-dochters van en m het noorden het land van 6ahe Shroar Onderwijs en beroepskeuze boerenzoons I z hark en sjoch 3 Fan de Mar tiny toer J. Zijlstra nieuwe bode-concierge gem.huis te Wommels Zoals wij u in ons blad van dinsdag 19 september jl. reeds berichtten is in de jl. donderdag gehouden raadsvergadering aan de orde geweest de benoeming van een nieuwe bode-concierge in het ge meentehuis te Wommels. Zilveren filmpjes 7 - 106e JAARGANG No. 75 DINSDAG 26 SEPTEMBER 1967 r Z Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS W ymbritseradeel. üs hjoed to sizzen Tot ziens, dit was Hark en Sjoch i Hwat hat Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Port Isabel (Texas, V.S.): Lamgeslagen en vernield ligt dit plezierbootje op het strand, nadat de orkaan Beni met vernietigende kraeht langs is getrok ken. De schade die de storm heeft aangericht loopt in de vele miljoenen aantal kleine bedrijven in het zandge bied. Bovendien is er waarschijnlijk ook sprake van inentaliteitsverschillen. Ver gelijken we namelijk het onderwijs van kinderen die afkomstig zijn van bedrij ven van overeenkomstige grootte, dan nog is er een flink niveauverschil waar neembaar ten nadele van het zandge bied. dichter bij hun woning. Meermalen ziet men dat er bijv. 5 wagens in het gras stonden en 3 op de daar voor bestemde ruimte. Nadat de raad over de alfabetische voor dracht, waarop voorkwamen de heren J. Zijlstra en J. Bouma, beiden te Wom mels, in besloten zitting een tijdlang had beraadslaagd, bleek bij de stemming na heropening der openbare zitting, dat op de heer J. Zijlstra 6 stemmen en op de heer J. Bouma 5 stemmen waren uitge bracht zodat de heer J. Zijlstra was be noemd. Na afloop der vergadering vond nog een geanimeerde afscheidsbijeenkomst plaats van de scheidende bode-concierge de heer Tj, Robijn, op welke bijeenkomst behalve alle raadsleden aanwezig waren de bur gemeester, de secretaris, alsmede al het overige losse en vaste personeel der ge meente, terwijl ook de in Wommels wo nende leden van de rijkspolitie aanwezig waren. Verscheidene sprekers spraken de schei dende heer en mevrouw Robijn toe, waar bij het uiteraard ook niet aan stoffelijke blijken van waardering voor dit echtpaar ontbrak. De heer Robijn kreeg o.a. een dia-pro- jectie-apparaat alsmede een pick-up pla tenspeler aangeboden, terwijl mevrouw Robijn in de bloemetjes werd gezet. Op bijzonder geestige wijze, waarbij hij verschillende amusante voorvallen uit zijn loopbaan ter sprake bracht, bedank te tenslotte de heer Robijn alle aanwezi gen. Abonnementsprijs t 3.25 per Icwartail (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Wês foar nimmen stranger as foar josels Uitgave: A. J. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Laatste week september 1942 Zware straffen wegens begunstiging van joden. Diverse doodvonnissen voltrokken. De jaarlijkse veekeuring te Wommels gaat dit jaar niet door. Koude voeten. Probeert u eens een beet je gloed in de stoof. Per pak 25 cent. S. S. van Hettema. D. Laansma heeft de schilderszaak van wijlen zijn oom A. Laansma te Burg- werd overgedragen aan de heer J. van der Pol. De levensvatbaarheid van de Landbouw bedrijven blijft gewaarborgt. De Führer: Dat de vijand ons ooit ver slaat is onmogelijk en uitgesloten. Ik kan het vaderland zeggen dat het vol komen gerust kan zijn: zowel in' het oosten als in het westen, het noorden als in het zuiden houdt het front onwrik baar stand. De Duitse soldaat kan gerust zijn: achter hem staat een vaderland, dat hem nooit in de steek zal laten. Lanceerbasis „Zwaluw”, even voor de start van de grote trek naar