERZIENING UITGAVEN BELEID VERHOGING OMZETBELASTING WONINGBOUW STREEFT NAAR 125.000 WIJZIGING HUURWET UITBREIDING WEGENNET VERANTWOORDINGSPLICHT VAN B. EN W. VERBETERING CUL TURELE EN MAATSCHAPPELIJKE LEVENSOMSTANDIGHEDEN STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeél, Hennaarderadeel, Hindeïoopen, Wonseradeel, Workum en S 'S 06e JAARGANG No. 73 DINSDAG 19 ShP i nivjLux.iv i% Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Wymbritseradeel. DE TROONREDE september 19€ Lieden der Staten-Generaal, PIE Tj. de J. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag De Regering hecht bijzondere waarde aan het handhaven van de hartelijke be trekkingen tussen de landen van het Ko ninkrijk. Zij zal aan de ontwikkeling van Suriname en de Nederlandse Antillen bijstand blijven verlenen. van het uitgavenbeleid genomen. Deze vinden hun weerslag in de rjjksbegro- ting die U heden wordt aangeboden; voor een deel zullen zij pas in volgende begrotingen doorwerken. Hoewel door de voorgestelde maatrege len de uitgavenstijging die bij ongewij zigd beleid zou zijn ontstaan, belangrijk kan worden beperkt, noopt de resteren de stijging in 1968 toch tot enkele be lastingmaatregelen. De Regering stelt voor de verhoging van de benzine-accijns die voor 1967 geldt, te handhaven en de omzetbelasting op enkele artikelen van 10 tot 12% te verhogen. De verder be nodigde middelen zullen worden verkre gen uit maatregelen die reeds ter ver betering van de belastingstructuur nood zakelijk zijn. Daartegenover zal een las tenverlichting voortvloeien uit een ver hoging van de aanslaggrens voor de in komstenbelasting. Niet alleen de rijksfinanciën, doch ook de positie van het gemeentefonds en de financiën van een aantal - vooral grote - gemeenten, geven aanleiding tot zorg. De Regering hoopt, dat door een samen stel van maatregelen binnen afzienbare tijd een belangrijke verbetering kan wor den bereikt. Daartoe kan ook worden gerekend een verruiming van het ge meentelijke belastinggebied, waardoor de verantwoordelijkheid van de gemeen tebesturen voor het eigen uitgavenbe leid beter tot haar recht kan komen. Grote inspanning van industrie en we tenschap op het gebied van speurwerk en technische ontwikkeling blijft gebo den, De uitvoering van belangrijke ont wikkelingsprojecten bij de industrie zal de Regering bevorderen. De wegenaanleg zal met kracht worden voortgezet, mede ter versterking van onze economische positie. Ook de ver betering van de vaargeul naar de Nieu we Waterweg zal in dit verband een gunstige invloed hebben. Bijzondere aandacht vraagt de moeilijke situatie waarin de spoorwegen, de open bare vervoerbedrijven in de grote steden en de binnenscheepvaart zich bevinden. Ten behoeve van de zeescheepvaart zal de Regering de totstandkoming bevor deren van een wet die verweer tegen ernstige vormen van vlagdiscriminatie mogelijk maakt. Zo mogelijk nog in de loop van dit zit tingsjaar zal zij U een nota aanbieden betreffende de herstructurering van het wetenschappelijk onderwijs en de ver korting van de studieduur. Ons land kent vele waardevolle culturele en maatschappelijke voorzieningen, die echter nog niet in voldoende mate ge bruikt worden. De Regering zal nagaan of de oorzaken hiervan liggen in onbe kendheid of ongewoonte dan wel in ge brek aan middelen bij hen die zich tot nu toe afzijdig hielden. Het beleid dat de Regering voert ter ver betering van de culturele en maatschap pelijke levensomstandigheden van de ge hele bevolking, heeft naar haar