Amerikaans isolement groeit Gade SKroap De algemene politieke beschouwingen I rt FRYSKE BOEKEMERK HOOFDPRIJS VIEL IN PARREGA Gouden filmpjes 2e week oktober 1917 "Ss?» STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Succes voor „Oranje” hg 106e JAARGANG No. 80 VRIJDAG 13 OKTOBER 1967 Hwat haf ós hjoed to sizzen Ontevreden boeren i bleem van ruimtelijke ordening. Belasting was Papandreoe vrij Labour een vor- AI hwat stik is, is noch net dea Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag houd van het rapport den doorgegeven aan Amsterdam: In het veilinggebouw aan de Keizersgracht werd dinsdagochtend door Paul Brandt (geheel rechts) een werk van Jan Breughel (de „Fluwelen Brenghel”) geveild. Het meesterwerk, dat 55 x 90 cm. meet, gedateerd is 1615, leverde een topprijs op van f 340.000. Te koop een koemelkerjj met grond en erf aan de Grote Kampen. In Limburg wenste H.M. na een bezoek aan de mijn Emma een huiskamer van een arbeidersgezin te zien. Dit werd het echtpaar Popma-Rienstra. H.M. zag een vrouwenportret met oorijzer. Dit trok haar bijzondere aandacht en zij zei: U komt zeker uit Friesland. Ja, majesteit, zei mevr. Popma, we komen uit Bols ward, dat zijn de portretten van onze ouders. Zo, zo was het lachend weder woord. Daar zegt men toch heit en mem nietwaar Zoals gezegd, heeft de Engelse Labour- partij op haar congres een resolutie ".f de bevolkingstal te houden om consumentenbasis in de streek te men. Het gaat nl. niet alleen om een landbouwprobleem, maar om een pro- Congres van - aangenomen, waarin de regering wordt opgeroepen afstand te nemen van de Amerikaanse politiek in Vietnam. Dat was de enige tegenslag, die de socialis tische regering op dit congres te ver werken kreeg. De partij sprak zich zonder meer uit voor een toetreding tot de E.E.G. en zij aanvaardde zelfs de economische saneringspolitiek van de regering. Diverse sprekers op het congres vonden, dat de socialistische regering de economische problemen met dezelfde middelen te lijf ging als een conservatieve regering en dat be talingsbalans en zakenman voor haar blijkbaar zwaarder wogen dan de arbei der, die door de regeringspolitiek wordt bedreigd met werkloosheid. Maar het congres is toch gezwicht voor de eenvoudige econom. lessen, die de minister van financiën heeft gegeven. Hij wees erop, dat de laatste jaren de lonen zo veel meer waren gestegen dan de produktiviteit, dat er moest worden geremd, en wel zodanig, dat het rem men mede in dienst van structurele hervormingen kon worden gesteld. De regering week overigens geen voetbreed van haar restrictieve politiek af. Twee dagen na het einde van het con gres overleed Clement Attlee, de hoog bejaarde leider van de Labourpartij ge durende en na de oorlogsjaren. Hij reeds enige tijd ernstig ziek. zou tijdig wor de KVP-fractie in de Tweede Kamer, zodat fractielei der Schmelzer deze week danig van leer kon trekken tegen de regering. Of hij dat ook zou doen was een tweede. Meer dan de helft van de KVP-werk- groepen meent, dat de regering niet voldoende doet tegen de werkloosheid. Er is meer gerichte actie nodig voor die gebieden, waarin de werkloosheid méér dan drie procent van de beroepsbevol king bedraagt, zeggen zij. De groepen menen, dat vooral op het gebied van de bouw waar de werkloosheid het grootst is meer moet worden ge daan. Rijk, provincie en gemeenten zouden meer openbare werken kunnen laten uitvoeren. Voor probleemgebie den het Noorden, Twenthe en de textielcentra in Brabant worden extra maatregelen gevraagd, n.l.: