Rapport over van WONEN IN WAGENS de toetreding Engeland tot de E.E.G. Gabe Shroar hSW 5^ 106e JAARGANG No. 78 VRIJDAG 6 OKTOBER 1967 Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum 2 f Verschijnt DINSDAGS én VRIJDAGS Hwat hat Nasser. Blaf ra. Pond sterling. Tweede Ronde. Nationalistische winst. Bedrijfsleven. 1 Hotel Bellevue in Stany Smokovec is een van de mooie hotels in Tsjecho- slowakye. Vanuit uw hotelkamer heeft u een prachtig uitzicht over de besneeuwde omgeving. Advertentieprijs: 16 cent per tnm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Een T-shirt voor het mode-bewuste meisje, dat naar de Engelse hoofd stad gaat. De opgedrukte plattegrond vermeldt de boetiekwinkeltjes. Het grappige gaten-hoedje is van Biba in de Kensington Church Road. De Tweede Kamer heeft na enige moeilijkheden toch maar met grote meer derheid de nieuwe Woonwagenwet aanvaard. De nieuwe wet heeft als hoofdpunt dat de woonwagenbewoners een groot aantal verplichtingen krijgen plichten, die ook gelden voor mensen, die een vast huis bewonen. Ingevolge de nieuwe wet zullen woonwagens alleen nog worden neergezet in vaste centra, welke een zekere bestuursvorm krijgen, en waarin, om een voorbeeld te noemen, dezelfde sociale regels gelden als bijvoorbeeld in een stadswijk. De afgevaardigden van de Tweede Kamer zjjn daarmee zonder veel discussies akkoord gegaan. Veel moeilijker echter was de Kamerdiscussie over een ander voorschrift in de wet, namelijk dat niemand meer een woonwagen mag bewonen, die niet eerder een dergelijke huisvesting heeft gehad, of wiens ouders niet in een woonwagen hebben geleefd. De argumentatie van minister Klompé (Maatschappelijk Werk) was, dat de woonwagen in feite een inferieure woonvorm zijn, die zo snel mogelijk moet verdwijnen. „Binnen een generatie of zo”, zei de (bewindsvrouwe. De inwoners van Ismalia aan het Suezkanaal worden geëvacueerd na de recente artillerie-beschietingen, die veel schade hebben veroorzaakt en slachtoffers geëist. le week oktober 1917 In Bremen, dat een afzonderlijk Land in de Westduitse bondsrepubliek is, heb- komen. De invoer in Nederland van de Griekse liedjes was echter door de Griekse regering toch al verboden. Adv. Wie helpt een gouden echtpaar wier bruidsdagen 12 oktober ingaan, aan een weinig petroleum, opdat zij deze dagen niet in duisternis moeten doorbrengen. In Oostfriesland wordt van nu af ieder meisje of vrouw die zich schuldig maakt aan omgang met een krijgsgevangene naast de vijand op een schandwagen ge plaatst en blootgesteld aan de verach ting van de bevolking, door de stad rondgereden. Namens de Koningin sprak de minister van Buitenlandse Zaken ter opening van de Staten-Generaal de troonrede uit. In Staveren een zwijnvis aangevoerd. Het dier had een lengte van 3.60 meter. Adv.: Wie ruilt mijn piano voor brand hout? Bij gebrek aan ander krachtvoer geven de rijtuigverhuurders te Groningen, hun paarden 6 eieren per dag. Een klein-landbouwer te Barneveld deed aangifte van de geboorte van het 22e kind uit het zelfde huwelijk geboren. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Geny is yn haedsaek in saek fan energy Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) üs hjoed to sizzen Bolswanls Nieuwsblad In verband met schaarste aan brandstof en gaslicht zullen de zaterdagmorgen- lessen aan de Rehobothschool vervallen. Een ronkend vliegtuig boven Bolsward waargenomen Het verdween in oostelijke pichting. Later werd vernomen, dat het vliegtuig, een duitse tweedekker, een noodlanding had gemaakt in een weiland bij Schamegoutum. De machine was te Gent opgestegen. De snelheid was 150 200 km per uur. De candidaten voor het lidmaatschap moeten, zoals de Commissie opmerkt, alle bepalingen van het verdrag van Rome en alle regelingen, die daaruit sindsdien zijn voortgekomen, volledig aanvaarden. Engeland heeft al te ken nen gegeven daartoe bereid te zijn en slechts een overgangsperiode te willen bedingen. Dat geldt bijv, voor het ge meenschappelijke landbouwbeleid. getwijfeld zal de toekomst van de neo nazi’s vdör een belangrijk deel afhan gen