mening slechts kans van slagen, als ook alge meen de bereidheid leeft om medever antwoordelijkheid te dragen voor de op zet en de uitvoering van de nodige voor zieningen. Dit geldt in het bijzonder ook voor de jonge generatie. De Regering stelt zich voor deze zoveel mogelijk te betrekken bij de vormgeving van het be leid inzake onderwijs, vorming, ontwik keling en ontspanning. Zij is bereid deze activiteiten naar vermogen te steunen. Het startschot werd gelost Vlug allemaal op post tussen de klippen doorsturen Kijk uit, goed opgepast wij krijgen het straks vast nog eens zwaar te verduren. Regering, parlement. Blijf steeds hoopvol gestemd Keep smiling, bewaar een glimlac! ook na de derde dinsdag. De kleine kapitein Piet de Jong, mag er zijn Hij viel beslist niet tegen Eerst niet hoog genoteerd, nu mag gerust beweerd zijn aanzien is gestegen Zelf denkt hij ook allicht Moed houden, Land in zicht. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A J. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 13 telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Het startschot wordt gelost! Veelkleurig uitgedost regeerders en rijksgroten. Ze vullen in totaal vrijwel de Ridderzaal Troonrede wordt ontsloten en het hele parlement is weer actief present. 'I I '7 De Regering wil komen tot het vaststel len van een geheel van maatregelen, nodig om de eerste fase van het beleid betreffende ruimtelijke ordening te kun nen uitvoeren. Jok in internationaal verband, zoals op e aanstaande Tweede Wereld-conferen- e voor Handel en Ontwikkeling, zal de ■’gering ijveren voor maatregelen ter ersnelling van de sociaal-economische groei in de ontwikkelingslanden. s Regering verwacht, dat de komende melux-regeringscopferentie zal leiden jt nog nauwere samenwerking In de Regeringsverklaring is reeds de overtuiging uitgesproken, dat een aan vaardbare begrotingsontwikkeling alleen kan worden bereikt door herziening van het uitgavenbeleid. Bij het opstellen van de begroting 1968 is duidelijk bevestigd, dat zonder een verdere belangrijke ver zwaring van de belanstingdruk slechts dan voldoende ruimte voor essentiële voorzieningen beschikbaar kan komen, indien op tal van andere onderdelen be perkingen worden aangebracht. Zo zijn er een aantal beslissingen tot herziening Tamboer. En by de roungong yn dit kompleks, foelen wy fan de iene for- wündering yn de oare. Mar lit ik earst sizze, dat Hoogeveen in plak is, hwer- fan it nije Reisboek fan de A.N.W.B. seit, dat it 18.400 ynwenners hat, dus in plak in stik lytser as Snits, dat yn deselde gids mei 23.300 ynwenners oan- jown is. Mar dit kulturele sintrum, bi- steande üt in greate konsert- en toaniel- seal foar 800 man, in lytsere seal foar 400 man, in greate foyer, in café-restau- rant, dat fan de strjitte óf entré hat, mei gardarobe, klaiekeamers, exposysje- romte, terras, parkearterrein, binnen- tün, administraesjekantoar, toiletten en jit in aparte artistefoyer derby, is hjir ta stan kommen. Mei de nijste tapas- singen foar lüd en Ijocht, mei in toa- nielromte, sa breed en djip as ik it nearne seach, microfoans yn de syd- kanten fan de seal, sa dat rounom alles düdlik to hearren is, koartom der is neat mar dan ek neat sparre. Fansels kaem de fraech: Hwat hat dit koste? En dat andert makke my stil. De bigreating wie yn it earstoan 1.700000 goune, mar doe’t klear wie, hie it 4.500.000 goune frege. Dit stiftingskapi- tael is troch manske subsydzjes fan Ryk provinsje en gemeente en fierder fan bi- driuwen en