Begroting economische zaken Gade SKroap de orde aan Russische hulp Hanoi hark sjoch 'fc Niets zo onzeker als de politiek i en j T- I i V' 106e JAARGANG No. 76 VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1967 s r 5 j r STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workwrn IP Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Hwat nat us hjoed to sizzen Engeland in de E.E.G. Kamerwerk. Middenstand. Slag om Labour. Anti-raketstelsel. Ruimte-onderzoek. Franse verkiezingen. Tegen China. i v- -» Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Uitgave: A. J. OS1NGA N,V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Tweede Kamer heeft afgesproken niet langer dan drie dagen (van 10 Welkom. Het Kontakt is gelegd! We ontvingen zelfs in drie exemplaren! 't eerste nummer van Kontakt, voor heen het Bibliotheeknieuws. Een fris en aardig dorpsblad. Sokke mear. Let op! Evenals in voorgaande jaren hebben de gezamenlijke Standsorga- nisaties in Noord-Wonseradeel beslo ten in de land- en tuinbouwschool te Witmarsum enkele cursussen te doen houden op het gebied van land- en tuinbouw. Boeren en tuinders moeten in onze tijd vakmensen zijn, die zich zo veel mogelijk zelf kunnen red den. Deze cursussen willen dan ook staan in dienst van de land- en tuinbouw in deze streek. In de loop der jaren is gebleken, dat deze cursussen in goe de samenwerking uitgaande van alle Standsorganisaties in een behoefte voorzien. dat McNamara het onderspit heeft ge dolven. Weliswaar wordt er slechts een klein net aangelegd, dat nadrukkelijk geen bescherming zal bieden tegen Russische aanval, maar wel tegen een Chinese aan val, wanneer over een jaar of tien China een gevaar voor de Ver. Staten kan wor den. Alsof de huidige middelen China al niet genoeg zouden af schrikken! Hoe het zjj, het kleine net komt er en vermoede lijk zal het niet zo lang meer duren of dat net zal voortdurend groter worden, waartegenover Rusland zijn net dan ook weer gaat uitbreiden. Het gevolg is wel haast onvermijdelijk de door McNamara gevreesde bewapeningswedloop, die z.i. toch geen bescherming kan bieden. Ondertussen wordt op het ogenblik ook de vraag bestudeerd, of het wenselijk zou zijn ook Europa tegen aanvallen te beschermen door daar een anti-raket stelsel op te bouwen. Overigens geldt hiervoor dezelfde argumentatie, waarop McNamara zijn aanvankelijke weigering baseerde. Het zit de Engelse regering niet mee. Haar pogingen om de Engelse economie te saneren door deflatoire maatregelen, hebben niet alleen werkloosheid opge leverd, maar dreigen ook haar politieke basis te ondermijnen. Bij twee tussen tijdse verkiezingen, een in Walthamstow en een in Cambridge, heeft de Conserva tieve kandidaat zijn positie zodanig we ten te verbeteren, dat in West-Waltham- stow een meerderheid van Labour van 8725 veranderde in een Conservatieve meerderheid van 62. Labour liep terug van 14.665 tot 6.590 stemmen, terwijl de Conservatieven van 5.940 tot 6.652 ste gen. Ook in Cambridge gingen de so cialisten veel sterker achteruit dan hun tegenstanders, die ondanks lager stem mental toch een grotere meerderheid be haalden. Men kan hieruit afleiden, dat de Labour- kiezers thuis zijn gebleven, dat zij dus nog niet zijn overgegaan naar een an dere partij, want de Liberalen, het vang zeil van ontevredenen, hebben hiervan ook niet geprofiteerd. Een teleurstelling voor Labour, maar nog geen bemoedi ging voor de Conservatieven. Bij de verkiezingen voor de departemen tale raden in Frankrijk is de communis tische winst het opmerkelijkst. Zij kwa men er beter af dan hun bondgenoten van de socialistische Federatie, zoals de rechtse kandidaten er over het alge meen beter afkwamen dan de kandida ten van het Centrum van Lecanuet. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 ■i ij d j o F 3 r' Lichting 1911, Folkert Algra, destijds in Burgwerd, thans in Tzum, toonde ons een trekkingslijst van de Natio nale militie voor de gemeente Won- seradeel, lichting 1911. Zonder tegen bericht nemen we aan dat we de lijst ter gelegenertijd wel eens mogen pu- bliseren. Fietsverlichting. De lichten op uw fiets moeten op een half uur na zons ondergang en een half uur voor zons opgang. In een artikel in ons blad stond: een kwartier. Dat mag natuur lijk wel, maar behoeft dus niet. Prijs voor Zuster IJke. Mej. IJke de Vries, afkomstig van Blauwhuis zal vandaag ontvangen „her Midwifery Certificate at the Nurses Gradua tion Ceremony”, aldus deelt ons de President of the Royal College of Obstetricans and Gynaecologist van The Women’s Hospital te Darling hurst in U.S.W. Australië mee. Hoewel de kwestie-Vietnam niet op de agenda van de Ver. Naties staat, hebben diverse sprekers in hun inleidende beschouwingen aandacht aan dit probleem ge- wijd. Arthur Goldberg, de voornaamste Amerikaanse afgevaardigde, omschreef de Amerikaanse positie door het stellen van enkele vragen. Hij wilde weten of het stopzetten van de bombardementen zou worden gevolgd door belangrijke onder- handelingen, wat er kon worden gedaan opdat geen van beide partijen militair voordeel uit onderhandelingen zou kunnen trekken en wat de vrienden van Ha noi zouden doen om het conflict opgelost te krijgen. Amerika voelt weinig voor langdurige onderhandelingen, zoals in Panmoonjon, waar over een vrede in Korea werd gesproken, terwijl de strijd voortduurde en aan vele Amerikanen het leven kostte. Gromiko, de Russische minister van bui tenlandse zaken, noemde elk Ameri kaans vredesoffensief een zeepbel, be stemd voor binnen of buitenlands ge bruik Volgens hem was één ding duide lijk, n.l. dat diegenen, wier troepen Viet nam waren binnengevallen (bedoeld zijn de Amerikanen), niet van plan zijn er uit te gaan. Hard staan de standpunten nog tegen over elkaar en het vraagt veel optimis me om te geloven, dat het diner, waar op Thant de ministers van buitenlandse zaken van de grote vier heeft ontvangen om eens ongedwongen te kunnen praten, snelle resultaten zal hebben. Wanneer men bedenkt, dat Goldberg heeft ge vraagd wat de vrienden van Hanoi kun nen doen, m.a.w. wanneer Goldberg de vraag stelt naar de invloed van Moskou op Hanoi, dan valt op, dat zaterdag een overeenkomst is gesloten tussen Moskou en Hanoi, die voorziet in de levering van vliegtuigen, raketten, luchtdoelgeschut, artillerie e.d. en van hetgeen nodig is om de militaire en economische ontwik keling van Noord-Vietnam te bevorderen. In Amerika betreurt men deze ontwik keling uiteraard, hoewel het ook daar niet aan de aandacht zal ontgaan, dat de Russische invloed in Hanoi zal groeien ten koste van de Chinese. Het is boven dien bekend, dat Moskou eerder het ad vies tot matiging zal geven dan Peking, zodat het beeld nu niet direct behoeft te versomberen. Mr. Douglas Davidson, president van het hospital nodigde ons uit om de gast bij de plechtige uitreiking te zijn evenals bij de Graduation Cake en Supper party. Hoewel wij de kleine blonde en pittige IJke uit haar Blauwhuister jaren nog heel goed kennen en we erkentelijk zijn voor de uitnodiging, was de reis toch net iets te ver. Vandaar op deze heuge lijke dag vanaf deze plaats onze har telijke gelukwensen. HBP te Bolsward doet zijn slogan Het Beste Product opnieuw eer aan. Op de bouwbeurs te Zuidlaren zullen geheel aluminium markiezen worden getoond. Voor het eerst in Nederland. Dankbaar voor deze industriële pri meur van Bolsward nemen we er kennis van. De om tot en met 12 oktober) te praten over de plannen, die de regering nu heeft ingediend: de „algemene politieke be schouwingen”. Een voorstel van de De mocraten '66 om na dit marathondebat nog een speciale vergadering te houden over de werkgelegenheid een heet po- Sik. Reeds nu zijn er een 50 geiten aangegeven voor de keuring op Bol- letongersdei van a.s. donderdag. Dat liekt er op. McNamara wilde een nieuwe bewape ningswedloop voorkomen, doch in mili taire en politieke kringen in de Ver. Staten was de laatste tijd de druk om het land een. zij het niet afdoende, be scherming te bieden zo sterk geworden, Parijs heeft zijn verwondering uitge sproken over een opmerking van Rey, de Belgische voorzitter van de Commissie van de E.E.G., gemaakt in ’t in Straats burg vergaderende Europese parlement. Rey had