een stop op het aantrekken van bui tenlandse arbeiders het verplaatsen van rijksinstellingen naar deze gebieden het voorkomen, dat industrieën naar het buitenland (België) vertrekken het aantrekken van buitenlandse vestigingen de oprichting van industriebanken en renteloze leningen voor bedrij ven in moeilijkheden minder belasting op research, die de uitvoer kan verbeteren. By gelegenheit fan de iepening fan de Fryske Boekewike wurdt to Ljouwert op sneon 14 oktober in Fryske boekemerk halden. Yn ’e iepenloft, to witten op ’e Nijstéd (Lange Piip) sille in mennich diskes opset wurde en dêrütwei sil mei help fan in mennich Fryske skriuwers en skriuwsters bisocht wurde Fryske boeken oan ’e man to bringen. Flagge en muzyk fan it Ljouwerter stedsoargel „De Gouwe” sil ien en oar opfleurje. Een aantal van deze voorstellen zou de KVP-fractie deze week in de Tweede Kamer naar voren brengen. Bolswards Nieu wshlai In een aantal Franse steden is vorige week een uitbarsting van boeren ge registreerd, die bijna 300 gewonden heeft ppgeleverd. De boerenbetogin gen, vooral in de arme streken van Bre tagne, waren gericht tegen de land bouwpolitiek van de regering, die de kleine boeren te weinig inkomen ver schaft. Algemeen was ook de eis tot verhoging van de melkprijs en de prijs van slachtvee, maar aangezien de re gering gebonden is aan de prijspolitiek van de E.E.G. is het zeer de vraag of zij er veel aan kan doen. Het is boven dien waarschijnlijk, dat een prijsverho ging structurele hervormingen in de landbouw niet bevorderd worden, struc turele hervormingen, die in feite op een afvloeien- van een groot aantal kleine boeren en een industrialisatie van de landbouw zouden moeten neer komen, structurele hervormingen van de landbouw niet alleen, maar van de gehele streek, teneinde de afgevloeide boeren op andere manier te werk te kunnen stellen en ook om een voldoen- Twee derde van de KVP-werkgroepen vindt, dat de nieuwe belastingverzwa- ringen niet eerlijk zijn verdeeld. Met name de middengroepen, de minst draagkrachtigen en de kinderrijke ge zinnen worden onevenredig zwaar be last, aldus het rapport. De kritiek spitst zich toe op drie punten: de huurver hoging van woningwetwoningen voor inkomens boven twaalf en een half dui zend gulden; de onder wijsmaatregelen (duurder kleuteronderwijs) en de ver mindering van de aftrek buitengewone lasten. De huurverhoging wordt gezien als „een straf voor het foutieve woning- beleid van vorige regeringen”. De la gere aftrek voor buitengewone lasten zal voornamelijk moeten worden ge dragen door de lagere en middelbare inkomensgroepen en de grote gezinnen, aldus de KVP-groepen. Over de wijzigingen in het systeem van omzetbelasting wordt in dit rapport nog niet gepraat. Minister Witteveen (Financiën) is hiermee pas begin ok tober, toen het rapport al was opge steld, gekomen. Het nieuwe systeem kent slechts twee tarieven: een tarief van twaalf procent, dat algemeen is, en een tarief van vier procent voor goederen en diensten, die tot de eerste levensbehoeften behoren. Minister Wit teveen heeft laten weten dat deze maatregelen volgens hem niet tot grote prijsschommelingen zullen leiden. Het prijspeil in zijn totaliteit zou met niet meer dan één procent stijgen. Deze bewering is echter al fel aangevallen. Onder het duurdere tarief zullen bij voorbeeld textiel en schoeisel vallen. Deze artikelen worden aanmerkelijk duurder. Goedkoper zouden auto’s en zijn artikelen die niet iedereen dage- alcoholische dranken worden, maar dit lijks