partikulieren foar in diel by- mekoar brocht mar hwert dat jild ek weikomd is, in feit bliuwt, dat de rinte fan sa’n kaptael allinnich al mear as in kwart miljoen bidraecht. En dat foar in lytse stêd yn. Drinte, dat in pleatselik sintrom is, mar ek net mear. De omkri- Ons land geeft aan de voltooiing van de gemeenschappelijke markt en aan de opbouw van de Europese economische unie zijn volle medewerking. Van cen- trale betekenis acht de Regering intus sen de behandeling van de verzoeken om aansluiting bij de EEG van Groot- Irittannië, Ierland en de Scandinavische inden. Een wederom beletten van deze insluiting, waardoor de splitsing in .’est-Europa zou worden gehandhaafd, iu de regering zeer verontrusten en on- twijfeld een ongunstige weerslag heb- n op de voortgang van de Europese itegratie. Ondanks de ontspanning op de arbeids markt blijft het zorgwekkend, dat de betalingsbalans zich nog onvoldoende heeft hersteld en dat kostenstijgingen hun invloed op de prijzen blijven uit oefenen. Dit houdt een ernstige waar schuwing in. Om in de toekomst een bevredigende groei van werkgelegenheid en welvaart te bereiken is in de eerste plaats een toeneming van de nationale besparingen nodig. Verbetering van de financiële positie van de overheid zal daartoe een bijdrage kunnen leveren. Daarnaast is een grote terughoudend heid geboden bij de loon- en salaris ontwikkeling. Een verdere kostenstijging moet in het belang van de concurrentie positie worden vermeden. Deze doelstel lingen drukken ook hun stempel op het begrotingsbeleid. De Nederlandse defensie vormt een we zenlijk deel van de geïntegreerde ver dediging van de NAVO-landen. Een aan de omstandigheden aangepast Atlantisch bondgenootschap is ook na 1969 noodzakelijk voor de veiligheid en voor waarde voor een verdere ontspanning tussen Oost en West. Het overleg met de landen van Oost-Europa wordt voort gezet en verdiept. De Regering acht voortgang inzake wa- penbeperking en wapenbehersing van ’t grootste belang. Zij blijft dan ook krach tige steun geven aan het spoedig tot stand komen van een verdrag ter voor- koming van verdere verspreiding van kernwapenen. Zojuist heeft H. M. de Koningin de vol gende’ troonrede uitgesproken: LEDEN DER STATEN-GENERAAL Met dankbaarheid denken mijn familie en ik terug aan de belangstelling en de gelukwensen die wij van velen in het Koninkrijk, meer in het bijzonder van U, mochten ontvangen bij de geboorte en de doop van onze Willem-Alexander. Ter uitbreiding van de sociale zekerheid hoopt de Regering, dat de Algemene Vvei. Bijzondere Ziektekosten, waarvan het ontwerp bij U aanhangig is, spoedig tot stand komt. Voor de welzijnszorg acht zij deze wet, naast hetgeen in de afgelopen jaren is bereikt, van grote be tekenis. De Regering is voornemens U in de loop van dit parlementaire jaar een ontwerp van wet inzake het minimumloon aan te bieden. Voorts zal u een wetsontwerp bereiken ter bestrijding van de luchtverontreinl- ging- Ook op andere terreinen ziet de Rege ring erop toe, dat de rechtsontwikke ling niet ten achter blijft bij de snelle maatschappelijke veranderingen. Zo zijn voorstellen van wet te verwachten op het gebied van het ondernemingsrecht, en wel betreffende de jaarrekening en de herziening van het enquêterecht bij de onderneming. Ter bescherming van de persoonlijke levenssfeer zal een wet aanhangig worden gemaakt om het af luisteren tegen te gaan. Een voorontwerp van wet tot uitbrei ding van de verantwoordingsplicht je gens de gemeenteraad zowel van de