het Zuiden, ’t Is weer Herfst. Haltes. Busondernemingen hebben de harten van de Pakplanbewoners voor zich gewonnen door het aanbrengen van nieuwe haltes aan de Sneker- straat. zoek een bescheiden plaats innemen, is bijna de helft gehuwd. Van de gehuwde dochters heeft 38 procent een in de land bouw werkende man. Ruim de helft van de bij het onderzoek betrokken ongehuw de dochters heeft een huishoudelijke be trekking, hetzij thuis in de huishouding, hetzij bij anderen. Naast het beroep neemt het onderwijs van de boerenzoons en -dochters een be langrijke plaats in het onderzoek in. Meer dan driekwart van de in de land bouw werkende zoons heeft agrarisch onderwijs gevolgd, het meerendeel in de vorm van dagonderwijs. Vergeleken met de resultaten van eenzelfde onderzoek in 1957, betekent dit ’n aanmerkelijke voor uitgang, vooral ten gunste van het land- bouwdagonderwijs. Met name het aan tal in de landbouw werkende boeren zoons dat ’n middelbare landbouwschool heeft bezocht, neemt belangrijk toe. Een beschouwing over het onderwijs van de buiten de landbouw werkende zoons is niet goed mogelijk zonder deze zoons in twee groepen te verdelen. Van de eerste groep, de zoons, die direct na hun oplei ding buiten de landbouw zijn gaan wer ken, heeft 90% voortgezet onderwijs ont vangen. Van de tweede groep, de zoons die eerst in de landbouw hebben ge( werkt en later van beroep zijn veran derd, heeft 69% voortgezet onderwijs ontvangen en daarvan 56% in de vorm van agrarisch onderwijs. Het is de vraag of degenen onder hen, die agrarisch on derwijs hebben gevolgd, daar nog iets aan hebben na hun beroepsverandering. De boerenzoons, die na de lagere school geen enkele vorm van voortgezet onder wijs hebben gevolgd, zijn in hoofdzaak na het verlaten van de lagere school in de landbouw gaan werken. Na enige tijd verdwijnen juist uit deze groep velen weer uit de landbouw. De zoons, die niet kunnen leren, zijn blijkbaar niet bijzon der geschikt voor een zelfstandige posi tie in de landbouw. De opleiding van de zoons en dochters vertoont een duidelijke samenhang met de oppervlakte van het ouderlijk bedrijf. Hoe groter de opper vlakte van het ouderlijk bedrijf, des te hoger is in het algemeen het niveau van het door de kinderen gevolgde onderwijs. Bovendien nemen verschillen waar tus sen het niveau van het gevolgde onder wijs in de verschillende gebieden. Met name in het zandgebied van Drente en de Friese Wouden ligt dit laag in ver gelijking tot de andere gebieden. Onge- Overigens blijkt dat het onderwijs van de boerenzoons en -dochters voortdurend verbetert en zelfs gunstig tegen het on derwijs van de kinderen van de overige plattelandsbevolking afsteekt. Bouwbedrijf Bleeker heeft zich vol gens een enorm opschrift aan de planken wand naast het „Houtstek” te Bolsward gevestigd in de voorma lige kunstmestzaak van Strikwerda en Hogendijk. Snekerkade staat er in de telefoongids. Oordje is het offici eel. Steeds hoger rijst ’t Heechhout ’t bejaardencentrum in wording. Als straks alle aangekochte panden er om heen worden afgebroken, krijgt Bolsward op dit punt een geheel nieuw aanzien. soenlike binne wy meimekoar ütpraet. Der sille büten-gewoane middels brükt wurde moatte om dit skandael, hwant dat is it, oan de kant to krijen. „Men kin in pödde sa lang traepje, dat er boarst”, seit in Frysk sprekwurd en hjir is it neffens my sa fier. Hjir moat in ein oan komme. Ik nim graech oan, dat it bistjür èn de gemeen te èn de provinsje neat to forwiten is, mar it is oan de oare kant dochs ek in testimonium paupertatis, dat hja dat meimekoar net birikke kinne. Yn it bysünder is