van het slagen van dat programma. Hoe zeer economische moeilijkheden van invloed zijn op de stembus hebben wij vorige week gezien naar aanleiding van de uitslagen in twee Engelse districten waar tussentijdse verkiezingen zijn ge houden. Ondanks alle verklaringen, dat de Ara bieren de strijd tegen Israël tot het uiterste zullen blijven voeren, doen nu weer geruchten de ronde, dat een af gezant van president Nasser intensief overleg heeft gepleegd in India en dat hieruit naar voren zou zijn gekomen, dat Nasser toch wel bereid zou zijn het einde van de oorlogstoestand uit te roe pen en dat hij via derden een gesprek met Israël zou willen hebben. (Israël staat op rechtstreekse onderhandelin- gen). Het is niet zoveel als Israël eist, maar het zou een kwalijke zaak zijn in dien Israël zelf het struikelblok voor een regeling zou worden. Volgens een aantal Kamerleden is een dergelijke beperking „een ontoelaatbare vrijheidsberoving van andere Nederlan ders”. Waarom zou je het iemand ver bieden als die zo graag in een woonwa gen wil huizen, was hun vraag. De overheid heeft, volgens de Kamerleden Visser (Democraten ’66) en Van der Lek (Pacifist) niet het recht de burgers te verbieden om een bepaalde vorm van wonen te kiezen. De heer Van der Lek zag er zelfs een brok discriminatie in. I Hij meende, dat tegenwoordig iedereen, die in een woonwagen woont, ogenblik kelijk wordt aangezien voor iemand, die in aanmerking komt voor begeleiding door het maatschappelijk werk. De heer Visser veronderstelde, dat de overheid op dit punt nu bezig is met „bevoogding van een flink stuk paterna lisme”. Minister Klompé antwoordde simpelweg: „Wjj kunnen niet heel Ne derland de gelegenheid geven om in een woonwagen te gaan wonen”. Hoewel de Kamermeerderheid toch wel moeilijkheden had met het verbod was men het er algemeen over eens, dat er inderdaad grenzen moeten worden ge steld. Men mag nu niet de gelegenheid open laten, dat allerlei mensen in de woonwagencentra hun toevluchtsoord zoeken, terwijl zij er eigenlijk niet in thuis horen. De woonwagencentra zullen worden ingericht door de gemeenten. Er komt een speciale instantie, die toezicht moet houden op de manier waarop aan de eisen van de nieuwe wet wordt vol daan. Wanneer de nieuwe wet eenmaal in werking ia getreden het zal nog enige jaren duren doordat vele gemeen ten niet direct in staat zijn de centra in te richten zal er in feite nog maar weinig verschil bestaan voor wat betreft rechten en plichten tussen mensen, die in een woonwagen wonen en hen, die een onwrikbaar aan de grond gekluisterd huis bezitten. ben de verkiezingen van zondag een te leurstellend karakter gehad voor de so ciaaldemocraten omdat zij hun gebrui kelijke absolute meerderheid hebben verloren door een verlies van bijna 9 voor alle welwillenden omdat de neo- nazistische nationale democraten maar liefst op 9 van het stemmentotaal kwamen, terwijl zij twee jaren geleden bij de parlementsverkiezingen in dit ge bied niet verder kwamen dan 2,7, het geen ver onder het landelijke gemiddel de lag. Men moet vrezen, dat de aantrekkings kracht van deze nationale democraten, die dit jaar bij enkele uitslagen wat aan het tanen leek, versterkt is ondanks schandalen in de partij. Ontevredenheid over de teruglopende conjunctuur heeft de nationale demo craten ongetwijfeld in de kaart ge speeld. Men mag niet vergeten, dat voor ontevredenen in Duitsland er op het ogenblik maar één partij beschikbaar is. De socialisten vormen met de chr.- democraten (die hun aanhang behouden hebben) de coalitie in Bonn en de libe ralen vormen toch een partij waarin de grote massa van de werknemers zich niet thuis voelt. De communistische partij is in Duitsland verboden, zouat er alleen maar de nationalistische rechts- extremistische partij overblijft. Dat ver klaart misschien mede het opvallende verschijnsel, dat al bij enkele andere verkiezingen was waar te nemen, n.l. dat de socialistische kiezers eerder naar de neo-nazi’s overgaan dan chr.