verklaard, dat de Commissie het probleem van de toetreding van En geland en andere Europese landen tot de E.E.G. in positieve zin heeft bestudeerd en van plan is middelen voor een oplos sing aan te geven in haar rapport, dat zij dezer dagen aan de Raad van minis ters zal uitbrengen. Hij achtte de tijd gekomen om nu eens met zijn allen aan de conferentietafel te gaan zitten. Parijs, dat er niets voor voelt een conferentie te beleggen over de Engelse toetreding en het probleem liefst in de kiem wilde smoren, wijst er op, dat de Commissie nog niet gereed was met haar rapport toen Rey er de conclusies uit mededeelde. Parijs wil ver mijden, dat het, net als in 1963, weer alleen komt te staan door het uitspre ken van een veto. Het wil vooral de Duitsers met zich meekrijgen door te wijzen op de moeilijkheden op het gebied van de munt, indien een zo zwak land als Engeland, welks munt bovendien nog in het internationale handelsverkeer wordt gebruikt en dus kwetsbaar is, tot de gemeenschap zou worden toegelaten. Minister De Block, voormalig staats secretaris van Buitenlandse Zaken en nu minister van Economische Zaken, heft in zijn begroting een waarschuwende vinger op. „Wij moeten oppassen,” zegt hij, „dat wij ons bedrijfsleven niet de das om doen. De winsten van de Neder landse ondernemingen staan onder zwa re druk. Ze mogen beslist niet verder zakken, willen wij de economische groei in ons land herstellen”. Er is beslist grond voor een zeker pes simisme wanneer de kostenstijging in ons land doorgaat en het bedrijfsleven zich niet toelegt op kwalitatief betere produkten en produktie in grotere hoe veelheden, waarschuwt hij. De bewindsman wil vóór alles bereiken, dat de Nederlandse export toeneemt. Wij bevinden ons in een kwetsbare positie, met de sterk stijgende aanwas van onze beroepsbevolking. Willen wij die aanwas kunnen opvangen, dan betekent dat méér werkgelegenheid scheppen en dat kan alleen als de uitvoer groter wordt. De redenering van de bewindsman gaat verder: onze uitvoer kan alleen groter worden als wij meer fabrieken bouwen of bestaande bedrijven uitbreiden. En daarvoor zijn weer drie dingen nodig: besparingen, investeringen en winsten. Want, aldus de minister, zonder vol doende winst valt er aan investeren of besparen ook niet te denken. Met die winsten gaat het in Nederland niet zo best, meent hij. Het winstpercentage in de industrie daalde in het afgelopen jaar van zestien maar vijftien percent, in de dienstverleningssector van twintig naar negentien percent. De Nederlandse industrie en wetenschap mogen niet achter raken. Dat is de be langrijkste reden waarom minister De Block (Economische Zaken) alles zal doen om in Nederland een eigen ruimte onderzoek op gang te brengen. De mi nister zegt in zijn begroting, dat hij er van overtuigd is, dat voor industrie en wetenschap de schat van gegevens en feiten, die ruimtevaartexperimenten op leveren, onmisbaar is. Deelname in in ternationale projecten is niet voldoende. Er zijn weliswaar enkele Europese pro gramma’s aan de gang, waaraan ook Nederland deelneemt, maar de samen werking verloopt stroef en de weten schappelijke resultaten zijn beslist niet opzienbarend. Voorlopig Zijn voor een eigen Neder lands programma twee voorstellen in gediend: de ontwikkeling van een ex perimenteel grondstation voor de tele communicatie en de produktie van een satelliet voor wetenschappelijke doelein den. Voor het eerste project wordt een studie gemaakt door de industrie, de technische Welsprekend zullen weer de stand werkers zijn. Er zijn al 13 aanmeldin gen en er komen een 30 extra kramen. Het wordt druk, druk. De kogel is door de kerk. McNamara, de Amerikaanse minister van defensie, voor velen een van de meest computerachtige figuren van de Amerikaanse regering, heeft aangekondigd, dat Amerika ertoe zal overgaan een beperkt net van anti- raket-raketten op te richten, dat in vijf jaren ongeveer vijf miljard dollar zal gaan kosten. Lang had McNamara zich tegen dit besluit verzet, omdat hij meen de, dat een anti-raketstelsel op grote schaal, tegen een Russische aanval op gericht, toch geen afdoende