m nieuwe banen Gahe Skroar De stichting „Sudergoa” Het opbouwwerk komt traag en moeizaam op gang Gysbert - Japiks - prijs EEN NIEUW INITIATIEF! Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum 8 106e JAARGANG No. 79 DINSDAG 10 OKTOBER 1967 L Bolsward J. M. A. MULDER. Dit ere-koncert moet voor iedereen toegankelijk zijn, vandaar de lage entreeprijs. Dit nieuwe initiatief van Bolsward als de Friese kultuurstad kan echter alléén slagen, als heel Bolsward en omgeving mee werkt! Muziek- en zangliefhebbers, wij verwachten U allen op don derdagavond a.s. om 8 uur in de Martinikerk. Het gemeentebestuur van Bolsward nu heeft gemeend ter bevordering van een andere vorm van kuituur in ons gewest een gemeentelijke ere-trophee beschikbaar te moeten stellen. Wij hebben hier in Friesland n.l. 450 muziekkorpsen en zangkoren, die met. al hun leden als amateurs daadwerkelijk kuituur bedrijven zonder enig winstbejag. Deze prachtige vorm van vrijetijdsbesteding wil het gemeentebestuur stimu leren door elk jaar dat korps en dat koor, die op een zomer - konkours het hoogste aantal punten behaalden, een ere-koncert te laten geven, waarbij na afloop de ere-trophee wordt uitge reikt. Een koncert dus ter ere van alle naamloze muziek beoefenaars, die op deze wijze de kuituur in Friesland dienen. Tevens wordt door samenzang getracht het zingen van Friese liederen te bevorderen. Het is een traditie geworden, dat het gemeentebestuur van Bolsward elk jaar gastvrijheid verleent aan Gedeputeerde Staten van Friesland om bij toerbeurt de provinciale Gysbert Japicxpriis en Joost Halbertsmapriis op ons mooie stadhuis te kunnen uitreiken. Dit is echter een aangelegenheid van het Provinciaal bestuur. De burgemeester van Bolsward, Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS 9e mij PYT Hwat hat üs hjoed to sizzen Oan juster tinke is tiidforgriemen le 4e 5e 6e Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Wie wil 82 are scheurplicht overnemen? A. Ringnalda, Allingawier. 2e 3e met betrekking tot de Zuidwesthoek, om het eigen ontwikkelings- en „welzljns”- beleld een adequate basis te verschaffen. Daarnaast werd een onderzoek ingesteld naar de ontwikkeling van de Zuidwest hoek in de laatste vijf jaar, met het doel inzicht te verkrijgen in de inter-relaties in de streek zelf. dat hja sa need ünder it jok fan Ekono- myske Saken yn den Haech sitte, dat hja hoe langer hoe mear twongen wurde ta in tarivenpolityk, dy’t de soune groun- slach fan dit bidriuw yn reëel gefaer bringt. Wie der yn 1965 al in forties fan goed sawn ton, dit jier is it forties mear as twa miljoen. En dat op in omset fan 13 miljoen. De tariven falie ünder de priisbihearsking fan Ekonomyske Saken en der is oant nou ta fierst to min bi- gryp foar de finansieel-ekonomyske kant fan dit wichtige nutsbidriuw. Dit is foar Fryslan in earnstige saek, hwant de bihoeften oan liedingwetter nimme al hurder ta, de reinwettersbakken binne praktysk fordwoun en nei skatting sil yn de kommende 25 jier it forbrük fjou- wer kear sa heech wurde as it nou is. Hoe wol it bidriuw oan dy kommende easken foldwaen as it nou al twongen wurdt hieltyd mear jild to Henen en dus al mear rinte- en óflossingsforplichtin- gen op har to nimmen? Buten de reser ves en fünsen sitte hja al op in rinte- freegjende skuld fan mear as 75 miljoen in skuld, dy't al mar groeit. De direksje neamt de holding fan it ministery koart- sichtich, tige koartsichtich en wy stim- me dat mei. It wetter brocht yn 1966 op 9.7 miljoen goune. Mar allinnich oan leanen, salaris sen en sosiale lésten moast al 8.3 mil joen ütjown wurde. As jo dan allinnich mar 6 rinte rekkenje fan 75 miljoen, dan bin jo al op 4.5 miljoen oan rinte. Derby komme dan alle materialekosten foar de pompstasjons, de Bedingen, de Nou fait fansels oer de smaek net to tsieren, wurdt der sein, karmasters ha dizze saek seis neist lang en breed oerlein, mar elk fielt it malle skoan it bliuwt in omstriden feit, sa’n prils sit in bysmaek oan dy’t swier op ’e magen leit. Master Trinus Riemersma trekt him der neat fan oan hy sil ’t earfol fine, ja, dizze literaire kroan. Jow de man ris üngelijk hy tinkt, as we üs net forsinn’ dat ófkjimmers fan