-demo- cratische. De Westduitse regering heeft kort gele den van de Bondsdag toestemming ge kregen om meer dan 5 miljard mark te besteden voor allerlei investeringen om door het wekken van vraag de economi sche groei weer op gang te krijgen. On gen, de Biafranen terug weten te drin gen. Pogingen om in deze burgeroorlog te bemiddelen, zijn mislukt en men krijgt de indruk, dat Gowon, de leider van de federatie, de voorkeur geeft aan een militaire overwinning boven een ver gelijk. Centraal stelt de Commissie het pro bleem van het pond sterling, dat naast de dollar in de wereld dienst doet als zg reserve-valuta, d. w. z. als munt, die over de gehele wereld als betaalmiddel wordt geaccepteerd. Dat betekent, dat er meer van in. omloop zijn dan men op grond van de toestand van de Engelse economie zou mogen verwachten. Wanneer het vertrouwen in het pond wat afneemt, vloeien veel van deze ponden terug naar Engeland en dreigen de in flatie te veroorzaken, zo meent de com missie. terwijl volgens andere deskun digen de nadelen van het stelsel "wel meevallen. De Commissie, vooral daar toe aangevuurd door de Franse leden, is bang, dat een Engelse inflatie haar terugslag zal hebben op de economieën en munten van de Europese landen. Dit probleem zal De Óaulles voornaam ste wapen zijn in zijn strijd om Enge land buiten de Gemeenschap te houden, zulks als onderdeel van een strijd, die hij minder openlijk voert, want zijn ware redenen zijn, dat hij de Gemeenschap Wil gebruiken voor een politiek, die evenzeer afstand neemt van Moskou als van Washington. Hij ziet Europa niet langer als een bondgenoot of medestan der van Amerika, zoals men dat in En geland nog wel doet. Dat is een voor name reden, waarom hij Engeland uit Niet te veel eten. De minister-president hoopt, dat de eco nomische situatie zo langzamerhand weer aardig verbetert. In het kvpblad „KVP-67” schrijft premier De Jong, dat „we athans zweven tussen stabilisatie en een lichte verbetering”, met andere woorden, tussen een tot staan komen van de achteruitgang en een lichte voor uitgang.' De premier zou geen aanvoer der van de regering zijn als hij niet de kabinetsmaatregelen sterk verdedigde: „Voor elk kabinet moet de eerste op gave zijn: werken aan de zaken, die op langere termijn verwezenlijkt moeten rigoreuze maatregelen moesten worden worden. Daarvoor is nodig het eerst weer gezond maken van de economie en het bevorderen van voldoende werk gelegenheid. Het is duidelijk, dat er vrij genomen. Wij hebben ons een beetje over-eten, dat moeten we eerst verwer ken”. Als we met de vermageringskuur maar niet te lang doorgaan. In Frankrijk is zondag de zg tweede ronde van de kantonale verkiezingen ge houden in die kantons, waarin vorige week zondag geen van de candidaten de absolute meerderheid had behaald. Nu was een meerderheid zonder meer voldoende, terwijl bovendien minder goed geplaatste candidaten zich konden terugtrekken ten gunste van beter ge plaatsten. Dat is vooral voorgekomen tussen communisten en leden van de fe deratie (socialisten en radicalen). Beide groeperingen zijn al geruime tijd bezig toenadering tot elkaar te zoeken. De communisten willen zelfs een gemeen schappelijk programma vastleggen, maar de federatie van Mitterrand strib belt nog wat tegen uit vrees, dat de hecht georganiseerde communisten een dominerende positie zullen gaan inne men. Bij deze verkiezingen hebben allen zich overigens keurig aan de afspraken gehouden. Méde hierdoor zijn de com munisten er in geslaagd een aanzien lijk groter aantal zetels te veroveren dan verwacht was. Het ziet er somber uit voor Biafra, de kleine staat in het zuidoosten van de federatie Nigerië, die zich enkele maan den geleden onafhankelijk had ver klaard. Toen het tot een strijd kwam met de federale troepen wisten de Bia franen, die voornamelijk tot de stam der Ibo’s behoren, aanvankelijke suc cessen te boeken. Zij veroverden, mede door een staatsgreep in Benin, de aan grenzende midwestelijke provincie, maar geleidelijk hebben de federale troepen, die oorlogsmateriaal uit communistische landen en toen ook uit Engeland kre- en Wymbritseradeél. de E.E.G. wil houden. Een andere, voor de hand liggende