DE DANS DER MILJOENEN I AAN PLANNEN ONTBREEKT HET NIET hark sjoch en TOENADERING hl 106e JAARGANG No. 74 VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1967 W ymbritseradeel. Henk Hoekstra superieur ronde van Ried Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindetoopen, Wonseradeel, Workum en r I pk te I j Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. Advertentieprijs: 16 cent per cnm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins tydens het lezen van de Troonrede Uitgave: A J. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Abonnementsprijs t 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Buitenlandse Zaken: In het Nabije Oos ten moet een definitieve regeling ko men, met als uitgangspunt het bestaans recht van alle souvereine naties in dat gebied en de mogelijkheid van een mens waardig bestaan voor allen, die daar wo nen. De regering is diep verontrust over de Vietnamese oorlog. Met geen woord is gesproken over een staken van de bombardementen, hetgeen tot enige kri tiek heeft geleid. Nederland is sterk voorstander van een snelle, positieve be slissing over de aansluiting van Enge land, Ierland en de Scandinavische lan den bij de Euromarkt. Ontwikkelingshulp: Het bedrag voor de ontwikkelingshulp ia verhoogd met 75 miljoen gulden tot f 525 miljoen. Een verhoging, die door de regering zelf als „zeer ruim” wordt omschreven, doch die door een groot deel van de Tweede Ka mer als „te karig” wordt bekritiseerd. De regering zal het initiatief nemen voor een financieringsmaatschappij, die in vesteringen moet stimuleren van bedrij ven, die zich in ontwikkelingslanden zul len vestigen. Verkeer: Binnenkort zijn alle belangrij ke hoofdverkeerswegen uitgerust met middenbernïbeveiliging. Gemeenten kun nen rijksbijdragen krijgen in sommige verkeerswerken en yoor de tekorten van het openbaar vervoer. De PTT zal vijf- honderdmiljoen investeren en géén ta riefsverhogingen toepassen. Voor uitga ven aan rijkswegen is 900 miljoen be schikbaar. Woningbouw: Voor 1968 hoopt men 125 duizend woningen te bouwen, waarvan vijftigduizend woningwetwoningen en ’n gelijk aantal particuliere (premie-A)- woningen. Als de bouw in de particu liere sector achterblijft, zal het aantal woningwetwoningen worden verhoogd, tot een maximum van 60 duizend. Een koopman uit Maastricht stond op een trein te wachten Plots een charmant gezicht, ogen die guitig lachten. Hó, meneer, ik reis mee! De koopman dacht, in orde. Saam knus in één coupé dit kan gezellig worden. Ja, de koopman ontving vrij vlug intieme blijken van meer toenadering, dacht, die mag ’k niet ontwijken ’k ben vijf en zestig jaar ze noemen mij opaatje ’k lus echter, reken maar graag een sappig, groen blaadje. En daarbij bleef het niet Elk zag dat ze zoet vrijden de zeer charmante liet haar hand behendig glijden in des koopmans broekzak maakte wat leuke grollen dacht onderwijl: ik pak dat noemt men zakkenrollen. Plots de „verkering” uit. De koopman zeer verbolgen wist, ik ben de pineut, ik zal ze achtervolgen. Dat lukte hem, hij greep haar, en ’t ging op een vechten het „meisje” beet en kneep Zeg, is dit wel een echten? beleid zullen subsidies krijgen voor de ontspanning van jongeren. Voor open luchtrecreatie is 29 miljoen uitgetrok ken. Het kijk- en luisteergeld wordt verhoogd en gecombineerd geïnd. het verkeerd nemen van een bocht on deruit ging. Een ronde later volgde de aansluiting met het peloton, inmiddels uitgedund tot 15 man, dat zich spaarde voor de eind spurt. Bij de finish bedroeg de voorsprong van de twee koplopers méér dan 800 meter. Terwijl H. Hoekstra vóór Willy Del- grosso als eerste over de streep ging, werd even later de sprint van het pelo ton gewonnen door de Duitser Haupka. D. Lolkema en B. Voulon eindigden resp. als 9e en lie. H. Holkema werd boven dien uitgeroepen tot de strijdlustigste renner. C. en A. Brenninkmeijer opende 15 sept. nieuwe dameszaak te Leeuwarden. Goed doel. Deze en volgende week zal worden gecollecteerd voor de re classering. Hiermee steunt u een goe»J en menslievend doel. Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Niets kon de familie weerhouden om de verre reis naar hier toe te ma ken. In de bunker. De gehele middag zwierven zij bij de sluizen rond; la ter kropen en wrongen zij zich, ove rigens niet zonder kleerscheuren en schrammetjes, door het prikkeldraad heen om boven op de bunkers te kun nen komen. De mevrouw riep aldoor maar poesjes naam en. waarempel hoorde zij heel in de diepte van een ontluchtingskoker op de bunker, het gemiauw van hun kat. Opgewonden kwamen zij het verhaal aan de men sen van de Genie vertellen. Hoera! De heer A. v. d. Akker uit Makkum opende de zware deur van de bunker en gezamenlijk doolden Zij met het schijnsel van een zak lamp in de stikdonkere ruimte rond. En inderdaad hier zat poesjelief, die hier twaalf dagen in heeft moeten zitten, sterk vermagerd, maar nog volkomen gezond. Hij kreeg direct een flink portie meegebracht eten. Geweldig! De ontmoeting met het lie velingsdier was geweldig, de kat werd op alle manieren geknuffeld en ver troeteld. Het echtpaar wilde de men sen van de Genie rijkelijk geldelijk belonen, maar de mannen wilden hier niets van weten. Met een dikke si gaar van zeventig cent waren ze meer dan tevreden. 4e week september 1917 Den Haag: Opening Staten-Generaal. V.l.n.r.: prinses Christina, Pieter van Vollenhoven, prinses Margriet, prins Claus en prinses Beatrix De regering heeft deze week duidelijk haar plannen op tafel gelegd. Op de tradi tionele derde dinsdag van september (die steeds minder het karakter van een prinsjesdag en steeds meer een zakelijk, politiek accent krijgt) zijn via troonrede en miljardennota alle details voor 1968 bekend gemaakt. Overheidsuitgaven tot ruim 23 miljard gulden, inkomsten van 20,3 miljard, dus een tekort van 2,7 mil jard. Een tekort, dat, volgens minister Witteveen (Financiën) een gevolg is van de „huidige verflauwing van de conjunctuur, die een achterblijven veroorzaakt van de belastingopbrengst bij de normale groei”. Het kabinet heeft met de plannen duidelijk een eigen standpunt bepaald. De eerste commentaren spraken kritisch over „een conservatief standpunt”. Op alle mogelijke terreinen zullen de overheids uitgaven worden besnoeid. Het totaal van de uitgavenvermeerdering mag de groei van het nationale inkomen niet aanzienlijk overtreffen. Om het desondanks be staande tekort weg te werken zullen nieuwe belastingmaatregelen worden geno men. De uitgavenbeperkingen zijn onder meer aangebracht bij onderwijs, defensie, woningbouw en sociale voorzieningen. Vooral deze keus heeft het verwijt doen ont staan, dat de regering-De Jong „uiterst conservatief” is. Onderwijs: de minister heeft vier hoofd problemen, t.w.: 1. bezinning op de samenhang tussen de sectoren van on derwijs, bijv, de overgang van hoger beroepsonderwijs naar wetenschappelijk onderwijs; 2. de selectie van leerlingen; 3. verdere democratisering van het on derwijs; 4. her- en bijscholing van die genen, die een beroep uitoefenen. De in vesteringen voor het wetenschappelijk onderwijs worden verhoogd tot 350 mil joen. Bezinning op de doelmatigheid noemt de minister noodzakelijk. Financiën: De nieuwe belastingverho gingen zijn: verlenging van de tijdelijke verhoging van de benzineaccljns en ver hoging met twintig opcenten van de om zetbelasting op goederen, die nu nog onder het tien percent-tarief vallen. De aanslaggrens van de inkomstenbelas ting wordt verhoogd. De regeling voor aftrek van buitengewone lasten wordt veranderd (voortaan zullen enkele pre mies niet meer kunnen worden afgetrok ken). Landbouw: Een groter bedrag is uitge trokken voor cultuur-technische werken en het Ontwikkelings en Sanerings- fonds. Hoofdmoot van het beleid blijft de samenwerking in EEG-verband. Zes miljoen gulden zal worden besteed aan experimentele visserij, kwaliteitsverbe tering en technische verbetering van de schepen. De regering is gematigd optimistisch over de ontwikkeling op economisch ge bied. Koningin Juliana zei in de troon rede: „Ongeveer een jaar geleden begon de conjunctuur een aarzeling te ver tonen. De aanvankelijk snelle toeneming van de werkloosheid baarde de regering grote zorg. Zij voelt zich nauw betrokken bij het leed, dat