Fabryk allegear „rotminsken” binn’. Mar de Gysbert Japiksdei hat in dripke kwea bloed set, lit hwat ünbihagen nei ’t Wurdt dit jier de moaiste net. Hat ’t bislüt forstannich west? Hjir en der wurdt sein: Jawis! Lüder lykwols it protest, ’t liket nearne nel, fier mis. Sa’n banael ünkristlik boek hat gjin wearde, neffens üs slim gefaerlik by ’t gebrük it heart op de dwinger thus. 7e 8e Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) 2e week oktober 1942 Master Trinus Riemersma krijt de Gysbert-Japikspriis, kin weardearring fine sa, tongersdei hat hij ’t biwiis: „Ik gean literair goed lyk, hwant de karmasters fan ’t fak bringe myn pinnefrucht: Fabryk by de ütblinkers ünderdak!” Bolswards Nieuwsblad Tj. de J. f. driuw hat foar Fryslan in greate seine west en wy binne tige bliid, dat it him bileaven nei de oarloch sa fiks üntwik- kele hat. De wetterleveransje roun dêr- troch op fan 6.6 miljoen m3 oan 26 mil joen en dat yn 20 jier. Wy hawwe gau- ris it manske pompstation yn Noard- Burgum bisjoen en as men dér sjocht, hwat oan de winning en suvering fan dat wetter fêstsit, dan groeit de biwün- dering foar dit bidriuw jit mear. Op- merkelik is ek, dat de tariven jierren lang op itselde peil stean bleaun binne, wylst wy allegearre witte, dat yn dy tweintlch jier it priispeil trochinoar wol fjouwer of filf kear sa heech wurden is. Ik ha my wol gauris öffrege hoe’t de I.W.G.L. dat klear spile. Ommers neist it nije bureau yn Ljouwert, dat mear as heech nedich, wie, hat hja al dy jierren stien foar ütwreiding fan de winning, forgreating en forswlerring fan de trans- portliedingen, nije pompstasjons, mear minsken, folie hegere leanen en salaris sen, sterk sige soasiale lésten, hege tin ten en djürdere materialen. Hoe koe dat allegearre fan dat tientsje of 12 goune yn it fearnsjier, dat de measte partiku- lieren foar dat wetter bitelje Fan sels buorkerijen en bidriuwen bitelje mear. mar de tariven bleauwe jit altyd tige geskikt. Hoe spylje hja dat klear? Nou’t ik it jongste jierforslach ris goed bisjoen ha, bin ik sa wis net mear, dat wy mei dy lege tariven bliid bliuwe kin- ne. Winlik bin ik skrokken fan de po- sysje fan de I.W.G.L. Dy is jammerge- nóch net bést. Hwant it docht bliken, de Boeing 747, die de lucht vaartmaatschappij in bestelling heeft. Het toestel lean 399 passagiers ver voeren in de economy class. Lengte 70,51 meter, spanwijdte 59,64 meter. Kruissnelheid 1.000 km per uur lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllll OM IT BIHALD FAN GOED WETTER Hwa’t in bytsje ynsjoch hat yn de bi- langrykheit fan goed wetter foar mins ken en bisten sil mei greate foldwaning konstateard hawwe, dat sa goed as alle wenten en buorkerijen op it heden oan- sletten binne by de N.V. Intercommunale Waterleiding Gebied Leeuwarden. Diz ze lange namme wol sizze, dat de wet- terlieding opset en dreaun wurdt fan de Fryske gemeenten, dy’t allegearre mei yn de ploech sitte, mei ütsündering fan de stêd Snits, dy’t in eigen bidriuw hat, alhoewol it wetter fan de I.W.G.L. yn- keapet. Dit mienskiplik gemecnteiik bi Het slachten van konijnen kost bij 25 cent. Sj. van der Schaaf, Bargefenne. Door brand zonder werkkleren. Wie kan ons helpen? F. Andela, Wons. Wie heeft een jongenspakje of broek of trui? Ruime beloning. Rijksmaarschalk Göring over de voedsel positie: Deze is beter dan ooit. In Stalingrad moet de vijand na zware verliezen opnieuw terrein prijs geven. Duitse maatregelen tegen Britse wreed heden. Met de reeds lang voorbereide restaura tie van de Martinikerk een begin ge maakt. Aan de buitenkant worden later ingemetselde straatklinkers vervangen door Friese kloostermoppen. Duits! 