reden is natuurlijk, dat de zwaarte van Frankrijk in een met Engeland uitgebreide gemeenschap automatisch zal verminderen. Maandag zijn de ministers van de Ge meenschap bijeen geweest in Luxemburg waar zij de eerste verkennende woorden over het rapport hebben gesproken. La ter deze maand zullen zij weer bijeen komen. Dan zal blijken hoever Frank rijk zal gaan met zijn vertragingacties. De zakenmensen in Nederland zjjn boos op de regering. Zij menen, dat de re gering de export van Nederlandse arti kelen te veel belemmert door kritiek uit te oefenen op het beleid van bepaalde staten. Recente voorbeelden zijn er genoeg, menen zij: Zuid-Afrika, Spanje, de Ara bische landen en Griekenland. In een brief aan premier De Jong en minister De Block (Economische Zaken) zegt 't Centraal Orgaan voor de Economische Betrekkingen (een instituut, waarin handel, industrie, bankwezen, landbouw en verkeer samenwerken), dat het niet de bedoeling is een oordeel te geven over de (on)juistheid van bepaalde politieke beslissingen. „Wij willen een waarschu wing laten horen aan de regering, dat dit soort activiteiten de handel met het buitenland schaadt,” zegt het Centraal Orgaan. In een gesprek verklaarde de heer Mees- i ter van deze organisatie, dat het Neder landse bedrijfsleven steeds meer moeite heeft met het verkopen van Nederland se produkten in landen zoals Z.-Afrika (apartheidspolitiek) en Spanje (dicta tuur van Franco). Onlangs zijn daar Griekenland (dicta- tuur der generaals) en de Arabische landen (strijd tegen Israël) bjj geko- men. Het Centraal Orgaan betoogt, dat de welvaart in Nederland in hoge mate afhankelijk is van de buitenlandse han del. Daarom, aldus het Orgaan, „moet zo min mogelijk worden bijgedragen tot een ongewenste inkrimping van het eco nomische arbeidsveld door Nederlandse besluiten of uitingen”. De brief is in politieke kringen niet best gevallen. Men ziet ër een ongerechtvaar digde poging in van het bedrijfsleven om invloed uit te oefenen op politieke besluiten van de legering. Dat uitlatm- Het rapport van de Commissie van de Europese Gemeenschappen over de toetre ding van Engeland, Noorwegen, Denemarken en Ierland tot de E.E.G. is gereed gekomen en al is dit rapport van ruim honderd (bladzijden nog geheim, de belang rijkste conclusies zijn toch al wereldkundig gemaakt. Het gaat eigenlijk nog niet om de toetreding zelf, maar om de mogelijkheid of met enige vrucht onderhande- lingen met Engeland en de anderen kunnen worden gevoerd. Het advies van de Commissie luidt bevestigend, hoewel zij er zich van bewust is, dat er belangrjjke hinderpalen zijn. Hiermee bedoelt de Commissie niet president De Gaulle, maar enkele feitelijke problemen, die overigens door De Gaulle wel sterk worden be klemtoond. Want uit alle berichten uit Parijs is duidelijk, dat De Gaulle nog steeds niets voelt voor een toetreding van Engeland en dat hij om te verhinderen, dat h(j tenslotte toch weer, zoals in 1963, zjjn veto zal moeten uitspreken, alles in het werk zal stellen om zelfs de onderhandeUngen te belemmeren door het voortdu rend opwerpen van moeilijkheden. gen van de Nederlandse regering over gebeurtenissen in andere landen inder daad invloed kunnen hebben op de handel met die naties, ontkent men niet. Dat mag voor die handel onpret tig zijn, maar, aldus politieke woord voerders, het is nog altijd zo, dat idealen heel wat hoger worden gewaardeerd dan commercieel gewin. Het is wat hard uitgedrukt, maar het komt er op neer, dat ook de regering De Jong niet van plan is de mond dicht te houden uit vrees een bepaalde order te verspelen. Dat is een moedige houding. Dat de regering zich weinig van de brief heeft aangetrokken bleek overigens uit de stap, die nadien werd on dernomen in Europees verband. De re gering heeft in navolging van de Scandinavische landen een onderzoek gevraagd naar de mogelijke onderdruk king van essentiële menselijke vrijheden door de Griekse regering. Dat zal de handel met Griekenland niet ten goede s, Wb re 331 PAUts bwtkw* Li rtóüstevs Jj,-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1