burgemeester als van het College van Burgemeester en Wethouders is gereed. De instelling van de Staatscommissie v. Advies inzake de Grondwet en de Kies wet wettigt de verwachting, dat de be zinning op deze staatswetten belang rijke vorderingen zal maken. Naarmate de maatschappij zich sneller wijzigt en wijzigingen dieper ingrijpen in het leven van de enkeling, worden aan onderwijs, wetenschapsbeoefening, culturele en maatschappelijke ontwikke ling andere en zwaardere eisen gesteld. De Regering wil de mogelijkheden blij ven bieden om de problemen die hier uit voortvloeien, tot een oplossing te brengen. Zij acht hierbij de invoering van de Wet op het Voortgezet Onder wijs en de Wet op het Leerlingenwezen van veel belang; bijzondere aandacht zal zij schenken aan her- en bijscholing. De snelle ontwikkeling van de techniek, de voortschrijdende economische integra tie en de gewijzigde kostenverhoudingen vergen vele veranderingen in de be staande produktiestructuur van land- en tuinbouw, visserij, handel en industrie. Of de mogelijkheden, die uit de voltooi ing van het gemeenschappelijke Euro pese landbouwbeleid voortvloeien, in vol doende mate zullen worden benut, is vooral afhankelijk van het tempo, waar in de stucturele aanpassingen in het agrarische bedrijfsleven zich voltrekken. De begroting verzekert de voortzetting van het beleid dat deze aanpassing be oogt te ondersteunen. Ook de verande ringen die zich in het midden- en klein bedrijf voltrekken, wil de Regering hel pen ten goede te richten. De versterking van de industriële struc tuur van ons land is zeer belangrijk. De Regering hecht veel betekenis aan het doen van onderzoekingen die een beter inzicht verschaffen in de ontwikkeling per bedrijfstak. Verder zal de Regering de uitvoering aanmoedigen van indu striële projecten die van veel waarde zijn voor ons land en met name voor regionale gebieden met een nog zwakke economische structuur. ten binne tin bifolke en de nammen Hol landse Veld of Koekange ropt nou just gjin asosiaesjes mei skouburchbisikers op. Dochs is der in programma makke, dat foar it seizoen ’67/’68 fan heal sep- timber oant heal april it folgjende sjen lit. Oan toanielselskippen komme der: Het Nieuw Rotterdams Toneel; De To neelgroep: Ensemble-Toneelgroep: The ater-Fiesta Gitana-Opera Gezelschap: Forum-Haagse Comedie. Toneelgroep Theater komt mar leafst fjouwer kear en Ensemble twa kear. Dêrneist: As ser Operette-Vereniging-Cabaret: Fons Jansen Lurelei-Seth Gaaikema-Max Tail leur en seisAnk van der Moer mei solo- toaniel. Het Nationale Ballet, het Noor delijk Filharmonisch Orkest, de Hoofd stad Operette, Pim Jacobs met Rita Reys, Ramses Shaffy met Liesbeth List en last en least: Willy en Willeke en Gert Timmermans. Trije jonnen yn *e wike binne der ütfieringen fan dit ge halte, it hiel seizoen troch. Earlik, hjir stiet myn forstan by stil. Hoe bistiet soks, hwant ik haw nea heai’d, dat de Drinten nou sa by ütstek kultureel minded wiene of binne, mar lit dat nou mar normael wêze, hoe krl- get in plak fan dizze greatte en yn- komsten soks foarelkoar. En dan komt üs yn it sin, hoe’t it hjir stiet mei de stipe fan de oerheit oan de outilage fan de kulturele aktiviteiten. Ljouwert, fjouwer of fiif kear sa great, hat allinnich syn Harmony en Sealen Schaaf mar dat giet sflnder subsydzje, yn Harns of Frentsjer, yn Boalsert of De wereld waarin wij leven, wordt door tegenstrijdigheden gekenmerkt. Velen, zo niet allen, verlangen en streven naar vrede; desondanks wordt in