dat sa foar Deputear- re Steaten, omt yn Fryslan op folie min der bilangrike plakken it wol klear komd is. Hwerom kin it hjir net??? It simmerskoft is nou foarby, it seizoen fan forgaderjen brekt wer oan. It wurdt tinkt my, hege tiid, dat de hiele mien- skip Boalsert en har omkriten in wei fynt om to kommen ta in massale aksje desnoads mei in mars nel it Pro- vinsjehüs om dit fêstroune skip flot to krijen. Mear as ien kear hat de bifol- king hjirre sjen litten, dat hja meime koar hwat kinne en ta mei-wurking ré binne. De prachtige sportfjilden binne der it safolleste biwiis fan. Ik bin der wis fan, dat ek foar dizze wichtige saek in great enthousiasme los to slaen is en dat sa’n aksje ek wearklank fine sil by de autoriteiten. De saek moat üt de bin- nenkeamer wei en foar it front komme ta in earlike kampslach om it bilang fan de bifolking, dy’t fierst to lang dit need- saeklike institüt mist. Sa tryst en ütsichtleas mei it net bliu- wel Tj. de J JITTERIS IT EARME DRINTE Dat it yn Emmen, de meast spektakulai- re kearn fan it Noarden, gjin earmoedi- ge boel wêze soe, dat wie gjin nijs, mar dat in plak mei jit gjin 30.000 ynwen- ners, de Ljouwerters mear as ien pyk sette, dat hlene wy dochs net forwachte. It wie binammen de wenningbou, dy’t de biwündering krige fan it deskundich sel- skip. Op ünderskate wizen wiene hjir de wenningkompleksen sa boud, dat hees ters en beammen rounom it smüke fan it eigen hüs forsterkten en opfleuren. Fierwei de measten wiene iengesinshü- zc;n, allinmch steand of yn blokjes fan beeld verdwenen. Hij is de eerste van de bakkers ter plaatse, die voortaan met een moderne mechanische hond door het dorp rijdt. Voor bakker en klant ruimere sortering en meer keu ze. En de venter behoeft zich niet meer druk te maken om vooruit te komen. Hij kan nu zeggen: „Ik laat me rijden!” Voetballer brak arm. Tijdens een tref fen tussen de voetbalclubs Harlingen 2B en Makkum 1B zaterdagmiddag in Makkum, maakte de 14-jarige Klaas Pieters uit Makkum, in de 2e helft zo’n ongelukkige val, dat hij zijn linker onderarm brak. De wed strijd is gestopt. De jongeman is voor medische behandeling in het St. Jozefziekenhuis te Harlingen ge weest, met de arm in het gips kon hij later naar huis terugkeren. Parkeergelegenheid. Bij de vier flats, Keppens-, Marwert-, Klaver- en Lonjéflat heeft de gemeente Bols ward goed rekening gehouden met parkeergelegenheid voor auto’s in de vorm van een prachtig bestrate ruim te bij iedere flat voor wel 20 wa gens. En toch. gaan sommigen hun wagens nog in de jonge grasstroken parkeren, ’t is misschien 20 meter Toppunt. Bovendien presteerde men het om met een grote Fiat dwars door een pas ontkiemend grasveld bij de Lonjéflat te rijden, wat bo vendien door de regen drassig was en daardoor erg diepe sporen naliet. Nee, dit heeft beslist ons fiat niet. Denkwerk. De „boekesutelers”, die zaterdag hun vrije uren offerden om Friese lectuur bij de mensen te bren gen, hebben heel wat denkwerk moe ten verrichten. Telkens weer wer den ze aan het denken gezet. Bloemlezing. Hier vindt U een bloem lezing: Jo moatte tinke wy ha T.V.! Jo moatte tinke, wy sitte noch yn de lytse bern! De bern binne al great, moate jo tinke! Altyd drok, moatte jo tinke! It is allegearre boeken, moatte jo tinke! Jo moatte tinke, wy binne net sasear lêzers. Met een hoofd vol denkwerk keerden de sutelers terug. Toch waren er ook andere reacties. Heel wat bewoners van de bezochte dorpen hebben zich van de goede zij de laten zien. Samen werd er op deze dag voor ruim f 700,aan Friese boeken aan de man gebracht. Jammer dat door autopech men op het tijdschema