uit deze werkloosheid voor de werknemer en zijn gezin voortvloeit. In middels zijn verschillende maatregelen genomen om aan de problemen tege moet te komen. De vertraging in de ont wikkeling van produktie en investerin gen is beperkt gebleven. Thans wordt in het buitenland een geleidelijk herstel verwacht. De regering beoogt door haar beleid ertoe bij te dragen, dat ook in ons land een verbetering zal optreden”. Als de werkgelegenheid in het bij zonder voor de jeugd toch tegenvalt, zal de regering extra maatregelen ne men. Zorgenpunten blijven de betalingsbalans en de invloed van kostenstijgingen op de prijzen. De regering waarschuwt al vast, dat men van komende loon- en sa larisrondes niet veel moet verwachten: „een verdere kostenstijging moet in het belang van de concurrentiepositie wor den vermeden”. Het is een duidelijk be roep op ieder om de buikriem wat strak ker aan te halen. Van de belangrijkste departementen vol gen hier in het kort de voornaamste nieuwtjes. Het Bolswarder elftal dat zal uitkomen in de liefdadigheidswedstrijd ziet er uit als volgt: Doel: J. Popma Achter: J. Wolke en R. van der Meulen Midden: M. Brandsma, R. van Buren en Joh. van den Oever Voor: J. Wijma, D. van der Werf Gzn, J. Geertsma, J. van Hettema en KI. Pop ma. Defensie: De uitgaven blijven op een zelfde niveau als in 1967. De marine zoekt nieuwe patrouille-vliegtuigen. De onderhandelingen met. Amerika over de bouw van kemonderzeeboten vorderen niet. De landmacht zal, uit zuinigheids- overwegingen, niet meer oefenen op par ticuliere terreinen. Nieuwe lichte tanks zullen niet worden aangeschaft. Wel worden nieuwe geleide raketten tegen tanks gekocht. Eind van dit jaar zal de zesde brigade gedeeltelijk paraat wor den. De luchtmacht zal naast aanschaf fing van de nieuwe F-5 straaljager voorbereidingen treffen voor vervanging van de geleide projectielen tegen lucht doelen. De gemiddelde jaarsterkte aan dienstplichten zal bij de landmacht met 12 duizend man verminderen tot 46 dui zend. Bij de luchtmacht komt een dienst- tijdverkorting binnen bereik. Binnenlandse Zaken: Samenvoeging van gemeenten, intergemeentelijke samen werking en een bovengemeentelijk lichaam blijven noodzakelijk om de groei van de steden bestuurlijk op te vangen. De gemeenten krijgen grotere vrijheid bij hun eigen belastingheffing. De ste den (vooral de grote drie) hebben het financieel nog altijd bijzonder moeilijk. De bijstand van de rijkspolitie aan de Amsterdamse politie wordt uitgebreid. Sociale Zaken en Volksgezondheid: wets ontwerpen zijn in voorbereiding voor een regeling van het minimum-inkomen en een minimum-vakantiebijslag. Ook men sen, die een uitkering krijgen ingevolge de AOW- en AWW-regeling, zullen een vakantieuitkering krijgen. Een plan is klaar voor bestrijding van de luchtver ontreiniging. Het onderzoek naar het verband tussen roken en longkanker wordt uitgebreid. kei, trije jier aid, mei in bryfke yn ’e han: in pakje sigaretten foar heit. De winkelman jowt it him en skriuwt it op. O ja, in dropke noch. mar noch bliuwt hy stean by de doar. „Hw’at is der oan?” freget de win kelman. „Krij ik gjin jild?” seit er dan. Eenzaam I. In de voort aan de Ex- morraweg zwerft een waterhoentje rond, eenzaam en verlaten. De na tuur is wel wat in de war. Het dier tje is nog maar enkele weken oud. Eenzaam II. Een lief hondje (teefje) effen bruin van kleur, loopt al een paar weken eenzaam en verlaten rond in Schraard. Het is met iemand mee gelopen vanaf het fietspad. Poesjelief. Enige dagen geleden bracht een familie uit Amersfoort in hun caravan een korte vakantie door bij Kornwerderzand. Ook de kat ging mee op tournee. Maar ach, men heeft vele uren ver geefs rondgekeken naar de viervoe ter, hoe men ook zocht, de poes werd niet gevonden, zodat men zonder het beestje naar Amersfoort terugreed. Enkele dagen later keerde het echt paar nogmaals in de Mercedes naar de Afsluitdijk terug, alles werd op nieuw afgezocht, teleurgesteld werd de thuisreis aanvaard. Gedroomd. Het echtpaar bracht dins dagmiddag voor de tweede maal een bezoek aan Kornwerderzand, want, zo vertelde de bazin des huizes hier, zij