bescherming zou bieden tegen Russische raketten en dus geen waar zou leveren voor de 40 miljard, die het zou kosten. Ook al zou Rusland een uitgebreid anti-raketstelsel ontwikkelen in plaats van het zeer be perkte in de buurt van Moskou en enkele andere steden, dan nog gaf McNamara de voorkeur aan de versterking van de Amerikaanse aanvalsraketten. Het doel moest blijven de tegenstander niet onge straft een aanval toe te staan. Moskou en Washington zouden zich dus veel geld kunnen besparen als zij de anti-raket (een wapen, dat aanvalsraketten buiten de dampkring zou kunnen vernietigen) niet verder zouden ontikkelen. litiek hangijzer is afgewezen. De werkgelegenheid kan, zo meent de Ka mermeerderheid, afdoende aan de orde komen tijdens de algemene politieke be schouwingen en tijdens de behandeling van de begrotingen van Economische en Sociale Zaken. Kamervoorzitter Van Thiel (kvp) is met ruime meerderheid van stemmen her kozen. Tijdens deze stemming deed zich nog een klein incidentje voor. Zes stem men waren uitgebracht op mr. Van Doorn (kvp en christen-radicaal). De kvp-woordvoerder haastte zich, tot gro te hilariteit van velen, te verklaren dat deze stemmen niet afkomstig waren van kvpers. Dat klopte. Het bleek een grapje te zijn van enkele socialisten. Zij wilden het doen voorkomen alsof de radicalen hun stem hadden uitgebrachht op één van hun aanvoerders. De socialisten ver gisten zich echter. Normaal telt de kvp- fractie inderdaad zes radicalen. In deze vergadering waren er echter twee afwe zig. Het sommetje klopte niet meer. De herkozen kamervoorzitter waar schuwde de Kamer, dat dit jaar veel werk zal moeten worden verricht. Hij drong er op aan ervoor te zorgen, dat in elk geval vóór Kerstmis alle begrotin gen zijn afgehandeld. „Alle goede voornemens, die de Kamer te dien aanzien het vorige jaar maakte, bleken in één nacht weg te s(ch)melten,” merkte hij snedig op. „Toen is opnieuw tot uiting gekomen, dat niets z» onzeker is als de politiek”. De heer Van Thiel vertelde verder, dat ook dit jaar weer (openbare) commis sievergaderingen zullen worden gehou den over de diverse begrotingen. De heer Van Mierlo klaagde, dat de klei nere partijen (onder wie zijn D ’66) niet voldoende aan deze bijeenkomsten kun nen meedoen doordat zij slechts in een klein aantal commissies zitting hebben. Zo is D '66 niet vertegenwoordigd in de commissie voor Binnenlandse Zaken, Minister De Block kondigt in zijn be groting aan, dat hij de middenstand een grotere vrijheid wil geven op het punt van de winkelsluiting. Hij vindt, dat een wijziging van de winkelsluitingswet noodzakelijk is. „De ondernemers moe ten meer dan tot nu toe het geval is, de vrijheid krijgen zelf de openingsuren van hun winkel aan te passen aan de wensen van de klanten”, zegt hij. De minister overlegt op het ogenblik met het Hoofdbedrijfschep Detailhandel over de uitwerking van de veranderingen. Hij wil in de komende maanden ook met het bedrijfsleven praten over een af remming van de prijsstijgingen. „Alleen een krachtige en aanhoudende inspan ning om de inflatie te bestrijden kan tot resultaten leiden, schrijft hij in zijn memorie van toelichting. Voor' het ko mende jaar rekent hij overigens niet direct op sprekende resultaten. Door een complex van oorzaken zal in 1968 de prijsstijging „niet gering’’ zijn, waar schuwt hij al. Overigens meent hij toch, dat „de goede richting is gevonden”. Start met dansen. C.J.V.-start. Mor genavond start in Friesland de C.J.V. Voor de Ring Bolsward in Ons Ge bouw om 7.45 uur. Een en ander ge beurt op dezelfde manier als vorig jaar. Alleen is er nu na afloop dan sen. Het boetekleed. „Hark en Sjoch” maakte melding van een Fiat die het in statu nascendi verkerend grasveld nabij het Lonjéflat zou hebben ge schonden. Tot zijn spijt moet een le zer van ons blad volmondig erkennen dat hij zich aan deze wahdaad schul dig maakte. Enigszins te zijner ver ontschuldiging voert hij aan, dat bij zijn laatste thuiskomst zich niet da delijk realiseerde, dat de inzaaiing van het graszaad inmiddels had plaats ge vonden en hij de grasmat zou kunnen