koopt. Bovendien zal op deze goe deren in de praktijk nog een extra hef fing komen, die in feite ervoor zorgt dat de consumentenprijs maar weinig verandert. Ook binnen de regerings partijen ontstaat nogal wat verzet tegen deze, plannen. Vooral de mensen met lagere inkomens opnieuw de ge zinnen met veel kinderen dreigen het slachtoffer te worden. Het is dan ook niet uitgesloten, dat de regeling via moties of amendementen alsnog wordt veranderd. Een groot aantal Ka merleden wil met name de verhoging van textiel en schoenen voorkomen. In augustus werd er een landelijke prijs vraag uitgeschreven door de importeur van de Duitse naaimachine Kohier en Naumann. Er moest een rebus opgelost worden en de deelneem-sters moest er ’n passende slagzin bij zien te maken j Mej. K. Bergstra uit Parrega, deed ook mee en met een beetje hulp van haar verloofde S. Oppedijk uit Bolsward, vond ze een slagzin. Eén dezer dagen kreeg ze bericht, dat ze één van de hoofdprij zen, n.l. een Kohler zig-zag naaimachine ter waarde van f 525,had gewonnen met de volgende slagzin: „Een Kohier of Naumann van Duits fabrikaat, Uw beste hulp voor kleding naar maat”. Op vrijdag 6 oktober werd de prijs door de heer Romkema aan mej. K. Bergstra uitgereikt. De heer Romkema is dealer van de Köhler-naaimachine en heeft met zijn broer een bloeiende zaak, die gespe cialiseerd is in naaimachines, met vesti gingen in Workum, Bolsward, Leeuwar den, Joure en Urk. De zaak bestaat al sinds 1924. De heer Romkema was er bijzonder trots op, dat hij deze prachtige prijs mocht uitreiken. Na een korte toespraak met de wens dat er maar veel steken op genaaid mo gen worden, werd de prijs aan de ge lukkige prijswinnares uitgereikt. En nu maar naaien De Amerikaanse regering gelooft niet, dat een einde van de bombardementen het begin van onderhandelingen zou kunnen inluiden, zoals Thant, de secre- taris-generaal van de Ver. Naties, meent, en zoals Singh, de Indiase mi nister van buitenlandse zaken, de Alge mene Vergadering van de Ver. Naties heeft verteld. Merkwaardigerwijze wordt de opmerking van Singh min of meer tegengesproken door zijn premier, mevrouw Gandhi, die bij aankomst in Moskou verklaarde, dat niemand zulke positieve verklaringen kan afleggen, maar dat het de moeite waard is het te proberen. Het heeft enig opzien gebaard, dat mr. Luns, de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, die bekend staat als een pro-Amerikaanse staatsman, in de Algemene Vergadering van de Ver. Naties zich aan de zijde heeft geschaard van diegenen, die een beroep doen op de Ver. Staten om de bombardementen op Noord-Vietnam stop te zetten in de hoop, dat zulks het gesprek met Noord- Vietnam op gang zal helpen. In feite voerde de heer Luns hiermee een opdracht uit van de Tweede Kamer, die zich voor een stopzetten van de bombardementen had uitgesproken. Meer dan iets anders wekte de rede van Luns in kringen van de Ver. Naties het gevoelen, dat Amerika met zijn Vietnamese politiek steeds meer alleen komt te staan, een gevoelen dat nog versterkt werd door de veroordeling van de Amerikaanse politiek door het congres van de Engelse Labourpartij, ondanks een moedige verdedigingsrede van Brown, de Engelse minister van buitenlandse zaken. Zaterdag 7 oktober j.l. namen enige leden van de muziekvereniging .Oranje’ (dirigent de heer G. Heeringa van Leeuwarden) deel aan een solistencon cours te Heilo (N.H.). Ze kwamen allen uit in de Superieure Ere-afdeling en wisten een le prijs met lof van de jury te behalen. Ook ging de prijs