had de afgelopen nacht gedroomd dat de poes weer terug zou komen. Twee-en-dertig renners gingen jl. zon dag van start voor de traditionele Ronde van Ried. Acht Duitsers uit Hannover en een zestal Denen uit Odense zouden door hun aanwezigheid dan de wedstrijd een internationaal tintje geven; de laatsten echter raakten onderweg betrokken bij een verkeersongeval, zodat ze spijt genoeg niet deel konden nemen. Het plm. twee kilometer lange parcours, dat 28 maal genomen moest worden, voerde voor 1/3 deel over een onverhard weggetje, waarop men, vooral in de bochten, moeite had „staande” te blij ven. De drie deelnemende Bolswarders E. Bleeker, D. Lolkema en B. Voulon weerden zich knap. Erg jammer was het, dat daarom, dat E. Bleeker no 10 ronden koersen door bandbreuk de wed strijd moest staken. Henk Hoekstra die zorgde voor hét grote vuurwerk. Hij trapte in de eerste ronde reeds zijn tandwiel los en op een geleend exem plaar zonder versnellingsapparaat zette hij de Ureterper met de Duitser Haupha, door pech losgeraakt, de ach tervolging in. Met nog tien ronden voor de boeg kregen beiden contact met het grote peloton, waarna Henk Hoekstra enkele ronden later met Willy Delgras- so uit Leeuwarden de spits verliet en voor de hoofdmacht een niet meer te dichten gat sloeg. Vijf ronden voor het einde liep B. Voulon 300 meter achterstand op, toen hij door Cultuur, recreatie en maatschappelijk werk: plaatsélijke raden voor het jeugd- Bolswards Nieuwsblad Welvaartsstaat. In de school van Oosterend hangen drie jasjes aan de kapstok, allemaal bruin van kleur. Ze hangen er al sinds maanden. Ze zijn van niemand. Er is geen kind dat iets mist. Er heeft nog nooit een moeder naar geïnformeerd. Enfin, ze hangen er nog. Economische Zaken: Kosten én prijzen zullen in 1968 zeer streng worden be waakt. Een actief industriebeleid blijft noodzakelijk. Wervingsactiviteiten in Amerika, om Amerikaanse bedrijven hier naar toe te krijgen, worden uitge breid. Vooral regionaal zal aandacht be steed worden aan de industriële ont wikkeling. De koopman zeer onthutst hij gaf de slag verloren Oh, wie heb ik gekust, wie kon mij lief bekoren? Een jongeling met lang haar! Ja, zeer charmant, nietwaar? PIET Justitie: bezuinigingen maken het on mogelijk alle plannen op het terrein van gevangeniswezen, psychopatenzorg en subsidiëring van de kinderbescherming uit te voeren. Er is een wet in voorbe reiding, die het afluisteren verbiedt. Vroeg of laat? Of het nu een vroeg voorjaar betreft of een zeer laat jaar getijde, laten we graag in ’t midden, maar feit is, dat bij D. Postma op Bonjeterp te Exmorra nog twee een- den met kuikens resp. 8 en 11 rond zwemmen. Een derde eend zit zelfs nog te broeden. Voorlopig is het nog „einepikewaer”, maar zal dit zo lang duren tot de kuikens volwassen zijn? Jonge zwaluwen. Nu we het toch over jonge vogels hebben, nog even wat zwaluwennieuws. De heer Boot- sma te Ferwoude schrijft ons een dra matisch verhaal hoe het zijn zwalu wen verging. Voor de poes. Door de groeizame zo mer werd het hooi zo hoog opgetast dat de kat in juni de jonge zwaluwen kon bereiken. Nadien zakte het hooi aardig. Voor de zwaluwen was dit aanleiding te trachten een tweede broedsel groot te brengen. Eind juli kwam de schuur opnieuw vol en ook dit tweede broedsel was voor de poes. Driemaal is scheepsrecht zal de poes wel hebben gedacht. Begin september moest de heer Bootsma wegens ruim tegebrek een vracht stro op het hooi stapelen. U raadt het al: poes kreeg de gelegenheid ook het derde broed te verorberen. Wijsneus. „Vind je ’t leuk, dat je een zusje gekregen hebt?” informeer de tante. „Och,” zei Miesje, „mams had beter ’n transistor kunnen kopen dan had ze dat gekledder met dat vuile goed niet gehad!” Paps en Miesje samen aan ’t ontbijt. Plots zucht ze en paps vraagt of ze soms niet lekker is. „Och,” zegt Miesje, „alweer een meisje en de re keningen maar in de koffiepot" En dan fel; „als ik later moeder word, dan weet ik wel wat ik doe, ik laat ze er gewoon niet uit, ik houd ze binnen!” Seis boadskipje. Hy stiet yn ’e win- FsT

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1