vele stre ken bitter gestreden. Velen, zo niet al len, verlangen voor een ieder in deze wereld een volwaardig menselijk be staan; desondanks moet op vele plaat sen een onophoudelijke strijd tegen hon ger, ziekte en onderdrukking worden geleverd. Het is deze situatie, waarin de idealen van vrede, gezondheid en vrij heid nog lang niet voor allen in vervul ling zijn gegaan, die ons dwingt niet alleen de ontwikkeling van onze eigen samenleving te bevorderen, maar ons ook in te spannen op die gebieden waar wij iets voor anderen kunnen betekenen. De Regering ziet haar opdracht dan ook mede bepaald door de gedachte, dat slechts een eensgezinde en in financieel- economisch opzicht gezonde samenle ving een vruchtbare bijdrage kan leve ren tot het welzijn van de wereld. Met betrekking tot de woningbouw is het streven erop gericht in 1968 het be reikte niveau der jaarproduktie van 125.000 te handhaven. Ten gevolge van deze hoog opgevoerde produktie is in grote delen van het land een situatie ontstaan, die het verant woord maakt het systeem van strakke Ongeveer een jaar geleden begon de conjunctuur een aarzeling te, vertonen. De aanvankelijk snelle toeneming van de werkloosheid die vooral regionaal een belangrijke omvang aannam baarde de Regering grote zorg. Zij voelt zich nauw betrokken bij het leed dat uit deze werkloosheid voor de werkne mer en zijn gezin voortvloeit. Inmiddels zijn verschillende maatregelen genomen om aan de problemen tegemoet te ko men. De vertraging in de ontwikkeling van produktie en investeringen is be perkt gebleven. Thans wordt in het bui ten land een geleidelijk herstel verwacht. De Regering beoogt door haar beleid ertoe bij te dragen, dat oolj in ons land een verbetering zal optreden. Ten einde dit herstel niet te verstoren door de over- gang op het nieuwe Europese systeem voor de omzetbelasting, waartoe zeer binnenkort een wetsvoorstel zal worden ingediend, wordt de investeringsaftrek voor gebouwen heden hersteld. Mocht de werkgelegenheid in het bijzonder voor de jeugd zich toch niet bevredi gend ontwikkelen, dan zal de Regering verdere maatregelen treffen. 'e positie van de ontwikkelingslanden aagt bij de bepaling van het beleid eeds grotere aandacht van de Rege- ng. Zij stelt voor de bijdrage voor ont- ikkelingshulp in 1968 aanzienlijk te erhogen. Bovendien wil de Regering e in ons volk bestaande -krachten meer an te voren tot werkzaamheid brengen, e hulpverlening zal doeltreffender wor- en gemaakt door deze te richten op en kleiner aantal landen. alom valt waar te nemen en die ge paard gaat met een groeiende behoeft: bij ons volk om mee te denken over d< toekomst van ons land, aan deze ont wikkeling ten goede zal komen. Onder deze omstandigheden is een nauw overleg tussen overheidsinstanties en vertegenwoordigende lichamen meer dan ooit noodzakelijk. Veel kan tot hei van het Koninkrijk en ons volk tot stan worden gebracht bij een vruchtbare sa menwerking tussen Regering en Staten- Generaal. Met de bede, dat Gods zegen op onze ge zamenlijke arbeid moge rusten, verklaa ik de nieuwe zitting van de Staten-Ge neraal geopend. Bolswanls Nieuwsblad De Regering is diep verontrust over de in Vietnam voortdurende en in hevig heid toenemende strijd, die een ontstel lend menselijk leed veroorzaakt. Zij grijpt elke mogelijkheid aan om het tot stand komen van vredesonderhandelin gen te bevorderen. De gevechtshandelingen in het Nabije Oosten hebben andermaal aangetoond, hoezeer het nodig is aldaar te komen tot een blijvende