achter geraakte en niet bij elke deur kon worden aange beld. Afjjn. er is ook altijd nog de weg naar de boekhandel. En nu maar schuiven. Vrijdag 29 sept. houdt damclub „Mearslach giet foar” haar eerste damavond om 7.30 uur in de Doele te Bolsward. Nieuwe schuivers zijn hartelijk welkom. Hartelijk dank. De collecte voor de Kankerbestrijding heeft te Witmar- sum f 426,16 opgebracht. Het blijkt dat meer dan de helft van de werkende zoons een beroep in het land bouwbedrijf uitoefent, terwi^ een kleine veertig proc. buiten de landbouw werkt. Er treedt toch verandering op. Van de al wat oudere zoons in de leeftijd van 25 jaar en ouder heeft driekwart eerst op het landbouwbedrijf gewerkt. Van de zoons van 15 tot 19 jaar is de helft in het landbouwbedrijf begonnen, waarbij de genen, die nu nog naar school gaan en in de landbouw willen werken, zijn meege rekend. Het verschil tussen deze twee leeftijdsgroepen wijst erop, dat het aan tal boerenzoons, dat een agrarisch be roep kiest, duidelijk aan het afnemen is. Een gedeelte van de boerenzoons, die na hun schooltijd in het landbouwbedrijf werkten, heeft nu een functie buiten de landbouw en is dus van beroep veran derd. Het aantal boerenzoons, dat zich in de landbouw wilde gaan vestigen, is geruime tijd, vooral in de jaren vlak na de tweede wereldoorlog, groter geweest dan het aantal beschikbare plaatsen. Ve len moesten, na een aantal jaren in de landbouw te hebben gewerkt, noodge dwongen van beroep veranderen. De kansen voor deze zoons om buiten het landbouwbedrijf met de opgedane ken nis en ervaring in een geschoold beroep terecht te komen, waren klein en de te leurstellingen waarschijnlijk groot. Het is dus een gelukkig verschijnsel dat het aantal boerenzoons dat tegenwoordig de landbouw kiest, beter is af gestemd op de mogelijkheden dan vroeger. Ten aanzien van de opvolgingssituatie is gebleken, dat in de drie noordelijke provincies het aantal mogelijke opvolgers bijna groot genoeg is, om het aantal thans bestaan de landbouwbedrijven in stand te houden waarbij ervan uitgegaan is, dat een boe renzoon, die zijn toekomst in het land bouwbedrijf zoekt, uiteindelijk zelfstan dig ondernemer wil worden. Omdat het aantal landbouwbedrijven in de toekomst verder zal verminderen, mogen we wel vaststellen, dat er Ook nu nog boeren zoons in de landbouw gaan werken of willen gaan werken waarvoor later geen bedrijf beschikbaar komt. Op bedrijven van 15 ha en groter is het aantal mogelijke opvolgers groot genoeg om er voor te zorgen, dat deze bedrijven in de komende jaren niet in aantal ach teruit zullen gaan. Voor de bedrijven be neden 15 ha is in de toekomst een ver dere afneming te verwachten. Van de boerendochters, die in het onder- twijfeld hangt dit samen met het grote Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en twa, trije of fjouwer, mar altyd sa, dat it gjin deade en ientoanige strjitten waerden, mar gesellige wenkompleksen mei in greate variaesje fan styl en yn- dieling. It hichtepunt fan üs bisiik oan Emmen lei by it swimbadkompleks oan de Angelsloërdyk. Neist in great, oer- dutsen en forwaerme 50 meterbad, wie der in oerdutsen en forwaerme ynstruk- sjebad, wylst bütendoar in mansk fa- myljebad wie mei in beukerbassin. De kap fan it oerdutsen diel koe yn in om- sjoch mechanysk welskoud wurde, sa- dat simmerdei alles iepen wie. Der wie in persoanielsbisetting fan mear as tsien man, dy’t it hiele jier fêst wiene en dêr- by simmers jit tydlike krêften. Der waerd drok gebrük fan makke, dit jier grif mear as 500.000 bisiikdagen, mar lykwols soe de gemeente alle jierren sa’n 120.000 goune