voor het hoogste aantal punten van het gehele twee-daagse concours naar een lid van „Oranje” n.l. de heer R. Dijkstra. Deze laatste (sopraansaxo fonist) gaf een .briljante uitvoering van het Hobo-concert van Jos Hayden. Hij behaalde 196 van de maximaal 200 te behalen punten! De heer S. Hoogeboom (tuba) verza melde met het stuk „Variaties over My Old Kentucky Home” van J. Hartmann 189 punten. De heer S. Kooistra (bari ton) behaalde met „Old Folks” even eens van Hartmann 180 punten. Al deze solisten werden voortreffelijk begeleid door de pianist Tjepkema uit Harlingen, die ook in Bolsward geen onbekende is. Tenslotte trad nog een trio op bestaan de uit: mej. A. Conradi (alt-saxofoon), de heer R. Dijkstra (sopraan-saxofoon) en de heer S. Burghgraef (tenorsaxo foon). Zij voerden uit het Trio van L. van Beethoven. Ook zij oogstten veel succes: 183 punten, le prijs met lof van de jury. Dat „Oranje” niet alleen in Friesland, maar ook elders in Nederland uitste kend voor de dag kan komen, mag uit bovenstaand verslag blijken. Dit «ucces is zeker een felicitatie aan het adres van „Oranje” waard. Hanoi blijft terughoudend Er zijn aanwijzingen, dat mevrouw Gandhi de waarheid minder geweld aandoet dan Thant of Singh. De macht hebbers in Hanoi hebben kortgeleden tegenover een bezoeker uit het Westen duidelijk te verstaan gegeven, dat zij niet alleen stopzetting van de bombar dementen wensen, maar ook een be lofte, dat Amerika al ?ijn troepen uit het Zuiden zal terugtrekken. Daartoe heeft Amerika zich bij herhaling be reid verklaard, doch slechts wanneer het gevaar voor de vrijheid in het Zui den afgewend is, waarop’ de Noord- Vietnamezen vermoedelijk niet zullen willen wachten. Heel sterk krijgt men ook de indruk, dat zij hopen, dat de naderende verkiezingen (november van het volgende jaar) de Amerikaanse pre sident onder een zware druk zullen zetten van de Amerikaanse openbare mening waarin de tegenstanders van de huidige koers steeds nadrukkelijker naar voren komen. Aan de andere kant dreigt het ver schijnsel, dat de Amerikaanse militairen en de „haviken” steeds weer naar het middel van intensivering van de oorlog zullen grijpen om een militaire over winning te behalen. Zo b.v. bestuderen, volgens onthullingen van enkele sena toren, Amerikaanse strategen op het ogenblik plannen om troepenlandingen in het zuiden van Noord-Vietnam uit te voeren om zodoende de vijand ook in de rug te kunnen aanvallen. De ope ratie zou in omvang en tijdsduur be perkt moeten blijven opdat de Ameri kaanse troepen van Noord- naar Zuid- Vietnam zouden kunnen oprukken. De aan dit plan verbonden gevaren zijn voornamelijk van politieke aard terwijl men zich kan afvragen of het militaire doel bereikt zal worden. Het beloofde deze week een van de meest merkwaardige „Algemene Politieke Beschouwingen” te worden, die wij de laatste jaren in de Tweede Kamer hebben meegemaakt. Aan de ene kant een fel aangevallen maar onverstoorbare regering, die het waagde vlak voor deze monsterdebatten een aantal impopu laire belastingvoorstellen in te dienen. Aan de andere kant een Kamer, die niet zo gemakkelijk in oppositie en regeringspartijen is te verdelen. De officiële oppositie Partij van de Arbeid en Democraten '66 is nauwelijks onder één noemer te brengen, of het moet zijn de intense afkeer van het „conserva tieve” regeringsbeleid. Hoe vreemd het ook op het eerste gezicht mag zijn, deze gezamelijke afkeer vormt geen voldoende basis voor een hecht gezamen lijk optreden. M Keulen: Op de Internationale