beschadigen. Niettemin zou hij het op prijsstelten te vernemen op welke wij ze hij aan een eventueel herstel van de door hem veroorzaakte ontsieren de „karresporen” zou kunnen mede werken. Welke Lieuwkje verloofde (of trouw de) op Sint Nicolaasdag 1964? Er werd een gouden trouw (verlovings)- ring gevonden op de Kop Afsluitdijk met de inscriptie Lieuwkje 5-12-64. De Bijbel Kiosk Vereniging te Am sterdam biedt onze gemeente een zangavond aan op: vrijdag 6 oktober a.s. in de Martinikerk te Bolsward, aanvang 8 uur. Kees Deenik, de bekende radiozanger, zal enkele liederen zingen en de sa menzang leiden. Verder wordt mede gewerkt door: het chr. gem. koor, olv dhr J. Hoekstra, de organist B. Keijzer, de trompetist Jaap de Vries, de predikanten: Ds. J. G. H. Eggink en Dr. M. Feitsma. Houdt u van stijl? Dan wordt u har telijk uitgenodigd met het thema van deze avond „Komt laat ons vrolijk zingen”, in te stemmen. De toegang is vrij. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. Economische Zaken, Sociale Zaken, Verkeer en Volkshuisvesting. De Kamer voorzitter beloofde, dat hij dit nog eens mét het kamerpresidium en de fractie leiders zou bepraten. Hwa’t him net opblaest, boarst net en Wymbritseradeel. Hondje. Heeft het aangelopen bruine hondje te Schraard al een baas? Zo niet dan zou mej. S. van der Zee, Hofkamp 23 te Wommels zich er gaarne over willen ontfermen. Nu in Troonrede en Miljoenennota het startsein is gegeven, komen van vrijwel alle departementen gedetailleerd de nieuwe plannen, in de vorm van begrotingen, los. Het is een (goede) gewoonte, dat zo’n begroting wordt vergezeld door een uitvoerige verhandeling van de desbetreffende minister, waarin deze zjjn visie geeft op tal van zaken, die onder zijn beleid vallen. De datum, waarop een begro ting, compleet met ministerieel betoog (officieel: „memorie van toelichting”), verschijnt, heeft een minister niet in de hand. Dat is een zaak van de Staats drukkerij, die de veelal lijvige stukken in veelvoud op keurig papier moet ver menigvuldigen. Een werk van enkele weken. Een aantal begrotingen is inmiddels door ’s lands drukkerij verwerkt en mag dus vrijelijk worden besproken. Eén daarvan is de begroting van Economische Zaken. Een belangrijk onderwerp, want er behoren vele, op dit moment druk besproken zaken bij, zoals conjunctuur, middenstand en kosten- en prijsstijgingen. hogescholen en de PTT; voor het tweede project zal het nationaal lucht- en ruim tevaartlaboratorium (waarin ook indus trie en wetenschappelijk onderwijs sa menwerken) advies uitbrengen. De ho ge kosten van de programma’s en de geringe middelen, die ter beschikking staan, dwingen de regering tot een keu ze van een van beide mogelijkheden. De industrie dringt vooralsnog aan op een uitvoeren van het tweede project, de sa telliet. In de ervaring met uiterst verfijnde produktiemethoden, die hiervoor nodig zijn, ziet men voorlopig meer nut dan in het werk aan een communicatie-sta- tion. Men wijst er bovendien op, dat het research-instituut van de PTT al enige jaren werkt aan zo’n experimenteel volgstation. Voor het in de ruimte bren gen van een Nederlandse satelliet zou men kunnen rekenen op de betrekkelijk goedkope Scout-raket, die Amerika ter beschikking wil stellen. Minister De Block wil overigens ook op ander gebied het wetenschappelijk on derzoek stimuleren. De subsidiepost is hiervoor uitgebreid van één tot negen miljoen gulden. De bewindsman hoopt hierdoor mee te werken aan een afrem men van de „geleerden-vlucht” naar Amerika, waar de researchmogelijkhe den veel groter zijn dan in Nederland. Verkoopdag te Tjerkwerd is niet op woensdag 11 maar reeds op dinsdag 10 oktober. Krijg de beurs maar klaar want er moet geld gemaakt wor den. I?. V W NEW YORK. Tjjdens het 83ste galajaardiner van de Holland Society te New York heeft prins Bernhard maandagavond de gouden eremedalje van deze vereniging in ontvangst genomen. Op de foto: de prins voor het diner in gesprek met de vroegere Nato-oppedbevelhebber generaal Lauris Norstad. Bolswards Nieuwsblad z W -ït - of

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1