bypasse moatte. Dat founen hja der neat net slim, hwant sei ne hja, it plak: Emmen hat wol 30.000 ynwenners, mar de gemeente Emmen mear as 70.000 en se komme hjir fan alle kanten op ta. Dat wol ik bést leau- we, mar by ynformaesje bliek my, dat neist dit greate kompleks, yn deselde ge meente in swimbad is yn Klazienaveen, ien yn Emmerkompascuum mei derneist in ynstruksjebad, yn Erica, yn Nieuw- Weerdinge en yn Zwartemeer, dus jit fiif plakken yn deselde gemeente hawwe in normael swimbad. Ja, en dan gean jou tinzen tobek nei Boalsert en omkriten, hwert nou al mannich jier foar aid noch jong in reedlik swimplak is, oars net as smoarge en gefaerlike fearten, hwert it net forantwurde is, al bart it ek üt need. Binnen afzienbare tijd zal er een publikatie van het Landbouw-Economisch In stituut verschijnen over een onderzoek naar het onderwijs en beroep van boeren zoons en boerendochters in de provincies Drente, Friesland en Groningen. Dit onderzoek heeft betrekking op zoons en dochters van boeren, die nog zelfstandig bedrijfshoofd zijn. In de eerste plaats is daarbij nagegaan hoeveel van de werken de boerenzoons er in de landbouw en hoeveel er buiten de landbouw een werk kring hebben gevonden. Dat sit yn de Gysbert-Japiks-stêd mar forgoed foar it krüs. Freget men it bi stjür, dan heart men dat se alles, hwat mooglik wie, dien hawwe, de plannen al lang klear, de oanfragen al jierren yn- tsjinne, mar ja Freget men de gemeente, dan hawwe hja alle meiwurking jown, de plannen mei opset en fordigene, in blik gat roun yn Ljouwert en yn Den Haech om jild en forgunningen, mar ja Freget men de Deputearde, dy’t oer diz ze dingen giet, freget men de" hear Ap- perloo, dy’t de forbiningsman is tusken Ljouwert en Den Haech foar dit soarte fan wurken, dan seit men: Man, ik kin der suver hast net fan sliepe, dat dit noch net yn oarder is, ik rin der alle dagen mei om. Mar ja Op tsientallen plakken yn Fryslan koe it wol klear komme, yn de gemeente Emmen wol seis kear, mar de stêd: Boalsert wachtet nou al folie jierren mei in ünbigryplik Jobsgeduld op dy iene man, dy’t de macht hat om ja to sizzen en dy docht it net. Of faeks is it wol in frou Sa draeije wy as in hynder yn de draei- mole roun en bliuwe krekt sa fier as wy wiene. Wy wachtsje De wurklea- zens yn it Noarden is greater as op oare plakken, de ynfra-struktuer komt hjir stikken efteroan, de nota oer de takomst fan it Noarden bliuwt mar üt, de baro meter fan de skatkist stiet op min waer! It is wol düdlik, dat as wy hjir mar stil wachtsjen bliuwe, dan krije wy yn koar- ten in jubileum to fieren fan de stêd sünder in swimbad, hwant yn it fat- Sportaccomodatie op het complex „Het Bolwerk” schiet ook flink op. Als straks nu ook de blikken loods weggaat (en dat gaat-ie) en de be strating hier wordt opgeknapt wordt het een riant geval. Nog verder gedacht: Als het spoor gaat verdwijnen (en dat zal wel) komt achter de garage de Jong een enorme ruimte vrij, ook gunstig voor parkeren. Zou hier niet de komende „gehoorzaal” kunnen worden ge bouwd. Ruimte zat, toch in de stad en vrij centraal gelegen. Waarom Drachten een Lawei, Workum een Klameare, Wommels een Dielshüs en Bolsward geen representatieve ver gaderruimte Uit, goed voor U. Vergeet niet deze week de uitvoering van it Frysk Or kest te bezoeken. De entree is voor U al voor een groot gedeelte be taald. Jeugd aan de trekken. Ook de jeugd komt deze week aan zijn trekken. Vrijdag wordt weer het eerste school concert in dit seizoen gegeven. Primeur. Bakker Ypma in Makkum is met zijn bakfiets uit het straat-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1