25 cent per week. Douwe Egberts koffiesurrogaat FAMA. De heer F. Falkena te Witmarsum heeft zijn winkel overgedragen aan de heer H. Hollema. V Victorie - Duitsland wint voor Eu ropa op alle fronten. In september werden 161 schepen tot zinken gebracht. In Stalingrad drongen de Duitsers die per het noordelijk gedeelte van de stad binnen. suveringsynstallaesjes, de administraes- je en gean sa mar troch. It Ryk leit wol forplichtingen op, net to min. De ütjeften foar soasiale lésten oan it persoaniel bidrage mear as 2% miljoen goune. Mar de direksje biddelt nou al jierren lang forgees om permissy to krijen foar in billike taryfsforheging, al sil dan dit jier de kraen efkes fierder ie pen gean. Tige koartsichtige polityk, om sa’n bi driuw to twingen ta in ütholling fan mid dels en mooglikheden. En dat net allin nich foar hjoed, mar jit mear foar de ta- komst. Hwant de forsjenning mei goed wetter is ien fan de bilangrykste fraech- stikken fan materiële wolfeart, dy’t op üs takomme. It hiele lan troch wurde kostbere ynstallaesjes boud om yn dy kommende bihoefte to forsjen. Deskundi gen fan de V.E.W.I.N. lüke kear op kear oan de needklok. Is it dan forantwurde de bidriuwen, dy’t dizze taek mei sukses al jierren droegen hawwe, ta it himd üt to klaeijen? Ik bitelje ek leaver in tientsje yn it fearnsjier as 15 goune, mar allinnich dan as it net mear as in tientsje kostje hoecht. Nou’t it sinneklear is, dat it bi driuw op dizze wize nei de barbysjes giet, is it ekonomysk en maetskiplik net langer forantwurde sa troch to farren. De I.W.G.L. hat rjucht op in reedlike bihanneling, hja mei net it slachtoffer wurde fan Haechse ünwil of koartsich- tichheit. Op regionaal niveau is wel getracht tot een aanzet te komen. In dit verband die nen de contacten met de districtsbe- stuurders van de vakbonden en de mid denstandsorganisaties met name te wor den vermeld. Op welke wijze echter deze contacten verder uitgewerkt kunnen worden in de vorm van een regionaal opbouwproject is nog niet duidelijk. Met nadruk dient te worden gesteld dat het geringe aantal activiteiten op het terrein van het opbouwwerk, vooral op plaatselijk niveau, niet alleen een uit vloeisel is van de practische noodzaak het werk op dit terrein te beperken, ge zien het kleine personeelsbestand van de stichting. Het bestuur is duidelijk uitgegaan van het principe dat opbouw- projecten niet in een vacuum dienen te worden geplaatst. De consequentie van dit standpunt is geweest dat de stichting zelf een stuk planning ter hand heeft genomen. Tenslotte dient ten aanzien van het op bouwwerk vermeld te worden dat ver schillende malen overleg is gepleegd met de functionele opbouwwerker die in de Zuidwesthoek is gestationeerd. Ook dit overleg heeft nog niet tot resultaten geleid die bevredigend genoemd kunnen worden. Deze aanzet tot streekonderzoek en streekplanning, welke de werkzaamheid van de stichting in hoge mate heeft be paald, dient niet als een zaak van voor bijgaande aard beschouwd te worden. Enerzijds immers zal zich, in het kader van specifieke welzijnsactiviteiten op het vlak van de sociale planning en de sa menlevingsopbouw met name op plaatse- Kleine groei in Ijlst Sterke toename van het aantal in dustriële arbeidsplaatsen in Sneek Relatief geringe toename van de ar beidsplaatsen in Bolsward en in Lemmer (kern!) 10e In het plattelandsgebied geringe toename van het aantal industriële arbeidsplaatsen 11e In elke gemeente een te verwaar lozen arbeidsreserve 12e Een relatief laag aantal nieuwbouw woningen, behalve in Sneek Hieronder geven w(j een aantal conclu sies van deze nota weer. Relatief geringe bevolkingstoename in het totale gebied Sterke bevolkingstoename in Sneek Daling van het bevolkingsaantal in de agrarische gemeenten (dus ex clusief Sneek, Bolsward, Lemmer) Voor het totale gebied een dalend vertrekoverschot Een constant vertrekoverschot van 1000 personen in de agrarische gemeenten totaal Constante bevolking in de drie kleinste gemeenten (Sloten, Stave- ren en Hindeloopen) De laatste tijd is in een aantal opzichten van essentiële betekenis geweest voor het toekomstig functioneren van de stichting „Sudergoa” in het geheel van de streek- ontwlkkeling en het welzijnswerk in de Zuidwesthoek. De vernieuwing van het beleid waartoe de noodzaak zich reeds eerder in verband met de reorganisatie van het Algemeen Bestuur deed gevoelen mede ook onder invloed van gewijzigde concepties omtrent de methodiek van de samenlevings opbouw in gebieden met een bijzondere problematiek, zoals de Zuidwesthoek heeft duidelijk gestalte gekregen in de accentuering van het onderzoek en de planning. Door het bureau van de stichting werd een aanvang gemaakt met de vormgeving van