regeling die alle par tijen aanvaarden. Daarbij zal het uit gangspunt moeten zijn het bestaans recht van alle souvereine naties in dat gebied en de mogelijkheid van een mens waardig bestaan voor allen die daar wonen. De Regering zal in de toekomst haar beleid steeds meer baseren op meerja renplannen. Zij hoopt daardoor bij të dragen tot een evenwichtige groei en veelzijdige ontwikkeling van onze sa menleving. Zij verwacht, dat de drang naar vernieuwing die in de laatste jaren Dokkum, alles partikulier inisiatyf, al linnich de Lawey yn Drachten folget op beskieden wize de nije tiid. Kinne wy hjir mei ta? Reitsje wy mei dit punt net stikken efter, as wy de eig- ner fan De Doele en syn kollega’s yn oare plakken wol freegje om mear ak- komodaesje, better toaniel en gean sa mar troch, mar jit miene, dat soks wol partikulier forsoarge wurde kin? Kinne Ryk, provinsje en gemeente wol ta de pong as it om Hoogeveen giet, mar sit dy op slot as it om Ljouwert, Snits of Boalsert giet? Is hjir de animo foar toaniel, opera en operette, kabaret en konsert minder great as dêrre, of lizze wy jit fierder fan Den Haech óf as Drinte? Kulturele manifestaesjes kinne nearne op entré-jild driuwe, dat is in feit, dat elk wit, dy’t ea mei to meitsjen krige, mar hjir yn Fryslan mei syn dübele kul- tuer, binne wy tige, tige deun as it dêr- om giet. Neffens de Rykskommisje fan adfys foar de bou fan Skouboargen en kon- sertsealen wie it plan: Hoogeveen artis- tyk, struktureel en ekonomysk in tige lokkich en forantwurd plan. Wolnou, dat is in ütnoeging oan alle Fryske stêd- den om ek ris op de greate tromme to slaen en in lyts part fan de bilêsting- sinten werom sjen to krijen. Of soe men yn Den Haech tinke, dat wy it wol óf kinne mei it kykkastke fan de T.V.? jLonaen: ue ZZ-ja. tge oue »>iowxie louut een Kieiue conectie van <ie nieuwe Zwitserse „Go Go” polshorloges, die geëxposeerd worden op de Internationale Beurs voor uurwerken en juwelen, welke maandag in Earls Court begint. regulering van de huren te verlaten. De Regering zal de uitwerking daarvan nauwlettend volgen. Voorstellen tot wij ziging van de Huurwet en van de des betreffende bepalingen van het Burger lijk Wetboek zullen U in de loop van dit zittingsjaar bereiken. Gisteren is op tragische wijze de jarige A. J. de Kruijf uit Wijk 1 Duurstede, bestuurder van een zam auto, bij Kievitshorne om het leven ge komen. De Kruijf vervoerde zand van Harlingen naar de wegverbetering rond Bolsward. Hij had een mankement’ aan zijn auto en wilde dit meedelen aan de chauffeur van een hem tegemoetkomen de lege zandauto. Daartoe stopte hij en stak van achter zijn auto vandaar de weg over. Hij had er kennelijk ni op gerekend dat in de tussentijd c hem tegemoet komende lege zandau was gepasseerd door een personenaut n.l. de 50-jarige C. Bakker uit Noor wijk aan zee, die met vacantie was. H werd bij het voor deze plotseling onverwacht oversteken geschept en c slag gedood. HOE BISTIET IT Dat yn de léste tsien jier yn it eartiids sa stienearme Drinte hiel hwat foroare wie, is grif foar de measte minsken gjin nijs. Dat troch de oaljewinning yn it Süd-easten nije bloei komd wie yn de earme feanhoeke dat Emmen ütgroeit ta in fikse stêd, dat wie üs wol bikend, mar hwat wy fan ’e wike der yn Drinte seagen, dat hiene wy nea tinke kind. It wie yn Hoogeveen, dat wy in ek- skursje fan de steatenleden üt de trije noardlike provinsjes - üntfongen waerden yn it kulturele sintrom: De

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1