voedselbeurs hier werd de mogelijkheid voor een werkelijk exclusief hapje getoond: blikjes met echt tijger- en olifantenvlees. Voor u een „Tijgertoastje” of een „broodje olifant” kunt nuttigen, moet u wel 12 Mark op tafel leggen De Partij van de Arbeid is innerlijk verdeeld. De meerderheid binnen de PvdA wil geen directe politieke actie omdat men wil afwachten hoe de ont wikkelingen binnen de KVP zullen aflopen. Een niet te onderschatten groep socialisten wil daarentegen een ogenblikkelijk verzet tegen het kabinet. De Jong en daarbij het risico lopen, dat op korte termijn een kabinetscrisis ontstaat. Dit is de groep, die een dui delijke socialistische lijn wil volgen en de opmars van bijvoorbeeld Nieuw Links met groot genoegen beziet. De tweede oppositiegroep, D’66, heeft geen belang bij ’n kabinetscrisis op dit moment. Maar fractieleider Van Mierlo is handig en bereid genoeg om bij grote politieke debatten een wig te drij ven in het front van regeringspartijen. Of het hem deze week zou gelukken kon tevoren natuurlijk moeilijk worden voorspeld. Hij zou het in elk geval proberen. KVP-twist Mogelijkheden om de eenheid van de regeringspartijen te doorbreken waren vooralsnog voldoende aanwezig. Daar is in de eerste plaats de slepende bot sing tussen radicalen en niet-radicalen binnen de christelijke (regerings) par tijen. Een conflict, dat niet aan de hand van actuele politieke zaken zou worden uitgevochten, dat was tenminste de afspraak. Maar men kan nooit weten of dergelijke afspraken worden gehou den. Als tijdens de debatten van deze week het politieke vuur hoog wordt opgestookt kan men niet met zekerheid zeggen, dat verhitte radicalen rustig in de regeringsloopgraaf blijven zitten. Het is echter niet alleen de botsing tus sen radicalen en niet-radicalen (al speelt die op de achtergrond wel mee), die het de regeringspartijen zo lastig maakt. Neem bijvoorbeeld de Katho lieke Volkspartij, de grootste van de partners. Kort voor de algemene poli tieke beschouwingen werd de inhoud openbaar van een rapport, dat op ver zoek van het KVP-bestuur door een aantal KVP-werkgroepen werd opge steld over het regeringsprogramma van het kabinet-De Jong. Het rapport ver telt ronduit, dat minstens de helft van d (165) werkgroepen het niet eens is met twee hoofdpunten uit het rege ringsbeleid: de belastingen en de be strijding van de werkloosheid. De in- Een merkwaardige ontwikkeling tekent zich af in Griekenland, waar een groepje rechtse kolonels in april de macht in handen had genomen. Poli tieke tegenstanders werden in de gevan genis gezet en van democratische vrij heden bleef niet veel meer over. Het voornaamste doelwit van de kolonels was de centrumpoliticus George Pa pandreoe, die ervan werd beschuldigd in samenwerking met communisten de veiligheid van het land in gevaar te hebben gebracht. Een ander doelwit was Georges zoon, Andr. Papandreoe, die eens een leerstoel economie aan een Amerikaanse universiteit had be kleed en nu van samenzwering tegen de staat is beschuldigd. De 79-jar. Papandreoe is nu ontslagen van huisarrest met de waarschuwing zich niet bezig te houden met politiek. Men is geneigd hierin een poging van toenadering tot de centrumpartij te zien, maar succes lijkt de militairen hiermee niet beschoren te zijn. Een nog merkwaardiger gebaar was het verzoek aan de in hechtenis zittende Andreas Papandreoe om de regering van advies te dienen met economische zaken. An dreas heeft geweigerd. Ki, <- A' r s"*

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1