het ontwikkelingsplan of „welzijnsplan” voor de Zuidwedsthoek. In het najaar van 1966 werden de eerste resultaten van een daartoe door het bu reau ingesteld onderzoek, neergelegd in een interne nota betreffende de ont wikkeling van de Zuidwesthoek, aan het Algemeen Bestuur aangeboden. Deze nota gaf een beeld van de ontwikkeling in de laatste vijf jaar op economisch, so ciaal en demografisch gebied en bevatte voorts een summiere, taakstellende prog nose voor het gebied, waarbij rekening was gehouden met het wijdere krachten veld van de provinciale en nationale ontwikkeling. i en W ymbritseradeel. lijk niveau, steeds de noodzaak voordoen tot het voorhanden hebben van ontwik- kelingsschetsen. In dit verband dient het onderzoek en de planning uitgaande van „Sudergoa” als een voorwaarde be schouwd te worden voor het succesvol activeren van de bevolking. Anderzijds houdt de evolutie van de stichting van een activerend gespreRs- en bezinnings centrum tot een regionale welzijnsraad met beleidsvoorbereidende functie de be langrijke rol in van het onderzoek en de vormgeving. De uitwerking van het hiervoor vermelde „Welzijnsplan” in deelnota’s naar de onderscheidene sec toren, zal in de komende periode de be leidsvoorbereidende functie van de stich ting aanzienlijk kunnen versterken. De hiervoor geschetste vernieuwing van het beleid kan niet los worden gezien van het overleg dat mede op aan drang van „Sudergoa” in gemeente lijke kring op gang is gekomen omtrent de vorming van een inter-gemeentelijk samenwerkingsorgaan in de Zuidwest hoek. Reeds in de reorganisatiecommissie van „Sudergoa” is indertijd gewezen op de noodzaak van de totstandkoming van ’n orgaan gebaseerd op de Wet Gemeen schappelijke Regelingen, dat als be stuurlijke „tegenspeler” van „Sudergoa” zou kunnen fungeren. Een dergelijk, strict intergemeentelijk orgaan zou in nauwe samenwerking en overleg met „Sudergoa” de streekontwikkeling in brede zin ter hand kunnen nemen, waar bij de eigenstandigheid van beide orga nen gewaarborgd zou blijven. Voorts zou de financiering van „Sudergoa” vanuit het inter-gemeentelijk orgaan kunnen geschieden. Het spreekt voor zich dat de ontwikke ling van de Zuidwesthoek niet los is te zien van de ontwikkeling op provinciaal niveau en, sterker gezegd, in hoge mate afhankelijk is van de initiatieven van de Rijksoverheid op het terrein van de regionale industrialisatie en het sprei- dingsbeleid. Grote aandacht werd daar om besteed aan de bestudering van de planning van de provincie en het Rijk Uit deze conclusies komt de relatief be langrijke positie naar voren welke Sneek inneemt in de Zuidwesthoek. De uitwerking van het „welzijnsplan” zal in de komende tijd geschieden in een aantal deelnota’s. In de eerste plaats zal dit een nota zijn omtrent de demo grafische ontwikkeling van het gebied en voorts onderscheidene nota’s ten aan zien van het wonen, de werkgelegenheid, de recreatie en de voorzieningen. In het kader van de prioriteit welke door het bestuur werd toegekend aan het onderzoek en de planning in het ge heel van de werkzaamheden, is het niet verwonderlijk dat minder tijd is besteed aan het opbouwwerk in methodische zin. Op plaatsëlijk niveau werden geen nieu we initiatieven ontwikkeld. De bestaan de relaties, zoals die in het verleden in enkele plaatsen vorm hadden gekregen, werden voorzover mogelijk hechter aan gehaald, zonder dat dit tot een verdere uitbouw heeft geleid. Voorts beperkten de contacten met het grondvlak op lo caal niveau zich tot voorlichting over het werk van „Sudergoa' en het zoveel mogelijk verrichten van dienstverlenen de activiteiten ten behoeve van gemeen telijke culturele raden, verenigingen voor plaatselijk belang, recreatiecom- missies, plaatselijke belangenorganisa ties etc. DE TOEKOMST VOOR DE KLM De boeing 2707 sst, die de maatschap pij in optie heeft. Het supersonische toestel zal een kruissnelheid hebben van 2.900 km/u. op een hoogte van 20.000 mtr. Aantal passagiers 270- 350. Lengte 91.62 mtr., spanwijdte 54,86 meter I NVNNNNNNNNNNNMfNN'NNNNNNNNNNNNN» .NXXNNNXNNNNNNNSXSXNXKSSSS «1 IV» „u, s m mn .uix uiujjujJoatnruii

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1